background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Izabela  Suligowska 
 
 
 
 
 
 
 

Dobieranie  preparatów  do  rozjaśniania  i  odbarwiania 
włosów 514[01].Z5.04 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 

mgr Anna Uss-Wojciechowska 
mgr Ewa Kurlej-Bielak 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.04 
„Dobieranie  preparatów  do  rozjaśniania  i  odbarwiania  włosów”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Kwasy i zasady 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Nadtlenek wodoru i jego roztwory 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Preparaty do rozjaśniania i odbarwiania włosów 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Mechanizm rozjaśniania włosów. Dekoloryzacja

 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7.  Literatura 

36 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Dobieranie  preparatów  do 

rozjaśniania  i odbarwiania włosów”, który  będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy. 
Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje dotyczące technik Dobieranie preparatów 
do rozjaśniania i odbarwiania włosów. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 

− 

literaturę uzupełniającą. 

Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 

modułowej cele. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej

 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania  

 w

łosów 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne 

zabiegi fryzjerskie

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie  

i odbarwianie w

łosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

analizować wybrane fragmenty tekstu, 

 

wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną, 

 

posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu chemii zdobytymi w gimnazjum, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

określać właściwości wody, 

 

wyjaśniać proces autodysocjacji wody, 

 

rozróżniać rodzaje roztworów wodnych, 

 

charakteryzować budowę łodygi włosa, 

 

charakteryzować naturalny barwnik włosa, 

 

planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wymienić substancje utleniające stosowane do produkcji rozjaśniaczy, 

– 

scharakteryzować rodzaje rozjaśniaczy, 

– 

określić skład i funkcje składników rozjaśniaczy proszkowych i emulsyjnych, 

– 

zbadać odczyn rozjaśniacza proszkowego i emulsyjnego, 

– 

scharakteryzować oksydanty stosowane do rozjaśniania włosów, 

– 

określić skład i funkcje składników oksydantów,  

– 

zbadać odczyn oksydantów, 

– 

wyjaśnić mechanizm utleniania melanin we włosie, 

– 

określić reakcje uboczne towarzyszące procesowi rozjaśniania włosów, 

– 

scharakteryzować dekoloryzację redukcyjną, 

– 

zbadać odczyn środka redukcyjnego do dekoloryzacji, 

– 

wyjaśnić proces dekoloryzacji za pomocą reduktora, 

– 

określić wady i zalety dekoloryzacji za pomocą reduktora, 

– 

wyjaśnić mechanizm dekoloryzacji przez utlenianie, 

– 

określić wady i zalety dekoloryzacji przez utlenianie, 

– 

zanalizować wpływ rozjaśniania i dekoloryzacji na właściwości włosów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania 
włosów514[01]. Z5.04 

 

Temat:  Odczyn wodnych roztworów kwasów i zasad. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności określania odczynu różnych  substancji  i preparatów 

fryzjerskich za pomocą wskaźników. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojecie odczyn roztworu oraz pH roztworu, 

 

wyliczyć wskaźniki stosowane do określania odczynu roztworów, 

 

określić skalę pH, 

 

wskazać odczyn grup preparatów fryzjerskich, 

 

określić wpływ odczynu kwaśnego i zasadowego na właściwości włosów, 

 

określić sposoby regulacji odczynu włosów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach 2 – osobowych. 

 
Czas:  120 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

karty ćwiczeń, 

 

3 probówki, 

 

odczynniki  chemiczne:  0,1  M  roztwór  kwasu  siarkowego  (VI),  0,1  M  roztwór 
wodorotlenku  sodu,  woda  destylowana,  oranż  metylowy,  fenoloftaleina,  papierki 
uniwersalne, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących odczynu roztworów, skali pH 

oraz metod oznaczania odczynu różnych roztworów i preparatów. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

 

uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe, 

 

nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

każda  z  grup  ma  przeprowadzić  doświadczenie  polegające  na  określeniu  odczynu 
różnych roztworów za pomocą wskaźników, 

 

liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy, 

 

nauczyciel 

nadzoruje 

pracę 

uczniów 

pomaga 

razie 

potrzeby  

w realizacji ćwiczenia, 

 

nauczyciel  rozdaje  uczniom  karty  ćwiczeń,  które  polegają  na  określeniu  odczynu 
grup preparatów fryzjerskich oraz wskazaniu ich działania na włosy i skórę głowy, 

 

uczniowie prezentują efekty swojej pracy. 

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do rozjaśniania włosów.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania 
włosów514[01]. Z5.04 

Temat:  Skład i funkcje składników rozjaśniaczy. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania składu rozjaśniaczy proszkowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać utleniacze działające w środowisku zasadowym, 

 

określić składniki aktywne i pomocnicze w rozjaśniaczu, 

 

schrakateryzować funkcje składników rozjaśniacza, 

 

określić wpływ składników aktywnych rozjaśniacza na włosy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach 2 – osobowych. 

 
Czas:  120 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tabele ze składem rozjaśniacza, 

 

3 pasma włosów o jednakowej długości i grubości o odcieniu średni blond, 

 

rozjaśniacz proszkowy, 

 

oksydant o stężeniu 6%, 

 

ręczniki jednorazowego użytku, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  rodzajów  rozjaśniaczy 

z uwzględnieniem skali rozjaśnienia włosów, określenie składu i funkcji poszczególnych 
składników  rozjaśniacza  proszkowego  –  wykład  informacyjny  połączony  z  pokazem 
preparatów. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

 

uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe, 

 

nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia, 

 

każda  z  grup  ma  przeprowadzić  proces  rozjaśniania  na  próbkach  włosów 
rozjaśniaczem proszkowym oraz określić wpływ czasu działania preparatu na stopień 
rozjaśnienia włosów, 

 

liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

 

nauczyciel 

nadzoruje 

pracę 

uczniów 

pomaga 

razie 

potrzeby   

w realizacji ćwiczenia. 

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do dekoloryzacji redukcyjnej.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Kwasy i zasady 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Działanie na włosy 

Grupy preparatów 

Wartość pH 

 
 

-  preparaty  pielęgnacyjne:  odżywki, 
balsamy, toniki 
-  preparaty  do  wodnej  ondulacji: 
pianki, żele, fluidy 
- neutralizatory 

 
 

 
Lekkie  rozchylenie 
łusek włosowych 

 
 
 
 
 

 
 

 

 
 
 
 
 

 

8–10  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  opisem  preparatów  fryzjerskich  pod  względem  wartości  pH  i  działania  

na włosy (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 

2)  zapoznać się z treściami umieszczonymi w tabeli do uzupełnienia, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj doświadczenie. 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
Odczynniki: 

0,1 M roztwór kwasu siarkowego (VI) 
0,1 M roztwór wodorotlenku sodu 

 

woda destylowana 

 

oranż metylowy 

 

fenoloftaleina 

 

papierki uniwersalne 

 

Wykonanie: 
Do trzech probówek wlej do połowy objętości kolejno: 

 

do pierwszej – wodę destylowaną, 

 

do drugiej - 0,1 M roztwór kwasu siarkowego (VI),  

 

do trzeciej - 0,1 M roztwór wodorotlenku sodu. 

Następnie  w  każdej  probówce  zanurz  papierek  uniwersalny  i  obserwuj  zmianę  jego 

zabarwienia.  Potem  do  każdej  probówki  dodaj  kilka  kropli  oranżu  metylowego.  Powtórz 
doświadczenie,  dodając  do  wyjściowych  roztworów  kilka  kropli  fenoloftaleiny.  Zanotuj 
zmiany zabarwienia wskaźników w każdym przypadku. 
 

Wskaźniki/ zmiana barwy 

 

Probówka nr 

Papierek uniwersalny  Oranż metylowy 

Fenoloftaleina 

 

 

 

II 

 

 

 

III 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z metodami oznaczania odczynu roztworów (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować stanowisko pracy do wykonania doświadczenia, 
4)  wykonać doświadczenie, 
5)  uzupełnić tabelę, 
6)  porównać swoja tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

3 probówki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

 

odczynniki  chemiczne:  0,1  M  roztwór  kwasu  siarkowego  (VI),  0,1  M  roztwór 
wodorotlenku  sodu,  woda  destylowana,  oranż  metylowy,  fenoloftaleina,  papierki 
uniwersalne, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę. 

 

Nazwa 

związku 

Działanie 

Zastosowanie 

Woda 
amoniakalna 
oraz  jej  sole 
siarczanowe  
i węglanowe 

 

 

Kwas siarkowy    

 

 

Kwas 
fosforowy 

 

 

Kwas borny 

 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  opisem  kwasów  i  zasad  stosowanych  we  fryzjerstwie  (materiał  nauczania 

pkt. 4.1.1), 

2)  zapoznać się z treściami umieszczonymi w tabeli do uzupełnienia, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

5.2  Nadtlenek wodoru i jego roztwory 

 
5.2.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ chemiczną budowę nadtlenku wodoru.  

 

a)  Wzór sumaryczny: 

 
 
 

b)  Wzór strukturalny: 

 
 
 

c)  Budowa przestrzenna cząsteczki: 

 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  budowy  cząsteczki  nadtlenku  wodoru  (materiał  nauczania  pkt. 

4.2.1), 

2)  podkreślić w tekście informacje pomocne w rozwiązaniu zadania, 
3)  odpowiedzieć na pytania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Forma 

handlowa 

Stężenie 

[%] 

Działanie na włosy i skórę 

głowy 

Zastosowanie 

Perhydrol 

 
 
 

 

 

Woda utleniona  

 
 
 
 

 

 

Woda utleniona 

 
 
 
 

 

 

Woda utleniona  

 
 
 
 

 

 

Sucha woda 
utleniona 

 
 
 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  wodnych  roztworów  nadtlenku  wodoru  (materiał  nauczania  pkt. 

4.2.1), 

2)  zapoznać się z zapisami w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj doświadczenie. 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 

 
 MnO

 

3 % r – r H

2

O

2

                          3 % r – r H

2

O

 

Wykonanie: 
Do  dwóch  próbek  wlać  po  ok.  5  cm

3

  wody  utlenionej.  Do  pierwszej  probówki  dodać 

odrobinę tlenku manganu (IV). 
 
Obserwacje: 
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................... 
 
Wnioski:  
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem reakcji rozkładu nadtlenku wodoru (materiał nauczania 4.2.1), 
2)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać doświadczenie, 
4)  zapisać zmiany zachodzące w probówkach, 
5)  sformułować wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

2 próbki o poj. 30 cm

3

 

3 % woda utleniona, 

 

tlenek manganu (IV), 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

5.3  Preparaty do rozjaśniania i odbarwiania włosów 

 
5.3.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę 

 

Składnik 

Nazwa związku 

Działanie na włosy/ funkcje  

w preparacie 

Substancje 
alkalizujące 

 
 
 

 

Wzmacniacze 
rozjaśniania 

 
 
 

 

Substancje nośne 

 
 
 
 

 

Zagęszczacze, 
środki zwilżające  

 
 
 

 

Związki 
kompleksowe 

 
 
 

 

Barwniki 
bezpośrednie 

 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem składu rozjaśniaczy proszkowych (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

Ćwiczenie 2 

Określ wpływ czasu rozjaśniania na stopień odbarwienia włosów.  

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
I. 

Przygotuj  trzy  próbki  pasm  włosów  niepodanych  obróbce  chemicznej  o  odcieniu 
średniego blond. 

II. 

Przygotuj rozjaśniacz: połącz jedna miarkę proszku z 30 ml oksydanta o stężeniu 6% 

III. 

Rozprowadź preparat na próbkach włosów 

IV. 

Pozostaw preparat na włosach przez: 

− 

pasmo I – 10 minut 

− 

pasmo II – 20 minut 

− 

pasmo III – 30 minut 

V. 

Spłucz próbne pasma włosów analogicznie do czasu działania rozjaśniacza.  Wysusz 
włosy. 

VI. 

Uzupełnij tabelę 

 
 

Próbka pierwsza 

Próbka druga 

Próbka trzecia 

Skala 
odbarwienia 
włosów 

 
 
 
 
 

 

 

Uszkodzenia 
struktury 

 
 
 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcja wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykonać ćwiczenie zgodnie z instrukcja, 
4)  uzupełnić tabele, 
5)  porównać swoja tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

3 pasma włosów o jednakowej długości i grubości o odcieniu średni blond, 

 

rozjaśniacz proszkowy, oksydant o stężeniu 6%, 

 

ręczniki jednorazowego użytku, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

5.4  Mechanizm rozjaśniania włosów.  Dekoloryzacja  

 
5.4.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Scharakteryzuj etapy rozjaśniania włosów przedstawione na poniższych schematach. 

 
         Schemat I                                   Schemat II                                   Schemat III 
 

 

 
 
Schemat I 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 
Schemat II 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 
Schemat III 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem mechanizmu rozjaśniania włosów (materiał nauczania 4.4.1), 
2)  podkreślić w tekście informacje pomocne w rozwiązaniu ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

3)  opisać schematy przedstawione w ćwiczeniu, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki /kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij poniższe zdania. 

 
1.  Faza właściwego rozjaśniania włosów przebiega w dwóch etapach: 
I etap – ……………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
II etap – ………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 
2.  Eumelanina  nie  zawiera  ……………  i  jest  ……………….  na  działanie  substancji 
utleniających,  natomiast  feomelanina  zawiera  ……………  i  jest  …………….  na  działanie 
utleniaczy.  
 
3.  Dekoloryzacja  to  …………………………………………  z  kory  włosa.  Zabieg  podobnie, 
jak  rozjaśnianie  przebiega  dwuetapowo.  I  etap  to  ……………………..  (dekoloryzacja 
utleniająca)  odczynu  włosów  do  poziomu  o  pH  równym  ………………..  lub  …………… 
odczynu włosów (dekoloryzacja redukcyjna) do poziomu o pH ………………………………. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  mechanizmu  rozjaśniania  włosów  oraz  dekoloryzacji  przez 

utlenianie i przez redukcje (materiał nauczania pkt. 4.4.1), 

2)  podkreślić w tekście treści ułatwiające uzupełnienie zdań, 
3)  uzupełnić zdania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  preparatów  do 
rozjaśniania i odbarwiania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. c, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. 
d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić budowę chemiczna kwasów 

Rozróżnić właściwości kwasów i zasad 

Zdefiniować pojecie dysocjacja elektrolityczna 

Określić cechy roztworu o odczynie kwaśnym 

Wskazać wartość pH roztworu o odczynie 
obojętnym 

Rozróżnić działanie na włosy roztworów  
o różnych odczynach 

Rozróżnić wskaźniki do określania odczynu 
zasadowego 

Przewidzieć działanie na włosy roztworów  
o silnie kwaśnym odczynie 

Określić działanie szamponów na włosy 

10  Określić zakres pH rozjaśniaczy 

11  Zdefiniować pojecie zobojętniania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

12 

Rozróżnić zabiegi, w których wykorzystuje się 
proces zobojętniania 

13  Określić działanie wody amoniakalnej na włosy 

14 

Przewidzieć wpływ promieniowania UV na 
właściwości nadtlenku wodoru 

15 

Określić działanie na włosy roztworów nadtlenku 
wodoru o stężeniu w przedziale 6–12 % 

16  Określić funkcję nadboranów w rozjaśniaczu 

PP 

17 

Określić warunki prowadzenia dekoloryzacji 
redukcyjnej 

PP 

18  Rozróżnić naturalne barwniki włosów 

PP 

19  Wyjaśnić proces dekoloryzacji 

PP 

20 

Przewidzieć skutki działania silnych utleniaczy 
na włosy 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Kwasy to związki chemiczne zbudowane z 

a)  jonu wodorowego i niemetalu. 
b)  jonu wodorowego i reszty kwasowej. 
c)  jonu metalu i niemetalu. 
d)  jonu metalu i grupy wodorotlenkowej. 

 
2.  Do właściwości kwasów i zasad wykorzystywanych we fryzjerstwie zalicza się reakcje: 

a)  zobojętniania. 
b)  z metalami. 
c)  z tlenkami metali. 
d)  z tlenkami niemetali. 

 
3.  Dysocjacja elektrolityczna to 

a)  tworzenie wody. 
b)  proces wytracania osadów. 
c)  rozpad cząstek na jony. 
d)  proces tworzenia soli. 

 
4.  Roztwór o odczynie kwaśnym charakteryzuje się 

a)  przesunięciem równowagi reakcji w lewo. 
b)  równowagą jonów wodorowych i wodorotlenkowych. 
c)  przewagą stężenia jonów wodorotlenkowych. 
d)  przewagą stężenia jonów wodorowych. 

 
5.  Roztwór o odczynie obojętnym przyjmuje wartość pH równą 

a)  4. 
b)  6. 
c)  7. 
d)  11. 

 
6.  Proces obniżania odczynu włosów do poziomu lekko kwaśnego nosi nazwę 

a)  pęcznienia. 
b)  dekoloryzacji. 
c)  zakwaszania. 
d)  rozjaśniania. 

 
7.  Do oznaczania zasadowego odczynu roztworu służy wskaźnik o nazwie 

a)  oranż metylowy. 
b)  fenoloftaleina. 
c)  woda amoniakalna. 
d)  kwas siarkowy. 

 
8.  Keratyna włosa rozpuści się pod wpływem roztworu o pH  

a)  7. 
b)  4,5. 
c)  2. 
d)  10. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

9.  Szampony powodują 

a)  lekkie rozchylenie łusek włosowych. 
b)  pęcznienie włosów. 
c)  ściąganie łusek włosowych. 
d)  rozpuszczanie łusek włosowych. 

 
10. Rozjaśniacze maja zasadowy odczyn o pH w przedziale 

a)  4–6. 
b)  8–10. 
c)  7–8. 
d)  10–12. 

 
11. W procesie zobojętniania powstaje 

a)  kwas. 
b)  zasada. 
c)  woda. 
d)  substancja w postaci jonowej. 

 
12. Procesu zobojętniania nie wykorzystuje się przy wykonywaniu 

a)  ondulacji chemicznej. 
b)  rozjaśnianiu. 
c)  farbowaniu. 
d)  ondulacji wodnej. 

 
13. Woda amoniakalna 

a)  katalizuje rozkład nadtlenku wodoru. 
b)  stabilizuje rozkład nadtlenku wodoru. 
c)  dezynfekuje. 
d)  zmiękcza wodę. 

 
14. Proces  katalitycznego  rozkładu  nadtlenku  wodoru  będzie  przebiegał  samorzutnie  pod 

wpływem 
a)  kwasu siarkowego. 
b)  kwasu fosforowego. 
c)  promieni słonecznych. 
d)  lanoliny. 

 
15. Woda utleniona o stężeniu w przedziale 6–12 % 

a)  działa dezynfekująco. 
b)  niszczy strukturę keratyny. 
c)  odtwarza wiązania jonowe. 
d)  utlenia naturalny barwnik włosa. 

 
16. Nadborany wprowadzane do rozjaśniaczy proszkowych pełnią funkcję 

a)  czynnika alkalizującego. 
b)  wzmacniacza rozjaśniania. 
c)  zagęszczacza. 
d)  zwilżacza. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

17. Dekoloryzacji redukcyjną prowadzi się w środowisku o odczynie 

a)  lekko zasadowym. 
b)  zasadowym. 
c)  obojętnym. 
d)  kwaśnym. 

 
18. Feomelanina jest 

a)  odporna na działanie utleniaczy. 
b)  wrażliwa na działanie utleniaczy. 
c)  czynnikiem powodującym uszkodzenia włosów podczas rozjaśniania. 
d)  składnikiem oksydantów. 

 
19. Podczas dekoloryzacji dochodzi do 

a)  rozkładu melaniny mazistej. 
b)  rozkładu melaniny ziarnistej. 
c)  łączenia cząstek barwników w łańcuchy. 
d)  rozrywania łańcuchów barwników. 

 
20. Zastosowanie agresywnie działających utleniaczy może spowodować  

a)  niszczenie wiązań peptydowych. 
b)  odtwarzanie wiązań solnych. 
c)  wiązanie wody w korze włosa. 
d)  odbudowę cementu międzykomórkowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobierania  preparatów  do 
rozjaśniania i odbarwiania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. a, 4. c, 5. d, 6. a, 7. a, 8. c, 9. b, 10. d, 11. d, 
12. 
d, 13. b, 14. a, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić budowę chemiczna zasad 

Rozróżnić właściwości kwasów i zasad 

Zdefiniować pojecie zobojętnianie  

Określić cechy roztworu o odczynie zasadowym 

Wskazać wartość pH roztworu o odczynie 
zasadowym 

Rozróżnić działanie na włosy roztworów  
o różnych odczynach 

Rozróżnić wskaźniki do określania odczynu 
kwaśnego 

Przewidzieć działanie na włosy roztworów  
o silnie kwaśnym odczynie 

Określić działanie szamponów głęboko myjących 
na włosy 

10 

Określić zakres pH dekoloryzatorów 
redukcyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

11  Zdefiniować pojecie wytrącanie osadów 

12 

Rozróżnić proces chemiczny zachodzący podczas 
rozjaśniania 

13 

Określić funkcje kwasu siarkowego w kompozycji 
oksydanta 

14 

Zaproponować inhibitor rozkładu nadtlenku 
wodoru 

15 

Określić działanie 3 % roztworu nadtlenku 
wodoru  

16 

Przewidzieć działanie węglanu amonu w 
rozjaśniaczu 

PP 

17 

Określić warunki prowadzenia dekoloryzacji 
przez utlenianie 

PP 

18  Rozróżnić naturalne barwniki włosów 

PP 

19  Wyjaśnić proces dekoloryzacji 

PP 

20  Wskazać funkcję kaolinu w rozjaśniaczu 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru 

i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Zasady to związki chemiczne zbudowane z 

a)  jonu wodorowego i niemetalu. 
b)  jonu wodorowego i reszty kwasowej. 
c)  jonu metalu i niemetalu. 
d)  jonu metalu i grupy wodorotlenkowej. 

 
2.  Do właściwości kwasów i zasad wykorzystywanych we fryzjerstwie zalicza się reakcje 

a)  rozpadu ich cząstek na jony. 
b)  z metalami. 
c)  z tlenkami metali. 
d)  z tlenkami niemetali. 

 
3.  Zobojętnianie to 

a)  tworzenie wody. 
b)  proces wytracania osadów. 
c)  rozpad cząstek na jony. 
d)  proces tworzenia soli. 

 
4.  Roztwór o odczynie zasadowym charakteryzuje się 

a)  przesunięciem równowagi reakcji w prawo. 
b)  równowagą jonów wodorowych i wodorotlenkowych. 
c)  przewagą stężenia jonów wodorotlenkowych. 
d)  przewagą stężenia jonów wodorowych. 

 
5.  Roztwór o odczynie zasadowym przyjmuje wartość pH równą 

a)  4. 
b)  6. 
c)  7. 
d)  11. 

 
6.  Proces podwyższenia odczynu włosów do poziomu zasadowego nosi nazwę 

a)  pęcznienia. 
b)  dekoloryzacji. 
c)  zakwaszania. 
d)  rozjaśniania. 

 
7.  Do oznaczania kwaśnego odczynu roztworu służy wskaźnik o nazwie 

a)  oranż metylowy. 
b)  fenoloftaleina. 
c)  woda amoniakalna. 
d)  kwas siarkowy. 

 
8.  Keratyna włosa rozpuści się pod wpływem roztworu o pH 

a)  6. 
b)  4,5. 
c)  2. 
d)  8. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33 

9.  Szampony głęboko myjące powodują 

a)  lekkie rozchylenie łusek włosowych. 
b)  pęcznienie włosów. 
c)  ściąganie łusek włosowych. 
d)  rozpuszczanie łusek włosowych. 

 
10.  Dekoloryzatory redukcyjne maja kwaśny odczyn o pH w przedziale 

a)  5–7. 
b)  8–10. 
c)  7–8. 
d)  3,5–4. 

 
11.  Wytracanie osadów to proces polegający na  

a)  tworzeniu kwasu. 
b)  tworzeniu zasady. 
c)  tworzeniu wody. 
d)  tworzeniu soli. 

 
12.  W procesie rozjaśniania włosów wykorzystuje się proces 

a)  wytracania osadów. 
b)  otrzymywania kwasów. 
c)  otrzymywania zasad. 
d)  zobojętniania roztworów. 

 
13.  Kwas siarkowy 

a)  katalizuje rozkład nadtlenku wodoru. 
b)  stabilizuje rozkład nadtlenku wodoru. 
c)  dezynfekuje. 
d)  zmiękcza wodę. 

 
14.  Samorzutny rozkład nadtlenku wodoru będzie hamowany przez 

a)  kwas siarkowego. 
b)  kwas tioglikolowy. 
c)  promienie słoneczne. 
d)  lanolinę. 

 
15.  Woda utleniona o stężeniu 3 % 

a)  działa dezynfekująco. 
b)  niszczy strukturę keratyny. 
c)  odtwarza wiązania jonowe. 
d)  utlenia naturalny barwnik włosa. 

 
16.  Węglan amonu wprowadzany do rozjaśniaczy proszkowych pełni funkcję 

a)  czynnika alkalizującego. 
b)  wzmacniacza rozjaśniania. 
c)  zagęszczacza. 
d)  zwilżacza. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34 

17.  Dekoloryzacji przez utlenianie prowadzi się w środowisku o odczynie 

a)  lekko kwaśnym. 
b)  zasadowym. 
c)  obojętnym. 
d)  kwaśnym. 

 
18.  Eumelanina jest 

a)  odporna na działanie utleniaczy. 
b)  wrażliwa na działanie utleniaczy. 
c)  czynnikiem powodującym uszkodzenia włosów podczas rozjaśniania. 
d)  składnikiem oksydantów. 

 
19.  Podczas rozjaśniania dochodzi do 

a)  rozkładu melaniny mazistej. 
b)  rozkładu melaniny ziarnistej i częściowo mazistej. 
c)  łączenia cząstek barwników w łańcuchy. 
d)  rozrywania łańcuchów barwników. 

 
20.  Kaolin jest wprowadzany do rozjaśniaczy, aby 

a)  rozchylić łuski włosowe. 
b)  zamknąć łuski włosowe. 
c)  zapobiegać przed pyleniem preparatu. 
d)  zagęścić preparat. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania włosów  

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Kulig  J.,  Bednarczyk  J.  Wybrane  doświadczenia  chemiczne  dla  licealistów,  wyd.  MAC 

Edukacja, Kielce, 2003 

2.  Marzec A. Chemia kosmetyków, wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005 
3.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
4.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
5.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005