background image

bliżej przedszkola  2.113 luty 2011

100

Przygotowanie do nauki czytania

Scenariusze zajęć do wybranych rodzin wyrazów  
wprowadzanych zimą zostały opracowane w oparciu  
o autorski program działań edukacyjnych „Zabawy z wyrazami”.  
Inspiracją dla nich była Odimienna Metoda Nauki Czytania  
autorstwa Ireny Majchrzak. Niektóre z przedstawionych pomysłów  
nie są jednak dokładnym odzwierciedleniem tej metody. 

Edyta Kaczanowska

scenariusze do rodzin wyrazów wprowadzanych zimą

Z

ajęcia odbyły się w grupie dzieci zróżnicowanych wie-

kowo  od  trzech  do  sześciu  lat,  uwzględniając  przede 

wszystkim zasadę stopniowania trudności oraz zasadę 

ekspresyjności, co pozwalało moim przedszkolakom działać 

we własnym tempie, w różnorodny sposób.
Przebieg zajęć przedstawię w formie zadaniowej, dzięki cze-

mu będzie można się zorientować, w jaki sposób kieruję po-

lecenia do dzieci. Tekst zaznaczony kursywą to moje dodat-

kowe uwagi co do realizacji zadań edukacyjnych.
Zimą  wprowadzam  zazwyczaj  następujące  rodziny  wyra-

zów: atrybuty świąt Bożego Narodzenia, pory roku, uczucia, 

części twarzy, zawody, atrybuty zimy. Do prezentacji wybra-

łam dwie z nich: pory roku oraz uczucia.

PORY ROKU 

zabawy z wyrazami

 Cele ogólne:

o

 Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie glo-

balne.

o

 Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej i aktywno-

ści plastycznej.

o

 Utrwalanie umiejętności określania pór roku i ich ty-

powych cech.

 Umiejętności dzieci

:

o

 Wyodrębnianie pór roku w kolejności występowania 

oraz ich typowych cech.

o

 Czytanie globalne nazw pór roku (głównie dobieranka 

wyrazowo-obrazkowa). 

o

 Rozróżnianie i porównywanie liter w obrębie wielkich 

liter drukowanych.

o

 Posługiwanie się ciałem i wyobraźnią w działaniu ru-

chowym.

o

 Plastyczne odzwierciedlenie danej pory roku.

 Przestrzeń edukacyjna: 

sala przedszkolna

 Pomoce i przybory:

 sylwety uosabiające pory roku, z od-

powiednimi gałązkami, obrazki z oknami z widokiem na przy-

rodę kolejnych pór roku, ilustracje i fotosy czterech pór roku, 

etykietki z nazwami pór roku (kilka zestawów), nagrania mu-

zyczne  do  zabaw  ruchowych,  kolorowy  papier,  kartony,  no-

życzki, klej, aplikacje z papieru bądź krawieckie (kwiatki, listki 

wykonane specjalnym dziurkaczem), białe wstęgi bibuły, karty 

pracy – dobieranki wyrazowo-obrazkowe, kredki 

 Interakcje:

 NDZ (1–n), (1–2) DZDZ (3–4), NDZDZ 

(2–n), (1/2 n), DZDZ (1/2 n), DZDZ (cała grupa jedno-

cześnie, pary, każde dziecko po kolei, podział na dwie równe 

grupy, każde dziecko indywidualnie)

 metody:

 czynnościowa, werbalna, czynnościowo-werbal-

na,  werbalno-czynnościowa,  (inspiracja  odimienną  me- 

todą nauki Czytania Ireny majchrzak)

 PrZEBIEG ZAJęCIA:

 

o

 różdżki pór roku.

 Dziś Pani Zima przyniosła do nas swo-

ją czarodziejską różdżkę. Jak wygląda zimowa różdżka? Jak 

wyglądałaby różdżka Pani Wiosny (Pani Lato, Pani Jesieni)? 

Nauczycielka ustawia sylwety pór roku z odpowiednimi gałązkami.

o

 okna czterech pór roku.

 Wylosujcie obrazki. Jak wyglą-

dają drzewa, które widać na obrazku? Jaka to pora roku?

o

 Drzewa czterech pór roku. 

Zamieńcie się w zimowe drze-

wa. Wyobraźcie sobie, że wasze ramiona to gałęzie bez liści, 

pokryte szronem. Drzewo zimą śpi pod śniegową pierzynką. 

Nadchodzi wiosna. Wiatr zdmuchuje z gałęzi ostatni śnieg. 

Drzewo zaczyna się budzić. Na gałązkach pojawiają się pąki 

liściowe i kwiatowe. Dzieci mogą zwijać dłonie w piąstki jako pąki, 

potem układać dłonie w kształt listka, a na końcu rozkładać palce, 

tworząc kwiatki.

zabawy 

z wyrazami 

background image

bliżej przedszkola  2.113 luty 2011

101

blizejprzedszkola.pl

Jest coraz cieplej. Przychodzi lato. Na drzewach jest mnó-

stwo  zielonych  liści  i  zaczynają  pojawiać  się  owoce.  Lato 

przemija i nastaje jesień. Liście zmieniają kolory i opadają. 

Tę  zabawę  warto  prowadzić  przy  odpowiednio  dobranej  muzyce 

relaksacyjnej. Jeśli chcemy wprowadzić do zabawy więcej humoru, 

wtedy na przykład śpiące drzewa mogą pochrapywać, latem mogą 

się opalać itp.

o

 rytm pór roku.

 Uzupełnijmy rytm pór roku, używając 

obrazków z postaciami pór roku, drzewami i krajobraza-

mi.  Kto  umiałby  umieścić  pod  nimi  podpisy  z  nazwami 

czterech  pór  roku?  Pory  roku  będą  się  cyklicznie  powtarzać, 

więc trzeba przygotować kilkanaście obrazków. Nauczyciel bądź 

wybrana osoba układa podpisy pod czterema pierwszymi obraz-

kami. Dopasujcie podpisy do pozostałych elementów we-

dług wzoru:

o

 Czy etykietka jest właściwa? 

Podzielę was na dwie grupy. 

Poruszajcie się po sali między dziećmi zamienionymi w drze- 

wa Pani Zimy (Wiosny, Lato, Jesieni). Podczas przerwy w mu-

zyce każdy zatrzyma się przy jednym drzewie i sprawdzi, czy 

napis pory roku jest odpowiedni. Jeśli nie – odwróci etykiet-

kę i pozostawi, jeśli tak – podniesie i będzie trzymać w górze. 

Następuje zamiana ról.

o

 Pory roku z napisami. 

Połączcie nazwy pór roku z właś-

ciwymi obrazkami na otrzymanej karcie pracy i pokoloruj-

cie obrazki:

o

 Kolejne etykietki pór roku.

 Ułóżmy rytm pór roku, uży-

wając samych napisów. Kto z was ma nazwę obecnej pory 

roku? Po zimie pojawi się...?

o

  obrazek  pory  roku.

  W  sposób,  który  wam  pokazałam, 

wykonajcie wycinankę przedstawiającą drzewo. Naklejcie ją 

na karton z nazwą wybranej pory roku. Na zimowym drze-

wie naklejcie watę jako śnieg, obok bałwana, na wiosennym 

– kwiaty i łąkę z kwiatami, na letnim – zielone liście i łąkę 

z motylami, a na jesiennym – kolorowe liście i trawę z opad-

łymi liśćmi. Ewentualnie można zaproponować dzieciom inną for-

mę aktywności plastycznej, na przykład malowanie farbami obrazka 

z daną porą roku. Ważne, aby na obrazku była nazwa tej pory roku.

 ZAJęCIA UTrWALAJąCE:

o

 Krainy z podpisami.

 Odszukajcie krainę Pani Zimy, Wiosny, 

Lata i Jesieni (sylwety, ilustracje i atrybuty). Wspólnie dopasuj-

my właściwe podpisy.

o

 Bilety pór roku. 

Pląsajcie ze wstęgami przy zimowej mu-

zyce.  Podczas  pauzy  odkryjcie  jeden  z  biletów  leżących  na 

dywanie, odczytajcie nazwę pory roku i przybądźcie do właś-

ciwej krainy. Biletami są oczywiście etykietki z nazwami pór roku.

o

 obrazek do etykietki. 

Ułóżcie w odpowiedniej kolejności 

etykietki z nazwami pór roku. Dopasujcie kolejno wylosowa-

ny obrazek do właściwego wyrazu.

o

 nazwa pory roku z liter.

 Dobierzcie się w pary i wybierzcie 

miejsce przy jednym z kartoników z nazwami pór roku ułożo-

nych w kręgu. Ułóżcie z otrzymanych liter alfabetu ten wyraz. 

Przeliterujcie go bądź nazwijcie wybraną literę.

UCzUCIA  

zabawy z wyrazami

 Cele ogólne:

o

 

Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie glo-

balne. 

o

 

Stwarzanie warunków do ekspresji emocjonalnej, ruchowej 

i aktywności manualnej.

o

 

Rozwijanie umiejętności rozróżniania i przedstawiania sta-

nów emocjonalnych.

 Umiejętności dzieci:

o

 

Rozróżnianie wybranych stanów emocjonalnych.

o

 

Czytanie  globalne  nazw  uczuć  (dobieranka  wyrazowo-

obrazkowa).

o

 

Rozróżnianie i porównywanie liter w obrębie wielkich liter 

drukowanych.

o

 

Posługiwanie się mimiką, ciałem i wyobraźnią w odzwier-

ciedlaniu wybranych stanów emocjonalnych.

o

 

Rysowanie  twarzy  wyrażających  wybrane  stany  emocjo-

nalne.

 Przestrzeń edukacyjna: 

sala przedszkolna 

Komplet książek do nauki czytania Odimienną Metodą Ireny Majchrzak

 tylko za 59 zł 

W skład kompletu wchodzi podręcznik „Opowieści sowy” część I i II,  

ćwiczenia „Gry czytelnicze” część I i II oraz książka „Opowieści ortograficzne”. 

Zamówienia przyjmuje 

sklep BlizejEdukacji.pl

 

 tel. 12 257 43 35, e-mail: sklep@blizejedukacji.pl

Przy zamówieniu minimum 15 kompletów koszty wysyłki pokrywa sprzedawca.

GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY NA RYNKU!

R E K L A M A

background image

bliżej przedszkola  2.113 luty 2011

102

 Pomoce i przybory: 

sylwety i ilustracje twarzy wyrażają-

cych różne stany emocjonalne, etykietki z nazwami wybra-

nych uczuć, nagrania muzyczne do zabaw ruchowych, na-

grania muzyki klasycznej o nastroju radosnym, smutnym 

i agresywnym, kartoniki z literami alfabetu, kilka kartoni-

ków z napisami „CZUJĘ” i „GDY”, karty pracy z napisami 

„RADOŚĆ” i „SMUTEK”, karty pracy opracowane przez 

nauczycielkę – twarze wyrażające wybrane stany emocjo-

nalne z etykietkami oraz same głowy z podpisami, kredki 

świecowe i ołówkowe do wyboru

 Interakcje:

 NDZ (1–n), (1–2) DZDZ (3–4), NDZDZ 

(2–n), DZDZ (cała grupa jednocześnie, pary, każde dzie-

cko po kolei, każde dziecko indywidualnie)

  metody: 

czynnościowa,  czynnościowo-werbalna,  werbal- 

no-czynnościowa (inspiracja metodą odimienną Ireny maj-

chrzak)

 PrZEBIEG ZAJęCIA:

 

o

  minki.

  Przywitajmy  się,  pokazując  sobie  kolejno  taką 

minę, jaką widzimy na tych buźkach. Nauczycielka prezen-

tuje sylwety i ilustracje twarzy, które wyrażają różne stany emo-

cjonalne.

o

 Etykietki do minek.

 Przypomnijcie, jakie uczucia pokazy-

waliśmy przy powitaniu. Ułóżmy te buźki na dywanie. Kto 

umiałby odszukać wśród tych wyrazów podpis do pierw-

szej miny? Odczytajcie wszystkie napisy:

etykietką, a pozostałe dzieci wyrażą to uczucie miną.

o

 Uczuciowe literki. 

Każdy zajmie miejsce przy jednej z etykie-

tek. Wybierzcie po dwa kartoniki z literami alfabetu. Nazwijcie 

te litery, poszukajcie w swoim wyrazie i dopasujcie. Jeśli nie 

macie takiej litery, możecie ją wymienić. Kto chciałby nazwać 

kolejne litery na etykietce? Jaki wyraz powstał?

o

 Literki z humorami.

 Muzyka zaprosi was teraz do krainy 

radości. Podczas pauzy odszukajmy literki radosne, czyli te, 

które  tworzą  wyraz  „RADOŚĆ”  („SMUTEK”,  „ZŁOŚĆ”). 

Do tej zabawy świetnie nadają się utwory muzyki klasycznej w od-

powiednim klimacie.

o

 Zdania z wyrazami i minkami. 

Ułóżmy wspólnie i odczy-

tajmy zdania złożone z wyrazów i sylwet z minami (CZUJĘ  

GDY...). Kto chciałby przeczytać jedno z tych zdań i je dokoń-

czyć? Na koniec zamienimy obrazki w zdaniach na wyrazy. 

Kto odszuka i dokończy zdanie „CZUJĘ RADOŚĆ, GDY...”?

o

 minki z napisami.

 Odszukajcie, wytnijcie i naklejcie na-

pisy pasujące do kolejnych twarzy z minami. Pokolorujcie 

obrazki:

Edyta  Kaczanowska  –  nauczyciel  dyplomowany  z  10-letnim 

stażem pracy, prowadzi grupę 3-6-latków w Przedszkolu Miejs-

kim nr 20 w Łodzi.
Ukończyła  studia  podyplomowe  z  zakresu  Edukacji  Elementa-

rnej, współpracuje z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli 

i  Kształcenia  Praktycznego  jako  prowadząca  warsztaty  szkole-

niowe i modelowe zajęć edukacyjnych dla nauczycieli.

Przygotowanie do nauki czytania

Po pierwszym odczytaniu podpisów nauczycielka odwraca kilka 

sylwet. Przed ostatnią rundką czytania wszystkie są już zakryte.

o

 Stacje uczuć. 

Poruszajcie się po sali w parch. Jedno z was 

będzie  ciuchcią,  drugie  –  wagonikiem.  Podczas  przerwy 

w muzyce odczytajcie wybrany napis i dojedźcie do swojej 

„stacji uczuć”. Zróbcie właściwą minę.

o

 Podpis do minki. 

Odgadnijcie, jakie uczucie widać na twa-

rzy kolegi. Odszukajcie taką samą minę wśród buziek i do-

bierzcie podpis.

o

 radość – smutek.

 Odczytajcie nazwy dwóch uczuć na kar-

cie pracy. Narysujcie przy napisach właściwe miny, pamięta-

jąc, że usta radosne i smutne ułożone są w odwrotny sposób. 

Pokolorujcie mazakiem litery w napisach.

 ZAJęCIA UTrWALAJąCE:

o

 nasze nastroje.

 Powiedzcie kolejno, jaki macie teraz na-

strój. Wskażcie buźkę z pasującą minką. Następnie wspólnie 

dopasujemy podpisy do wszystkich buziek.

o

  Kraina  uczuć.

  Poruszajcie  się  po  sali,  pokazując  uczucia, 

które widać na kolejnych buźkach. Na dany znak usiądźcie 

przy jednej z etykietek i po cichu odczytajcie nazwę. Kto z was 

ma napis RADOŚĆ (SMUTEK, ZŁOŚĆ itd.), wstanie ze swoją 

Chętnym dzieciom można zaproponować wersję trudniejszą: na-

rysowanie min, tak by pasowały do nazw uczuć:

Bibliografia do całego cyklu:

Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym, Warszawa 1999.
Majchrzak I., Gry czytelnicze, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I., Meksykańska wioska – gra czytelnicza, DIDASKO.
Majchrzak I., Nazywanie świata – gra słowno-obrazkowa, DIDASKO.
Majchrzak I., Opowieści sowy, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
Majchrzak I., Wprowadzanie dziecka w świat pisma, Warszawa 1995.