background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 

 

Honorata Życka   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Komponowanie wysokooktanowych benzyn 
bezołowiowych 311[31].Z4.10 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 
 
 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

          

  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr Urszula Ciosk-Rawluk 
mgr Zbigniew Piotr Rawluk 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].Z4.10 
„Komponowanie wysokooktanowych benzyn bezołowiowych” zawartej w modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

3
5
6
7

12

1.  Wprowadzenie 
2.  Wymagania wstępne  
3.  Cele kształcenia 
4.  Przykładowe scenariusze zajęć  
5.  Ćwiczenia 

5.1. Charakterystyka benzyn 

12
12

5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Komponowanie benzyn

 

13

5.2.1. Ćwiczenia 

5.3. Wpływ benzyn i komponentów na środowisko 

5.3.1. Ćwiczenia 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                 
7. Literatura                                                                                                 

 

13
17
17
19
32

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny 

w prowadzeniu  zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik 
technologii chemicznej w  jednostce modułowej  Komponowanie wysokooktanowych 
benzyn bezołowiowych

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 
szczególnym uwzględnieniem: 
−  tekstu przewodniego, 

−  metody projektów,  

−  ćwiczeń laboratoryjnych, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych i testem 
próba pracy. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

311[31].Z4 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów

organicznych

311[31].Z4.01 

Wytwarzanie produktów 

naftowych i surowców 

petrochemicznych 

311[31].Z4.02 

Wytwarzanie olefin 

i węglowodorów 

aromatycznych

311[31].Z4.03 

Wytwarzanie  

i oczyszczanie 

surowego gazu 

311[31].Z4.04 

Wytwarzanie metanolu  

i kwasu octowego

311[31].Z4.05 

Wytwarzanie 

produktów 

alkilowania 

311[31].Z4.06 

Wytwarzanie chlorku 

winylu 

i rozpuszczalników

311[31].Z4.08 

Wytwarzanie 

polimerów 

311[31].Z4.10 

Komponowanie  

wysokooktanowych 

benzyn 

311[31].Z4.09 

Wytwarzanie fenolu 

i acetonu z kumenu 

311[31].Z4.07 

Wytwarzanie styrenu 

z etylobenzenu 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Komponowanie 

wysokooktanowych benzyn bezołowiowych” powinieneś umieć: 
−  korzystać z różnych źródeł informacji, 

−  stosować przepisy bhp obowiązujące w laboratorium chemicznym, 

−  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
−  posługiwać się podstawowym sprzętem laboratoryjnym, 

−  stosować typowe metody analityczne w procesach badawczych, 

−  nazywać związki chemiczne na podstawie ich wzoru sumarycznego, 
−  pisać równania reakcji chemicznych, 

−  obliczać skład procentowy związku, 

−  określić znaczenie poszczególnych procesów rafineryjnych w wytwarzaniu 

najważniejszych surowców węglowodorowych stosowanych do komponowania 
benzyn, 

−  posługiwać się terminologią z zakresu ochrony środowiska. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA   

 

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinien umieć: 

−  określić składniki naftowe i komponenty syntetyczne benzyn wysokooktanowych, 

−  obliczyć tzw. „tlenowe” zamienniki tetraetylu ołowiu, 

−  określić dopuszczalne zawartości alkoholi C

1

–C

4

 i eterów alkilowych w benzynach, 

−  uzasadnić konieczność limitowania zawartości tlenu związanego organicznie 

w benzynach silnikowych, 

−  scharakteryzować najważniejsze parametry jakościowe benzyn, 

−  scharakteryzować  złożoność techniczną procesu komponowania benzyn 

wysokooktanowych z kilkunastu różnych strumieni składników naftowych 
i syntetycznych, 

−  określić znaczenie instalacji komputerowo sterowanego komponowania benzyn 

w rafineriach, 

−  określić wpływ procesów komponowania benzyn na środowisko, 

−  określić wpływ stosowania benzyn na środowisko, 
−  zastosować zasady bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska obowiązujące na 

stanowiskach pracy. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1   

 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł: Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31].Z4 
Jednostka modułowa: Komponowanie wysokooktanowych benzyn bezołowiowych 

311[31].Z4.10 

 

Temat: Wykorzystanie benzyn bezołowiowych w technice i w życiu codziennym. 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności charakteryzowania sposobów wykorzystania 

benzyn bezołowiowych w technice i życiu codziennym. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wyszukać informacje o możliwości wykorzystania benzyn bezołowiowych  

w technice i życiu codziennym, 

−  scharakteryzować podstawowe parametry jakościowe benzyn w zależności od jej 

przeznaczenia. 

Metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  forma grupowa, jednolita. 

 

Czas: 2 tygodnie 
Środki dydaktyczne: 

−  komputer z dostępem do Internetu, 

−  literatura. 

 

Przebieg zajęć: 
 

Czynności 

Lp. 

Fazy przygotowania 

projektu 

Nauczyciel Uczniowie 

Wprowadzenie do tematu 

–  podaje informacje 

niezbędne do 
zapoznania 
uczniów z tematem,

–  podaje literaturę 

–  tworzą zespoły, 
–  zadają pytania dotyczące 

tematyki projektów 

Sformułowanie tematów 
 i ustalenie zakresu 
projektów 

–  wyjaśnia zasadę 

metody projektów, 

–  ustala formę 

projektów, czas 
prezentacji i 
kryteria oceniania, 

–  zapisuje temat, 
–  przygotowuje 

kontrakty, 

–  ustala konsultacje 

–  opracowują plan działania, 
–  podpisują kontrakty 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

3 Realizacja 

projektów 

–  czuwa nad 

zaplanowanym 
przebiegiem ich 
realizacji 

–  studiują literaturę, 
–  uczestniczą w 

konsultacjach, 

–  zbierają informacje 

w bibliotekach, Internecie, 
itd., 

–  przygotowują prezentacje 

4 Prezentacja 

projektów 

–  ustala kolejność 

prezentacji, 

–  prowadzi dyskusję 

po przedstawieniu 
projektu, 

–  ocenia projekty, 

uwzględniając 
opinie 
wypowiedziane  
w trakcie dyskusji, 

–  dokonuje 

podsumowania  

–  prezentują projekty, 
–  odpowiadają na pytania 

kolegów, 

–  sporządzają notatki 

z prezentacji innych 
kolegów, 

–  oceniają projekty kolegów 

 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Na podstawie wysłuchanych prezentacji prac poszczególnych grup wypisz poznane 

sposoby wykorzystania benzyn bezołowiowych w technice i życiu codziennym.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

 

 
Załączniki do scenariusza: 
 
Informacje dotyczące kontraktu na wykonanie projektu: 
Kontrakt powinien być zawarty po ustaleniu zakresu projektu. 
Kontrakt na wykonanie projektu powinien zawierać: 

−  Temat projektu. 

−  Zakres prac objętych projektem: 

• 

zebranie informacji na temat wykorzystania benzyn bezołowiowych 
w technice i życiu codziennym, 

• 

zebranie informacji o parametrach jakościowych w/w benzyn, 

• 

dokonanie selekcji zebranych informacji pod względem ich zgodności 
z tematem i przydatności w prezentacji pracy. 

−  Nazwisko nauczyciela i nazwiska uczniów wykonujących projekt. 

−  Termin ukończenia projektu. 
−  Terminy i sposób konsultacji udzielanych przez nauczyciela. 

−  Sankcje, jakie grożą za niedotrzymanie zapisów kontraktu, zarówno przez 

uczniów  
jak i nauczyciela  

−  Datę podpisania kontraktu.  
−  Podpisy nauczyciela i uczniów zawierających kontrakt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Kryteria oceny osiągnięć: 
Przy ocenie projektu uwzględniane będzie: 
1)  umiejętność planowania projektu, 
2)  poprawność zebranych wiadomości i ich interpretacja, 
3)  umiejętność pracy w zespole, 
4)  sposób prezentacji wyników w tym: 

a)  poprawność językowa, stosowanie właściwej terminologii, 
b)  technika prezentacji, 
c)  komunikatywność. 

Oceny w grupie mogą być zróżnicowane, w zależności od wkładu pracy. 
 
Informacje dotyczące prezentacji: 
a)  prezentacji dokonuje cała grupa, 
b)  sposób prezentacji jest dowolny, 
c)  czas prezentacji maksymalnie 15 minut, 
d)  prezentacja będzie oceniana przez nauczyciela i liderów pozostałych grup. 

 

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik technologii chemicznej 311[31] 

Moduł:   Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31].Z4 
Jednostka modułowa: Komponowanie wysokooktanowych benzyn bezołowiowych 

311[31].Z4.10 

 
Temat: Schemat ideowy zasilania instalacji komponowania benzyn strumieniami 

różnych komponentów naftowych i syntetycznych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności charakteryzowania procesu komponowania 

benzyn. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  określić składniki naftowe i komponenty syntetyczne benzyn, 
−  scharakteryzować złożoność technologiczną procesu komponowania benzyn 

wysokooktanowych z kilkunastu strumieni składników naftowych i 
syntetycznych, 

−  określić znaczenie instalacji komponowania benzyn sterowanej komputerowo, 

−  określić urządzenia do regulacji i sterowania wielkością strumieni masy 

poszczególnych komponentów. 

Metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa, jednolita. 

 

Czas: 180 minut.  
Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja dla ucznia, 
−  karta obserwacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne. Podział klasy na zespoły trzyosobowe. 
2.  Zapoznanie z celami zajęć. 
3.  Wydanie kart obserwacji i instrukcji. 
4.  Wprowadzenie na teren zakładu. 
5.  Zapoznanie z przepisami bhp na terenie zakładu. Wycieczka po oddziale 

komponowania benzyn na terenie rafinerii lub zakładzie rafineryjno-
petrochemicznym. Zapoznanie z 

technologią produkcji oddziału. Określenie 

składników naftowych i komponentów syntetycznych benzyn. Scharakteryzowanie 
złożoności technologicznej procesu komponowania benzyn wysokooktanowych z 
kilkunastu strumieni składników naftowych i syntetycznych. Określenie znaczenia 
instalacji komponowania benzyn sterowanej komputerowo. Określenie urządzeń do 
regulacji i sterowania wielkością strumieni masy poszczególnych komponentów. 

6.  Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie wypełnienia kart obserwacji. 
7.  Omówienie zasad wykonania sprawozdania 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Na podstawie wypełnionej karty obserwacji zaprojektuj schemat ideowy zasilania 

instalacji komponowania benzyn strumieniami różnych komponentów. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  sprawdzenie przygotowanych schematów 

 
Załączniki do scenariusza 
 
Załącznik 1 
INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

W czasie wycieczki po oddziale komponowania benzyn macie następujące zadania 

do wykonania: 
1)  zebranie informacji o rodzaju produkowanej benzyny, 
2)  zebranie informacji o składnikach naftowych i komponentach syntetycznych benzyn, 
3)  zebranie informacji, które z komponentów zwiększają liczbę oktanową, 
4)  zapoznanie się z instalacją procesu komponowania benzyn sterowaną komputerowo, 
5)  zebranie informacji o stosowanych urządzeniach do regulacji i sterowania wielkością 

strumieni masy poszczególnych komponentów, 

6)  narysowanie schematu blokowego zwiedzanego oddziału komponowania benzyn, 
7)  ponadto w domu na podstawie wypełnionej w czasie wycieczki karty obserwacji, 

powinieneś przygotować schemat ideowy procesu komponowania zgodnie z 
zasadami podanymi przez nauczyciela oraz wyjaśnić  złożoność technologiczną 
procesu komponowania benzyn wysokooktanowych z kilkunastu strumieni 
składników naftowych i syntetycznych. 

 
W wykonaniu zadań kierujcie się kartą obserwacji, z którą należy się dokładnie 

zapoznać przed rozpoczęciem wycieczki. W przypadku problemów ze zrozumieniem 
informacji zapisanych w instrukcji lub karcie obserwacji poproś o pomoc nauczyciela. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Załącznik 2 
 
KARTA OBSERWACJI 

 

I. Osoby prowadzące obserwacje: 
...................................... 
...................................... 
...................................... 
 
II. Rodzaj komponowanego paliwa 
 
III. Komponenty  
 

Lp. Naftowe 

Syntetyczne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
IV. Komponenty wysokooktanowe 

 

Lp. Nazwa 

komponentu 

Wartość LOM 

Wartość LOB 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
V. Urządzenia stosowane do regulacji wielkością strumieni masy poszczególnych 
komponentów wprowadzanych do procesu blendingu. 

 

Lp. Urządzenia do regulacji 

Typ regulatora 

Wielkość regulowana 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Urządzenia stosowane do sterowania wielkością strumieni masy poszczególnych 
komponentów wprowadzanych do procesu blendingu. 
 
 
VII.  Narysuj schemat ideowy procesu komponowania zgodnie z zasadami podanymi 
przez nauczyciela oraz wyjaśnij złożoność technologiczną procesu komponowania 
benzyn wysokooktanowych z kilkunastu strumieni składników naftowych 
i syntetycznych. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5. ĆWICZENIA

    

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1. Charakterystyka benzyn  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 

   

 
Ćwiczenie 1 

Wyszukaj i oceń wartości liczby oktanowej: reformatów, alkilatów, alkoholi C

1

–C

4

  

oraz eterów alkilowych. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz sposób prezentacji wyników pracy. Zapoznać 
uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
2)  zapoznać się z literaturą jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
3)  ustalić LOM, LOB dla reformatów, alkilatów, alkoholi C

1

-C

4

 oraz eterów 

alkilowych, 

4)  obliczyć indeks oktanowy (R + M)/2, 
5)  wyjaśnić, dlaczego podawanie wartości indeksu oktanowego jest ważne dla 

określenia jakości paliwa, 

6)  zapisać wyniki w tabeli, 
7)  zaznaczyć, które komponenty benzyny wysokooktanowej mają najwyższe LO, 
8)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 

−  literatura do jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 

−  kalkulator. 

 

Ćwiczenie 2  

Określ rolę tzw. zamienników „tlenowych” tetraetylu ołowiu (TEO). 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres  

ćwiczenia oraz sposób prezentacji wyników pracy. Zapoznać uczniów z zasadami 
bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
2)  zapoznać się z literaturą jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
3)  wypisać aktualnie stosowane „tlenowe” zamienniki TEO, podać ich nazwy i wzory 

sumaryczne, 

4)  wyjaśnić zasadność określenia „zamienniki TEO”, 
5)  obliczyć zawartość procentową m/m tlenu dla każdego z zamienników „tlenowych” 

tetraetylu ołowiu, 

6)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia w postaci sprawozdania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
−  literatura do jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 

−  komputer z dostępem do Internetu, 

−  kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2. Komponowanie benzyn 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj oznaczenie zawartości benzenu w benzynie na podstawie analizy normy 

badań PN–EN 238 : 2000 – Oznaczanie zawartości benzenu metodą spektrometrii 
w podczerwieni i dokonaj na jego podstawie oceny jakości badanej benzyny. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego 

zakres  i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Powinien 
również szczegółowo omówić zasady sporządzania sprawozdania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
2)  zapoznać się z normą PN–EN 238 : 2000, 
3)  zapoznać się z zasadą metody, 
4)  zaproponować kolejne etapy procesu analitycznego, 
5)  zaplanować potrzebny sprzęt i odczynniki, 
6)  ustalić zasady bhp obowiązujące podczas pracy na podstawie Kart charakterystyk 

substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego odczynników stosowanych 
podczas oznaczenia, 

7)  wykonać oznaczenie, 
8)  obliczyć zawartość benzenu w badanej benzynie, 

−  dokonać oceny jakości paliwa w odniesieniu do aktualnego Rozporządzenia 

Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie wymagań jakościowych dla paliw 
ciekłych, z późniejszymi zmianami,  

9)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie laboratoryjne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania jednostki modułowej 311[31].Z3.03, 
−  norma PN–EN 238 : 2000, 

−  aktualne Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej 

w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych, 

−  Karty charakterystyk substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego dla 

odczynników używanych podczas oznaczenia. 

 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadzając do benzyny wysokooktanowej EtOH, TBA i MTBE w maksymalnej 

ilości przewidzianej w normie (załącznik), oblicz, czy nie została przekroczona zawartość 
procentowa [m/m] wprowadzonego tlenu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Załącznik 

 

Dane fizykochemiczne alkoholi i eterów 

 

Alkohole Etery 

Parametr 

MeOH EtOH TBA MTBE ETBE TAME

Gęstość, g/cm

0,796 0,794 0,791 0,743 0,744 0,770 

Zawartość tlenu, % m/m 

49,9 

34,7  21,6 

18,2 

15,7 

15,7 

 

Wymagania jakościowe dla benzyn silnikowych stosowanych w pojazdach wyposażonych  

w silniki z zapłonem iskrowym obowiązujące w Polsce z dnia 19.10.2005 r. 

 

Zakresy  

Parametr 

 

Jednostki 

  

minimum maksimum 

Badawcza liczba oktanowa, RON 

  

95,0 

– 

Zawartość tlenu 

%(m/m) 

– 

2,7 

Zawartość związków organicznych zawierających 
tlen: 

– 

metanol, wymagany stabilizator 

  

 

%(V/V) 

  

 

– 

  

 

– 

etanol, stabilizator może być potrzebny 

%(V/V) – 

– 

alkohol izopropylowy 

%(V/V) – 

10 

– 

alkohol tert-butylowy 

%(V/V) – 

– 

alkohol izobutylowy 

%(V/V) – 

10 

– 

etery (z 5 lub więcej atomami węgla 
w    cząsteczce) 

%(V/V) – 

15 

Inne związki organiczne zawierające tlen 

1)

 %(V/V) 

–  10 

1)

 

Inne mono-alkohole i etery o temperaturze końca destylacji nie wyższej niż temperatura końca 

destylacji określona w normie PN-EN 228:2003.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego 

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiał nauczania jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
2)  zapoznać się z załącznikami wymagania jakościowe dla benzyn silnikowych, 
3)  wykonać obliczenia, 
4)  sformułować wnioski, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  materiał nauczania jednostki modułowej 311[31].Z3.03, 
–  załącznik, 
–  kalkulator. 

 

Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonaj schemat ideowy zasilania instalacji komponowania benzyn strumieniami 

różnych komponentów naftowych i syntetycznych. 

 
Wskazówki do realizacji

 

W celu przeprowadzania poniższego  ćwiczenia konieczne jest zorganizowanie 

wycieczki po oddziale komponowania benzyn na terenie rafinerii lub zakładu 
rafineryjno-petrochemicznym. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien zapoznać uczniów  
z przepisami bhp obowiązującymi na terenie zakładu przemysłowego. Powinien omówić 
zakres i technikę wykonania ćwiczenia, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu 
wypełnienia karty obserwacji i sposoby przygotowania schematu ideowego. Należy 
zwrócić uwagę na konieczność zadawania pytań oprowadzającemu grupę personelowi 
zakładu, w celu zdobycia potrzebnych, do wykonania ćwiczenia, informacji. Przed 
wejściem na teren zakłady nauczyciel powinien również rozdać instrukcje i karty 
obserwacji.  

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z obowiązującymi na terenie oddziału komponowania benzyn 

przepisami bhp i stosować się do nich, 

2)  pobrać od nauczyciela instrukcję i kartę obserwacji, 
3)  zebrać informacje o rodzaju produkowanej benzyny, 
4)  zebrać informacje o składnikach naftowych i komponentach syntetycznych benzyn, 
5)  ustalić, które z komponentów zwiększają liczbę oktanową, 
6)  zapoznać się z instalacją komputerowo sterowanego procesu komponowania benzyn, 
7)  zebrać informacje o stosowanych urządzeniach do regulacji i sterowania wielkością 

strumieni masy poszczególnych komponentów, 

8)  przygotować schemat ideowy procesu komponowania zgodnie z zasadami podanymi 

przez nauczyciela, 

9)  wyjaśnić 

złożoność technologiczną procesu komponowania benzyn 

wysokooktanowych  z kilkunastu strumieni składników naftowych i syntetycznych, 

10)  zaprezentować wyniki pracy w postaci sprawozdania z dołączonym schematem 

ideowym zasilania instalacji komponowania benzyn strumieniami różnych 
komponentów naftowych i syntetycznych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  karta obserwacji, 
–  instrukcja dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.3. Wpływ benzyn i komponentów na środowisko 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyszukaj informacje na temat szkodliwości benzyn wysokooktanowych 

w zależności od rodzajów komponentów. 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres  

ćwiczenia oraz sposób prezentacji wyników pracy. Zapoznać uczniów z zasadami 
bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać rodzaj benzyny, 
2)  odszukać w Internecie Kartę charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu 

niebezpiecznego wybranej benzyny, 

3)  odszukać informacje dotyczące składu wybranej benzyny, 
4)  przewidzieć zagrożenia wynikające dla środowiska w przypadku niezamierzonego 

uwolnienia benzyny do środowiska, 

5)  przewidzieć zagrożenia wynikające dla człowieka w przypadku niezamierzonego 

uwolnienia do środowiska, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  komputer z dostępem do Internetu,  

−  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego. 

 

Ćwiczenie 2 

Oceń sposoby wykorzystania wysokooktanowych benzyn bezołowiowych 

w technice i w życiu codziennym. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić zakres  

 ćwiczenia oraz sposób prezentacji wyników pracy. Zapoznać uczniów z zasadami 
bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiał nauczania jednostki modułowej 331[31].Z4.10, 
2)  wyszukiwać informacje o możliwości wykorzystania benzyn bezołowiowych  

w technice i życiu codziennym, 

3)  scharakteryzować podstawowe parametry jakościowe benzyn w zależności od jej 

sposobu wykorzystania, 

4)  zaprezentować wykonanie ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda projektu. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  materiał nauczania jednostki modułowej 311[31].Z4.10, 
−  literatura do jednostki modułowej 311[31].Z3.03, 

−  dostęp do komputera połączonego z Internetem. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Komponowanie 

wysokooktanowych benzyn bezołowiowych” 

 

 

 

 

 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 13, 14, 15, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 7, 8, 10, 12, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma 
następujące 

oceny 

szkolne: 

 

       

 

 

 

  

−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań w tym 10 z poziomu 

podstawowego,  

−  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego,  

−  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. a, 6. d, 7. c, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b,  
12. b, 13. c, 14. a, 15. c, 16. c, 17. a, 18. b, 19. d, 20. 

a. 

   

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić składniki naftowe benzyn 
wysokooktanowych 

A P  a 

Wyjaśnić pojęcie benzyny nowej 
formuły 

A P b 

Określać jakie właściwości fizyczne 
komponentów benzyn mogą 
spowodować skażenie środowiska  

B P c 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Określić podstawowy skład wybranych 
tlenowych komponentów benzyn 
wysokooktanowych 

B P c 

Wskazać substraty do produkcji 
komponentu ETBE 

B P a 

Określać charakter chemiczny 
najważniejszych naftowych 
komponentów benzyn 

B P d 

Uzasadniać konieczność usuwania 
zawartości komponentów w benzynach

C PP c 

Scharakteryzować wpływ dodatków do 
benzyn na pracę silnika 

B PP a 

9 Podać nazwę systematyczną izooktanu 

10 

Obliczać podstawowe parametry 
charakteryzujące właściwości benzyn 

C PP a 

11 

Wskazywać składniki benzyn 
powodujące obecność kancerogennych 
produktów w spalinach 
samochodowych 

B P b 

12 

Określać dopuszczalną wartość 
benzenu w benzynie 

B PP b 

13 

Rozpoznawać symbole na 
opakowaniach jednostkowych 
zawierających benzyny 

B P c 

14 Zastosować zasady ochrony ppoż. C  P  a 

15 

Określać dopuszczalne zawartości 
alkoholi w benzynach 

B P c 

16 

Określać zasadę działania urządzeń 
stosowanych do pomiarów wielkości 
strumieni masy poszczególnych 
komponentów wprowadzanych do 
procesów blendingu benzyn 

B PP c 

17 

Wskazać działania wpływające na 
zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza

A P  a 

18 

Wskazać zanieczyszczenia powstałe na 
skutek spalania paliw wywołujące 
zjawisko kwaśnych deszcze 

B P b 

19 

Wskazywać sposoby ograniczania 
ilości benzenu w benzynach nowej 
formuły 

C PP d 

20 

Wskazywać sposoby zwiększania LO 
benzyn przez zmianę wielkości 
wybranych strumieni składników 
naftowych 

C PP a 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Przebieg 

testowania 

 

       

 

 
INSTRUKCJA 

DLA 

NAUCZYCIELA 

 

     

 

 

  

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami 

punktowania. 

4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas 

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

8.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym 

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA 

DLA 

UCZNIA 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru o różnym stopniu trudności. 

W każdym zadaniu tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając 

w odpowiedniej rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego 

zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  W czasie pracy możesz korzystać z kalkulatora do wykonywania niezbędnych 

obliczeń. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  prosty kalkulator, 
–  karta odpowiedzi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 

 

 

 

 

 

1.  Składnikami naftowymi benzyn wysokooktanowych są 

a)  olefiny. 
b)  etanol. 
c)  metanol. 
d)  tatraetyl ołowiu. 
 

2.  Benzyny reformułowane, to 

a)  benzyny etylizowane. 
b)  benzyny nowej formuły. 
c)  biometanol. 
d)  biodesel. 
 

3.  Ze względu na szybkość migracji w środowisku glebowo-wodnym jednego ze 

składników benzyn nowej formuły i możliwość skażenia wód gruntowych 
w przypadku niekontrolowanego wycieku ograniczono jego ilość w paliwie. 
Komponentem tym jest 
a)  EtOH. 
b)  TAME. 
c)  MTBE. 
d)  MeOH. 
 

4.  Zawartość procentowa (m/m) tlenu w etanolu wynosi 

a)  49,9%. 
b)  15,7%. 
c)  34,7. 
d)  21,6%. 
 

5.  Substratami do produkcji ETBE są 

a)  izobutylen i bioetanol. 
b)  izobutylen i metanol. 
c)  2-metylobuten i metanol. 
d)  2-metylobuten i bioetanol. 
 

6.  Jednym ze składników współczesnych benzyn bezołowiowych są nafteny. Ze 

względu na budowę zaliczane są do: 
a)  węglowodorów alifatycznych. 
b)  węglowodorów nienasyconych. 
c)  węglowodorów aromatycznych. 
d)  węglowodorów cyklicznych. 
 

7.  W celu zmniejszenia szkodliwości benzyn na środowisko, zgodnie z aktualną normą,  

nie może być do nich dodawany 
a)  eter etylo-tetr-butylowy. 
b)  benzen. 
c)  tetraetyl ołowiu. 
d)  cyklopentan. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

8.  Dodawanie antyutleniaczy do benzyn polepsza pracę silnika poprzez 

a)  zapobieganie tworzeniu się gum. 
b)  polepszenie liczby oktanowej benzyn. 
c)  redukują powstanie osadów w silniku. 
d)  zapobieganie obladzaniu silnika. 
 

9.  Gdy analizowana benzyna działa tak jak czysty izooktan, przyjmuje się liczbę 

oktanową równą 100. Izooktan, to 
a)  2,3,4–trimetylopentan. 
b)  2,2,4–trimetylopentan. 
c)  2,3,3–trimetylopentan. 
d)  2,2,3–trimetylopentan. 
 

10.  Indeks oktanowy jest to 

a)  połowa sumy liczby oktanowej i badawczej. 
b)  suma liczby oktanowej i badawczej. 
c)  różnica liczby oktanowej i badawczej. 
d)  połowa różnicy liczby oktanowej i badawczej. 
 

11.  Głównym  źródłem obecności w spalinach samochodowych silnie kancerogennego 

benzenu-ά-pirenu są 
a)  alkohole. 
b)  węglowodory aromatyczne. 
c)  parafiny. 
d)  węglowodory alifatyczne. 
 

12.  Dopuszczalna zawartość siarki w dniu 28.08.2009 roku w benzynie silnikowej 

sprzedawanej na stacjach w RP (zgodnie z założeniami obecnej normy) wyniesie 

 

Tabela  Wymagania jakościowe dla benzyn silnikowych stosowanych w pojazdach wyposażonych  

w silniki z zapłonem iskrowym obowiązujące w Polsce z dnia 19.10.2005 r. 

 

Zakresy 

1)

 

Parametr 

 

Jednostki

  

minimum maksimum 

Badawcza liczba oktanowa, RON 

  

95,0 

– 

Motorowa liczba oktanowa, MON 

  

85,0 

– 

Zawartość siarki 

mg/kg 
mg/kg 

– 
– 

50 

10 

4)

 

Zawartość ołowiu g/l 

– 

0,005 

4)

 Od dnia 1 stycznia 2005 r. benzyna bezołowiowa o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg 

powinna być dostępna na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sposób równomierny geograficznie, 
umożliwiający swobodne poruszanie się pojazdów wymagających tego rodzaju paliwa. Od dnia 1 
stycznia 2009 r. może być sprzedawana tylko benzyna o maksymalnej zawartości siarki 10 mg/kg. 

 

a)  50 mg/kg. 
b)  10 mg/kg. 
c)  50 μg/kg. 
d)  10 g/kg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

13.  Na etykietach opakowań jednostkowych zawierających benzyny powinien być 

umieszczony symbol  

 

 

 

oznacza on 

a)  substancja łatwo palna. 
b)  substancja lotna. 
c)  substancja szkodliwa. 
d)  substancja szkodliwa dla środowiska. 
 

14.  Zgodnie z Kartą charakterystyki preparatu niebezpiecznego – benzyna standardowa,  

w przypadku dużego pożaru na stacji benzynowej najlepiej zastosować 

 

 

a)  gaśnice pianowe. 
b)  gaśnice proszkowe ABC. 
c)  gaśnice proszkowe BC. 
d)  zwarty strumień wody. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

15.  Dopuszczalna zawartość alkoholi zawierających 4 atomy węgla w cząsteczce, 

w benzynach silnikowych stosowanych w pojazdach wyposażonych w silniki 
z zapłonem iskrowym, wynosi 
 

Tabela 2. Wymagania jakościowe dla benzyn silnikowych stosowanych w pojazdach wyposażonych  

w silniki z zapłonem iskrowym obowiązujące w Polsce z dnia 19.10.2005 r. 

 

Zakresy 

1)

 

Parametr 

 

Jednostki

  

minimum maksimum

Badawcza liczba oktanowa, RON 

  

95,0 

– 

Motorowa liczba oktanowa, MON 

  

85,0 

– 

Zawartość tlenu 

%(m/m)

– 

2,7 

Zawartość związków organicznych zawierających 
tlen: 

  

  

  

 – metanol, wymagany stabilizator 

%(V/V)

– 

 – etanol, stabilizator może być potrzebny 

%(V/V)

– 

 – alkohol izopropylowy 

%(V/V)

– 

10 

 – alkohol tert-butylowy 

%(V/V)

– 

 – alkohol izobutylowy 

%(V/V)

– 

10 

 
a)  10% V/V. 
b)  7% V/V. 
c)  17% V/V. 
d)  2,7% m/m. 
 

16.  Analizatory techniki refleksyjnej NIR stosowane do pomiarów wielkości strumieni 

masy poszczególnych komponentów wprowadzanych do procesów blendingu benzyn 
działają w zakresie 
a)  ultrafioletu. 
b)  dalekiej podczerwieni. 
c)  bliskiej podczerwieni. 
d)  bliskiego ultrafioletu. 
 

17.  Do pierwotnych metod ograniczania emisji zanieczyszczeń powstających podczas 

spalania paliw, zaliczamy 
a)  wzbogacanie paliw. 
b)  odpylanie spalin. 
c)  zastosowanie katalizatorów samochodowych. 
d)  zastosowanie skruberów. 

 

18.  Zanieczyszczenia powstające podczas spalania paliw i wywołujące zjawisko 

kwaśnych deszczy to 
a)  WWA, tlenek węgla(IV). 
b)  tlenek siarki(IV), tlenek azotu(IV). 
c)  tlenek siarki(IV), butadieny. 
d)  WWA, tlenki siarki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

19.  Aby zmniejszyć zawartość benzenu w benzynach, rafinerie w swoich procesach 

technologicznych wprowadziły proces hydroizomeryzacji frakcji C

5

-C

6

 (prekursorów 

benzenu) reformatu. Hydroizomeryzacja polega na przeprowadzeniu benzenu w 
a)  n-heksan. 
b)  izooktan. 
c)  metylocykloheptan. 
d)  metylocyklopentan. 
 

20.  Aby poprawić jakość benzyn reformułowanych w procesie komponowania, została 

ograniczona ilość produktów 
a)  krakingu. 
b)  alkilacji. 
c)  polimeryzacji. 
d)  hydrokrakingu. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 
Komponowanie wysokooktanowych benzyn bezołowiowych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 

a b c d 

 

12 

a b c d 

 

13 

a b c d 

 

14 

a b c d 

 

15 

a b c d 

 

16 

a b c d 

 

17 

a b c d 

 

18 

a b c d 

 

19 

a b c d 

 

20 a b c d 

 

Razem:  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Test „Próba pracy” 
 

Proponowany test sumujący jest przeznaczony do przeprowadzenia po zakończonym 
procesie kształcenia w jednostce modułowej „Komponowanie wysokooktanowych 
benzyn bezołowiowych”. Test ma charakter próby pracy z zadaniami nisko 
symulowanymi i pozwala na ocenę umiejętności uczniów w zakresie: 
–  określania wpływu zanieczyszczeń na środowisko, 
–  projektowania doświadczeń dotyczących wpływu zanieczyszczeń na środowisko, 
–  wykonania obliczeń ilości powstających zanieczyszczeń. 
Test ma charakter sprawdzający, jest ukierunkowany na projektowanie prac z zakresu 
ochrony środowiska. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 
1.  Czas trwania testu 60 minut. 
2.  Należy przygotować indywidualne stanowisko pracy dla każdego ucznia. 
3.  Zapewnić dostęp do literatury potrzebnej do wykonania zadania. 
4.  Omówić z uczniami przebieg testu praktycznego. 
5.  Podczas testu nauczyciel pełni rolę obserwatora. 
Uczeń może maksymalnie otrzymać 22 punktów. 
 

Punktacja testu: 

–  test uczeń zaliczy, jeśli uzyska 10 punktów; 
–  ocena dostateczna 12–15 punktów; 
–  ocena dobra 16–19 punkty; 
–  ocena bardzo dobra 20–22 punktów. 
 
Instrukcja dla ucznia 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zanim przystąpisz do zadania zaplanuj pracę. Pomoże Ci w tym KARTA PRACY. 
3.  Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 
4.  Pracuj samodzielnie. 
5.  Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 
6.  Powodzenia. 
Na wykonanie zadania masz 60 min. 

 
Treść zadania 

A. Sprawdź obecność SO

2

 w próbkach powietrza pobranych, przy użyciu aspiratora, 

w pobliżu ruchliwej drogi (P

1

) i w odległości 0,5 km od niej (P

2

) [4]. 

B. Zaproponuj doświadczenia, które pozwolą ocenić wpływ kwaśnych deszczy, 
powstających  
z zanieczyszczeń powietrza tlenkami siarki, na skały, budowle, barwę kwiatów. Podaj 
odczynniki chemiczne, sprzęt laboratoryjny, narysuj schematy doświadczeń. Zapisz 
obserwacje i wnioski. 
C. Oblicz, ile dm

3

 (w warunkach normalnych) SO

2

 powstanie ze spalenia 100 kg paliwa, 

jeżeli zawartość siarki w benzynie wynosi 30 mg/kg. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach: 
Etap I – faza przygotowawcza: 
–  zapoznaj się z instrukcją oznaczenia SO

2

 [4], 

–  zapoznaj się z dołączoną kartą pracy. 
Etap II – faza realizacyjna: 
–  wykryj SO

2

 w próbkach P

1

 i P

2

–  zaproponuj doświadczenie pozwalające ocenić wpływ kwaśnych deszczy na skały, 

budowle, barwę kwiatów, 

–  zaplanuj potrzebny sprzęt i odczynniki do wykonania doświadczeń, 
–  narysuj schemat przeprowadzonych doświadczeń, 
–  dokonaj analizy otrzymanych wyników, 
–  oblicz, ile dm

3

 (w warunkach normalnych) SO

2

 powstanie ze spalenia 100 kg paliwa, 

jeżeli zawartość siarki w benzynie wynosi 30 mg/kg. 

Etap III – faza oceniająca: 
–  określ, jakie czynności sprawiły Ci największy problem, 
–  określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Karta pracy 

 

Nazwisko i imię ucznia 

Data 

Uzyskana liczba punktów

 

 

 

 

 

Lp. 

 

Zadanie Odpowiedź 

P

1

 

 

Obserwacje 

P

2

 

 

 

Wykryj SO

2

 w 

próbkach P

1

 i P

Zapisz równanie reakcji 
zachodzącej podczas 
oznaczenia 

 

 
Odczynniki 
 

 

 
Sprzęt 
 

 

 
Schematy doświadczeń 
 

 

 
Obserwacje 
 

 

Zaproponuj 
doświadczenia 
pozwalające ocenić 
wpływ kwaśnych 
deszczy na skały, 
budowle, barwę 
kwiatów 

 
Wnioski 
 

 

Wykonaj obliczenia do zadania 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

Karta obserwacji 

 

 

Lp. 

 

Czynność 

Maksymalna 

liczba punktów 

Uzyskana 

liczba punktów

P

1

 

Obserwacje 

P

2

 

1 + 1 

 

Wykrycie SO

 w próbkach P

1

 i P

Zapisanie równania 
reakcji zachodzącej  
podczas oznaczenia 

1  

Wypisanie 
odczynników 
 

2*  

Zaplanowanie 
sprzętu 
 

2*  

Narysowanie  
schematów 
doświadczeń 
 

3 · 2* 

 

Zapisanie 
obserwacji 
 

3  

Zaproponowanie 
doświadczenia 
pozwalającego 
ocenić wpływ 
kwaśnych deszczy 
na skały, budowle, 
barwę kwiatów 

 
Wnioski 
 

3  

Wykonanie obliczenia do zadania 

 

 
* - w przypadku nieprecyzyjnego opisania sprzętu i odczynników (brak pojemności lub 
stężeń roztworów) oraz niedokładnych schematów doświadczeń uczeń uzyskuje połowę 
maksymalnej ilości punktów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

7. LITERATURA  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Bogoczek R., Kociołek-Balawayer E.: Technologia chemii organicznej – surowce 

i półprodukty. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Wrocław 1992 

2.  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. WNT, 

Warszawa 1995 

3.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1997 
4.  Skinder N.: Chemia a ochrona środowiska. WSiP, Warszawa 1995 
5.  Pytka-Gutowska E.: Ekologia z ochroną  środowiska. Wydawnictwo Oświata,  

Warszawa 1996 

6.  Eter metylowo-tetr-butylowy (MTBE) w benzynach szkodzi środowisku. Grzyb R.: 

„Przemysł Chemiczny”, 80/5 2001 

7.  Kontrowersje wokół eteru metylo-tetr-butylowego jako komponentów benzyn.  

Surygała J.: „Przemysł Chemiczny” 81/2 2002 

8.  Modernizacje schematów rafinerii skutkujące poprawą jakości benzyn i olejów.  

Molenda J.: „Przemysł Chemiczny” 81/10 2002 

9.  Technologie zmniejszania zawartości benzenu w benzynach silnikowych. Borowiec 

Z.: „Przemysł Chemiczny” 81/4 2002 

10.  basf. Benzyny.pl 
11.  chemia.umcs.lublin.pl 
12.  www.mos.gov.pl 
13.  www.paliwa.pl