background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 

Małgorzata Brola

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Określanie 

właściwości 

skór, 

tworzyw 

sztucznych 

i skóropodobnych stosowanych w tapicerstwie 
743[03].Z1.05 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

1

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Robert Mikołajek 
mgr inŜ. Urszula Nowaczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inŜ. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z1.05 
„Określanie  właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych  i  skóropodobnych  stosowanych 
w tapicerstwie”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

2

 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia  

11 

5.1. Skóry naturalne stosowane w tapicerstwie 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Tworzywa sztuczne stosowane w tapicerstwie 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Tworzywa skóropodobne stosowane w tapicerstwie 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7.

 

Literatura 

28 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743 [03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonymi  w  rozdziale  6  przykładowymi  narzędziami  pomiaru 
dydaktycznego w formie zestawu zadań testowych wielokrotnego wyboru lub testem „próby 
pracy”. 

Test dołączony do jednostki modułowej zawiera:  

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z1 

Surowce i materiały tapicerskie  

743[03].Z1.01 

Określanie właściwości 

surowców i materiałów 

włókienniczych 

743[03].Z1.02 

Charakteryzowanie materiałów 

wyściółkowych 

 

743[03].Z1.04 

Zastosowanie 

wyrobów metalowych 

w tapicerstwie 

 
 

743[03].Z1.03 

Zastosowanie drewna 
i tworzyw drzewnych 

w tapicerstwie 

743[03].Z1.05 

Określanie 

właściwości skór, 

tworzyw sztucznych 

i skóropodobnych 

stosowanych 

w tapicerstwie 

 

743[03].Z1.06 

Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

i wykończeniowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

charakteryzować chemiczną budowę tworzyw sztucznych, 

−−−−

 

określać surowce i półprodukty do produkcji tworzyw sztucznych, 

−−−−

 

wykorzystywać  podstawowe  prawa  chemii,  fizyki  w  procesach  wytwarzania  tworzyw 
skóropodobnych, 

−−−−

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

−−−−

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

−−−−

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

scharakteryzować rodzaje skór stosowanych do wytwarzania wyrobów tapicerowanych, 

−−−−

 

scharakteryzować  rodzaje  tworzyw  sztucznych  i  skóropodobnych  stosowanych  do 
wytwarzania wyrobów tapicerowanych, 

−−−−

 

określić przeznaczenie rodzaje tworzyw sztucznych i skóropodobnych, 

−−−−

 

określić metody i techniki wytwarzania tworzyw sztucznych, 

−−−−

 

określić zastosowanie wyrobów z tworzyw sztucznych w tapicerstwie, 

−−−−

 

określić  właściwości  tworzyw  sztucznych  oraz  ich  przydatność  do  produkcji  wyrobów 
tapicerowanych, 

−−−−

 

scharakteryzować wady tworzyw sztucznych, 

−−−−

 

określić warunki magazynowania tworzyw sztucznych, 

−−−−

 

scharakteryzować  metody  i  techniki  wytwarzania  podłoŜy  i  powłok  tworzyw 
skóropodobnych, 

−−−−

 

dokonać  podziału  tworzyw  skóropodobnych  ze  względu  na  rodzaj  podłoŜa,  sposób 
wytwarzania, rodzaj powłoki, właściwości fizyczne i zastosowanie, 

−−−−

 

scharakteryzować rodzaje tworzyw skóropodobnych, 

−−−−

 

określić  właściwości  tworzyw  skóropodobnych  oraz  ich  przydatność  do  produkcji 
wyrobów tapicerowanych, 

−−−−

 

rozróŜnić wady tworzyw skóropodobnych, 

−−−−

 

określić warunki magazynowania tworzyw skóropodobnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Surowce i materiały tapicerskie 743[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Określanie  właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych 
i skóropodobnych 

stosowanych 

tapicerstwie 

743[03].Z1.05 

Temat: Dobierz tworzywo skóropodobne do tapicerowania kanapy. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  dobierania  tworzywa  skóropodobnego  do 

wykonania określonego wyrobu na podstawie badań organoleptycznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać tworzywa skóropodobne, 

 

przeprowadzić ocenę organoleptyczną tworzywa skóropodobnego, 

 

korzystać z norm, 

 

dobrać i uzasadnić wybór tworzywa skóropodobnego. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna.  

 
Czas:  60 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki tworzyw skóropodobnych, 

 

lupa, 

 

normy, 

 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

−−−−

 

KaŜdy uczeń otrzymuje próbki tworzy skóropodobnych (np. 5 szt.). 

−−−−

 

Uczeń określa rodzaj podłoŜa. 

−−−−

 

Za pomocą lupy określa warstwy tworzyw skóropodobnych. 

−−−−

 

Uczeń dokonuje oceny organoleptycznej próbek tworzyw skóropodobnych. 

−−−−

 

Zapoznaje się z atestami producenta. 

−−−−

 

Wybiera tworzywo, z którego będzie wykonany wyrób. 

−−−−

 

Uzasadnia wybór pisemnie w zeszycie ćwiczeń. 

5.

 

Po wykonaniu wszystkich działań uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 

6.

 

Uczeń określa swoje mocne i słabe strony. 

7.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

8

 

8.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

9.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Zaproponuj tworzywa skóropodobne do tapicerowania foteli wysokiej jakości. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

odpowiedzi ustne, zadania testowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Surowce i materiały tapicerskie 743[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Określanie  właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych 
i skóropodobnych 

stosowanych 

tapicerstwie 

743[03].Z1.05 

Temat: Właściwości technologiczne i przetwórcze tworzyw sztucznych. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności określania właściwości tworzyw. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy,  

 

określić właściwości tworzywa,  

 

dobrać tworzywo do określonej czynności technologicznej. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
  ustala na bieŜąco nauczyciel, w zaleŜności od ilości przygotowanych próbek. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

materiały do pisania, 

 

karty z właściwościami tworzyw sztucznych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

−−−−

 

KaŜdy grupa otrzymuje karty z właściwościami tworzyw sztucznych. 

−−−−

 

Uczniowie  dopasowują  karty  do  określonych  właściwości:  technologicznych 
i przetwórczych. 

−−−−

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę kaŜdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 

7.

 

Grupy prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

8.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

10

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Uzasadnij,  jakie  właściwości  technologiczne  i  przetwórcze  powinny  posiadać  tworzywa 

sztuczne stosowane w tapicerstwie. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

11

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Skóry naturalne stosowane w tapicerstwie 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  arkuszu  kartonu  z  bloku  technicznego  A4  rozrysuj  przy  pomocy  kolorowych 

mazaków,  schemat  budowy  histologicznej  skóry.  Z  boku  oznacz  i  opisz  poszczególne 
warstwy i elementy budowy skóry. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować karton z bloku technicznego, 

2)

 

przygotować materiały do rysowania i mazaki, 

3)

 

przeanalizować z pomocą poradnika i podręcznika schemat budowy skóry, 

4)

 

odtworzyć na kartonie schemat budowy skóry, 

5)

 

oznaczyć  przy  pomocy  strzałek  i  numeracji  poszczególne  warstwy  i  elementy  budowy 
skóry, 

6)

 

opisać /z boku rysunku/ wykonany schemat, 

7)

 

porównać ze schematem w podręczniku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ć

wiczenia praktyczne arkusz kartonu A4, 

 

ołówek do rysowania i flamastry, 

 

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/. 

 

Ćwiczenie 2 

WskaŜ i nazwij miejsca topograficzne na skórze bydlęcej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

rozłoŜyć płasko skórę bydlęcą, 

2)

 

wskazać i nazwać części topograficzne skóry, 

3)

 

narysować na kartonie profil skóry bydlęcej, 

4)

 

narysowaną skórę podzielić na części topograficzne i dopisać nazwy tych części. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

12

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

skóra bydlęca,  

 

stół do sortowania skór, 

 

kreda szkolna, 

 

karton A4. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie próbek skór rozróŜnij ich rodzaj i określ ich przeznaczenie w tapicerstwie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  z  pomocą  poradnika  i  podręcznika  charakterystykę  skór  stosowanych 
w tapicerstwie, 

2)

 

przyjrzeć się próbkom skór, 

3)

 

rozpoznać rodzaj skóry i określić jej przeznaczenie w tapicerstwie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki skóra,  

 

ołówek, 

 

karton A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Na  planszach  masz  przedstawiono  wady  skór.  Pogrupuj  je  odpowiednio  według 

pochodzenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi planszami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

13

 

4)

 

narysować w zeszycie tabelę według przedstawionego wzoru, 

5)

 

wpisać wady w odpowiednie rubryki tabeli. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze przedstawiające wady skór, 

 

wzór tabelki, 

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

14

 

5.2.  Tworzywa sztuczne stosowane w tapicerstwie 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  i  nazwij  rodzaj  reakcji  otrzymywania  polimerów  przedstawionych  na 

planszach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

przeanalizować przedstawione przez nauczyciela reakcje, 

4)

 

pogrupować reakcje, 

5)

 

nazwać zastosowany w reakcji monomer, 

6)

 

nazwać rodzaj reakcji i zapisać w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw reakcji otrzymywania polimerów, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Na planszy masz podane róŜne środki pomocnicze stosowane do otrzymywania tworzyw 

sztucznych, wskaŜ je i pogrupuj odpowiednio według przedstawionego wzoru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi próbkami, 

4)

 

narysować w zeszycie tabelę według przedstawionego wzoru, 

5)

 

wpisać nazwy przedstawionych próbek w odpowiednie rubryki tabeli. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

15

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw próbek środków pomocniczych stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych, 

 

wzór tabelki, 

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3
 

Rozpoznaj rodzaj tworzywa sztucznego w przedstawionym Ci wyrobie.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać określony fragment rozdziału materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przygotowanym wyrobem, 

4)

 

nazwać tworzywa sztuczne zastosowane w wyrobie, 

5)

 

zapisać nazwy tworzyw sztucznych i elementy wyrobu, na które został uŜyty. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wyrób, 

 

stół, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4
 

Dokonaj podziału zaproponowanych wyrobów z tworzyw sztucznych uwzględniając ich 

przeznaczenie w produkcji wyrobów tapicerowanych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

16

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się przedstawionymi próbkami wyrobów z tworzyw sztucznych, 

4)

 

zakwalifikować wyroby do poszczególnych grup, 

5)

 

zapisać obserwacje w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki wyrobów z tworzyw sztucznych, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Określ warunki magazynowania tworzyw sztucznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

określ warunki magazynowania tworzyw sztucznych, 

3)

 

zapisać przedstawione warunki w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

17

 

5.3. 

Tworzywa skóropodobne stosowane w tapicerstwie

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie przygotowanych próbek rozpoznaj rodzaj tworzywa skóropodobnego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ć

wiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

wykorzystując wzrok i dotyk stwierdzić rodzaj tworzywa skóropodobnego, 

4)

 

zapisać obserwacje w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki tworzyw skóropodobnych, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  planszy  masz  podane  właściwości  tworzyw  skóropodobnych  wskaŜ  je  i  pogrupuj 

odpowiednio według przydatności w tapicerstwie według załączonego wzoru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi właściwościami, 

4)

 

narysować w zeszycie tabelę według przedstawionego wzoru, 

5)

 

wpisać właściwości tworzyw skóropodobnych w odpowiednie rubryki tabeli. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

18

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,

 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw właściwości tworzyw skóropodobnych, 

 

wzór tabelki, 

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  oceny  organoleptycznej  przygotowanych  próbek  tworzyw  skóropodobnych, 

wskaŜ i nazwij występujące wady i uszkodzenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ć

wiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

dokonać oględzin przygotowanych próbek, 

4)

 

wyniki zapisać w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki tworzyw skóropodobnych, 

 

stół roboczy, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 4 

Określ warunki magazynowania tworzyw skóropodobnych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

19

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

określ warunki magazynowania tworzyw skóropodobnych, 

3)

 

zapisać przedstawione warunki w zeszycie ćwiczeń. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

20

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy do  jednostki  modułowej  „Określanie właściwości skór, 
tworzyw sztucznych i skóropodobnych stosowanych w tapicerstwie” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 9, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
a, 2. c, 3. c, 4. a, 5. c, 6. b, 7. d, 8. c, 9. d, 10. b, 11. a, 
12. 
c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1

 

Zdefiniować pojęcie skóry otrzymanej po 
zdjęciu ze zwierzęcia 

Zdefiniować nazwy: kolagen, elastyna, 
keratyna 

Zdefiniować pojęcie kruponu 

Określić zastosowanie tworzyw sztucznych 

PP 

RozróŜnić tworzywa otrzymywane  
w reakcjach wielkocząsteczkowych 

RozróŜnić tworzywa sztuczne ze względu na 
właściwości 

Rozpoznać składniki tworzyw sztucznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

21

 

RozróŜnić tworzywa termoplastyczne 

RozróŜnić reakcje wielkocząsteczkowe 

PP 

10 

RozróŜnić metody łączenia tworzyw 

11 

RozróŜnić sposób otrzymywania tworzyw 
modyfikowanych 

12 

Rozpoznać środki pomocnicze i ich 
przeznaczenie 

13 

RozróŜnić podłoŜa tworzyw skóropodobnych 

14 

Określić składniki powłoki kryjącej 
tworzywa skóropodobnego 

15 

Określić sposoby wykończenia tworzyw 
skóropodobnych 

16 

Rozpoznać właściwości składników powłoki 
kryjącej 

PP 

17 

Stosować kryteria podziału tworzyw 
skóropodobnych na gatunki 

18 

RozróŜnić metody otrzymywania tworzyw 
skóropodobnych 

19 

Rozpoznać urządzenia potrzebne w metodzie 
powlekania pośredniego 

PP 

20 

Rozpoznać sposoby wykończenia tworzyw 
skóropodobnych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

22

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 
wyboru. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi na karcie odpowiedzi. 

6.

 

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 
przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu.  Rozładuj 
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości. 

9.

 

Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  rozpoznawania  i  dobierania  tworzyw  sztucznych. 
Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X.  
W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 
z wykonanego zadania. 

7.

 

Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  4,  9,  16,  19,  20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie 
trudniejszym niŜ pozostałe. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

23

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Skóra zaraz po zdjęciu z tuszy zwierzęcia to skóra 
a)

 

surowa. 

b)

 

wyprawiona. 

c)

 

konserwowana. 

d)

 

gotowa. 

 

2.

 

Kolagen, elastyna, keratyna to nazwy 
a)

 

warstw budowy histologicznej skóry. 

b)

 

części topograficznych skóry. 

c)

 

białek z których zbudowana jest skóra. 

d)

 

warstw komórek naskórka. 

 
3.

 

Krupon to nazwa 

a)

 

białka włóknistego. 

b)

 

białka bezpostaciowego. 

c)

 

części topograficznej skóry bydlęcej. 

d)

 

części topograficznej skóry futerkowej. 

 

4.

 

Folię moŜemy otrzymać z  
a)

 

polietylenu. 

b)

 

aminoplastów. 

c)

 

fenoplastów. 

d)

 

poliuretanów. 

 

5.

 

Tworzywo otrzymane w wyniku reakcji polimeryzacji to 
a)

 

poliuretan. 

b)

 

poliamid. 

c)

 

polistyren. 

d)

 

poliester. 

 

6.

 

Polichlorek winylu jest tworzywem 
a)

 

chemoutwardzalnym. 

b)

 

termoplastycznym. 

c)

 

termoutwardzalnym. 

d)

 

modyfikowanym. 

 

7.

 

Głównym składnikiem tworzywa sztucznego jest  
a)

 

woda. 

b)

 

zmiękczacz. 

c)

 

barwnik. 

d)

 

polimer. 

 

8.

 

Tworzywa termoplastyczne moŜna  
a)

 

ogrzewać jednokrotnie po czym utrwala się ich kształt. 

b)

 

utwardzać pod wpływem środków chemicznych. 

c)

 

ogrzewać i formować wielokrotnie. 

d)

 

ogrzewać i formować ze zmianą właściwości tworzywa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

24

 

9.

 

PCW jest tworzywem otrzymanym w wyniku reakcji 
a)

 

poliaddycji. 

b)

 

kondensacji. 

c)

 

polikondensacji. 

d)

 

polimeryzacji. 
 

10.

 

Metodą zgrzewania mogą być łączone tworzywa  
a)

 

termoutwardzalne. 

b)

 

termoplastyczne. 

c)

 

chemoutwardzalne. 

d)

 

termochemiczne. 

 

11.

 

Tworzywa modyfikowane otrzymujemy przez 
a)

 

chemiczną przemianę surowca naturalnego. 

b)

 

polimeryzację chlorku winylu. 

c)

 

polimeryzację styrenu. 

d)

 

polimeryzację propylenu. 

 

12.

 

Związki  organiczne,  które  nadają  tworzywu  sztucznemu  odpowiednią  plastyczność 
i miękkość to 
a)

 

wypełniacze. 

b)

 

pigmenty. 

c)

 

zmiękczacze. 

d)

 

porofory. 

 

13.

 

Tworzywa skóropodobne poromeryczne posiadają podłoŜe 
a)

 

papierowe. 

b)

 

dzianinowe. 

c)

 

włókninowe. 

d)

 

tkaninowe. 

 
14.

 

Ś

rodek wiąŜący warstwy powłokowej tworzywa skóropodobnego to 

a)

 

zmiękczacz. 

b)

 

wypełniacz. 

c)

 

polimer. 

d)

 

pigment. 

 

15.

 

Jednym ze sposobów wykończania tworzyw skóropodobnych polegającym na otrzymywaniu 
odpowiedniego rysunku lica powłoki jest 
a)

 

deseniowanie. 

b)

 

brukowanie. 

c)

 

lakierowanie. 

d)

 

apreturowanie. 

 
16.

 

Składnikiem  powłoki  tworzywa  skóropodobnego  nadającym  jej  odpowiednią  miękkość 
i przyczepność jest 
a)

 

stabilizator. 

b)

 

zmiękczacz. 

c)

 

wypełniacz. 

d)

 

polimer. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

25

 

17.

 

Podstawowym kryterium podziału tworzyw skóropodobnych na gatunki jest 
a)

 

liczka wad. 

b)

 

szerokość rolki tworzywa. 

c)

 

stopień wykorzystania powierzchni. 

d)

 

długość rolki tworzywa. 

 

18.

 

Łączenie dwóch jednorodnych materiałów np. folii czy tkanin nazywamy 
a)

 

podwajaniem. 

b)

 

flokowaniem. 

c)

 

nawarstwianiem. 

d)

 

kalandrowaniem. 

 

19.

 

W powlekaniu pośrednim zastosowano taśmę stalową jako 
a)

 

podłoŜe. 

b)

 

podłoŜe pomocnicze. 

c)

 

materiał wzmacniający. 

d)

 

warstwę powłokową. 

 

20.

 

Drukowanie polega na 
a)

 

szlifowaniu warstwy powłokowej. 

b)

 

wytłaczaniu określonego deseniu. 

c)

 

nanoszeniu barwnego wzoru. 

d)

 

nanoszeniu apretur. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

26

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Określanie  właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych  i  skóropodobnych 
stosowanych w tapicerstwie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

27

 

TEST II 

 

Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Określanie 
właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych  i  skóropodobnych  stosowanych 
w tapicerstwie” 

 
Treść zadania 

Dobierz skórę naturalną do tapicerowania fotela. 

Postępuj zgodnie z instrukcją wykonania oznaczenia znajdującą się w laboratorium pracowni 
materiałoznawstwa lub w zakładzie, w którym odbywasz praktykę. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia,  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w zakresie 
wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania  czynności  badawczych 
stwierdzających przydatność skór naturalnych do celów tapicerskich. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych badań praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  instrukcją  przeprowadzenia  oznaczenia  i  w  określonym  czasie.  NaleŜy 
zapewnić  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych  etapów 
wykonania zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

 

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi, 

 

wykazania się umiejętnością wykonania ćwiczenia, 

 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

−−−−

 

stanowisko pracy do wykonania badania, 

−−−−

 

próbki skór naturalnych, 

−−−−

 

instrukcje wykonania ćwiczenia, 

−−−−

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

−−−−

 

zadbać 

przygotowanie 

odpowiedniego 

stanowiska 

pracy 

laboratorium 

materiałoznawstwa, 

−−−−

 

zabezpieczyć próbki skór naturalnych, 

−−−−

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

−−−−

 

sprawdzić ubiór ochronny, 

−−−−

 

przydzielić uczniom próbki skór naturalnych, 

−−−−

 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

−−−−

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

−−−−

 

na bieŜąco kontrolować pracę uczniów, 

−−−−

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

28

 

Instrukcja dla ucznia 

 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

−−−−

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną,  

−−−−

 

zapoznać się z instrukcją wykonania oznaczenia, 

−−−−

 

zapisać plan działania,  

−−−−

 

plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi, 

−−−−

 

dobrać skórę 

−−−−

 

uporządkować stanowisko pracy, 

−−−−

 

zaprezentować i omówić wykonanie ćwiczenia. 

 
Umiejętności podlegające ocenie
 
 

Lp.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

rozłoŜenie próbek skór 

10 

 

4. 

Wykonanie ćwiczenia: 

 

przygotowanie próbek, 

 

ocena rysunku lica, 

 

ocena lica skóry, 

 

ocena mizdry skóry, 

 

określenie wad jako dopuszczalne i niedopuszczalne, 

 

sprawdzenie ciągliwości skóry, 

 

dobranie skóry do wyroby tapicerowanego. 

50 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6. 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego ćwiczenia 

15 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

29

 

7.  LITERATURA  

 
1.

 

Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 

2.

 

Jurczak J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 

3.

 

Jurczak J.: Technologia tapicerstwa. Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1983 

4.

 

Lasek W., Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. II Wykończenie. WSiP, Warszawa 1985 

5.

 

Małaśnicka W.: Technologia tworzyw sztucznych Cz. II. PWSZ,1972 

6.

 

Morawski E.: Tapicerstwo – usługi motoryzacyjne. WKiŁ, Warszawa 1980 

7.

 

Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1997 

8.

 

Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 

9.

 

Pilichowski J., Muszyński A.: Technologia tworzyw sztucznych. WNT, Warszawa 1994 

10.

 

Porejko  S.,  Fejgin  J.,  Zakrzewski  L.:  Chemia  związków  wielkocząsteczkowych.  WNT, 
Warszawa 1974 

11.

 

Ś

wiat wiedzy. Kolekcja Marshalla Cawendisha. Nauka i technika–zeszyt 74 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

GoŜlińska  E.,  Szlosek  F.:  Podręczny  słownik  kształcenia  zawodowego.  BKKK,  FW, 
Warszawa 1996 

3.

 

Niemierko B.: Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. IteE, Radom 2000 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000