background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

Władysława Maria Francuz   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wykonywanie podstawowych robót ślusarsko-kowalskich 
711[04].Z1.05  

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Alicja Zajączkowska 

mgr inż. Marek Machnik 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Halina Zwolska 

 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Janusz Figurski 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[04].Z1.05 
„Wykonywanie  podstawowych  robót  ślusarsko-kowalskich”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu kamieniarz 711[04]. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowe procesy obróbkowe stali przydatne w pracy kamieniarza 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie prac ślusarsko - kowalskich 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Metalowe elementy osadzeniowe w robotach kamieniarskich  

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Konserwacja narzędzi ręcznych do obróbki kamienia 

18 

   5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7. Literatura
 

19 
28 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kamieniarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

tekstu przewodniego.  
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zestawem  zadań  testowych,  który  znajduje  się  w  rozdziale  6.  Zostały 
w nim zamieszczone: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcja dla nauczyciela, 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

karta odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

W  rozdziale  tym  podano  również  przykład  „próby  pracy”  wraz  z  kryteriami  oceny 

wykonania  zadania.  Próba  ta  pomoże  w  sprawdzeniu  nabytych  przez ucznia  umiejętności 
praktycznych w trakcie realizacji programu bieżącej jednostki modułowej.  

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[04].Z1.01 
Wykonywanie 

podstawowych robót 

ciesielskich 

711[04].Z1.03 
Wykonywanie 

podstawowych robót 

murarskich 

711[04].Z1.04 
Wykonywanie 

podstawowych robót 

tynkarskich 

711[04].Z1.05 
Wykonywanie 

podstawowych robót 

ślusarsko-kowalskich 

711[04].Z1.02 
Wykonywanie 

podstawowych robót 

betoniarsko-zbrojarskich 

711[04].Z1 

Technologia prac 

pomocniczych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  stosować terminologię budowlaną, 
–  rozróżniać technologie wykonania budynku, 
–  przestrzegać  zasad  bezpiecznej  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony  środowiska, 

przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

–  stosować procedury udzielania pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym, 
–  rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,  
–  odczytywać i interpretować rysunki budowlane i sporządzać szkice robocze, 
–  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 
–  sporządzać podstawowe konstrukcje geometryczne, 
–  wykonywać przedmiary i obmiary robót budowlanych, 
–  wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 
–  organizować stanowiska składowania i magazynowania, 
–  transportować i składować materiały budowlane, 
–  oceniać jakość wykonanej pracy i usuwać usterki. 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych, 
–  stosować zasady współpracy w grupie, 
–  uczestniczyć w dyskusji, prezentacji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

–  posłużyć  się  dokumentacją  techniczną  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonania  robót 

ślusarsko-kowalskich, realizowanych w pracy kamieniarza, 

–  posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów, 
–  zorganizować i zlikwidować stanowisko pracy do robót ślusarsko-kowalskich, 
–  określić  szacunkowo  ilość  materiału  niezbędnego  do  wykonania  robót  ślusarsko- 

kowalskich i sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

–  dobrać narzędzia i sprzęt do robót ślusarsko-kowalskich, 
–  przygotować narzędzia do obróbki ręcznej kamienia, 
–  wykonać ostrzenie narzędzi niezbędnych do obróbki ręcznej kamienia, 
–  dobrać i wymienić wkładki do groszkowników, 
–  wykonać cięcie i profilowanie płaskownika stalowego, 
–  dokonać wiercenia w płaskowniku stalowym, 
–  ukształtować proste kotwie, klamry i trzpienie do osadzenia elementów kamiennych, 
–  rozróżnić i dobrać łączniki osadzeniowe, 
–  przeprowadzić bieżącą kontrolę poprawności wykonanej pracy, 
–  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 
–  sporządzić rozliczenie materiałowe do wykonanej pracy,  
–  obliczyć wynagrodzenie za pracę,  
–  wykonać  prace  ślusarsko-kowalskie  z  zachowaniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1   

 

 

 

 

 

 

  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]. 

 

Moduł:Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót ślusarsko-kowalskich 
711[04].Z1.05. 

 

Temat: Podstawowe operacje obróbkowe w robotach ślusarsko-kowalskich. 

Cel  ogólny:  Zapoznanie  uczniów  z  podstawowymi  operacjami  obróbkowymi  stali 

przydatnymi w pracy kamieniarza 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  odczytać rysunki elementów metalowych, 

  dobrać materiał do wykonania elementu metalowego, 

  dobrać narzędzia do operacji obróbkowej, 

  wykonać poszczególne operacje, 

  odszukać potrzebne informacje w różnych źródłach, 

  współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania:  

   „JIGSAW” (klasa – układanka – puzzle), 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca indywidualna, 

  praca w grupie. 

 

Czas: 2 godziny lekcyjne – 90 minut. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze poglądowe  

  dokumentacja techniczna, 

  tablice gatunków stali, tablice gwintów i otworów pod gwinty, 

  narzędzia ślusarsko-kowalskie, 

  literatura. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Podział  uczniów  na  4  zespoły  3÷4  osobowe  (najlepiej  tylu  uczniów  w  zespole  ile  jest 

zespołów), w celu opracowania następujących tematów: 

 

Zespół I:   Przecinanie metali piłką. 

 

Zespół II:  Cięcie blach nożycami. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Zespół III: Gięcie i prostowanie metali. 

 

Zespół IV: Wiercenie otworów, wykonywanie gwintów. 

4.  Krok  1.  Każda  grupa  opracowuje  dany  temat.  Grupy  mają  za  zadanie  przedyskutować 

i opanować swoją część wiedzy. 

5.  Krok 2. Eksperci rozdzielają się do nowych grup, w których: 

  prezentują pozostałym część materiału opracowanego przez grupę, którą reprezentują, 

  uczą się od innych ekspertów ich zagadnień. 

6.  Krok 3. Eksperci wracają do swoich grup i konfrontują zdobytą całościową wiedzę. 
7.  Dyskusja  –  analiza  wyników  pracy  w  grupach.  Uczniowie  sprawdzają  czy  wszyscy 

nauczyli się wszystkiego. 

 

 

Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć – ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności. 

 

Praca domowa 

Opisz rodzaje wierteł. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]. 
Moduł:Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót ślusarsko-kowalskich 
711[04].Z1.05. 

 

Temat: Narzędzia pomiarowe stosowane w robotach ślusarsko-kowalskich. 

Cel  ogólny:  Zapoznanie  uczniów  z  rodzajami  narzędzi  pomiarowych  stosowanych 

w robotach  ślusarsko-kowalskich  przydatnych  w  pracy  kamieniarza  oraz  ze  sposobami 
posługiwania się tymi narzędziami. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozróżnić narzędzia pomiarowe, 

 

określić zastosowanie poszczególnych narzędzi, 

 

dobrać narzędzia do wykonywanych prac, 

 

poprawnie posługiwać się narzędziami, 

 

wykonywać szkice zmierzonych elementów,  

 

ocenić dokładność pomiarową uzyskiwaną z użyciem poszczególnych narzędzi, 

 

kontrolować na bieżąco jakość robót, 

 

odszukać potrzebne informacje na planszach, w instrukcjach i w literaturze, 

 

współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania:  

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  dyskusja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca indywidualna, 

  praca w zespole. 

 

Czas: 4 godziny lekcyjne – 180 minut. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  narzędzia pomiarowe stosowane w robotach ślusarsko-kowalskich, 

  plansze poglądowe dotyczące rodzajów narzędzi pomiarowych, 

  instrukcje dotyczące posługiwania się narzędziami pomiarowymi, 

  różne elementy metalowe, 

  katalogi narzędzi, normy dotyczące gwintów, 

  literatura. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 

3. 

Pokaz z objaśnieniem 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

Nauczyciel powinien: 

 

scharakteryzować  rodzaje  narzędzi  pomiarowych  stosowanych  w  robotach 
ślusarsko-kowalskich, 

 

omówić dobór narzędzi do poszczególnych prac, 

 

omówić zasady posługiwania się określonymi narzędziami, 

 

omówić sposoby konserwacji narzędzi, 

 

zwrócić uwagę na konieczność kontrolowania na bieżąco wykonywanej pracy, 

 

zwrócić uwagę na utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

wskazać zasady posługiwania się tablicami, instrukcjami, katalogami, literaturą. 

4. Ćwiczenia – praca uczniów w zespołach 2–3-osobowych. 

 

zespoły  otrzymują  zadania:  pomiaru  poszczególnych  elementów,  a  następnie 
wykonania ich szkiców,

 

 

każdy uczeń wykonuje szkic zmierzonego elementu, 

 

uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

5. Dyskusja 

 

analiza pracy w grupach, 

 

każdy zespół prezentuje wyniki wykonania zadania, 

 

uczniowie  dyskutują  nad  prezentowanymi  wynikami  prac  i  oceniają  ich 
prawidłowość pod kątem zgodności szkicu z pomierzonym elementem. 

 

 

Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć - ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności. 

 

Praca domowa 

Opisz trzy wybrane narzędzia pomiarowe. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

    

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Podstawowe  procesy  obróbkowe  stali  przydatne  w  pracy 

kamieniarza

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1 
       Zorganizuj,  a  następnie  zlikwiduj  stanowisko  pracy  do  wykonywania  robót  ślusarsko-
kowalskich. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób składowania materiałów, 
2)  określić kolejność ułożenia narzędzi, 
3)  wskazać miejsce na odpady oraz sposób ich składowania, 
4)  określić zasady bezpieczeństwa i ergonomii, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  uporządkować i zlikwidować stanowisko pracy, 
7)  uzasadnić wykonane działania. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  plansze poglądowe dotyczące organizacji stanowisk pracy, 

  instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

  narzędzia i materiały potrzebne do wykonania robót ślusarsko-kowalskich. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  pomiarów  elementu  z  blachy  z  okrągłymi  otworami  otrzymanego 

od nauczyciela, a następnie wykonaj szkic tego elementu.  

 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć otrzymany element, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zmierzyć długość, szerokość i grubość elementu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  zmierzyć średnicę otworów, 
5)  zmierzyć odległości krawędzi otworów, 
6)  oznaczyć krawędź bazową, 
7)  zmierzyć usytuowanie otworów w stosunku do krawędzi bazowej, 
8)  wykonać szkic elementu.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  blacha z otworami, 

  narzędzia pomiarowe: przymiar kreskowy, suwmiarka, wysokościomierz traserski, macki. 

 
 
Ćwiczenie 3 
 

Na  pomalowanej  farbą  traserską  blasze  stalowej  -  wytrasuj  element  według  rysunku 

otrzymanego od nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe i traserskie, 
3)  obejrzeć otrzymaną blachę, 
4)  wytrasować element według rysunku, 
5)  sprawdzić wytrasowany element z rysunkiem oraz ocenić jakość wykonanej pracy,  
6)  zlikwidować i uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

blacha stalowa pomalowana farbą traserską, 

 

dokumentacja techniczna elementu stalowego, 

 

narzędzia pomiarowe i traserskie: rysik, suwmiarka, wysokościomierz traserski, punktak, 
cyrkiel traserski, 

 

narzędzia i sprzęt do sprzątania. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Określ szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania elementu osadzeniowego 

według rysunku otrzymanego od nauczyciela oraz sporządź zapotrzebowanie materiałowe. 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanym rysunkiem, 
2)  odczytać gatunek potrzebnego materiału, 
3)  określić sposób wykonania elementu, 
4)  określić rodzaj materiału wyjściowego potrzebnego do wykonania elementu, 
5)  obliczyć wielkość (objętość, ciężar) gotowego elementu oraz dodać wielkości naddatków 

na obróbkę i odpadów, 

6)  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna elementu osadzeniowego, 

 

literatura  zawierająca  charakterystykę  materiałów,  z  których  wykonany  jest  element 
osadzenia, 

 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 5 
 

Dokonaj wymiany brzeszczotu w piłce do metalu. 

 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać brzeszczot do wymiany w piłce do metalu, 
3)  zluzować naciąg zużytego brzeszczota, 
4)  ściągnąć brzeszczot z zaczepów, 
5)  założyć nowy brzeszczot, 
6)  naciągnąć brzeszczot, 
7)  sprawdzić naciąg brzeszczota, 
8)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

piłka do metalu z zużytym brzeszczotem, 

 

tablice doboru brzeszczotów, 

 

nowe brzeszczoty, 

 

narzędzia i sprzęt do sprzątania. 

 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  trakcie  prac 

ślusarsko-kowalskich

 

 

5.2.1. Ćwiczenia

    

 

Ćwiczenie  
 

Spośród  przedstawionych  przez  nauczyciela  środków  ochrony  indywidualnej,  wybierz 

środki stosowane podczas wiercenia otworu w płaskowniku stalowym. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć przedstawione środki ochrony indywidualnej, 
2)  określić zagrożenia, występujące podczas wiercenia otworu w płaskowniku stalowym, 
3)  wybrać odpowiednie materiały, 
4)  uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw różnych środków ochrony indywidualnej,  

 

instrukcja bhp dotycząca robót ślusarsko-kowalskich.  

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Metalowe elementy osadzeniowe w robotach kamieniarskich

 

 

5.3.1. Ćwiczenia

    

 

Ćwiczenie 1 

 Spośród  przedstawionych  przez  nauczyciela  metalowych  elementów  osadzeniowych 

wybierz: 

  kotwę nośną z płytką, 

  kotwę rurkową, 

  klamrę, 

oraz określ ich zastosowanie. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć przedstawione metalowe elementy osadzeniowe, 
2)  wybrać odpowiednie elementy, 
3)  uzasadnić swój wybór, 
4)  określić zastosowanie wybranych metalowych elementów osadzeniowych. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  zestaw metalowych elementów osadzeniowych stosowanych w robotach kamieniarskich, 

  plansze poglądowe z metalowymi elementami osadzeniowymi. 

 

Ćwiczenie 2 

 Spośród  metalowych  elementów  osadzeniowych  przedstawionych  przez  nauczyciela 

wybierz łącznik, który służy do połączenia dwóch elementów z ich tylną wymurówką. 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedstawionymi metalowymi elementami osadzeniowymi, 
2)  rozróżnić łączniki i wybrać właściwy łącznik, 
3)  uzasadnić swój wybór, podać zasadę połączenia elementów. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

 

metalowe elementy osadzeniowe. 

                                                 

Ćwiczenie 3 

 

Przetnij, 

przewierć 

oraz 

wygnij 

płaskownik 

według 

rysunku 

otrzymanego 

od nauczyciela.  

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  przygotować narzędzia do wykonania zadania, 
3)  zmierzyć płaskownik, 
4)  wytrasować miejsce cięcia, gięcia i wykonania otworu, 
5)  uciąć płaskownik na wymaganą długość, 
6)  wykonać otwór, 
7)  wygiąć płaskownik, 
8)  stępić ostre krawędzie, 
9)  sprawdzić  z  rysunkiem  wykonany  element  metalowy  oraz  ocenić  jakość  wykonanej 

pracy, usunąć ewentualne usterki, 

10)  zlikwidować i uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunek, 

 

narzędzia do robót ślusarskich, 

 

płaskownik, 

 

plansze poglądowe dotyczące metalowych elementów osadzeniowych, 

 

narzędzia i sprzęt do sprzątania. 

 
Ćwiczenie 4 

 

Wykonaj  kotwę  stalową  według  rysunku  otrzymanego  od  nauczyciela  oraz  sporządź 

rozliczenie materiałowe do wykonanej pracy.

 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  przygotować narzędzia do wykonania zadania, 
3)  wykonać kotwę zgodnie z rysunkiem, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

4)  kontrolować na bieżąco jakość wykonywanej pracy, 
5)  wykorzystać materiał w sposób racjonalny, 
6)  sprawdzić z rysunkiem wykonany element metalowy, usunąć ewentualne usterki, 
7)  sporządzić rozliczenie materiałowe, 
8)  zlikwidować i uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania– uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunek, 

 

narzędzia do robót ślusarskich, 

 

płaskownik, 

 

plansze poglądowe dotyczące metalowych elementów osadzeniowych, 

 

narzędzia i sprzęt do sprzątania. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Konserwacja narzędzi ręcznych do obróbki kamienia 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia    

 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj konserwacji wybranego narzędzia ręcznego do obróbki kamienia. 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  oczyścić narzędzie z brudu i kurzu, 
2)  zakonserwować narzędzie szmatką lekko zwilżoną olejem, 
3)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

ręczne narzędzia do robót kamieniarskich, 

 

czyste szmaty, olej do konserwacji, 

 

narzędzia i sprzęt do sprzątania. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj  wymiany  wkładki  do  groszkownika  w  zależności  od  rodzaju  wykonywanych 

prac kamieniarskich. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać wkładkę do groszkownika do rodzaju wykonywanych robót kamieniarskich, 
3)  wymontować z uchwytu zużytą wkładkę, 
4)  założyć nową wkładkę, 
5)  unieruchomić wkładkę w uchwycie groszkownika, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

groszkownik z zużytą wkładką, 

 

tablice groszkowników, nowe wkładki, 

 

narzędzia do zamontowania wkładek do groszkowników (śrubokręty, klucze), 

 

narzędzia i sprzęt do sprzątania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

 
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wykonywanie podstawowych 

robót ślusarsko-kowalskich”   

 

 

 

 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 17, 18, 20, 21, 22 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 11, 12, 13, 15, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. b, 10. d, 11. a, 12. 
a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b, 21. a, 22.c  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Rozpoznać operacje obróbkowe 
w robotach ślusarskich 

2.    Wybrać narzędzia ślusarskie 

3.   

Rozpoznać zawartość dokumentacji 
technicznej 

P  

4.    Określić podstawowe czynności kucia 

5.    Zidentyfikować narzędzia pomiarowe 

6.    Określić dokładność pomiarów 

7.    Rozpoznać czynność kucia 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

8.    Określić czynność trasowania 

9.    Dobrać narzędzie pomiarowe 

10.    Rozpoznać szczelinomierz 

11.   

Wybrać nieprawdziwą czynność 
z zakresu robót ślusarsko-kowalskich 

PP 

12.    Określić zastosowanie gilotyny 

PP 

13.   

Określić proces zachodzący 
w zginanym elemencie 

PP 

14.    Rozpoznać narzędzie traserskie 

15.   

Wskazać zależność pomiędzy 
materiałem a narzędziem 
zastosowanym do obróbki 

PP 

16.   

Rozpoznać stal nie stosowaną 
do wyrobu wierteł 

PP 

17.   

Określić granice temperatury kucia 
stali 

18.    Rozpoznać narzędzia ślusarskie 

19.   

Wybrać urządzenie, którym nie można 
wykonać gwintu 

PP 

20.   

Wybrać nieprawdziwe stwierdzenie 
dotyczące przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy 

21.   

Wskazać osobę odpowiedzialną za plan 
BIOZ na budowie 

22.    Rozpoznać łącznik metalowy                              B 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

Przebieg testowania   

 

 

 

 

 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela    

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test  zawiera  22  zadania.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną odpowiedź  zaznacz  kółkiem, a następnie 
ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

[

 

 

 

 

 

1.  W robotach ślusarskich prostowanie, piłowanie, wiercenie i gięcie należą do: 

a) czynności pomocniczych, 
b) prac przygotowawczych, 
c) operacji montażowych, 
d) operacji obróbkowych.  

2.  Do narzędzi ślusarskich należą: 

a) klucze, wkrętaki, żłobniki, 
b) podsadzki, nadstawki, klucze, 
c) młotki, pilniki, piłki do metali,  
d) pryzmy, nadstawki, kątowniki. 

3.  Wykazy potrzebnych materiałów oraz narzędzi znajdują się: 

a) w warunkach technicznych odbioru, 
b) w dokumentacji technicznej, 
c) na rysunku technicznym, 
d) na szkicu. 

4.  Podstawowymi czynnościami kucia są: 

a) nitowanie, wycinanie, gładzenie, 
b) gięcie, prostowanie, gwintowanie, 
c) wydłużanie, spęczanie, przecinanie, 
d) prostowanie, polerowanie, rozcieranie. 

5.  Wzornikami do sprawdzania promieni zaokrągleń wklęsłych i wypukłych są: 

a) kątomierze nastawne, 
b) promieniomierze,  
c) kątowniki, 
d) macki. 

6.  Za pomocą przymiarów kreskowych określa się długość z dokładnością do: 

a) 1,0 m, 
b) 0,5 mm,  
c) 0,01 mm, 
d) 1º. 

7.  Plastyczne kształtowanie metalu na gorąco lub zimno nazywa się: 

a) kuciem, 
b) spawaniem, 
c) trasowaniem, 
d) polerowaniem, 

8.  Przeniesienie  z  rysunku  na  przedmiot  zasadniczych  wymiarów  i  zarysu  przedmiotu 

nazywa się: 
a) trasowaniem,  
b) docieraniem, 
c) nitowaniem, 
d) piłowaniem, 

9.  Przyrządy suwmiarkowe służą do: 

a) sprawdzania płaskości powierzchni, 
b) mierzenia wymiarów liniowych,  
c) mierzenia długości krzywych, 
d) określania kątów. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

10.  Z pakietu blaszek o różnej grubości stopniowanej co 0,05 mm składają się: 

a) znaczniki traserskie, 
b) głębokościomierze, 
c) promieniomierze, 
d) szczelinomierze.  

11.  Wskaż zdanie nieprawdziwe. 

a) Nitowanie polega na łączeniu dwóch blach przez stopienie ich brzegów.  
b) Temperatura kucia jest zależna od gatunku obrabianego materiału. 
c) Obrabiany materiał należy pokryć farbą przed trasowaniem.  
d) Przymiar kreskowy jest to sztywna lub półsztywna linijka. 

12.  Gilotyna jest to urządzenie mechaniczne służące do: 

a) cięcia grubych blach, 
b) wygładzania powierzchni, 
c) prostowania płaskowników, 
d) obcinania nierówności elementów. 

13.  Podczas gięcia elementu metalowego warstwy wewnętrzne materiału ulegają: 

a) ścinaniu, 
b) ściskaniu,  
c) skręcaniu, 
d) rozciąganiu. 

14.  Z podstawy, słupa i rysika o regulowanej wysokości składa się: 

a) liniał traserski, 
b) cyrkiel drążkowy, 
c) znacznik traserski,  
d) głębokościomierz suwmiarkowy. 

15.  Kąt ostrza przecinaka-wycinaka powinien być dostosowany do: 

a) rodzaju materiału, z którego jest wykonany, 
b) twardości obrabianego materiału,  
c) rodzaju ostrzałki tarczowej, 
d) wielkości obrabianego elementu. 

16.  Z jakiej stali nie wykonuje się wierteł?  

a) Zwykłej.  
b) Szybkotnącej. 
c) Stopowej kobaltowej. 
d) Węglowej narzędziowej. 

17.  Temperatura kucia stali jest zależna od gatunku materiału i zawiera się w granicach: 

a) 500º ÷ 800º C, 
b) 800º ÷ 1100º C, 
c) 1100º ÷ 1500º C, 
d) 1500º ÷ 1800º C. 

18.  Kształt płaski, półokrągły, okrągły, trójkątny, kwadratowy, nożowy i rombowy mają: 

a) wiertła, 
b) pilniki,  
c) rozwiertaki, 
d) gwintowniki. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

19.  Wskaż urządzenie, za pomocą którego nie można wykonać gwintu: 

a) wiertarka, 
b) frezarka, 
c) giętarka,  
d) tokarka. 

20.  Wskaż zdanie nieprawdziwe. 

a) Ostrzenie narzędzi na ostrzarkach wymaga bezwzględnego stosowania okularów. 
b) Proste usterki elektryczne narzędzi mogą być usunięte przez każdego użytkownika.  
c) Wszystkie  odpady  produkcyjne  mogą  być  przekazane  tylko  firmom  mającym 

stosowne uprawnienia. 

d) Stan  narzędzi  należy  sprawdzać  każdego  dnia  przed  rozpoczęciem  pracy  i  po  jej 

zakończeniu. 

21.  Plan  Bezpieczeństwa  i  Ochrony  Zdrowia  przygotowuje  przed  rozpoczęciem  budowy 

i umieszcza na jej terenie: 
a) kierownik budowy,  
b) inspektor nadzoru, 
c) mistrz budowy, 
d) projektant. 

22.  Do jednoczesnego połączenia dwóch elementów z ich tylną wymurówką stosuje się jako 

łącznik: 
a) kołek stalowy, 
b) kotwę rurkową, 
c) kotwę widlastą, 
d) klamrę stalową. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Wykonywanie podstawowych robót ślusarsko-kowalskich 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Test praktyczny „Próba pracy” 

 

Temat:  Wykonaj  kotwę  nośną  skręconą  z  płytką  rozdzielającą  i  trzpieniem  -  według 
rysunku otrzymanego od nauczyciela

 

 

Czas wykonania: 3 godziny lekcyjne 
 
Uczeń powinien: 

1.  Zaplanować i zapisać kolejne czynności związane z wykonaniem zadania. 
2.  Dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej do wykonania zadania. 
3.  Skompletować  i  rozmieścić  potrzebne  do  wykonania  zadania  materiały,  narzędzia 

i sprzęt. 

4.  Sprawdzić, przed rozpoczęciem pracy, czy wybrane urządzenia są sprawne technicznie. 
5.  Wykonać kotwę zgodnie z dokumentacją: 

 

wytrasować na materiale wyjściowym kształt wykonywanego elementu, 

 

wykonać konieczne operacje obróbki ręcznej i mechanicznej, 

 

obsługiwać,  podczas  wykonywania  operacji  technologicznych,  odpowiednie 

urządzenia  techniczne  zgodnie  z  instrukcją  obsługi  oraz  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

 

posługiwać się narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem, 

 

posługiwać się narzędziami pomiarowymi. 

6.  Kontrolować na bieżąco jakość robót i usuwać ewentualne usterki. 
7.  Utrzymywać ład i porządek na stanowisku pracy. 
8.  Oczyścić narzędzia, uporządkować stanowisko pracy. 
9.  Zaprezentować grupie i nauczycielowi efekt wykonanego zadania. 

 

Wyposażenie stanowiska roboczego: 

− 

rysunek techniczny wyrobu, 

− 

materiał wyjściowy w postaci płaskownika i pręta na trzpień (ilość i rodzaj w zależności 
od decyzji nauczyciela), 

− 

narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania, 

− 

narzędzia i sprzęt do sprzątania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Kryteria oceny wykonania zadania: 

Lp.  Kryterium oceny 

Maksymalna 
liczba punktów 

1.    Właściwe zorganizowanie stanowiska pracy 

2.   

Poprawność  zapisania  czynności  technologicznych,  prowadzących 
do wykonania kotwy stalowej 

3.    Wybranie odpowiednich materiałów, narzędzi i sprzętu 

4.    Wybranie odpowiednich środków ochrony indywidualnej 

5.   

Staranność wykonania elementu: 
- zgodność z rysunkiem, 
- wymiary poszczególnych elementów, 
- kąty ustawienia i skręcenia wzajemnego elementów, 
- jakość spoiny 

10 

6.    Poprawność posługiwania się narzędziami i sprzętem 

7.   

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony 
przeciwpożarowej w odniesieniu do wykonywanych czynności 

8. 

Właściwe uporządkowanie stanowiska pracy po zakończeniu robót 

Razem:  

30 

 

Schemat punktowania 

Proponowane oceny: 

27 ÷ 30 pkt – bardzo dobry, 
23 ÷ 26 pkt – dobry, 
19 ÷ 22 pkt – dostateczny, 
15 ÷ 18 pkt – dopuszczający. 
 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7. LITERATURA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Andrzejewski H., Lipski R.: Technologia 1 – obróbka ręczna. WSiP, Warszawa 1958 

2.  Bancarzewski  M.:  Wykonywanie  podstawowych  operacji  kowalskich  –  poradnik 

dla ucznia. KOWEZ, Warszawa 2002 

3.  Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997 

4.  Francuz  W.M.:  Budowniczowie.  Politechnika  Krakowska,  Centrum  Pedagogiki 

i Psychologii. Kraków 2001 

5.  Francuz  W.M.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.  Politechnika  Krakowska, 

Centrum Pedagogiki i Psychologii. Kraków 2004 

6.  Godlewski  M.,  Korolec  M.:  Poradnik  dla  mechaników.  Państwowe  Wydawnictwa 

Szkolnictwa Zawodowego, Warszawa1984 

7.  Górecki  A.:  Ślusarstwo.  Państwowe  Wydawnictwa  Szkolnictwa  Zawodowego, 

Warszawa 1968 

8.  Mac  S.:  Ślusarstwo  ogólne  M-149  tom  I.  Związek  Zakładów  Doskonalenia 

Zawodowego, Warszawa 1987 

9.  Mac  S.:  Ślusarstwo  ogólne  M-149  tom  II.  Związek  Zakładów  Doskonalenia 

Zawodowego, Warszawa 1987 

10.  Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002 

11.  Sell L.: Ślusarstwo w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwa Naukowo – Techniczne, 

Warszawa 1987 

12.  Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2003 

13.  Wilcke H., Thunig W.: Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997 

14.  Praca zbiorowa: Nowy Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003 

15.  Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, Poradnik 

projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru. Verlag Dashofer, Warszawa 2005 

 
 
Ustawy i rozporządzenia: 

16.  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie 

ogólnych  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  (z  późn.  zmianami,  tekst  jednolity 
Dz.U. 2003 Nr 169, poz.1650) 

17.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa 

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz.401)