background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 

Małgorzata Brola 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przygotowanie 

elementów 

wyrobów 

tapicerowanych 

743[03].Z3.01 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

1

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Urszula Przystalska 
mgr inŜ. Urszula Nowaczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Małgorzata Brola 
inŜ. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z3.01 
„Przygotowanie elementów wyrobów tapicerowanych”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

2

 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia  

11 

5.1.

 

Przygotowanie elementów i podzespołów wyrobów tapicerowanych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Podstawowe operacje stolarskie 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.

 

Sposoby  i  zasady  klejenia,  barwienia  i  lakierowania  powierzchni 
elementów podzespołów 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.

 

Podstawowe operacje ślusarskie 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7.

 

Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 
 Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z3.01 

Przygotowanie elementów 

wyrobów tapicerowanych 

 

743[03].Z3.04 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych specjalistycznych 

i dekoracyjnych  

743[03].Z3.03 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

przemysłowymi 

 

743[03].Z3.02 

Wytwarzanie wyrobów 

tapicerowanych metodami 

rzemieślniczymi 

 

743[03].Z3 

Technologia tapicerstwa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska,  

 

scharakteryzować narzędzia stosowane do produkcji wyrobów tapicerowanych, 

 

dobrać narzędzia, maszyny i urządzenia do poszczególnych operacji technologicznych, 

 

sporządzić odręczne i techniczne rysunki wyrobów, podzespołów i elementów, 

 

posłuŜyć się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

 

dokonywać klasyfikacji wyrobów tapicerowanych, 

 

przestrzegać zasad i warunków odbioru wyrobów tapicerowanych, 

 

przestrzegać  zasad  pakowania,  magazynowania  oraz  zabezpieczania  surowców, 
półfabrykatów oraz wyrobów na czas transportu, 

 

scharakteryzować właściwości surowców i materiałów włókienniczych, 

 

scharakteryzować materiały wyściółkowe,  

 

scharakteryzować materiały drzewne i tworzyw drzewnych, 

 

określać  właściwości  skór,  tworzyw  sztucznych  skóropodobnych  stosowanych 
w tapicerstwie, 

 

scharakteryzować materiały pomocnicze i wykończeniowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

ocenić stan techniczny narzędzi do ręcznych prac tapicerskich, 

 

dobrać materiały i narzędzia do rodzaju wykonywanego podłoŜa, 

 

scharakteryzować urządzenia do rozwijania, przeglądu i mierzenia tkanin tapicerskich, 

 

określić zasady obsługi krajarek tapicerskich stałych i przenośnych, 

 

określić rodzaje konstrukcji nośnych mebli tapicerowanych, 

 

określić wymiary funkcjonalne mebli tapicerowanych, 

 

określić techniki trasowania, manipulacji i rozkroju materiałów tapicerskich,  

 

ustalić zapotrzebowanie materiałowe na warstwy układów tapicerskich, 

 

zastosować zasady sporządzania wzorników, 

 

określić sposoby usuwania błędów występujących w materiałach tapicerskich, 

 

określić sposób przygotowania półfabrykatów tapicerskich, 

 

określić  sposób  wykonania  warstwy  spręŜynującej  z  zastosowaniem  róŜnych  formatek 
spręŜynowych, 

 

określić i zastosować zasady mocowania formatek spręŜynowych, 

 

określić i zastosować sposób przygotowania warstwy nośnej i podłoŜa, 

 

dobrać materiały i rodzaj podłoŜa do konstrukcji wyrobu, 

 

wykonać podłoŜa twarde, elastyczne i spręŜynowe, 

 

określić zasady wykonania warstwy wyściełającej, 

 

wykonać podstawowe operacje ślusarskie, 

 

ocenić stan techniczny narzędzi do ręcznej obróbki drewna i metali, 

 

zastosować narzędzia i przyrządy do ręcznej obróbki drewna i metali, 

 

wykonać podstawowe złącza stolarskie, 

 

dokonać klejenia elementów z drewna i tworzyw drzewnych, 

 

nanieść materiały lakiernicze, utwardzić i uszlachetnić powłoki, 

 

zastosować techniki wykonania warstwy obiciowej, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie  elementów  wyrobów  tapicerowanych 
743[03].Z3.01 

Temat: Wykonaj gniazdo za pomocą dłuta. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  dobierania  odpowiednich  narzędzi  oraz 

wykonywania gniazd w elementach drewnianych za pomocą dłuta. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać narzędzia, 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

przeprowadzić operację wykonania gniazda za pomocą dłuta. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna.  

 
Czas:  60 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały drewniane, 

 

narzędzia, 

 

stanowisko do wykonania operacji stolarskich, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

KaŜdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania. 

 

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania. 

 

Uczniowie zakładają odzieŜ ochronną. 

 

Uczniowie rozpoznają i omawiają narzędzia. 

 

Uczniowie otrzymują próbki drewna. 

 

Uczniowie dobierają narzędzia do wykonania gniazda. 

 

Uczniowie wykonują gniazdo za pomocą dłuta. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.

 

Po wykonaniu wszystkich działań uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 

6.

 

Uczeń określa swoje mocne i słabe strony. 

7.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

8

 

8.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

9.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz zasady wykonywania otworów dłutem. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

odpowiedzi ustne, zadania testowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z3 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie  elementów  wyrobów  tapicerowanych 
743[03].Z3.01 

Temat: Narzędzia i urządzenia do wykonywania otworów w metalu. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  posługiwania  się  narzędziami 

i urządzeniami do wykonywania otworów w elementach metalowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać narzędzia i urządzenia do wiercenia, 

 

dobrać narzędzia do wiercenia, 

 

posłuŜyć się narzędziami i urządzeniami do wykonywania otworów w metalu, 

 

dobrać właściwą odzieŜ ochronną, 

 

przygotować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:  ustala na bieŜąco nauczyciel. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i urządzenia do wiercenia otworów, 

 

elementy metalowe wyrobów, 

 

stanowisko do wykonywania czynności wiercenia otworów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

KaŜdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania. 

 

Uczeń zapoznaje się z instrukcją wykonania zadania. 

 

Uczniowie zakładają odzieŜ ochronną. 

 

Uczniowie  rozpoznają  i  omawiają  narzędzia  i  urządzenia  do  wiercenia  otworów  w 
metalu. 

 

Uczniowie otrzymują elementy metalowe. 

 

Uczniowie dobierają narzędzia do wiercenia otworów. 

 

Uczniowie wykonują otwory w częściach metalowych. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

10

 

5.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę kaŜdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 

7.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 

8.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Przedstaw  sposoby  zabezpieczenia  przed  wypadkiem,  pracownika  pracującego  przy 

uŜyciu róŜnych narzędzi ślusarskich. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

11

 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Przygotowanie 

elementów 

podzespołów 

wyrobów 

tapicerowanych  

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  w  zeszycie  konstrukcję  nośną  krzesła,  a  następnie  oznacz  i  opisz  poszczególne 

elementy składowe. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

przygotować materiały do rysowania, 

3)

 

odtworzyć w zeszycie konstrukcję nośną krzesła, 

4)

 

oznaczyć przy pomocy strzałek i numeracji poszczególne elementy składowe konstrukcji 
nośnej krzesła, 

5)

 

opisać /z boku rysunku/ wykonany schemat, 

6)

 

porównać ze schematem w podręczniku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

przybory do rysowania, 

 

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/. 

 
Ćwiczenie 2 

WskaŜ 

poszczególne 

elementy 

składowe 

warstwy 

podtrzymującej 

siatki  

spręŜynowo-drucianej. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zapoznać się z warstwą podtrzymującą spręŜystą, 

3)

 

wskazać poszczególne elementy siatki spręŜynowo-drucianej, 

4)

 

odtworzyć w zeszycie konstrukcję siatki spręŜynowo-drucianej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

12

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń,  

 

warstwy podtrzymujące spręŜyste, 

 

poradnik dla ucznia /ewentualnie podręcznik/. 

 
Ćwiczenie 3 

WskaŜ  nazwy  elementów,  podzespołów  i  zespołów  przedstawionych  na  rysunkach 

róŜnych konstrukcji nośnych. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zapoznać się ze zdjęciami róŜnych konstrukcji nośnych, 

3)

 

nazwij poszczególne elementy konstrukcji nośnej, 

4)

 

uzasadnij rozpoznanie w zeszycie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zdjęcia róŜnych konstrukcji nośnych, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

13

 

5.2. 

Podstawowe operacje stolarskie. 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz narzędzia do wykonania czynności stolarskich. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybranym operacjami technologicznymi, 

4)

 

dobrać narzędzia do odpowiedniej operacji technologicznej, 

5)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór narzędzi. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne półfabrykaty i części składowe, 

 

narzędzia stosowane w stolarstwie, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj narzędzia stosowane do wiercenia otworów w drewnie. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi narzędziami, 

4)

 

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne narzędzia, 

5)

 

narysować i opisać narzędzia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

14

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne narzędzia do wiercenia otworów (po 5 szt. dla ucznia), 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj otwór przelotowy w drewnie za pomocą dłuta. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

4)

 

dobrać narzędzia, 

5)

 

przygotować element drewniany, 

6)

 

wykonać otwór w drewnie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

narzędzia (róŜne rodzaje dłut), 

 

przybory, 

 

materiały,  

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

15

 

5.3. 

Sposoby  i  zasady  klejenia,  barwienia  i  lakierowania 
powierzchni elementów podzespołów. 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  materiały  malarsko-lakiernicze  do  wykończenia  powierzchni  elementów 

i podzespołów drewnianych. 

 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybranym elementem lub podzespołem, 

4)

 

dobrać  narzędzia  do  wybranego  materiału  malarsko-lakierniczego  wykańczającego 
powierzchnię, 

5)

 

dobrać  rodzaj  materiału  malarsko-lakierniczego  do  wykończenia  powierzchni  danego 
elementu lub podzespołu, 

6)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne elementy i podzespoły z drewna, 

 

prospekty z materiałami malarsko-lakierniczymi do wykończenia powierzchni z drewna, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj roztwór kleju stolarskiego. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

16

 

4)

 

przygotować pojemnik z wodą, 

5)

 

odwaŜyć odpowiednią ilość kleju, 

6)

 

dodać odpowiednią ilość wody: moczyć ciągle mieszając, 

7)

 

podgrzać otrzymany roztwór do wymaganej temp. 60°C, 

8)

 

wykonaj roztwór kleju. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

klej stolarski, 

−−−−

 

naczynie do podgrzewania oraz palnik, 

−−−−

 

narzędzia i przybory, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź proces nakładania kleju na drewniane elementy konstrukcji nośnych. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

sprawdzić czy klej jest odpowiednio przygotowany, 

5)

 

przygotować narzędzia do nanoszenia kleju, 

6)

 

przygotować powierzchnię elementów drewnianych do klejenia, 

7)

 

przeprowadzić proces nanoszenia kleju na elementy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

klej, 

−−−−

 

elementy konstrukcji nośnej wyrobu, 

−−−−

 

narzędzia, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

17

 

5.4. 

Podstawowe operacje ślusarskie. 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz narzędzia do wykonania czynności ślusarskich. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z wybranymi operacjami technologicznymi, 

4)

 

dobrać narzędzia do odpowiedniej operacji technologicznej, 

5)

 

uzasadnić pisemnie dokonany wybór urządzeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne półfabrykaty i części składowe, 

 

narzędzia stosowane w ślusarstwie, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź cięcie metalu za pomocą noŜyc. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

załoŜyć odzieŜ ochronną, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

4)

 

dobrać narzędzia do ręcznego wykonania cięcia, 

5)

 

pobrać materiały do cięcia, 

6)

 

ustalić warunki cięcia, 

7)

 

dokonać cięcia elementów metalowych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

18

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

noŜyce do cięcia metalu, 

−−−−

 

narzędzia pomocnicze, 

−−−−

 

materiał do wycinania, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj narzędzia pomocnicze stosowane do wycinania i przecinania. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z przedstawionymi narzędziami, 

4)

 

rozpoznać i scharakteryzować poszczególne narzędzia, 

5)

 

narysować i opisać narzędzia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne narzędzia pomocnicze (po 5 szt. dla ucznia), 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

19

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  „Przygotowanie  elementów 
wyrobów tapicerowanych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 6, 10 i 12 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 

 

dobry  –  za  uzyskanie  13  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. c, 5. d, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. b, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać warstwę układu tapicerskiego 

Rozpoznać elementy konstrukcji nośnej krzesła 

Rozpoznać element budowy mebli na podstawie 
opisu jego funkcji 

PP 

Rozpoznać warstwę układu tapicerskiego  

Rozpoznać element budowy mebli na podstawie 
opisu 

Dobrać czynność technologiczną na podstawie 
opisu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

20

 

Dobrać na podstawie rysunku czynność 
technologiczną 

Dobrać narzędzia do opisanej pracy 

Dobrać narzędzie do prac stolarskich 

10  RozróŜniać złącza stolarskie 

PP 

11  RozróŜnić kleje stolarskie 

12  Określać czas przygotowania kleju 

PP 

13  Dobrać narzędzia do prac stolarskich 

14  RozróŜnić narzędzia na podstawie rysunku  

15  Rozpoznać operacje technologiczne 

16  Dobrać narzędzia do opisanej pracy 

17  Rozpoznać czynność technologiczną 

18 

RozróŜnić narzędzia tapicerskie na podstawie 
rysunku 

19 

Dobrać przyrządy do czynności 
technologicznych 

20  Dobrać narzędzia do prac ślusarskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

21

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 
wyboru. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 
przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wiedzy  o  podstawowych  operacjach 
technologicznych  związanych  z  przygotowaniem  elementów  wyrobów  tapicerowanych. 
Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna z 4 odpowiedzi jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Odpowiedzi na zadanie udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję 
z wykonanego zadania. 

7.

 

Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  3,  6,  10,  12  gdyŜ  są  one  na  poziomie 
trudniejszym niŜ pozostałe. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

22

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Rysunek przedstawia  
a)

 

warstwę wyściełającą.  

b)

 

konstrukcję nośną. 

c)

 

warstwę obiciową.  

d)

 

konstrukcję spręŜynującą. 

 

2.

 

Rama siedziska oznaczona jest na rysunku numerem 

 

a)

 

2. 

b)

 

3. 

c)

 

4. 

d)

 

5. 

 
3.

 

Z niŜej wymienionych elementów ram tapicerskich funkcję nośną pełni 
a)

 

wspornik. 

b)

 

poręcz. 

c)

 

ramiak. 

d)

 

wałek. 

 
4.

 

Podzespół zbudowany z ramy drewnianej i pasów parcianych stanowi warstwę 
a)

 

spręŜynującą. 

b)

 

podtrzymującą twardą. 

c)

 

podtrzymującą elastyczną. 

d)

 

wyściełającą.  

 
5.

 

Element  grodzący,  zmykający  przestrzeń  od  dołu  w  meblu  skrzyniowym  lub  skrzyni 
tapczanu to 
a)

 

rama. 

b)

 

łączyna. 

c)

 

listwa. 

d)

 

dno. 

 
6.

 

Pierwszy etap prac stolarskich, które polegają na przeniesieniu wymiarów zasadniczych i 
zarysów przedmiotów z rysunku projektowego na drewno to 
a)

 

przeszywanie. 

b)

 

obszywanie. 

c)

 

trasowanie. 

d)

 

piłowanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

23

 

7.

 

Za pomocą przedstawionego na rysunku narzędzia wykonuje się 
a)

 

struganie drewna. 

b)

 

trasowanie drewna. 

c)

 

szlifowanie drewna. 

d)

 

przerzynanie drewna. 

 
 

8.

 

Struganie 

jest 

jedną 

najwaŜniejszych 

czynności w procesie obróbki drewna. Do tego celu uŜyjemy 
a)

 

imadła. 

b)

 

struga. 

c)

 

dłuta. 

d)

 

pilnika. 

 
9.

 

Najbardziej  precyzyjnym  wiertłem  stolarskim,  który  słuŜy  do  rozwiercania  drewna 
wzdłuŜ i w poprzek włókien jest 
a)

 

sednik. 

b)

 

wiertło ślimakowe. 

c)

 

grotnik. 

d)

 

ś

wider ślimakowy. 

 

10.

 

Na rysunku przedstawiono złącze 
a)

 

kołkowe. 

b)

 

stykowe. 

c)

 

wpustowe 

d)

 

widlicowe. 

 
11.

 

Do sklejania elementów drewnianych stosuje się przede wszystkim klej 
a)

 

pronikol. 

b)

 

glutynowy. 

c)

 

butapren. 

d)

 

kauczukowy. 

 
12.

 

Klej  stolarski  naleŜy  odpowiednio  przygotować  przed  nałoŜeniem  na  elementy 
drewniane,  a  jego  jednorazowa  przydatność  do  zuŜycia  przy  ciągłym  podgrzewaniu 
wynosi 
a)

 

18 h. 

b)

 

20 h. 

c)

 

22 h. 

d)

 

24 h. 

 

13.

 

Klej nanosimy na powierzchnię drewna za pomocą 
a)

 

tarnika. 

b)

 

dłuta. 

c)

 

wiertła. 

d)

 

pędzla. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

24

 

14.

 

Rysunek przedstawia  

 

a)

 

przecinak. 

b)

 

wycinak. 

c)

 

ś

cisk stolarski. 

d)

 

piłę ręczną. 

 
15.

 

Czynność wykończenia powierzchni drewna, w celu uzyskania zabarwienia drewna to 
a)

 

pokrycie lakierem. 

b)

 

pokrycie bejcą. 

c)

 

malowanie farbami. 

d)

 

malowanie emaliami. 

 
16.

 

Do zamocowania obrabianych przedmiotów słuŜy 
a)

 

imadło. 

b)

 

kątownik. 

c)

 

wycinak. 

d)

 

rysik. 

 

17.

 

Zabieg polegający na zdejmowaniu zbędnej części materiału narzędziem o kształcie klina 

zwanym przecinakiem to 

a)

 

piłowanie. 

b)

 

wiercenie. 

c)

 

ś

cinanie. 

d)

 

cięcie. 

 
18.

 

Rysunek przedstawia 

 

a)

 

imadła. 

b)

 

wycinaki. 

c)

 

piły. 

d)

 

wiertarki. 

 
19.

 

Do trasowania elementów słuŜy 
a)

 

rysik. 

b)

 

przecinak. 

c)

 

pilnk. 

d)

 

wycinak. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

25

 

20.

 

Do  piłowania  wykańczającego  bardzo  małych  powierzchni  z  duŜą  dokładnością  uŜywa 
się 
a)

 

noŜyc ręcznych. 

b)

 

pilników igiełkowych. 

c)

 

wierteł piórkowych. 

d)

 

piły ręcznej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

26

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Przygotowanie elementów wyrobów tapicerowanych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

27

 

TEST 2 

 

Próba pracy do jednostki modułowej „Przygotowanie elementów wyrobów 
tapicerowanych” 

 
Treść zadania 

Dokonaj trasowania elementów konstrukcji nośnej taboretu. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia,  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania  czynności  trasowania 
elementów konstrukcji nośnej taboretu 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych badań praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  instrukcją  przeprowadzenia  oznaczenia  i  w  określonym  czasie.  NaleŜy 
zapewnić  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych  etapów 
wykonania zadania: 

−−−−

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

−−−−

 

doboru odpowiednich narzędzi, 

−−−−

 

wykazania się umiejętnością wykonania ćwiczenia, 

−−−−

 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

−−−−

 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

−−−−

 

narzędzia traserskie i elementy tartaczne drewna, 

−−−−

 

instrukcje wykonania zadania, 

−−−−

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

−−−−

 

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy, 

−−−−

 

zabezpieczyć próbki elementów tartacznych drewna, 

−−−−

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

−−−−

 

sprawdzić ubiór ochronny, 

−−−−

 

przydzielić uczniom elementy tartaczne drewna, 

−−−−

 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

−−−−

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

−−−−

 

na bieŜąco kontrolować pracę uczniów, 

−−−−

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

−−−−

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną,  

−−−−

 

zapoznać się z instrukcją wykonania oznaczenia, 

−−−−

 

zapisać plan działania,  

−−−−

 

plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi, 

−−−−

 

dobrać narzędzia i materiały, 

−−−−

 

wykonać zadanie, 

−−−−

 

uporządkować stanowisko pracy, 

−−−−

 

zaprezentować i omówić wykonanie ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

28

 

Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia  

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

rozłoŜenie próbek narzędzi 

10 

 

4. 

Wykonanie ćwiczenia: 

 

przygotowanie materiału, 

 

przygotowanie narzędzi 

 

przygotowanie projektu, 

 

wykreślanie linii, 

 

wyznaczanie kątów, 

 

oznaczanie kolejności elementów, 

 

oznaczenie części materiału stanowiącej odpad 

50 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6. 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego ćwiczenia 

15 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

29

 

7.  LITERATURA 

 
1.

 

Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1981 

2.

 

Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  przemysłowa.  Wydawnictwo 
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996 

3.

 

Dzięgielewski  Stanisław.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza.  Wydawnictwo 
Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1996 

4.

 

Jaczewski J. Opalińska E. Pruszkowski W.: Wiadomości z techniki. PWRiL Warszawa 1981 

5.

 

Kreyser  P.:  Domowy  warsztat  stolarski  Wydawnictwo  Naukowo-Techniczne  Warszawa 
1987 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 
Radom 1997 

3.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995