background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Robert Rochel 

 

 
 

 
 
 
Wykonywanie badań biochemicznych 311[02].Z2.01 

 

 

 
 
 
 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci:  
mgr Barbara Przedlacka 
mgr Urszula Ciosk-Rawluk 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Jolanta Łagan 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[02].Z2.01, 

„Wykonywanie  badań  biochemicznych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik analityk. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Komórka - podstawowy element morfologiczny i czynnościowy organizmu 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Znaczenie enzymów i kwasów nukleinowych 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.

 

Rola i znaczenie biologiczne węglowodanów, białek i lipidów 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4.

 

Znaczenie badań bioanalitycznych w biochemii 

21 

5.4.1.  Ćwiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  analityk.  PosłuŜy  on 
przygotowaniu  ucznia  do  przyszłej  pracy  na  stanowisku  technika  analityka  w  laboratorium 
chemicznym, analitycznym lub biotechnologicznym. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne zawierające wykaz wiedzy jaką uczeń powinien przyswoić, 

 

cele  kształcenia  grupujące  wykaz  umiejętności,  które  powinny  zostać  ukształtowane 
w trakcie przyswajania przez ucznia materiału zawartego w poradniku,  

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń dla uczniów, które umoŜliwią im nabycie umiejętności praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testów sprawdzających stan wiedzy uczniów,  

 

spis literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego,  tekstu  przewodniego,  gier  dydaktycznych,  metody  projektów,  ćwiczeń 
laboratoryjnych oraz dyskusji dydaktycznej. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Praca  zespołowa,  w  szczególności 
w małych  zespołach  pozwoli  na  przedyskutowanie  w  grupie  problemów,  które  przedstawił 
nauczyciel. Ponadto niezwykle waŜnym w tej formie pracy jest umiejętność dyskusji w grupie 
oraz wzajemne uzupełnianie informacji. 

Ewaluację  osiągnięć  ucznia  moŜna  przeprowadzić  za  pomocą  zaproponowanych 

zestawów zadań testowych.  
 

Wskazane  jest  zwrócenie  uwagi  na  aspekty  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  W  trakcie 

zajęć laboratoryjnych zachowanie bezpieczeństwa i higieny jest szczególnie waŜne.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

311[02].Z2 

Podstawy badań bioanalitycznych 

 

 
 
 

 

311[02].Z2.01 

Wykonywanie badań biochemicznych 

 

 
 
 

 

311[02].Z2.02 

Wykonywanie badań mikrobiologicznych 

 

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska, 

 

przestrzegać zasad dobrej techniki laboratoryjnej, 

 

przestrzegać  zasad  bezpieczeństwa  podczas  badania  analitycznego  w  szczególności 
w trakcie kontaktu z substancjami uznanymi za niebezpieczne oraz z truciznami, 

 

posługiwać  się  w  prawidłowy  sposób  nomenklaturą  związków  chemicznych  zarówno 
organicznych jak i nieorganicznych, 

 

określać właściwości fizykochemiczne substancji, 

 

prawidłowo  oceniać  na  podstawie  informacji  zawartych  na  etykietach  szkodliwe 
i toksyczne działanie narkotyków i uŜywek, 

 

stosować obowiązujące jednostki układu SI, 

 

sporządzać wykresy interpretować wyniki, 

 

sporządzać roztwory o określonym stęŜeniu, 

 

przygotowywać próbki materiału do analizy, 

 

przygotowywać sprzęt laboratoryjny, aparaturę i odczynniki do analizy, 

 

korzystać z norm, przepisów, procedur i dostępnych instrukcji, 

 

właściwie rozpoznawać objawy zatruć substancjami niebezpiecznymi, 

 

udzielać pierwszej pomocy oraz w razie konieczności organizować akcję ratowniczą. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się terminologią z zakresu biochemii,  

 

określić skład chemiczny, strukturę oraz funkcje komórki roślinnej i zwierzęcej,  

 

określić właściwości i budowę enzymów oraz wyjaśnić mechanizmy działania,  

 

scharakteryzować  budowę  kwasów  nukleinowych  oraz  określić  ich  rolę  w  replikacji 
i transkrypcji, 

 

określić  znaczenie  i  zastosowanie  enzymów  i  drobnoustrojów  w przemyśle  spoŜywczym, 
biotechnologii i bioanalityce, 

 

scharakteryzować waŜniejsze metabolizmy zachodzące w przyrodzie,  

 

określić  rolę  i  znaczenie  biologiczne  cukrów,  białek,  tłuszczów,  enzymów,  kwasów 
nukleinowych, wody, 

 

scharakteryzować  zaburzenia  gospodarki  węglowodanowej  i  lipidowej  oraz  określić 
sposoby przeciwdziałania, 

 

scharakteryzować  oddychanie  tlenowe  i  rolę  enzymów  w  transporcie  wodoru 
i elektrolitów, 

 

scharakteryzować proces fotosyntezy, fazy i czynniki wpływające na jego przebieg,  

 

dokonać klasyfikacji biosensorów, 

 

określić  zastosowanie  biosensorów  w  analizie  Ŝywności,  ochronie  środowiska,  kontroli 
biotechnologicznej, 

 

scharakteryzować podstawowe metody badań bioanalitycznych, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dobrać sprzęt laboratoryjny i przyrządy do badań biochemicznych, 

 

zastosować techniki pracy laboratoryjnej specyficzne dla analizy biochemicznej,  

 

przygotować materiał biologiczny do analizy, w tym: krew, mocz, płyny ustrojowe, 

 

wykonać  jakościowe  i  ilościowe  oznaczenia  cukrów,  białek,  tłuszczów,  enzymów 
i kwasów nukleinowych we krwi, moczu i płynach ustrojowych,  

 

zastosować metody immobilizacji enzymów, 

 

dokonać oceny materiału biologicznego na podstawie badań, 

 

zinterpretować wyniki badań w formie opisowej i graficznej, 

 

porównać wyniki badań z obowiązującymi normami i literaturą źródłową. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1                   

 

Osoba prowadząca:    

 

 

 

………………………………………… 

Modułowy program nauczania:   

Technik analityk 311[02] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

Podstawy badań biochemicznych 311[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Wykonywanie badań biochemicznych 311[02].Z2.01 

 

 

Temat: Organizacja pracy laboratorium analitycznego. Zadania i obowiązki technika   

 

 

 

analityka. 

Cel  ogólny:  Zapoznanie  się  z  zadaniami  i  obowiązkami  technika  analityka  w  pracy 

w laboratorium 

analitycznym. 

Organizowanie 

pracy 

materiałem 

biologicznym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

ocenić specyfikę pracy w laboratorium, 

 

scharakteryzować obowiązki i zadania w przyszłej pracy, 

 

umiejętnie opisać sposób pobierania i przechowywania materiału biologicznego, 

 

określić źródła ewentualnych błędów w pracy laboratoryjnej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z elementami wykładu, 

 

burza mózgów, 

 

sesja posterowa. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma, 

 

akty prawne i rozporządzenia dotyczące pracy w laboratorium, 

 

plansze przygotowane i uŜywane w czasie burzy mózgów, 

 

postery przygotowane przez uczniów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zajęcia grupowe – burza mózgów, 

 

praca  zespołowa  –  projekt  realizacji  pracy  dotyczący  organizacji  pracy  laboratorium 
w formie posteru. 

 
Czas:
  4 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy zajęć: 

 

uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie technik analityk. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Faza wprowadzająca:  

 

nauczyciel podaje temat lekcji i prosi uczniów o zapisanie tematu w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.

 

Faza realizacyjna: 

 

nauczyciel omawia cel zajęć, 

 

nauczyciel  w  formie  pogadanki  z  elementami  wykładu  przedstawia  opis  wzorców 
pracy laboratoryjnej korzystając z aktów prawnych i rozporządzeń dotyczących pracy 
w laboratorium a takŜe z przygotowanych foliogramów, 

 

nauczyciel  inicjuje  dyskusję  na  temat  organizacji  pracy  laboratorium  analitycznego 
oraz zadań i obowiązków technika analityka w pracy laboratoryjnej – burza mózgów, 

 

nauczyciel  dzieli  uczniów  na  kilka  grup  w  zaleŜności  od  liczebności  klasy,  kaŜda 
grupa  otrzymuje  za  zadanie  przygotowanie  projektu  organizacji  pracy  laboratorium 
analitycznego – zajęcia w grupach, prosi o skorzystanie z przygotowanych wcześniej 
materiałów, 

 

nauczyciel  prosi  sprawozdawców  z  poszczególnych  grup  o  prezentację  wyników 
pracy i zachęca do dyskusji na forum klasy. 

3.

 

Faza podsumowująca 

 

nauczyciel  zachęca  uczniów  do  dokonania  selekcji  przygotowanych  materiałów 
w celu  wypracowania  uniwersalnych  zasad  organizacji  pracy  laboratorium 
analitycznego. 

 
Zakończenie zajęć 

 

ocena projektów pracy przez nauczyciela i wspólne omówienie z uczniami. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

karta ewaluacyjna. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

 

 

………………………………………… 

Modułowy program nauczania:   

Technik analityk 311[02] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

Podstawy badań biochemicznych 311[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Wykonywanie badań biochemicznych 311[02].Z2.01 

 
 

Temat: Wpływ czynników fizycznych i chemicznych na aktywność wybranych enzymów. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  oceny  wpływu  róŜnych  czynników  na  aktywność 

enzymów.  Określanie  znaczenia  tych  czynników.  Określanie  aktywności 
wybranych enzymów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić znaczenie enzymów w Ŝyciu organizmów Ŝywych, 

 

wymienić  czynniki  fizyczne  i  chemiczne  mające  wpływ  na  aktywność  wybranych 
enzymów,  

 

scharakteryzować metody badań aktywności enzymów na przykładzie amylazy ślinowej, 

 

umiejętnie interpretować wyniki doświadczeń. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja w grupach, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna, 

 

foliogramy, 

 

karty pracy laboratoryjnej, 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

odczynniki chemiczne, 

 

1% roztwór kleiku skrobiowego, 

 

0,02 mol/dm

3

 roztwór jodu w jodku potasowym, 

 

amylaza ślinowa, 

 

bufor cytrynianowo - fosforanowy o pH = 6,6, 

 

aparatura laboratoryjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

dyskusja w zespole, 

 

praca laboratoryjna w sekcjach kilkuosobowych. 

 
Czas:
  5 godzin dydaktycznych. 
 
Uczestnicy zajęć: 

 

uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie technik analityk. 

 
Przebieg zajęć: 
1. 

 

Wprowadzenie. 

2. 

 

Omówienie celu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

3. 

 

Prezentacja multimedialna dotycząca klasyfikacji i znaczenia enzymów. 

4. 

 

Dyskusja grupowa na temat diagnostyki enzymologicznej. 

5. 

 

Wykonanie przez uczniów ćwiczeń praktycznych (ćwiczenie 1 punkt 5.2.1.). 

 
Ć

wiczenie praktyczne 

 

Temat: Oznaczanie wpływu temperatury na aktywność amylazy ślinowej. 

Ć

wiczenie dotyczy określenia wpływu temperatury na amylazę ślinową występującą w jamie 

ustnej  produkowaną  przez  ślinianki.  Enzym  ten  naleŜy  do  endoamylaz,  które  wytwarzają 
dekstryny.  Powstanie  achrodekstryn  w  reakcji  z  jodem  jest  informacją,  Ŝe  reakcja  osiągnęła 
oczekiwany efekt. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

1)

 

dokonać  wstępnego  oznaczenia  stęŜenia  amylazy  w  ślinie.  W  tym  celu  przepłukać  usta 
wodą i zebrać ślinę, 

2)

 

rozcieńczyć ją czterokrotnie i przesączyć przez watę, 

3)

 

przygotować cztery próbówki w celu określenia stęŜenia amylazy ślinowej, 

4)

 

odmierzyć do nich kolejno: 2; 1; 0,5 i 0,2 cm

3

 roztworu śliny a następnie dopełnić wodą 

do 2 cm

3

5)

 

dodać do kaŜdej z nich 2 cm

3

 buforu o pH = 6,6, 

6)

 

wstawić probówki do łaźni i ogrzewać w temperaturze 37°C przez 5 minut,  

7)

 

dodać do kaŜdej z nich 2 cm

3

 kleiku ogrzanego do tej samej temperatury, 

8)

 

ogrzewać probówki przez kolejne 5 minut na łaźni w tej samej temperaturze, 

9)

 

dodać  jodku  potasu  i  obserwować  zmianę  zabarwienia  na  wskutek  reakcji  z  jodkiem 
potasu, 

10)

 

wybrać  tę  probówkę,  która  zawiera  jak  najmniejszą  ilość  roztworu  śliny  powodującą 
reakcję hydrolizy skrobi, 

11)

 

oznaczyć  czas  potrzebny  do  zhydrolizowania  skrobi  do  achrodekstryn  w  temp.  20°C, 
40°C, 60°C i 80°C,  

12)

 

przygotować statyw z probówkami w których znajduje się 1 cm

3

 jodu w jodku potasu, 

13)

 

równolegle przygotować mieszaniny 2 cm

3

 kleiku i 2 cm

3

 buforu o pH = 6,6, 

14)

 

ogrzać przygotowaną mieszaninę kleiku i buforu na łaźni, 

15)

 

dodać  ogrzaną  ślinę,  w  objętości  wybranej  w  etapie  wstępnym,  do  tak  przygotowanej 
mieszaniny i dopełnić wodą do 2 cm

3

16)

 

rozpocząć  pomiar  czasu  i  co  minutę  dodawać  0,2  cm

3

  mieszaniny  kleiku  i  buforu  do 

przygotowanych uprzednio probówek, 

17)

 

przerwać  inkubację  w  chwili  utworzenia  achrodekstryn,  które  nie  barwią  się  z  jodem, 
notując czas jaki upłynął, 

18)

 

sporządzić  po  wykonaniu  prób  we  wszystkich  temperaturach,  wykres  zaleŜności 
szybkości od temperatury, 

19)

 

wskazać temperaturę optymalną dla amylazy ślinowej. 
 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

probówki, 

 

łaźnia wodna, 

 

pipety o róŜnej pojemności, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

tryskawka, 

 

odczynniki: 

-

 

1% roztwór kleiku skrobiowego, 

-

 

0,02 mol/dm

3

 roztwór jodu w jodku potasowym, 

-

 

amylaza ślinowa, 

-

 

bufor  cytrynianowo-fosforanowy  o  pH  =  6,6  (zmieszać  14,55  cm

3

  0,2  mol/dm

3

 

roztworu  fosforanu  dwusodowego  z  5,45  cm

3

  0,1  mol/dm

3

  roztworu  kwasu 

cytrynowego). 

6. 

 

Interpretacja otrzymanych wyników. 

 
Zakończenie zajęć 
 

Podsumowanie poznanych zagadnień dotyczących enzymologii. 

 
Praca domowa 
 

Praca z literaturą w celu interpretacji otrzymanych wyników badań. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

karta ewaluacji, 

 

sprawozdania z ćwiczenia. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1.

 

Komórka - podstawowy element morfologiczny 
i czynnościowy organizmu

  

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Oznacz zawartość chlorofilu w ekstraktach z liści roślin zielonych.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Ekstrakcję  chlorofilu  mającą  na  celu  wyodrębnienie  chlorofilu  a  oraz  chlorofilu  b 

przeprowadza  się  z  tkanek  roślinnych  za  pomocą  acetonu.  Następnie  w  otrzymanym 
ekstrakcie  mierzymy  absorbancję  przy  długościach  fal:  645  nm,  652  nm  i  663  nm.  Przy 
uwzględnieniu specyficznych współczynników absorpcji obliczmy zawartość chlorofilów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odwaŜyć  1,0  g  liści  lub  igieł  i  homogenizować  je  w  moździerzu  porcelanowym  do 
otrzymania  zawiesiny  rozmiaŜdŜonej  tkanki  roślinnej  z  50  cm

3

  acetonu,  który  został 

wstępnie ochłodzony do 0°C w lodowce, 

2)

 

przesączyć tak otrzymany roztwór przez lejek Schotta G-2, 

3)

 

przemyć  osad  małymi  porcjami  oziębionego  acetonu  do  momentu,  aŜ  nie  będzie 
obserwowana zmiana barwy co oznacza, Ŝe chlorofil został wyekstrahowany, 

4)

 

odmierzyć ilość otrzymanego ekstraktu i wprowadzać do niego wodę w celu otrzymania 
roztworu o stęŜeniu 80%,  

5)

 

przeprowadzić  wszystkie  czynności  w  pomieszczeniu  zaciemnionym  i  w  temperaturze 
około 4°C, 

6)

 

odczytać  absorbancję  otrzymanego  ekstraktu  przy  długościach  fal  645  nm,  652  nm 
i 663 nm,  

7)

 

zastosować 80% wodny roztwór acetonu jako odnośnik, 

8)

 

obliczyć zawartości chlorofilów a i b oraz a + b z zastosowaniem następujących wzorów: 

Zawartość chlorofilu a 

C

= 12,7 A

663

 – 2,7 A

645

 

Zawartość chlorofilu b 

C

= 22,9 A

645

 – 4,7 A

663

 

Zawartość chlorofilu a + b 

C

a

 + C

b

 = 20,2 A

645

 + 8,0 A

663

 = A

652

 

9)

 

podać wyniki zawartości chlorofilów w [mg/dm

3

] roztworu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

spekol, 

 

zlewka, 

 

cylinder miarowy, 

 

statyw do sączenia, 

 

moździerz porcelanowy, 

 

kalkulator elektroniczny, 

 

liście lub igły roślin zielonych, 

 

odczynniki: 
-

 

aceton cz.d.a.,  

-

 

woda destylowana. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przeprowadź chromatograficzny rozdział barwników asymilacyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

rozetrzeć  liście  dowolnie zebranej rośliny w moździerzu porcelanowym dodając alkohol 
etylowy w celu uzyskania półpłynnej konsystencji, 

2)

 

dodać kilka kropel acetonu i po wymieszaniu przesączyć przez bibułę filtracyjną, 

3)

 

chronić przed światłem otrzymany ekstrakt, 

4)

 

wyciąć  z  bibuły  filtracyjnej  pasek  o  wymiarach  2  x  20  cm,  na  który  za  pomocą 
mikropipety kroplami nanieść otrzymany wcześniej ekstrakt uzyskując plamkę o średnicy 
około 0,5 cm,  

5)

 

wysuszyć pasek bibuły po naniesieniu kaŜdej kropli, 

6)

 

przygotować mieszaninę rozpuszczalników organicznych składającą się z benzenu, eteru 
i acetonu w proporcjach 10 : 2,5 : 2, 

7)

 

umieścić  pasek  bibuły  w  komorze  chromatograficznej  i  zanurzyć  w  roztworze 
rozpuszczalników, 

8)

 

wyjąć po 30 minutach chromatogram, 

9)

 

wysuszyć suszarką,  

10)

 

zaznaczyć czoło chromatogramu, 

11)

 

opisać co jest fazą ruchomą a co stacjonarną,  

12)

 

zidentyfikować chlorofil b, chlorofil a, ksantofile i karotenoidy, 

13)

 

sformułować i zanotować wniosek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

moździerz porcelanowy,  

 

szklana bagietka,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

liście dowolnej rośliny,  

 

bibuła filtracyjna,  

 

statyw do sączenia, 

 

zlewka, 

 

mikropipeta, 

 

suszarka do włosów, 

 

komora chromatograficzna, 

 

odczynniki:  

-

 

aceton,  

-

 

alkohol etylowy 96%,  

-

 

benzen,  

-

 

eter. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2.

 

Znaczenie enzymów i kwasów nukleinowych  

 

5.2.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oznacz wpływ temperatury na aktywność amylazy ślinowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Ć

wiczenie  polega  na  określeniu  wpływu  temperatury  na  amylazę  ślinową  występującą 

w jamie  ustnej  produkowaną  przez  ślinianki.  Enzym  ten  naleŜy  do  endoamylaz,  które 
wytwarzają dekstryny. Powstanie achrodekstryn w reakcji z jodem jest informacją, Ŝe reakcja 
osiągnęła oczekiwany efekt. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać  wstępnego  oznaczenia  stęŜenia  amylazy  w  ślinie.  W  tym  celu  przepłukać  usta 
wodą i zebrać ślinę do probówki, 

2)

 

rozcieńczyć ją czterokrotnie i przesączyć przez watę, 

3)

 

przygotować cztery próbówki w celu określenia stęŜenia amylazy ślinowej, 

4)

 

odmierzyć do nich kolejno: 2; 1; 0,5 i 0,2 cm

3

 roztworu śliny a następnie dopełnić wodą 

destylowaną do 2 cm

3

5)

 

dodać do kaŜdej z nich 2 cm

3

 buforu o pH = 6,6, 

6)

 

wstawić probówki do łaźni i ogrzewać w temperaturze 37°C przez 5 minut,  

7)

 

dodać do kaŜdej z nich 2 cm

3

 kleiku ogrzanego do tej samej temperatury, 

8)

 

ogrzewać probówki przez kolejne 5 minut na łaźni w tej samej temperaturze, 

9)

 

dodać  0,5  cm

3

  jodku  potasu  i  obserwować  zmianę  zabarwienia  na  wskutek  reakcji 

z jodkiem potasu, 

10)

 

wybrać  tę  probówkę,  która  zawiera  jak  najmniejszą  ilość  roztworu  śliny  powodującą 
reakcję hydrolizy skrobi, 

11)

 

oznaczyć  czasu  potrzebny  do  zhydrolizowania  skrobi  do  achrodekstryn  w  temp.  20°C, 
40°C, 60°C i 80°C,  

12)

 

przygotować statyw z probówkami w których znajduje się 1 cm

3

 jodu w jodku potasu, 

13)

 

równolegle przygotować mieszaniny 2 cm

3

 kleiku i 2 cm

3

 buforu o pH = 6,6, 

14)

 

ogrzać przygotowaną mieszaninę kleiku i buforu na łaźni, 

15)

 

dodać  ogrzaną  ślinę,  w  objętości  wybranej  w  etapie  wstępnym,  do  tak  przygotowanej 
mieszaniny i dopełnić wodą do 2 cm

3

16)

 

rozpocząć  pomiar  czasu  i  co  minutę  dodawać  0,2  cm

3

  mieszaniny  kleiku  i  buforu  do 

przygotowanych uprzednio probówek, 

17)

 

przerwać  inkubację  w  chwili  utworzenia  achrodekstryn,  które  nie  barwią  się  z  jodem, 
notując czas jaki upłynął, 

18)

 

sporządzić  po  wykonaniu  prób  we  wszystkich  temperaturach,  wykres  zaleŜności 
szybkości od temperatury, 

19)

 

wskazać temperaturę optymalną dla amylazy ślinowej.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

probówki, 

 

zestaw do sączenia, 

 

lejek, 

 

zlewki, 

 

łaźnia wodna, 

 

pipety o róŜnej pojemności, 

 

tryskawka, 

 

odczynniki: 
-

 

1% roztwór kleiku skrobiowego, 

-

 

0,02 mol/dm

3

 roztwór jodu w jodku potasu, 

-

 

amylaza ślinowa, 

-

 

bufor  cytrynianowo  -  fosforanowy  o  pH  =  6,6  (zmieszać  14,55  cm

3

  0,2  mol/dm

3

 

roztworu  fosforanu  dwusodowego  z  5,45  cm

3

  0,1  mol/dm

3

  roztworu  kwasu 

cytrynowego). 

 
Ćwiczenie 2  

Wykryj obecność enzymów z grupy oksydaz w ziemniaku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Ć

wiczenie  to  ma  na  celu  pokazanie  obecności  oksydaz  zawartych  w  ziemniaku. 

Substratem  reakcji  w  których  biorą  udział  oksydazy  są  związki  fenolu,  które  utleniają  się 
tworząc barwne pochodne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić wyciąg ziemniaczany, umyć i obrać ziemniak a następnie utrzeć go na tarce, 

2)

 

włoŜyć do woreczka płóciennego miazgę ziemniaczaną, 

3)

 

zanurzyć w zlewce z około 200 cm

3

 wody, 

4)

 

wymieszać  łagodnie  zawartość  zlewki,  uzyskany  w  ten  sposób  wodny  ekstrakt  zawiera 
enzymy i skrobię, 

5)

 

odczekać, aŜ skrobia opadnie na dno, 

6)

 

zdekantować supernatant i przesączyć, 

7)

 

dodać kilka kropel toluenu do przesaczu, 

8)

 

wlać do 2 probówek po 5 cm

3

 wyciągu ziemniaczanego, 

9)

 

dodać  do  pierwszej  10  kropli  1%  roztworu  fenolu,  do  drugiej  10  kropli  1%  roztworu 
pirokatechiny, 

10)

 

wymieszać zawartość probówek, 

11)

 

obserwować  zmianę  zabarwienia,  zachodzi  reakcja  barwna  analogiczna  do  ciemnienia 
obranego ziemniaka lub do ciemnienia skórek uzyskanych z obranego jabłka. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

surowy ziemniak, 

 

tarka do ziemniaków, 

 

woreczek płócienny, 

 

zlewka szklana, 

 

lejek szklany, 

 

sączki papierowe, 

 

odczynniki: 
-

 

cz.d.a. toluen, 

-

 

1% roztwór wodny fenolu, 

-

 

1% roztwór wodny pirokatechiny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.3.

 

Rola i znaczenie biologiczne węglowodanów, białek i lipidów  

 

5.3.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oznacz  średnią  masę  cząsteczkową  kwasów  tłuszczowych  w  tłuszczach.  Określ  liczbę 

zmydlania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Liczba  zmydlania  jest  to  ilość  mg  wodorotlenku  potasowego  zobojętniająca  kwasy 

tłuszczowe  powstające  z  rozkładu  1  g  tłuszczu.  Liczba  ta  zmienia  się  odwrotnie 
proporcjonalnie do średniej masy cząsteczkowej kwasów tłuszczowych wchodzących w skład 
danego  tłuszczu.  Hydrolizę  tłuszczu  przeprowadza  się  w  środowisku  zasadowym. 
Odszczepione  kwasy  tłuszczowe  zobojętniają  dodaną  zasadę.  Nadmiar  pozostałej,  nie 
związanej zasady określa się przez miareczkowanie HCl. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować  dwie  kolby  stoŜkowe,  do  jednej  wprowadzić  2  g  tłuszczu  –  próba  badana, 
druga kolba stanowić będzie próbę ślepą, 

2)

 

dodać  do  obu  kolb  po  20  cm

3

  alkoholowego  roztworu  KOH  o  stęŜeniu  0,5  mol/dm

3

 

i zatkać korkiem, 

3)

 

ogrzewać we wrzącej łaźni wodnej po uprzednim połączeniu z chłodnicą powietrzną, 

4)

 

oziębić  zawartość  obu  kolb  stoŜkowych  i  przenieść  ją  ilościowo  z  uŜyciem  wody 
i etanolu do kolb miarowych o pojemności 100 cm

3

5)

 

pobrać z kolby miarowej 20 cm

roztworu i przenieść do zlewek, 

6)

 

miareczkować roztworem HCl wobec fenoloftaleiny, 

7)

 

obliczyć  ilość  mmoli  KOH  w  20  cm

3

  alkoholowego  roztworu,  na  podstawie  ilości  HCl 

uŜytego do miareczkowania próby ślepej, 

8)

 

obliczyć ilość mmoli KOH pozostającego po zhydrolizowaniu całej ilości tłuszczu, 

9)

 

obliczyć ilość mmoli KOH zuŜytych do zobojętnienia kwasów tłuszczowych powstałych 
z 2 g tłuszczu, 

10)

 

obliczyć liczbę zmydlania, czyli ilość KOH zuŜytą do zobojętnienia 1 g tłuszczu, 

11)

 

obliczyć  ilość  mg  tłuszczu,  która  zostaje  zobojętniona  przez  3  mmole  KOH,  ilość  ta 
odpowiada 1 mmol oznaczonych triglicerydów, zakładając, Ŝe w reszcie kwasowej moŜe 
znajdować się tylko jedno wiązanie podwójne, 

12)

 

obliczyć  średnią  masę  kwasów  tłuszczowych  wchodzących  w  skład  średniej  masy 
triglicerydów, uwzględniając masę glicerolu i wody, 

13)

 

ocenić i podać na podstawie obliczeń wzór półstrukturalny badanego tłuszczu. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kolby stoŜkowe 2 sztuki o pojemności 100 cm

3

 

łaźnia wodna, 

 

chłodnica powietrzna 2 sztuki, 

 

kolby miarowe o pojemności 100 cm

3

 2 sztuki, 

 

biureta szklana, 

 

kalkulator elektroniczny, 

 

odczynniki: 

-

 

tłuszcz, 

-

 

alkoholowy roztwór KOH o stęŜeniu 0,5 mol/dm

3

-

 

alkohol etylowy, 

-

 

roztwór HCl o stęŜeniu 0,1 mol/ dm

3

-

 

0,1% alkoholowy roztwór fenoloftaleiny. 

 
Ćwiczenie 2 

Porównaj właściwości skrobi nierozłoŜonej i produktów jej hydrolizy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić  2%  koloidalny  kleik  skrobiowy:  zmieszać  0,2  g  wysuszonej  skrobi  z  10  cm

3

 

zimnej wody, 

2)

 

umieścić w zlewce około 75 cm

3

 wody i zagotować, 

3)

 

wlać do wrzącej wody przygotowaną zawiesinę skrobi, mieszać przez 1 minutę, 

4)

 

dodać 4 cm

3

 stęŜonego HCl do 25 cm

3

 2% kleiku skrobiowego (roztwór A), 

5)

 

podgrzać roztwór A do wrzenia i utrzymywać we wrzeniu 5 minut, 

6)

 

ochłodzić  roztwór  i  zobojętnić  go  dodając  stopniowo  NaOH,  obserwując  jednocześnie 
zabarwienie papierka z fenoloftaleiną na róŜowo, 

7)

 

dodać 5% roztwór CH

3

COOH tak długo aŜ papierek z fenoloftaleiną odbarwi się, w ten 

sposób otrzymać zobojętniony hydrolizat skrobi (roztwór B), 

8)

 

wykonać  próbę  redukcyjną  stosując  odczynnik  Benedicta,  uŜywając  równolegle  roztwór 
A  i  B,  dodać  po  kilka  kropli  roztworu  A  i  roztworu  B  do  probówek  zawierających 
1,5 cm

3

 odczynnika Benedicta, umieścić próbówki na 2 minuty we wrzącej łaźni wodnej, 

roztwór moŜe przyjmować zabarwienie od pomarańczowego do zielonego, 

9)

 

wykonać  próbę  jodową  uŜywając  roztwór  Lugola,  dodać  1  kroplę  roztworu  Jugola  do 
1 ml  roztworu  A  i  B,  obecność  skrobi  powoduje  zabarwienie  roztworu  na 
ciemnoniebiesko, 

10)

 

ocenić  otrzymane  wyniki  i  wyciągnąć  wnioski  dotyczące  skrobi  i  produktów  jej 
hydrolizy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zlewka do przygotowywania kleiku skrobiowego, 

 

papierek z fenoloftaleiną,  

 

probówki,  

 

cylinder miarowy, 

 

pipety, 

 

palnik gazowy lub grzejnik elektryczny, 

 

trójnóg, siatka, 

 

łaźnia wodna, 

 

waga techniczna lub analityczna, 

 

odczynniki: 

-

 

2% kleik skrobiowy, 

-

 

HCl stęŜony, 

-

 

30% roztwór NaOH, 

-

 

5% roztwór CH

3

COOH, 

-

 

odczynnik  Benedicta  wykonać  rozpuszczając  173  g  bezwodnego  cytrynianu 
trisodowego  i  90  g  bezwodnego  węglanu  sodowego  w  600  cm

3

  gorącej  wodzie, 

następnie  przesącz  roztwór  a  do  przesączu  dodaj  100  cm

3

  17,3%  roztworu 

CuSO

4

·5 H

2

O, uzupełnij wodą do 100 cm

3

,  

-

 

roztwór  Lugola  sporządzić  wykonując  0,05%  roztwór  jodu  w  2%  roztworze  jodku 
potasowego. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.4.

 

Znaczenie badań bioanalitycznych w biochemii 

 

5.4.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  zadania  i  obowiązki  związane  z  pracą  technika  analityka  w  laboratorium 

klinicznym. Przedstaw je w formie posteru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

określić na czym polega specyfika pracy w laboratorium klinicznym, 

2)

 

ustalić  harmonogram  pracy  w  laboratorium  ze  szczególnym  uwzględnieniem 
poszczególnych stanowisk, 

3)

 

określić  strategiczne  punkty  w  laboratorium  ze  szczególnym  uwzględnieniem  miejsca 
poboru  prób  biologicznych,  stanowisk  diagnostycznych,  miejsc  w  których  znajdują  się 
pojemniki  na  materiał  i  odczynniki  przeznaczone  do  utylizacji,  punkty  sanitarne  a  takŜe 
punkt wydawania wyników badań, 

4)

 

określić optymalne metody badań uwzględniające zakres pracy laboratorium, 

5)

 

dokonać  dokładnego  opisu  zastosowanych  metod,  dbać  aby  metody  te  były  ściśle 
przestrzegane, 

6)

 

umiejętnie  dobrać  sprzęt  laboratoryjny  niezbędny  do  wykonania  kaŜdej  z  wybranych 
metod, 

7)

 

określić zasady ergonomii w poszczególnych pracowniach laboratorium i zgodnie z nimi 
zorganizować pracę w kaŜdej pracowni, 

8)

 

zaprojektować  w  laboratorium  system  kontroli  wewnętrznej,  ściśle  związany  z  kontrolą 
poszczególnych  etapów  wykonywanych  analiz.  Ma  to  szczególne  znaczenie  w  pracy 
analityka  klinicysty,  gdyŜ  pomyłki  na  tym  etapie  diagnozowania  mogą  prowadzić  do 
zniekształcenia procesu leczenia pacjenta, 

9)

 

dbać  o  prawidłową  organizację  pracy  szczególne  w  punkcie  pobierania  materiału  do 
badań  a  takŜe  w  punkcie  wydawania  wyników,  zwrócić  uwagę  na  kompetencję, 
Ŝ

yczliwość oraz organizację pracy prowadzącą do wykluczenia ewentualnych pomyłek na 

etapie przyjmowania materiału i wydawania wyników, 

10)

 

zaprojektować  sposób  przygotowania  i  magazynowania  materiału  biologicznego  w  tym 
krwi, moczu i płynów ustrojowych w laboratorium z uwzględnieniem jego zakaźności, 

11)

 

podsumować  zadania  i  obowiązki  technika  analityka  pracującego  w  laboratorium 
analitycznym, 

12)

 

zaprezentować projekt w formie posteru.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

prezentacja multimedialna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura źródłowa, 

 

arkusze papieru pakowego, 

 

kolorowe pisaki, 

 

magnesy, 

 

tablica do prezentacji. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj i oceń źródła błędów w pracy laboratorium klinicznego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wskazać źródła błędów w diagnostyce klinicznej, 

2)

 

wybrać miejsca najczęściej popełnianych błędów w diagnostyce klinicznej, 

3)

 

sklasyfikować błędy uwzględniając najbardziej moŜliwe miejsca gdzie są one popełniane, 
pierwsza  kategoria  to  błędy  związane  z  pobieraniem  i  przechowywaniem  materiału 
biologicznego, druga kategoria to błędy popełniane w czasie procedur analitycznych, 

4)

 

szczegółowo  omówić  i  przedstawić  w  formie  prezentacji  źródła  błędów  kategorii 
pierwszej, 

5)

 

szczegółowo omówić i przedstawić w formie prezentacji źródła błędów kategorii drugiej, 

6)

 

opracować projekt zapobiegania ewentualnym źródłom błędów. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

prezentacja multimedialna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

tablica magnetyczna, 

 

magnesy, 

 

arkusze papieru, 

 

pisaki. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zinterpretuj  i  opisz  lub  przedstaw  w  formie graficznej wyniki badań oznaczania glukozy 

metodą oksydazową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy wyniku oznaczania glukozy metodą oksydazową u pacjenta laboratorium 
przychodni,  w  metodzie  oksydazowej,  krew  pobiera  się  z  Ŝyły  łokciowej  lub  z  opuszki 
palca, odbiałcza a następnie wykonuje oznaczenie,  

2)

 

zebrać informację na temat metody oksydazowej korzystając z literatury źródłowej, 

3)

 

ocenić  zgodność  postępowania  analitycznego  oznaczania  glukozy  metodą  oksydazową 
z danymi literaturowymi, 

4)

 

porównać  otrzymany  wynik  z  wartościami  prawidłowymi  dla  zastosowanej  metody, 
wartości  prawidłowe  dla  krwi:  3,33–5,27  mmol/l,  dla  osocza:  4,16–5,83  mmol/l, 
otrzymany wynik 7,5 mmol/l, 

5)

 

zinterpretować  otrzymane  wyniki  i  ocenić  czy  wynik  nie  wskazuje  na  wartości 
patologiczne, 

6)

 

przedstawić wnioski w formie opisowej lub graficznej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

prezentacja multimedialna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura źródłowa, 

 

wynik badania glukozy, 

 

wartości prawidłowe do uŜytej metody, 

 

kalkulator elektroniczny. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  badań 
biochemicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 7, 10, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. b,  5.  b,  6.  d,  7.  d,  8.  b,  9.  c,  10.  c,  11.  d, 
12. 
c, 13. b, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. d, 19. b, 20. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować kształty komórek 
w organizmach Ŝywych 

Podać nazwę transporterów 
komórkowych 

PP 

Wybrać prawidłową nazwę organelli 
komórkowych 

Sklasyfikować twory komórkowe do 
właściwej grupy  

Wybrać barwniki o charakterystycznej 
budowie chemicznej 

Wskazać plastydy zawierające chlorofil 

Określić barwę barwników 
fotosyntetycznych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Sklasyfikować przynaleŜność do 
określonej klasy enzymów 

Określić rodzaj substratu dla glikolizy 

10  Wskazać niebiałkową cześć enzymu 

PP 

11 

Przewidzieć wpływ czynników na 
szybkość reakcji enzymatycznej 

12 

RozróŜnić rodzaje zasad azotowych 
wchodzących w skład DNA 

13 

Wybrać rodzaj kwasu RNA tworzącego 
kompleks a aminokwasami 

14  Sklasyfikować zalety biosensorów 

15  RozróŜnić rodzaj struktury białkowej  

16 

RozróŜnić aminokwasy dostarczane 
wraz z dietą 

PP 

17 

Określić czynniki powodujące 
denaturację 

18 

Sklasyfikować glukozę ze względu na 
właściwości chemiczne 

PP 

19 

Wybrać rodzaj cukru zapasowego 
w organizmach zwierzęcych 

20  Podać składniki fosfolipidów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj materiały testowe dla ucznia. 

3.

 

Dopilnuj aby uczniowie pracowali samodzielnie. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów z instrukcją dla ucznia i upewnij się, Ŝe jest 
dla wszystkich zrozumiała. 

5.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

4.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak x.  

6.

 

W  przypadku  pomyłki  odpowiedź  błędną  zaznacz  kółkiem  i  wybierz  odpowiedź 
poprawną. 

7.

 

Test zawiera 20 zadań w tym 15 z poziomu podstawowego i 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

8.

 

Masz do wyboru cztery odpowiedzi, w tym jedna jest prawidłowa. 

9.

 

Pamiętaj, Ŝe twoja odpowiedź powinna być samodzielna. 

10.

 

Do zadań, które sprawiają ci szczególną trudność wróć później. 

 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Komórki w organizmach Ŝywych mogą przyjmować kształty 

a)

 

tylko kuliste, owalne i wieloboczne. 

b)

 

tylko wieloboczne, wrzecionowate i gwiaździste. 

c)

 

tylko kuliste, wieloboczne i gwiaździste. 

d)

 

kuliste, owalne, wieloboczne, wrzecionowate, gwiaździste. 

 

2.

 

Specjalne transportery przenoszące przez błonę komórkową substancje odŜywcze to 
a)

 

mezosomy. 

b)

 

permeazy. 

c)

 

tylakoidy. 

d)

 

fagosomy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

3.

 

Siatkę śródplazmatyczną szorstką nazywamy 
a)

 

hialoplazmą. 

b)

 

ergastoplazmą. 

c)

 

karioplazmą. 

d)

 

cytoplazmą. 

 

4.

 

Tonofibryle, miofibryle i neurofibryle zaliczane są do 
a)

 

tworów paraplazmatycznych. 

b)

 

tworów metaplazmatycznych. 

c)

 

tworów euplazmatycznych. 

d)

 

tworów deutoplazmatycznych. 

 

5.

 

Wybierz grupę barwników zawierających pierścień pirolowy 
a)

 

lipofuscyny i melanina. 

b)

 

hemosyderyna i bilirubina. 

c)

 

melanina i fuscyna. 

d)

 

rodopsyna i melanina. 

 

6.

 

Plastydy zawierające chromatofor zwany chlorofilem nazywamy 
a)

 

feoplastami. 

b)

 

chromoplastami. 

c)

 

rodoplastami. 

d)

 

chloroplastami. 

 

7.

 

Chlorofil  jest  barwnikiem  barwy  zielonej.  Natomiast  jego  odmiana  nazywana 
„chlorofilem a” ma barwę 
a)

 

Ŝ

ółtozieloną. 

b)

 

czerwoną. 

c)

 

niebieską. 

d)

 

niebieskozieloną. 

 

8.

 

Enzymy katalizujące reakcje oksydoredukcyjne zaliczane są do klasy 
a)

 

transferaz. 

b)

 

oksydoreduktaz. 

c)

 

hydrolaz. 

d)

 

ligaz. 

 

9.

 

Glikoliza jest waŜnym szlakiem metabolicznym, w którym substratem jest 
a)

 

glikogen. 

b)

 

skrobia. 

c)

 

glukoza. 

d)

 

fruktoza. 

 

10.

 

Część niebiałkową enzymu nazywamy 
a)

 

holoenzymem. 

b)

 

apoenzymem. 

c)

 

koenzymem. 

d)

 

enzymem właściwym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

11.

 

Szybkość reakcji enzymatycznej zaleŜy bezpośrednio od 
a)

 

tylko stęŜenia substratu. 

b)

 

tylko temperatury. 

c)

 

tylko pH. 

d)

 

stęŜenia substratu, temperatury, pH. 

 

12.

 

W skład kwasu DNA wchodzą 
a)

 

adenina i uracyl. 

b)

 

guanina i uracyl. 

c)

 

adenina i cytozyna. 

d)

 

tymina i uracyl. 

 

13.

 

Kompleks aminoacylo-tRNA wraz a aminokwasami tworzy 
a)

 

mRNA. 

b)

 

tRNA. 

c)

 

rRNA. 

d)

 

RNA. 

 

14.

 

Znaczącą zaletą biosensorów jest 
a)

 

tylko duŜa szybkość pomiaru. 

b)

 

tylko moŜliwość wykorzystania w biomonitoringu. 

c)

 

tylko selektywność. 

d)

 

duŜa szybkość pomiaru, moŜliwość wykorzystania w biomonitoringu, selektywność. 

 

15.

 

Połączenie dwóch aminokwasów za pomocą wiązania peptydowego nazywamy 
a)

 

oligopeptydem. 

b)

 

białkiem. 

c)

 

dipeptydem. 

d)

 

polipeptydem. 

 

16.

 

Do grupy aminokwasów egzogennych dostarczanych wraz z dietą zaliczamy 
a)

 

argininę i glutaminę. 

b)

 

lizynę i metioninę. 

c)

 

glicynę i tyrozynę. 

d)

 

kwas asparaginowy i kwas glutaminowy. 

 

17.

 

Denaturacja, czyli niszczenie struktury III i IV rzędowej białek zachodzi pod wpływem 
a)

 

tylko promieniowania jonizującego. 

b)

 

tylko wysokiej temperatury. 

c)

 

tylko stęŜonych kwasów. 

d)

 

promieniowania jonizującego, wysokiej temperatury, stęŜonych kwasów. 

 

18.

 

Glukoza jest 
a)

 

ketotetrozą. 

b)

 

ketoheksozą. 

c)

 

aldopentozą. 

d)

 

aldoheksozą. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

19.

 

W organizmach zwierzęcych cukrem zapasowym jest 
a)

 

skrobia. 

b)

 

glikogen. 

c)

 

celuloza. 

d)

 

sacharoza. 

 

20.

 

Synteza fosfolipidów odbywa się przy współudziale 
a)

 

glicerolu i kwasu siarkowego. 

b)

 

glicerolu i kwasu fosforowego. 

c)

 

glikolu i kwasu siarkowego. 

d)

 

glikolu i kwasu fosforowego. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie badań biochemicznych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  badań 
biochemicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 7, 10, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. b, 4. b, 5. b, 6. b, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. b, 
12. 
c, 13. b, 14. c, 15. d, 16. c, 17. b, 18. d, 19. b, 20. d 

 

 

 

 

 

Plan testu    

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić charakter chemiczny 
aminokwasów 

RozróŜnić w jakiej strukturze 
przestrzennej białka występują 
kłębuszki 

Wyjaśnić budowę sacharozy 

Sklasyfikować glikogen do 
odpowiedniej grupy węglowodanów 

Określić rodzaj wiązań występujący 
w cukrach 

Przewidzieć skutek wystąpienia wiązań 
podwójnych w lipidach 

PP 

Sklasyfikować lecytyny do 
odpowiedniej grupy związków 

PP 

Podać przykłady związków 
przeciwkrzepliwych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Nazwać twór zastępujący jądro 
u prokariontów 

10 

Nazwać barwniki starzenia 
w komórkach 

PP 

11 

Podać nazwę tworów jądrowych 
komórki 

12 

Określić gdzie występuje RNA i DNA 
w komórce 

13  Nazwać procesy rozpadu w komórce 

14 

Określić cechę charakterystyczna 
komórki roślinnej 

15 

Wybrać czynniki ograniczające proces 
fotosyntezy 

16 

Określić przynaleŜność enzymów do 
odpowiedniej klasy 

PP 

17 

Określić podobieństwo biochemiczne 
koenzymów 

PP 

18 

Wybrać czynniki mające wpływ na 
szybkość reakcji 

19 

RozróŜnić zjawisko, któremu ulegają 
enzymy w podwyŜszonej temperaturze 

20  Określić kształt cząsteczki DNA 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj materiały testowe dla ucznia. 

3.

 

Dopilnuj aby uczniowie pracowali samodzielnie. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów z instrukcją dla ucznia i upewnij się, Ŝe jest 
dla wszystkich zrozumiała. 

5.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut 

4.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając znak x.  

6.

 

W  przypadku  pomyłki  odpowiedź  błędną  zaznacz  kółkiem  i  wybierz  odpowiedź 
poprawną. 

7.

 

Test zawiera 20 zadań w tym 15 z poziomu podstawowego i 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

8.

 

Masz do wyboru cztery odpowiedzi, w tym jedną jest prawidłowa. 

9.

 

Pamiętaj, Ŝe Twoja odpowiedź powinna być samodzielna. 

10.

 

Do zadań, które sprawiają Ci szczególną trudność wróć później. 

 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Aminokwasy  występują  w  organizmach  Ŝywych  pod  postacią  jonów  obojnaczych. 
Wskazuje to na ich 
a)

 

charakter kwasowy. 

b)

 

charakter zasadowy. 

c)

 

charakter amfoteryczny. 

d)

 

charakter obojętny. 

 

2.

 

Charakterystyczna konfiguracja przestrzenna w postaci kłębuszków występuję w 
a)

 

strukturze pierwszorzędowej białka. 

b)

 

strukturze drugorzędowej białka. 

c)

 

strukturze trzeciorzędowej białka. 

d)

 

strukturze czwartorzędowej białka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

3.

 

Sacharoza to dwucukier składający się z 
a)

 

glukozy i glukozy. 

b)

 

glukozy i fruktozy. 

c)

 

glukozy i mannozy. 

d)

 

glukozy i rybozy. 

 

4.

 

Glikogen  będący  materiałem  zapasowym  występującym  w  organizmach  zwierzęcych 
naleŜy do 
a)

 

oligosacharydów. 

b)

 

polisacharydów. 

c)

 

cukrów prostych. 

d)

 

monosacharydów. 

 

5.

 

Wiązania wytwarzające się pomiędzy dwoma cząsteczkami monosacharydów nazywamy 
a)

 

wiązaniem peptydowym. 

b)

 

wiązaniem glikozydowym. 

c)

 

wiązaniem wielokrotnym. 

d)

 

wiązaniem wodorowym. 

 

6.

 

Występowanie  wiązań  podwójnych  w  cząsteczkach  nienasyconych  kwasów  tłuszczowych 
powoduje 
a)

 

podwyŜszenie temperatury topnienia. 

b)

 

spadek temperatury topnienia. 

c)

 

podwyŜszenie temperatury wrzenia. 

d)

 

spadek temperatury wrzenia. 

 

7.

 

Lecytyny biorące udział w wybiórczym transporcie przez błony naleŜą do 
a)

 

fosfolipidów. 

b)

 

sterydów. 

c)

 

sfingolipidów. 

d)

 

glikolipidów. 

 

8.

 

Przed  badaniami  klinicznymi  krew  traktowana  jest  czynnikiem  przeciwkrzepliwym. 
Przykładem takiego związku jest 
a)

 

tylko heparyna. 

b)

 

tylko cytrynian sodu. 

c)

 

tylko szczawian potasu. 

d)

 

heparyna, cytrynian sodu, szczawian potasu. 

 

9.

 

U organizmów prokariotycznych rolę jądra pełni 
a)

 

rybosom. 

b)

 

mezonom. 

c)

 

genofor. 

d)

 

centrosom. 

 

10.

 

W starzejących się komórkach pojawiają się barwniki charakterystyczne. Przykładem są 
a)

 

melanina. 

b)

 

lipofuscyny. 

c)

 

rodopsyna. 

d)

 

bilirubina. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

11.

 

Obszar jądra, w którym znajduje się chromatyna i jąderko nazywamy 
a)

 

hialoplazmą. 

b)

 

karioplazmą. 

c)

 

protoplazmą. 

d)

 

cytoplazmą. 

 

12.

 

Kwasy nukleinowe: DNA i RNA występują w komórce na terenie 
a)

 

lizosomów i mitochondrium. 

b)

 

jądra i cytoplazmy. 

c)

 

jądra i mitochondrium. 

d)

 

aparatu Golgiego i lizosomów. 

 

13.

 

Procesy energetyczne w komórce prowadzące do wytworzenia energii nazywamy 
a)

 

anabolizmem. 

b)

 

katabolizmem. 

c)

 

metabolizmem. 

d)

 

fosforylacją oksydacyjną. 

 

14.

 

Cechą charakterystyczną komórki roślinnej jest brak 
a)

 

plastydów. 

b)

 

mitochondrium. 

c)

 

lizosomów. 

d)

 

aparatu Golgiego. 

 

15.

 

Do czynników ograniczających proces fotosyntezy zaliczyć moŜna 
a)

 

tylko światło słoneczne. 

b)

 

tylko dwutlenek węgla. 

c)

 

tylko temperaturę. 

d)

 

ś

wiatło słoneczne, dwutlenek węgla, temperaturę. 

 

16.

 

Do enzymów z klasy liaz zaliczamy 
a)

 

oksydazy i oksydenazy. 

b)

 

karboksylazy i syntetazy. 

c)

 

deaminazy i dekarboksylazy. 

d)

 

dehydrogenazy i esterazy. 

 

17.

 

Koenzymy wykazują niezwykle często podobieństwo do 
a)

 

hormonów. 

b)

 

witamin. 

c)

 

węglowodanów. 

d)

 

lipidów. 

 
18.

 

Do czynników mogących mieć wpływ na szybkość reakcji, która jest katalizowana przez 
określony enzym zaliczamy 
a)

 

tylko wzajemne zbliŜanie się substratów do siebie. 

b)

 

tylko deformowanie się cząsteczek substratów. 

c)

 

tylko oddziaływanie grup funkcyjnych. 

d)

 

wzajemne  zbliŜanie  się  substratów  do  siebie,  deformowanie  się  cząsteczek 
substratów, oddziaływanie grup funkcyjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

19.

 

Wpływ temperatury 50°C na większość enzymów polega na 
a)

 

aktywacji. 

b)

 

dezaktywacji. 

c)

 

temperatura nie ma wpływu. 

d)

 

jest to temperatura optymalna. 

 

20.

 

Cząsteczka kwasu DNA przyjmuje kształt 
a)

 

pojedynczej nici. 

b)

 

podwójnej nici. 

c)

 

pojedynczej nici skręconej w spiralę. 

d)

 

podwójnej nici skręconej w spiralę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie badań biochemicznych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

7.

 

LITERATURA

 

 

1.

 

Kączkowski J.: Podstawy biochemii. WNT, Warszawa 1999 

2.

 

Angielski S.: Biochemia kliniczna i analityka. PZWL, Warszawa 1990 

3.

 

Kłyszejko-Stefanowicz L.: Ćwiczenia z biochemii. PWN, Warszawa-Poznań 1982 

4.

 

Ostrowski W., Gumińska M., Krawczyk A.: Ćwiczenia z chemii ogólnej i fizjologicznej. 
PZWL, Warszawa 1986 

5.

 

Holak  E.,  Lewiński  W.:  Biologia  cz.  2.  Podręcznik  dla  liceum  ogólnokształcącego. 
Operon, Gdynia 2005 

6.

 

Karlson P.: Zarys biochemii część I i II. PWN, Warszawa 1987 

7.

 

Witwicki J., Ardelt W.: Elementy enzymologii. PWN, Warszawa 1989 

8.

 

Stryer L.: Biochemia. PWN, Warszawa 1986 

9.

 

Trojanowski J.: Biochemia dla biologów. PWN, Warszawa 1978 

10.

 

Holak  E.,  Hoppe  L.,  Lewiński  W.,  Lipka  I.,  Ruda-Groborz  B.:  Biologia.  Vademecum 
maturalne. Operon, Gdynia 2006 

11.

 

http://portalwiedzy.onet.pl/80412 

12.

 

http://biosensor.webpark.pl 

13.

 

http://biotechnolog.pl 

 
Literatura metodyczna: 
1.

 

Jeruszka  U.,  Niemierko  B.:  Zastosowania  pomiaru  sprawdzającego  w  kształceniu 

zawodowym. MEN, Warszawa 1994 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr , Fundusz Współpracy, Warszawa 1997