background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI

 

 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Barbara Trzewik 
Sylwia Wośko 

 

 
 
 

 

 

Analizowanie działania leków na organizm człowieka 
322[10].Z2.03 

 

 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 
dr hab. Anna Gumieniczek 
dr n. farm. Dorota Kowalczuk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr farm. Alina Krawczak 
 
 
 
Konsultacja: 
dr hab. inŜ. Henryk Budzeń 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[10].Z2.03 
„Analizowanie działania leków na organizm człowieka”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik farmaceutyczny. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Klasyfikacja leków oraz mechanizmy ich działania 

11 

 

        5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Leki stosowane w zakaŜeniach i chorobach inwazyjnych 

12 

 

        5.2.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.3.  Farmakologia układu nerwowego, leki działające na układ autonomiczny, 

autakoidy 

13 

 

        5.3.1 Ćwiczenia 

13 

 

5.4.  Leki stosowane w schorzeniach narządów wewnętrznych 

16 

              5.4.1 Ćwiczenia 

16 

 

5.5.  Leki przeciwzapalne, immunomodulujące, stosowane w chorobach         

nowotworowych, leki wpływające na przemianę materii, środki cieniujące 

19 

             5.5.1 Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  mamy  nadzieję  będzie pomocny 

w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik 
farmaceutyczny.  Poradnik  dla  nauczyciela  ma  na  celu  ułatwienie  pracy  nauczycielowi  jako 
organizatorowi procesu uczenia się. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wykaz umiejętności, które uczeń powinien opanować przystępując do realizacji jednostki 
modułowej, 

 

wykaz umiejętności, które uczeń ukształtuje realizując temat jednostki modułowej, 

 

propozycje  ćwiczeń  rozwijających  umiejętności  analizowania  działania  leków  na 
organizm człowieka, 

 

wykaz literatury uzupełniającej wiedzę ucznia. 

Poradnik  zawiera  równieŜ  przykładowe  scenariusze  zajęć  dydaktycznych,  które  powinny 

być prowadzone róŜnymi metodami aktywizującymi ucznia: 

 

wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

referatu, 

 

wykładu informacyjnego, 

 

pogadanki z instruktaŜem, 

 

tekstu przewodniego. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

indywidualnej działalności ucznia, do pracy zespołowej. 

W  poradniku  dla  nauczyciela  zawarte  są  równieŜ  zestawy  zadań  testowych  w  celu 

sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, przykładowa karta odpowiedzi, instrukcja dla 
ucznia i nauczyciela oraz klucz odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

322[10].Z2 

Środki lecznicze 

322[10].Z2.01  

Stosowanie związków chemicznych  

w lecznictwie 

322[10].Z2.02 

Stosowanie surowców roślinnych 

w profilaktyce i terapii 

 

322[10].Z2.03 

Analizowanie działania leków  

na organizm człowieka 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  zasad  ergonomii  oraz  regulaminu 
pracowni, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z Farmakopei Polskiej, 

 

poszukiwać informacji z róŜnych źródeł, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii i fizjologii, 

 

wyjaśniać budowę i funkcje poszczególnych układów organizmu człowieka, 

 

charakteryzować czynniki chorobotwórcze, 

 

charakteryzować choroby dotyczące poszczególnych układów i narządów, 

 

posługiwać się terminologią i interpretować podstawowe pojęcia chemiczne, 

 

określać zasady klasyfikacji i nazewnictwa leków, 

 

posługiwać się terminologią oraz nazewnictwem związków chemicznych,  

 

wyjaśniać zagroŜenia wynikające z przedawkowania leków, 

 

wskazywać  zaleŜności  między  budową  chemiczną  substancji  leczniczej  a  jej  trwałością 
i działaniem farmakodynamicznym, 

 

prezentować efekty własnej pracy, 

 

dokumentować obserwacje i podejmowane działania. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA

 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować leki pod względem właściwości farmakologicznych, 

 

zastosować nazwy międzynarodowe i handlowe leków, 

 

określić zasady profilaktyki i sposoby leczenia wybranych chorób, 

 

określić właściwości farmakologiczne leków, 

 

wyjaśnić podstawowe procesy kinetyczne leków w organizmie, 

 

wyjaśnić  działanie  leków  oraz  uzasadnić  ich  zastosowanie  w  róŜnych  jednostkach 
chorobowych, 

 

scharakteryzować drogi podawania oraz określić dawki leków, 

 

scharakteryzować  podstawowe  grupy  leków  według  działania  farmakologicznego 
i postaci w jakiej są wytwarzane. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

 
Osoba prowadząca  

………………………………….… 

Modułowy program nauczania:  

Technik farmaceutyczny 322[10]  

Moduł: 

Środki lecznicze 322[10].Z2 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie działania leków na organizm 
człowieka 322[10].Z2.03 

 

Temat: 

Analizowanie przyczyn, objawów i sposobów leczenia choroby wrzodowej.   

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określenia  przyczyn  oraz  charakteryzowania 

objawów i sposobów leczenia choroby wrzodowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  analizowania  przyczyn,  objawów 
i sposobów leczenia choroby wrzodowej, 

 

wymienić przyczyny choroby wrzodowej, 

 

scharakteryzować objawy choroby wrzodowej, 

 

podać sposoby zapobiegania powstawania chorób Ŝołądka, 

 

podać sposoby leczenia choroby wrzodowej, 

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

 

brać czynny udział w dyskusji na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia choroby 
wrzodowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

praca z tekstem, 

 

opis, 

 

metaplan, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 3 - 4 osobowych, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 

6 godzin dydaktycznych

 
Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

pomoce do wykonania plakatu: tablice, arkusze papieru, szpilki itp. 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, czasopisma, 

 

tablice anatomiczne i fizjologiczne, 

 

prospekty o lekach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności wstępne: powitanie grupy, sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć, 

zapoznanie uczniów ze szczegółowymi celami kształcenia, wyjaśnienie uczniom sposobu 
realizacji zajęć, podział uczniów na 3 – 4 osobowe zespoły. 

2.

 

Wprowadzenie do tematu:  

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  przyczyn,  objawów 
i sposobów leczenia choroby wrzodowej, 

 

uczniowie zapoznają się z materiałem nauczania na dany temat z dostępnej literatury. 

3.  Realizacja ćwiczenia: 

 

nauczyciel  omawia  sposób  realizacji  zajęć  proponując  wykonanie  plakatu  na  temat 
przyczyn,  objawów  i  metod  leczenia  choroby  wrzodowej  (rozdaje  tablice,  arkusze 
papieru, szpilki i inne pomoce niezbędne do wykonania plakatu). 

 

tworzenie plakatu: 

 

Pierwszy zespół: Jakie są najczęstsze przyczyny choroby wrzodowej? 

 

Drugi zespół: Jakie są objawy choroby wrzodowej? 

 

Trzeci zespół: Jakie są metody terapii choroby wrzodowej?  

 

opracowanie plakatu przez wszystkie, trzy zespoły, 

 

prezentacja  plakatu  (wybór  reprezentantów  poszczególnych  grup  dyskusyjnych 
w celu udzielania wyjaśnień), 

 

wymiana  informacji  na  temat  przyswojonych  treści  podczas  dyskusji  dydaktycznej 
(uczniowie  prezentują  swoje  przemyślenia,  co  pozwoli  na  usystematyzowanie 
wiadomości, 

wyrabiają 

umiejętność 

samodzielnego 

formułowania 

myśli, 

wnioskowania oraz referowania), 

 

samodzielna  praca  ucznia  (przeanalizowanie  i  usystematyzowanie  wiadomości  oraz 
sporządzenie notatek dotyczących tematu ćwiczenia), 

 

sprawdzenie  przyswojonych  wiadomości  (pomiar  dydaktyczny  w  formie  ustnej, 
poprzez zadawanie pytań przez nauczyciela) 

 

porządkowanie  stanowisk  pracy  (uczniowie  sprzątają  pomoce  dydaktyczne, 
nauczyciel kontroluje porządek w pracowni). 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć:  

 

wskazuje jakie umiejętności były ćwiczone,  

 

zadaje  pytania  problemowe  w  celu  sprawdzenia  stopnia  przyswojenia  przez  uczniów 
wiedzy zdobytej na ćwiczeniach, 

 

podaje pracę domową i zapowiada temat kolejnych zajęć, 

 

Ŝegna się z grupą. 

 

Praca domowa 
Zastanów się i napisz w jaki sposób moŜna zapobiegać chorobie wrzodowej. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe odpowiedzi na pytania: 

 

Który z etapów ćwiczenia był dla Ciebie najtrudniejszy? 

 

Które  z  poruszanych  zagadnień  wydały  Ci  się  na  tyle  interesujące,  Ŝe  zachęciły  Cię  do 
poszerzenia wiedzy na ten temat? 

 

Czy według Ciebie metoda przeprowadzenia zajęć była odpowiednia? 

 

Czy  środki  dydaktyczne  zaproponowane  przez  nauczyciela  były  wystarczające  do 
wykonania ćwiczenia? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

 
Osoba prowadząca  

……………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik farmaceutyczny  322[10]  

Moduł: 

Środki lecznicze 322[10].Z2 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie działania leków na organizm 
człowieka 322[10].Z2.03 

 

Temat: 

Analizowanie składu leków wielowitaminowych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności analizowania składu leków wielowitaminowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  analizowania  składu  leków 
wielowitaminowych. 

 

wyjaśnić wpływ preparatów wielowitaminowych na organizm człowieka,  

 

wyjaśnić pojęcia awitaminozy, hiperwitaminozy, 

 

dokonać analizy składu leków wielowitaminowych, 

 

scharakteryzować leczenie preparatami wielowitaminowymi, 

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

 

brać  czynny  udział  w  dyskusji  na  temat  składu  preparatów  wielowitaminowych  oraz 
objawów niedoboru i terapii wielowitaminowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

praca z tekstem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

zajęcia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca zespołowa (2 - 3 osobowa), 

 

praca indywidualna. 

 

Czas: 

5 godzin dydaktycznych

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

poradnik dla nauczyciela, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, czasopisma, 

 

prospekty o lekach, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjno – porządkowe:  

 

sprawdzenie  obecności,  podanie  tematu  ćwiczenia  i  zapoznanie  uczniów  z  celami 
kształcenia oraz sposobem realizacji zajęć,  

 

podział uczniów na zespoły 2 - 3 osobowe. 

2.

 

Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  stosowania  leków 
wielowitaminowych,   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

 

uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia z poradnika dla ucznia, 

3.  Realizacja ćwiczenia: 

 

nauczyciel  wspólnie  z  uczniami  analizuje  skład  i  działanie  preparatów 
wielowitaminowych, 

omawia 

objawy 

niedoboru 

witamin 

oraz 

leczenie 

wielowitaminowe, 

 

przeprowadza  dyskusję  na  dany  temat,  w  czasie  której  uczniowie  wymieniają  się 
spostrzeŜeniami i wnioskami, 

 

nauczyciel  wydaje  uczniom  oryginalne  preparaty  (atrapy  preparatów  i  leków 
wielowitaminowych), 

 

uczniowie w zespołach 2-3 osobowych, analizują i charakteryzują wybrane preparaty 
i leki wielowitaminowe, ćwiczenie opisują w zeszycie, 

 

uczniowie  samodzielnie  wybierają  spośród  róŜnych  leków  przygotowanych  przez 
nauczyciela, preparaty wielowitaminowe, 

 

nauczyciel obserwując pracę uczniów, na bieŜąco udziela rad i wskazówek, 

 

uczniowie  prezentują  na  forum  grupy  zebrane  wiadomości,  dyskutują  i  wymieniają 
się spostrzeŜeniami, 

 

prezentują nauczycielowi opis ćwiczenia w zeszycie ćwiczeniowym, 

 

sprawdzenie  przez  nauczyciela  przyswojonych  wiadomości,  poprzez  zadawanie 
pytań, 

 

porządkowanie stanowiska pracy (nauczyciel kontroluje porządek w pracowni). 

 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  analizuje  przebieg  ćwiczeń,  wskazuje  jakie  umiejętności  były  ćwiczone. 
Uczniowie  zgłaszają,  które  etapy  pracy  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel  zadaje 
pracę domową, zapowiada temat kolejnych zajęć i Ŝegna się z grupą. 
 
Praca domowa 
Wymień źródła, zapotrzebowanie i znaczenie witamin A i C. 
  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe wypowiedzi pisemne uczniów dotyczące oceny organizacji i przebiegu zajęć 
oraz roli nauczyciela w realizacji danej jednostki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.

 

ĆWICZENIA

 

 

5.1.

 

Klasyfikacja leków oraz mechanizmy ich działania 

 

5.1.1.

 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj wpływ czynników fizykochemicznych na losy leku w ustroju. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  dobrać  i  przygotować 

literaturę 

niezbędną 

do 

charakteryzowania 

opisywania 

wpływu 

czynników 

fizykochemicznych  na  losy  leku  w  ustroju.  Proponuje  się  wykorzystanie  metod  nauczania 
takich  jak,  referat  czy  dyskusja  dydaktyczna.  Efektem  pracy  uczniów  powinno  być 
scharakteryzowanie  czynników  fizykochemicznych  mających  wpływ  na  efekt  terapeutyczny 
leku.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  analizowania  wpływu  czynników 
fizykochemicznych na losy leku w ustroju, 

2)

 

określić na podstawie literatury podstawowe pojęcia dotyczące LADME, 

3)

 

wymienić  i  scharakteryzować  zjawiska  fizykochemiczne  wpływające  na  efekt 
terapeutyczny leku, 

4)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

5)

 

brać czynny udział w dyskusji na powyŜszy temat. 

 
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

 

dyskusja dydaktyczna. 
 

 

 Środki dydaktyczne: 

-

 

poradnik dla ucznia, 

-

 

zeszyt i przybory do pisania, 

-

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

-

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

5.2.

 

Leki stosowane w zakaŜeniach i chorobach inwazyjnych 

 

5.2.1.

 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Udziel  porady  na  temat  stosowania  substancji  antyseptycznych  i dezynfekujących  do 

uŜytku zewnętrznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przygotować 

i zapoznać  się  z  wiadomościami  dotyczącymi  danego  tematu,  wykorzystując  do  tego  celu 
literaturę  uzupełniającą.  Wskazana  jest  indywidualna  oraz  zespołowa  praca  ucznia  na 
podstawie  literatury  i  innych  środków  dydaktycznych  przygotowanych  przez  nauczyciela. 
NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność wykorzystywania wiadomości w praktyce.   

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przygotować  literaturę  niezbędną  do  charakteryzowania  i  opisywania  śubstancji 
antyseptycznych i dezynfekujących do uŜytku zewnętrznego, 

2)

 

przeczytać wiadomości na dany temat z literatury uzupełniającej, 

3)

 

zdefiniować  podstawowe  pojęcia  takie  jak:  działanie  odkaŜające,  antyseptyczne,  środki 
odkaŜające i antyseptyczne, itp. 

4)

 

określić mechanizmy działania odkaŜającego i antyseptycznego, 

5)

 

określić siłę działania środków odkaŜających i antyseptycznych, 

6)

 

wymienić  i  scharakteryzować  wybrane  środki  antyseptyczne  i  odkaŜające  do  uŜytku 
zewnętrznego, 

7)

 

określić sposób stosowania wybranych środków, 

8)

 

wykorzystać poznane wiadomości w praktyce, 

9)

 

wybrać  i  rozpoznać  spośród  róŜnych  preparatów  i  leków  przygotowanych  przez 
nauczyciela, środki antyseptyczne i odkaŜające do uŜytku zewnętrznego, 

10)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

11)

 

brać czynny udział w dyskusji dydaktycznej, 

12)

 

opisać ćwiczenie w zeszycie ćwiczeniowym. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

 

pogadanka. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

-

 

poradnik dla ucznia, 

-

 

zeszyt i przybory do pisania, 

-

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

-

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

5.3.

 

Farmakologia  układu  nerwowego,  leki  działające  na  układ 
autonomiczny, autakoidy 

 

5.3.1.

 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj sposoby zapobiegania uzaleŜnieniom. 
 
Wskazówki do realizacji 
Podczas  realizacji  ćwiczenia,  zaleca  się  pracę  w  2  –  3  osobowych  zespołach.  Efektem 

pracy  uczniów  powinno  być  scharakteryzowanie  róŜnych  typów  uzaleŜnień  oraz  określenie 
ich terapii i profilaktyki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

określić na podstawie literatury typy uzaleŜnień, 

3)

 

określić metody leczenia uzaleŜnień, 

4)

 

omówić sposoby zapobiegania uzaleŜnieniom, 

5)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

6)

 

brać czynny udział w dyskusji na temat sposobów zapobiegania uzaleŜnieniom, 

7)

 

opisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym. 

 
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

-

 

metaplan, 

-

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

-

 

poradnik dla ucznia, 

-

 

zeszyt i przybory do pisania, 

-

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

-

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjnekomercyjne). 

 

Ćwiczenie 2 

Określ  wpływ  najczęściej  stosowanych  leków  psychotropowych  na  sprawność 

psychomotoryczną  oraz  przeciwwskazania  do  stosowania  leków  psychotropowych 
u kierowców. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Wskazana  jest  praca  w  niewielkich  zespołach  podczas  przygotowywania 
i analizowania  wiadomości.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  czynny  udział  ucznia  w  zajęciach, 
proponując jako metodę nauczania referat oraz dyskusję dydaktyczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zdefiniować  i  dokonać  podziału  leków  psychotropowych,  na  podstawie  wykładu 
informacyjnego i dostępnej literatury, 

3)

 

wymienić  i  scharakteryzować  najwaŜniejsze  i  najczęściej  stosowane  grupy  leków 
psychotropowych, 

4)

 

wymienić  działania  niepoŜądane  wybranych  leków  psychotropowych  z  uwzględnieniem 
wpływu na sprawność psychomotoryczną, 

5)

 

dokonać analizy przeciwwskazań do stosowania leków psychotropowych u kierowców, 

6)

 

zapisać wnioski w zeszycie ćwiczeniowym, 

7)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

8)

 

brać czynny udział w dyskusji dydaktycznej na dany temat. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

Ćwiczenie 3 

Określ wpływ leków na sprawność psychofizyczną kierowców, ciąŜę i proces laktacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Proponuje  się  przeprowadzenie  ćwiczenia  za  pomocą  metod  dydaktycznych  takich  jak 

referat  lub  dyskusja  dydaktyczna,  motywujących  i  aktywizujących  ucznia  do  pracy.  Efektem 
pracy  uczniów  powinno  być  zdobycie  umiejętności  wykorzystywania  literatury  fachowej  do 
opisywania  i  charakteryzowania  wpływu  leków  na  sprawność  psychofizyczną  kierowców, 
ciąŜę i proces laktacji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  charakteryzowania  i  opisywania  wpływu 
leków na sprawność psychofizyczną kierowców, ciąŜę i proces laktacji, 

2)

 

określić  na  podstawie  zebranej  literatury,  jakie  działania leków mogą mieć niekorzystny 
wpływ na kierowanie pojazdami mechanicznymi, 

3)

 

scharakteryzować  wpływ  i  konsekwencje  stosowania  leków  w  czasie  ciąŜy  i  w  okresie 
karmienia piersią (wyjaśnić pojęcie teratogenezy), 

4)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

5)

 

zapisać przedstawione wiadomości i wnioski w zeszycie, 

6)

 

brać  czynny  udział  w  dyskusji  na  temat  wpływu  leków  na  sprawność  psychofizyczną 
kierowców, ciąŜę i proces laktacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

5.4.

 

Leki stosowane w schorzeniach narządów wewnętrznych 

 

5.4.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby wrzodowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Zaleca  się,  aby  uczniowie  przygotowali  literaturę  niezbędną  do  analizowania 
przyczyn,  objawów  i  sposobów  leczenia  choroby  wrzodowej  oraz  zapoznali  się  z  treścią 
ćwiczenia z poradnika dla ucznia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali indywidualnie i/lub 
w  niewielkich  2-3  osobowych  zespołach,  wykorzystując  środki  dydaktyczne  przygotowane 
przez  nauczyciela.  NaleŜy  wskazać  i  udostępnić  uczniom  literaturę  uzupełniającą  potrzebną 
do pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować  literaturę  niezbędną  do  analizowania  przyczyn,  objawów  i  sposobów 
leczenia choroby wrzodowej, 

2)

 

określić  czynniki  wpływające  na  powstawanie  choroby  wrzodowej  na  podstawie 
dostępnej literatury, 

3)

 

scharakteryzować i opisać objawy choroby wrzodowej, 

4)

 

określić sposoby leczenia choroby wrzodowej, 

5)

 

wymienić leki i preparaty stosowane w terapii choroby wrzodowej, 

6)

 

wybrać  spośród  róŜnych  leków  przygotowanych  przez  nauczyciela,  preparaty  stosowane 
w terapii i profilaktyce choroby wrzodowej, 

7)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

8)

 

brać  czynny  udział  w  dyskusji  dydaktycznej  na  temat  przyczyn,  objawów  i  sposobów 
leczenia choroby wrzodowej, 

9)

 

opisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe (poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma), 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

Ćwiczenie 2 

Określ objawy naduŜywania i skutków niepoŜądanego działania leków anabolicznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  pracowali  w  zespołach  2-3  osobowych 
lub/i indywidualnie.  W  czasie  realizacji  ćwiczeń  naleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
korzystania przez ucznia z dostępnej literatury i środków dydaktycznych. Uczniowie powinni 
mieć moŜliwość korzystania z róŜnych źródeł informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania preparatów 
anabolicznych, 

2)

 

scharakteryzować leki anaboliczne, 

3)

 

określić działanie i zastosowanie anabolików, 

4)

 

określić objawy naduŜywania wybranych leków anabolicznych, 

5)

 

określić skutki niepoŜądanego działania leków anabolicznych, 

6)

 

wybrać  spośród  róŜnych  leków  przygotowanych  przez  nauczyciela,  preparaty 
anaboliczne, 

7)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

8)

 

brać czynny udział w dyskusji na temat objawów naduŜywania i skutków niepoŜądanego 
działania leków anabolicznych. 

 
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe (poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma), 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj fałszerstwa recept na leki anaboliczne. 
 
Wskazówki do realizacji 
W  celu  zwiększenia  aktywności  ucznia  na  ćwiczeniach,  zaleca  się  przeprowadzenie 

dyskusji  dydaktycznej,  podczas  której  uczniowie  będą  analizować  poszczególne  recepty  pod 
względem  ewentualnego  fałszerstwa  i  wymieniać  się  spostrzeŜeniami.  W  czasie  zajęć 
uczniowie powinni korzystać z pomocy dydaktycznych przygotowanych przez nauczyciela. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić prawidłowy zapis i wygląd recepty na leki anaboliczne, 

2)

 

przeanalizować  recepty  na  leki  anaboliczne  przygotowane  przez  nauczyciela 
uwzględniając moŜliwości ich sfałszowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

3)

 

omówić najczęstsze przypadki fałszowania recept, (fałszywa pieczęć świadczeniodawcy, 
nieprawidłowy  PESEL  pacjenta,  fałszywa  pieczątka  lekarza,  brak  podpisu  lekarza, 
kserokopia  recepty,  naniesiona  poprawka  na  recepcie  bez  podpisu  i  pieczątki  lekarza, 
dopisanie leku anabolicznego do „zwykłej” recepty, itp.), 

4)

 

zapisać wnioski w zeszycie ćwiczeniowym, 

5)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

6)

 

brać czynny udział w dyskusji na temat fałszerstwa recept na leki anaboliczne. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka z instruktaŜem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

recepty lekarskie, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

5.5.

 

Leki 

przeciwzapalne, 

immunomodulujące, 

stosowane 

w chorobach nowotworowych, leki wpływające na przemianę 
materii, środki cieniujące

 

 

5.5.1.

 

Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj skład leków wielowitaminowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Proponuje  się,  aby  ćwiczenia  prowadzone  były  w  zespołach  2  –  3  osobowych  w  czasie 

prac  przygotowawczych  do  prowadzenia  dyskusji  dydaktycznej.  Na  zajęciach  uczniowie 
powinni  korzystać  ze  środków  dydaktycznych  przygotowanych  przez  nauczyciela.  Efektem 
pracy  uczniów  powinno  być  zdobycie  przez  nich  umiejętności  charakteryzowania 
i zastosowania leków wielowitaminowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać i przygotować literaturę niezbędną do charakteryzowania i opisywania preparatów 
wielowitaminowych, 

2)

 

określić definicję, podział i zastosowanie witamin, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne witaminy pod względem źródła występowania, znaczenia 
i zapotrzebowania dobowego, 

4)

 

określić objawy niedoboru poszczególnych witamin, 

5)

 

wyjaśnić pojęcia awitaminozy, hipowitaminozy, 

6)

 

zapoznać się z preparatami wielowitaminowymi, 

7)

 

przeanalizować składy poszczególnych preparatów wielowitaminowych, 

8)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

9)

 

brać  czynny  udział  w  dyskusji  na  temat  składu  i  stosowania  preparatów 
wielowitaminowych. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

atrapy leków, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj błędy w stosowaniu glikokortykosteroidów w  leczeniu dermatologicznym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się 

z tematem  wykorzystując  do  tego  celu  dostępną  literaturę.  Zaleca  się  pracę  w  niewielkich 
zespołach  w  trakcie  przygotowywania  i  analizowania  wiadomości  na  dany  temat.  Efektem 
pracy  ucznia  powinno  być  rozpoznawanie  błędów  w  stosowaniu  glikokortykosteroidów 
w leczeniu dermatologicznym.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać i przygotować literaturę niezbędną do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zdefiniować i scharakteryzować glikokortykosteroidy na podstawie dostępnej literatury, 

3)

 

określić działanie i zastosowanie glikokortykosteroidów, 

4)

 

wymienić powikłania po terapii glikokortykosteroidowej, 

5)

 

wymienić przeciwwskazania do stosowania omawianych związków, 

6)

 

dokonać analizy zasadności stosowania glikokortykosteroidów w dermatologii, 

7)

 

opisać ćwiczenie i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym, 

8)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

9)

 

brać  czynny  udział  w  dyskusji  na  temat  błędów  w  stosowaniu  glikokortykosteroidów 
w leczeniu dermatologicznym. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, atlasy, czasopisma, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie działania leków 
na organizm człowieka” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  18,  19,  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 8, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11. d, 
12. 
b, 13. b, 14. d, 15. a, 16. b, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Zdefiniować pojęcie wchłaniania 

2  Określić synonim leków analeptycznych 

3  Scharakteryzować leki fibrynolityczne 

4  Wymienić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach 

5  Określić rodzaj transportu leku w organizmie 

6  Wymienić leki przeciwgrzybiczne 

7  Określić pojęcie działania hepatotoksycznego 

Określić mechanizm działania leków 
przeciwnowotworowych 

PP 

9  Scharakteryzować działanie leków mukolitycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

10  Podać nazwę chemiczną witaminy C 

11 

Określić  zastosowanie  preparatów  Losec,  Polprazol, 
Prazol 

12 

Określić  ilość  środka  odurzającego  zapisywanego  na 
jednej recepcie 

13  Podać przykład antybiotyków beta – laktamowych 

14  Wyjaśnić pojęcia farmakokinetyczne 

15  Określić objawy niedoboru Ŝelaza 

16  Zdefiniować czas działania leku 

17  Określić hormony tylnego płata przysadki 

PP 

18  Określić inną nazwę opioidów 

19 

Określić,  na  czym  polega  działanie  przeciwbólowe, 
przeciwzapalne i przeciwgorączkowe leków 

20  Określić działanie beta – adrenomimetyków 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi 

5.

 

Zapewnij uczniom odpowiednią atmosferę oraz moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych oraz karty odpowiedzi, podaj czas rozpoczęcia 
i zakończenia rozwiązywania testu. 

9.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

11.

 

Zbierz karty odpowiedzi i zestawy zadań testowych. 

12.

 

Sprawdź odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  które  będą  miały  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych w późniejszej j pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Test zawiera 20 zadań, do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi i tylko 
jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

4.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

6.

 

Po  zakończeniu  rozwiązywania  zadań,  sprawdź  w  KARCIE  ODPOWIEDZI,  czy  dla 
wszystkich zadań zaznaczyłeś odpowiedzi. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.

 

Wchłanianie jest to 
a)

 

proces uwalniania leku z danej jego postaci. 

b)

 

transport leku z miejsca podania do krwi. 

c)

 

proces rozmieszczania leku w organizmie. 

d)

 

proces prowadzący do zakończenia działania leku. 

 
2.

 

Synonimem leków analeptycznych są leki  
a)

 

nasenne. 

b)

 

znieczulające. 

c)

 

cucące. 

d)

 

przeciwpadaczkowe. 

 

3.

 

Leki fibrynolityczne 
a)

 

przyspieszają  rozpad  wytworzonego  wewnątrz  naczynia  zakrzepu,  utrudniającego 
przepływ krwi. 

b)

 

zapobiegają  rozpadowi  wytworzonego  wewnątrz  naczynia  zakrzepu,  utrudniającego 
przepływ krwi. 

c)

 

aktywują proces wytwarzania czynników krzepnięcia w wątrobie. 

d)

 

przyspieszają wytwarzanie trombocytów przez szpik. 

 

4.

 

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to 
a)

 

witamina A i B. 

b)

 

witamina D i C. 

c)

 

witamina H i PP. 

d)

 

witamina F i K. 

 

5.

 

Przenoszenie związków przy udziale specyficznych nośników od stęŜenia mniejszego do 
większego nazywamy 
a)

 

transportem czynnym. 

b)

 

dyfuzją ułatwioną. 

c)

 

dyfuzją bierną. 

d)

 

filtracją. 

 

6.

 

Do leków przeciwgrzybiczych moŜna zaliczyć 
a)

 

bacitracynę, ampicylinę. 

b)

 

cefuroksym, streptomycynę. 

c)

 

chloramfenikol, gentamycynę. 

d)

 

nystatynę, gryzeofulwinę. 

 
7.

 

Działanie hepatotoksyczne polega na uszkodzeniu 
a)

 

nerek. 

b)

 

wątroby. 

c)

 

płuc. 

d)

 

szpiku kostnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

8.

 

Mechanizm działania większości stosowanych leków przeciwnowotworowych polega na 
a)

 

uszkodzeniu syntezy DNA, RNA i białek. 

b)

 

działaniu wybiórczym wyłącznie na komórki nowotworowe. 

c)

 

hamowaniu przekaźnictwa nerwowo – mięśniowego. 

d)

 

działaniu na komórki nieproliferujące. 

 

9.

 

Leki mukolityczne 
a)

 

upłynniają wydzielinę w drogach oddechowych przez jej zakwaszenie. 

b)

 

działają bezpośrednio na gruczoły oskrzelowe. 

c)

 

draŜnią błonę śluzową Ŝołądka i odruchowo zwiększają wydzielanie gruczołów błony 
śluzowej oskrzeli. 

d)

 

upłynniają  śluz  oskrzelowy  i  zmniejszają  lepkość  wydzieliny  przez  zmianę  jej 
składu. 

 

10.

 

Nazwa chemiczna witaminy C to 
a)

 

kwas salicylowy. 

b)

 

kwas acetylosalicylowy. 

c)

 

kwas askorbowy. 

d)

 

kwas foliowy. 

 

11.

 

Preparaty takie jak: Losec, Polprazol, Prazol stosowane są w schorzeniach 
a)

 

neurologicznych. 

b)

 

dróg moczowych. 

c)

 

dermatologicznych. 

d)

 

przewodu pokarmowego. 

 

12.

 

Ilość środka odurzającego zapisywanego na jednej recepcie nie moŜe przekraczać  

a)  2 jednorazowych dawek maksymalnych. 
b)  10 jednorazowych dawek maksymalnych. 
c)  5 jednorazowych dawek maksymalnych. 
d)  20 jednorazowych dawek maksymalnych. 
 

13.

 

Do antybiotyków beta – laktamowych zalicza się 

a)

 

polimyksyny, bacytracynę. 

b)

 

penicyliny, cefalosporyny. 

c)

 

doksycyklinę, metacyklinę. 

d)

 

wankomycynę, neomycynę. 

 

14.

 

Przestrzeń, w której lek porusza się swobodnie w przeciwieństwie do otoczenia, które jest 
dostępne dopiero po pokonaniu bariery nazywa się 

a)

 

biofarmacją. 

b)

 

farmakokinetyką. 

c)

 

dystrybucją. 

d)

 

kompartmentem. 

 

15.

 

Objawami niedoboru Ŝelaza są najczęściej: 

a)

 

senność, duszność, bóle głowy. 

b)

 

wzrost stęŜenia kwasu moczowego, wymioty. 

c)

 

nerwowość, drgawki, bóle stawowe. 

d)

 

brak łaknienia, pobudzenie, bezsenność. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

16.

 

Czas działania leku jest to 

a)  czas od chwili podania leku, do chwili osiągnięcia minimalnego stęŜenia. 
b)  czas  od  chwili  uzyskania  minimalnego  stęŜenia  skutecznego,  do  chwili  spadku 

poniŜej tego stęŜenia. 

c)  czas od chwili podania leku do chwili rozpoczęcia eliminacji. 
d)  czas  od  chwili  podania  leku,  do  chwili  pojawienia  się  pierwszych  cząstek  leku  we 

krwi. 

 

17.

 

Hormony tylnego płata przysadki to 

a)  tyroksyna i trijodotyronina. 
b)  wazopresyna i oksytocyna. 
c)  somatotropina i prolaktyna. 
d)  kortykotropina i kalcytonina. 

 

18.

 

Opioidami nazywa się 

a)  narkotyczne leki przeciwbólowe. 
b)  nienarkotyczne leki przeciwbólowe. 
c)  sterydowe leki przeciwzapalne. 
d)  niesterydowe leki przeciwzapalne. 

 

19.

 

Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe związane jest z  

a)  hamowaniem czynności ośrodkowego układu nerwowego. 
b)  wpływem na układ GABA – ergiczny. 
c)  nasileniem syntezy prostaglandyn. 
d)  hamowaniem syntezy prostaglandyn. 

 

20.

 

Beta-adrenomimetyki są podstawową grupą leków w leczeniu 

a)  astmy oskrzelowej. 
b)  zaparć. 
c)  chorób skóry. 
d)  przeciwbiegunkowym. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Analizowanie działania leków na organizm człowieka 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

TEST 2  

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Analizowanie działania leków 

na organizm człowieka” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  14,  15,  16,  18,  19,  20,  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 2, 13, 17, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16  zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. c, 10. c, 11. d, 
12. 
a, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. b 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Zdefiniować pojęcie farmakokinetyki 

Określić związki wykazujące działanie 
immunomodulujace 

PP 

3  Określić leki hipotensyjne 

4  Podać przykłady leków gotowych 

5  Wymienić witaminy rozpuszczalne w wodzie 

6  Scharakteryzować penicyliny 

7  Określić drogę podania insuliny 

8  Wymienić hormony wytwarzane przez jajniki 

9  Określić działanie węgla leczniczego 

10  Określić konsekwencje powolnej eliminacji leków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

11 

Określić  substancje  lecznicze  przeciwwskazane  do 
stosowania miejscowego w trądziku 

12  Wymienić leki antyarytmiczne 

13  Zdefiniować współczynnik leczniczy 

PP 

14  Określić działanie teratogenne 

15  Określić autakoidy 

16  Określić podstawowy lek antyagregacyjny 

17  Określić receptory pobudzane przez histaminę 

PP 

18 

Określić  substancję  o  działaniu  antyseptycznym 
i keratolitycznym 

19  Określić preparaty wielowitaminowe 

20  Określić miejsce wytwarzania insuliny 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi 

5.

 

Zapewnij uczniom odpowiednią atmosferę oraz moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj  instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych oraz karty odpowiedzi, podaj czas rozpoczęcia 
i zakończenia rozwiązywania testu. 

9.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

11.

 

Zbierz karty odpowiedzi i zestawy zadań testowych. 

12.

 

Sprawdź odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  które  będą  miały  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych w późniejszej j pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Test zawiera 20 zadań, do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi i tylko 
jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

4.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

6.

 

Po  zakończeniu  rozwiązywania  zadań,  sprawdź  w  KARCIE  ODPOWIEDZI,  czy  dla 
wszystkich zadań zaznaczyłeś odpowiedzi. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.

 

Farmakokinetyka zajmuje się 
a)

 

wzajemnym oddziaływaniem leków na siebie. 

b)

 

matematycznym określeniem losów leków w ustroju. 

c)

 

wzajemnym  modyfikowaniem  działania  farmakologicznego  przez  jednocześnie 
zastosowane leki na poziomie receptora lub efektora. 

d)

 

róŜnokierunkowym działaniem leków. 

 

2.

 

Działanie immunomodulujące wykazują 
a)

 

hormony grasicy. 

b)

 

Ŝywice jonowymienne. 

c)

 

statyny. 

d)

 

alfa-adrenolityki. 

 

3.

 

Leki hipotensyjne określa się jako 
a)

 

leki przeciwwymiotne. 

b)

 

leki moczopędne, usuwające nadmiar płynów i soli mineralnych. 

c)

 

leki obniŜające ciśnienie tętnicze krwi, stosowane w nadciśnieniu. 

d)

 

leki obniŜające temperaturę ciała. 

 

4.

 

Do leków gotowych zalicza się 
a)

 

proszki, pigułki, maści. 

b)

 

tabletki, kapsułki, granulaty. 

c)

 

krople, pigułki, pasty. 

d)

 

roztwory, mieszanki, zawiesiny. 

 

5.

 

Witaminy rozpuszczalne w wodzie to 
a)

 

witamina PP i retinol. 

b)

 

kwas pantotenowy i kwas foliowy. 

c)

 

tokoferol i retinol. 

a)

 

witamina F i witamina K. 

 

6.

 

Penicyliny naleŜą do antybiotyków 
a)

 

beta-laktamowych. 

b)

 

cefalosporynowych. 

c)

 

makrolidowych. 

d)

 

aminoglikozydowych. 

 

7.

 

Insulina stosowana jest 
a)

 

drogą transdermalną. 

b)

 

doodbytniczo. 

c)

 

doustnie i doodbytniczo. 

d)

 

pozajelitowo. 

 

8.

 

Jajnik wytwarza dwa typy hormonów: 
a)

 

testosteron i progesteron. 

b)

 

estrogeny i progesteron. 

c)

 

glukagon i tyroksynę. 

d)

 

wazopresynę i oksytocynę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32 

9.

 

Węgiel leczniczy 
a)

 

działa przeczyszczająco. 

b)

 

zapobiega zakaŜeniom. 

c)

 

ma duŜą zdolność adsorpcyjną. 

d)

 

naleŜy do osmotycznych leków przeczyszczających. 

 

10.

 

W przypadku leków powoli eliminowanych moŜe dojść do 
a)

 

konfekcji. 

b)

 

uzaleŜnienia. 

c)

 

kumulacji leku. 

d)

 

teratogenezy. 

 

11.

 

Substancją leczniczą przeciwwskazaną do stosowania miejscowego w trądziku są/jest 
a)

 

tretinoina. 

b)

 

antybiotyki. 

c)

 

kwas azelainowy. 

d)

 

kortykosteroidy. 

 

12.

 

Do leków antyarytmicznych zalicza się  
a)

 

chinidynę, amiodaron. 

b)

 

streptokinazę, tiklopidynę. 

c)

 

etionamid, izoniazyd. 

d)

 

metronidazol, boldynę. 

 

13.

 

Współczynnik leczniczy jest to  
a)

 

stosunek dawki wywołującej objawy toksyczne do dawki leczniczej. 

b)

 

dawka leku wywołująca określony efekt farmakologiczny. 

c)

 

właściwość wyzwalania maksymalnego efektu określonej wielkości. 

d)

 

zdolność leku do pobudzenia receptorów i wyzwolenia efektu farmakologicznego. 

 

14.

 

Działanie teratogenne jest to 
a)

 

szkodliwe działanie leków na płód stosowanych w dawkach toksycznych. 

b)

 

reakcja alergiczna na lek. 

c)

 

działanie  toksyczne  wywołane  w  następstwie  podania  dawek  większych  niŜ 
lecznicze. 

d)

 

szkodliwe  działanie  leków  stosowanych  w  małych  dawkach  na  płód  w  okresie 
organogenezy i embriogenezy. 

 

15.

 

Autakoidy są to 
a)

 

leki przeciwwirusowe. 

b)

 

środki cieniujące. 

c)

 

hormony wytwarzane przez komórki nerwowe. 

d)

 

hormony wytwarzane przez trzustkę. 

 

16.

 

Podstawowym  lekiem  antyagregacyjnym  stosowanym  w  farmakoterapii  choroby 
niedokrwiennej serca jest 
a)

 

furosemid. 

b)

 

kwas acetylosalicylowy. 

c)

 

enalapril. 

d)

 

kwas salicylowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33 

17.

 

Nasilenie wydzielania kwasu solnego i pepsyny wywołane przez histaminę związane jest 
z pobudzeniem receptorów 
a)

 

H

2

b)

 

alfa

2

c)

 

beta

1

d)

 

alfa

1

 

18.

 

Działanie antyseptyczne i keratolityczne posiada 
a)

 

antygestagen. 

b)

 

doksycyklina. 

c)

 

kwas salicylowy. 

d)

 

tlenek etylenu. 

 
19.

 

Do preparatów wielowitaminowych zalicza się 
a)

 

rutinoscorbin. 

b)

 

methiovit. 

c)

 

vitaminum PP. 

d)

 

vitaminum B

6

 

20.

 

Insulina wytwarzana jest w komórkach 
a)

 

α- wysp trzustkowych. 

b)

 

β- wysp trzustkowych. 

c)

 

rdzenia nadnerczy. 

d)

 

kanalików nerkowych. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Analizowanie działania leków na organizm człowieka 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35 

7.

 

LITERATURA

 

 

1.

 

Danek A. (red.): Leksykon farmacji. PZWL, Warszawa 1990 

2.

 

Farmakopea Polska IV. PZWL, Warszawa 1970 

3.

 

Farmakopea Polska V. PTFarm, Warszawa 1995–1999 

4.

 

Farmakopea Polska. VI. PTFarm, Warszawa 2002 

5.

 

Farmakopea Polska VII. PTFarm, Warszawa 2006 

6.

 

Janiec W.: Kompendium farmakologii. PZWL, Warszawa 2001 

7.

 

Janiec W., Krupińska J.: Farmakodynamika. PZWL, Warszawa 2002 

8.

 

Kostka-Trąbka  E.,  Wroń  J.:  Interakcje  leków  w  praktyce  klinicznej.  PZWL,  Warszawa 
2006 

9.

 

Kostkowski W., Herman Z. (red.): Farmakologia. PZWL, Warszawa 2005 

10.

 

Meszaros J., Gajewska-Meszaros S.: Podstawy farmakologii. PZWL, Warszawa 1999 

11.

 

Patrick G.: Chemia leków. Krótkie wykłady. PWN, Warszawa 2004 

12.

 

Podlewski  J.,  Chwalibogowska  –  Podlewska  A.:  Leki  współczesnej  terapii.  PZWL, 
Warszawa 2007 

13.

 

Zając M., Pawełczyk E.: Chemia leków. Akademia Medyczna w Poznaniu, Poznań 2002 

14.

 

Zejc A., Gorczyca M. (red.): Chemia leków. PZWL, Warszawa 2002  

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wyd. ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S. A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 
Warszawa 2003 

4.

 

Plewka Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych,  cz.  I  i  II. 
Wyd. ITeE, Radom 1999