background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

Maria Kęska 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zarządzanie jednostką gospodarczą 612[01].Z3.02

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Grzegorz Borsuk 
dr n. wet. Marek W. Chmielewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z3.02 
„Zarządzanie  jednostką  gospodarczą”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu pszczelarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Rachunek ekonomiczny 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Działalność podmiotu gospodarczego 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4.  Biznesplan 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W Poradniku zamieszczono: 

1.  Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i wiedzy,  które  uczeń 

powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

2.  Cele kształcenia tej jednostki modułowej. 
3.  Ćwiczenia, które zawierają: 

–  wykaz materiałów potrzebnych do realizacji ćwiczeń, 
–  pytania sprawdzające do wykonania ćwiczeń, 
–  sprawdzian teoretyczny, 
–  sprawdzian umiejętności praktycznych. 

4.  Przykłady, zadania/ćwiczenia oraz zestaw pytań sprawdzających opanowanie przez ucznia 

wiedzy i umiejętności z zakresu całej jednostki.  

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].Z3 

Gospodarstwo pasieczne  

w systemie agrobiznesu 

 

612[01].Z3.01  

Prowadzenie dzia

łalności 

rolniczo-pszczelarskiej 

612[01].Z3.02 

Zarz

ądzanie jednostką 

gospodarcz

ą 

612[01].Z3.03 

Prowadzenie marketingu  

w agrobiznesie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  dziedziny  ekonomii,  takimi  jak:  podmiot 
gospodarczy, rynek, osoba fizyczna, osoba prawna, 

 

obserwować  zmiany  w gospodarce  rynkowej,  analizować  teksty  źródłowe  aktów 
prawnych dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw, 

 

korzystać z komputera w zakresie obsługi Internetu,  

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować przedsiębiorstwa funkcjonujące w systemie agrobiznesu, 

 

określić rodzaje gospodarstw rolnych, 

 

określić znaczenie rachunkowości w gospodarstwie rolnym i pasiecznym, 

 

scharakteryzować  składniki  majątkowe  w  gospodarstwie  rolnym  i  pasiecznym  oraz 
dokonać ich klasyfikacji, 

 

scharakteryzować kapitały własne i obce w gospodarstwie rolnym i pasiecznym, 

 

sporządzić bilans majątkowy gospodarstwa rolnego i pasiecznego, 

 

określić rodzaje dokumentów stosowanych w gospodarstwie rolnym i pasiecznym, 

 

przeprowadzić spis z natury w gospodarstwie rolnym i pasiecznym, 

 

obliczyć amortyzację środków trwałych, 

 

wycenić typowe składniki majątkowe, 

 

rozróżnić rodzaje działalności w gospodarstwie, 

 

rozróżnić  uproszczone  formy  ewidencji  gospodarczej  w  zależności  od  form 
opodatkowania, 

 

określić różnice w zarządzaniu małym i dużym przedsiębiorstwem, 

 

określić cele, strukturę oraz zasady konstruowania biznesplanu, 

 

opracować biznesplan dotyczący gospodarstwa pasiecznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Pszczelarz 612[01]

 

Moduł: 

Gospodarstwo pasieczne w systemie agrobiznesu 612[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

Zarządzanie jednostką gospodarczą 612[01].Z3.02 

Temat: Majątek przedsiębiorstwa i jego składniki. 

Cel ogólny: Określenie majątku przedsiębiorstwa i jego składników. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić pojęcie majątku przedsiębiorstwa, 

 

wymienić składniki majątku przedsiębiorstwa, 

 

rozróżnić kapitały własne i obce, 

 

rozróżnić pasywa i aktywa, 

 

zrozumieć konieczność istnienia równowagi bilansowej. 

  
Metody nauczania–uczenia się:  

 

elementy wykładu, 

 

tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w 2–3 osobowych grupach. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

podręcznik, 

 

opis przykładowego majątku przedsiębiorstwa. 

 

Faza wstępna 
1)  Określenie tematu zajęć. 
2)  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3)  Wyjaśnienie pojęcia majątku i składników przedsiębiorstwa. 
 
Faza właściwa 
Praca z wykorzystaniem tekstu przewodniego 

Zagadnienia ukierunkowujące: 

1)  Źródła finansowania przedsiębiorstwa. 
2)  Wyjaśnienie pojęć aktywa i pasywa. 
3)  Analiza tabel w podręczniku przedstawiających przykładowe składniki majątku. 
4)  Wyjaśnienie zjawiska równowagi bilansowej. 
5)  Wykonanie  następującego  ćwiczenia:  Podaj

  k

ilka  przykładów  składników  aktywów 

i pasywów występujących w gospodarstwie rolnym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczniowie omawiają poszczególne zagadnienia i wykonują ćwiczenia. 

Uczniowie w prezentują ćwiczenia. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy. 
 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  podsumowuje  temat,  wskazując  jakie  najważniejsze  zagadnienia  omawianego 

tematu. 
 
Praca domowa 

Wyjaśnij dlaczego suma aktywów w bilansie jest równa sumie pasywów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

analiza wykonania pracy domowej, 

 

pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    

Pszczelarz 612[01]

 

Moduł: 

Gospodarstwo  pasieczne  w  systemie  agrobiznesu 
612[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Zarządzanie jednostką gospodarczą 612[01].Z3.02 

Temat: Zasady tworzenia biznesplanu.

 

Cel ogólny: Poznanie struktury biznesplanu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić elementy biznesplanu, 

 

przygotować projekt biznesplanu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda samokształcenia kierowanego, 

 

praca w grupach. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupy 2–3 osobowe. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura przedmiotu, 

 

schemat przedstawiający strukturę biznesplanu. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1)  Określenie tematu zajęć. 
2)  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3)  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą samokształcenia kierowanego. 
4)  Wprowadzenie uczniów w zagadnienie planowania przedsięwzięć na przykładzie realizacji 

pomysłu gospodarstwa agroturystycznego. 

 
Faza właściwa 

Praca metodą samokształcenia kierowanego. 

 

Pytania prowadzące: 

1.  Co to jest biznesplan? 
2.  Jaka jest struktura biznesplanu? 
3.  Co powinny zawierać poszczególne elementy biznesplanu?  
4.  W jakich sytuacjach sporządza się biznesplan? 
 

Uczniowie  pracując  w  zespołach  przygotowują  przykładową  strukturę  biznesplanu  dla 

gospodarstwa agroturystycznego. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Sprawdzenie 

Uczniowie  prezentują  przygotowane  struktury  biznesplanu.  Uczniowie  konsultują 

z nauczycielem  przyjęte  założenia,  ze  szczególnym  uwzględnieniem  zagadnień  związanych 
z planem finansowym. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy. 
 
Utrwalenie  

Uczniowie  omawiają  cel  tworzenia  biznesplanu  i  wymieniają  jego  elementy.  Nauczyciel 

zwraca uwagę na najważniejsze elementy biznesplanu. 
 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel ocenia aktywność i poprawność działań poszczególnych grup. 

 
Praca domowa 

Opracuj plan działalności gospodarstwa pasiecznego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

analiza wykonania pracy domowej, 

 

pogadanka sprawdzająca. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź wniosek o rejestrację przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  pobrać odpowiedni wniosek z urzędu, 
2)  zapoznać się z wytycznymi jego wypełnienia, 
3)  wypełnić wniosek wprowadzając niezbędne dane. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

wzory dokumentów, 

 

druk wniosku, 

 

przybory do pisania. 
 

Ćwiczenie 2 

Sporządź  projekt  umowy  spółki  jawnej, prowadzącej działalność w zakresie zaopatrzenia 

rolnictwa w środki do produkcji rolnej. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z wzorem umowy spółki jawnej,

 

2)  wprowadzić wszystkie wymagane dane spółki.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

wzór umowy, 

 

druk umowy, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Rachunek ekonomiczny  

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  klasyfikacji  poniższych  składników  na  aktywa  trwałe  i  obrotowe 

przedsiębiorstwa rolniczego:  

 

magazyn zbożowy,  

 

środki pieniężne na rachunku bankowym,  

 

stado podstawowe krów mlecznych,  

 

ciągniki rolnicze,  

 

gotówka w kasie,  

 

garaże,  

 

hala udojowa w budowie,  

 

należności za sprzedane mleko,  

 

wełna owcza przeznaczona na sprzedaż,  

 

wypłacona zaliczka na koszty podróży służbowej,  

 

pasze dla bydła i owiec,  

 

ziarno siewne,  

 

obligacje półroczne. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z klasyfikacją majątku trwałego i obrotowego jednostki gospodarczej, 
2)  przyporządkować poszczególne składniki majątku do poszczególnych grup. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

arkusz papieru,  

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  wartość  kapitałów  własnych  i  kapitałów  obcych  w  spółce  S.A.,  w  której 

stwierdzono następujący stan kapitałów:  

 

kredyt bankowy 6-cio miesięczny  

32 000 zł,  

 

zobowiązania wobec dostawców  

10 500 zł,  

 

kapitał rezerwowy  

12 200 zł,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

akcje własne według wartości nominalnej  

84300  zł,  

 

weksle własne  

8 400   zł,  

 

kapitał zapasowy  

25 100 zł,  

 

zaległe wynagrodzenia pracowników  

30 080 zł,  

 

niezapłacony rachunek za energię elektryczną  

  630 zł,  

 

niezapłacone składki do ZUS z tytułu ubezpieczenia społecznego 1 890 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z źródłami pochodzenia środków w jednostce gospodarczej, 
2)  przyporządkować poszczególne składniki do poszczególnych grup,

 

3)  dokonać obliczenia kapitałów własnych i obcych.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

kalkulator, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Sporządź bilans na podstawie następujących danych:  

 

 

rachunek bankowy, 

62 320 zł, 

 

produkcja w toku, 

83 280 zł, 

 

towary, 

126 400 zł, 

 

środki trwałe, 

360 800 zł, 

 

produkty gotowe, 

80 000 zł, 

 

akcje 6-cio miesięczne, 

23 600 zł, 

 

kredyt bankowy, 

30 000 zł, 

 

kapitał akcyjny, 

700 000 zł, 

 

zobowiązania wobec pracowników, 

26 750 zł, 

 

udziały w obcych firmach, 

60 400 zł, 

 

zobowiązania wekslowe, 

  2 150 zł, 

 

kapitał zapasowy, 

50 000 zł, 

 

kasa, 

  3 000 zł, 

 

zobowiązania wobec dostawców, 

27 000 zł, 

 

kapitał rezerwowy, 

20 000 zł, 

 

należności od odbiorców, 

20 700 zł, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

zobowiązania publiczno-prawne, 

1 500 zł, 

 

wartości niematerialne i prawne. 

36 900 zł. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadą sporządzania bilansu, 
2)  dokonać podziału poszczególnych składników na aktywa i pasywa, 
3)  przyporządkować poszczególne składniki do poszczególnych grup aktywów i pasywów, 
4)  wykonać obliczenia, 
5)  sprawdzić czy suma aktywów jest równa sumie pasywów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

kalkulator, 

 

wzór bilansu, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Oblicz  wartość  ziemi  w  gospodarstwie  położonym  w  III  okręgu  podatkowym,  stosując 

cenę żyta przyjmowaną do wymiaru podatku rolnego, jeżeli gospodarstwo posiada:  

 

grunty orne: 5 ha kI. II; 14 ha kI. III a; 42 ha kI. IV a, 

 

użytki zielone: 20 ha łąk kL III; 5 ha pastwisk kI. IV.  
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odczytać stawkę szacunkową gruntu wyrażona w decytonach (kwintalach) żyta, 
2)  obliczyć  wartość  gruntu  uwzględniając  powierzchnię  danej  klasy  oraz  odpowiednią 

stawkę szacunkową.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

kalkulator, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 5 

Dokonaj  wpisu  do  książki  obrotów  i  zaszłości  informacji  dotyczących  zasobów  i 

nakładów pracy w gospodarstwie rolnym, opierając się na danych z wybranego gospodarstwa 
rolnego.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z tabelami, z których składa się książka obrotów i zaszłości, 
2)  dokonać odpowiedniego zaszeregowania informacji, 
3)  dokonać wpisu do odpowiedniej tabeli. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

książka obrotów i zaszłości, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 6 

Dokonaj  wpisu  do  księgi  wpłat  i  wypłat  następujących  operacji,  które  wystąpiły 

w miesiącu maju 2006 r.:  

 

sprzedaż mleka do OSM za 1860 zł, (bezgotówkowa), 

 

sprzedaż 5 tuczników o łącznej wadze 465 kg i cenie 4,30 zł za l kg, (gotówka), 

 

sprzedaż 2 t pszenicy po 545 zł za 1 t, (bezgotówkowa), 

 

sprzedaż 1,5 t ziemniaków jadalnych po 50 gr za 1 kg, (gotówka), 

 

opłata za energię elektryczną 240 zł, (zapłacono przelewem), 

 

zapłata za olej napędowy l295 zł, (zapłacono gotówką), 

 

zapłata za usługi weterynaryjne 95 zł, (zapłacono gotówką), 

 

opłacenie turnusu obozu językowego dla dzieci 800 zł (zapłacono przelewem).  
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rodzajami działalności zapisywanymi w księdze wpłat i wypłat, 
2)  dokonać  klasyfikacji  wyżej  wymienionych  operacji  do  poszczególnych  rodzajów 

działalności, 

3)  dokonać odpowiednich zapisów w księdze. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

książka wpłat i wypłat, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 7 

Wypełnij fakturę VAT nr 20/07 sprzedaży 250 szt. palet, cena netto 1 szt. wynosi 250 zł, 

stawka  podatku  VAT  równa  się  22  %.  Sprzedaży  dokonano  w  dniu  dzisiejszym.  Uzupełnij 
brakujące dane, wpisując własne. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadą wypełniania faktur, 
2)  wypełnić dokument faktury zgodnie z podanymi informacjami. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

druk faktury, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Działalność podmiotu gospodarczego 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  ofertę  banków  znajdujących  się  w  najbliższej  okolicy,  skierowaną  do  małych 

firm. Wybierz ofertę najkorzystniejszą. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odwiedzić siedziby banków znajdujących się najbliższej okolicy, 
2)  zapoznać się z ofertą banków skierowaną do małych firm, 
3)  dowiedzieć się jakie wymagania powinna spełnić firma, 
4)  przeanalizować poszczególne oferty i wybierz najkorzystniejszą. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

oferty banków, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  projekt  planu  strategicznego i operacyjnego dla  gospodarstwa  zajmującego  się 

prowadzeniem pasieki. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić  cele  i  kierunki  rozwoju  gospodarstwa,  niezbędne  do  przygotowania  planu 

strategicznego, 

2)  przygotować zadania i konkretne decyzje do opracowania planu operacyjnego, 
3)  określi przedział czasowy wykonania poszczególnych planów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4  Biznesplan 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  biznesplan  dla  przedsięwzięcia:  „Produkcja  i  sprzedaż  miodu  i  produktów 

pszczelich”. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować strukturę biznesplanu, 
2)  ustalić miejsce i formę prowadzenia przedsięwzięcia, 
3)  wykonać biznesplan uwzględniając wszystkie poznane elementy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

 pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

przykładowy biznesplan, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj analizę rynku lokalnego w zakresie możliwości sprzedaży owoców miękkich.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować ilość skupów owoców w najbliższej okolicy, 
2)  poznać ilość i strukturę lokalnych zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, 
3)  zapoznać  się  możliwościami  sprzedaży  owoców  na  giełdach,  targach,  w  sklepach, 

lodziarniach, cukierniach, 

4)  opracować zebrane informacje i zastanowić się nad najkorzystniejszą ofertą. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

– 

metoda projektów. 

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

informacje na temat rynku owoców, 

 

literatura, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj analizę konkurencji dla firmy transportowej na twoim terenie.  
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować ilość firm transportowych na twoim terenie, 
2)  poznać ich wielkość, strukturę, ofertę, obszar działania,  
3)  dowiedzieć się z jakimi spotykają się trudnościami. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

informacje na temat firm transportowych, 

 

literatura, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 4 

Sporządź analizę SWOT dla wybranego gospodarstwa rolnego.  
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać odpowiednie gospodarstwo rolne i przeanalizować jego działalność, 
2)  dokonać oceny działalności gospodarstwa i określić jego mocne i słabe strony oraz szanse 

i zagrożenia, 

3)  dokonać oceny gospodarstwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

informacje na temat wybranego gospodarstwa, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 5 

Przygotuj charakterystykę klienta-odbiorcy na produkty pochodzące: 

 

z zakładu przetwórstwa owoców i warzyw, 

 

szkółki jazdy konnej, w twojej okolicy.  
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  ustalić jakie produkty czy usługi mają do zaoferowania poszczególne jednostki, 
2)  ustalić czy jednostki te są konkurencyjne na rynku, 
3)  ustalić czy są otwarte na wprowadzanie zmian w swojej działalności, 
4)  ustalić w jakich godzinach oferują swoje usługi, 
5)  określić do jakich grup wiekowych kierują swoją ofertę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

informacje na temat rynku, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zarządzanie  jednostką 

gospodarczą” 

Test składa się z 20, z których: 

 

zadania 1 ,2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 5, 10, 14, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  5  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3. b, 4. b, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie podmiotu 
gospodarczego 

Rozróżnić rodzaje spółek 

P

 

Określiać kapitał zakładowy spółek 

PP

 

Rozpoznać właściciela przedsiębiorstwa 
państwowego  

P

 

Określić cel przedsiębiorstwa  

PP

 

Rozpoznać elementy ewidencji 
gospodarczej 

P

 

Zdefiniować pojęcie bilansu 

Określić warunek poprawności bilansu 

P

 

Zdefiniować pojęcie pasywów  

P

 

10  Określić zasady w księgowości 

PP

 

11  Zdefiniować pojęcie inwentury 

P

 

12  Rozpoznawać rachunkowość 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

gospodarstw rolnych 

13  Zdefiniować  zasady ZSRGR 

P

 

14  Scharakteryzować cechy faktoringu 

PP

 

15  Określić małe przedsiębiorstwo 

PP

 

16  Rozpoznać składniki majątku trwałego 

P

 

17 

Określić składniki wartości 
niematerialnych i prawnych 

P

 

18  Scharakteryzować właściwości strategii 

PP

 

19  Rozróżnić rodzaje planów 

P

 

20  Rozpoznać instrument planowania 

P

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przewidzianego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia
 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania dołączone  są  4  możliwe odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem  poprawnego  wyniku.  Samo  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez 
uzasadnienia, nie będzie uznawane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

1.  Podmiot gospodarczy to 

a)  wyodrębniona, niezależna jednostka gospodarcza. 
b)  osoba fizyczna prowadząca działalność hodowli zwierząt. 
c)  umowa zakupu nieruchomości. 
d)  każdy obywatel, który inwestuje na terenie naszego kraju. 

 

2.  Spółką osobową nie jest 

a)  spółka z o.o. 
b)  spółka komandytowa. 
c)  spółka cywilna. 
d)  jawna. 

 

3.  Kapitał zakładowy spółki z o.o. nie może być niższy niż 

a)  100 000 zł. 
b)  50 000 zł. 
c)  50 zł. 
d)  500 000 zł. 

 

4.  Właścicielem przedsiębiorstwa państwowego jest 

a)  rada pracownicza. 
b)  skarb państwa. 
c)  lokalna społeczność miasta lub gminy. 
d)  jednostka samorządu terytorialnego. 

 
5.  Głównym celem przedsiębiorstwa jest 

a)  utrzymanie wysokiego stanu zapasów. 
b)  misja. 
c)  pozycja na rynku. 
d)  innowacyjność. 

 

6.  Na ewidencję gospodarczą składają się 

a)  księgowość, kadry, sprawozdania finansowe. 
b)  statystyka, zarządzanie. 
c)  ewidencja operatywna, statystyka, rachunkowość. 
d)  rachunkowość, księgowość. 

 

7.  Bilans przedsiębiorstwa odzwierciedla 

a)  wszystkie koszty poniesione przez przedsiębiorstwo. 
b)  majątek przedsiębiorstwa oraz źródła jego finansowania w danej chwili. 
c)  straty i zyski w poszczególnych latach. 
d)  przychody i koszty w poszczególnych latach. 

 

8.  Bilans  przedsiębiorstw  jest  poprawnie  skonstruowany,  jeżeli  spełniony  jest  następujący 

warunek 
a)  pasywa + aktywa = wartość przedsiębiorstwa. 
b)  aktywa > pasywa. 
c)  pasywa > aktywa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

d)  pasywa = aktywa. 
 

9.  Pasywa w bilansie przedsiębiorstwa 

a)  są równe wysokości aktywów. 
b)  oznaczają wysokość kredytów. 
c)  stanowią podstawę naliczenia podatku. 
d)  stanowią informację o płatnościach. 

 

10.  Reguła podwójnego zapisu w księgowości oznacza 

a)  konieczność sporządzania kopii każdego dokumentu finansowego. 
b)  zasadę podwójnego księgowania zdarzeń gospodarczych. 
c)  obowiązuje przy przeprowadzaniu inwentaryzacji. 
d)  umożliwia  odtworzenie  dokumentacji  finansowej  w  wyniku  zaistnienia  zdarzeń 

losowych. 

 

11.  Inwentura to dokumentacja 

a)  która powstała w wyniku przeprowadzenia inwentaryzacji. 
b)  zdarzeń gospodarczych. 
c)  obrotu środkami trwałymi. 
d)  obrotu inwentarzem żywym. 
 

12.  Gospodarstwa rodzinne prowadzą rachunkowość, ponieważ 

a)  jest to wymagane zgodnie z obowiązującą ustawą. 
b)  chcą skorzystać z kredytów preferencyjnych. 
c)  jest to niezbędne do ustalenia wysokości dopłat finansowanych przez państwo. 
d)  zapewnia odtworzenie stanu majątkowego rolników. 

 

13.  Do zasad obowiązujących w ZSRGR nie należy 

a)  zasada dobrowolności. 
b)  zasada tajności danych. 
c)  standaryzacja metodyczna. 
d)  zasada obowiązkowości. 

 

14.  Faktoring jest to: 

a)  finansowanie  działalności  gospodarczej, polegającej  na  wykupie przez inną instytucję 

faktur. 

b)  dzierżawienie środków trwałych. 
c)  udzielenie pożyczki bez konieczności określenia przeznaczenia uzyskanych środków. 
d)  możliwość pomnażania kapitału. 

 

15.  W Polsce małego przedsiębiorstwa nie definjuje 

a)  zatrudnia poniżej 50 pracowników. 
b)  płaci poniżej 1 mln euro podatku dochodowego rocznie. 
c)  cechuje bezpośrednie zarządzanie firmą przez właściciela lub właścicieli. 
d)  osiąga  przychód  netto  ze  sprzedaży  w  roku  obrotowym  nie  przekraczający  7  mln 

euro. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

16.  Rzeczowy majątek trwały podmiotu gospodarczego 

a)  obejmuje składniki zużywające się całkowicie w jednym cyklu gospodarczym. 
b)  składa się tylko ze środków trwałych i wartości firmy. 
c)  obejmuje środki trwałe i inwestycje rozpoczęte. 
d)  zużywa się w niewielkim stopniu w jednym cyklu gospodarczym. 
 

17.  Do  wartości  niematerialnych  i  prawnych  stanowiących  element  majątku  trwałego  zalicza 

się 
a)  środki transportu. 
b)  środki pieniężne na rachunku bankowym. 
c)  akcje własne spółki akcyjnej przeznaczone do sprzedaży. 
d)  prawo do korzystania z patentu. 

 

18.  Strategia polega na 

a)  określeniu planu działania przedsiębiorstwa oraz konkretny sposób działania. 
b)  ograniczaniu asortymentu i stosowaniu standartowej jakości. 
c)  wprowadzaniu  nowych  wyrobów,  które  zbliżone  są  do  dotychczasowych  pod 

względem technologicznym. 

d)  wprowadzaniu nowoczesnej technologii i zmniejszaniu zatrudnienia. 

 

19.  Plany opracowywane na najwyższym szczeblu zarządzania, wytyczające kierunek działania 

firmy to 
a)  operacyjne. 
b)  strategiczne. 
c)  sektorowe. 
d)  branżowe. 

 

20.  Instrument  planowania,  zawierający  program  finansowo  –  marketingowy  nowych 

zamierzeń lub przedsięwzięć przedsiębiorstwa nazywamy 
a)  planem marketingowym. 
b)  planowaniem długookresowym. 
c)  biznesplanem. 
d)  planowaniem operacyjnym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zarządzanie jednostką gospodarczą 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zarządzanie  jednostką 

gospodarczą”  

Test składa się z 20, z których: 

 

zadania 1 ,2, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 7, 10, 14, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  4  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.
  d,  2.  a,  3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. a, 8. d, 9. b, 10. d, 11. b, 
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać funkcje przedsiębiorstwa 

Zdefiniować spółkę partnerską 

P

 

Rozróżnić cechy spółki z o.o. 

P

 

Scharakteryzować cechy spółki 
komandytowej 

P

 

Rozpoznać formy prawno- organizacyjne  

P

 

Określić kapitał założycielski spółek 

PP

 

Zdefiniować strukturę majątku  
w przedsiębiorstwie 

PP

 

Określić pojęcie majątku 
przedsiębiorstwa 

P

 

Rozpoznać elementy bilansu 

P

 

10  Określić składniki pasywów 

PP 

11  Zdefiniować pojęcie inwentaryzacji 

P

 

12  Rozróżnić rodzaje kredytów 

P

 

13  Rozpoznać ZSRGR 

P

 

14  Scharakteryzować książki ZSRGR 

PP

 

15  Zdefiniować pojęcie „planowanie” 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

16  Określić zadanie analizy SWOT 

PP

 

17  Rozróżnić rodzaje strategii 

P

 

18  Określić zadania strategii 

PP

 

19  Rozpoznać elementy planowania 

P

 

20  Rozróżniać strukturę biznesplanu 

P

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przewidzianego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielenia odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwe  odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Niektóre  zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem  poprawnego  wyniku.  Samo  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez 
uzasadnienia, nie będzie uznawane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
1.  Funkcje podstawowe przedsiębiorstwa obejmują 

a)  tworzenie miejsc pracy. 
b)  terminowe i zadowalające reagowanie na potrzeby klienta. 
c)  efektywne wykorzystanie czynników produkcji.  
d)  produkcję, handel, dystrybucję, obsługę. 
 

2.  Spółka osobowa utworzona przez wspólników w celu wykonywania wolnego zawodu to 

a)  spółka partnerska. 
b)  spółka komandytowa. 
c)  spółka komandytowo-akcyjna. 
d)  jawna. 

 

3.  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką 

a)  kapitałową. 
b)  osobową. 
c)  partnerską. 
d)  nie posiadającą osobowości prawnej. 
 

4.  Komplementariusz to jeden ze wspólników spółki 

a)  jawnej. 
b)  komandytowej. 
c)  partnerskiej. 
d)  akcyjnej. 
 

5.  Przedsiębiorstwo spółdzielcze należy do 

a)  Państwa. 
b)  władz publicznych. 
c)  członków spółdzielni. 
d)  akcjonariuszy. 

 

6.  Minimalny kapitał założycielski w spółce akcyjnej wynosi 

a)  100 tysięcy złotych. 
b)  200 tysięcy złotych. 
c)  500 tysięcy złotych. 
d)  1 mln złotych. 
 

7.  Towary w przedsiębiorstwie to 

a)  produkty wytworzone w tym przedsiębiorstwie. 
b)  produkty obce, zakupione w celu przetworzenia w procesie produkcyjnym. 
c)  produkty niedokończone. 
d)  żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa. 
 

8.  Majątek podmiotu gospodarczego 

a)  nie obejmuje dóbr użytkowanych np. na podstawie umowy leasingowej. 
b)  dzieli się na majątek trwały i majątek nietrwały. 
c)  obejmuje tylko dobra rzeczowe, jak np. budynki, maszyny, surowce, materiały. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

d)  składa  się  z  dóbr  rzeczowych  oraz  z  innych  dóbr,  jak  np.  wartości  niematerialne 

i prawne, papiery wartościowe, należności, środki pieniężne. 

 

9.  Pasywa to 

a)  inaczej należności. 
b)  źródła finansowania majątku spółki. 
c)  stopień zadłużenia firmy. 
d)  żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa. 
 

10.  Następujące elementy bilansu są składnikami pasywów 

a)  środki trwałe. 
b)  wartości niematerialne i prawne. 
c)  należności. 
d)  kredyty bankowe. 
 

11.  Inwentaryzacja w przedsiębiorstwie 

a)  jest specjalnym funduszem „amortyzującym” niespodziewane zdarzenia losowe. 
b)  polega  na  przeprowadzeniu  spisu  z  natury  pieniężnych  i  rzeczowych  składników 

majątku oraz na ustaleniu ich wartości. 

c)  umożliwia zmniejszenie stawek podatkowych. 
d)  nie jest wliczana w ciężar kosztów. 

 

12.  Kredytów kupieckich udzielają 

a)  kontrahenci. 
b)  banki. 
c)  firmy pośrednictwa finansowego. 
d)  lombardy. 
 

13.  Skrót ZSRGR, oznacza 

a)  Zunifikowany System Rolniczych Gospodarstw Rynkowych. 
b)  Zakładany System Rachunkowości Gospodarstw Rolnych. 
c)  Zakładany System Rolnictwa Gospodarki Rynkowej. 
d)  Zunifikowany System Rachunkowości Gospodarstw Rolnych. 

 

14.  W skład ZSRGR nie wchodzi książka 

a)  inwentarzowa. 
b)  wpłat i wypłat. 
c)  przychodów i rozchodów. 
d)  obrotów i zaszłości. 

 

15.  Proces ustalania celów i wybierania najkorzystniejszych sposobów ich realizacji nazywamy 

a)  planowaniem. 
b)  kontrolą. 
c)  finansowaniem. 
d)  misją firmy. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

16.  Analiza SWOT służy do oceny 

a)  oceny aktualności atrakcyjności otoczenia. 
b)  oceny konkurencyjności przedsiębiorstwa. 
c)  oceny pozycji firmy na tle otoczenia. 
d)  oceny zaplecza technicznego firmy. 
 

17.  Strategia ustabilizowanego rozwoju przedsiębiorstwa to 

a)  pomysł, jak rozpocząć i prowadzić działalność. 
b)  prognoza zmian w otoczeniu konkurencyjnym. 
c)  prognoza zmian w makrootoczeniu. 
d)  kontynuacja dotychczasowych kierunków rozwoju. 
 

18.  Strategia koncentracji polega na 

a)  wyborze  jednego  rodzaju  produktów  (usług),  określonego  segmentu  rynku  lub 

danego obszaru geograficznego. 

b)  zwiększaniu skali działania i wprowadzeniu oszczędnych technologii. 
c)  podnoszeniu jakości i promowaniu marek. 
d)  ograniczaniu asortymentu i podwyższaniu jakości. 
 

19.  Proces  zapewniający,  zgodność  rzeczywistych  działań  z  planowanymi,  mający  na  celu 

wykrywanie  odchyleń  przez  porównanie  stanu  faktycznego  ze  stanem  pożądanym 
nazywamy 

a)  planowaniem taktycznym. 
b)  kontrolą. 
c)  wyciąganiem wniosków. 
d)  ustalaniem norm. 
 

20.  Do struktury biznesplanu nie należy 

a)  opis przedsięwzięcia. 
b)  plan marketingowy. 
c)  bilans. 
d)  harmonogram działań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Zarządzanie jednostką gospodarczą 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Bryś J., Bryś R.: Zarządzanie firmą. Format-AB, Warszawa 2002 
2.  Jabłonka K., Kałuża H., Marcysiak A., Nawrocki T., Szarek S.: Ekonomika w rolnictwie. 

REA, Warszawa 2006 

3.  Klepacki B.: Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowejFormat-AB, Warszawa 1999 
4.  Kowalski  W.:  Ekonomika  i  organizacja  gospodarstw  rolniczych.  Format-AB,  Warszawa 

1998 

5.  Niedzielski E., Łapińska A.: Zarządzanie firmą. WSiP, Warszawa 1999 
6.  http://www.minrol.gov.pl – strona Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 
7.  http://www.mf.gov.pl – strona Ministerstwa Finansów 
8.  http://www.arimr.gov.pl – strona Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 
9.  http://www.arr.gov.pl – strona Agencji Rynku Rolnego