background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
 
Paweł Kołacz 
 
 
 
 

Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika rolniczego 
321[05].Z1.01 

 

 
 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Halina Garbowska 
mgr inŜ. Daniel Grzesiak 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Kołacz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Rafał Rzepkowski 
 
 
 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[05].Z1.01, 

„Obsługiwanie  i  prowadzenie  ci

 

ą

gnika  rolniczego”,  zawartego  w  modułowym  programie 

nauczania dla zawodu technik rolnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Ogólna budowa i podział ciągników rolniczych 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Budowa, zasady działania i obsługi układów silników spalinowych 

z zapłonem samoczynnym 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Mechanizmy jezdne, napędowe i hamowania ciągników 

15 

4.3.3. Ćwiczenia 

15 

5.4. Układy zawieszenia narzędzi, maszyn i przyczep 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Instalacja elektryczna i oświetleniowa 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

5.6. Przepisy i zasady ruchu drogowego 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

5.7. Nauka jazdy ciągnikiem rolniczym z przyczepą 

25 

5.7.1. Ćwiczenia 

25 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

41 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik rolnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−    

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−    

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−    

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−    

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−    

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,  

−−−−    

wykaz literatury. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

inscenizacji, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu 
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel moŜe posłuŜyć się zamieszczonymi w rozdziale 
6 zestawami zadań testowych. W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań i uczenia się, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[05].Z1.01 

Obsługiwanie i prowadzenie 

ciągnika rolniczego 

321[05].Z1 

Mechanizacja  

w gospodarstwie rolnym 

321[05].Z1.02 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń 

stosowanych w produkcji rolniczej

 

321[05].Z1.03 

Gospodarowanie sprzętem rolniczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

odczytywać i sporządzać rysunki techniczne, 

− 

posługiwać się dokumentacją techniczno-technologiczną, 

− 

charakteryzować części maszyn oraz określać ich zastosowanie, 

− 

określać metody i środki zapobiegania szkodliwym czynnikom środowiska pracy, 

− 

interpretować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

− 

obsługiwać komputery i urządzenia towarzyszące, 

− 

współpracować w zespole.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować pojazdy stosowane w rolnictwie, 

– 

wyjaśnić budowę i zasady działania podstawowych układów silników spalinowych, 

– 

scharakteryzować mechanizmy napędowe i jezdne oraz hamulce ciągników rolniczych, 

– 

scharakteryzować  budowę,  zasadę  działania  i  czynności  obsługowe  podwozi  ciągników 
rolniczych, 

– 

określić  róŜnice  dotyczące  budowy  i  zasad  działania  mechanizmów  napędowych, 
jezdnych oraz hamulców, 

– 

wyjaśnić  budowę,  zasady  działania  i  obsługi  instalacji  pneumatycznej,  instalacji 
hydraulicznej, podnośników hydraulicznych i zaczepów oraz instalacji elektrycznej, 

– 

scharakteryzować  czynniki  wpływające  na  sprawność,  siłę  uciągu  i moc  ciągnika  oraz 
eksploatacyjne metody poprawy tych parametrów, 

– 

określić  zasady  obsługi  okresowej,  konserwacji  oraz  przechowywania  ciągników 
rolniczych, 

– 

określić prawa i obowiązki uczestnika ruchu drogowego, 

– 

określić kształt i znaczenie znaków drogowych,  

– 

rozpoznać znaki drogowe, 

– 

określić sposób korzystania z dróg, 

– 

wyjaśnić zasady dotyczące pierwszeństwa przejazdu, 

– 

scharakteryzować zasady wykonywania manewrów drogowych, 

– 

określić zasady przewozu osób i ładunków, 

– 

określić uprawnienia policji w zakresie kontroli ruchu drogowego, 

– 

wykonać codzienną obsługę ciągnika rolniczego, 

– 

obsłuŜyć  przyrządy  kontrolno-pomiarowe  oraz  przyrządy  do sterowania  ciągnikiem 
rolniczym, 

– 

scharakteryzować warunki jazdy w mieście i poza miastem, 

– 

określić  podstawowe  czynności  kontrolne  i  obsługowe  urządzeń  wpływających  na 
bezpieczeństwo jazdy, 

– 

określić obowiązki kierującego ciągnikiem rolniczym w sytuacji wypadku drogowego, 

– 

wykorzystać programy komputerowe dotyczące egzaminów na prawo jazdy, 

– 

obsłuŜyć i prowadzić ciągnik rolniczy w zakresie niezbędnym do uzyskania prawa jazdy 
kategorii T, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska,  

– 

zastosować przepisy o ruchu drogowym,  

– 

udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zaj
ęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik rolnik 321[05] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie 

prowadzenie 

ciągnika 

rolniczego. 

321[05].Z1.01 

Temat:  Budowa,  zasada  działania  i  obsługa  zasilania  ciągników  rolniczych  z  zapłonem 

samoczynnym, odpowietrzanie układu zasilania. 

Cel  ogólny:  wyróŜnienie  elementów  układu  zasilania,  określenie  zasad  ich  pracy  i  obsługi, 

usuwanie usterek. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć

− 

opisać budowę układu zasilania ciągników rolniczych, 

− 

wskazać poszczególne elementy układu zasilania, 

− 

omówić zasady pracy pompy zasilającej i pompy wtryskowej, 

− 

zorganizować stanowisko do odpowietrzania układu zasilania, 

− 

odpowietrzyć układ zasilania silnika, 

− 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład,  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 

Czas:  2 jedn. dydaktyczne. 

 

Uczestnicy: uczniowie technikum rolniczego. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy lub plansze z układem zasilania ciągnikiem, 

− 

rzeczywiste elementy układu zasilania, 

− 

instrukcje obsługi ciągników rolniczych, 

− 

przekrój pompy wtryskowej i zasilającej, 

− 

ciągnik rolniczy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

Przebieg zajęć

1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Wprowadzenie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

Uczniowie: 
a)  przygotowują skrzynkę narzędziową, 
b)  przygotowują ciągnik do przeprowadzenia ćwiczenia, 
c)  uzupełniają stan oleju napędowego w zbiorniku paliwa, 
d)  sprawdzają czystość elementów układu zasilania, 
e)  sprawdzają szczelność układu zasilania, 
f)  odpowietrzają układu zasilania, 
g)  uruchamiają silnika ciągnika, 
h)  po wykonaniu wszystkich ćwiczeń uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia, 
i) 

określają swoje mocne i słabe strony. 

5.  Zakończenie zajęć: 
Nauczyciel  analizuje  wykonanie  ćwiczenia,  dokonuje  oceny    jakości  wykonania  ćwiczeń 
Przez poszczególnych uczniów. 
 
Praca domowa:
  
Na  podstawie  przeprowadzonego  ćwiczenia,  wypisz  przyczyny  zapowietrzania  układu 
zasilania silnika ciągnika rolniczego. 

Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej dotyczącej sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik rolnik 321[05] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie 

prowadzenie 

ciągnika 

rolniczego. 

321[05].Z1.01 

Temat:  Zasady  wymijania,  omijania,  wyprzedzania  w  dzień,  w  nocy  i  w  warunkach 

ograniczonej widoczności. 

Cel  ogólny:  określenie  zasad  wymijania,  omijania  i  wyprzedzania  w dzień,  w  nocy 

i w warunkach ograniczonej widoczności. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć

− 

rozróŜniać podstawowe manewry na drogach, 

− 

omówić  zasady  prawidłowego  wykonywania  wymijania,  omijania  i  wyprzedzania 
w róŜnych warunkach drogowych, 

− 

prawidłowo określić niebezpieczeństwa podczas, 

− 

zademonstrować manewry na makiecie /planszy/ ruchu drogowego, 

 

Metody nauczania–uczenia się

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

plansza do demonstracji manewrów,  

− 

plansze ze znakami drogowymi, 

− 

foliogramy, 

− 

programy komputerowe z przepisów ruchu drogowego, 

− 

podręcznik do nauki przedmiotu, 

− 

ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. 

 

Czas:  1 godzina dydaktyczna. 

 

Uczestnicy: uczniowie technikum rolniczego. 

 

I. Faza wprowadzająca. 
1.  Uświadomienie uczniom celu zajęć. 
2.  Zapisanie  tematu  zajęć  –  „Zapoznanie  z  zasadami  wymijania,  omijania,    wyprzedzania 

w dzień i w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności. 

3.  Podział uczniów na 3 grupy. 
4.  Przypomnienie zasad pracy w grupie i poinformowanie o zasadach oceny pracy grupowej, 

przydział zadań poszczególnym grupom: 

− 

grupa I – zasady wymijania, 

− 

grupa II – zasady wyprzedzania, 

− 

grupa III – zasady omijania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

 
II. Faza realizacyjna 
1.  Zgromadzenie źródeł informacji. 
2.  Określenie zagadnień związanych z zadaniem.  
3.  Opis zasad wykonywania manewru. 
4.  Opis niebezpieczeństw podczas wykonywania manewru. 
5.  Prezentacja pracy grupy. 
 
III. Faza podsumowująca 
1.  Podsumowanie. 

KaŜdy  z  kierowników  (liderów)  przedstawia  efekty  pracy  grupy.  Pozostali  uczniowie 
mogą  zadawać  pytania.  Odpowiedzi  udziela  referujący.  W  przypadku  trudności 
nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe zagadnienia. 

2.  Ocena pracy uczniów. 
3.  Praca  domowa  –  „Proszę  określić  zasady  wykonywania  zawracania  i  cofania  pojazdami 

na jezdniach jedno i dwukierunkowych” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Ogólna budowa i podział ci
ągników rolniczych 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj typy pojazdów rolniczych stosowanych w wybranym gospodarstwie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób jego 

realizacji oraz. zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wielkość gospodarstwa, 
2)  wypisać pojazdy znajdujące się w gospodarstwie, 
3)  sklasyfikować pojazdy, 
4)  określić róŜnice między poszczególnymi pojazdami róŜnice. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

wybrane gospodarstwo rolne, 

− 

pojazdy rolnicze, 

− 

katalog pojazdów rolniczych, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj klasy ciągników rolniczych w wybranym gospodarstwie rolnym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wielkość gospodarstwa, 
2)  wypisać ciągniki rolnicze znajdujące się w gospodarstwie, 
3)  przyporządkować ciągniki określonej klasie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

wybrane gospodarstwo rolne, 

– 

materiały do pisania, 

– 

tabela z klasami ciągników, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Opracuj  zestawienie  klasyfikujące  ciągniki  znajdujące  się  w  wybranym  gospodarstwie 

rolnym, w zaleŜności od siły uciągu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróŜniać ciągnik rolnicze,  
2)  wybrać duŜe gospodarstwo rolne, 
3)  dokonać spisu ciągników rolniczych, 
4)  wykonać zestawienie tabelaryczne korzystającej z arkusza kalkulacyjnego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

wybrane gospodarstwo rolne. 

– 

przybory do pisania, 

– 

stanowisko komputerowe, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Korzystając  z  ciągnika  rolniczego  znajdującego  się  w  szkole  lub  gospodarstwie 

szkolnym, wskaŜ i określ cele głównych zespołów ciągnika oraz sposób przeniesienia napędu 
na koła. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić ogólną budowę ciągnika rolniczego, 
2)  wskazać rozmieszczenie głównych zespołów ciągnika, 
3)  wskazać i omówić sposób przeniesienia napędu na koła. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda przewodniego tekstu, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Budowa,  zasady  działania  i  obsługi  układów  silników 

spalinowych z zapłonem samoczynnym 

 
5.2.1. 
Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyreguluj luz zaworowy korzystając z modelu silnika spalinowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić kolejność pracy poszczególnych cylindrów, 
2)  dobrać wielkość kluczy do śrób regulacyjnych zaworów ssących i wydechowych, 
3)  uŜyć do regulacji szczelinomierza o określonej grubości, 
4)  wykorzystać tylko sprawne klucze i narzędzia, 
5)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

model silnika spalinowego, 

– 

przyrządy pomiarowe i narzędzia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień olej w silniku spalinowym zgodnie z instrukcją obsługi ciągnika. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić technikę wykonywania wymiany oleju w silniku, 
2)  uŜyć sprawnych narzędzi, 
3)  przelać zuŜyty olej do pojemników z olejem, 
4)  wymienić filtr oleju, 
5)  przestrzegać przepisów bhp i ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

olej silnikowy, 

– 

instrukcja obsługi ciągnika, 

– 

przestrzegać przepisów bhp i ochrony środowiska, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj codzienny przegląd techniczny silnika ciągnika rolniczego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać instrukcję obsługi silnika ciągnika, 
2)  dokonać przeglądu układów mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy, 
3)  usunąć zauwaŜone usterki, 
4)  przestrzegać przepisów bhp i ochrony środowiska. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Mechanizmy jezdne, napędowe i hamowania ciągników 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

WskaŜ i nazwij widoczne elementy silnika i układy wybranego ciągnika rolniczego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać i nazwać widoczne elementy silnika,  
2)  wskazać układy wybranego ciągnika rolniczego, 
3)  nazwać układy i określić ich zadania,  
4)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

instrukcja obsługi ciągnika, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj regulacji rozstawu kół przednich ciągnika na wymiar 1 250 mm. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić sposoby regulacji rozstawu kół w danym ciągniku,  
2)  dokonać regulacji rozstawienia kół przednich ciągnika, 
3)  sprawdzić stan połączeń śrubowych i ich zabezpieczeń,  
4)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

podnośnik hydrauliczny, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

ciśnieniomierz, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 3 

Dokonaj  wymiany  uszkodzonego  koła  przedniego  ciągnika  i  ustal  przyczynę  braku 

ciśnienia w kole. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdemontować koło z ciągnika,  
2)  wyjąć dętkę z opony i określić miejsce uszkodzenia, 
3)  naprawić uszkodzoną dętkę i dokonać montaŜu w odwrotnej kolejności do   demontaŜu,  
4)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z omówieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

podnośnik hydrauliczny, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj odpowietrzenia hydraulicznego układu hamulcowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić przyczynę i miejsce nieszczelności w układzie hydraulicznym,  
2)  odpowietrzyć układu, 
3)  uzupełnić brakujący płyn w układzie hydraulicznym,  
4)  przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne,  

− 

pokaz z demonstracją. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

przyrządy do odpowietrzania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Sprawdź działanie i skuteczność pracy hamulca pomocniczego ciągnika kołowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne 
wykonanie ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  skontrolować działanie hamulca pomocniczego,  
2)  wykonać regulację zgodnie z instrukcją obsługi, 
3)  przeprowadzić próbę skuteczności pracy hamulca pomocniczego,  
4)  przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

skrzynka z narzędziami, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj regulację sprzęgła dwustopniowego w ciągniku kołowym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić budowę sprzęgła dwustopniowego, 
2)  wykonać regulację pierwszego stopnia i przeprowadzić próbę, 
3)  wykonać regulację drugiego stopnia i przeprowadzić próbę, 
4)  przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z demonstracją,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4.  Układy zawieszenia narzędzi, maszyn i przyczep 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj zawieszenia pługu na trzypunktowym układzie ciągnika. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić technikę podłączenia pługa do ciągnika,   
2)  zabezpieczyć cięgło dolne, 
3)  sprawdzić działanie podnośnika hydraulicznego,  
4)  przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

pług 1–2 skibowy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj  ciągnik  z  pługiem  do  pracy  na  głębokości  20cm  z  wykorzystaniem  regulacji 

kopiującej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  połączyć ciągnik z pługiem,  
2)  zabezpieczyć cięgła dolne ciągnika, 
3)  wyregulować koło kopiujące na 20 cm głębokości pracy pługa,  
4)  wykonać przejazd kontrolny na polu, 
5)  przestrzegać warunków bezpieczeństwa i higieny pracy . 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

pług zawieszany, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Podłącz do ciągnika ładowarkę chwytakową i dokonaj próby pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  połączyć ładowarkę chwytakową z ciągnikiem,  
2)  przygotować i połączyć przewody hydrauliczne, 
3)  wykonać próbę pracy zestawem,  
4)  przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

ładowarka chwytakowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5.  Instalacja elektryczna i oświetleniowa 
 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj podłączenie akumulatorów w ciągniku rolniczym.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady łączenia akumulatorów,  
2)  sprawdzić sprawność akumulatorów aerometrem, 
3)  sprawdzić sprawność akumulatorów woltomierzem,  
4)  przestrzegać warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z demonstracją,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

aerometr, 

– 

woltomierz, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj kontrolę pracy alternatora. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne 
wykonanie ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić sposoby regulacji napięcia paska klinowego,  
2)  zmierzyć wartość napięcia wytwarzanego przez alternator, 
3)  skontrolować działanie urządzeń sygnalizacyjnych w kabinie operatora,  
4)  przestrzegać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

woltomierz, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wymień uszkodzony rozrusznik w ciągniku rolniczym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozłączyć przewody elektryczne z rozrusznika,  
2)  zdemontować i zamontować rozrusznik, 
3)  określić ogólnie przyczyny uszkodzenia,  
4)  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

rozrusznik ciągnika, 

– 

skrzynka narzędziowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.6.  Przepisy i zasady ruchu drogowego 
 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  przedstawione  znaki.  Omów  jak  powinien  zachować  się  kierujący  widząc  te 

znaki. 

 

 

   

  

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić, do jakiej kategorii zaliczamy te znaki, 
2)  określić, jakie kształty i barwy odpowiadają poszczególnym kategoriom znaków, 
3)  wyjaśnić, co oznaczają poszczególne znaki, 
4)  określić sposób zachowania się kierującego na drodze, przy której ustawione są te znaki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne  

− 

plansze, 

− 

komputer z dostępem do sieci Internet, 

− 

ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając z planszy, scharakteryzuj znaki ostrzegawcze. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne 
wykonanie ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować znaki drogowe pionowe ostrzegawcze,  
2)  omówić sposób ich ustawienia, 
3)  określić kolorystykę, kształt i symbole znaków ostrzegawczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

plansza ze znakami drogowymi ostrzegawczymi, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Korzystając z planszy ze znakami zakazu pionowymi, scharakteryzuj je. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne 
wykonanie ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować znaki drogowe pionowe zakazu,  
2)  określić kształt, kolorystykę i symbole znaków zakazu, 
3)  omówić zakres obowiązywania znaków. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład,  

− 

pokaz z omówieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

plansze ze znakami drogowymi zakazu, 

– 

wskaźnik świetlny, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

5.7.  Nauka jazdy ciągnikiem rolniczym z przyczepą 
 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj przegląd techniczny ciągnika przed rozpoczęciem jazdy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić układy ciągnika rolniczego,  
2)  sprawdzić płyn hamulcowy, 
3)  włączyć i sprawdzić obowiązujące światła,  
4)  ocenić stan ogumienia i sprawdzić ciśnienie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

instrukcja obsługi, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Połącz ciągnik rolniczy z przyczepą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  podjechać pod zaczep przyczepy i dokonać podłączenia przyczepy,  
2)  podłączyć instalację elektryczną przy pomocy przewodu elektrycznego, 
3)  podłączyć instalację pneumatyczną przyczepy i załączyć spręŜarkę,  
4)  sprawdzić działanie hamulców i obowiązkowych świateł. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Ćwiczenie 3 

Określ i uzasadnij pierwszeństwo przejazdu w określonych na rysunkach sytuacjach.  

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować sytuacje przedstawione na rysunkach, 
2)  określić, kto i kiedy ma pierwszeństwo przejazdu,  
3)  określić kolejność przejazdu pojazdów, 
4)  uzasadnić swoją decyzję. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

komputer z dostępem do sieci Internet, 

− 

ustawa „Prawo o ruchu drogowym”, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ  przypadki,  w  których  kierujący  ciągnikiem  rolniczym  jest  włączającym  się  do 

ruchu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić na czym polega wykonanie manewru włączania się do ruchu, 
2)  określić  środki  ostroŜności,  jakie  powinien  zachować  kierujący  przy  wykonywaniu 

manewru włączania się do ruchu, 

3)  dokonać analizy bezpiecznego wykonania manewru włączania się do ruchu, 
4)  określić, w jakich przypadkach kierujący jest włączającym się do ruchu. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

arkusze szarego papieru, pisaki, 

− 

plansze ze znakami drogowymi, 

− 

komputer z dostępem do sieci Internet, 

− 

ustawa „Prawo o ruchu drogowym”, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Ćwiczenie 5 

Dokonaj podjazdu na wzniesieniu ciągnikiem z przyczepą rolniczą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić technikę ruszania na wzniesieniu,  
2)  zatrzymać zespół pojazdu na wzniesieniu, 
3)  załączyć hamulec awaryjny,  
4)  pamiętać, Ŝe nie moŜesz cofnąć się z zestawem więcej niŜ 20 cm. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

ciągnik rolniczy, 

– 

podjazd na placu manewrowym, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  i prowadzenie 
ci
ągnika rolniczego” 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1. b, 2. a, 3. a, 4. b, 5. d, 6. b, 7. d, 8. d, 9. b, 10. d, 11. c, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. b, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu   
 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 
RozróŜnić silniki spalinowe 
 

2. 

Określić proces turbodoładowania 

 

 

 

3. 

RozróŜnić elementy korbowodu 

 

 

 

4. 

Określić zadania układu rozrządu 

 

 

 

5. 

RozróŜnić elementy układu zasilania 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

6. 

Wyjaśnić  drogę  przepływu  paliwa  w  silniku 
ciągnika 

7. 

Odpowietrzyć układ zasilania 

PP 

8. 

Określić zadania układu smarowania 

PP 

9. 

Scharakteryzować funkcje sprzęgła 

 C 

PP 

10. 

Scharakteryzować funkcje skrzyni 
przekładniowej 

PP 

11. 

Wyjaśnić działanie hamulca roboczego 

12. 

Wyjaśnić przeznaczenie podnośnika 
hydraulicznego 

13. 

Ustalić sposób regulacji pracy narzędzi 

PP 

14. 

Określić źródła prądu w ciągniku 

15. 

Wyjaśnić zasady uruchomiania silnika 
w okresie zimowym 

16. 

Wyjaśnić zasady podłączenia przyczepy 

17. 

Określić czynności obsługi codziennej 

18. 

Określić zasady nabywania prawa jazdy 

 B 

19. 

Określić, z jakimi pojazdami moŜe jeździć 
kierowca z prawem jazdy kat. T  

20. 

Określić, kto odpowiada za bezpieczeństwo, 
kieruje i kontroluje ruch drogowy 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
 

1.  W ciągniku rolniczym stosuje się silniki 

a)  z zapłonem iskrowym. 
b)  z zapłonem samoczynnym. 
c)  z wtryskiem mieszanki paliwo-powietrznej. 
d)  tylko z bezpośrednim wtryskiem powietrza pod ciśnieniem. 

 
2.  Proces turbodoładowania silnika wysokopręŜnego polega na 

a)  wykorzystaniu energii wypływających spalin i napędzaniu wirnika turbiny. 
b)  napędzaniu turbiny spręŜarki paskiem klinowym. 
c)  wykorzystaniu napędu wałka rozrządu przy pomocy kół zębatych. 
d)  napędzaniu turbiny silnikiem hydraulicznym. 

 
3.  Korbowód silnika wysokopręŜnego składa się z 

a)  pokrywy, stopy, półpanewek, trzonu, główki, tulejki i śrub korbowodowych. 
b)  czopów korbowodowych, stopy, trzonu korbowodu, główki, tulejki. 
c)  trzonu korbowodu, stopy, półpanewek, przeciwcięŜaru, śrub korbowodowych. 
d)  stopy korbowodu, trzonu, główki korbowodu, śrub korbowodu i panewek. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

4.  Układ rozrządu w silniku z zapłonem samoczynnym umoŜliwia 

a)  napełnienie cylindrów mieszanką paliwowo-powietrzną. 
b)  steruje dopływem powietrza i wydaleniem spalin z cylindra. 
c)  napełnianie cylindrów olejem napędowym i odprowadzanie spalin. 
d)  steruje tylko wydalaniem gazów po spalaniu paliwa w cylindrze. 
 

5.  W skład aparatury paliwowo-powietrznej silnika wysokopręŜnego zaliczamy 

a)  pompę zębatą, wtryskiwacze, przewody wysokiego ciśnienia, filtr paliwa. 
b)  wtryskiwacze, filtr paliwa, zbiornik paliwa, pompę zasilającą. 
c)  zbiornik paliwa, filtr paliwa, pompę wtryskową, filtr paliwowy. 
d)  pompę zasilającą i wtryskową, wtryskiwacze, przewody wysokiego ciśnienia. 

 

6.  Olej napędowy w silniku wysokopręŜnym płynie ze zbiornika bezpośrednio do 

a)  pompy wtryskowej. 
b)  pompy zasilającej. 
c)  wtryskiwaczy. 
d)  filtrów paliwowych. 

 

7.  Odpowietrzanie układu zasilania silnika z zapłonem samoczynnym polega na 

a)  usunięciu powietrza z wtryskiwaczy. 
b)  odprowadzeniu powietrza z przewodów wysokiego ciśnienia. 
c)  odprowadzeniu powietrza tylko z filtra wstępnego oczyszczania. 
d)  usunięciu powietrza z instalacji paliwowej. 

 

8.  Układ smarowania w silniku wysokopręŜnym zapewnia 

a)  smarowanie tylko części obrotowych wału korbowego i rozrządu. 
b)  rozprowadzeniu oleju silnikowego tylko na układ skokowo-korbowy. 
c)  smaruje tylko wał korbowy. 
d)  dostarczenie  oleju  w  celu  smarowania  do  wszystkich  elementów  silnika 

współpracujących ze sobą. 

 

9.  Sprzęgło w ciągniku rolniczym słuŜy do 

a)  tylko do uruchamiania silnika. 
b)  rozłączenia i załączania strumienia energii oraz umoŜliwią łagodne ruszanie.  
c)  słuŜy tylko do napędu maszyn rolniczych. 
d)  ruszania i zatrzymywania ciągnika. 

 

10.  Skrzynia przekładniowa umoŜliwia operatorowi ciągnika 

a)  tylko załączania i rozłączania napędu maszyn. 
b)  jazdę ciągnikiem do przodu i do tyłu z taka samą prędkością ciągnika. 
c)  umoŜliwia tylko jazdę w transporcie drogowym z duŜą prędkością. 
d)  uzyskanie  róŜnych  prędkości  ciągnika  przy  tych  samych  obrotach  silnika  do  jazdy 

w przód i tył oraz rozłączanie napędu. 

 

11.  MoŜliwość rozdzielenia hamulca roboczego zapewnia 

a)  lepsze hamowanie ciągnika rolniczego. 
b)  odpowietrzanie układu hamulcowego. 
c)  większą zwrotność agregatu na polu przy wykonywaniu skrętu. 
d)  moŜliwość hamowania z dodatkowym uŜyciem hamulca awaryjnego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

12.  Podnośnik hydrauliczny w ciągniku rolniczym słuŜy 

a)  do napędu elementów roboczych maszyn rolniczych. 
b)  tylko do regulacji narzędzi i maszyn zawieszanych. 
c)  do hydraulicznego napędu elementów roboczych maszyn. 
d)  do zawieszenia na ciągniku maszyn i narzędzi rolniczych oraz zmiany ich połoŜenia. 
 

13.  Regulacja kopiująca podnośnika hydraulicznego polega na 

a)  zastosowaniu tylko na równych polach. 
b)  utrzymaniu  głębokości  pracy  narzędzia  na  podstawie  oporów  występujących 

w glebie. 

c)  ustalaniu głębokości roboczej narzędzia, maszyny przy pomocy koła kopiującego.  
d)  połączeniu systemu regulacji siłowej i pozycyjnej. 

 
14.  Do źródeł wytwarzających prąd elektryczny w ciągniku zaliczamy 

a)  akumulator. 
b)  alternator. 
c)  silnik ciągnika. 
d)  rozrusznik elektryczny. 

 
15.  W okresie zimowym uruchomienie silnika wysokopręŜnego ułatwiają 

a)  układ paliwowy. 
b)  świece Ŝarowe i sprawny akumulator. 
c)  alternator. 
d)  rozrusznik. 

 
16.  Podczas sprzęgania ciągnika z przyczepą rolniczą podłączamy 

a)  zaczep transportowy i przewód hamulcowy. 
b)  instalację oświetleniową i zaczep transportowy. 
c)  instalację oświetleniową, pneumatyczna hamulców i zaczep transportowy. 
d)  instalację hydrauliczną i zaczep transportowy. 

 
17.  Przed wyjazdem ciągnikiem na drogę operator ciągnika powinien 

a)  sprawdzić  wielkość  płynów  eksploatacyjnych  ciągnika  i  działanie  obowiązkowych 

ś

wiateł i sygnału dźwiękowego. 

b)  sprawdzić tylko poziom elektrolitu w akumulatorze i działanie świateł.  
c)  dokonać tylko oględzin zewnętrznych ciągnika i uzupełnić ciśnienie w ogumieniu. 
d)  podjąć jazdę ciągnikiem bez sprawdzania poniewaŜ wczoraj zakończył pracę późnym 

wieczorem. 

 
18.  Aby uzyskać prawo jazdy kat. T musisz spełnić warunki 

a)  ukończyć szkołę rolniczą. 
b)  odbyć szkolenie przewidziane programem nauczania na kat. T w szkole lub ośrodku  

szkoleniowym. 

c)  mieć ukończone 16 lat i gimnazjum. 
d)  posiadać  prawo  jazdy  kat.  B  moŜesz  prowadzić  ciągnik  z  dwuosiową  przyczepą  

transportową. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

19.  Prawo jazdy kat. T uprawnia do 

a)  prowadzenia ciągnika rolniczego w połączeniu z przyczepą dwuosiową. 
b)  poruszania się zestawem z przyczepą tylko na polach. 
c)  prowadzenia pojazdów samochodowych do 750 kg. 
d)  uprawnia tylko do prowadzenia pojazdów samobieŜnych. 
 

20.  Nad bezpieczeństwem, porządkiem, kontrolowaniem i kierowaniem ruchu czuwa 

a)  starosta powiatu. 
b)  wydział komunikacji. 
c)  policja. 
d)  słuŜba drogowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika rolniczego  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  i prowadzenie 
ci
ągnika rolniczego” 

 
Test składa się z  20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 4, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 3, 7, 8, 11, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1. a, 2 .b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. d, 7. c, 8. b, 9. d, 10. d, 11. d, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. b, 16. d, 17. b, 18. d, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu   
 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić zasady eksploatacji sprzęgła 

2. 

Ustalić warunki blokowania mechanizmu 
róŜnicowego 

PP 

3. 

Wyjaśnić zasady jazdy ciągnikiem 
w trudnym terenie 

4. 

Wyjaśnić działanie sprzęgła w ciągniku 

5. 

Określić zakres kontroli codziennej 
ogumienia 

6. 

Określić  zagroŜenia  środowiska  podczas 
eksploatacji ciągnika 

7. 

Ustalić zasady odpowietrzania układu 
zasilania silnika  

PP 

8. 

Ustalić sposób zwiększenia siły w ciągniku  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

9. 

Określić  czynności  przed  uruchomieniem 
silnika 

10. 

Wyjaśnić cel załączenia pedałów hamulca 
roboczego  

11. 

Określić zasady regulacji maszyn 
napędzanych WOM 

12. 

Określić zasady ekonomicznej jazdy 

13. 

Określić dopuszczalne prędkości jazdy 

14. 

Scharakteryzować usterki układu zasilania 

15. 

Podłączyć instalację przyczepy do ciągnika 

PP 

16. 

Określić zasady wyprzedzania 

17. 

Ustalić zasady zatrzymania ciągnika na 
drogach 

PP 

18. 

Ustalić zasady eksploatacji ciągnika  

PP 

19. 

Określić zasady obsługi ciągnika 

20. 

Określić przyczyny wypadku drogowego 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Podczas jazdy ciągnikiem zaleca się 

a)  unikać częściowego wciskania sprzęgła. 
b)  wybierać taki bieg, aby silnik pracował na 99% mocy maksymalnej. 
c)  przełączać reduktor bez  rozłączania sprzęgła. 
d)  przełączać biegi bez wyłączania sprzęgła. 

 

2.  W ciągniku rolniczym blokadę mechanizmu róŜnicowego zaleca się włączać 

a)  tylko podczas prac polowych. 
b)  w początkowej fazie poślizgu. 
c)  gdy jedno z kół jest w duŜym poślizgu. 
d)  tylko w ruchu ulicznym. 

 

3.  Kierując ciągnikiem rolniczym na stoku naleŜy 

a)  unikać zawracania w kierunku spadku. 
b)  mieć minimum pół zbiornika paliwa. 
c)  unikać jazdy w kierunku wzniesienia. 
d)  unikać jazdy w kierunku spadku.  

 

4.  Podczas jazdy ciągnikiem całkowite wciśnięcie pedału sprzęgła umoŜliwia 

a)  wyłączenie silnika. 
b)  włączenie tylko biegu wstecznego. 
c)  włączenie tylko biegów do pracy w polu. 
d)  odłączenie wału odbioru mocy i napędu list jezdnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

5.  Kontrola ogumienia ciągnika rolniczego polega na sprawdzeniu 

a)  tylko ciśnienia w kołach przednich ciągnika. 
b)  tylko ciśnienia powietrza w kołach tylnych ciągnika. 
c)  zuŜycia bieŜnika opon i ciśnienia we wszystkich kołach. 
d)  tylko zewnętrzne obejrzenia ciągnika. 

 
6.  Ciągnik rolniczy zostanie uznany jako nadmiernie uciąŜliwy dla środowiska, jeŜeli 

a)  ma uszkodzone światła zewnętrzne. 
b)  nie wywołuje nadmiernego hałasu. 
c)  koła ciągnika są nadmiernie zabłocone. 
d)  wyciekają z ciągnika róŜne płyny. 

 
7.  Aby odpowietrzyć układ zasilania silnika o zapłonie samoczynnym naleŜy 

a)  uzupełnić paliwo do pełnego zbiornika. 
b)  odpowietrzyć przewody hamulcowe. 
c)  odpowietrzyć filtry paliwa. 
d)  wymienić filtr powietrza. 

 
8.  Montowanie dodatkowych obciąŜników w ciągniku rolniczym słuŜy 

a)  poprawieniu prędkości jazdy na najwyŜszym biegu. 
b)  zwiększaniu przyczepność kół. 
c)  poprawieniu sterowność w pracach polowych. 
d)  nie zwiększaniu nacisku jednostkowego na podłoŜe. 

 
9.  Przed uruchomieniem silnika ciągnika rolniczego naleŜy 

a)  nie sprawdzać połoŜenia dźwigni biegów. 
b)  włączyć pierwszy bieg. 
c)  sprawdzić połączenie z przyczepą rolniczą. 
d)  dźwignię wałka odbioru mocy ustawić w połoŜeniu neutralnym, 

 
10.  Rozłączenia pedałów hamulca roboczego w ciągniku rolniczym moŜemy dokonywać 

a)  jadąc po drodze z przyczepą. 
b)  po włączeniu najwyŜszego biegu. 
c)  na drodze  twardej. 
d)  przed zawracaniem w trudnym terenie. 

 
11.  Przed regulacją narzędzi napędzanych wałkiem przekaźnika mocy naleŜy 

a)  dokonać regulacji przy małych obrotach silnika. 
b)  unieść narzędzie na podnośniku i dokonać regulacji. 
c)  wyłączyć napęd wałka odbioru mocy. 
d)  wyłączyć silnik ciągnika. 

 
12.  Ekonomiczna jazda ciągnikiem 

a)  jazda na najwyŜszym biegu przy pełnym obciąŜeniu. 
b)  wyłączanie biegu przy jeździe z góry. 
c)  częste hamowanie i przyspieszanie prędkości jazdy. 
d)  jazda na najwyŜszym biegu bez przeciąŜania silnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

13.  Dopuszczalna  prędkość  ciągnika  rolniczego  w  terenie  niezabudowanym  z  przyczepą 

jednoosiową wynosi 
a)  25 km/h. 
b)  30 km/h. 
c)  20 km/h. 
d)  nie ma ograniczeń prędkości. 

 

14.  Przyczyną utrudniającą rozruch zimnego silnika jest 

a)  zapowietrzony zbiornik paliwa. 
b)  słaby dopływ powietrza do cylindrów. 
c)  rozładowany akumulator. 
d)  złe podłączenie instalacji pneumatycznej z przyczepą. 

 
15.  Przed  rozpoczęciem  jazdy  ciągnikiem  z  przyczepą  transportową  kierujący  nie  musi  

sprawdzać 
a)  podłączenie instalacji elektrycznej. 
b)  ciśnienie w kole zapasowym ciągnika. 
c)  napięcie paska alternatora. 
d)  połączenia z przyczepą, jeŜeli wczoraj jeździliśmy. 

 
16.  Aby umoŜliwić wyprzedzanie, kierujący ciągnikiem powinien 

a)  zwiększać szybkość ciągnika. 
b)  zjechać tylko na prawą stronę. 
c)  zwolnić tylko prędkość. 
d)  zwolnić prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się. 

 

17.  Kierowca moŜe zatrzymać ciągnik rolniczy na 

a)  na chodniku pozostawiając mni.1,5 metra dla pieszych. 
b)  na jezdni równolegle do krawędzi jezdni. 
c)  na jezdni skośnie do krawędzi. 
d)  na jezdni prostopadle do osi jezdni. 

 

18.  Terminowe dokonywanie przeglądów ciągnika rolniczego ułatwia 

a)  jazdę na najwyŜszym biegu w terenie zabudowanym. 
b)  utrzymanie szyb w czystości. 
c)  wygodne siedzenie operatora w kabinie. 
d)  prawidłowe zuŜycie paliwa i nie zanieczyszczanie środowiska. 

 

19.  Określane w instrukcji obsługi przez producentów zalecenia stosujemy 

a)  tylko w okresie gwarancji. 
b)  w tracie uŜywania ciągnika tylko w pracach polowych. 
c)  waŜne w całym okresie eksploatacji ciągnika. 
d)  nie mają większego znaczenia. 

 

20.  Przyczyną wypadku drogowego moŜe być 

a)  nadmierna dbałość o czystość ciągnika. 
b)  wypoczęty kierujący ciągnikiem. 
c)  znaczne zanieczyszczenie drogi po wyjeździe ciągnika z zabłoconymi kołami z pola. 
d)  przestrzeganie warunków gwarancji ciągnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika rolniczego  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

7.  LITERATURA  

 
1.  Dąbrowski  S.,  Kozłowska  D.:  Mechanizacja  rolnictwa.  Państwowe  Wydawnictwo 

Rolnicze i Leśne. Warszawa 1990 

2.  Kurczyński A., Nowak J.: Podręcznik kierowcy. Wydawnictwo Kram Warszawa. 2006 
3.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  dnia  31  grudnia  2002  r.  w  sprawie  warunków 

technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposaŜenia. 

4.  Rozporządzenie  Ministra  Komunikacji  i  Spraw  Wewnętrznych  z  dnia  13  października 

1983 r. w sprawie kierowców pojazdów silnikowych, z późniejszymi zmianami. 

5.  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. 

w sprawie kontroli ruchu drogowego.  

6.  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. 

w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. 

7.  Rozporządzenie  Ministrów  Infrastruktury  oraz  Spraw  Wewnętrznych  i  Administracji 

z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. 

8.  Skrobacki A. Chochowski A. Mechanizacja rolnictwa. Wydawnictwo SGGW Warszawa 1993 
9.  Skrobacki A.: Pojazdy rolnicze. Wydawnictwa Szkolne Pedagogiczne, Warszawa, 1996 
10.  Skrobacki A. Ekielski A. Pojazdy i ciągniki rolnicze Wydawnictwo „Wieś Jutra” 2003 
11.  Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” z późniejszymi zmianami. 
12.  www.ariadna.cd, 
13.  www.enigma.home.pl, 
14.  www.elmot.pl./kodex/. 
15.  www.grupaimage.com.pl 
 
Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz–Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997 
3.  Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1997 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000