background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 
                  i NAUKI 

 
 

 

Monika Mosionek 

 

 

Modelowanie form odzieży dla sylwetek nietypowych 
311[34].Z2.06 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2005

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  1

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Idryjan-Pajor 
mgr inż. Ewa Jachyn 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Marcin Olifirowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
Korekta: 
Joanna Iwanowska 
Krzysztof Bartodziej 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].Z2.06 
Modelowanie form odzieży dla sylwetek nietypowych  zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik technologii odzieży. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne  

5

3. Cele kształcenia 

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

7

5. Ćwiczenia 

10

 5.1. Wady postawy, typy figur, sposoby tuszowania wad                                                 10
   5.1.1. Ćwiczenia 

10

   5.1.2. Sprawdzian postępów 

11

5.2. Zasady modelowania konstrukcyjnego i wtórnego spódnicy na  nietypową  

 figurę                                                                                                                               11

   5.2.1. Ćwiczenia 

11

   5.2.2. Sprawdzian postępów 

12

5.3. Zasady modelowania spodni dla osób z wadami nóg 

12

   5.3.1. Ćwiczenia 

12

   5.3.2. Sprawdzian postępów 

13

5.4. Modelowanie odzieży na figurę pochyloną 

14

   5.4.1. Ćwiczenia 

14

   5.4.2. Sprawdzian postępów 

15

5.5.   Modelowanie odzieży na figurę sprężystą 

15

   5.5.1. Ćwiczenia 

15

   5.5.2. Sprawdzian postępów 

16

5.6. Modelowanie odzieży na figurę z wadami kręgosłupa 

16

   5.6.1. Ćwiczenia 

16

   5.6.2. Sprawdzian postępów 

17

5.7.  Modelowanie odzieży na figury typu C i D 

18

   5.7.1. Ćwiczenia 

18

   5.7.2. Sprawdzian postępów 

20

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

21

7. Literatura 

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  3

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii odzieży 311[34]. 
Poradnik dotyczy jednostki modułowej „Modelowanie form odzieży dla sylwetek nietypowych”. 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne, wykaz umiejętności jakie uczeń już powinien mieć ukształtowane, aby 

mógł bez problemu korzystać z poradnika, 

–  cele kształcenia, wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 
–  przykładowe scenariusze zajęć,  
–  ćwiczenia, przykładowe  ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

–  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W rozdziale 6 podano również: 

–  klucz odpowiedzi, 
–  instrukcje dla ucznia, 
–  instrukcje dla nauczyciela, 
–  przykładową kartę odpowiedzi. 
 
 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 

Moduł 311[34].Z2 

Procesy projektowania  

i modelowania odzieży 

311[34].Z2.01 

Wykonywanie rysunku odzieżowego

 

311[34].Z2.02 

Projektowanie odzieży

 

311[34].Z2.04 

Modelowanie podstawowych form odzieży

 

311[34].Z2.03 

Stylizowanie ubiorów

 

311[34].Z2.05 

Wykonywanie form odzieży 

zgodnie z projektem plastycznym 

 

311[34].Z2.06 

Modelowanie form odzieży  

dla sylwetek nietypowych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  5

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  posłużyć się terminologią z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieży, 
–  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp oraz wymaganiami ergonomii, 
–  dobrać materiały, narzędzia oraz przybory kreślarskie i rysunkowe, 
–  wykonać pomiary krawieckie, 
–  wykonać pomiary niezbędne do wykonania konstrukcji i modelowania podstawowych form 

odzieży, 

–  wykonać podstawowe formy odzieży, 
–  wykonać modelowanie wtórne, 

 

Pracownia powinna być wyposażona w: 

–  teksty przewodnie do ćwiczeń, 
–  tabele antropometryczne, 
–  taśmy centymetrowe, 
–  plansze pomiarów krawieckich dla sylwetek nietypowych, 
–  foliogramy dotyczące konstrukcji i modelowania wyrobów odzieżowych dla sylwetek 

nietypowych, 

–  żurnale mody dla typów sylwetek tęgich, 
–  manekiny krawieckie, 
–  parawany, 
–  lustra, 
–  narzędzia i przybory kreślarskie, 
–  materiały do modelowania przestrzennego, 
–  papier do wykreślania konstrukcji i modelowania wtórnego o formacie A0, 
–  techniczne środki kształcenia. 
 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  6

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować nietypowe figury kobiet i mężczyzn, 
–  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz wymaganiami ergonomii, 

–  dobrać materiał, narzędzia,  przyrządy i przybory krawieckie do modelowania form odzieży, 
–  pobrać miary krawieckie z nietypowych figur kobiet i mężczyzn, 
–  dobrać wzór, kolor i rodzaj tkaniny do typu figury, 
–  wykonać modelowanie konstrukcyjne i wtórne spódnicy na nietypową figurę, 
–  wykonać modelowanie formy spodni damskich lub męskich na nietypową figurę, 
–   wykonać modelowanie formy bluzki damskiej lub koszuli męskiej na figurę sprężystą, 
–  wykonać modelowanie formy żakietu lub marynarki na figurę pochyłą, 
–  wykonać modelowanie formy żakietu lub marynarki na figurę z bocznym skrzywieniem 

kręgosłupa, 

–  wykonać modelowanie ubiorów dla kobiet z typami figur C i D, 
–  wykonać modelowanie ubiorów dla mężczyzn z typami figur C i D, 
–  opracować dokumentację projektowo-modelową odzieży dla sylwetek nietypowych.   
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Temat: Modelowanie form odzieży na figury nietypowe – bluzka na figurę sprężystą 

 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności modelowania bluzki na figurę sprężystą. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  scharakteryzować nietypowe figury kobiet i mężczyzn, 
–  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz wymaganiami ergonomii, 

–  dobrać materiały, narzędzia, przyrządy i przybory krawieckie do modelowania form odzieży, 
–  wykonać modelowanie form bluzki damskiej na figurę sprężystą. 
 
Metody nauczania: 
–  pogadanka, 
–  pokaz, 
–  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna. 
 
Strategia: 
uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  grafoskop, 
–  foliogramy. 
 
Przebieg zajęć: 
1)  Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie listy obecności, podział na zespoły. 
2)  Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji. 
3)  Nawiązanie do tematu, nauczyciel zadaje pytania: 

–  Jakie znacie rodzaje figur ludzkich? 
–  Co wpływa na wygląd figury? 
–  Jakie mamy rodzaje postaw? 
–  Jakie znacie rodzaje odchyleń w budowie człowieka? 

4) 

Realizacja tematu: 

–  przedstawienie foliogramu obrazującego rodzaje typów figur ludzkich i ich charakterystyka, 
–  omówienie wad podstawowych i fragmentarycznych występujących w budowie ciała 

człowieka, 

–  scharakteryzowanie figury sprężystej, 
–  ustalenie kolejności czynności modelowania form bluzki na figurę sprężystą i zapisanie 

na tablicy, 

–  wyświetlenie foliogramu obrazującego modelowanie form bluzki na figurę sprężystą, 
–  wykonanie przez uczennice ćwiczenia w zeszytach o następującej treści „Przystosuj 

formę bluzki damskiej dla figury sprężystej”,  

–  sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  8

 

Rys. 1. Przystosowanie form odzieży: a) tył, b) przód  
Źródło: Trzecińska K.: Konstrukcja i modelowanie odzieży lekkiej Cz.2. WSiP, Warszawa 1995. 

 

1)  Podsumowanie: 

–  nauczyciel zadaje pytania. 
–  ocena ćwiczenia. 
–  wypełnienie karty ewaluacyjnej. 
–  uporządkowanie sali. 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Temat zajęć: Modelowanie form spodni na nogi „O” i „X” 
 
Cel ogólny: 
Kształtowanie umiejętności modelowania form spodni dla sylwetek z wadami nóg. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

–  scharakteryzować nietypowe figury kobiet i mężczyzn, 
–  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz wymaganiami ergonomii, 

–  dobrać materiały narzędzia, przyrządy i przybory krawieckie do modelowania form odzieży, 
–  pobrać pomiary kontrolne potrzebne do zmodelowania spodni na nogi „O” i „X” , 
–  zmodelować spodnie na nogi „O” i „X”. 

 

Metody nauczania: 
–  pogadanka, 
–  pokaz, 
–  ćwiczenia. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
–  indywidualna. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  9

Środki dydaktyczne: 
–  grafoskop, 
–  foliogramy. 
 
Przebieg zajęć: 
1)  Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie listy obecności. 
2)  Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji. 
3)  Nawiązanie do tematu, nauczyciel zadaje pytania: 

–  Jakie znacie rodzaje figur ludzkich? 
–  Co wpływa na wygląd figury? 
–  Jakie mamy rodzaje postaw? 
–  Jakie znacie rodzaje odchyleń w budowie człowieka? 

4)  Realizacja tematu: 

–  przedstawienie foliogramu obrazującego rodzaje wad nóg, 
–  scharakteryzowanie figury o nogach „O” i „X”, 
–  przedstawienie sposobu pobierania miar kontrolnych potrzebnych do zmodelowania form 

spodni na nogi „O” i „X”, 

–  ustalenie kolejności czynności modelowania form spodni na nogi „O” i zapisanie na tablicy, 
–  wyświetlenie foliogramu obrazującego modelowanie form spodni na nogi „O”, 

 

 

Rys. 2. Przystosowanie form spodni na nogi O 
Źródło: Lewandowska-Stark E.: Modelowanie form odzieży na górną część ciała. SOP,  Toruń 1999. 

 

−  wykonanie przez uczniów ćwiczenia o treści:  Zmodeluj spodnie na nogi „O”. Wymiar 

kontrolny  rozstawienia nóg w kolanach równa się 4 cm. 

–  sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. 

5)  Podsumowanie: 

–  nauczyciel zadaje pytania, 
–  ocena ćwiczenia, 
–  zadanie i omówienie sposobu wykonania pracy domowej ( zmodelować formy spodni na 

nogi „X”), 

–  wypełnienie karty ewaluacyjnej, 
–  uporządkowanie sali. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 10

5. ĆWICZENIA 

   

 

 

5.1. Wady postawy, typy figur, sposoby tuszowania wad 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj suknię całodzienną na figurę typu D. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z typami figur, 
2)  scharakteryzować sylwetkę typu D, 
3)  zaprojektować suknię dla tego typu sylwetki, 
4)  zaprezentować i uzasadnić efekty pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

żurnale mody dla sylwetek tęgich, 

− 

arkusz papieru, 

− 

narzędzia i przybory do projektowania. 

 
Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 
– ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 2  

Do zaprojektowanego modelu sukni dobierz odpowiednią tkaninę. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  z katalogu próbek wybrać próbkę tkaniny o fakturze i deseniu odpowiednim dla danej 

sylwetki i fasonu, 

2)  przykleić próbkę obok projektu, 
3)  przedstawić efekt swojej pracy i uzasadnić swój wybór. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

katalog próbek, 

− 

projekt sukni, 

− 

klej, nożyce. 

 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–   ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 11

5.1.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

   

Tak  

Nie 

1) wymienić typy figur, 

 

   

2) wymienić wady postawy i budowy figur, 

 

   

3) wyjaśnić zasady ukrywania wad budowy, 

 

   

4) wyjaśnić jak optycznie wydłużyć i wyszczuplić sylwetkę,  

 

 

5) wybrać fason i tkaninę na figurę tęgą.  

 

 

 
 
5.2. Zasady modelowania konstrukcyjnego i wtórnego spódnicy  

na nietypową figurę 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj pomiaru kontrolnego ZTv lewego i prawego boku, z figury o jednym biodrze 

niższym i oblicz o jaką wartość liczbową musisz skrócić bok formy tyłu i przodu na krzywej linii 
bioder.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać pomiaru wysokości talii z lewej strony, 
2)  dokonać pomiaru wysokości talii z prawej strony, 
3)  obliczyć różnicę pomiarów. 

 

Środki dydaktyczne 

–  manekin z wadą postawy, 
–  taśma centymetrowa, 
–  kartka papieru. 

 
Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–   ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 2  

Przystosuj formę spódnicy podstawowej do figury o jednym biodrze niższym.  

Wymiary kontrolne: ZTv  lewa strona =104 cm, ZTv  prawa strona = 101 cm 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć różnicę wymiarów lewej i prawej strony, 
2)  na formie tyłu i przodu wyprowadzić linię potrzebną do przystosowania formy 

 

do sylwetki, 

3)  skrócić formę na boku o wymiarze mniejszym, 
4)  wyprowadzić kontury zmodelowanej formy, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  formy spódnicy podstawowej, 
–  przybory kreślarskie, 
–  papier, 
–  nożyce, 
–  taśma centymetrowa. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

5.2.2. Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 

   

Tak  

Nie 

1) dobrać fason spódnicy do figury o zbyt wąskich biodrach, 

 

   

2) ukryć zbyt szerokie biodra, 

 

   

3) zdjąć pomiary kontrolne z sylwetki, 

 

   

4) obliczyć różnicę wysokości bioder, 

 

   

 

 

5) podać kolejność czynności przy modelowaniu spódnicy na figurę o jednym 

biodrze niższym, 

 

 

 

6) zmodelować spódnicę na figurę o jednym biodrze niższym.  

 

 

 
 

5.3. Zasady modelowania spodni dla osób z wadami nóg 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zmodeluj spodnie na nogi „O”. Wymiar kontrolny  rozstawienia nóg w kolanach równa  

się 4cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować formę przodu i tyłu spodni, oznaczyć linię załamania nogawki i linię kolana, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 13

2)  rozciąć formę, 
3)  przykleić formę, zmodelować, 
4)  wyznaczyć linie konturowe przodu i tyłu spodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  forma spodni, 
–  nożyce, 
–  klej, 
–  papier, 
–  przybory kreślarskie. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 
Ćwiczenie 2  

Zmodeluj spodnie na nogi „X”. Wymiar kontrolny  rozstawienia nóg w kostkach  równa  

się 6 cm. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formę przodu i tyłu spodni, oznaczyć linię załamania nogawki i linię kolana, 
2)  rozciąć formę, 
3)  przykleić formę, zmodelować, 
4)  wyznaczyć linie konturowe przodu i tyłu spodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  forma spodni, 
–  nożyce, 
–  klej, 
–  papier, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Zalecana  metoda nauczania–uczenia się: 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

5.3.2  Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 
 

 Tak 

 

Nie 

1) określić jakie nogi nazywa się nogami koślawymi lub nogami „X”, 

 

   

2) określić jakie nogi nazywa się nogami szpotawymi lub nogami „O”, 

 

   

3) zdjąć wymiar kontrolny potrzebny do modelowania spodni na nogi „X”, 

 

   

4) zdjąć wymiar kontrolny potrzebny do modelowania spodni na nogi „O”, 

 

   

5) wymienić  kolejność czynności przy modelowaniu spodni na nogi „O”. 

 

   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 14

5.4. Modelowanie odzieży na figurę pochyloną 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Mając wymiary kontrolne SyTy = 41cm  i SySvXpTp = 49 cm, porównaj je z wymiarami  

w tabeli wymiarów i ustal różnicę wymiarów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać wymiary w tabeli wymiarów dla  reprezentantki figury typu B, 
2)  porównać wymiary, 
3)  ustalić różnicę, 
4)  zapisać wynik. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tabela wymiarów, 
–  karta odpowiedzi. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 2  

Przystosuj formę bluzki damskiej dla figury o wypukłych plecach i płaskiej klatce 

piersiowej, według wymiarów kontrolnych z ćwiczenia 1. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować formę przodu i tyłu bluzki, 
2)  nanieść linie modelowe, 
3)  zmodeloweć formy, 
4)  wykreślić kontury zmodelowanej formy. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  forma bluzki dla reprezentanta figury typu B, 
–  papier, klej, nożyce, 
–  przybory kreślarskie. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 15

5.4.2. Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 
  

Tak 

 Nie 

1) scharakteryzować sylwetkę pochyłą,  

 

 

2) zdjąć wymiary kontrolne , 

 

   

3) uzasadnić cel zdejmowania miar kontrolnych, 

 

   

4) wymienić kolejność czynności przy modelowaniu form odzieży dla figury pochyłej,  

   

5) przystosować formę dla figury pochyłej.  

 

 

 

5.5. Modelowanie odzieży na figurę sprężystą 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Mając wymiary kontrolne SyTy = 37 cm i SySvXpTp = 53 cm, porównaj je z wymiarami  

w tabeli wymiarów i ustal różnicę wymiarów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać wymiary w tabeli wymiarów dla  reprezentanta figury typu B, 
2)  porównać wymiary, 
3)  ustalić różnicę, 
4)  zapisać wynik. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tabela wymiarów, 
–  karta odpowiedzi. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 2  

Przystosuj formę bluzki damskiej dla figury sprężystej, według wymiarów kontrolnych  

z ćwiczenia1. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formę przodu i tyłu bluzki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 16

2)  nanieść linie modelowe, 
3)  zmodeloweć formy, 
4)  wykreślić kontury zmodelowanej formy. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  forma bluzki dla reprezentanta figury typu B, 
–  papier, klej, nożyce, 
–  przybory kreślarskie. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

5.5.2. Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 
 

 

Tak  

Nie 

1) scharakteryzować sylwetkę sprężystą,  

 

 

2) zdjąć wymiary kontrolne, 

 

 

 

3) uzasadnić cel zdejmowania miar kontrolnych, 

 

 

 

4) wymienić kolejność czynności przy modelowaniu form odzieży dla figury sprężystej,  

   

5) przystosować formę dla figury sprężystej.  

 

 

 
 

5.6. Modelowanie odzieży na figurę z wadami kręgosłupa 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zdejmij wymiary kontrolne z figury z bocznym skrzywieniem kręgosłupa i ustal różnicę 

tych miar. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdjąć miarę ZRv  po stronie podwyższonego barku, 
2)  zdjąć miarę ZRv  po stronie obniżonego barku, 
3)  ustalić różnicę miar. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  osoba mierzona lub manekin, 
–  taśma centymetrowa, 
–  plansze ze sposobem zdejmowania miar kontrolnych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 17

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Zmodeluj formy marynarki dla figury z bocznym skrzywieniem kręgosłupa o wymiarach 

kontrolnych: ZRv  = 148 po stronie prawej,  ZRv  = 144 po lewej stronie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formę przodu, tyłu i boczka marynarki męskiej,  
2)  nanieść linie modelowe, 
3)  zmodeloweć formy, 
4)  wykreślić kontury zmodelowanej formy. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  forma marynarki dla reprezentanta figury typu B, 
–  papier, klej, nożyce, 
–  przybory kreślarskie. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia: praktyczne. 
 

5.6.2. Sprawdzian postępów 

 
Uczeń potrafi: 

   

Tak  

Nie 

1) scharakteryzować figurę z bocznym skrzywieniem kręgosłupa,  

 

 

2) wymienić jakie zmiany w figurze powoduje boczne skrzywienie kręgosłupa,    

 

3) zdjąć wymiary kontrolne z figury z bocznym skrzywieniem kręgosłupa,  

 

 

 

 

4) wyjaśnić na czym polega modelowanie form marynarki dla figury z bocznym 

skrzywieniem kręgosłupa, 

 

 

 

 

 

5) wymienić kolejność czynności przy modelowaniu form marynarki dla figury  

z bocznym skrzywieniem kręgosłupa, 

 

 

 

6) dostosować formy odzieży do figury z bocznym skrzywieniem kręgosłupa.   

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 18

5.7. Modelowanie odzieży na figury typu C i D 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypisz z tabeli wymiarów wymiary dla reprezentantki figury typu C, które niezbędne są do 

wykonania konstrukcji sukni. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać miary reprezentantki figury typu C, 
2)  przedstawić wyniki swojej pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tabele wymiarów z wymiarami szczegółowymi z podziałem na grupy typologiczne, 
–  karta odpowiedzi. 
 

Zalecana metoda nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 
Ćwiczenie 2  

Na podstawie wypisanych miar i podanego opisu, oblicz długości  odcinków 

konstrukcyjnych niezbędnych do narysowania siatki konstrukcyjnej sukienki. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć długości odcinków konstrukcyjnych, 
2)  wyniki wpisać do karty odpowiedzi. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  plansze z wypisanymi odcinkami konstrukcyjnymi, 
–  kalkulator, 
–  karta odpowiedzi. 
 

Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, 
–  tekst przewodni. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 19

Ćwiczenie 3 

Na podstawie obliczonych odcinków konstrukcyjnych wykonaj konstrukcję i modelowanie 

form sukni tyłu i przodu dla figury typu C. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować siatkę konstrukcyjną sukni, 
2)  wykonać modelowanie konstrukcyjne przodu i tyłu, 
3)  wykreślić kontury zmodelowanych form, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  papier do kreślenia konstrukcji, przybory kreślarskie. 

 
Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ćwiczenie 4 

Wypisz z tabeli wymiarów, wymiary dla reprezentanta figury typu C i oblicz długości 

odcinków konstrukcyjnych niezbędnych do narysowania siatki konstrukcyjne marynarki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać miary reprezentanta figury typu C, 
2)  obliczyć długości odcinków konstrukcyjnych, 
3)  przedstawić wyniki swojej pracy. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tabele wymiarów z wymiarami szczegółowymi z podziałem na grupy typologiczne, 
–  plansze z wypisanymi odcinkami konstrukcyjnymi, 
–  kalkulator, 
–  karta odpowiedzi. 

 
Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Ćwiczenie 5  

Na podstawie obliczonych odcinków konstrukcyjnych wykonaj konstrukcję i modelowanie 

form tyłu, boczka i przodu  marynarki dla figury typu C. 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 

Uczeń powinien: 

1)  narysować siatkę konstrukcyjną marynaki, 
2)  wykonać modelowanie konstrukcyjne przodu, boczka  i tyłu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 20

3)  wykreślić kontury zmodelowanych form, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  papier do kreślenia konstrukcji, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Zalecana metoda nauczania–uczenia się: 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
 

5.7.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 
 

 

Tak  

Nie 

1) podać różnicę między obwodem klatki piersiowej i bioder dla figury typu C i  D, 

 

   

2 scharakteryzować odzież dla figury typu C i D, 

 

   

3 wypisać miary potrzebne do wykonania konstrukcji sukni, 

 

   

 

 

4 podać cel zwiększenia wartości kątowej zaszewki piersiowej  

i wydłużenia długości przodu, 

 

 

 

5 narysować  siatkę konstrukcyjną sukni damskiej, 

 

   

6 wykonać modelowanie sukni dla sylwetki typu C. 

 

   

7 wykonać modelowanie marynarki męskiej dla sylwetki typu D? 

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 21

6. EWALUACJA  OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 do jednostki modułowej „Modelowanie form odzieży na sylwetki 
nietypowe” 
 

Test składa się z dwóch części: 

–  I część to zadania wielokrotnego wyboru (1–8) z poziomu podstawowego 
–  II część zawiera zdania 11 i 13 z poziomu  podstawowego i zadania 9,10,12,14,15,16  

z poziomu ponadpodstawowego 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą  odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 
dostateczny   – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 
dobry  

 – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo dobry   – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego 
 
 

Plan testu                                                                              Klucz odpowiedzi:  

Nr zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom  

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

Część I 

1. 

Zidentyfikować figury nietypowe 
kobiet i mężczyzn. 

A P 

2. 

Wyjaśnić sposób przystosowania form 
bluzki na sylwetkę pochyłą. 

B P 

3. 

Zidentyfikować pomiary kontrolne dla 
figury sprężystej.  

A P 

4. 

Rozróżniać pomiary kontrolne figur 
nietypowych. 

B P 

5. Zidentyfikować typ sylwetki. 

A P 

6.  Zidentyfikować figury z wadami nóg. 

7. 

Zidentyfikować pomiary kontrolne dla 
figur z wadami nóg.  

A P 

8. 

Wyjaśnić sposób przystosowania form 
marynarki dla figury z bocznym 
skrzywieniem kręgosłupa. 

B P 

Część II 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 22

Zaplanować kolejność czynności przy 
modelowaniu form spodni na nogi „O”. 

D PP 

1-b, 2-a, 3-d, 4-c, 5-e, 6-f. 

10 

Zastosować symbolikę pomiarów 
antropometrycznych 

C PP 

1-c, 2-e, 3-a, 4 -d,  5-b. 

11 

Zidentyfikować fason sukienki 
odpowiedni dla sylwetki typu C i D. 

B P 

12 

Scharakteryzować sposób 
przystosowania form bluzki na 
sylwetkę sprężystą. 

PP 

Figura o płaskich plecach i wypukłej 
klatce piersiowej wymaga skrócenia tyłu 
i wydłużenia przodu w części pachowej  

13 

Zidentyfikować sylwetkę nietypową dla 
której przystosowane zostały formy 
bluzki.  

A P 

pochyłej 

14 

Scharakteryzować sposób 
przystosowania form  spodni na nogi 
„O” i na nogi „X” 
 

C PP 

Spodnie 

„X” 

wymagają wydłużenia 

nogawki od strony wewnętrznej i 
poszerzenia na linii kolan. 
Spodnie „O” wymagają wydłużenia 
nogawki od strony zewnętrznej i 
poszerzenia na linii kolan. 

15 

Scharakteryzować sposób 
przystosowania  form marynarki dla 
sylwetki z bocznym skrzywieniem 
kręgosłupa. 
 

PP 

Po stronie obniżonego barku należy 
skrócić formy marynarki o 1,5 cm. 
Po stronie podwyższonego barku należy 
wydłużyć formy o 1,5 cm  

16 

Zastosować metodę modelowania przy 
modelowaniu form spódnicy dla 
sylwetki  
o jednym biodrze niższym 

C PP 

Uczeń na formie podstawowej spódnicy  
damskiej przygotowanej całości w skali 
1:4 powinien: 
−  na formie tyłu poprowadzić linię 

potrzebną do zamknięcia formy po 
stronie obniżonego biodra, 

−  zamknąć formę tyłu na linii boku na 

szerokość otrzymanej różnicy 
wymiarów (2 cm), 

−  na formie przodu wy znaczyć linię 

odpowiadającą położeniu linii na 
formie tyłu, 

−  formę przodu na linii boku skracamy 

analogicznie jak formę tyłu, 

−  poprawiamy kontury zmodelowanej 

formy 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 23

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

dwutygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły 

uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Test składa się z dwóch części i zawiera  16 zadań.  
2.  Do każdego zadania podana jest instrukcja wykonania zadania.  
3.  Przed rozpoczęciem  przeczytaj dokładnie polecenia. 
4.  Za każde prawidłowo wykonane zadanie możesz otrzymać 1 punkt. 
5.  Na wykonanie zadań testowych  masz 60 minut. 
6.  Do wykonania ostatniego zadania wykorzystaj przygotowane w całości formy spódnicy. 
7.  Odpowiedzi wpisuj w kartę odpowiedzi. 
 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
–  formy spódnicy damskiej podstawowej w skali 1:4. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 24

Zadania testowe nr 1 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Test składa się z dwóch części i zawiera  16 zadań.  
2.  Do każdego zadania podana jest instrukcja wykonania zadania.  
3.  Przed rozpoczęciem  przeczytaj dokładnie polecenia. 
4.  Za każde prawidłowo wykonane zadanie możesz otrzymać 1 punkt. 
5.  Na wykonanie zadań testowych  masz 60 minut. 
6.  Do wykonania  zadania 16 wykorzystaj przygotowane formy spódnicy w skali 1:4. 
7.  Poprawne odpowiedzi wpisuj w kartę odpowiedzi. 

 

Część I 

W podanych zadaniach wybierz prawidłową odpowiedź i zakreśl ją znakiem X. Jeżeli 

wybraną odpowiedź chcesz zmienić na inną, to błędną weź w kółko, a właściwą zaznacz 
znakiem X. 

 

1.  Figura charakteryzująca się zgarbionymi plecami, słabo rozwiniętą klatką piersiową to: 

a)  figura prosta 
b)  figura normalna 
c)  figura sprężysta  
d)  figura pochyła           
 

2.  Figura o wypukłych plecach i płaskiej klatce piersiowej wymaga: 

a)  wydłużenia przodu i skrócenia tyłu w części pachowej, 
b)  wydłużenia tyłu i skrócenia przodu w części pachowej, 
c)  wydłużenia przodu i tyłu w części piersiowej, 
d)  nie wymaga żadnych zmian    
 

3.  Przystosowanie form odzieży dla figury sprężystej wymaga kontrolnych wymiarów: 

a)  XlXl, XcXc 
b)  RvRv, XcXc 
c)  SyTy, SySvXpTp  
d)  SyTy, XcXc    
 

4.  Pomiar kontrolny ZTv  zdejmujemy przy figurze: 

a)  o jednym biodrze niższym  
b)  o jednym barku niższym  
c)  z bocznym skrzywieniem kręgosłupa 
d)  normalnej 
 

5.  Sylwetka kobieca o wymiarach 164/108/124 należy do: 

a) typu 

b)  typu A  
c) typu 

e)  typu D  
 

6.  Nogi schodzące się w kolanach a rozchodzące w kostkach nazywa się nogami: 

a)  koślawymi „X” 
b)  szpotawymi  
c)  nogami „O” 
d)  krzywymi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 25

7.  Do modelowania form spodni na nogi „O” zdejmuje się wymiar: 

a)  ZTv z prawej i lewej strony 
b)  rozstawionych nóg w kolanach  
c)  rozstawionych nóg w kostkach 
d)  długości krocza 
 

8.  Modelowanie form marynarki z bocznym skrzywieniem kręgosłupa wymaga: 

a)  skrócenia linii boku po stronie obniżonego barku i wydłużenia po stronie przeciwnej 
b)  wydłużenia linii boku po stronie obniżonego barku 
c)  skrócenia linii boku po stronie podwyższonego barku 
d)  nie wymaga żadnych zmian  

 

Część II 

W podanych zadaniach należy przyporządkować, pogrupować, uzupełnić wypowiedź, połączyć 

w pary przedstawione informacje, zmodelować. 
 
9.  Poniżej wymieniono czynności jakie należy wykonać przy modelowaniu form spodni na 

nogi „O” . Wpisz prawidłową kolejność (np. 1 a)  

Nazwa czynności 

a) przygotować formę przodu i tyłu spodni, oznaczyć linię złożenia nogawki oraz linię kolana  
b) zdjąć wymiar kontrolny rozstawienia nóg w kolanach 
c) rozciąć obie formy spodni wzdłuż linii złożenia do linii dołu 
d) rozciąć linię kolana od strony zewnętrznej do linii złożenia 
e) rozstawić formy boczne o wielkość = 1/4 rozstawienia nóg w kolanach 
f) wykreślić linie konturowe przodu i tyłu spodni 

 

 

10.  Z lewej strony zamieszczone są symbole wymiarów, a z prawej nazwy każdego symbolu. 

Połącz w pary symbol z nazwą (np. 1-b) 
1.  ZTv                           a) obwód bioder    
2.  opx                             b) łuk długości tyłu do talii  
3.  obt                              c) wysokość talii       
4.  SySvXpTp                  d) łuk długości przodu do talii                                    
5.  SyTy                           e) obwód klatki piersiowej                          
 

11.  Który z przedstawionych poniżej fasonów odzieży jest najodpowiedniejszy dla sylwetek 

typów C i D  

a)                             
                              b)                                                                     c) 

 

                                           

                                           

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 26

12.  Uzupełnij poniższe zdanie.                                                                                       

Figura o płaskich plecach i wypukłej klatce piersiowej wymaga skrócenia 
................................ i wydłużenia ....................................... w części pachowej 
 

13.  Dla jakiej figury przystosowano poniższą formę: 
  

                                      

         

 
14.  Uzupełnij poniższe zdanie: 

Spodnie „X” wymagają ….....….… nogawki od strony…......…… i poszerzenia na linii 
kolan. 
Spodnie „O” wymagają …….......…nogawki od strony ……....…. i poszerzenia na linii 
kolan. 
 

15.  Mając dane wymiary kontrolne figury z bocznym skrzywieniem kręgosłupa, ustal o ile 

należy skrócić formy marynarki po stronie obniżonego barku, a ile wydłużyć po stronie 
podwyższonego barku. 

ZRv   = 147,0 cm – po stronie podwyższonego barku 
ZRv   = 144,0 cm – po stronie obniżonego barku 
 

16.  Przystosuj formę spódnicy podstawowej dla figury o jednym biodrze niższym mając 

wymiary kontrolne: 

ZTv – strona lewa   = 102,0 cm  
ZTv – strona prawa = 100,0 cm 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 27

KARTA  ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 
Modelowanie form odzieży dla sylwetek nietypowych 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

Część II 

1 a 

d  

2 a 

d  

3 a 

d  

4 a 

d  

5 a 

d  

6 a 

d  

7 a 

d  

8 a 

d  

Część II 

 
………………………………………………………………….. 
 
………………………………………………………………….. 

10 

 
………………………………………………………………….. 

11 

 
………………………………………………………………….. 

12 

Figura o płaskich plecach i wypukłej klatce piersiowej wymaga 
skrócenia………………………… i wydłużenia………………………..
w części pachowej. 
 

13 

 
………………………………………………………………….. 

14 

Spodnie „X” wymagają ……………….. nogawki od strony……………… 
i poszerzenia na linii   kolan. 
Spodnie „O” wymagają ……………… nogawki od strony ………………. 
i poszerzenia na linii kolan. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 28

15 

 
……………………………………………………….. 

16 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 29

Test 1 do jednostki modułowej „Modelowanie form odzieży na sylwetki 
nietypowe” 

 

Test składa się z dwóch części: 

–  I część to zadania wielokrotnego wyboru (1–8) z poziomu podstawowego 
–  II część zawiera zdania 12 i 14 z poziomu  podstawowego i zadania 9,10,11,12,15,16  

z poziomu ponadpodstawowego 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą  odpowiedź lub jej brak uczeń 
otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający   – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 
dostateczny  

– za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry  

– za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3  z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo dobry  – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego 
 
 
          Plan testu                                                                                       Klucz odpowiedzi: 
 

Nr zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

oria 

celu 

Poziom  

wy

maga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

Część I 

1. 

Zidentyfikować figury nietypowe kobiet  
i mężczyzn. 

A P 

2. 

Wyjaśnić sposób przystosowania form 
bluzki na sylwetkę pochyłą. 

B P 

3. 

Zidentyfikować pomiary kontrolne dla 
figury o jednym biodrze niższym. 

A P 

4. 

Zidentyfikować pomiary kontrolne dla  
figury pochyłej i sprężystej. 

A P 

5. 

 Zidentyfikować typ sylwetki 

6. 

Zidentyfikować figury z wadami nóg. 

7. 

Wyjaśnić sposób modelowania form 
marynarki dla figury z bocznym 
skrzywieniem kręgosłupa. 

B P 

8. 

Zidentyfikować pomiary kontrolne dla 
figury z nogami „X”. 

A P 

Część II 

Zaplanować kolejność czynności przy  
modelowaniu sukni damskiej dla typu 
sylwetki C i D. 

PP 

1-b, 2-e, 3-f, 4-a, 5-c, 6-d, 7-g. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 30

10 

Zastosować sposób  modelowania form 
marynarki dla figury z bocznym 
skrzywieniem kręgosłupa. 
 

C PP 

 

11 

Zastosować symbolikę pomiarów 
antropometrycznych. 

PP 

1-c, 2- e, 3-a, 4-d, 5-b. 

12 

Zidentyfikować figurę dla której 
przystosowano formy spódnicy 
podstawowej. 

A P 

Na 

figurę o jednym biodrze niższym. 

13 

Zastosować odpowiedni  fason odzieży, 
wzór kolor i rodzaj tkaniny do sylwetki 
tęgiej. 

C PP 

−  linie pionowe w kompozycji fasonów.  

−  styl klasyczny jest najbardziej 

odpowiedni dla tego typu figur  

14 

Zidentyfikować typ sylwetki. 

Typ D o różnicy 16 cm, oznacza figurę o 
bardzo dużym obwodzie bioder w stosunku 
do obwodu klatki piersiowej 

15 

Porównać wymiary kontrolne z tabelą 
wymiarów. 

C PP 

Różnica wymiarów wynosi 1 cm.  
Formę tyłu skracamy o 1 cm,  
a formę przodu wydłużamy 1 cm 

16 

Zastosować metodę modelowania wtórnego 
przy modelowaniu form spodni dla sylwetki 
o nogach „X”. 

C PP 

Uczeń na formie spodni   przygotowanych  
w skali 1: 4 powinien: 

− przygotować formę przodu i tyłu spodni, 

oznaczyć linię załamania nogawki  oraz 
linię kolana z konstrukcji 

− rozciąć linię kolana od strony 

zewnętrznej (boku) do linii załamania:  
w przodzie  

− rozciąć obie formy spodni wzdłuż linii 

załamania  do linii talii i do dołu. 

− przykleić formy odsuwając boczne części 

Wielkość rozsunięcia równa się ¼ 
rozstawienia nóg w kolanach:  
4.0 cm: 4 = 1 cm  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 31

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

dwutygodniowym. 

2.  Omów  cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych jakie 

będą w teście. 

5.  Omów  sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły 

uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Test składa się z dwóch części i zawiera  16 zadań.  
2.  Do każdego zadania podana jest instrukcja wykonania zadania.  
3.  Przed rozpoczęciem  przeczytaj dokładnie polecenia. 
4.  Za każde prawidłowo wykonane zadanie możesz otrzymać 1 punkt. 
5.  Na wykonanie zadań testowych masz 60 minut. 
6.  Do wykonania ostatniego zadania wykorzystaj przygotowane formy spódnicy przygotowane  

w całości. 

7.  Odpowiedzi wpisuj w kartę odpowiedzi. 

 
Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
–  formy spodni damskich w skali 1:4.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 32

Zadania testowe nr 2 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Test składa się z dwóch części i zawiera  16 zadań.  
2.  Do każdego zadania podana jest instrukcja wykonania zadania.  
3.  Przed rozpoczęciem przeczytaj dokładnie polecenia. 
4.  Za każde prawidłowo wykonane zadanie możesz otrzymać 1 punkt. 
5.  Na wykonanie zadań testowych  masz 60 minut. 
6.   Do wykonania  zadania 16 wykorzystaj przygotowane formy spodni w skali 1: 4. 
7.  Poprawne odpowiedzi wpisuj w kartę odpowiedzi. 
 
Część I 

W podanych zadaniach wybierz prawidłową odpowiedź i zakreśl ją znakiem X. Jeżeli 

wybraną odpowiedź chcesz zmienić na inną, to błędną weź w kółko, a właściwą zaznacz 
znakiem X. 

 

1.  Figura charakteryzująca się płaskimi plecami  i dobrze rozwiniętą  klatką piersiową to: 

a)  figura pochyła 
b)  figura normalna 
c)  figura sprężysta 
d)  figura typowa           

 
2.  Figura pochyła wymaga: 

a)  wydłużenia przodu i skrócenia tyłu w części pachowej, 
b)  wydłużenia przodu i tyłu w części piersiowej,  
c)  nie wymaga zmian   
d)  wydłużenia tyłu i skrócenia przodu w części pachowej,  

 

3.  Przystosowanie form odzieży dla figury o jednym biodrze niższym wymaga kontrolnych 

wymiarów: 
a)  ZWo 
b)  ZTv 
c)  ZKo   
d)  ZUo   

 
4.  Pomiar kontrolny SyTy, SySvXpTp zdejmujemy przy figurze: 

a)  pochyłej i sprężystej  
b)  o jednym barku niższym  
c)  z bocznym skrzywieniem kręgosłupa 
d)  tęgiej 

 

5.  Sylwetka kobieca o wymiarach 164/100/112 należy do: 

a) typu 

b) typu 

c)  typu D   
d)  typu A  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 33

6.  Nogi rozchodzące się w kolanach a schodzące w kostkach nazywa się: 

a)  krzywymi 
b)  nogami „X”   
c)  nogami koślawymi 
d)  nogami szpotawymi 

 
7.  Modelowaniu marynarki z bocznym skrzywieniem kręgosłupa wymaga:  

a)  skrócenia linii boku po stronie obniżonego barku i wydłużenia po stronie przeciwnej 
b)  wydłużenia linii boku po stronie obniżonego barku 
c)  skrócenia linii boku po stronie podwyższonego barku 
d)  nie wymaga zmian 

 
8.  Przy modelowaniu spodni na nogi „X” zdejmujemy wymiar:  

a)  ZTv  z prawej i lewej strony 
b)  rozstawienie nóg w kolanach   
c)  rozstawienie nóg w kostkach  
d)  ZKo   

 

Część II 

W podanych zadaniach należy przyporządkować, pogrupować, narysować, uzupełnić 

wypowiedź, połączyć w pary przedstawione informacje. 
 
9.  Poniżej wymieniono czynności jakie należy wykonać aby otrzymać formy sukienki dla typu 

sylwetki D. Wpisz prawidłową kolejność (np. 1 a) 

N

azwa czynności

 

a) obliczenie wartości odcinków konstrukcyjnych i narysowanie siatki konstrukcyjnej  
b) ustalenie fasonu 
c) narysowanie formy konstrukcyjnej 
d) zastosowanie zasad modelowania wtórnego 
e) zdjęcie miar 
f) ustalenie dk 
g) wycięcie formy 

 
10.  Na formy marynarki męskiej, narysuj w karcie odpowiedzi linie modelowe potrzebne  

do przystosowania tej formy na figurę z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. 

 
11.  Z lewej strony zamieszczone są symbole wymiarów, a z prawej nazwy każdego symbolu. 

Połącz w pary symbol z nazwą (np. 1-b) 
1.  ZTv                            a) obwód bioder         
2.  opx                             b) łuk długości tyłu do talii  
3.  obt                              c) wysokość talii  
4.  SySvXpTp                  d) łuk długości przodu do talii  
5.  SyTy                           e) obwód klatki piersiowej  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 34

12.  Na jaką sylwetkę przystosowano poniższą formę:  
 

                                    

 

 

13.  Uzupełnij poniższe zdanie:   

Figura za tęga i za niska sprawia wrażenie kwadratowej. Należy ją optycznie wydłużyć  
i wyszczuplić. W tym celu stosujemy: 
–   Linie……………………………… w kompozycji fasonów. 
–  Styl………………………............. jest najbardziej odpowiedni dla tego typu figury.  

 

14.  Uzupełnij zdanie: 

Typ D o różnicy…….....….., oznacza figurę o bardzo dużym obwodzie ….......……… 
w stosunku do obwodu klatki piersiowej.                  

 

15.  Mając dane wymiary kontrolne figury sprężystej, porównaj poniższe wymiary z tabelą 

wymiarów i ustal o ile należy skrócić formę tyłu i wydłużyć formę przodu. 

 

Wymiary w centymetrach 

wg tabeli 

kontrolny 

39,0 38,0 

 
 
 
SyTy 
SySvXpTp 

51,2 52,2 

 

16.  Przystosuj formę spodni dla figury z nogami „X” mając wymiary kontrolne: 

– Rozstawienia nóg w kostkach = 4 cm 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 35

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 
Modelowanie form odzieży dla sylwetek nietypowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

 

Część I 

 

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

Część II 

 
…………………………………………………………….......... 
 
................................................................................................... 

10 

 

 

11 

 
………………………………………………………………………….. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 36

12 ………………………………………………………………………….. 

13 

Figura za tęga i za niska sprawia wrażenie kwadratowej.  
Należy ją optycznie wydłużyć i wyszczuplić.  
W tym celu stosujemy: 
−  Linie ………………………………w kompozycji fasonów. 

−  Styl ………………………............. jest najbardziej odpowiedni dla 

tego typu figury.  

14 

 Typ D o różnicy……...........….., oznacza figurę o bardzo dużym obwodzie 
………………....…w stosunku do  obwodu klatki piersiowej                   

15 

 
………………………………………………………………………….. 

16 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 37

7. LITERATURA 

 
1.  Parafianowicz Z., Piskorska M.: Konstrukcja i modelowanie odzieży męskiej. WSiP, Warszawa1995 
2. Trzecińska K.: Konstrukcja i modelowanie odzieży lekkiej Cz. 2. WSiP, Warszawa 1995 
3.  Lewandowska-Stark E.: Modelowanie form odzieży na górną część ciała. SOP, Toruń 1999 
4. Fałkowska-Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000 
5. Parafianowicz Z.: Konstrukcja i modelowanie odzieży ciężkiej. WSiP, Warszawa 1997