background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Marek Olsza 

 
 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną  
711[03].O1.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Andrzej Figiel 
dr inż. Marek Młyńczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Myszor 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[03].O1.02 
„Posługiwanie się dokumentacją techniczną”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu górnik odkrywkowej eksploatacji złóż. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Materiały i przybory do rysowania 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady rzutowania prostokątnego i aksonometrycznego, przekroje 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Zasady wymiarowania rysunków 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Uproszczenia rysunkowe 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

5.5. Zasady oznaczania wymiarów tolerowanych, pasowań oraz stanu 

powierzchni na rysunkach maszynowych 

23 

5.5.1. Ćwiczenia 

23 

5.6. Dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna 

26 

5.6.1. Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

29 

7.  Literatura 

43 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie górnik odkrywkowej eksploatacji złóż.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Wykaz  literatury,  a  w  szczególności  ustaw  i  rozporządzeń  –  ze  względu  na  częste 

zmiany, należy na bieżąco aktualizować. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[03].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

711[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

711[03].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

711[03].O1.03 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych  

i eksploatacyjnych  

 

711[03].O1.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn  

i mechanizmów 

711[03].O1.05 

Analizowanie układów elektrycznych 

i automatyki przemysłowej 

711[03].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik wytwarzania 

części maszyn 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

 

użytkować komputer, 

 

współpracować w grupie, 

 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe do wykonywania szkiców, 

 

wykonać szkice figur płaskich w rzutach prostokątnych, 

 

wykonać szkice brył geometrycznych w rzutach prostokątnych i aksonometrycznych, 

 

wykonać szkice typowych części maszyn, 

 

zwymiarować szkice części maszyn, 

 

odczytać rysunki z uwzględnieniem wymiarowania, 

 

odczytać uproszczenia rysunkowe, 

 

odczytać  na  rysunkach  technicznych  oznaczenia  chropowatości  powierzchni,  sposób 
obróbki, powłoki ochronne oraz tolerancję kształtu i położenia, pasowanie, 

 

wykonać rysunki typowych elementów maszyn, 

 

rozróżnić  rysunki  techniczne:  wykonawcze,  złożeniowe,  zestawieniowe,  montażowe, 
zabiegowe, operacyjne, 

 

odczytać schemat kinematyczny maszyny lub urządzenia, 

 

odczytać schematy układów hydraulicznych i pneumatycznych, 

 

odczytać 

Dokumentację 

Techniczno-Ruchową, 

dokumentację 

konstrukcyjną, 

technologiczną i warsztatową, 

 

określić  na  podstawie  dokumentacji  technicznej  elementy  składowe  maszyny  lub 
urządzenia, 

 

skorzystać z norm rysunku technicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż.711[03] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 711[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 711[03].O1.02 

Temat:   Sposoby wymiarowania rysunku. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wymiarowania rysunków. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

określić porządkowe zasady wymiarowania,  

– 

zwymiarować rysunek,  

– 

przygotować swoje stanowisko pracy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

prezentowania wyników swojej pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia rysunkowe. 

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna.

 

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy z rysunkami przedmiotów i sposoby ich wymiarowania,  

 

foliogramy ze znakami i liniami wymiarowymi, 

 

rzutnik pisma, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj wymiarowanie rysunku. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
 
Przebieg zajęć: 
A.  Jednostki miary stosowane do określania wymiarów przedmiotów :  

wstęp – należy przypomnieć uczniom system jednostek SI, 

 

uczniowie podają jednostki długości i ich mnożniki, 

 

nauczyciel prezentuje uczniom  plansze prezentujące przeliczanie jednostek, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel rozdaje zwymiarowane rysunki, 

 

uczniowie odczytują wymiary z rysunków,  

 

uczniowie pracując indywidualnie zapisują do zeszytu najważniejsze informacje. 

B.  Zasady wymiarowania rysunków: 

wstęp – należy zaprezentować uczniom folie zwymiarowanych rysunków,  

 

nauczyciel objaśnia, za pomocą foliogramów z rysunkami, pojęcie bazy wymiarowej, 

 

nauczyciel  objaśnia,  posługując  się  foliogramami,  wymiarowanie  w  układzie 
szeregowym i równoległym,  

 

uczniowie przerysowują rysunek z foliogramu do notatnika, 

 

nauczyciel objaśnia, posługując się foliogramami, wymiarowanie w układzie mieszanym,  

 

uczniowie przerysowują rysunek z foliogramu do zeszytu. 

C.  Ćwiczenia w wymiarowaniu rysunków: 

wstęp – należy przedstawić uczniom zadanie do wykonania,  

 

nauczyciel rozdaje kartki z rysunkiem przedmiotu do zwymiarowania wg wcześniejszych 
wskazówek,   

 

nauczyciel sprawdza i doradza jak prawidłowo zwymiarować rysunek, 

 

dobierają metody wymiarowania, 

 

uczniowie samodzielnie wymiarują  rysunek (praca indywidualna). 
W  trakcie  wypełniania  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  staranne 

wymiarowanie elementów. 
 
Podsumowanie 

  uczniowie wyciągają wnioski dotyczące wymiarowania rysunków, 

  uczniowie wskazują najtrudniejsze elementy procesu wymiarowania.  

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  na  pytanie:  Jakie  błędy  popełniamy  najczęściej  podczas  wymiarowania. 

Uzyskane informacje zapisz do zeszytu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Górnik odkrywkowej eksploatacji złóż.711[03] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 711[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 711[03].O1.02 

Temat:   Zasady rzutowania brył. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rzutowania prostokątnego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

zorganizować 

stanowisko 

do 

wykonywania 

rysunków 

zgodnie 

zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy,  

 

omówić zasady tworzenia rzutów prostokątnych brył, 

 

wykonać rzutowanie brył w koniecznej ilości rzutów. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się

 

pogadanka,  

 

praca z przykładowymi rysunkami,  

 

ćwiczenia. 

 
Czas
: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

rysunki rzutowe, 

 

rzutnik pisma,  

 

modele brył, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
:  

 

praca w grupach,  

 

praca indywidualna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
 

Lp. 

Ogniwa zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Czas 
trwania  

1. 

Stworzenie ładu 
zewnętrznego 
i wewnętrznego 

 

wita uczniów, 

 

sprawdza obecność, 

 

podaje temat zajęć,  

  przedstawia cele zajęć.  

  witają nauczyciela   

  podają obecności 

  zapisują temat zajęć  

w zeszytach  

 

3 min. 

2. 

Opracowanie 
nowego materiału 

 

przypomina zagadnienia  
z ostatnich zajęć, 

 

rozpoczyna opracowanie 
nowego materiału.  

 

odpowiadają na pytania,   

 

biorą czynny udział  
w zajęciach, 

 

zapisują nowe informacje  
w zeszytach, 

5 min. 

3. 

Kształtowanie pojęć 

 

wyjaśnia jak należy 
analizować rysunki, 

 

nawiązuje rozmowę  
z uczniami na temat rodzajów 
rzutowania. 

 

odpowiadają na pytania 
nauczyciela. 

 

5 min. 

4. 

Wiązanie teorii  
z praktyką 

 

przypomina terminologię 
stosowaną przy rysowaniu 
rzutów prostokątnych,  

 

wyjaśnia „od czego” należy 
zacząć rysowanie, 

 

wyjaśnia w jaki sposób należy 
„patrzeć” na bryłę aby 
narysować poszczególne rzuty,  

 

zwraca uwagę na dokładność 
rysowania. 

 

wybierają przedmiot do 
rysowania. 

 

5 min. 

5. 

Ćwiczenia 

 

nadzoruje pracę uczniów. 

 

rozpoczynają rysowanie pod 
kontrolą nauczyciela, 

 

uczą się estetyki wykonania. 

15 min. 

6. 

Kształtowanie 
nawyków 

 

powtarza najważniejsze 
wiadomości, 

 

sprawdza wykonanie szkiców 
oraz przekazuje uwagi 
dotyczące rzutowania.  

 

odpowiadają na pytania, 

 

prezentują wykonane szkice.  

 

10 min. 

7. 

Ocena i kontrola 

 

ocenia aktywność uczniów. 

 

1 min. 

8. 

Zakończenie zajęć 

 

podaje treść zadania 
domowego. 

Zapisują treść zadania  
w zeszytach. 

1 min. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Materiały i przybory do rysowania 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Jaką  podziałkę  należy  zastosować,  aby  przedstawić  na  formacie  A4  (w  układzie 

pionowym) przedmiot o wymiarach 250 x 210 x 50? 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać wymiary arkusza formatu A4, 
3)  dobrać podziałkę rysunku, 
4)  wyniki zanotować w notatniku.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj klasyfikacji Polskich Norm i Norm ISO.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
posługiwania  się  normami.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy 
grup prezentują prace. 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać oznaczenia Polskich Norm i norm ISO, 
2)  zapisać spostrzeżenia w notatniku, 
3)  opisać przeznaczenie wybranych norm, 
4)  dokonać klasyfikacji norm, 
5)  zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy, 
6)  zaprezentować swoją pracę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 
 
Środki dydaktyczne:  

– 

Polskie Normy oraz ISO, 

– 

normy branżowe, 

– 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Naszkicuj  w  notatniku  przedstawiony  na  rysunku  poniżej  element.  Zachowaj 

poprawności kształtu i wymiarów. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 [5, s. 34] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Należy  zwrócić  uwagę  na  estetykę 
i poprawność wykonanego szkicu.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować etapy szkicowania i wykonać szkic. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie parktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Zasady  rzutowania  prostokątnego  i  aksonometrycznego, 

przekroje 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj  trójkąt  równoboczny  w  rzutowaniu  prostokątnym.  Ćwiczenie  wykonaj  na 

arkuszu A4. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  estetykę 
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego trójkąta, 
3)  zaplanować rozmieszczenie rzutów, 
4)  wykonać szkic, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie praktzcyne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały do szkicowania, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Naszkicuj  detal  w  aksonometrii  ukośnej  w  oparciu  o  poniższy  rysunek.  Ćwiczenie 

wykonaj na arkuszu A4. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 
Wskazówki do realizacji 
Należy  zwrócić  uwagę  na  estetykę  i  poprawność  wykonania  rzutów.  Uczniowie  pracują 

samodzielnie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować rozmieszczenie detalu na arkuszu, 
4)  wykonać szkic, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały do szkicowania, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 3 

Naszkicuj detal w aksonometrii ukośnej. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [12, s. 57] 

 
Wskazówki do realizacji 
Należy  zwrócić  uwagę  na  estetykę  i  poprawność  wykonania  rzutów.  Uczniowie  pracują 

samodzielnie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować rozmieszczenie detalu na arkuszu, 
4)  wykonać szkic, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały do szkicowania, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 4 

Wykreśl brakujący trzeci rzut. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 [6, s. 32] 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy rysunków, 
3)  wykreślić trzeci rzut, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki części maszyn, 

− 

modele części maszyn, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 5 

Naszkicuj  detal  w  aksonometrii  ukośnej  w  oparciu  o  poniższy  rysunek.  Ćwiczenie 

wykonaj na arkuszu A4. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 5 [5, s. 34] 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy szkicowanego przedmiotu, 
3)  zaplanować rozmieszczenie detalu na arkuszu, 
4)  wykonać szkic, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały do szkicowania, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Zasady wymiarowania rysunków 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Jakie usterki i błędy dotyczące wymiarowania występują na przedstawionych rysunkach? 

Swoje spostrzeżenia zapisz w notatniku. Zwymiaruj poprawnie wszystkie rysunki. 
 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [6, s. 45] 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy przedstawionych rysunków, 
3)  zanotować spostrzeżenia w notatniku,  
4)  zwymiarować rysunki, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki części maszyn, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Zwymiaruj rysunek. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy rysunku, 
3)  zwymiarować rysunek, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki części maszyn. 

 
Ćwiczenie 3 

Zwymiaruj rysunek. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 [3, s. 45] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy rysunku, 
3)  zwymiarować rysunek, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki części maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4.  Uproszczenia rysunkowe 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
  

Opisz przedstawione na rysunku połączenie.  
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [6, s. 266] 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  opisać połączenie,  
3)  zaprezentować wyniki swojej pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  szkic  detalu,  w  którym występuje  gwint zewnętrzny  nacięty  na całej długości. 

Detal zwymiaruj. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowy  dobór  rodzajów  linii  rysunkowych  oraz  na 
zastosowane uproszczenie rysunkowe.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać szkic do zeszytu, 
3)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały rysunkowe, 

− 

nagwintowane detale, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Opisz sposób oznaczania łożysk tocznych na rysunkach.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowy  dobór  rodzajów  linii  rysunkowych  oraz  na 
zastosowane uproszczenie rysunkowe.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  opisać sposób oznaczania łożysk na rysunkach,  
3)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.5.  Zasady  oznaczania wymiarów  tolerowanych,  pasowań oraz 

stanu powierzchni na rysunkach maszynowych 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Opisz w notatniku przedstawione na rysunkach oznaczenia. 
 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy 
zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odczytać oznaczenia z PN, 
3)  opisać oznaczenia w notatniku,  
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

PN – tolerancje kształtu i położenia, 

− 

mały poradnik mechanika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Ćwiczenie 2 

Odczytaj chropowatość powierzchni przedmiotu. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [6, s. 170] 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odczytać chropowatość powierzchni,  
3)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

PN – chropowatość powierzchni, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Korzystając  z  tablic  odchyłek,  oblicz  wymiary  graniczne  oraz  tolerancję  dla  wymiaru 

Ø80J6. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odczytać z tablic odchyłki dla wymiaru 

Ø 80J6, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

3)  obliczyć wymiary graniczne,  
4)  obliczyć tolerancję wykonania, 
5)  zapisać w notatniku wyniki obliczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

mały poradnik mechanika. 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.6.  Dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na rysunku przedstawiono zespół maszynowy złożony z określonej liczby części:

 

a)  odczytaj budowę i zasadę działania zespołu, 
b)  sporządź wykaz części zgodnie PN. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [3, s. 197] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
i techniki  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  opisać budowę i zasadę działania zespołu, 
4)  sporządzić wykaz części zgodnie PN, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja rysunkowa, 

− 

mały poradnik mechanika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Ćwiczenie 2  

Na  rysunku  są  przedstawione  symbole  graficzne  stosowane  podczas  wykonywania 

schematów kinematycznych zasadniczych. Zapisz określenie tych symboli.  

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [1, s. 190] 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Należy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność  wyszukiwania 
informacji w normach i poradniku.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku, 
2)  zapisać w notatniku określenie symboli 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

mały poradnik mechanika, 

− 

schematy kinematyczne. 

 
Ćwiczenie 3
  

Odczytaj rysunek i wypisz elementy układu hydraulicznego. 

 

1…………………… 
2…………………… 
3…………………… 
4…………………… 
5…………………… 
6…………………… 
7…………………… 
8…………………… 
 

Rysunek do ćwiczenia 3 [1, s. 161] 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat schematów hydraulicznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

2)  zidentyfikować elementy układu, 
3)  zapisać nazwy elementów, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

PN z zakresu schematów napędów i sterowań hydraulicznych, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4
  

Wykonaj rysunki zabiegowe dla elementu przedstawionego poniżej. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 [1, s. 190]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy rysunku, 
3)  zaplanować operacje, 
4)  zaplanować zabiegi, 
5)  wykonać rysunki zabiegowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik mechanika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  a,  2.  a,  3.  c,  4.  b,  5.  b,  6.  a,  7.  a,  8.  a,  9.  d,  10.  d,  11. b, 
12. c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. d, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać normę ze względu na jej cechy 

Wskazać rysunek wykonawczy 

Określić format arkusza na podstawie 
wymiarów 

Wskazać oznaczenie ołówka 

Dobrać rodzaje linii rysunkowych 

Dobrać rodzaj linii 

Przeliczyć wymiary w danej podziałce 

Zidentyfikować znak graficzny stosowany 
w rysunkach schematycznych 

Narysować rzut poziomy bryły przedstawionej  
w dimetrii ukośnej 

10  Rozpoznać połączenie 

11  Wskazać trzeci rzut 

12  Zidentyfikować spoinę  

13  Wskazać prawidłowy rysunek 

14  Czytać rysunek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15  Czytać rysunek zespołu 

16  Rozpoznać oznaczenie norm 

PP 

17  Przeanalizować rysunki 

PP 

18 

Odróżnić znak chropowatości informujący  
o wymaganym usunięciu warstwy materiału  

PP 

19  Rozpoznać połączenie gwintowe 

PP 

20 

Wskazać prawidłowo zaznaczony ślad 
płaszczyzny przekroju 

PP 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Standardy międzynarodowe spełnia norma oznaczona 

a)  PN. 
b)  PN–EN. 
c)  BN. 
d)  PN–ISO. 

 
2.  Element przeznaczony do wykonania jest pokazany w sposób szczegółowy na rysunku 

a)  wykonawczym. 
b)  zestawieniowym. 
c)  montażowym. 
d)  ilustracyjnym. 

 
3.  Arkusz rysunkowy o wymiarach 420 x 297 to format 

a)  A5. 
b)  A4. 
c)  A3. 
d)  A2. 

 
4.  Ołówki o średniej twardości oznaczamy 

a)  2B. 
b)  F. 
c)  U. 
d)  3H. 

 
5.  Osie symetrii rysujemy linią 

a)  ciągłą cienką. 
b)  punktową cienką. 
c)  kreskową cienką. 
d)  dwupunktową cienką. 

 
6.  Przekroje kreskuje się linią 

a)  cienką. 
b)  średnią. 
c)  przerywaną. 
d)  punktową. 

 
7.  Jeżeli prostokąt o wymiarach a=20 mm i b=10 mm przedstawimy na rysunku w podziałce 

2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą wynosić 
a)  a = 40 mm i b = 20 mm. 
b)  a = 10 mm i b = 5 mm. 
c)  a = 30 mm i b = 15 mm. 
d)  a = 20 mm i b = 10 mm.. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne 

a)  zakończenia przewodu korkiem gwintowanym. 
b)  zakończenia przewodu ślepym przewodem. 
c)  kierunku przepływu. 
d)  połączenia gwintowego. 

 

 

 

9.  Wskaż prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku jest oznaczony literą 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

10.  Rysunek przedstawia dwa elementy połączone za pomocą 

a)  klejenia. 
b)  lutowania. 
c)  spawania. 
d)  zgrzewania. 

 

 
11.  Prawidłowy rzut prostokątny bryły jest na rysunku 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

12.  Spoinę czołową oznacza się symbolem 

a)   

 

b)   

 

c)   

 

d)   

 

 
13.  Prawidłowo zakreskowane części przedstawiono rysunek 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 
14.  Na zwymiarowanym rysunku popełniono błędów 

a)  jeden. 
b)  dwa. 
c)  trzy. 
d)  cztery. 

 

 
15.  Oznaczony na rysunku element to 

a)  łożysko. 
b)  wałek. 
c)  koło zębate. 
d)  pierścień uszczelniający. 

 
 
 
16.  Normę branżową oznaczamy 

a)  PN. 
b)  PN–EN. 
c)  BN. 
d)  PN–ISO. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

17.  Prawidłowo narysowaną bryłę w aksonometrii ukośnej przedstawia rysunek 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
18.  Znak  chropowatości  powierzchni  informujący  o  wymaganym  usunięciu  warstwy 

materiału przedstawiono na rysunku 
a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 
19.  Połączenie gwintowe przedstawiono na rysunku 

a)   

b)   

c)   

d)   

 

 

 

 

 

20.  Prawidłowo zaznaczony ślad płaszczyzny przekroju przedstawiono na rysunku 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Test 2 
 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 8, 9, 12, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi
:  1.  a,  2.  c,  3.  c,  4.  b,  5.  a  6.  d,  7.  a,  8.  d,  9.  c,  10.  a,  11.  c, 
12. c, 13. b, 14. c, 15. c, 16. a, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać zastosowanie rysunków 

Określić format arkusza na podstawie 
wymiarów 

Odczytać uproszczone oznaczanie połączeń 

Dobrać rodzaje linii rysunkowych 

Przeliczyć wymiary w podziałce 

Rozpoznać oznaczenie gwintu 

Rozpoznać elementy na podstawie rysunku 

Przeanalizować rzut prostokątny 

PP 

Przeanalizować rysunek 

PP 

10  Rozpoznać oznaczanie połączeń klejonych 

11  Rozpoznać zabezpieczenie połączenia 

12  Rozpoznać przekrój stopniowy 

PP 

13  Rozpoznać oznaczanie tolerancji kształtu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

14  Nazwać tolerancję wymiarów 

15  Rozpoznać oznaczenie norm 

16  Odczytać oznaczenie chropowatości 

17 

Rozpoznać oznaczenie chropowatości 
powierzchni 

18  Rozpoznać oznaczenie tolerancji kształtu 

PP 

19  Rozpoznać pasowanie normalne 

20  Odczytać schemat 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwe odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunek,  w  którym  zastosowano  symbole  graficzne  w  celu  pokazania  funkcji  części 

składowych zespołu i jego działania to: 

a)  schemat. 
b)  szkic. 
c)  rysunek złożeniowy. 
d)  rysunek ofertowy. 

 
2.  Arkusz rysunkowy o wymiarach 420x297mm to format 

a)  A5. 
b)  A4. 
c)  A3. 
d)  A2 

 
3.  Części 1 i 2 skojarzono ze sobą za pomocą połączenia 
 

a)  klejonego. 
b)  klinowego. 
c)  gwintowego. 
d)  wpustowego.  

 
 
 
 
 
4.  Osie symetrii rysujemy linią 

a)  ciągłą cienką. 
b)  punktową cienką. 
c)  kreskową cienką. 
d)  dwupunktową cienką. 

 
5.  Jeżeli  prostokąt  o  wymiarach  a  =  20  mm  i  b  =  10  mm  przedstawimy  na  rysunku 

w podziałce 2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą wynosić 
a)  a = 40 mm i b = 20 mm. 
b)  a = 10 mm i b = 5 mm. 
c)  a = 30 mm i b = 15 mm. 
d)  będą takie same. 

 
6.  Na rysunku przedstawiono oznaczenie gwintu 

a) 

rurowego. 

b)  modułowego. 
c) 

trapezowego. 

d)  metrycznego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  Zamieszczony obok rysunek przedstawia 

a)  koło zębate. 
b)  piastę z dwoma otworami. 
c)  koło z naciętym gwintem. 
d)  tuleję z kołnierzem. 

 

 
8.  Prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawiono na rysunku 

 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

d) 

 

 
9.  Na zwymiarowanym rysunku jest 

a)  jeden błąd. 
b)  dwa błąd. 
c)  trzy błędy. 
d)  brak błędów. 

 

 
10.  Rysunek przedstawia dwa elementy połączone za pomocą 

a)  klejenia. 
b)  lutowania. 
c)  spawania. 
d)  zgrzewania. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

11.  Połączenie gwintowe jest zabezpieczone przed samoczynnym odkręcaniem na rysunku 

a)   

b)   

c)   

d)   

 

 

 

 

 
12.  Na rysunku przedstawiono przekrój 

a)  łamany. 
b)  stopniowy. 
c)  prosty. 
d)  częściowy. 

 

 
13.  Oznaczenie tolerancji kształtu jest na rysunku 

a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 
d)  4. 

 

 
14.  Oznaczenie wymiaru 

φ

10H7 na rysunku jest tolerowaniem 

a)  liczbowym. 
b)  warsztatowym. 
c)  symbolowym. 
d)  mieszanym. 

 
15.  Normę branżową oznaczamy 

a)  PN. 
b)  PN

EN. 

c)  BN. 
d)  PN

ISO. 

 
16.  Chropowatość powierzchni łba śruby wynosi 

a)  10

µ

m. 

b)  6

µ

m. 

c)  1,5

µ

m. 

d)  1

µ

m. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

17.  Przedstawiony  symbol  graficzny  chropowatości  powierzchni  oznacza,  że  chropowatość 

powierzchni 
a)  powinna być uzyskana przez obróbkę skrawaniem. 
b)  może być uzyskana dowolnym sposobem obróbki. 
c)  jest wymagana na wszystkich powierzchniach. 
d)  powinna być zachowana z poprzedniej obróbki. 

 
18.  Oznaczenie powierzchni płyty przedstawione na rysunku dotyczy tolerancji 

a)  płaskości. 
b)  nachylenia. 
c)  prostoliniowości.  
d)  zarysu przekroju wzdłużnego. 

 

19.  Pasowaniem podstawowym jest pasowanie 

a)  H8/h7. 
b)  F8/h6. 
c)  H7/k6. 
d)  H7/s6. 

 
20.  Na schemacie przedstawiono 

a)  hamulec. 
b)  mechanizm maltański. 
c)  sprzęgło. 
d)  przekładnię zębatą. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

7.  LITERATURA 

 

1.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2005 
2.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Lewandowski  T.:  Zbiór  zadań  z  rysunku  technicznego  dla  mechaników.  WSiP, 

Warszawa 2002 

4.  Malinowski  J.,  Jakubiec  W.:  Tolerancje  i  pasowania  w  budowie  maszyn.  WSiP, 

Warszawa 1998 

5.  Paprocki K.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995  
6.  Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1999 
7.  http://www.cad.pl 
8.  http://www.newtechsolutions.pl 
9.  http://www.zkue.ime.pw.edu.pl 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004