background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
 
 
 
Krzysztof Maśliński   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Prowadzenie wypieku ciasta 741[02].Z3.05         

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
         

 

 
 
 

 
 
 
 
 

 

 

 
 

 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Jan Oczoś 

mgr inż. Ludwika Karwacka 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Bajor 

 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[02].Z3.05 

„Prowadzenie  wypieku  ciasta”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
piekarz. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

                    

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Przemiany podczas wypieku ciasta 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Organizacja procesu wypieku 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

33 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

           

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  Prowadzenie  wypieku  ciasta,  w  szkole 
kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  umożliwią  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  oraz 
umiejętności samokształcenia, 

 

ewaluację osiągnięć uczniów, 

 

wykaz  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą  korzystać  podczas  nauki  oraz  literaturę 
metodyczną dla nauczyciela. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów. 

 

Formy organizacyjne  pracy  uczniów  mogą być  zróżnicowane, uczniowie  mogą pracować 

samodzielnie lub w grupach. 
 

Do  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych. W rozdziale tym podano: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

klucz odpowiedzi, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

741[02].Z3 

Technologia produkcji 

piekarskiej 

 

 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta  

pszennego 

 

 

741[02].Z3.02 

Sporządzanie ciasta 

żytniego 

 

741[02].Z3.03 

Sporządzanie ciasta  

mieszanego 

 

 

741[02].Z3.04 

Formowanie i prowadzenie 

rozrostu ciasta 

 

 

741[02].Z3.05 

Prowadzenie wypieku 

ciasta 

 

741[02].Z3.06 

Wytwarzanie  

specjalnych wyrobów 

piekarskich 

 

741[02].Z3.07 

Kontrolowanie  

jakości wyrobów piekarskich 
 

741[02].Z3.08 

Przechowywanie 

i transport wyrobów  

piekarskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

      

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju wykonywanych prac, 

 

stosować środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju wykonywanych prac, 

 

oceniać  organoleptycznie  jakość  surowców,  dodatków,  materiałów  pomocniczych  
i półproduktów piekarskich, 

 

przygotowywać surowce, dodatki i materiały pomocnicze do produkcji, 

 

sporządzać ciasta pszenne, żytnie i mieszane, 

 

dokonywać obróbki ciasta: dzielenia, ważenia, formowania, rozrostu, 

 

dobierać maszyny i urządzenia do wypieku i konfekcjonowania pieczywa, 

 

obsługiwać maszyny i urządzenia do wypieku i konfekcjonowania pieczywa, 

 

dokonywać pomiarów z zastosowaniem urządzeń kontrolno-pomiarowych, 

 

dobierać wyposażenie magazynu wyrobów gotowych i ekspedycji, 

 

określać zagrożenia występujące podczas obsługi maszyn i urządzeń piekarskich, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska dotyczących produkcji pieczywa, 

 

stosować  zasady  Dobrej  Praktyki  Produkcyjnej  (GMP)  i  Dobrej  Praktyki  Higienicznej 
(GHP) w procesach produkcji pieczywa, 

 

przestrzegać przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić wpływ parametrów wypieku na jakość pieczywa, 

 

określić zasady ustalania parametrów wypieku, 

 

określić  cele  oraz  sposoby  zaparowania  komory  wypiekowej  dla  różnych  rodzajów 
pieczywa, 

 

określić przemiany zachodzące w kęsach ciasta podczas wypieku, 

 

ustalić parametry wypieku podstawowych asortymentów pieczywa, 

 

rozpocząć proces wypieku na podstawie oceny stopnia końcowego rozrostu ciasta, 

 

przeprowadzić wypiek różnych asortymentów pieczywa, 

 

scharakteryzować fazy wypieku, 

 

określić zasady przemieszczania i przesadzania kęsów ciasta, 

 

określić znaczenie operacji pomocniczych wykonywanych podczas wypieku, 

 

obliczyć ubytek wypiekowy, 

 

określić czynniki decydujące o wielkości upieku, 

 

rozpoznać wady pieczywa wynikające z niewłaściwego zaparowania komory wypiekowej, 

 

ocenić stopień wypieczenia pieczywa, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie wypieku pieczywa. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1                    

 

Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Piekarz 741[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie wypieku ciasta  
741[02].Z3.05 

Temat: Metody produkcji pieczywa z wykorzystaniem odroczonego wypieku. 

 

Cel  ogólny:  Planowanie  kolejności  operacji  i  procesów  jednostkowych  przy  produkcji 

pieczywa z wykorzystaniem odroczonego wypieku.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić metody odroczonego wypieku pieczywa, 

 

wymienić  operacje  i  procesy  jednostkowe  stosowane  przy  produkcji  pieczywa  
z wykorzystaniem odroczonego wypieku, 

 

wskazać  różnice  pomiędzy  organizacją  wypieku  odroczonego  kęsów  zamrożonych  po 
ukształtowaniu a organizacją wypieku odroczonego kęsów zamrożonych po zapiekaniu, 

 

zaplanować  kolejność  operacji  i  procesów  jednostkowych  przy  produkcji  pieczywa  
z wykorzystaniem odroczonego wypieku. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład wprowadzający, 

 

gra dydaktyczna, 

 

dyskusja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach, jednolita. 

 
Czas:  1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  regulamin gry dydaktycznej, 

  wzorcowe  schematy  blokowe  (foliogramy,  plansze  lub  schematy  w  wersji  elektronicznej) 

przedstawiające  produkcję  pieczywa  z  wykorzystaniem  wypieku  odroczonego  po 
zamrożeniu kęsów ukształtowanych i po zamrożeniu kęsów zapiekanych, 

  kartoniki  z  etapami  produkcji  pieczywa  –  nazwami  operacji  i  procesów  jednostkowych, 

otrzymywanego z wykorzystaniem wypieku odroczonego, 

  karta (plansza) z pustym schematem do wypełniania przez uczniów. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Powtórzenie lekcji poprzedniej. 
3.  Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji. 
4.  Wprowadzenie do tematu, sporządzenie notatki. 
5.  Wyjaśnienie  zasad  gry  dydaktycznej,  przedstawienie  regulaminu  (załącznik  do  

scenariusza 1). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6.  Praca uczniów w grupach. 
7.  Zbieranie wypełnionych schematów od uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
8.  Porównanie ułożonych schematów ze schematem wzorcowym. 
9.  Ustalenie ocen. 
10. Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej. 
 
Praca domowa 
Opracowane  schematy  należy  wpisać  do  zeszytu.  Wyciągnięte  wnioski  zaznaczyć  na 
kolorowo. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

obserwacja uczniów w czasie pracy w grupach, 

 

ocena prac uczniów, 

 

sprawdzenie pracy domowej. 

 
Załącznik do scenariusza 1 

Regulamin gry dydaktycznej 

 

Przeznaczenie gry 

Gra przeznaczona jest dla uczniów pracujących w grupach lub samodzielnie. Gra pozwala 

sprawdzić  umiejętność  planowania  kolejności  operacji  i  procesów  jednostkowych  przy 
produkcji pieczywa z wykorzystaniem odroczonego wypieku. 

 

Cel gry 
 

Celem gry jest prawidłowe ułożenie 2 schematów blokowych przedstawiających produkcję 

pieczywa  z  wykorzystaniem  odroczonego  wypieku  z  zamrażaniem  pieczywa  po 
ukształtowaniu i z zamrażaniem pieczywa po zapiekaniu. 
 
Zasady gry 

 

Uczestnicy  gry  otrzymują:  1)  regulamin  oraz  2)  kartę  (planszę)  z  pustymi  schematami 
blokowymi i 3) kartoniki z nazwami operacji i procesów jednostkowych.  

Uwaga: Dla utrudnienia wśród kartoników mogą znajdować się kartoniki „fałszywe”, których 
nie powinno się wykorzystać w schemacie. 

 

Zadanie  uczniów  polega  na  ułożeniu  kartoników  we  właściwym  miejscu  na  karcie  
z pustymi schematami blokowymi. 

 

Praca  odbywa  się  samodzielnie  lub  zespołowo  w  danej  grupie,  przy  czym  grupa  może 
wyłonić lidera organizującego pracę w grupie.  

 

Czas na wykonanie zadania: 15 minut. 

 

Po  zakończeniu  gry  porównuje  się  odpowiedzi  uczniów  z  rozwiązaniem  prawidłowym  
(schematami wzorcowymi) przedstawionym przez nauczyciela. 

 
Punktacja 

 

Prawidłowość  rozwiązania  zadania  –  problemu  sprawdza  nauczyciel.  Za  każdy 
prawidłowo ułożony kartonik grupa otrzymuje 1 punkt. 

 

Wygrywa grupa, która wykonała zadanie najlepiej. Jeśli równie dobrze wykonały zadanie 
dwie lub więcej grup – wygrywa grupa najszybsza. 

 

W zależności od liczby zdobytych punktów nauczyciel ustala ocenę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2                    

 

Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Piekarz 741[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie wypieku ciasta 
741[02].Z3.05 

Temat: Projektowanie procesu wypieku wybranego asortymentu pieczywa przy wykorzystaniu 

wybranego typu pieca – zawieranie kontraktu pomiędzy uczniem a nauczycielem. 

 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  planowania  procesu  wypieku  dla  określonego 
asortymentu pieczywa 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaprojektować  przebieg  procesu  wypieku  wybranego  asortymentu  pieczywa  przy 
wykorzystaniu wybranego typu pieca przy zachowaniu zasad bhp i wymagań HACCP, 

 

opracować sprawozdanie z projektu, 

 

zaprezentować projekt, 

 

obronić własny projekt na forum klasy, 

 

współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa w zespołach 2÷4 osobowych, niejednolita. 

Uwaga:  Zaleca  się  zorganizowanie  wycieczki  do  zakładów  piekarskich  produkujących 
asortymenty pieczywa odpowiadające tematom projektów. 
 
Czas:  2  godziny  dydaktyczne  na  zawieranie  kontraktu  +  czas  na  pracę  własną  uczniów  
w grupach po zajęciach lekcyjnych, związaną z wykonaniem projektu, czas ten jest zależny od 
tematu projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

  formularze kontraktu na wykonanie projektu (wg załącznika), 

  przykład raportu (sprawozdania) z projektu, 

  film obrazujący produkcję wybranych asortymentów pieczywa, 

  literatura fachowa, 

  stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla każdej grupy. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji. 
2.  Omówienie metody projektów. 
3.  Ustalanie  z  uczniami  tematów  projektów,  obejmujących  przebieg  procesu  wypieku 

wybranego  asortymentu  pieczywa  przy  wykorzystaniu  wybranego  typu  pieca,  przy 
zachowaniu zasad bhp i wymagań HACCP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

4.  Ustalenie  kryteriów oceniania projektów (z uwzględnieniem danych wyjściowych – rodzaj 

pieczywa  i  typ  pieca,  opracowania  schematu  blokowego,  jakości  prezentacji,  osiągnięcia 
założonych  celów,  sposobu  rozwiązania  projektu,  wykorzystania  źródeł,  samodzielności  
i innych kryteriów). 

5.  Ustalenie terminów złożenia sprawozdań, prezentacji projektów i konsultacji. 
6.  Podpisanie  kontraktów  (przykład  kontraktu  załączony  do  scenariusza  zajęć  na  następnej 

stronie). 

 
Zakończenie zajęć 
Zajęcia  90  minutowe  kończą  się  podpisaniem  kontraktów.  Właściwe  zakończenie  tematu 
obejmuje  prezentację  projektów  przygotowanych  w  grupach  i  ich  obronę  na  forum  klasy  
w terminach ustalonych w kontraktach. 
 
Praca domowa 
Zbieranie informacji potrzebnych do opracowania tematu projektu, wybranego przez grupę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zebranie i ocena wykonanych projektów, 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania projektu i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Załącznik do scenariusza 2 

 

KONTRAKT  

NA WYKONANIE PROJEKTU 

 

W dniu ...................................................................... zawarto kontrakt na wykonanie projektu 
na temat: 
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
Kontrakt został  zawarty  pomiędzy  nauczycielem .....................................................................  
i uczniem (uczniami)  
................................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
Na mocy niniejszego kontraktu strony ustalają, co następuje: 
1.  Uczeń przyjmuje temat projektu do wykonania. 
2.  W ramach projektu uczeń zobowiązuje się wykonać: .......................................................... 

...........................................................................................................................................
...........................................................................................................................................
...........................................................................................................................................
......................................................................................................................................... . 

3.  Uczeń  zobowiązuje  się  do  przedstawienia  pisemnego  raportu  (sprawozdania)  

z wykonanego projektu w terminie ......................................  

4.  Raport powinien zawierać: 

  stronę tytułową projektu z nazwiskiem autorów, 

  spis treści, 

  wstęp (przedstawiający problem, który jest tematem projektu i cel projektu), 

  ewentualne podziękowania, 

  streszczenie projektu, 

  warunki projektu (wynikające z kontraktu, uzgodnione z opiekunem), 

  procedury postępowania przy wykonywaniu projektu, 

  odkrycia i informacje (dotyczące tematu projektu), 

  wnioski, 

  bibliografię. 

5.  Uczeń  zobowiązuje  się  do  zaprezentowania  i  obronienia  projektu  na  forum  klasy  

w dniu ............................................. . 

6.  Nauczyciel  zobowiązuje  się  do  opieki  merytorycznej  nad  uczniem  i  udzielenia  konsultacji  

w następujących terminach: 

   I konsultacja ................................................... 
 II konsultacja .................................................... 
III konsultacja ................................................... 
 

Podpisy akceptujące treść kontraktu: 
 

........................................................................................ 

 

 

 

....................................................... 

               (podpis ucznia/uczniów)  

 

 

 

                                            (podpis nauczyciela) 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA

                

 

 

5.1.  Przemiany podczas wypieku ciasta                    

 
5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij  rysunek  przedstawiający  przemiany  zachodzące  w  cieście  pod  wpływem 

temperatury. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

przemian  zachodzących  podczas  wypieku  ciasta.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  powinien 
sprawdzić prace uczniów i omówić ewentualne błędy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  rysunkiem  1  przedstawiającym  przemiany  zachodzące  w  cieście  pod 

wpływem temperatury, zamieszczonym w Poradniku dla ucznia, 

2)  zaznaczyć  na rysunku temperatury, w których zachodzą przemiany, o których dowiedział 

się  z  Poradnika  lub  innych  źródeł,  nieobecne  na  rysunku,  a  co  najmniej  zaznaczyć 
temperatury: 

  pęcznienia białek i skrobi, 

  karmelizacji cukrów, 

  zniszczenia enzymów, 

  końca kleikowania skrobi, 

3)  uzupełnić rysunek, dopisując wymienione przemiany na schemacie. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt, 

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  wielkość  ubytku  wypiekowego  w  gramach  i  w  procentach  dla  3  asortymentów 

pieczywa pszennego (A, B i C), różniących się masą, znając masę kęsa zasadzonego do pieca  
i masę pieczywa gorącego po wypieku: 

 

dla pieczywa A o masie nominalnej 200g: masa kęsa 234g, masa pieczywa gorącego 205g, 

 

dla pieczywa B o masie nominalnej 500g: masa kęsa 570g, masa pieczywa gorącego 510g, 

 

dla  pieczywa  C  o  masie  nominalnej  1500g:  masa  kęsa  1690g,  masa  pieczywa  gorącego 
1525g. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  być  wcześniej 

wprowadzeni  w  tematykę  związaną  z  powstawaniem  ubytku  wypiekowego.  Po  zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  sprawdzić  prace  uczniów  i  omówić  ewentualne  błędy.  
W  wyniku  ćwiczenia  uczniowie  powinni  uświadomić  sobie  zależność  pomiędzy  wielkością 
ubytku wypiekowego a masą kęsa zasadzanego do komory wypiekowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapisać dane, z których skorzysta podczas wykonywania obliczeń, 
2)  obliczyć wielkość ubytku wypiekowego w gramach z różnicy masy kęsa ciasta i pieczywa 

gorącego, 

3)  zapisać wzór pozwalający obliczyć wielkość ubytku wypiekowego w procentach,  
4)  podstawić dane do wzoru, 
5)  dokonać obliczenia, 
6)  zapisać w zeszycie wyniki dla pieczywa A, B i C, 
7)  zrobić  tabelaryczne  zestawienie  wielkości  ubytków  w  odniesieniu  do  masy  nominalnej 

pieczywa dla asortymentu A, B i C, według wzoru: 

 

Wielkość ubytku w 

Lp. 

Masa nominalna 

pieczywa 

Masa  

kęsa 

Masa pieczywa 

gorącego 

[g]  

[%] 

200g 

 

 

 

 

500g 

 

 

 

 

1500g 

 

 

 

 

 

8)  zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Ustal  doświadczalnie  wielkość  ubytku  wypiekowego  dla  wybranego  asortymentu 

pieczywa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny  pracy.

 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  będą  pracować  samodzielnie,  czy  
w grupach, ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości kęsów. 

Nauczyciel  może  korzystać  z  kęsów  ciasta  przygotowanych  przed  ćwiczeniem, 

ewentualnie skorzystać z kęsów zamrożonych na zasadzie wypieku odroczonego. 

Ćwiczenie  można  rozszerzyć,  o  ile  jest  to  możliwe  organizacyjnie  i  czasowo,  

o samodzielne sporządzenie ciasta przez uczniów, podzielenie go na kęsy, poddanie rozrostowi 
i garowaniu.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zważyć  kęs  ciasta  i  zapisać  wynik  ważenia  (w  przypadku  dysponowania  kilkoma  kęsami 

ciasta – podawać wynik średni), 

2)  przygotować kęs ciasta do wypieku, 
3)  przeprowadzić wypiek ciasta, 
4)  zważyć pieczywo gorące po wypieku i zapisać wynik ważenia, 
5)  obliczyć wielkość ubytku wypiekowego w gramach i w procentach, 
6)  zapisać wynik w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż wstępny, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna (z rękawicami żaroodpornymi), 

 

kęsy ciasta, 

 

waga, 

 

piec piekarski lub piekarnik, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

kalkulator, 

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj oceny wpływu czasu wypieku na jakość pieczywa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.

 

Uczniowie powinni być wcześniej wprowadzeni w tematykę prowadzenia wypieku ciasta. 

Nauczyciel  powinien  zaplanować,  czy  uczniowie  będą  pracować  samodzielnie,  czy  

w grupach, ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości kęsów ciasta.  

Ćwiczenie  to  można  rozszerzyć  o  samodzielne  przygotowanie  kęsów  ciasta  przez 

uczniów.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować do wypieku co najmniej 3 jednakowe kęsy ciasta o jednakowej masie, 
2)  przeprowadzić wypiek ciasta w taki sposób, żeby:  

  co najmniej jeden kęs przebywał w piecu przez normalny okres wypieku, 

  co najmniej jeden kęs przebywał w piecu kilka minut krócej od pozostałych, 

  co najmniej jeden kęs przebywał w piecu kilka minut dłużej od pozostałych, 

3)  zważyć wypieczone pieczywo, 
4)  przeprowadzić ocenę wypieczonego pieczywa,  
5)  zapisać wyniki oceny w tabelce, zwracając uwagę na różnice między badanymi próbkami: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Próbka pieczywa wypiekanego w czasie: 

Lp. 

Cechy  

pieczywa 

krótszym 

normalnym 

dłuższym 

Masa  

pieczywa 

 

 

 

Wygląd  

zewnętrzny 

 

 

 

Cechy  
skórki 

 

 

 

Cechy  

miękiszu 

 

 

 

Smak  

i zapach 

 

 

 

 
6)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż wstępny, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna (z rękawicami żaroodpornymi), 

 

waga, 

 

kęsy ciasta, 

 

piec piekarski lub piekarnik, 

 

przybory do pisania oraz zeszyt. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2.  Organizacja procesu wypieku

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj oceny wpływu zaparowania komory wypiekowej na jakość pieczywa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zaplanować 

odpowiednią ilość kęsów ciasta – na jedną osobę lub poszczególne grupy uczniów. Nauczyciel 
powinien  przeprowadzić  instruktaż  wstępny  oraz  omówić  zakres  i technikę  wykonania 
ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Wskazane  jest  zasugerowanie  uczniowi,  na  jakie  cechy  skórki  i  miękiszu  pieczywa 

szczególnie  powinien  zwrócić  uwagę  (w  tym  celu  można  rozbudować  tabelę  dołączoną  do 
ćwiczenia). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować do wypieku co najmniej 2 jednakowe kęsy ciasta o jednakowej masie, które 

normalnie  powinny  być  wypiekane  w  atmosferze  pary  wodnej  (np.  bułki  drobne 
niesmarowane masą jajową), 

2)  przeprowadzić wypiek co najmniej 2 jednakowych kęsów ciasta w taki sposób, żeby czas  

i temperatura były takie same, ale żeby:  

  co najmniej jeden kęs był wypiekany w komorze nie zaparowanej, 

  co najmniej jeden kęs był wypiekany w komorze zaparowanej, 

3)  przeprowadzić ocenę wypieczonego pieczywa,  
4)  zapisać wyniki oceny w tabelce, zwracając uwagę na różnice między badanymi próbkami: 

 

Próbka pieczywa wypiekanego w komorze: 

Lp. 

Cechy  

pieczywa 

nie zaparowanej 

zaparowanej 

Masa  

pieczywa 

 

 

Wygląd  

zewnętrzny 

 

 

Cechy  
skórki 

 

 

Cechy  

miękiszu 

 

 

Smak  

i zapach 

 

 

 
5)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

instruktaż wstępny, 

– 

samokształcenie kierowane, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna (z rękawicami żaroodpornymi), 

 

waga, 

 

kęsy ciasta, 

 

piec  piekarski  (lub  piekarnik  z  naczyniem  żaroodpornym  do  zaparowania  komory 
wypiekowej), 

 

przybory do pisania oraz zeszyt. 

 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaplanuj wykorzystanie trzonów w piecach wrzutowych: jedno-, dwu-, i trzykomorowym. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zasady 

wykorzystania  trzonów  w  piecach  wrzutowych  o  różnej  liczbie  komór  wypiekowych.  Do 
wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować schematy przedstawiające rozwiązanie 
problemu  będącego  tematem  ćwiczenia  i  przedstawić  je  uczniom  na  zakończenie  ćwiczenia 
w celu przedyskutowania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  zasadami  wykorzystania  trzonów  w  piecach  wrzutowych,  korzystając  

z Poradnika lub/i podręczników, 

2)  w  zeszycie,  do  schematów  przedstawionych  w  Poradniku  na  rysunkach  4,  5  i  6, 

dorysować kolejne układy przedstawiające wypiek z przemieszczaniem lub przesadzaniem 
do IV wsadu włącznie, 

3)  porównać swoje układy z układami narysowanymi przez kolegów, 
4)  przekazać zeszyt nauczycielowi do oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

ćwiczenia, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

poradnik ucznia. 

 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porównaj metody określania stopnia wypieczenia pieczywa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  być  wcześniej 

wprowadzeni w tematykę związaną z określaniem stopnia wypieczenia pieczywa.  

Ćwiczenie można poprzedzić pokazem oceny stopnia wypieczenia pieczywa wykonanym 

przez nauczyciela lub prezentacją odpowiedniego filmu dydaktycznego. 

Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  sprawdzić  prace  uczniów  i  omówić 

ewentualne  błędy.  W  wyniku  ćwiczenia  uczniowie  powinni  uświadomić  sobie  zalety  i  wady 
poszczególnych metod sprawdzania stopnia wypieczenia pieczywa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  poznać metody określania stopnia wypieczenia pieczywa, 
2)  dokonać analizy poznanych metod określania stopnia wypieczenia pieczywa, 
3)  przygotować tabelę według wzoru (ale robiąc więcej miejsca w rubrykach): 

 

Czy dana metoda pozwala zaobserwować, że pieczywo jest: 

niedopieczone 

przepieczone 

Lp. 

Metoda określania  

stopnia wypieczenia 

pieczywa 

tak/nie 

uzasadnienie 

tak/nie 

uzasadnienie 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
4)  wypełnić tabelę, wpisując: 

  poznane metody określania stopnia wypieczenia pieczywa, 

  własne  wnioski,  będące  odpowiedzią  na  pytanie:  „Czy  dana  metoda  pozwala 

zaobserwować, 

że  pieczywo  jest:  niedopieczone,  właściwie  wypieczone, 

przepieczone?”, 

5)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami wypełnionymi przez kolegów, 
6)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 4   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawdź stopień wypieczenia pieczywa różnymi poznanymi metodami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zaplanować 

odpowiednią ilość kęsów ciasta – na jedną osobę lub poszczególne grupy uczniów. Nauczyciel 
powinien  przeprowadzić  instruktaż  wstępny  oraz  omówić  zakres  i technikę  wykonania 
ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować tabelę według wzoru: 
 

Lp. 

Metoda oceny stopnia 
wypieczenia pieczywa 

Wynik przeprowadzonej oceny 

Ważenie pieczywa  

gorącego 

 

Sprawdzenie temperatury 

miękiszu pieczywa gorącego 

 

Sprawdzenie miękiszu 

szpilką piekarską 

 

Opukiwanie skórki spodniej 

pieczywa 

 

Zbadanie miękiszu po 

przełamaniu pieczywa 

 

Dokonanie oceny 

organoleptycznej wyglądu 

zewnętrznego pieczywa 

 

 
2)  dokonać wypieku kęsa ciasta chlebowego, 
3)  przeprowadzić ocenę stopnia wypieczenia pieczywa poznanymi metodami, 
4)  wypełnić tabelę, 
5)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 
       Zalecane metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna (z rękawicami żaroodpornymi), 

 

kęs ciasta chlebowego, 

 

piec piekarski lub piekarnik, 

 

waga, 

 

termometr, 

 

szpilka piekarska, 

 

nóż do pieczywa, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

poradnik ucznia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  wypieku  ciasta” 

 

 

 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  14,  16,  18,  19,  21  i  22  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 6, 13, 15, 17 i 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  b,  3.  b,  4.  b, 5. a, 6. c, 7. c, 8. b, 9. a, 10. c, 11. c,  
12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. b, 17. d, 18. c, 19. c, 20. c, 21. d, 22. d. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać przemiany zachodzące 
podczas wypieku 

Zakończyć wypiek na podstawie 
temperatury miękiszu 

Wskazać temperaturę, jaką osiąga 
skórka pieczywa podczas wypieku 

 

Rozróżnić fazy wypieku 

Dobrać sposób zaparowania do 
asortymentu pieczywa 

Dobrać parametry wypieku do stopnia 
rozrostu kęsów ciasta 

PP 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Wskazać prawidłową wielkość ubytku 
wypiekowego

 

 

 

Określić cel nakłuwania kęsów ciasta 

 

 

Zdefiniować upiek 

 

10 

 

Obliczyć ubytek wypiekowy 

 

11 

 

Dobrać sposób wypieku do typu pieca 

12 

Dobrać sposób oceny stopnia 
wypieczenia pieczywa 

13 

Dobrać parametry wypieku  
w zależności od asortymentu pieczywa 

PP 

14 

Zaplanować kolejność pomocniczych 
operacji technologicznych 

15 

Ustalić wady pieczywa spowodowane 
niewłaściwym zaparowaniem komory 
wypiekowej  

PP 

16 

Rozpoznać przemiany zachodzące 
w cieście podczas wypieku 

17 

Określić wpływ ubytku wypiekowego 
na jakość pieczywa 

PP 

 

18 

 

Dobrać operację po wypieku pieczywa 
do asortymentu 

19 

Rozróżnić operacje stosowane po 
wypieku 

20 

Zaplanować kolejność czynności 
technologicznych przy wypieku 
odroczonym 

PP 

21 

Wskazać cel zwilżania pieczywa po 
wypieku  

22 

Wskazać cel sortowania pieczywa po 
wypieku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania                     

 
Instrukcja dla nauczyciela   

 

 

 

 

 

  

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia. 
4.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie,  zasadami  punktowania, 

kryteriami oceniania oraz podaj czas na rozwiązanie testu. 

5.  Przedstaw uczniom sposób udzielania odpowiedzi na karcie odpowiedzi. 
6.  Rozdaj uczniom „Instrukcję dla ucznia”, zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 
7.  Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego. 

9.  Nadzoruj przebieg testu. 

10.  5  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź  wyniki,  wystaw  oceny  zgodnie  z  podanymi  kryteriami  i  wpisz  do  arkusza 

zbiorczego. 

13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszej  pracy,  w  celu  usunięcia  przyczyn  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Tylko jedna odpowiedź spośród podanych jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
7.  Poprawną odpowiedź zakreśl znakiem X
8.  W razie pomyłki, błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową. 
9.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 
11.  Pracuj samodzielnie. 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

– 

instrukcja dla ucznia, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

         

 

 
1.  W czasie wypieku skrobia ulega 

a)  denaturacji. 
b)  inaktywacji. 
c)  karmelizacji. 
d)  kleikowaniu. 
 

2.  Wypiek można zakończyć, gdy miękisz osiągnie podczas wypieku temperaturę 

a)  do 65°C. 
b)  około 97°C. 
c)  nieco ponad 100°C. 
d)  równą temperaturze komory wypiekowej. 
 

3.  Skórka pieczywa podczas wypieku osiąga temperaturę 

a)  do 120°C. 
b)  160÷180°C. 
c)  równą temperaturze komory wypiekowej. 
d)  o 20°C niższą niż temperatura komory wypiekowej. 
 

4.  Faza wypieku, podczas której następuje szybki wzrost objętości kęsów, nazywana jest 

a)  dopiekaniem. 
b)  zapiekaniem. 
c)  upiekiem. 
d)  ususzką. 
 

5.  Cały czas w atmosferze pary wodnej wypieka się 

a)  bułki poznańskie. 
b)  chleb popularny. 
c)  rogale maślane. 
d)  chały zdobne. 
 

6.  Przy wypieku kęsów w rozroście słabym należy  

a)  skrócić czas wypieku. 
b)  wydłużyć czas wypieku. 
c)  obniżyć temperaturę komory wypiekowej. 
d)  podwyższyć temperaturę komory wypiekowej. 
 

7.  Typowa wielkość ubytku wypiekowego to 

a)  2%. 
b)  około 5%. 
c)  około 10%. 
d)  ponad 20%. 
 

8.  Nakłuwanie kęsów ciasta w czasie wypieku ma na celu 

a)  ochłodzenie pieczywa. 
b)  usunięcie nadmiaru dwutlenku węgla. 
c)  umożliwienie wydostania się drobnoustrojów. 
d)  umożliwienie dopływu gorącego powietrza do miękiszu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

9.  Różnica między masą kęsa ciasta a masą pieczywa gorącego, wyrażona w procentach, to 

a)  upiek. 
b)  ususzka. 
c)  naważka. 
d)  przypiek. 
 

10.  Jeśli masa pieczywa gorącego wynosiła 520g a masa kęsa 600g, to ubytek wypiekowy jest 

równy 
a)    5,6%. 
b)  10,3%. 
c)  13,3%. 
d)  16,6%. 
 

11.  Wypiek dwustopniowy z przesadzaniem kęsów można zastosować w piecach 

a)  cyklotermicznych. 
b)  przelotowych. 
c)  wrzutowych. 
d)  obrotowych. 
 

12.  Najpewniejszym sposobem oceny stopnia wypieczenia pieczywa jest 

a)  sprawdzenie czasu wypieku pieczywa. 
b)  opukiwanie spodniej skórki pieczywa. 
c)  zważenie pieczywa gorącego. 
d)  sprawdzenie barwy skórki. 
 

13.  Pieczywo o większej masie wymaga 

a)  dłuższego wypieku. 
b)  wyższej temperatury komory wypiekowej. 
c)  bardziej gęstego ułożenia na trzonie pieca. 
d)  skrócenia czasu zaparowania komory wypiekowej. 
 

14.  Nakłuwanie stosuje się 

a)  jedynie przed wypiekiem. 
b)  jedynie po zapieczeniu kęsów. 
c)  przed wypiekiem lub po zapieczeniu kęsów. 
d)  po zakończeniu wypieku. 
 

15.  Nadmierne zaparowanie komory wypiekowej może być przyczyną 

a)  bladej skórki. 
b)  płaskiego kształtu pieczywa. 
c)  nadmiernej porowatości miękiszu. 
d)  zbyt kolistego przekroju pieczywa. 
 

16.  Ciemnienie skórki pieczywa podczas wypieku zachodzi dzięki reakcjom, którym ulegają 

a)  sole. 
b)  cukry. 
c)  kwasy. 
d)  tłuszcze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

17.  Zwiększony ubytek wypiekowy powoduje, że pieczywo 

a)  posiada zakalec. 
b)  ma zbyt dużą masę. 
c)  staje się za bardzo płaskie. 
d)  jest nadmiernie wysuszone. 

 
18.  W  celu  zapewnienia  optymalnych warunków dla pieczywa, zaraz po jego wypieku zaleca 

się 
a)  pokroić pieczywo na kromki. 
b)  wstawić pieczywo do chłodni. 
c)  możliwie najszybciej ostudzić pieczywo. 
d)  wstawić pieczywo do ciemnego pomieszczenia, 

 
19.  Operacją stosowaną po wypieku jest 

a)  nakłuwanie pieczywa. 
b)  zwilżanie masą jajową. 
c)  konfekcjonowanie pieczywa. 
d)  prowadzenie rozrostu końcowego. 

 
20.  Prawidłowa kolejność etapów produkcji przy stosowaniu wypieku odroczonego to 

a)  rozrost → zamrażanie → zapiekanie. 
b)  rozrost → kształtowanie → zamrażanie. 
c)  kształtowanie → zamrażanie → pakowanie. 
d)  kształtowanie →  zapiekanie → rozrost →  pakowanie. 
 

21.  Pieczywo zwilża się wodą po wypieku w celu 

a)  zwiększenia ususzki. 
b)  ułatwienia parowania. 
c)  rozmiękczenia pieczywa. 
d)  poprawienia wyglądu pieczywa. 

 
22.  Pieczywo po wypieku sortuje się w celu 

a)  ostudzenia. 
b)  opóźnienia czerstwienia. 
c)  poprawienia wydajności. 
d)  usunięcia sztuk wadliwych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię 

nazwisko............................................................................................................................  

 
Prowadzenie wypieku ciasta 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

21.  

 

 

22.  

 

 

Razem:   

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Test  praktyczny  typu  próba pracy, jednostopniowy do jednostki modułowej 
„Prowadzenie wypieku ciasta”   
 

ZADANIE PRAKTYCZNE  

 

 

Przygotuj  do  wypieku  12  kęsów  ciasta  na  bułki  zwykłe  montowe  z  makiem  o  masie 

nominalnej  100  g,  wykonując  w  trakcie  ich  rozrostu  niezbędne  czynności  pomocnicze 
(zwilżanie wodą i posypanie makiem) oraz ocenę stopnia rozrostu.  

Przeprowadź wypiek kęsów na blachach. Po wypieku sprawdź masę bułek i dokonaj oceny 

organoleptycznej 3 wybranych sztuk pieczywa. Bułki ułóż w pojemniku. 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

czynności 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 
 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 

 

Zaplanować kolejność wykonywanych 
czynności 

 

 

Sporządzić wykaz niezbędnych surowców  
i półproduktów  

 

 

Sporządzić wykaz potrzebnych urządzeń  
i sprzętu kontrolno-pomiarowego  

 

 

Zorganizować stanowisko pracy zgodnie  
z zasadami bhp 

 

 

Sprawdzić stan techniczny urządzeń  
i sprzętu kontrolno-pomiarowego zgodnie  
z zasadami bhp 

 

 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 
zgodnie z zasadami bhp 

 

 

Przygotować blachy i ułożyć kęsy na 
blachach zgodnie z zasadami bhp 

 

 

Zwilżyć kęsy ciasta odpowiednio do 
asortymentu pieczywa 

 
Posypać kęsy ciasta makiem odpowiednio do 
asortymentu pieczywa 
 

10 

Sprawdzić stopień rozrostu końcowego 
kęsów ciasta zgodnie z zasadami oceny 
organoleptycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

11 

 
Przygotować piec do wypieku zgodnie  
z zasadami bhp 
 

12 

 
Ustalić temperaturę komory wypiekowej 
odpowiednio do asortymentu pieczywa 
 

13 

 
Zasadzić kęsy ciasta do pieca zgodnie  
z zasadami bhp 
 

 

14 

 

Zaparować komorę wypiekową odpowiednio 
do asortymentu pieczywa i typu pieca 

15 

 
Kontrolować przebieg wypieku odpowiednio 
do asortymentu pieczywa i typu pieca 
 

 

16 

 

Wysadzić bułki z pieca zgodnie  
z zasadami bhp  

 

17 

 

Ułożyć bułki w pojemniku odpowiednio do 
asortymentu pieczywa 

 

18 

 

 
Sprawdzić masę bułek po wypieku za 
pomocą wagi 
 

 

19 

 

Przeprowadzić ocenę organoleptyczną bułek 
zgodnie z zasadami 

 

20 

 

Utrzymać ład i porządek na stanowisku 
pracy 

 

21 

 

Ocenić wykonane zadanie i zaprezentować 
wypieczone bułki  

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Za uzyskanie: 14 punktów – dopuszczający 
                      16 punktów – dostateczny 
 

 

 

     18 punktów – dobry 

 

 

 

     20 punktów – bardzo dobry 
     21 punktów – celujący. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Instrukcja dla nauczyciela

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego,  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Ustal ilość potrzebnych surowców i półproduktów do wykonania zadania praktycznego. 
4.  Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia. 
5.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadania  praktycznego,  zasadami  punktowania  i  kryteriami 

oceniania oraz podaj czas na wykonanie zadania. 

6.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania. 
7.  Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 
8.  Nadzoruj  przebieg  próby  pracy  wypełniając  kartę  obserwacji  ucznia.  W  przypadku 

nieprzestrzegania  przez  ucznia  zasad  bhp  i  ochrony  przeciwpożarowej  przerwij  test  – 
próbę pracy. 

9.  Po zakończeniu pracy zbierz od uczniów karty „Plan działania”. 
10.  Wystaw oceny zgodnie z podanymi kryteriami. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  czynności,  które  

sprawiły  uczniom  największe  trudności.  Ustal  przyczyny  trudności  uczniów  
w opanowaniu umiejętności. Opracuj wnioski do dalszej pracy, w celu usunięcia przyczyn 
niepowodzeń dydaktycznych. 

 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał, według kolejności, co 
najmniej następujące czynności: 
zwilżenie kęsów, posypanie 
makiem, wypiekanie 

 

2. Sporządzenie wykazu 
niezbędnych surowców  
i półproduktów  

Zapisał: mak, kęsy ciasta 

 

Planowanie  

3. Sporządzenie wykazu 
potrzebnych urządzeń  
i sprzętu kontrolno- 
-pomiarowego 

Zapisał co najmniej: waga, 
piec, blachy, sprzęt do 
zwilżania kęsów  

 

4. Organizowanie 
stanowiska pracy 

Zgromadził potrzebny sprzęt, 
surowce i półprodukty do 
wykonania zadania 

 

5. Sprawdzenie stanu 
technicznego urządzeń  
i sprzętu kontrolno- 
-pomiarowego 

Sprawdził sprawność pieca  
i wagi 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania ubrał 
się w fartuch ochronny, czepek 
zasłaniający włosy, buty 
ochronne oraz przygotował 
rękawice żaroodporne 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

7. Przygotowanie blach  
i ułożenie kęsów na blachach 

Przygotował blachy (w razie 
potrzeby oczyścił) i ułożył na 
nich kęsy 

 

8. Zwilżenie kęsów ciasta 

Zwilżył kęsy ciasta wodą 

 

9. Posypanie kęsów makiem 

Posypał kęsy makiem 

 

10. Sprawdzenie stopnia 
rozrostu końcowego 

Ocenił stopień rozrostu 
końcowego przez dotknięcie 
dłonią 

 

11. Przygotowanie pieca do 
wypieku 

W razie potrzeby oczyścił 
komorę wypiekową i nagrzał ją 

 

12. Ustalenie temperatury 
komory wypiekowej 

Ustalił zadaną temperaturę 
komory wypiekowej 

 

13. Zasadzenie kęsów do 
pieca 

Sprawnie zasadził kęsy ciasta 
do pieca na blachach 

 

14. Zaparowanie komory 
wypiekowej 

Dokonał zaparowania komory 
wypiekowej 

 

15. Kontrolowanie 
przebiegu wypieku 

Sprawdzał przebieg wypieku 
zaglądając do komory 
wypiekowej i kontrolując czas 
wypieku 

 

16. Wysadzenie bułek  
z pieca 

Sprawnie wysadził blachy  
z bułkami 

 

17. Ułożenie bułek  
w pojemniku 

Przełożył bułki z blach do 
pojemnika 

 

18. Sprawdzenie masy bułek 
po wypieku 

Zważył co najmniej 3 bułki po 
wypieku 

 

19. Przeprowadzenie oceny 
organoleptycznej bułek  

Ocenił organoleptycznie jakość 
bułek, w tym dokonał oceny 
miękiszu  

 

Wykonanie 
zadania 
 
 
 
 
 
 
 
 

20. Utrzymanie ładu  
i porządku na stanowisku 
pracy 

Utrzymał ład i porządek na 
stanowisku pracy w trakcie  
i po skończeniu pracy 

 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
zadania 

21. Ocena wykonanego 
zadania i prezentowanie 
bułek  
  

Omówił przebieg zadania  
i przedstawił ocenę jakości 
bułek 

 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

plan działania, 

 

odpowiednia ilość surowców i półproduktów (mak i kęsy ciasta), 

 

zadanie praktyczne do wykonania. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 
3.  W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 
4.  Na wykonanie zadania masz 3 godziny. 
5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

 

kolejność wykonywanych czynności, 

 

wykaz niezbędnych surowców i półproduktów, 

 

sprzęt kontrolno-pomiarowy i urządzenia. 

7.  Zorganizuj stanowisko pracy. 
8.  Sprawdź stan techniczny urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego. 
9.  Dobierz środki ochrony indywidualnej. 
10. Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpożarowej. 

11. Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 
12. Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 

 

Zadanie praktyczne dla ucznia

 

 

 

 

Przygotuj  do  wypieku  12  kęsów  ciasta  na  bułki  zwykłe  montowe  z  makiem  o  masie 

nominalnej  100  g,  wykonując  w  trakcie  ich  rozrostu  niezbędne  czynności  pomocnicze 
(zwilżanie wodą i posypanie makiem) oraz ocenę stopnia rozrostu.  

Przeprowadź wypiek kęsów na blachach. Po wypieku sprawdź masę bułek i dokonaj oceny 

organoleptycznej 3 wybranych sztuk pieczywa. Bułki ułóż w pojemniku. 

 

 

W  czasie  wykonywania  czynności  będziesz  obserwowany  i  oceniany.  Będą  oceniane 

następujące czynności: 

 

zaplanowanie kolejności wykonywanych czynności, 

 

sporządzenie wykazu niezbędnych surowców i półproduktów, 

 

sporządzenie wykazu potrzebnych urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego, 

 

organizowanie stanowiska pracy, 

 

sprawdzenie stanu technicznego urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego, 

 

dobranie środków ochrony indywidualnej, 

 

przygotowanie blach i ułożenie kęsów na blachach, 

 

zwilżenie kęsów ciasta i posypanie kęsów makiem, 

 

sprawdzenie stopnia rozrostu końcowego, 

 

przygotowanie pieca do wypieku, 

 

ustalenie temperatury komory wypiekowej, 

 

zasadzenie kęsów do pieca, 

 

zaparowanie komory wypiekowej, 

 

kontrolowanie przebiegu wypieku, 

 

wysadzenie bułek z pieca, 

 

ułożenie bułek w pojemniku, 

 

sprawdzenie masy bułek po wypieku, 

 

przeprowadzenie oceny organoleptycznej bułek, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy,  

 

ocena wykonanego zadania i prezentowanie bułek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Plan działania 

1.  Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.  Wykaz niezbędnych surowców i półproduktów: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.  Wykaz urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7. LITERATURA

                

  

 

1.  Ambroziak Z. (red.): Piekarstwo i ciastkarstwo. WNT, Warszawa 1988 
2.  Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  1.  Podręcznik  dla  technikum. 

WSiP, Warszawa 2004 

3.  Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  2.  Podręcznik  dla  technikum. 

WSiP, Warszawa 2004 

4.  Horubałowa A., Haber T.: Analiza techniczna w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1989 
5.  Lubczyńska  H.,  Kownacki  J.:  Dobra  praktyka  produkcyjna  i  higieniczna  w  małych  

i  średnich  piekarniach.  Handlowo-Usługowa  Spółdzielnia  „Samopomoc  Chłopska”, 
Warszawa 2001 

6.  Receptury,  normy  i  porady  piekarskie.  Opr. przez Rolniczo-Handlową Izbę Gospodarczą 

Samopomoc Chłopska i Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego, Warszawa 1993 

7.  Reński  A.:  Piekarstwo.  Technologia  dla  szkół  zasadniczych.  Część  2.  WSiP,  Warszawa 

2004 

8.  Schünemann  C.,  Treu  G.:  Technologia  produkcji  wyrobów  piekarsko-cukierniczych. 

Wydawnictwo fachowe Gilde Sp. z o.o., Warszawa 1997 

9.  Szaniawska  H.  (red.):  Poradnik  piekarza.  Wydawnictwo  Spółdzielcze  Spółka  z  o.o., 

Warszawa 1996 

 
Czasopisma: 
1.  Cukiernictwo i Piekarstwo. Miesięcznik. Wydawnictwo Elamem 
2.  Przegląd Piekarski i Cukierniczy. Miesięcznik. Wydawnictwo Sigma-NOT