background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
Stanisław Bajor 
 

 

 
 
 

Sporządzanie ciasta mieszanego 741[02].Z3.03  

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Iwona Domachowska 
dr inż. Janina Potiopa 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Stanisław Bajor 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej Sporządzanie  ciasta 
mieszanego  741[02].Z3.03,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
piekarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Prowadzenie ciast mieszanych na rozczynach 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Prowadzenie ciast mieszanych na zakwasach 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Prowadzenie ciast mieszanych na rozczynach i zakwasach 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

35 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  „Sporządzanie  ciasta  mieszanego”  w  szkole 
kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  umożliwią  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  oraz 

umiejętności samokształcenia, 

  ewaluację osiągnięć uczniów, 

  wykaz  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą  korzystać  podczas  nauki  oraz  literaturę 

metodyczną dla nauczyciela. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ćwiczeń praktycznych, 

  samokształcenia kierowanego, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy grupowej. 
 

Do  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych. 
W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 

741[02].Z3 

Technologia produkcji 

 piekarskiej 

741[02].Z3.01 

Sporządzanie ciasta 

 pszennego 

741[02].Z3.03 

Sporządzanie ciasta 

mieszanego 

741[02].Z3.02 

Sporządzanie ciasta  

żytniego 

741[02].Z3.04 

Formowanie i prowadzenie 

rozrostu

 

ciasta

 

741[02].Z3.05 

Prowadzenie wypieku

 

ciasta

 

741[02].Z3.08 

Przechowywanie 

i transport wyrobów  

piekarskich 

741[02].Z3.06 

Wytwarzanie specjalnych  

wyrobów piekarskich 

741[02].Z3.07 

Kontrolowanie jakości  

wyrobów piekarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji piekarskiej, 

 

określać znaczenie składników pokarmowych dla organizmu człowieka, 

 

czytać oraz sporządzać schematy technologiczne, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska dotyczących produkcji pieczywa, 

 

dobierać  i  stosować  środki  ochrony  indywidualnej  w  zależności  od  rodzaju 
wykonywanych prac, 

 

dobierać  surowce,  dozwolone  substancje  dodatkowe  i substancje  wspomagające  proces 
produkcji wyrobów piekarskich, 

 

oceniać jakość surowców, dodatków i materiałów pomocniczych, 

 

oceniać jakość półproduktów piekarskich, 

 

przygotowywać surowce do produkcji, 

 

określać wpływ przygotowania surowców na przebieg procesów technologicznych, 

 

określać zasady doboru metod prowadzenia ciasta, 

 

ustalać parametry technologiczne prowadzenia ciasta, 

 

sporządzać ciasta pszenne i żytnie różnymi metodami, 

 

dobierać maszyny i urządzenia do wytwarzania ciast, 

 

obsługiwać maszyny urządzenia piekarskie, 

 

wykonywać pomiary z zastosowaniem urządzeń kontrolno-pomiarowych, 

 

określać zagrożenia występujące podczas obsługi maszyn i urządzeń piekarskich, 

 

rozpoznawać wady wyrobów oraz określać sposoby zapobiegania powstawaniu wad, 

 

stosować  zasady  Dobrej  Praktyki  Produkcyjnej  (GMP)  i  Dobrej  Praktyki  Higienicznej 
(GHP) w procesach produkcji pieczywa, 

 

przestrzegać  przepisów  dotyczących  zapewnienia  bezpieczeństwa  zdrowotnego 
żywności. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

określić rolę mikroflory ciasta mieszanego, 

– 

obliczyć  namiar  surowców  do  produkcji  ciasta  mieszanego  z  uwzględnieniem  ubytku 
fermentacyjnego, 

– 

ustalić technologiczne parametry prowadzenia ciasta mieszanego, 

– 

zaplanować  i  wykonać  czynności  związane  ze  sporządzaniem  ciasta  mieszanego  
z zastosowaniem  metod:  na  żurku, na podmłodzie,  na rozczynie  żytnim,  na  kwasie  oraz 
na kwasie i podmłodzie, 

– 

sporządzić ciasto mieszane z zastosowaniem określonej metody, 

– 

scharakteryzować oraz zastosować metody prowadzenia ciasta mieszanego, 

– 

określić  zasady  sporządzania  ciasta  żytniego  oraz  ciasta  mieszanego  z  zastosowaniem 
metody ciągłej, 

– 

sporządzić  schemat  technologiczny  prowadzenia  ciasta  mieszanego  z  określonej  ilości 
mąki, 

– 

ocenić przydatność ciasta mieszanego do obróbki, 

– 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas produkcji ciasta mieszanego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

       …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Piekarz 741[02] 
Moduł:   

 

 

 

       

 Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Sporządzanie ciasta mieszanego 741[02].Z3.03 

Temat: Prowadzenie ciasta mieszanego z zastosowaniem mąki porośniętej.  

Cel  ogólny:  Ustalenie  metody  i  sposobu  prowadzenia  ciasta  mieszanego  w  przypadku 

zastosowania mąki z ziarna porośniętego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować metody sporządzania ciast mieszanych, 

 

wskazać parametry technologiczne poszczególnych faz fermentacyjnych, 

 

wskazać wady i zalety poszczególnych metod sporządzania ciasta mieszanego, 

 

scharakteryzować właściwości mąki porośniętej pszennej i żytniej, 

 

ustalić wady pieczywa wynikające z użycia mąk porośniętych, 

 

wybrać  najlepszą  metodę  sporządzania  ciasta  mieszanego,  pozwalającą  uzyskać 
pieczywo o wysokiej jakości, 

 

ustalić parametry technologiczne wybranej metody, 

 

zaprezentować zadanie na forum,  

 

przeprowadzić samoocenę i ocenę prac innych zespołów. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

   praca w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy  przedstawiające  podstawowe  parametry  różnych  metod  sporządzania  ciasta 
mieszanego, 

 

zadanie do wykonania dla każdej grupy, 

 

duże arkusze papieru i mazaki. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Przedstawienie tematu i celów zajęć dydaktycznych. 
2.  Przypomnienie  o  właściwościach  mąki  „porośniętej”  i  wadach  pieczywa  wynikających  

z użycia takiej mąki do produkcji. 

3.  Podział grupy na zespoły 3–4-osobowe i wprowadzenie do wykonywanego ćwiczenia. 
4.  Temat ćwiczenia – zadania do wykonania: 

Przeprowadź  analizę  poznanych  metod  sporządzania  ciasta  mieszanego.  Wiedząc,  że 
ciasto mieszane sporządza się z mąki żytniej i pszennej w proporcji 60:40, a mąka żytnia 
jest  o  podwyższonej  aktywności  enzymatycznej,  ustal  najlepszą  metodę  sporządzania 
ciast mieszanego. Zaproponuj parametry technologiczne wybranej metody dla tego ciasta.  
W pracy nad zadaniem pomogą Ci tabele, które powinniście wypełnić. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Tabela 1. Charakterystyka metod sporządzania ciast mieszanych [opracowanie własne] 
 

Metoda 

sporządzania ciasta 

mieszanego 

Parametry technologiczne 

poszczególnych faz 

Wady 

Zalety 

„na rozczynie 
pszennym” 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Tabela 2. Parametry technologiczne wybranej metody sporządzania ciasta mieszanego [opracowanie własne] 

 

Faza 

fermentacyjna 

Wielkość 

fazy 

Wydajność 

fazy 

Temperatura 

fermentacji 

Czas 

fermentacji 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wnioski: 
5.  Opracowane  tabele  i  wnioski  zapiszcie  wyraźnie  na  dużych  arkuszach  przy  pomocy 

mazaków, tak aby na zakończenie zajęć zaprezentować na forum. 

6.  Prezentacja opracowanych zadań przez poszczególne grupy. 
 
Zakończenie zajęć 
Porównanie  wykonanych  zadań  przez  poszczególne  grupy.  Podsumowanie  wniosków. 
Samoocena uczniów i ocena przez nauczyciela poszczególnych grup i osób. 
 
Praca domowa 
Opracowane tabele należy wpisać do zeszytu. Wyciągnięte wnioski zaznaczyć na kolorowo. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  zebranie ocen przez poszczególne grupy na podstawie samooceny, 

  ocena pracy domowej. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Piekarz 741[02] 
Moduł: 

Technologia produkcji piekarskiej 741[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

  Sporządzanie ciasta mieszanego 741[02].Z3.03 

Temat: Prowadzenie ciasta mieszanego „na wolnych półkwasach tzw. żurkach”. 

Cel ogólny: Sporządzenie żurku w metodzie sporządzania ciast mieszanych „na żurkach”. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować metodę sporządzania ciasta mieszanego „na żurkach”, 

  sporządzić żurek i prowadzić jego fermentację, 

  ustalić parametry fermentacyjne żurku, 

  obliczyć składniki żurku, 

  przygotować składniki do sporządzenia żurku, 

  obsługiwać urządzenia piekarskie, 

  zaprezentować zadanie na forum,  

  przeprowadzić samoocenę i ocenę prac innych zespołów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

   praca w grupach 3–4-osobowych lub samodzielna. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  foliogramy  przedstawiające  schemat  wytwarzania  żurku  oraz  z  parametrami 

technologicznymi sporządzania ciast mieszanych metodą „na żurkach”, 

 

zadanie do wykonania dla każdej grupy lub osoby, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator, 

 

miesiarka, 

 

dozator – mieszacz wody, 

 

waga, 

 

naczynia do odważania surowców, 

 

przesiewacz do mąki, 

 

termometr, 

 

żurek jako zaczątek, mąka żytnia, woda. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Przedstawienie tematu i celów zajęć dydaktycznych. 
2.  Zapoznanie z procesem powstawania ciasta mieszanego metodą „na wolnych półkwasach 

tzw. żurkach”. 

3.  Wprowadzenie do wykonywanego ćwiczenia. 
4.  Podział  grupy  na  zespoły  3–4-osobowe  lub  przydzielenie  samodzielnego  wykonywania 

zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  Temat ćwiczenia – zadania do wykonania: 
      Sporządź żurek, mając 2 kg zaczątku w postaci dojrzałego żurku o wydajności 400%. 
      Dobierz i zastosuj środki ochrony indywidualnej.  
      Przeanalizuj prowadzenie ciast mieszanych metodą „na żurkach”. 
      Oblicz ilość sporządzanego żurku, zakładając, że zaczątek jest 1/5 całej ilości żurku. 
      Oblicz ilość mąki i wody, którą należy dodać do żurku. 
      Odważ i przygotuj surowce. 
      Sporządź żurek i odstaw do fermentacji. 
      Zapisz w zeszycie obliczenia, sposób wykonania ćwiczenia, parametry fermentacyjne     

żurku, wnioski i oddaj nauczycielowi do sprawdzenia. 

6.  Nauczyciel sprawdza poprawność obliczeń i obserwuje wykonywane ćwiczenie. 
 
Zakończenie zajęć 
Samoocena uczniów i ocena nauczyciela poszczególnych grup lub osób. 
 
Praca domowa 
Opisz sposób  sporządzania  żurku,  parametry  technologiczne  oraz  ocenę  organoleptyczną,  za 
pomocą której ustala się jego dojrzałość. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  ustalenie ocen przez obserwację wykonywanego ćwiczenia oraz na podstawie samooceny, 

  ocena pracy domowej. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

    

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Prowadzenie ciast mieszanych na rozczynach   

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  niezbędną  ilość  surowców  i  opracuj  schemat  technologiczny  produkcji  ciasta  na 

350 sztuk chleba kaszubskiego o masie 0,5 kg. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomnieć  sobie, 

jakie dane powinien zawierać schemat technologiczny produkcji pieczywa oraz tok obliczania 
składników  ciasta.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  obliczeń.  Nauczyciel  może 
przygotować  dla  poszczególnych  grup  tekst  przewodni  lub  zlecić  produkcję  ciasta  na  różne 
ilości pieczywa.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wytyczne technologiczne produkcji ciasta na chleb kaszubski: 
  

Tabela do ćwiczenia 1. Wytyczne technologiczne do produkcji chleba kaszubskiego.  Schemat fermentacyjny 
ciasta ze 100kg mąki [opracowanie własne] 

 

 
 
 
 

Faza 

fermentacyjna 

Ci

ęż

a

faz

y

 pop

rz

edn

ie

kg

 

M

ąk

ży

tn

ia

 t

y

p

 65

 w 

kg

 

M

ąk

p

sz

e

n

na

 t

yp

 65

kg

 

W

o

da

  

w

 kg

 

D

ro

żd

że

 w

 kg

 

S

ól

 w

 kg

 

M

le

ko

 w

 kg

 

S

ma

lec

 w

 kg

 

O

lny

 ci

ęż

ar

 f

azy

 w 

kg

 

W

y

d

aj

no

ść

 f

azy

 w

 %

 

Te

m

p

e

ra

tura

 w 

ºC

 

C

zas

 f

e

rm

en

ta

cji

 w

 h

 

Rozczyn 

48,0 

48,0  2,5 

98,5 

205,2 

28 

Ciasto 

98,5 

50 

ok. 
4,5 

2,0 

6,0*  3,0** 

 

ok. 

164,0 

ok. 

167,2 

30 

3/4 

* mleko w proszku przesiać przez gęste sito na mąkę znajdującą się w dzieży z dojrzałą podmłodą 
** smalec dodać do ciasta w stanie rozmiękczonym w końcowej fazie miesienia     

 

 

2)  obliczyć składniki ciasta na 350 sztuk chleba kaszubskiego o masie 0,5 kg, 
3)  opracować  schemat  technologiczny  produkcji  ciasta  mieszanego  metodą  „na  rozczynie 

żytnim”, 

4)  ustalić wydajność poszczególnych faz fermentacyjnych, 
5)  ustalić parametry fermentacyjne poszczególnych faz fermentacji, 
6)  zapisać w zeszycie obliczenia technologiczne i schemat fermentacyjny, 
7)  ustalić z nauczycielem poprawność wykonanego zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

zadanie z recepturą na każde stanowisko, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Sporządź ciasto na chleb kaszubski metodą „na rozczynie żytnim”.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne grupy uczniów z uwzględnieniem obliczeń z ćwiczenia 1. Nauczyciel sprawdza 
jakość drobnego sprzętu i sprawność urządzeń stosowanych przez uczniów. 

   
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej, 
2)  przeanalizować recepturę na chleb kaszubski wraz ze schematem fermentacyjnym, 
3)  wykonać ciasto zgodnie z opracowanym schematem fermentacyjnym na 350 sztuk chleba 

o masie 0,5 kg zgodnie z obliczeniami i opracowaniem w Ćwiczeniu 1, 

4)  odważyć dokładnie surowce do rozczynu żytniego, 
5)  przygotować surowce do produkcji, 
6)  sporządzić rozczyn żytni, 
7)  prowadzić i obserwować fermentację rozczynu, 
8)  ustalić dojrzałość rozczynu, 
9)  odważyć surowce do ciasta właściwego i przygotować je do produkcji, 
10)  przerobić rozczyn żytni na ciasto właściwe, 
11)  prowadzić i obserwować fermentację ciasta właściwego, 
12)  zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przesiewacz, 

 

sito, 

 

miesiarka, 

 

waga, 

 

naczynia do odważania surowców, 

 

naczynia do rozpuszczenia tłuszczu i przesiania mleka w proszku, 

 

zegar, 

 

termometr, 

 

surowce: mąka żytnia typ 650, mąka pszenna typ 650, drożdże, mleko w proszku, smalec      
wieprzowy, sól, mąka do podsypywania, olej do smarowania form i woda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 3 
 

Sporządź ciasto na chleb kaszubski metodą „na rozczynie pszennym”.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne grupy uczniów z uwzględnieniem obliczeń z ćwiczenia 1. Nauczyciel sprawdza 
jakość drobnego sprzętu i sprawność urządzeń stosowanych przez uczniów.   

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej, 
2)  wykorzystać  recepturę  wraz  z  obliczeniami  z  ćwiczenia  1  na  350  sztuk  chleba 

kaszubskiego o masie 0,5 kg, 

3)  opracować  schemat  fermentacyjny  prowadzenia  ciasta  mieszanego  metodą  „na 

podmłodzie pszennej”, 

4)  odważyć dokładnie surowce do podmłody pszennej, 
5)  przygotować surowce do produkcji, 
6)  sporządzić podmłodę pszenną, 
7)  prowadzić i obserwować fermentację podmłody, 
8)  ustalić dojrzałość podmłody na podstawie oceny organoleptycznej, 
9)  odważyć surowce do ciasta właściwego i przygotować je do produkcji, 
10)  przerobić podmłodę pszenną na ciasto właściwe, 
11)  prowadzić i obserwować fermentację ciasta właściwego, 
12)  porównać jakość ciasta sporządzonego metodą „na podmłodzie żytniej” i „na podmłodzie   

pszennej”, 

13)  zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przesiewacz, 

 

sito, 

 

miesiarka, 

 

waga, 

 

naczynia do odważania surowców, 

 

naczynia do rozpuszczenia tłuszczu i przesiania mleka w proszku, 

 

zegar, 

 

termometr, 

 

surowce: mąka żytnia typ 650, mąka pszenna typ 650, drożdże, mleko w proszku, smalec    
wieprzowy, sól, mąka do podsypywania, olej do smarowania form i woda. 

 

   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 
 

5.2.  Prowadzenie ciast mieszanych na zakwasach   

 

 

 

 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź żurek, mając 2 kg zaczątku w postaci dojrzałego żurku o wydajności 400%. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne  grupy  uczniów  z  uwzględnieniem  obliczeń.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność 
obliczeń przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia.   
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną, 
2)  przeanalizować prowadzenie ciast mieszanych metodą „na żurkach”, 
3)  obliczyć ilość sporządzanego żurku, zakładając, że zaczątek jest 1/5 całej ilości żurku, 
4)  obliczyć ilość mąki i wody, którą należy dodać do żurku, 
5)  odważyć i przygotować surowce, 
6)  wytworzyć żurek i odstawić do fermentacji, 
7)  zapisać  w  zeszycie  obliczenia,  sposób  wykonania  ćwiczenia,  parametry  fermentacyjne 

żurku, wnioski i oddać nauczycielowi do sprawdzenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

miesiarka, 

 

dozator – mieszacz wody, 

 

waga, 

 

naczynia do odważania surowców, 

 

przesiewacz do mąki, 

 

termometr, 

 

mąka żytnia, woda. 

 
Ćwiczenie 2 

Ustal dojrzałość żurku i przerób go na kwas. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  żurku  i  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne  grupy  uczniów  z  uwzględnieniem  obliczeń.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność 
obliczeń przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia.   
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną, 
2)  ustalić dojrzałość 10 kg żurku, 
3)  pobrać  1kg żurku  i  przerobić  na  kwas o wydajności  200% zakładając,  że w kwasie  jest  

50% mąki przeznaczonej do produkcji ciasta, 

4)  obliczyć  ilość  mąki  i  wody,  które  należy  dodać  do  żurku  przy  przerabianiu  na  kwas,  

wiedząc, że w żurku znajduje  się 10% całej ilości mąki przeznaczonej do ciasta, 

5)  ustalić parametry fermentacyjne kwasu, 
6)  przeprowadzić i obserwować fermentację kwasu, 
7)  zapisać swoje obliczenia i ustalenia w zeszycie, 
8)  oddać nauczycielowi do sprawdzenia notatkę w zeszycie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

miesiarka, 

 

dozator – mieszacz wody, 

 

waga, 

 

naczynia do odważania żurku i surowców, 

 

przesiewacz do mąki, 

 

termometr, 

 

mąka żytnia, woda. 

 
Ćwiczenie 3 

Ustal dojrzałość kwasu i przerób na ciasto właściwe. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  kwasu  i  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne  grupy  uczniów  z  uwzględnieniem  obliczeń.  Nauczyciel  sprawdza  dokładność 
odważania kwasu i surowców przy wykonywaniu ćwiczenia.   
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej, 
2)  przeanalizować metodę prowadzenia ciasta mieszanego metodą „na żurkach”, 
3)  ustalić dojrzałość kwasu metodą organoleptyczną, 
4)  odważyć  i  przygotować  surowce  niezbędne  do  sporządzenia  ciasta  właściwego  

o wydajności ok. 160%: 

  mąki pszennej typ 750 – 1,25 kg, 

  soli – 0,05 kg, 

  drożdży – 0,02 kg, 

  wody ok. – 0,30 kg, 

5)  ustalić konsystencję i temperaturę ciasta, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6)  przeprowadzić i obserwować przebieg fermentacji ciasta właściwego, 
7)  zapisać w zeszycie parametry fermentacji i wnioski z przebiegu ćwiczenia, 
8)  oddać zeszyt nauczycielowi do sprawdzenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

miesiarka, 

 

dozator – mieszacz wody, 

 

waga, 

 

naczynia do odważania oraz przygotowywania półproduktów i surowców, 

 

przesiewacz do mąki, 

 

termometr, 

 

mąka pszenna typ 750, sól, drożdże piekarskie, woda. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Prowadzenie ciast mieszanych na rozczynach i zakwasach 
 

 

 

 

 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  schemat  technologiczny  produkcji  150  sztuk  chleba  mazowieckiego  o  masie 

0,6 kg na podstawie schematu roboczego na 100 kg mąki. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przypomnieć  sobie, 

jakie  dane  powinien  zawierać  schemat  technologiczny  produkcji  pieczywa  oraz  sposób 
obliczania  składników  ciasta.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  obliczeń.  Nauczyciel 
może  przygotować  dla  poszczególnych  grup  tekst  przewodni  lub  zlecić  produkcję  ciasta  na 
różne ilości pieczywa.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  schemat  fermentacyjny  produkcji  chleba  mazowieckiego  metodą  

„na podmłodzie i kwasie” ze 100 kg mąki: 

 

Tabela do ćwiczenia 1. Schemat fermentacyjny przygotowania ciasta mieszanego na chleb mazowiecki 
[opracowanie własne] 

 

Namiar surowców do poszczególnych 

faz w kg 

F

aza

 

fe

rm

e

n

ta

cy

jna

 

Ilo

ść

 w

 k

g

 f

az

y

 po

p

rz

e

dn

iej

 

M

ąk

ży

tn

ia

 

 

M

ąk

p

sz

e

n

na

 

W

o

da

 

D

ro

żd

że

 

sól

 

O

ln

y

 ci

ęż

a

r m

ąk

w

 f

az

ie

 

w

 kg

 

O

ln

ilo

ść

 w

od

y

 w

 f

azie

 

w

 kg

 

O

ln

y

 ci

ęż

a

fa

z

 

w

 kg

 

W

y

d

aj

no

ść

 o

ko

ło

 

w

 %

 

T

em

p

e

ra

tur

ºC

 

C

za

s  

fe

rme

n

ta

c

ji

 

 w 

 h

 

Podmłoda 

40 

32 

1,5-2 

40 

32 

72 

180 

24-27 

3- 
3,5 

Kwas 

18 

15 

18 

15 

33 

183 

28-30 

Ciasto 

72 i 

33 

2* 

40 

9-13 

1,5-1,7 

100 

56- 

60 

156-
160 

160 

28-30 

1/2 

* mąka do podsypywania przy dzieleniu i formowaniu 
 

2)    przeanalizować uwagi do produkcji chleba mazowieckiego: 
 

Chleb  mazowiecki  jest  typowym  chlebem  pszenno-żytnim.  Chleb  ten  wymaga 

zakwaszenia, w przeciwnym razie smak byłby zbliżony do chleba pszennego. Dlatego, proces 
fermentacyjny  należy  prowadzić  tak,  aby  chleb  spełniał  te  wymagania.  Ilość  mąki  pszennej 
użyta  do  podmłody  powinna  wynosić  od  30  do  40%.    W  zależności  od  regionu  Polski,  do 
chleba mniej lub bardziej kwaskowatego mąkę żytnią dodaje się w ilości odpowiednio od 10 
do 20% w kwasie. 
 

Najkorzystniejsze prowadzenie  procesu  fermentacyjnego dla chleba  mazowieckiego  jest 

przygotowanie  podmłody  z  40%  ilości  mąki  pszennej  (z  całą  ilością  dodatku  drożdży),  
o wydajności około 180, temperaturze 24–27ºC, w czasie od 3 do 3,5 godzin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

Sposób  przygotowania  kwasu  powinien  być  taki  sam,  jak  dla  chleba  żytniego.  Kwas 

należy  przygotować  o  wydajności  180,  temperaturze  28–30ºC  i  pozostawić  na  okres  
3  godzin.  Po  trzech  godzinach  fermentacji  kwas  należy  dodawać  do  podmłody  i  bardzo 
dokładnie wymiesić. Należy pamiętać, że kwas jest bardzo zwięzły, lepki i nie daje się łatwo 
wymiesić  z  podmłodą.  Dokładne  wymiesienie  jest  bardzo  ważne,  gdyż  w  przeciwnym 
wypadku  w  chlebie  występują  ciemne  smugi  spowodowane  ciemniejszym  zabarwieniem 
kwasu żytniego.  
 

Po  dokładnym  wymiesieniu  podmłody  i  kwasu  należy  dodać  pozostałą  dolewkę  

i pozostałe surowce. Ciasto powinno dojrzewać od 30 do 45 minut. 
3)  obliczyć  ilość  surowców  na  150  sztuk  chleba  mazowieckiego  o  masie  0,6  kg,  przy 

naważce 0,69 kg i wydajności pieczywa 134,5%, 

4)  rozdzielić surowce na 3 fazy fermentacyjne, 
5)  ustalić parametry technologiczne, 
6)  zapisać  w  zeszycie  obliczenia  i  opracowany  schemat  technologiczny  oraz  oddać  

nauczycielowi do sprawdzenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiory receptur piekarskich, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź podmłodę na chleb mazowiecki i ustal jej dojrzałość. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne grupy uczniów z uwzględnieniem obliczeń z ćwiczenia 1. Nauczyciel sprawdza 
poprawność obliczeń przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia.   
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować odzież ochronną,  
2)  obliczyć 40% mąki, której użyje do sporządzenia podmłody, 
3)  odważyć dokładnie surowce na podmłodę zgodnie z obliczeniami z ćwiczenia 1, 
4)  ustalić ilość użytej wody do podmłody na podstawie wydajności podmłody, 
5)  obliczyć wielkość podmłody, 
6)  odważyć i przygotować surowce do produkcji, 
7)  ustalić temperaturę wody, 
8)  sporządzić w dzieży podmłodę, 
9)  posypać powierzchnię podmłody mąką, 
10)  odstawić podmłodę do fermentacji, 
11)  obserwować przebieg fermentacji, 
12)  ustalić na podstawie oceny organoleptycznej dojrzałość podmłody, 
13)  zapisać  obliczenia,  schemat  fermentacyjny  i  wnioski  z  wykonywanego  ćwiczenia  

w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik ucznia, 

 

kalkulator, 

 

przesiewacz, 

 

dozator – mieszacz wody, 

 

miesiarka, 

 

termometr, 

 

waga, 

 

miski, 

 

surowce: mąka pszenna, drożdże, woda. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź kwas na chleb mazowiecki i ustal jego dojrzałość. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  surowców  –  na  jedną  osobę  lub 
poszczególne  grupy  uczniów  z  uwzględnieniem  obliczeń  w  ćwiczeniu  1.  Nauczyciel 
sprawdza poprawność obliczeń przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia.   
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej, 
2)  przeanalizować obliczenia z ćwiczenia 1, 
3)  odważyć dokładnie surowce na kwas zgodnie z ćwiczeniem 1, 
4)  ustalić ilość użytej wody do kwasu na podstawie wydajności kwasu, 
5)  obliczyć wielkość kwasu, 
6)  odważyć i przygotować surowce do produkcji kwasu, 
7)  ustalić temperaturę wody, 
8)  sporządzić w dzieży kwas, 
9)  posypać powierzchnię kwasu mąką, 
10)  odstawić kwas do fermentacji, 
11)  obserwować przebieg fermentacji, 
12)  ustalić na podstawie oceny organoleptycznej dojrzałość kwasu, 
13)  zapisać  obliczenia,  schemat  fermentacyjny  i  wnioski  z  wykonywanego  ćwiczenia 

w zeszycie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

przesiewacz, 

 

dozator – mieszacz wody, 

 

miesiarka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

termometr, 

 

waga, 

 

miski, 

 

surowce: mąka żytnia, woda. 

 
Ćwiczenie 4 

Sporządź ciasto właściwe na chleb mazowiecki wykorzystując gotowy kwas i podmłodę. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Powinien  również  zaplanować  odpowiednią  ilość  kwasu,  podmłody  i  surowców  –  na  jedną 
osobę lub poszczególne grupy uczniów z uwzględnieniem obliczeń z ćwiczenia 1. Nauczyciel 
sprawdza poprawność obliczeń przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia.   
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej, 
2)  przeanalizować  metodę  prowadzenia  ciasta  mieszanego  metodą  „na  podmłodzie  

i kwasie”, 

3)  ustalić dojrzałość kwasu i podmłody metodą organoleptyczną, 
4)  odważyć  i  przygotować  surowce  niezbędne  do  sporządzenia  ciasta  właściwego 

o wydajności ustalonej w ćwiczeniu 1, 

5)  dokładnie wymiesić ze sobą kwas z podmłodą, 
6)  odmierzyć odpowiednią ilość wody, 
7)  dodać pozostałe składniki ciasta, 
8)  ustalić konsystencję i temperaturę ciasta, 
9)  przeprowadzić i obserwować przebieg fermentacji ciasta właściwego, 
10)  zapisać w zeszycie parametry fermentacji i wnioski z przebiegu ćwiczenia, 
11)  oddać zeszyt nauczycielowi do sprawdzenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

miesiarka, 

 

dozator – mieszacz wody, 

 

waga, 

 

naczynia do odważania oraz przygotowywania półproduktów i surowców, 

 

przesiewacz do mąki, 

 

termometr, 

 

podmłoda, kwas, mąka pszenna, sól, woda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 5 

Ustal  najlepszą  metodę  sporządzania  ciasta  mieszanego,  jeżeli  do  jego  produkcji 

zastosowano mąkę żytnią o podwyższonej aktywności enzymatycznej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Powinien  również  opracować  dla  każdej  grupy  zestaw 
zadania lub tekst przewodni. Nauczyciel przypomina właściwości mąki z ziarna porośniętego. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)   przeanalizować metody sporządzania ciast mieszanych z uwzględnieniem podstawowych   

parametrów fermentacyjnych, 

2)   przeanalizować wady i zalety poszczególnych metod, 
3)   wypełnić tabelę: 

 
Tabela do ćwiczenia 5.
 Charakterystyka metod sporządzania ciast mieszanych [opracowanie własne] 

 

Metoda sporządzania 

ciasta mieszanego 

Parametry technologiczne poszczególnych faz 

Wady 

Zalety 

„na rozczynie 
pszennym” 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
4)  ustalić  wady  pieczywa  w  przypadku  zastosowania   do  produkcji  mąki  pszennej  i  żytniej 

„porośniętej”, 

5)  wybrać  metodę  sporządzania  ciasta  mieszanego  wiedząc,  że  proporcja  mąki  żytniej  do 

pszennej wynosi 60 : 40, 

6)  ustalić parametry technologiczne wybranej metody i wypełnić tabelę: 

 
Tabela  do  ćwiczenia  5.

 

Parametry  technologiczne  wybranej  metody  sporządzania  ciasta  mieszanego 
[opracowanie własne] 

 

Faza 

fermentacyjna 

Wielkość 

fazy 

Wydajność 

fazy 

Temperatura 

fermentacji 

Czas 

fermentacji 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
7)  zapisać w zeszycie tabele i wnioski z przebiegu ćwiczenia, 
8)  oddać zeszyt nauczycielowi do sprawdzenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   dyskusja dydaktyczna, 

   tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

zadanie do wykonania lub tekst przewodni, 

 

foliogramy z metodami sporządzania ciast mieszanych. 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Sporządzanie  ciasta 
mieszanego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  6,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20    są  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania  5, 7, są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. d, 3. b, 4. b, 5. c, 6. d, 7. a, 8. d, 9. a, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać drobnoustroje odpowiedzialne za 
spulchnianie ciast mieszanych

 

Dobrać mąki stosowane do produkcji ciast 
mieszanych 

Ustalić proporcję mąki pszennej do żytniej dla 
metody „na rozczynie pszennym” sporządzania 
ciasta mieszanego 

P  

b  

Dobrać parametry technologiczne rozczynu 
pszennego dla metody „na rozczynie pszennym” 
sporządzania ciasta mieszanego 

Ustalić zalety metody „na rozczynie pszennym” 
sporządzania ciasta mieszanego 

PP 

c

 

Dobrać parametry technologiczne rozczynu 
żytniego w metodzie sporządzania ciast mieszanych 
„na rozczynie żytnim” 

Ustalić celowość dodawania ukwaszonego mleka 
przy produkcji chleba zakopiańskiego  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Ustalić wady prowadzenia ciast mieszanych metodą 
„na rozczynie żytnim” 

Określić kolejność wykonywanych faz w metodzie 
„na żurkach” sporządzania ciast mieszanych 

10  Wskazać wydajność żurku 

11  Wskazać czas fermentacji żurku 

c

 

12  Określić fazę, do której dodaje drożdże przy 

sporządzaniu ciast mieszanych „na żurkach”  

13  Rozpoznać analogie w sporządzaniu ciasta 

mieszanego „na kwasie”  z ciastami żytnimi 

14  Ustalić zalety prowadzenia ciast mieszanych 

metodą „na żurkach” 

15  Określić fazy prowadzone równolegle w metodzie 

sporządzania ciast mieszanych „na rozczynie  
i kwasie” 

16  Określić procentowy udział mąki pszennej  

w rozczynie sporządzanym w metodzie „na 
rozczynie i kwasie” 

17  Ustalić kolejność sporządzania faz w metodzie „na 

kwasie” 

18  Wskazać fazę fermentacyjną przy sporządzaniu 

ciasta mieszanego, do której dozuje się sól 

19  Określić kolejność faz przy sporządzaniu ciasta 

mieszanego metodą ciągłą 

20  Określić temperaturę kwasu przy produkcji ciast 

mieszanych 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  składa  się  z  20  zadań  wielokrotnego  wyboru.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  

4 możliwości odpowiedzi. 

5.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. 

7.  W razie pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową. 
8.  Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
10.  Pracuj samodzielnie. 
11.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH

  

 

 

1.  Do spulchniania ciast mieszanych wykorzystujemy 

a)  tylko drożdże piekarskie prasowane. 
b)  enzymy amylolityczne i proteolityczne. 
c)  bakterie mlekowe, drożdże kwasowe i piekarskie. 
d)  bakterie laseczki ziemniaczanej i chorobotwórcze. 
 

2.  Pieczywo mieszane produkuje się z mąki 

a)  pszennej. 
b)  żytniej. 
c)  mieszanej. 
d)  pszennej i żytniej. 
 

3.  Do  produkcji  chleba  mieszanego  wskazana  jest  metoda  „na  rozczynie  pszennym”  gdy 

proporcja mąki pszennej do żytniej wynosi 
a)  20 : 80. 
b)  80 : 20. 
c)  30 : 70. 
d)  35 : 65. 
 

4.  Parametry  technologiczne  rozczynu  pszennego  w  metodzie  sporządzania  ciast 

mieszanych metodą „na rozczynie pszennym” to: 

             Wielkość fazy[%]     Wydajność[%]       Temperatura[

0

C]       Czas fermentacji[h] 

a)       25                             ok. 170                     29-31                                 0,5 
b)    40-60                          180-200                    28-30                               2,5-3 
c)    20-30                          160-170                    26-28                                   6 
d)    15-30  

   

        

  200                        20-24                                3,5-5 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.  Zaletami metody sporządzania ciast mieszanych metodą „na rozczynie pszennym” jest 

a)  bardzo dobre ukwaszenie ciasta. 
b)  kruszenie się miękiszu pieczywa. 
c)  mała praco- i czasochłonność. 
d)  duża praco- i czasochłonność. 
 

6.  Parametry technologiczne rozczynu żytniego w metodzie sporządzania ciast  mieszanych 

„na rozczynie żytnim” to 

             Wielkość fazy[%]     Wydajność[%]       Temperatura[

0

C]       Czas fermentacji[h] 

a) 

     25                             ok. 170                    29-31                                  0,5 

b)       30                               180                        20-24                               2,5-3 
c) 

  20-30                          160-170                   26-28                                  3,5 

d)    40-60  

 

         

  200                        28-29                                   6 

 
7.  Przy produkcji chleba zakopiańskiego dodaje się ukwaszone mleko w celu 

a)  wprowadzenia naturalnych bakterii mlekowych. 
b)  wprowadzenia drożdży kwasowych. 
c)  uzyskania słodkiego smaku. 
d)  uzyskania gęściejszej konsystencji. 

 
8.  Wadami prowadzenia ciast mieszanych metodą „na rozczynie żytnim” jest 

a)  nieskomplikowana technologia. 
b)  małe zapotrzebowanie na dzieże. 
c)  bardzo krótki czas fermentacji. 
d)  tendencja do kruszenia się miękiszu.                               
 

9.  Kolejność  wykonywanych  faz  w  metodzie  „na  żurkach”  sporządzania  ciast  mieszanych 

to 
a)  żurek, kwas, ciasto. 
b)  półkwas, kwas, żurek, ciasto. 
c)  podmłoda, kwas, żurek, ciasto. 
d)  podmłoda żytnia, żurek, ciasto. 
 

10.  Żurek to luźny półkwas o wydajności 

a)  180%. 
b)  400%. 
c)  200%. 
d)  165%. 
 

11.  Żurek może fermentować w czasie 

a)  3–3,5 h. 
b)  6–8 h. 
c)  16–24 h. 
d)  5–6 h. 

 
12.  W metodzie sporządzania ciast mieszanych „na żurkach” drożdże dodaje się do 

a)  kwasu. 
b)  żurku. 
c)  półkwasu. 
d)  zaczątku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

13.  Prowadzenie ciasta mieszanego „na kwasie” opiera się na zasadach sporządzania ciast 

a)  pszennych. 
b)  żytnich. 
c)  z dużą ilością drożdży. 
d)  z dużą ilością soli. 

 
14.  Zaletami prowadzenia ciast mieszanych metodą „na żurkach” jest 

a)  bardzo duża kwasowość pieczywa. 
b)  duże zapotrzebowanie na dzieże. 
c)  możliwość zmieszczenia cyklu fermentacyjnego w ciągu kilku godzin. 
d)  bardzo dobry, łagodny smak i zapach pieczywa. 
 

15.  W  metodzie  sporządzania  ciast  mieszanych  „na  rozczynie  i  kwasie”  równolegle  należy 

prowadzić 
a)  kwas i zaczątek. 
b)  rozczyn i kwas. 
c)  półkwas i podmłodę. 
d)  zaczątek i ciasto. 
 

16.  Rozczyn w metodzie „na rozczynie i kwasie” sporządza się z 

a)  40% mąki pszennej. 
b)  60% mąki pszennej. 
c)  25% mąki pszennej. 
d)  50% mąki pszennej. 

 
17.  Kolejność sporządzania faz w metodzie „na kwasie” to 

a)  zaczątek, kwas, podmłoda, ciasto. 
b)  zaczątek, przedkwas, zaczyn, ciasto. 
c)  zaczątek, półkwas, podmłoda, rozczyn, ciasto. 
d)  zaczątek, przedkwas, półkwas, kwas, ciasto. 

 
18.  Sporządzając ciasto mieszane sól można dodawać do 

a)  kwasu. 
b)  podmłody. 
c)  ciasta. 
d)  żurku. 

 
19.  Fazy sporządzania ciasta mieszanego w agregacie o działaniu ciągłym to 

a)  zaczątek, przedkwas, półkwas, kwas, ciasto. 
b)  zaczątek, kwas, ciasto. 
c)  kwas, ciasto. 
d)  półkwas, kwas, ciasto. 

 
20.  Temperatura kwasu przy produkcji ciast mieszanych powinna wynosić 

a)  28–30ºC. 
b)  18–20ºC. 
c)  23–25ºC. 
d)  32–35ºC. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Sporządzanie ciasta mieszanego 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

   

   

   

   
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test praktyczny  typu próba  pracy, dwustopniowy do jednostki  modułowej 
„Sporządzanie ciasta mieszanego”   
 

ZADANIE PRAKTYCZNE  

 

 

 Mając  4,2  kg  kwasu  o  wydajności  190%,  sporządź  ciasto  mieszane  na  chleb  

o  przedłużonej  świeżości  z  tzw.  „zaparzką”.  Oblicz  temperaturę  dolewki  wody  do  ciasta 
korzystając ze wzoru:  

T

d

 = 5 x T

ciasta 

– (T

m

 + T

z

+ T

kwasu

 +T

o

),  

gdzie: 
T

d

 – temperatura dolewki wody, 

T

ciasta

 – temperatura żądana ciasta, 

T

m

 – temperatura mąki, 

T

z

 – temperatura zaparzki, 

T

kwasu

 – temperatura kwasu, 

T

o

 – temperatura otoczenia, 

oraz ilość wody dozowanej do ciasta.  
Wykorzystaj recepturę na 20 sztuk chleba mieszanego o masie 0,5 kg: 

  mąka żytnia – 3,0 kg, 

  mąka pszenne – 4,40 kg, 

  sól – 0,13 kg, 

  drożdże – 0,1 kg. 

Zaparzkę  należy  przygotować  z  0,8  kg  mąki  żytniej  i  1,6  kg  wrzącej  wody.  Zmierz 
temperaturę  kwasu,  zaparzki  po  3  godzinach  od  momentu  sporządzenia  i  dodawanej  mąki 
pszennej. Odczytaj temperaturę otoczenia i zastosuj do obliczeń. Obserwuj fermentację ciasta 
i ustal jego dojrzałość. 

 
Plan testu  
 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

czynności 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 
Zaplanować kolejność wykonywanych czynności 
zgodnie z treścią zadania 
 

Zaplanować niezbędne surowce i materiały 
pomocnicze zgodnie z treścią zadania 

PP 

 
Obliczyć ilość wody za pomocą wzoru 
  

 

 
Zorganizować stanowisko pracy zgodnie  
z zasadami bhp 
 

Sprawdzić stan techniczny maszyn, urządzeń  
i sprzętu kontrolno-pomiarowego zgodnie  
z zasadami bhp 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie  
z obowiązującymi zasadami 

Odważyć surowce zgodnie z recepturą  
i obliczeniami 

Sporządzić zaparzkę przez zalanie mąki wrzącą 
wodą 

 

 

Przesiać mąkę za pomocą sita oddzielając 
zanieczyszczenia 

10 

Zmierzyć temperaturę kwasu, zaparzki, mąki 
i otoczenia za pomocą termometru 

11 

Obliczyć temperaturę dolewki wody do ciasta za 
pomocą wzoru 

12 

Ustalić temperatury dolewanej wody do ciasta za 
pomocą termometru 

13 

Przenieść do dzieży kwas i zaparzkę zgodnie 
z obowiązującymi zasadami higieny 

14 

Dozować wodę do ciasta o ustalonej 
temperaturze i obliczonej ilości 

15 

Dozować mąkę, solankę i mleczko drożdżowe do 
dzieży zgodnie z zasadami technologicznymi 

16 

Wymieszać ciasto do uzyskania jednorodnej 
konsystencji 

17 

Sprawdzić temperaturę ciasta za pomocą 
termometru 

18 

Posypać powierzchnię górną ciasta warstwą mąki 
o grubości ok. 0,5 cm 

19 

Przeprowadzić fermentację i obserwować jej 
przebieg 

PP 

 

20 

 

Przeprowadzić ocenę organoleptyczną zgodnie  
z obowiązującymi zasadami 

PP 

 

21 

 

Ustalić zakończenie fermentacji na podstawie 
oceny organoleptycznej 

 

22 

 

Utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy 

 

23 

 

Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:    
Za uzyskanie: 14 punktów – dopuszczający 
                       17 punktów – dostateczny 
 

  

          20 punktów – dobry 

 

  

          23 punktów – bardzo dobry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 
4.  Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń. 
5.  Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 
6.  Ustal ilość potrzebnych półproduktów i surowców do wykonania zadania praktycznego. 
 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana 

czynność 

Kryterium 

wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

1. Zaplanowanie 
kolejności 
wykonywanych 
czynności 

Zapisał według kolejności 
następujące czynności:  
odważenie surowców, 
przygotowanie surowców,  
zaparzenie mąki żytniej, 
odstawienie zaparzki do 
dojrzewania, 
dozowanie zaparzki, kwasu, mąki 
pszennej, roztworu soli oraz 
mleczka drożdżowego do dzieży, 
miesienie ciasta, posypanie 
powierzchni mąką, obserwowanie 
fermentacji, sprawdzenie 
dojrzałości 

 

2. Zaplanowanie 
niezbędnych surowców, 
urządzeń  i sprzętu 
kontrolno- 
-pomiarowego 

Zapisał: mąka żytnia, mąka 
pszenna, woda, sól, drożdże, 
termometr, sito, miesiarka, miarka 
do odmierzania wody, waga 

 

Planowanie 

3. Obliczenie ilości 
wody dozowanej do 
ciasta 

Obliczył ok. 1,0 kg wody 

 

4. Organizowanie 
stanowiska pracy 

Zgromadził potrzebny sprzęt  
i surowce do wykonania zadania 

 

5. Sprawdzenie stanu 
technicznego maszyn, 
urządzeń i sprzętu 
kontrolno- 
-pomiarowego 

Sprawdził sprawność mieszarki 
i wagi 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

6. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania ubrał się 
w fartuch ochronny, czepek 
zasłaniający włosy oraz buty 
ochronne 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. Odważenie kwasu 
i surowców zgodnie  
z recepturą 

Odważył kwasu – 4,20 kg, mąki 
żytniej do zaparzki – ok. 0,80 kg, 
mąki pszennej 4,40 kg, wody – ok. 
1,0 kg, soli – 0,13 kg i drożdży – 
0,10 kg 

 

8. Sporządzenie 
zaparzki 

Sporządził zaparzkę z 0,80 kg 
mąki żytniej i 1,60 kg wody 

 

9. Przesianie mąki 
pszennej 

Przesiał mąkę pszenną za pomocą 
sita 

 

10. Zmierzenie 
temperatury kwasu, 
zaparzki, mąki  
i otoczenia 

Zmierzył temperaturę kwasu, 
zaparzki, mąki i odczytał 
temperaturę otoczenia 

 

11. Obliczenie 
temperatury dolewanej 
wody do ciasta 

Obliczył temperaturę dolewki 
wody 

 

12. Ustalanie 
temperatury wody 

Ustalił temperaturę dolewanej 
wody do ciasta 

 

13. Przeniesienie kwasu 
i zaparzki do dzieży 

Przeniósł półprodukty do dzieży 

 

14. Dozowanie wody 

W czasie miesienia dolewał wodę 
do ciasta 

 

15. Dozowanie mąki, 
solanki i mleczka 
drożdżowego do dzieży 

Wsypał przesianą mąkę pszenną, 
solankę i mleczko drożdżowe do 
ciasta 

 

16. Mieszanie ciasta 

Wymieszał wszystkie składniki do 
uzyskania jednolitej konsystencji 

 

17. Sprawdzenie 
temperatury ciasta 

Sprawdził temperaturę ciasta za 
pomocą termometru 

 

18. Posypanie 
powierzchni górnej 
cienką warstwą mąki 

Posypał powierzchnię ciasta mąką 

 

19. Odstawienie do 
fermentacji  
i obserwowanie jej 
przebiegu 

Odstawił do fermentacji  
i obserwował jej przebieg 

 

20. Przeprowadzenie 
oceny organoleptycznej 

Po 0,5h fermentacji przeprowadził 
ocenę organoleptyczną: wyglądu 
zewnętrznego, konsystencji, 
zapachu i smaku 

 

21. Ustalenie 
zakończenia 
fermentacji 

Ustalił zakończenie po 
przeprowadzeniu oceny 
organoleptycznej (dotknięcie 
dłonią) 

 

Wykonanie 
zadania 
 
 
 

22. Utrzymanie ładu  
i porządku 

Utrzymywał ład i porządek na 
stanowisku pracy 

 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
zadania 

23. Prezentowanie  
i ocena wykonanego 
zadania 

Ocenił jakość ciasta  
i wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  plan działania, 

  odpowiednia ilość surowców, 

  zadanie praktyczne do wykonania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 
3.  W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 
4.  Na wykonanie zadania masz 4 godziny. 
5.  Pracuj samodzielnie. 
6.  Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje: 

  kolejność wykonywanych czynności, 

  wykaz niezbędnych półproduktów, surowców i materiałów pomocniczych oraz sprzęt 

kontrolno-pomiarowy, maszyny i urządzenia 

  obliczenia wody i temperatury dolewki wody do ciasta. 

7.  Zorganizuj stanowisko pracy. 
8.  Sprawdź stan techniczny maszyn, urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego. 
9.  Dobierz środki ochrony indywidualnej. 
10.  Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpożarowej. 

11.  Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 
12.  Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania. 

 

Zadanie praktyczne dla ucznia

 

 

 Mając  4,2  kg  kwasu  o  wydajności  190%,  sporządź  ciasto  mieszane  na  chleb  

o  przedłużonej  świeżości  z  tzw.  „zaparzką”.  Oblicz  temperaturę  dolewki  wody  do  ciasta 
korzystając ze wzoru:  

T

d

 = 5 x T

ciasta 

– (T

m

 + T

z

+ T

kwasu

 +T

o

),  

gdzie: 
T

d

 – temperatura dolewki wody, 

T

ciasta

 – temperatura żądana ciasta, 

T

m

 – temperatura mąki, 

T

z

 – temperatura zaparzki, 

T

kwasu

 – temperatura kwasu, 

T

o

 – temperatura otoczenia, 

oraz ilość wody dozowanej do ciasta.  
Wykorzystaj recepturę na 20 sztuk chleba mieszanego o masie 0,5 kg: 

  mąka żytnia – 3,0 kg, 

  mąka pszenne – 4,40 kg, 

  sól – 0,13 kg, 

  drożdże – 0,1 kg. 

Zaparzkę  należy  przygotować  z  0,8  kg  mąki  żytniej  i  1,6  kg  wrzącej  wody.  Zmierz 
temperaturę  kwasu,  zaparzki  po  3  godzinach  od  sporządzenia  i  dodawanej  mąki  pszennej. 
Odczytaj  temperaturę  otoczenia  i  zastosuj  do  obliczeń.  Obserwuj  fermentację  ciasta  i  ustal 
jego dojrzałość. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany.  

Będą oceniane następujące czynności: 

  przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii, 

  sprawdzenie sprawności drobnego sprzętu i urządzeń piekarskich, 

  obliczenie ilości wody dodawanej do ciasta, 

  obliczenie temperatury dolewki wody do ciasta, 

  odważenie półproduktów i surowców zgodnie z recepturą, 

  sporządzenie z mąki żytniej i wrzącej wody „zaparzki”, 

  zmierzenie temperatury kwasu, zaparzki, mąki i odczytanie temperatury otoczenia, 

  obliczenie temperatury dolewki wody, 

  przygotowanie surowców do produkcji, 

  sporządzenie ciasta, 

  odczytanie temperatury ciasta, 

  obserwowanie fermentacji ciasta przez 0,5 godziny, 

  ustalenie dojrzałości ciasta na podstawie oceny organoleptycznej, 

  utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

  zaprezentowanie wykonanego ciasta nauczycielowi. 

 

Plan działania 

1.  Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

2.  Wykaz  niezbędnych  półproduktów,  surowców  i  materiałów  pomocniczych  oraz  maszyn, 

urządzeń i sprzętu kontrolno-pomiarowego: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

3.  Obliczenia ilości wody oraz temperatury dolewki wody: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 
1.  Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  1.  Podręcznik  dla  technikum. 

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2004 

2.  Ambroziak  Z.:  Piekarstwo  i  ciastkarstwo.  Wydawnictwa  Naukowo-Techniczne, 

Warszawa 1988 

3.  Poradnik  Piekarski.  Technologia  i  rozliczenie.  Dodatek  specjalistyczny  dwutygodnika 

„Społem” Nr 2-4, 1984 

4.  Reński A.: Piekarstwo. Technologia dla szkół zasadniczych. Cz. 1. Wydawnictwa Szkolne 

i Pedagogiczne, Warszawa 2004 

 
Czasopismo: Przegląd Piekarsko-Cukierniczy (miesięcznik) 
 
Literatura metodyczna 
1.  Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 

Warszawa 2002 

2.   Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000