background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Grażyna Jakubczyk 
Dorota Koprowska 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej 
346[04].O1.06 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Iwona Grudzień 
dr Jolanta Lesiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Sułkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr Dorota Koprowska 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[04].O1.06 
„Stosowanie  przepisów  prawa  w  działalności  socjalnej”,  zawartego  w  programie  nauczania 
dla zawodu opiekun w domu pomocy społecznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Normy prawne i przepisy prawa 

11  

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Przepisy  prawa  cywilnego,  rodzinnego  i  opiekuńczego,  prawa  pracy  oraz 

prawa o ubezpieczeniach społecznych 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Przepisy prawa międzynarodowego dotyczące praw człowieka 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 
 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

346[04].O1 

Podstawy świadczenia usług 

socjalnych 

346[04].O1.01 

Charakteryzowanie 

psychofizycznych  

i społecznych aspektów 

rozwoju człowieka 

346[04].O1.02 

Doskonalenie 

umiejętności 

interpersonalnych 

346[04].O1.03 

Kształtowanie 

umiejętności 

rozwiązywania 

problemów 

346[04].O1.05 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy 

oraz udzielanie pierwszej pomocy 

346[04].O1.04 

Prowadzenie profilaktyki  

i promocji zdrowia 

346[04].O1.06 

Stosowanie przepisów prawa  

w działalności socjalnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej, 
−  rozpoznawać potrzeby i problemy osoby niepełnosprawnej, 
−  rozwiązywać problemy osób niepełnosprawnych, 
−  prowadzić profilaktykę i promocję zdrowia, 
−  wspierać osoby niepełnosprawne w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  użytkować komputer, 
−  współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posłużyć się podstawowymi pojęciami z zakresu prawa, 

– 

określić rolę prawa w systemie polityki społecznej, 

– 

wyszczególnić źródła prawa obowiązującego w polityce społecznej, 

– 

przedstawić zakres obowiązywania prawa w czasie i przestrzeni, 

– 

posłużyć się przepisami prawa cywilnego, rodzinnego  i opiekuńczego, prawa pracy oraz 
prawa o ubezpieczeniach społecznych, 

– 

posłużyć  się  przepisami  kodeksu  administracyjnego  w  zakresie  niezbędnym  do 
stosowania ustaw: o pomocy społecznej, o ochronie zdrowia psychicznego, o rehabilitacji 
i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, 

– 

udzielić  mieszkańcom  domu  pomocy  społecznej  informacji  o przepisach  prawa 
dotyczących osób niepełnosprawnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca   

 

 

.……………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Opiekun w domu pomocy społecznej 346[04] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[04].O1. 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  przepisów  prawa  w  działalności  socjalnej 
346[04]O1.06 

Temat: Identyfikacja rodzajów stosunków prawnych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem. Identyfikowanie i charakteryzowanie 

różnych rodzajów stosunków prawnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zanalizować normy prawne, 

 

zinterpretować normy prawne, 

 

wskazać podmiot oraz przedmiot stosunku prawnego, 

 

odwołać się do tekstów źródłowych, 

 

posłużyć się językiem prawnym podczas prezentacji. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 

Środki dydaktyczne

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Kodeks Cywilny, 

 

Kodeks Postępowania Administracyjnego, 

 

ogłoszenia prasowe, 

 

papier,  

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart. 

 
Przebieg zajęć:

 

1.  Nauczyciel  przeprowadza  wykład  na  temat  rodzajów  stosunków  prawnych.  Poleca 

uczniom zapoznać się z odpowiednią partią materiału w Poradniku dla ucznia. 

2.  Uczniowie zapoznają się z treścią materiału zamieszczonego w Poradniku dla ucznia oraz 

ćwiczeniem 2 z rozdziału 4.1.3. 

3.  Uczniowie wykonują ćwiczenie 2 indywidualnie zgodnie ze sposobem wykonania. 
4.  Nauczyciel pomaga uczniom udzielając dodatkowych informacji. 
5.  Uczniowie zapisują wyniki swojej pracy na dużych arkuszach papieru. 
6.  Podsumowanie  ćwiczenia  zostaje  przeprowadzone  w  formie  dyskusji.  Istotne  jest 

zwrócenie  uwagi  na  różnice  w  pozycji  podmiotów  stosunków  prawnych  typu 
zobowiązaniowego oraz stosunku podległości kompetencji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Podsumowanie 
Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów,  umiejętności  stosowania  dokumentów 
prawnych zarówno podczas wykonywania ćwiczenia jak i podczas dyskusji podsumowującej. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Przeanalizuj  zakres  obowiązków  i  uprawnień,  które  wynikają  ze  stosunku  łączącego  Cię  ze 
szkołą, w której się uczysz. Określ typ tego stosunku prawnego.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Opiekun w domu pomocy społecznej 346[04] 
Moduł:  

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[04].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej 
346[04].O1.06 

Temat:  Stosowanie prawa w codziennej praktyce opiekuna. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się przepisami prawa. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posłużyć się przepisami kodeksu cywilnego, 

 

posłużyć się przepisami prawa w praktyce opiekuna, 

 

jasno i logicznie sformułować sądy i opinie, 

 

sformułować wnioski. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas
: 1 godzina dydaktyczna. 
 

Środki dydaktyczne

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Kodeks Cywilny, 

 

Kodeks Postępowania Cywilnego, 

 

wzory pism urzędowych, 

 

kartki, pisaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel poleca uczniom zapoznać się z odpowiednią partią materiału w Poradniku dla 

ucznia. 

2.  Uczniowie  po  uważnym  przeczytaniu  tekstu  zapoznają  się  z  treścią  ćwiczenia  1,  2 

rozdział 4.3.3 zamieszczonym w Poradniku dla ucznia. 

3.  Nauczyciel, w miarę potrzeb uczniów, udziela dodatkowych informacji. 
4.  Następnie nauczyciel dzieli uczniów na 3 zespoły. 
5.  Uczniowie  dokonują  wspólnej  analizy  dokumentów  zgodnie  z  instrukcja  (jedna  grupa 

zajmuje się jednym rodzajem dokumentów).  

6.  Nauczyciel służy pomocą udzielając wyjaśnień, jeżeli uczniowie potrzebują. 
7.  Uczniowie zapisują wyniki swojej pracy na arkuszach papieru. 
8.  Liderzy grup prezentują wyniki pracy na forum. 
9.  Następnie  uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  ćwiczenia  3  zamieszczonego  w  rozdziale 

4.3.3 Poradnika dla ucznia. 

10.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  grupach  zgodnie  z  instrukcją  (jedna  sytuacja  dla 

jednego zespołu). 

11.  Nauczyciel służy pomocą, udziela wyjaśnień, jeżeli uczniowie potrzebują 
12.  Uczniowie wyniki zapisują na dużych arkuszach papieru. 
13.  Liderzy prezentują wyniki pracy na forum klasy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Podsumowanie 
1.  Podsumowanie  ćwiczeń  należy  przeprowadzić  w  formie  dyskusji  frontalnej.  Istotne  jest 

zwrócenie  uwagi  na  konieczność  przestrzegania  określonych  warunków  przy 
dokonywaniu czynności prawnych. 

2.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów  podczas  wykonywania  ćwiczeń  oraz 

podczas dyskusji podsumowującej. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Wyszukaj  w  Internecie  informacje  na  temat  czynności  prawnych  wobec  osób  chorych 
psychicznie. Procedury wydrukuj lub sporządź notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Normy prawne i przepisy prawa 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zastanów  się,  które  z  twoich  zachowań  (lub  zachowań  z  twojego  otoczenia)  mogłyby 

spowodować powstanie stosunku prawnego - wymień dwa. Określ ich rodzaj. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres jak i technikę, czas na wykonanie ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać w parze z kolegą analizy wybranych zachowań, 
2)  zapisać na kartce trzy wybrane przez was zachowania, 
3)  określić te zachowania w aspekcie stosunku prawnego, 
4)  wynik pracy zaprezentować przed grupą, 
5)  uczestniczyć w dyskusji panelowej- stosunki prawne i ich rodzaje. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4,  

 

flamastry, 

 

małe kartki, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  stosunku  prawnego,  który  łączy  pracownika  Domu Pomocy  Społecznej 

z pracodawcą. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  mogą  wykonać  ćwiczenie  indywidualnie  lub 
w parach.  Wyniki  pracy  powinny  zostać  zaprezentowane  na  forum  klasy  przez  wybranych 
uczniów. Poprawność wykonania zadania powinna być oceniona przez pozostałych uczniów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić na podstawie jakiego faktu prawnego stosunek ten powstał, 
2)  określić podmioty tego stosunku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  odszukać  w  kodeksie  pracy  odpowiednie przepisy dotyczące stosunku  pracy  i  zapoznać 

się z nimi, 

4)  określić zakres praw i obowiązków, jakie wynikają ze stosunku pracy, 
5)  zapisać  na  kartce  osobno  uprawnienia  pracownika  i  jego  obowiązki  oraz  uprawnienia 

pracodawcy i jego obowiązki, 

6)  zaprezentować grupie wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

 

przewodniego tekstu. 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks Pracy, 

 

przykładowa umowa o pracę, 

 

kartki papieru,  

 

mazaki,  

 

flip-chart.

 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj stosunek prawny wynikający z poniższego przepisu: 

Art.  217.  §1.  KK  Kto  uderza  człowieka  lub  w  inny  sposób  narusza  jego  nietykalność 

cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres jak i technikę, czas na wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować rodzaje stosunków prawnych, 
2)  wskazać podmiot oraz przedmiot stosunku, 
3)  publicznie przedstawić swoją rolę, 
4)  przeanalizować dokumenty prawne, 
5)  współpracować w zespole. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  przewodniego tekstu,  

 

ćwiczenie.  

 

Środki dydaktyczne: 

  Poradnik dla ucznia, 

  arkusze papieru,  

  flamastry, 

  Kodeks cywilny. 

 
Ćwiczenie 4 

Posługując  się  przepisami  prawa  ustal,  czy  i  jakimi  wadami  dotknięte  są  następujące 

oświadczenia woli: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Opis sytuacji (1): 

Franciszek  K.  ma  duże  zaległości  podatkowe.  W  obawie  przed  zajęciem  mu  przez  organy 
finansowe domku letniskowego przeniósł fikcyjnie własność domu na rzecz obcej mu osoby, 
która podjęła się roli fikcyjnego nabywcy nieruchomości. 

Opis sytuacji (2) 

W  umowie  zawartej  przed  notariuszem  strony  uzgodniły,  że  właściciel  nieruchomości 
składającej  się  z  trzech  działek  gruntu  A,  B,  C  zbywa  je  na  rzecz  nabywcy  X  za  cenę 
20 tysięcy  zł  każda.  W  jakiś  czas  później  nabywca zorientował  się, że  treść umowy  odbiega 
od  postanowień  umownych,  mianowicie  umowa  opiewa  na  dwie  działki  A,  B  za  60  tysięcy 
złotych ogółem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres, technikę i czas na wykonanie ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  wybrać do analizy jeden przypadek, 
3)  odszukać w dostępnych aktach prawnych odpowiednie przepisy mające zastosowanie do 

wybranej sytuacji, 

4)  przygotować odpowiedź popartą odpowiednimi podstawami prawnymi, 
5)  zaprezentować ją na forum grupy i uzasadnić swoje stanowisko, 
6)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odpowiednie akty prawne tj. kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, 

 

wzory pism procesowych, 

 

kartki,  

 

pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Przepisy  prawa  cywilnego,  rodzinnego  i  opiekuńczego, 

prawa pracy oraz prawa o ubezpieczeniach społecznych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Pogrupuj i scharakteryzuj świadczenia z: 

– 

ubezpieczenia społecznego, 

– 

zaopatrzenia społecznego, 

– 

pomocy społecznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres  technikę  i  czas  na  wykonanie  ćwiczenia.  Ćwiczenie  powinno  być  realizowane 
z podziałem na 3 grupy (każda grupa charakteryzuje inny rodzaj świadczenia). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wylosować rodzaj świadczenia do charakterystyki, 
2)  z  otrzymanych  od  nauczyciela  zapisanych  na  kartkach  różnych  świadczeń  społecznych 

wybrać te, które są świadczeniami wylosowanego rodzaju, 

3)  posegregować kartki i przyczepić w odpowiednim miejscu na tablicy, 
4)  przedstawić cechy charakterystyczne wylosowanego świadczenia, 
5)  zaprezentować wyniki na forum grupy, 
6)  wysłuchać wyników pracy innych, 
7)  sprawdzić i omówić poprawność wylosowanego ćwiczenia, 
8)  wziąć udział w dyskusji podsumowującej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  asocjogram, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tablica,  

  klej lub magnesy, 

  kartki z wypisanymi świadczeniami społecznymi. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  ustawy  o  pomocy  społecznej  i  przedstaw  zasady  objęcia  osoby starszej 

pomocą społeczną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres jak i technikę, czas na wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z odpowiednim tekstem z Poradnika dla ucznia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

2)  odszukać przepisy ustawy regulujące zasady objęcia pomocą społeczną, 
3)  określić  sytuacje  trudne  kwalifikujące  do  ubiegania  się  o  pomoc  ze  środków  pomocy 

społecznej, 

4)  określić, co ustawa rozumie pod pojęciem dochód rodziny, 
5)  określić  zasady  ustalania  kryterium  dochodowego  osoby  lub  rodziny  uprawniającego  do 

ubiegania się o pomoc społeczną, 

6)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

przewodniego tekstu, 

 

projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ustawa o pomocy społecznej, 

 

kartki formatu A 4, 

 

pisaki,  mazaki. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczące opieki i dokonaj ich 

charakterystyki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać przepisy prawne dotyczące opieki i dokładnie się z nimi zapoznać, 
2)  ustalić, kiedy Sąd powołuje opiekę prawną osobno dla osób dorosłych i małoletnich, 
3)  ustalić, na jaki okres może być ustanowiona opieka, 
4)  określić zakres opiekuna prawnego, 
5)  określić, czy opieka jest odpłatna, czy nieodpłatna, 
6)  wypisać i zaprezentować cechy charakterystyczne opieki prawnej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  kodeks rodzinny i opiekuńczy, 

 

mazaki,

 

 

papier,

 

 

tablica.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Przepisy prawa międzynarodowego dotyczące praw człowieka 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podaj po jednym przykładzie podanych poniżej praw i wolności politycznych: 

  możliwość uczestniczenia w życiu publicznym, 

  czynne prawo wyborcze – możliwość uczestnictwa w wyborach, 

  wolność zrzeszania się, 

  prawo do składania wniosków, petycji, skarg, 

  równy dostęp do służby publicznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Należy  przygotować  również  przykłady  różnych  praw  na 
pojedynczych kartkach.  Wyniki pracy powinny zostać zaprezentowane  na forum klasy przez 
wybranych  uczniów  lub  przedstawicieli  każdej  z  grup.  Poprawność  wykonania  zadania 
powinna być oceniona przez pozostałych uczniów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  z otrzymanych od nauczyciela zapisanych na kartkach różnych przykładów praw wybrać 

te, które są przykładem poszczególnych praw wymienionych w ćwiczeniu, 

2)  posegregować kartki i przyczepić w odpowiednim miejscu na tablicy, 
3)  uzasadnić dokonany wybór na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne 

 

tablica, 

 

klej lub magnesy, 

 

kartki z wypisanymi różnymi przykładami praw. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  ustawy  o  ochronie  zdrowia  psychicznego  i  przedstaw  zasady  przyjęcia 

do  Domu  Pomocy  Społecznej  osoby  chorej  psychicznie,  która  nie  wyraża  zgody  na  pobyt 
w DPS, a brak opieki zagraża życiu tej osoby.

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien omówić  zakres  i technikę 
wykonania  ćwiczenia.  Wyniki  pracy  powinny  zostać  zaprezentowane  na  forum  klasy  przez 
wybranych  uczniów  lub  przedstawicieli  każdej  z  grup.  Poprawność  wykonania  zadania 
powinna być oceniona przez pozostałych uczniów. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  przepisy  ustawy  regulujące  zasady  przyjmowania  do  DPS  osób  chorych 

psychicznie, 

2)  określić jakie mogą wystąpić dodatkowe sytuacje trudne, 
3)  określić, co ustawa rozumie pod pojęciem chory psychicznie, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne 

  ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, 

  kartki formatu A 4, 

  pisaki, mazaki. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj Deklarację o Prawach Człowieka i dokonaj jej charakterystyki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Wyniki pracy powinny zostać zaprezentowane na forum klasy przez wybranych uczniów lub 
przedstawicieli  każdej  z  grup.  Poprawność  wykonania  zadania  powinna  być  oceniona  przez 
pozostałych uczniów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać Deklarację o Prawach Człowieka i dokładnie się z nią zapoznać, 
2)  wypisać i zaprezentować cechy charakterystyczne Deklaracji, 
3)  zaprezentować wyniki analizy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne 

  Deklaracja Praw Człowieka,  

 

mazaki,

 

 

papier, 

 

 

tablica.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Stosowanie  przepisów  prawa 
w działalności socjalnej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 12, 13, 14, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry - za rozwiązanie 15 zadań w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  18  zadań  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz do odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. a, 11. c
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 

 
 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić podstawowe gałęzie prawa 

Wyjaśnić podstawowe pojęcia prawne 

Sklasyfikować rodzaje norm i przepisów 
prawnych 

PP 

Scharakteryzować źródła prawa 

Posłużyć się przepisami prawa pracy 

Wskazywać zakres aktów prawnych 

Posłużyć się przepisami prawa rodzinnego 
i opiekuńczego 

Posłużyć się przepisami ustawy o pomocy 
społecznej 

Posłużyć się przepisami o ochronie zdrowia 
psychicznego 

10  Rozróżnić zakres aktów prawnych 

11  Posłużyć się przepisami prawa dokumentów 

ubezpieczeniach społecznych 

12  Posłużyć się przepisami ustawy o rehabilitacji 

i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych 

PP 

13  Przedstawić zakres obowiązywania prawa 

PP 

14  Posłużyć się przepisami prawa cywilnego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

15  Analizować przepisy prawa rodzinnego 

i opiekuńczego 

PP 

16  Rozróżnić podstawowe pojęcia prawne 

17  Dopasować podstawowe gałęzie prawa do 

regulowanych przez nie stosunków społecznych 

18  Dopasować podstawowe gałęzie prawa do 

regulowanych przez nie stosunków prawnych 

19  Dopasować podstawowe gałęzie prawa do 

regulowanych przez nie stosunków społecznych 

20  Posłużyć się przepisami w zakresie niezbędnym 

do stosowania ustawy o pomocy społecznej 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Prawo do nazwiska uregulowane jest w przepisach prawa 

a)  cywilnego. 
b)  administracyjnego. 
c)  rodzinnego i opiekuńczego. 
d)  konstytucyjnego. 

 
2.  Prawo podmiotowe bezwzględnie obowiązujące to 

a)  ogół norm prawnych obowiązujących wszystkich obywateli. 
b)  uprawnienie skuteczne wobec wszystkich podmiotów prawa. 
c)  uprawnienie skuteczne wobec konkretnie oznaczonych osób. 
d)  ogół norm obowiązujących konkretnie oznaczone osoby. 

 
3.  Przepis  art.  27  kodeksu  rodzinnego  i  opiekuńczego,  który  stwierdza,  że  „oboje 

małżonkowie  obowiązani  są,  każdy  według  swych  sił  oraz  swych  możliwości 
zarobkowych  i  majątkowych,  przyczyniać  się  do  zaspokojenia  potrzeb  rodziny,  którą 
przez swój związek założyli” zawiera normę 

a)  dozwalającą. 
b)  zakazującą. 
c)  nakazującą. 
d)  względnie obowiązującą. 

 
4.  Źródłem  prawa  stanowiącym  bardziej  szczegółowe  rozwinięcie  przepisów  prawa 

zawartych w ustawie i wydawanym na podstawie delegacji ustawowej jest 

a)  uchwała. 
b)  zarządzenie. 
c)  regulamin. 
d)  rozporządzenie. 

 
5.  Podstawą pracowniczego stosunku pracy jest 

a)  umowa o pracę. 
b)  umowa agencyjna. 
c)  umowa o dzieło. 
d)  umowa zlecenie. 

 
6.  Przy ustalaniu zakresu uprawnień i obowiązków opiekuna prawnego, należy posłużyć się 

przepisami 

a)  ustawy o pomocy społecznej. 
b)  kodeksu cywilnego. 
c)  kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 
d)  kodeksu postępowania administracyjnego. 

 
7.  Opiekę prawną powołuje się dla osoby dorosłej w sytuacji 

a)  choroby psychicznej. 
b)  całkowitego ubezwłasnowolnienia. 
c)  długotrwałej choroby. 
d)  niezaradności osób starszych i samotnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

8.  Pełnoletniej  osobie,  samotnie  gospodarującej,  całkowicie  niezdolnej  do  pracy  z  powodu 

wieku  lub  niepełnosprawności,  jeżeli  jej  dochód  jest  niższy  od  kryterium  ustalonego 
zgodnie z art. 8 Ustawy o pomocy społecznej, przysługuje 

a)  zasiłek stały. 
b)  zasiłek okresowy. 
c)  renta socjalna. 
d)  specjalny zasiłek celowy. 

 
9.  Ustawa  o  ochronie  zdrowia  psychicznego  dopuszcza  możliwość  przyjęcia  do  szpitala 

osoby  chorej  psychicznie  bez  wymaganej  zgody  pacjenta  lub  jego  przedstawiciela 
ustawowego  tylko  wtedy,  gdy  dotychczasowe  zachowanie  tej  osoby  wskazuje  na  to,  że 
z powodu tej  choroby  zagraża  bezpośrednio własnemu  życiu  albo zdrowiu  innych  osób. 
Takie działanie uzasadnia sytuację, gdy 

a)  osoba  chora  psychicznie  posądza  bliskich,  że  ją  trują  i  chcą  ją  „wykończyć”  –  jest 

agresywna wobec małżonka, rzuca w niego przedmiotami. 

b)  osoba chora psychicznie wulgarnie odnosi się do bliskich i sąsiadów. 
c)  osoba chora psychicznie często upija się. 
d)  osoba chora psychicznie nie przyjmuje systematycznie leków. 

 
10.  Zasady  organizowania  przez  gminę  usług  opiekuńczych  dla  osób  samotnych 

i niepełnosprawnych uregulowane są w ustawie o 

a)  pomocy społecznej. 
b)  rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. 
c)  ochronie zdrowia psychicznego. 
d)  świadczeniach rodzinnych. 

 
11.  Świadczeniem z ubezpieczenia społecznego jest 

a)  zasiłek socjalny. 
b)  renta socjalna. 
c)  zasiłek chorobowy. 
d)  zasiłek stały. 

 
12.  W  stosunku  do  osoby  w  wieku  27  lat  o  naruszonej  sprawności  organizmu  zdolnej  do 

wykonywania  zatrudnienia  na  stanowisku  pracy  przystosowanym  do  jej  potrzeb 
i możliwości wymagającej częściowo lub okresowo pomocy innej osoby w celu pełnienia 
ról społecznych orzec można 
a)  niepełnosprawność. 
b)  umiarkowany stopień niepełnosprawności. 
c)  znaczny stopień niepełnosprawności. 
d)  lekki stopień niepełnosprawności. 

 
13.  Obywatel  obcego  państwa  popełnił przestępstwo na  polskim  statku  morskim.  Wobec  tej 

osoby będzie miała zastosowanie: 
a)  polska ustawa karna. 
b)  ustawa karna państwa z którego pochodzi popełniający przestępstwo. 
c)  żadna z ustaw karnych bo jest obcokrajowcem. 
d)  ustawa morska. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

14. Za  zezwoleniem  Sądu  małżeństwo  zawarła  16–letnia  dziewczyna.  Zamieszkała  wraz 

z mężem  u  swoich  rodziców,  którzy  uważają,  że  mają  prawo  i  obowiązek  kierowania 
postępowaniem  córki  z  racji  jej  wieku  i  ich  władzy  rodzicielskiej.  Czy  stanowisko 
rodziców jest uzasadnione 

a)  tak bo dziewczyna jest nieletnia. 
b)  nie bo dziewczyna jest mężatką. 
c)  nie bo taki obowiązek mają rodzice męża. 
d)  tak  bo  rodzice  zawsze  mają  prawo  i  obowiązek  kierować  postępowaniem  swoich 

dzieci. 

 
15. Przez  okres  3  lat  rodzice  nie  utrzymywali  dziecka,  gdyż  ojciec  przebywał  w  tym  czasie 

w zakładzie  karnym,  a  matka  nie  pracowała.  Dziecko  pozostawało  na  utrzymaniu 
dziadków. Do utrzymania dziecka zobowiązani byli 
a)  mimo wszystko rodzice. 
b)  dziadkowie. 
c)  zakład karny. 
d)  instytucje pomocy społecznej. 

 
16. Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem  innej osoby obowiązany 

jest do 
a)  wydania korzyści w naturze, a gdyby to było niemożliwe, do zwrotu jej wartości. 
b)  zatrzymania wszystkiego. 
c)  zwrotu wyłącznie równowartości uzyskanych korzyści. 
d)  zwrotu w naturze czegoś innego. 

 
17. Uzyskanie pozwolenia organu budowlanego na budowę domu jednorodzinnego od strony 

prawnej reguluje 
a)  prawo cywilne. 
b)  prawo administracyjne. 
c)  prawo pracy. 
d)  prawo rodzinne i opiekuńcze. 

 
18. Zwolnienia z pracy np. w ramach zwolnień grupowych reguluje 

a)  prawo administracyjne. 
b)  prawo pracy. 
c)  prawo cywilne. 
d)  prawo rodzinne i opiekuńcze. 

 
19. Pozbawionym władzy rodzicielskiej można być na podstawie 

a)  prawa administracyjnego. 
b)  prawa pracy. 
c)  prawa cywilnego. 
d)  prawa rodzinnego i opiekuńczego. 

 
20. Umowę najmu lokalu użytkowego zawiera się na podstawie 

a)  prawa cywilnego. 
b)  prawa administracyjnego. 
c)  prawa pracy. 
d)  prawa rodzinnego i opiekuńczego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 

 
Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2

 

Test  praktyczny  nisko  symulowany  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie 
przepisów prawa w działalności socjalnej” 

Test  praktyczny  składa  się  z  zadania  praktycznego  nisko  symulowanego  i  zawiera 

polecenie do wykonania, opis sytuacji i schemat analizy. 

 
Punktacja dokonanej analizy: 

  za  poprawnie  i  w  pełni  dokonaną  analizę  we  wszystkich  obszarach  analizy  w  zakresie 

oceny sytuacji po 1 punkcie, 0 punktów za odpowiedź błędną lub brak odpowiedzi, 

  za  poprawnie  i  w  pełni  dokonaną  analizę  we  wszystkich  obszarach  analizy  w  zakresie 

wskazania  możliwości  działania  prawnego  po  2  punkty,  po  1  punkcie  za  analizę 
poprawną, ale nie wyczerpującą, 0 punktów za odpowiedź błędną lub brak odpowiedzi, 

  za poprawnie wskazaną podstawę prawną we wszystkich obszarach analizy po 1 punkcie, 

0 punktów za odpowiedź błędną lub brak odpowiedzi. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  ocena  dopuszczająca  –  za  co  najmniej  8  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punkty  za 

wskazanie możliwości działania prawnego, 

  ocena  dostateczna  –  za  co  najmniej  11  punktów,  w  tym,  co  najmniej  4  punkty  za 

wskazanie możliwości działania prawnego, 

  ocena dobra – za co najmniej 14 punktów, w tym,  co najmniej 6 punktów za wskazanie 

możliwości działania prawnego, 

  ocena  bardzo  dobra  –  za  co  najmniej  18  punktów,  w  tym,  co  najmniej  9  punktów  za 

wskazanie możliwości działania prawnego. 

 
Poprzez 

zadanie 

praktyczne 

sprawdza 

się 

umiejętności 

ucznia 

na 

poziomie 

ponadpodstawowym. 
 

Obszar analizy: 

Wpływ stanu 

zdrowia na: 

Ocena sytuacji 

(0–1) 

Możliwości 

działania prawnego 

(0–1) 

Podstawa prawna 

(0–1) 

Bezpieczeństwo 
własne oraz 
innych osób 

Choroba psychiczna, na 
którą cierpi podopieczna 
powoduje, że nie ma ona 
możliwości prawidłowej 
oceny stanu swojego 
zdrowia. 
W konsekwencji nie 
zażywa regularnie 
leków, co powoduje 
zaostrzenie objawów 
chorobowych do takiego 
stopnia, że zagraża 
bezpośrednio sobie 
i innym osobom 

Przyjęcie do szpitala 
psychiatrycznego bez 
wymaganej zgody 
i poddanie 
przymusowemu 
leczeniu 

W trybie 
wnioskowym na 
podstawie orzeczenia 
sądu opiekuńczego, 
albo w trybie nagłym, 
po osobistym 
zbadaniu przez 
lekarza psychiatrę. 
Sąd ocenia zasadność 
przyjęcia art. 23 29, 
ustawy o ochronie 
zdrowia psychicznego 

Możliwości 
kierowania swoim 

Choroba psychiczna 
podopiecznej sprawia, że 

Ubezwłasnowolnienie 
– wniosek może być 

Możliwość 
ubezwłasnowolnienia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

postępowaniem  

nie jest ona w stanie 
kierować swoim 
postępowaniem 
i wymaga pomocy 
w prowadzeniu swoich 
spraw 

złożony przez syna 
lub prokuratora. 

przez sąd: częściowo 
lub całkowicie art. 13, 
16 art. 545 §1 

Możliwość 
samodzielnej 
egzystencji  

Stan zdrowia 
podopiecznej sprawia, że 
nie jest ona w stanie 
samodzielnie zaspokajać 
swoich potrzeb 
życiowych, więc ma 
ograniczone możliwości 
samodzielnej egzystencji 

Orzeczenie stopnia 
niepełnosprawności 

Art. 3 ustawy 
o rehabilitacji 
i zatrudnieniu 
niepełnosprawnych  

Sytuacja 
rodzinna  

Podopieczna jest wdową, 
ma tylko syna, a więc 
posiada osobę zobowią-
zaną do alimentacji, która 
nie wywiązuje się 
z obowiązków wobec 
matki 

Możliwość sądowego 
ustalenia świadczeń 
alimentacyjnych na 
rzecz matki  

Art. 128, 129 
 

Sytuacja  
finansowa 

Podopieczna dysponuje 
niskim dochodem, który 
kwalifikuje ja do pomocy 
ze środków pomocy 
społecznej 
 

Możliwość objęcia 
różnymi formami 
pomocy zgodnie 
z rozpoznanymi 
potrzebami, 
a zwłaszcza: 
- udzielenie pomocy 

finansowej na 
opłacenie zaległych 
świadczeń (zasiłek 
celowy) 

- zorganizowanie 

specjalistycznych 
usług opiekuńczych 
po powrocie ze 
szpitala, lub pobyt 
w ośrodku wsparcia, 

- w ostateczności pobyt 

w DPS 

Art. 8, 39, 50, 54 
ustawy o pomocy 
społecznej 

Suma punktów: 

 

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj  dla  uczniów  potrzebne  do  wykonania  zadania  akty  prawne  (kodeks  cywilny, 

ustawa  o  ochronie  zdrowia  psychicznego,  kodeks  postępowania  cywilnego,  ustawa 
rehabilitacji  i  zatrudnieniu  osób  niepełnosprawnych,  kodeks  rodzinny  i opiekuńczy, 
ustawa o pomocy społecznej). 

3.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
4.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
5.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zastawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się dokładnie z treścią zadania. 
4.  Dokonaj  analizy  sytuacji  formalno-prawnej  podopiecznej  zgodnie  z  załączonym 

schematem analizy (karta odpowiedzi). 

5.  Wykorzystaj przygotowane akty prawne. 
6.  Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi. 
7.  Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 35 minut. 
8.  Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna. 
9.  Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi. 
10.  Powodzenia. 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

treść zadania, 

 

karta odpowiedzi. 

 

Treść zadania 

Na  podstawie  zamieszczonego  poniżej  opisu  sytuacji  dokonaj  oceny  i  wskaż  wynikające 
z przepisów prawnych możliwości służące poprawie funkcjonowania podopiecznej. 
 
Opis sytuacji: 
Podopieczna cierpi  na zaburzenia psychiczne. Jest wdową, ma dorosłego syna, który założył 
własną  rodzinę  i  nie  interesuje  się  matką,  ponieważ  nigdy  nie  zaakceptowała  jego  żony. 
Mieszka sama. Utrzymuje się z renty po mężu w wysokości 601 zł. Z powodu nieregularnego 
zażywania  leków  stan  jej  zdrowia  często  ulega  pogorszeniu,  zaostrzają  się  objawy 
schizofrenii,  wówczas  podopieczna  nie  dba  o  siebie,  ani  o  mieszkanie,  nie  gotuje,  nie  je. 
Zdarzają  się  także  i  takie  sytuacje,  kiedy  jej  zachowanie  może  stanowić  bezpośrednie 
zagrożenie  dla  innych  osób.  Podopieczna  w chwilach  zaostrzenia  choroby  nie  opłaca 
świadczeń, ma więc duże zaległości finansowe. Jej świadczenia miesięczne wynoszą 325 zł. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Obszar 

analizy: 

Wpływ stanu 

zdrowia na: 

Ocena sytuacji 

(0–1) 

Możliwości 

działania 

prawnego 

(0–1) 

Podstawa prawna 

(0–1) 

Punkty 

Bezpieczeństwo 
własne oraz 
innych osób 

 

 

 

 

Możliwości 
kierowania 
swoim 
postępowaniem 

 

 

 

 

Możliwość 
samodzielnej 
egzystencji 

 

 

 

 

Sytuacja 
rodzinna 

 

 

 

 

Sytuacja 
finansowa 

 

 

 

 

Suma punktów: 

 

 

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  LITERATURA 

 

1.  Adamiak  B.,  Borkowski  J.:  Kodeks  postępowania  administracyjnego  z  komentarzem. 

C.H. Beck, 2006 

2.  Anioł W.: Międzynarodowa polityka społeczna. Wyd. UW, Warszawa 1989 
3.  Andrzejewski M.: Prawo rodzinne i opiekuńcze.C.H.Beck 2006 
4.  Bezpłatny Biuletyn dla prawników "Sygnały Prawne" 
5.  Breczko  A.,  Zamróz  A.,  Oliwniak  S.:  Wstęp  do  nauk  prawnych.  Temida  2,  Białystok 

1994 

6.  Błędowski P.: Pomoc społeczna i opieka nad osobami starszymi. BPS, Warszawa 1996 
7.  Europejska Karta Społeczna. Dz. U. Nr 8 z 1999 r., poz. 67 
8.  Fijałkowski  T.:  Kodeks  pracy.  Ustawy,  nowe  przepisy  wykonawcze,  komentarz, 

orzecznictwo sądowe, teksty ujednolicone. Wydawnictwo WGP, 2007 

9.  Głąbicka K.: Polityka socjalna w Unii Europejskiej, Studia Europejskie nr4 z 1997 
10.  Grewiński  M.:  Integracja  Socjalna  Wspólnoty  Europejskiej  cz.1,2,  Studia  Europejskie 

nr 2,3 z 2000 r. 

11.  Gronowska B., Jasudowicz T., Mik C.: Prawa człowieka. Dokumenty  międzynarodowe. 

COMER, Toruń 1993 

12.  Gromek K.: Prawo rodzinne. C.H. Beck, 2006r. 
13.  Ignatowicz J., Nazar M.: Prawo rodzinne. LexisNexis. 2005. 
14.  Jamróz  A.  (red):  Wstęp  do  prawa.  Temida  2,  Wydawnictwo  Stowarzyszenia 

Absolwentów Wydziału Prawa UW, Wydanie I, 1999 

15.  Kodeks cywilny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wolters Kluwer Oficyna, Kraków 2007 

(stan prawny 21.04.2007) 

16.  Kodeks  postępowania  administracyjnego  i  inne  akty  prawne.  Wolters  Kluwer  Oficyna, 

Kraków 2007 

17.  Lewandowski I.: Elementy prawa. PWN, Warszawa 1999 
18.  Łętowski J.: Prawo administracyjne dla każdego. Ecostar, Warszawa 1995 
19.  Michalska  A.:  Europejska  Konwencja  Praw  Człowieka.  Podstawowe  dokumenty. 

Helsińska Fundacja Praw człowieka, Warszawa 1995 

20.  Prawa  człowieka  w  szpitalach  psychiatrycznych  i  domach  pomocy  społecznej.  Raport 

z badań. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa 1996 

21.  Przewodnik po Europejskiej Karcie Społecznej, Warszawa 2001 
22.  Rozporządzenie  Rady  Ministrów  z  dn.  8  stycznia  2002r.  w  sprawie  przyjmowania 

i rozpatrywania skarg i wniosków(Dz.U. z 2002r., nr 5, poz. 46) 

23.  Stawecki T., Winczorek P.: Wstęp do prawoznawstawa. Wyd.4, C.H. Beck, 2003 
24.  Strona  Ministerstwa  Pracy  i  Polityki  Społecznej,  Pomoc  Społeczna,  Akty  Prawne. 

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=352 

25.  Ustawa z dn. 14 czerwca 1960 r. KPA(tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., nr 98,poz. 1071) 
26.  Ustawa  z  12  marca  2004  o  pomocy  społecznej.  Dz.U.  z  15  kwietnia  2004  r.  Nr  64, 

poz. 593, ze zm.) 

27.  Ustawa  z  27  sierpnia  1997  r.  o  rehabilitacji  zawodowej  i  społecznej  oraz  zatrudnieniu 

osób niepełnosprawnych. Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm. 

28.  Ustawa  z  29  lipca  2005  r.  o  przeciwdziałaniu  przemocy  w  rodzinie.  Dz.U  z  dnia 

20 września 2005, Nr 180, poz. 1493 

29.  Ustawa z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego. Dz.U z 1994 r., Nr 111, 

poz. 535 z późn. zm. 

30.  Ustawa  z  dnia  23  kwietnia  1964  r.  Kodeks  cywilny.  (Dz.U.  z  dnia  18  maja  1964  r. 

z późn. zm.) 

31.  Strona www.abcprawa.pl – 10.06.2007