background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              i   NAUKI  

 
 

 

 

 

Anna Matyga 

 

 

Wykonywanie rysunku odzieżowego 
311[34].Z2.01 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2005 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Idryjan-Pajor 
mgr Joanna Żaworonek 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Marcin Olifirowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
Korekta: 
Małgorzata Niezgoda 
Edyta Kozieł

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].Z2.01 
Wykonanie rysunku odzieżowego zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
technik technologii odzieży. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5. Ćwiczenia  

11

5.1. Rysunek sylwetek statycznych i w ruchu: dziecka, kobiety i mężczyzny 

11

   5.1.1. Ćwiczenia 11
   5.1.2. Sprawdzian postępów 14
5.2. Zasady perspektywy zbieżnej 

15

   5.2.1. Ćwiczenia 15
   5.2.2. Sprawdzian postępów 17
5.3. Pomiary antropometryczne 

18

   5.3.1. Ćwiczenia 18
   5.3.2. Sprawdzian postępów 20
5.4. Rysunek modelowy i żurnalowy 

21

   5.4.1. Ćwiczenia 21
   5.4.2. Sprawdzian postępów 23
5.5. Światłocień w rysunku 

24

   5.5.1. Ćwiczenia 24
   5.5.2. Sprawdzian postępów 25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

26

7. Literatura 

42

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy 

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie rysunku odzieżowego”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
technik technologii odzieży 311[34]. 
 W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  ewaluację osiągnięć uczniów, 
−  wykaz literatury, z jakiej można korzystać. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  klucz odpowiedzi 
−  instrukcje dla nauczyciela, 
−  instrukcje dla ucznia, 
−  przykładową kartę odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[34].Z2.05 

Modelowanie form odzieży zgodnie  

z projektem plastycznym 

311[34].Z2.06 

Modelowanie form odzieży 

 dla sylwetek nietypowych 

 

311[34].Z2.04 

Modelowanie podstawowych form odzieży 

 

311[34].Z2.02 

Projektowanie odzieży 

 

311[34].Z2.03 

Stylizowanie ubiorów 

Moduł 311[34].Z2 

Proces projektowania  

i modelowania odzieży 

 

311[34].Z2.01 

Wykonywanie rysunku odzieżowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 
−  stosować podstawowe techniki rysunkowe do projektowania kompozycji płaskich  

i przestrzennych, 

−  projektować kompozycje kolorystyczne, 
−  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
−  dobrać przybory i materiały do wykonania rysunku, 
−  stosować zasady prezentacji i ekspozycji prac plastycznych oraz projektów, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  posługiwać się graficznymi programami komputerowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  określić proporcje sylwetki damskiej i męskiej, 
−  określić proporcje sylwetki dziecka, 
−  określić położenie podstawowych punktów pomiarowych na figurze ludzkiej, 
−  zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków odzieży zgodnie z zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii, 

−  dobrać materiały i przybory rysunkowe, 
−  narysować schemat sylwetki dziecka, kobiety i mężczyzny, 
−  dokonać podziału sylwetki statycznej dziecka, kobiety i mężczyzny, 
−  sporządzić rysunek sylwetki dziecka, kobiety i mężczyzny w ruchu, 
−  zastosować zasady perspektywy w rysowaniu sylwetki ludzkiej, 
−  naszkicować odzież w ujęciu perspektywicznym, 
−  zastosować pomiary antropometryczne w rysowaniu sylwetek ludzkich, 
−  narysować prosty ubiór na sylwetce statycznej, 
−  narysować prosty ubiór na sylwetce w ruchu, 
−  odczytać proporcje odzieży z rysunku modelowego, 
−  określić zasady wykonywania rysunków modelowych, 
−  wykonywać rysunek modelowy odzieży, 
−  wykonywać rysunek modelowy odzieży w ułożeniu płaskim, 
−  wykonywać rysunek techniczny prostego wyrobu odzieżowego, 
−  zastosować światłocień w rysunku odzieżowym, 
−  posłużyć się rysunkiem żurnalowym, 
−  zastosować techniki kopiowania rysunków żurnalowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii odzieży 311[34] 
Moduł: 

    Proces 

projektowania 

modelowania 

odzieży 311[34].Z2. 

Jednostka modułowa: 

  Wykonywanie 

rysunku 

odzieżowego 311[34].Z2.01 

Temat: Szkicowanie sylwetek w ruchu. 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania szkiców rysunkowych sylwetek  

w ruchu. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać materiały i przybory rysunkowe, 
−  zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

−  określić proporcje sylwetki człowieka, 
−  naszkicować prosty ubiór na sylwetce damskiej w ruchu z przodu, z tyłu 

i z boku. 

Metody nauczania:  

−  ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna. 

 

Czas: 135min. 
Środki dydaktyczne: 

−  modelka, 
−  sztaluga, 
−  blok rysunkowy formatu A4, A3, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, gumka. 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

−  Każdy uczeń wykonuje po 3 szkice sylwetki z przodu, tyłu i boku (czas trwania 1-go 

szkicu 10 min.). 

−  Uczeń po wykonaniu wstępnego szkicu sprawdza proporcje sylwetki (w razie 

trudności korzysta z pomocy nauczyciela). 

−  Przez cały czas trwania ćwiczenia (10 min.) uczeń obserwuje uważnie ustawienie 

(pozę) modelki i wykonuje szkic. 

−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga w ustaleniu proporcji sylwetki modelki 

i szkicowaniu prostego ubioru. Podpowiada najlepsze rozwiązania. 

5.  Po wykonaniu wszystkich szkiców uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego 

ćwiczenia. 

6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

7.  Nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza czy z każdym następnym szkicem czyni 

postępy. 

8.  Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności 

wykonywania. 

9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rysunek żurnalowy – rodzaje, zasady 
wykonywania. Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj w żurnalach fotografie 
modeli żurnalowych i przynieś na zajęcia. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii odzieży 311[34] 
Moduł: 

    Proces 

projektowania 

modelowania 

odzieży 311[34].Z2. 

Jednostka modułowa: 

  Wykonywanie 

rysunku 

odzieżowego 311[34].Z2.01 

Temat: Wykonywanie rysunków modelowych bluzki damskiej „w rozłożeniu na płasko”. 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności wykonywania rysunków modelowych „w rozłożeniu 
na płasko”. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać materiały i przybory rysunkowe 
−  zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy 

−  zdefiniować pojecie: rysunek modelowy 
−  wymienić rodzaje rysunków modelowych 
−  omówić zasady tworzenia rysunków modelowych 
−  omówić zastosowanie rysunków modelowych w odzieżownictwie 
−  wykonać rysunek modelowy bluzki „w rozłożeniu na płasko” 

Metody nauczania:  

−  ćwiczenia praktyczne 
−  metoda przewodniego tekstu 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna 
−  grupowa 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
Środki dydaktyczne: 

−  blok rysunkowy formatu A4,  
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie,  
−  gumka 
−  bluzki damskie 
−  centymetr 

Czas: 180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest wykonanie rysunku modelowego bluzki damskiej „w rozłożeniu na 
płasko” 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metoda przewodniego tekstu. 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Co to jest rysunek modelowy? 
2.  Jakie rozróżniamy rodzaje rysunku modelowego? 
3.  Gdzie w odzieżownictwie ma zastosowanie rysunek odzieżowy? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

4.  Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie przybory do wykonania rysunku modelowego? 
5.  Jakie znasz odmiany modelowe bluzek damskich? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal fason bluzki damskiej przydzielonej do wykonania ćwiczenia. 
2.  Ustal jakie wykonasz pomiary bluzki w celu wykonania rysunku modelowego. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności wykonania rysunku modelowego bluzki damskiej 

 

„w rozłożeniu na płasko”. 

4.  Ustal format kartki papieru i skalę wykonania rysunku. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiarów długości i szerokości poszczególnych fragmentów bluzki. 
2.  Zapisz pomiary we wcześniej przygotowanej tabeli. 
3.  Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami rysunek modelowy bluzki damskiej. 
4.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane pomiary bluzki damskiej? 
2.  Czy prawidłowo został wykonany rysunek modelowy bluzki damskiej? 
3.  Czy rysunek jest czytelny i estetyczny? 
4.  Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) fasonu bluzki zostały przedstawione na 

rysunku? 

 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rysunek modelowy na sylwetce. Na 

podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj  fotografie przykładowych modeli i przynieś 
na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.ĆWICZENIA 

 
5.1. Rysunek sylwetek statycznych i w ruchu: dziecka, kobiety  
       i mężczyzny 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj schemat sylwetki kobiety. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety (Materiał nauczania 

pkt.4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów 

(odcinek l), 

5)  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
6)  wymodelować kształty sylwetki, 
7)  wyciąć wykonany schemat, 
8)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

−  blok techniczny formatu A4, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, 
−  gumka, 
−  nożyczki, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 2 

Wykonaj schemat sylwetki mężczyzny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety (Materiał nauczania 

pkt.4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów 

(odcinek l), 

5)  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
6)  wymodelować kształty sylwetki, 
7)  wyciąć wykonany schemat, 
8)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  blok techniczny formatu A4, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, 
−  gumka, 
−  nożyczki, 
−  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj schemat sylwetki dziecka. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety (Materiał nauczania 

pkt.4.1.1 w poradniku dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów 

(odcinek l), 

5)  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
6)  wymodelować kształty sylwetki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

7)  wyciąć wykonany schemat, 
8)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

−  blok techniczny formatu A4, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, 
−  gumka, 
−  nożyczki, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Naszkicuj sylwetkę kobiety w ruchu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać po 3 szkice sylwetki z przodu, tyłu i boku – narysować ubiór (czas trwania 1-go 

szkicu 10 min.), 

3)  przez cały czas trwania ćwiczenia (90 min.) obserwować uważnie ustawienie (pozę) 

modelki, 

4)  wykorzystać poznane wiadomości na temat proporcji sylwetki kobiecej i usytuowania 

poszczególnych części ciała, 

5)  sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 
6)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaobserwować czy z każdym następnym szkicem czyni postępy, 
8)  wskazać swoje mocne i słabe strony, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

−  sztaluga, 
−  blok rysunkowy formatu A4, A3, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, gumka, 
−  literatura z rodziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.1.2. Sprawdzian postępów 
                                                                         

Tak    Nie 

Uczeń potrafi: 

1)  dobrać materiały 

przybory 

rysunkowe 

          …       … 

2)  wykonać 

schemat 

sylwetki 

kobiety 

 

           …       … 

3)  wykonać schemat sylwetki mężczyzny    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       …   

4)  wykonać schemat sylwetki dziecka    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

5)  wykazać różnice między sylwetką statyczną a dynamiczną   

 

 

 

 

…       … 

6)  naszkicować prosty ubiór na sylwetce w ruchu    

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

7)  określić 

proporcje 

sylwetki 

damskiej 

           …       … 

8)  podać proporcje sylwetki męskiej    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

9)  podać proporcje sylwetki dziecięcej   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       …   

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.2. Zasady perspektywy zbieżnej 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek spódnicy damskiej kloszowej w ujęciu perspektywicznym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej, 
3)  wykonać wstępny szkic spódnicy kloszowej, 
4)  narysować spódnicę kloszową w ujęciu perspektywicznym, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  sztaluga, 
−  karton rysunkowy formatu  A3, A2 lub A1, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, 
−  gumka, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek kołnierza na stójce w ujęciu perspektywicznym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej, 
3)  wykonać wstępny szkic kołnierza na stójce, 
4)  narysować kołnierz na stójce w ujęciu perspektywicznym, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  sztaluga, 
−  karton rysunkowy formatu A3, A2 lub A1, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, 
−  gumka, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3
 

Narysuj odzież wykorzystując zasady perspektywy zbieżnej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej, 
3)  wybrać odpowiednie miejsce pracy (skonsultować wybór z nauczycielem), 
4)  narysować odzież (spódnica fantazyjna) w trzech widokach: frontalny, 

 

z góry i z dołu, z zastosowaniem perspektywy zbieżnej, 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  blok rysunkowy formatu A4, A3, 
−  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 
−  przybory kreślarskie, 
−  gumka, 
−  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.2.2. Sprawdzian postępów 
                                                                          

Tak     Nie 

Uczeń potrafi: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczeń  

rysunkowych 

                 …       … 

2)  dobrać  przybory rysunkowe do rodzaju zadanego ćwiczenia 

    …       … 

3)  scharakteryzować 

pojecie: 

horyzont 

           …       … 

4)  scharakteryzować pojęcie: punkt zbieżności    

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

5)  omówić podstawowe prawa perspektywy zbieżnej   

 

 

 

 

 

 

…       … 

6)  ustalić miejsce położenia 

horyzontu 

           …       … 

7)  ustalić położenie 

punktu 

ocznego 

            …       … 

8)  wykorzystać skróty perspektywiczne w rysowaniu odzieży    

 

 

 

…       … 

 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.3. Pomiary antropometryczne 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na schemacie sylwetki kobiecej zaznacz linie ciała. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się wiadomościami z zakresu antropometrii, 
3)  na otrzymanej sylwetce kobiecej narysować linie ciała, 
4)  nazwać każdą linię ciała, 
5)  oznaczyć symbolem każdą linie ciała, 
6)  wkleić ćwiczenie do zeszytu przedmiotowego, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, metoda projektów 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zeszyt przedmiotowy, 
−  rysunek sylwetki kobiecej, 
−  ołówek, 
−  linijka, 
−  klej, nożyczki, 
−  długopis, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj symbole punktów pomiarowych do ich nazw i miejsca położenia. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi punktów pomiarowych na ciele człowieka, 
3)  dobrać odpowiednie nazwy do symboli każdego z punktów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

4)  dobrać opis miejsca położenia punktu do jego symbolu i nazwy, 
5)  nakleić właściwą nazwę przy odpowiednim symbolu, 
6)  nakleić właściwy opis miejsca położenia przy właściwym mu symbolu i jego nazwie, 
7)  wkleić ćwiczenie do zeszytu, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  samoprzylepne kartki z wydrukowanymi symbolami punktów pomiarowych, 
−  samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami punktów pomiarowych, 
−  samoprzylepne kartki z wydrukowanymi opisami miejsc położenia punktów 

pomiarowych, 

−  zeszyt przedmiotowy, 
−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 
Ćwiczenie 3 

Zaznacz na manekinie punkty pomiarowe

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować manekina (zaznaczyć linie ciała poziome i pionowe za pomocą sznurka), 
3)  przykleić na manekinie przydzielone punkty pomiarowe, 
4)  nazwać przyklejone punkty pomiarowe, 
5)  ustalić na skrzyżowaniu jakich linii leżą, 
6)  omówić miejsce położenia otrzymanych punktów, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

−  manekin, 
−  samoprzylepne kartki z wydrukowanymi symbolami punktów pomiarowych, 
−  sznurek, 
−  szpilki, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5.3.2. Sprawdzian postępów 
                                                                       

Tak   Nie 

Uczeń potrafi: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczeń    

 

 

 

 

 

 

…       … 

2)  scharakteryzować pojecie: płaszczyzny ciała    

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

3)  wymienić linie ciała   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

4)  wymienić 

punkty 

pomiarowe 

             …       … 

5)  wskazać punkty pomiarowe na ciele człowieka   

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

6)  opisać miejsce położenia 

punktów 

pomiarowych 

 

       …       … 

7)  wskazać linie ciała na schemacie sylwetki kobiecej    

 

 

 

 

 

…       …   

8)  wskazać linie ciała na schemacie sylwetki męskiej   

 

 

 

 

 

 

…       … 

9)  dopasować nazwę punktu pomiarowego do jego symbolu    

 

 

 

 

…       … 

10)  zaznaczyć 

na 

manekinie 

punkty 

pomiarowe 

         …       … 

11)  dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia 

         …       … 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.4. Rysunek modelowy i żurnalowy 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Kopiowanie rysunku żurnalowego w zmiennej wielkości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wylosować rysunek żurnalowy spośród ilustracji przygotowanych przez nauczyciela, 
3)  wykonać kopiowanie rysunku żurnalowego w zmiennej wielkości metodą przydzieloną 

przez nauczyciela, 

4)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
5)  wskazać wady i zalety metody, którą wykonałeś ćwiczenie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda projektów, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

−  blok rysunkowy formatu A4 i A3, 
−  papier kancelaryjny, 
−  ołówki różnej twardości, 
−  gumka, linijka,  
−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek modelowy bluzki damskiej podstawowej na sylwetce statycznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi rysunku modelowego, 
3)  dokonać pomiaru odpowiednich długości i szerokości bluzki, 
4)  zastosować kolejno zasady tworzenia rysunku modelowego, 
5)  narysować rysunek modelowy wskazana metodą, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać samooceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  tekst przewodni, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  blok rysunkowy A4, 
−  ołówki różnej twardości, 
−  gumka,  
−  linijka, 
−  centymetr, 
−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj rysunek modelowy na sylwetce z wykorzystaniem komputera. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przyswoić wiadomości dotyczące rysunku modelowego, 
3)  uruchomić komputer, 
4)  otworzyć program komputerowy do wspomagania projektowania odzieży, 
5)  narysować rysunek modelowy na sylwetce wykorzystując program komputerowy, 
6)  zapisać rysunek na dyskietce, 
7)  wydrukować wykonany rysunek modelowy, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  metoda projektów, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw komputerowy z drukarką wyposażony w program wspomagający projektowanie 

odzieży, 

−  papier do drukarki, 
−  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.4.2. Sprawdzian postępów 
                                                                          

Tak     Nie 

Uczeń potrafi: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczeń    

 

 

 

 

 

 

…       … 

2)  wskazać różnice między rysunkiem modelowym i żurnalowym 

    …       … 

3)  zastosować techniki kopiowania rysunków żurnalowych 

 

     …       … 

4)  narysować rysunek żurnalowy    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

5)  omówić 

proporcje 

sylwetki 

kobiecej 

           …       … 

6)  skopiować rysunek w zmiennej wielkości za pomocą linii  

pomocniczych    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

7)  powiększyć 

rysunek 

na 

kratkach 

            …       … 

8)  obsłużyć 

zestaw 

komputerowy 

 

            …       … 

9)  wykorzystać program komputerowy do narysowania rysunku  

modelowego na sylwetce    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

10)  wydrukować 

rysunek 

komputera 

 

           …       … 

11)  narysować rysunek modelowy „w rozłożeniu na płasko” 

 

     …       … 

12)  dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia 

         …       … 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

5.5.  Światłocień w rysunku 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Narysuj draperię tkaniny stosując światłocień. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym światłocienia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać szkic zaprezentowanej tkaniny (załamania, fałdy), 
4)  obserwować „rozłożenie” światła na tkaninie, 
5)  wykorzystać efekt światłocienia podczas studium tkaniny, 
6)  wykonać studium tkaniny, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  metoda projektów, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  sztaluga, 
–  kompozycja tkaniny, 
–  ołówki różnej twardości, 
–  karton formatu A2 lub A1, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Narysuj bluzkę z żabotem wykorzystując efekt światłocienia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym światłocienia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  narysować bluzkę z żabotem, 
4)  zastosować światłocień w rysowaniu żabotu, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać samooceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda projektów, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blok rysunkowy formatu A4 lub A3, 
–  ołówki różnej twardości, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

 
5.5.2. Sprawdzian postępów 

 

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Tak   Nie 

Uczeń potrafi: 

1)  wymienić sposoby oświetlenia stosowane podczas rysowania    

 

 

 

…       … 

2)  powiedzieć, które światło jest wykorzystywane do rysowania postaci    

 

…       … 

3)  podać rodzaje światła   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

4)  wymienić czynniki, które mają wpływ na efekty światłocienia 

 

    …       … 

5)  powiedzieć, gdzie najczęściej wykorzystywany jest światłocień  

w rysunku odzieży    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

6)  wykonać studium tkaniny    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…       … 

7)  narysować bluzkę z żabotem  
8)  wykorzystać zdobyte wiadomości 

praktyce 

 

        …       … 

9)  stosować efekt światłocienia 

tworzeniu 

rysunków 

       …       … 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie rysunku 
odzieżowego”. 
 

Test składa się z  15  zadań, z których: 

−  zadania 1-10 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 11-15 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 4 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego, 

Plan testu                                           
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

Poprawna 

odpowiedź 

1. Określić proporcje sylwetki 

ludzkiej. 

C P 

2. Wyjaśnić pojęcie: pomiary 

antropometryczne. 

 

P b 

3. Określić położenie płaszczyzny 

strzałkowej-środkowej xy. 

 

 

…wyrostki kolczaste 
kręgosłupa oraz środek 
mostka … 

4. Wyjaśnić pojęcie: cień w rysunku. 

5. Określić położenie linii bioder. 

6. Nazwać punkty antropometryczne 

znajdujące się na przodzie 
sylwetki. 

 

 

 

Wo, Xp, Ko, Tx, Tp 

7. Określić położenie punktu 

karkowego Sy. 

C P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

8. Wyjaśnić pojęcie: rysunek 

modelowy. 

B P 

9. Wyjaśnić podstawowe zasady 

perspektywy zbieżnej. 

 

 

…zmniejszanie się … 
zbieżność… 

10. Wyjaśnić pojęcie: horyzont. 

 

 

Horyzont jest to linia, 
wzdłuż której niebo 
pozornie styka się 
z powierzchnią ziemi. 

11. Scharakteryzować rysunek 

żurnalowy: 

C PP 

12. Naszkicować sylwetkę kobiecą 

statyczną. 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

PP 

Uczeń wykonał 
zadanie jeżeli: 

−  naszkicował 

sylwetkę kobiecą 
lub jej zarys 

−  zachował proporcje 

sylwetki damskiej  

−  przedstawiona 

sylwetka jest  

    statyczna 

13. Naszkicować sylwetkę męską 

dynamiczną. 
 
 
 
 
 

 

 

PP 

Uczeń wykonał 
zadanie jeżeli: 

−  naszkicował 

sylwetkę męską lub 
jej zarys 

−  zachował proporcje 

sylwetki męskiej 

−  przedstawiona 

sylwetka jest  

     dynamiczna 

14. Narysować fragment odzieży w 

perspektywie zbieżnej 
 
 
 
 

 
 

 
 

PP 

15. Narysować etapy tworzenia pozy 

kontrapostu. 
 
 
 

 
 

 
 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 15 zadań dotyczących wykonywania rysunku odzieżowego. Zadania: 1, 2, 4, 

5, 7, 8, 11 są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; 

zadania: 3, 9 i 10 to zadania z luką, w zadaniu: 6 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, 

zadania 12, 13, 14, 15 mają charakter praktyczny. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową), 

−  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

−  w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

−  w zadaniu dotyczącym projektowania ubioru, narysuj rysunek w wyznaczonym polu. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 

pytania: 11 – 15, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

90 

min. 

      

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 

–  zestaw zadań testowych, 

–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I część 
1.  U człowieka dorosłego wysokość głowy stanowi: 

a)  1/7 całego wzrostu, 
b)  1/8 całego wzrostu, 
c)  1/6 całego wzrostu, 
d)  1/5 całego wzrostu. 

 

2.  Pomiary antropometryczne są to: 

a)  pomiary na potrzeby krawiectwa usługowo-miarowego, 
b)  szczegółowe i dokładne pomiary wykonywane w celach naukowych na dużej liczbie 

osób z różnych środowisk za pomocą przyrządów pomiarowych, 

c)  pomiary służące do określenia modelowania wtórnego, 
d)  pomiary potrzebne do narysowania sylwetki kobiety. 

 

3.  Płaszczyzna strzałkowa-środkowa xy przechodzi pionowo przez 

……………………………………………… oraz ……………………………….., 
dzieląc  ciało na część prawą i lewą. 

 
4.  Ta część modelu, na którą światło nie pada bezpośrednio to: 

a)  światło odbite, 
b)  cień, 
c)  „jasna ciemność”, 
d)  półmrok. 

 

5.  Linia bioder przechodzi: 

a)  poziomo w miejscu największej wypukłości pośladków, 
b)  poziomo w największym przewężeniu tułowia, 
c)  pionowo wzdłuż boku, 
d)  pionowo wzdłuż osi ciała. 

 

6.  Wybierz z poniżej podanych punktów, te, które znajdują się na przodzie sylwetki: Wo, 

Xc, Xp, Ko, Tx, Rv, Nv, Xp, Tp, Sv. 

 
7.  Punkt karkowy Sy leży: 

a)  na główce kości ramieniowej, 
b)  na wyrostku kolczastym siódmego kręgu szyi, 
c)  na najniższym brzegu kości promieniowej od strony bocznej, 
d)  na brodawce piersiowej. 

 

8.  Rysunek modelowy przedstawia: 

a)  projekt modelu odzieży na sylwetce, 
b)  projekt modelu odzieży do I miary, 
c)  poszczególne elementy odzieży, 
d)  szkic sylwetki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

9.  Podstawowymi prawami perspektywy malarskiej są pozorne ……………………… 

przedmiotów od oka oraz pozorna ……………………….w kierunku horyzontu wszelkich 
linii biegnących wzdłuż obrazu. 

 
10. Wyjaśnij pojęcie:  

Horyzont jest to………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………….. 

 
 
II część 
11. Porównaj rysunki i wybierz rysunek żurnalowy: 
  

a)   

 

 

 

 

b)   

 

 

 

 

 

c)   

 

 

 

 

 

d) 

 

   

 

   

 

 

 

 
12.  Naszkicuj sylwetkę kobieca statyczną. 
 
13.  Naszkicuj sylwetkę męską dynamiczną. 
 
14.  Przedstaw fragment odzieży w perspektywie zbieżnej. 
 
15.  Narysuj etapy tworzenia pozy kontrapostu. 
 

 

 

 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywane rysunku odzieżowego 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1.   

a b c d  

2.   

a b c d  

3.   

 

 

4.   

a b c d  

5.   

a b c d  

6.   

 

 

7.   

a b c d  

8.   

a b c d  

9.   

 

 

10.  

 

 

11.  

a b c d  

12.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

13.    

 

 

 

 

 

 

 

 

14.  

 

 

 

 

 

 

 

 

15.   a)                                     b)                                     c) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                    Razem 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie rysunku 
odzieżowego”. 
 

Test składa się z  15  zadań, z których: 

−  zadania 1-10 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 11-15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry- za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry- za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego, 

  
 

Plan testu 
                                      Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić proporcje sylwetki 
rocznego niemowlęcia. 

C P 

2. 

Określić położenie 
płaszczyzny poprzecznej T. 

 

 

…w talii … 

3. 

Wyjaśnić pojęcie: poza 
kontrapostu. 

B P 

4. 

Określić położenie linii ciała 
P. 

C P 

5. 

Wymienić trzy główne 
płaszczyzny ciała. 

 

 

a) strzałkowa środkowa xy
b) czołowa vv 
c) poprzeczna T 

6. 

Wyjaśnić pojęcie: punkt 
zbieżności. 

 

 

Punktem zbieżności 
nazywamy punkt, w 
którym spotykają się 
wszystkie linie w 
rzeczywistości równoległe 
do siebie, dążące w głąb 
obrazu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

7. 

Nazwać punkty 
antropometryczne. B 

Sy – karkowy 
Rv – ramienny 
Xp – brodawkowy 

8. 

Wyjaśnić w jaki sposób 
mierzymy długości okolic 
ciała. 

B P 

9. 

Wyjaśnić w jaki sposób 
powstają punkty pomiarowe. 

B P 

10. 

Wyjaśnić znaczenie ilości 
światła w rysunku. 

B P 

11. 

Określić płaszczyzny ciała 
pochodne. 

 

 

PP 

12. 

Scharakteryzować rysunek 
modelowy. 

C PP 

13. 

Narysować spódnicę damska 
w ujęciu perspektywicznym. 

 

 

PP 

Uczeń wykonał zadanie 
jeżeli: 

−  narysował spódnicę 

damską zachowując 
zasady perspektywy 
zbieżnej 

14. 

Narysować sylwetkę kobiecą 
statyczną. 

 

 

PP 

Uczeń wykonał zadanie 
jeżeli: 

−  naszkicował sylwetkę 

kobiecą lub jej zarys 

−  zachował proporcje 

sylwetki damskiej  

–  przedstawiona 

sylwetka jest statyczna 

15. 

Narysować sylwetkę męską 
dynamiczną. 

 

 

PP 

Uczeń wykonał zadanie 
jeżeli: 
–  naszkicował sylwetkę 

męską lub jej zarys 

–  zachował proporcje 

sylwetki męskiej 

–  przedstawiona 

sylwetka jest 
dynamiczna 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 15 zadań dotyczących wykonywania rysunku odzieżowego. Zadania: 1, 3, 4, 

8, 9, 10, 11, 12 są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest 
prawidłowa; zadania: 2 i 6 to zadania z luką, w zadaniach: 5 i 7 należy udzielić krótkiej 
odpowiedzi, zadania 13, 14 i 15 to zadania praktyczne. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

–  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

–  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 
–  w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 
–  w zadaniu dotyczącym projektowania ubioru, narysuj rysunek w wyznaczonym polu. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 
pytania: 11 – 15, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

90 

min. 

      

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
ZADANIA TESTOWE 
1.  U rocznego niemowlęcia wysokość głowy stanowi: 

a)  1/4 wysokości całego ciała, 
b)  1/5 wysokości całego ciała, 
c)  1/6 wysokości całego ciała, 
d)  1/8 wysokości całego ciała. 
 

2.  Płaszczyzna poprzeczna T przechodzi poziomo w  ……………………., prostopadle do 

płaszczyzny strzałkowej, dzieląc ciało na część górną i dolną. 

 
3.  Poza kontrapostu jest to poza, w której: 

a)  ręce są ukryte za tułowiem, 
b)  masa ciała spoczywa na dwóch wyprostowanych nogach, 
c)  masa ciała spoczywa na jednej nodze, 
d)  ręce są oparte o biodra. 

 

4.  Linia P przechodzi: 

a)  poziomo w miejscu największej wypukłości pośladków, 
b)  poziomo pod pachami, 
c)  poziomo przez brodawki, 
d)  poziomo w największym przewężeniu tułowia. 

 

5.  Wymień trzy główne płaszczyzny ciała: 

a)  …………………………. 
b)  …………………………. 
c)  …………………………. 

 

6.  Punktem zbieżności nazywamy………………………………………………………… 
      ………………………………………………………………………………………….. 
 
7.  Nazwij podane symbole: 

Sy - ………………………………………………….. 
Rv - ………………………………………………….. 
Xp - ………………………………………………….. 
 

8.  Odległości mierzone do podłużnej osi ciała, od punktów dolnych do górnych to: 

a)  obwody, 
b)  szerokości, 
c)  długości, 
d)  łuki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

9.  Punkty pomiarowe powstają w wyniku przecięcia się: 

a)  płaszczyzn antropometrycznych, 
b)  linii ciała, 
c)  płaszczyzn z liniami, 
d)  linii ukośnych z pionowymi. 
 

10. W rysunku ilość światła ma duży wpływ na: 

a)  Kontrasty, 
b)  jakość rysunku, 
c)  wygląd modelu, 
d)  rodzaj zastosowanej techniki rysunkowej. 

 
11. Wszystkie płaszczyzny poziome i pionowe równoległe do płaszczyzn głównych 

nazywamy: 

a)  płaszczyznami podstawowymi, 
b)  płaszczyznami dodatkowymi, 
c)  płaszczyznami pochodnymi, 
d)  płaszczyznami stycznymi. 

 
12. Porównaj rysunki i wybierz rysunek modelowy: 
  

a)   

 

 

 

 

     b)   

 

 

                 c)

    

 

 

 

 d) 

   

   

   

   

         

 

13. Narysuj spódnicę damską w ujęciu perspektywicznym. 
 
 
14. Naszkicuj sylwetkę kobiecą statyczną. 

 
 

15. Naszkicuj sylwetkę męską dynamiczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie rysunku odzieżowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

a b c d   

2.  

 

 

 

3. 

a b c d   

 

4. 

a b c d   

 

5. a) 

b) 

c) 

6.  

 

 

 

7.  

 

 

 

8. 

a b c d   

 

9. 

a b c d   

 

10. 

a b c d   

 

11. 

a b c 

 

d  

12. 

a b c d   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39

13.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Razem  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41

7. LITERATURA 

 

1.  Billy-Czopowa M., Mierowska K.: Krój i modelowanie odzieży lekkiej. Krawiectwo 

miarowo-usługowe. WSiP, Warszawa 1991 

2.  Czurkowa M.H., Ulawska-Bryszewska I.: Rysunek zawodowy dla szkół odzieżowych. 

WSiP, Warszawa 1996 

3.  Fałkowska-Rękawek E.: Podstawy projektowania odzieży. WSiP, Warszawa 2000 
4.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1995 
5.  Parafianowiz Z., Piskorska M.: Konstrukcja i modelowanie odzieży damskiej ciężkiej. 

WSiP, Warszawa 1997 

6.  Parramón J.M.: Światło i cień. Wydawnictwo GALAKTYKA, Łódź 2001 
7.  Parramón J.M.: Rysunek artystyczny. WSiP, Warszawa 1993 
8.  Piedboeut H.: O stroju na każda okazję. Świat książki, Warszawa 1999 
9.  Parafianowicz Z., Piskorska M.: Konstrukcja i modelowanie odzieży damskiej ciężkiej. 

WSiP, Warszawa 1997 

10.  Samek P.: Krawiectwo – Technologia. WSiP, Warszawa 1999