„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marta Ratajska
Określanie budowy i zasad działania mechanizmów
maszyn i urządzeń 833[02].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
1
Recenzenci:
dr inŜ. Marek Krzemiński
mgr inŜ. Zbigniew Tyrała
Opracowanie redakcyjne:
Mgr inŜ. Marta Ratajska
Konsultacja:
mgr inŜ. Teresa Jaszczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[02].Z1.01
Określanie budowy i zasad działania mechanizmów maszyn i urządzeń, zawartej
w modułowym programie nauczania dla zawodu operator maszyn leśnych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Podstawy rysunku technicznego
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2.
Materiały stosowane do budowy maszyn
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3.
Obróbka metali
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4.
Części maszyn i ich połączenia
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5.
Budowa napędów hydraulicznych, spręŜarek, silników elektrycznych
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7.
Literatura
36
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę moŜliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle waŜnej
umiejętności, jaka uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem.
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zaleŜności od tematu moŜna zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
poniewaŜ nauczyciel sterując dyskusją moŜe uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając róŜne moŜliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić,
sprawdzając
czy
braki
w
opanowaniu
materiału
są
wynikiem
niezrozumieniaprzez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie
nauczania.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
4
W tym miejscu jest szczególnie waŜna rola nauczyciela, gdyŜ od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zaleŜy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności załoŜonych w jednostce modułowej. NaleŜy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy” Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia. ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne czy
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę moŜliwych do uzyskania punktów (O lub 1 punkt). Ocena końcowa uzaleŜniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
pokaz z instruktaŜem,
−
ć
wiczeń praktycznych i innych.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
5
Schemat układu jednostek modułowych w module
833[02].Z1
Mechanizacja prac leśnych
833[02].Z1.01
Określanie budowy i zasad
działania mechanizmów
maszyn i urządzeń
833[02].Z1.02
Stosowanie przepisów ruchu
drogowego
833[02].Z1.03
Stosowanie technik
kierowania
ciągnikiem
rolniczym
i wykonywanie
czynności
kontrolno-
obsługowych
833[02].Z1.04
Obsługiwanie
pojazdów
samochodowych
833[02].Z1.05
UŜytkowanie pilarki
spalinowej
i wykonywanie
czynności kontrolno-
obsługowych
833[02].Z1.06
UŜytkowanie
maszyn
i urządzeń
stosowanych
w produkcji
leśnej
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
6
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować narzędzia pomiarowe zgodnie z ich przeznaczeniem,
−
dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku, szkicu,
−
znać podstawowe pojęcia z fizyki i chemii,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
−
obsługiwać komputer,
−
współpracować w grupie.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
7
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
odczytać rysunki techniczne części maszyn,
−
odczytać rysunki zespołów maszyn i urządzeń leśnych,
−
wykonać szkice typowych części maszyn i urządzeń,
−
określić właściwości oraz zastosowanie Ŝeliwa i stali,
−
scharakteryzować metale kolorowe oraz ich zastosowanie,
−
scharakteryzować stopy metali kolorowych oraz ich zastosowanie,
−
rozróŜnić materiały niemetalowe stosowane w maszynach i urządzeniach do prac
leśnych,
−
posłuŜyć się suwmiarką,
−
posłuŜyć się mikrometrem,
−
wykonać proste prace ślusarskie: cięcie, wiercenie, szlifowanie, gwintowanie, lutowanie,
nitowanie,
−
rozróŜnić konstrukcje połączeń spoczynkowych części maszyn,
−
rozróŜnić konstrukcje połączeń ruchowych,
−
scharakteryzować budowę oraz zasadę działania silników elektrycznych,
−
scharakteryzować budowę oraz zasadę działania napędu hydraulicznego,
−
scharakteryzować budowę oraz zasadę działania spręŜarek,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
8
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
..........................................................................
Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:
Mechanizacja prac leśnych 833[02].Z1
Jednostka modułowa:
Określanie budowy i zasad działania mechanizmów maszyn
i urządzeń 833[02].Z1.01
Temat: Wykonywanie pomiarów elementów maszyn przy uŜyciu suwmiarki
i mikrometru zewnętrznego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności praktycznego posługiwania się suwmiarką
i mikrometrem.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać przyrządy pomiarowe w zaleŜności od poŜądanej dokładności pomiaru,
−
właściwie odczytać wymiar na podziałce noniusza suwmiarki lub podziałce wzdłuŜnej
mikrometru,
−
wykonać pomiary elementów maszyn i urządzeń suwmiarką uniwersalną,
−
wykonać pomiary elementów maszyn i urządzeń mikrometrem zewnętrznym,
−
opisać budowę mikrometru i suwmiarki
−
zorganizować stanowisko pracy i wykonywać prace zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
samodzielnej pracy,
−
oceny wykonania własnej pracy,
−
spostrzegawczości oraz staranności wykonania pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Środki dydaktyczne:
−
mikrometr zewnętrzny,
−
suwmiarka uniwersalna,
−
części maszyn i urządzeń do zmierzenia,
−
notatnik, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
9
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie uczniów.
2.
Sprawy organizacyjne.
3.
Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
4.
Przeprowadzenie wykładu dotyczącego budowy oraz sposobu wykonywania pomiarów
suwmiarką i mikrometrem .
5.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania ćwiczenia.
6.
Przypomnienie zasad bhp obowiązujących podczas wykonywania prac.
7.
Realizacja tematu:
−
uczniowie otrzymują suwmiarki i mikrometry i zapoznają się z ich budową
i działaniem,
−
uczniowie otrzymują po kilka róŜnych części maszyn,
−
uczniowie
wykonują
pomiary
otrzymanych
części,
a
wyniki
zapisują
w zaprojektowanej przez siebie tabeli,
−
nauczyciel podczas wykonywanego ćwiczenia nadzoruje uczniów zwracając uwagę na
prawidłowość wykonania czynności.
−
uczniowie porównują wyniki pomiarów wykonanych za pomocą mikrometru
i suwmiarki,
8.
Uczniowie zgłaszają ewentualne trudności, które wystąpiły podczas wykonywania
czynności.
9.
Nauczyciel omawia trudności wskazując na sposoby ich rozwiązania.
10.
Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Opisz w jaki sposób mierzy się głębokość otworów przy uŜyciu suwmiarki uniwersalnej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…...................................................………………..
Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:
Mechanizacja prac leśnych 833[02].Z1
Jednostka modułowa:
Określanie budowy i zasad działania mechanizmów maszyn
i urządzeń 833[02].Z1.01
Temat: Połączenia spoczynkowe rozłączne.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróŜniania połączeń spoczynkowych rozłącznych
części maszyn.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróŜnić połączenia spoczynkowe rozłączne,
−
nazwać i naszkicować elementy będące łącznikami w róŜnych rodzajach połączeń
rozłącznych,
−
opisać najwaŜniejsze cechy poszczególnych rodzajów połączeń rozłącznych,.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
samodzielnej pracy,
−
oceny wykonania własnej pracy,
−
spostrzegawczości oraz wyodrębniania cech róŜniących.
Metody nauczania-uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniami,
−
dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Środki dydaktyczne:
−
modele połączeń spoczynkowych rozłącznych
−
foliogramy,
−
plansze tematyczne,
−
notatnik, długopis,
−
papier formatu A4, ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie uczniów
2.
Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć
3.
Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem modeli, ilustracji, foliogramów,
plansz z ich objaśnieniem.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
11
4.
Realizacja tematu:
−
dyskusja dydaktyczna związana z wykładem,
−
uczniowie dyskutują na temat sposobów łączenia części maszyn,
−
uczniowie rozpoznają połączenia rozłączne na modelach,
−
uczniowie wykonują notatki w formie opisów, na podstawie własnych spostrzeŜeń
i praktycznych wskazówek nauczyciela,
−
uczniowie powinni wykonać proste szkice elementów łączących w poszczególnych
rodzajach połączeń rozłącznych,
−
nauczyciel nadzoruje uczniów oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
5.
Po wykonaniu ćwiczeń uczeń analizuje wykonane opisy i szkice.
6.
Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony.
7.
Uczniowie przedstawiają nauczycielowi notatki wykonane na ćwiczeniach.
8.
Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy czyni postępy, ocenia jego aktywność
oraz poprawność wykonania ćwiczenia.
9.
Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Podaj po kilka przykładów zastosowania poszczególnych rodzajów połączeń spoczynkowych
rozłącznych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
12
5.
ĆWICZENIA
5.1. Podstawy rysunku technicznego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szkic w rzutach prostokątnych przedmiotu wskazanego przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadami i etapami szkicowania,
2)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3)
przygotować arkusz formatu A4,
4)
naszkicować przedmiot w rzutach prostokątnych zgodnie z zasadami szkicowania,
5)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6)
dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
przedmioty do szkicowania,
−−−−
papier formatu A4, ołówek, gumka,
−−−−
poradnik dla ucznia,
−−−−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przeczytaj wskazany przez nauczyciela rysunek i zapisz informacje, które odczytałeś.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z oznaczeniami stosowanymi w rysunku technicznym,
2)
odczytać z rysunku następujące informacje: nazwę i rodzaj przedmiotu, wymiary
przedmiotu, rodzaj materiału, z którego jest wykonany przedmiot,
3)
zapisać odczytane informacje,
4)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
notatnik,
−
plansze, foliogramy,
−
ołówek/długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
14
5.2. Materiały stosowane do budowy maszyn
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj właściwości i zastosowanie metali kolorowych wskazanych przez
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,
2)
opisać najwaŜniejsze właściwości wskazanych metali kolorowych,
3)
podać, gdzie są stosowane wskazane przez nauczyciela metale kolorowe.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
próbki metali kolorowych,
−
papier formatu A4,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj właściwości i zastosowanie stopów Ŝelaza z węglem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,
2)
opisać najwaŜniejsze właściwości stali oraz wymienić jej rodzaje,
3)
opisać najwaŜniejsze właściwości Ŝeliwa oraz wymienić jego rodzaje,
4)
podać, moŜliwości zastosowania wymienionych rodzajów stali i Ŝeliwa.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenie.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
15
Ś
rodki dydaktyczne:
−
próbki stali i Ŝeliwa,
−
papier formatu A4, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj, z jakich materiałów zostały wykonane wskazane przez nauczyciela części
maszyn. Opisz właściwości tych materiałów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dokładnie obejrzeć wskazane przez nauczyciela części maszyn,
2)
określić z jakich materiałów zostały wykonane te części,
3)
odszukać i przeczytać literaturę na temat materiałów, z których wykonano części,
4)
opisać najwaŜniejsze właściwości tych materiałów oraz podać inne przykłady ich,
zastosowania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
części maszyn wykonane z róŜnych materiałów (metali, stopów, materiałów
niemetalowych),
−
papier formatu A4, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
16
5.3.
Obróbka metali
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zmierz przedmioty wskazane przez nauczyciela za pomocą suwmiarki oraz mikrometru
i porównaj wyniki pomiarów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze sposobem mierzenia z uŜyciem suwmiarki,
2)
zapoznać się ze sposobem mierzenia z uŜyciem mikrometru,
3)
zaprojektować i sporządzić tabelę, w której będą zapisywane wyniki pomiarów,
4)
wykonać pomiar grubości, szerokości i długości przedmiotów wskazanych przez
nauczyciela z dokładnością do 0,1mm i zapisać wyniki w tabeli,
5)
wykonać pomiar grubości, szerokości i długości przedmiotów wskazanych przez
nauczyciela z dokładnością do 0,01mm i zapisać wyniki w tabeli,
6)
porównać wyniki pomiarów zapisanych w tabeli.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
części maszyn i urządzeń do zmierzenia,
−
suwmiarka, mikrometr,
−
papier formatu A4, długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj w otrzymanym przedmiocie otwory przelotowe i nieprzelotowe za pomocą
wiertarki, zgodnie ze schematem podanym przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy podczas wiercenia,
2)
zapoznać się ze sposobem wykonywania otworów przy uŜyciu wiertarki,
3)
zaznaczyć na otrzymanym przedmiocie miejsca, w których mają być wykonane otwory
zgodnie ze schematem podanym przez nauczyciela,
4)
dobrać rozmiar wiertła do średnicy otworu podanej na schemacie,
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
17
5)
zamocować otrzymany przedmiot w imadle,
6)
wykonać otwory zgodnie z wcześniej poznanymi zasadami,
7)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8)
dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
ubranie robocze i sprzęt ochrony osobistej,
−
przedmioty, w których zostaną wykonane otwory,
−
przenośna wiertarka elektryczna,
−
komplet wierteł o róŜnych średnicach,
−
stół z zamontowanym imadłem,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj na otrzymanym sworzniu gwint zewnętrzny. Wykonaj gwint wewnętrzny
w otworze wykonanym w przedmiocie z ćwiczenia 2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy podczas nacinania gwintów,
2)
zapoznać się ze sposobem nacinania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych,
3)
zamocować sworzeń w imadle i przy pomocy narzynki wykonać gwint zewnętrzny
zgodnie z wcześniej poznanymi zasadami,
4)
zamocować w imadle przedmiot z ćwiczenia 2 i przy pomocy gwintowników wykonać
gwint wewnętrzny zgodnie z wcześniej poznanymi zasadami,
5)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6)
dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktarzem,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
ubranie robocze i sprzęt ochrony osobistej,
−
komplet narzynek i gwintowników,
−
sworzeń, na którym ma być wykonany gwint zewnętrzny,
−
przedmiot z ćwiczenia 2 z wykonanymi otworami,
−
stół z zamontowanym imadłem,
−
olej rzepakowy lub lniany,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
18
5.4.
Części maszyn i ich połączenia
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i scharakteryzuj rodzaje połączeń spoczynkowych nierozłącznych
przedstawione na modelach wskazanych przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
rozpoznać rodzaje połączeń na modelach,
2)
odszukać i przeczytać literaturę na ich temat,
3)
opisać najwaŜniejsze cechy tych połączeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniami,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
modele połączeń spoczynkowych nierozłącznych,
−
papier formatu A4, długopis,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj i scharakteryzuj rodzaje połączeń spoczynkowych rozłącznych przedstawione
na modelach wskazanych przez nauczyciela. Wykonaj schematyczne szkice elementów
stanowiących łączniki w tych połączeniach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
rozpoznać rodzaje połączeń na modelach,
2)
odszukać i przeczytać literaturę na ich temat,
3)
opisać najwaŜniejsze cechy tych połączeń,
4)
wykonać schematyczne szkice elementów stanowiących łączniki w tych połączeniach.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniami,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
notatnik, długopis,
−
papier formatu A4, ołówek,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
20
5.5.
Budowa napędów hydraulicznych, spręŜarek, silników
elektrycznych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz zasadę działania i narysuj schemat budowy siłownika hydraulicznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć model siłownika hydraulicznego,
2)
odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,
3)
opisać zasadę działania siłownika hydraulicznego,
4)
wykonać schematyczny rysunek budowy siłownika hydraulicznego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniami,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
foliogramy, plansze,
−
model siłownika hydraulicznego,
−
notatnik,
−
papier formatu A4,
−
ołówek/długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Opisz zasadę działania i narysuj schemat budowy spręŜarki wyporowej tłokowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć model spręŜarki wyporowej tłokowej,
2)
odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,
3)
opisać zasadę działania spręŜarki wyporowej tłokowej,
4)
wykonać schematyczny rysunek budowy spręŜarki wyporowej tłokowej.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
21
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniami,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
model spręŜarki wyporowej tłokowej,
−
notatnik, długopis,
−
papier formatu A4, ołówek,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Opisz najwaŜniejsze zasady obsługi silników elektrycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film na temat bezpiecznej obsługi silników elektrycznych,
2)
odszukać i przeczytać literaturę na ten temat,
3)
opisać zasady obsługi silników elektrycznych,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniami,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny na temat bezpiecznej obsługi silników elektrycznych,
−
notatnik, długopis,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
22
6.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Określanie budowy i zasad
działania mechanizmów maszyn i urządzeń”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9,10, 12, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 8, 11, 13, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. a,
12. b, 13. c, 14. b, 15. c, 16. a, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Klucz
odpowiedzi
1
Opisać sposób wykonywania szkicu
B
P
b
2
Podać wymiary arkusza formatu A4
A
P
a
3
Opisać zastosowanie linii ciągłej
grubej
B
P
c
4
Zdefiniować podziałkę
powiększającą
B
P
b
5
Wymienić właściwości fizyczne
metali
A
P
b
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
23
6
Scharakteryzować stal
C
PP
a
7
Wymienić stopy metali kolorowych
A
P
c
8
Scharakteryzować teflon
C
PP
a
9
Opisać zastosowanie mikrometru
B
P
d
10
Podać zastosowanie narzynki
B
P
b
11
Wyjaśnić na czym polega lutowanie
C
PP
a
12
Opisać czynność nitowania
B
P
b
13
Scharakteryzować połączenia
nierozłączne
C
PP
c
14
Wymienić połączenia rozłączne
A
P
b
15
Opisać budowę łoŜyska tocznego
B
P
c
16
Opisać zastosowanie sprzęgieł
B
P
a
17
Wymienić rodzaje hamulców
A
P
c
18
Wyjaśnić
zasadę
działania
siłownika
C
PP
a
19
Wymienić
rodzaje
silników
elektrycznych
A
P
d
20
Opisać zastosowanie spręŜarek
B
P
b
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednia liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1
1.
Szkic wykonuje się
a)
zawsze na papierze formatu A3.
b)
odręcznie.
c)
w określonej podziałce.
d)
przy uŜyciu przyborów rysunkowych.
2.
Arkusz formatu A4 ma wymiary
a)
210x297 mm.
b)
210x297 cm.
c)
210x 300 mm.
d)
210x 377 mm.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
25
3.
Linią ciągłą grubą rysuje się
a)
linie wymiarowe i pomocnicze.
b)
osie symetrii.
c)
widoczne krawędzie przedmiotu.
d)
kreskuje się przekroje.
4.
Podziałka powiększająca
a)
zachowuje na rysunku rzeczywiste wymiary przedmiotu.
b)
2:1.
c)
1:100.
d)
1:1.
5.
Właściwości fizyczne metali to
a)
odporność na korozję.
b)
barwa, połysk, gęstość, właściwości cieplne, elektryczne i magnetyczne.
c)
wytrzymałość, twardość i udarność.
d)
skrawalność, ścieralność, odlewalność.
6.
Stal charakteryzuje się
a)
zawartością węgla poniŜej 2%.
b)
odpornością na korozję.
c)
zawartością węgla powyŜej 4%.
d)
znaczną odpornością na ścieranie.
7.
Stopy metali kolorowych to
a)
ołów i cynk.
b)
miedź i mosiądz.
c)
mosiądz i brąz.
d)
aluminium i brąz.
8.
Teflon to
a)
tworzywo sztuczne o dobrych właściwościach smarujących.
b)
inaczej guma.
c)
tworzywo sztuczne przewodzące prąd elektryczny.
d)
tworzywo do produkcji gumy.
9.
Mikrometr słuŜy do
a)
przesuwania obrabianych przedmiotów po stole ślusarskim.
b)
przytrzymywania obrabianych przedmiotów.
c)
wykonywania otworów o określonej głębokości.
d)
pomiaru przedmiotów z dokładnością do 0,01mm.
10.
Narzynka słuŜy do
a)
wykonywania otworów.
b)
wykonywania gwintów zewnętrznych.
c)
wykonywania gwintów wewnętrznych.
d)
wykonywania gwintów wewnętrznych oraz zewnętrznych.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
26
11.
Lutowanie polega na
a)
łączeniu elementów za pomocą stopionego lutu.
b)
nagrzaniu brzegów łączonych elementów i sklejeniu w całość.
c)
mechanicznym szlifowaniu powierzchni.
d)
łączeniu elementów przy uŜyciu elektrody.
12.
Przed przystąpieniem do nitowania naleŜy
a)
przygotować zestaw gwintowników.
b)
wywiercić otwory w łączonych blachach.
c)
mocno rozgrzać łączone elementy.
d)
dokładnie oczyścić łączone powierzchnie.
13.
Połączenia nierozłączne to takie
a)
w których łączone elementy są względem siebie w ruchu.
b)
które mogą być wielokrotnie demontowane bez uszkadzania elementów.
c)
których elementy przy ich rozłączaniu ulegają zniszczeniu.
d)
w których łączone elementy nie podlegają Ŝadnym napręŜeniom.
14.
Do połączeń rozłącznych zalicza się połączenia
a)
spawane, zgrzewane, klejone.
b)
gwintowe, klinowe, kołkowe.
c)
kołkowe, sworzniowe, nitowe.
d)
lutowane, sworzniowe, spawane.
15.
ŁoŜyska toczne składają się z
a)
kadłuba i panewki.
b)
koszyczka i panewki.
c)
pierścieni zewnętrznego i wewnętrznego oraz kulek.
d)
pierścieni zewnętrznego i wewnętrznego i panewki.
16.
Sprzęgła słuŜą do
a)
łączenia wałów.
b)
podtrzymywania osi i wałów.
c)
osadzania innych ruchomych części.
d)
łączenia łoŜysk.
17.
W zaleŜności od rodzaju elementu ciernego wyróŜnia się hamulce
a)
toczne, ślizgowe, cięgnowe.
b)
stałe, rozłączne.
c)
klockowe, taśmowe, tarczowe, bębnowe.
d)
cierne, zębate, klockowe.
18.
W siłownikach jednostronnego działania
a)
powrót tłoka w pierwotne połoŜenie odbywa się pod działaniem sił zewnętrznych.
b)
tłok przesuwa się wskutek róŜnicy ciśnień cieczy po jego obu stronach.
c)
ciecz pod ciśnieniem jest doprowadzana i odprowadzana z dwóch stron tłoka.
d)
tłok jest nieruchomy.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
27
19.
Ze względu na rodzaj napięcia zasilającego, silniki elektryczne dzielimy na:
a)
silniki jednofazowe i pięciofazowe.
b)
silniki wirnikowe i stojanowe.
c)
silniki wysokiego napięcia i niskiego napięcia.
d)
silniki elektryczne prądu stałego, prądu zmiennego i silniki uniwersalne.
20.
SpręŜarki to maszyny słuŜące do
a)
redukcji ciśnienia gazu.
b)
spręŜania gazów i par.
c)
regulacji ciśnienia cieczy.
d)
spręŜania cieczy.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ………………………………………………………........................................
Określanie budowy i zasad działania mechanizmów maszyn i urządzeń
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
29
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Określanie budowy i zasad
działania mechanizmów maszyn i urządzeń”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego.
−
zadania 6, 8, 12, 13, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. a, 10. c, 11. c,
12. b, 13. d, 14. a, 15. d, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Klucz
odpowiedzi
1
Opisać sposób powstawania arkuszy
rysunkowych
B
P
a
2
Opisać tabliczkę rysunkową
B
P
b
3
Podać zastosowanie linii cienkiej
ciągłej
B
P
c
4
Zdefiniować podziałkę zmniejszającą
A
P
b
5
Wymienić właściwości chemiczne
metali
A
P
a
6
Scharakteryzować właściwości Ŝeliwa
C
PP
b
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
30
7
Podać skład mosiądzu
B
P
c
8
Scharakteryzować tworzywa sztuczne
C
PP
b
9
Podać zastosowanie suwmiarki
B
P
a
10
Opisać zastosowanie gwintowników
B
P
c
11
Opisać proces lutowania
B
P
c
12
Wyjaśnić sposób nitowania
C
PP
b
13
Scharakteryzować połączenia
rozłączne
C
PP
d
14
Wymienić rodzaje połączeń
nierozłącznych
A
P
a
15
Porównać łoŜyska toczne i ślizgowe
C
PP
d
16
Wymienić rodzaje sprzęgieł
A
P
c
17
Podać definicję przekładni
zwiększającej
A
P
d
18
Opisać siłowniki dwustronnego
działania
B
P
c
19
Wymienić części silnika
elektrycznego
A
P
a
20
RozróŜnić typy spręŜarek
B
P
d
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednia liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Format arkusza A3 powstaje przez
a)
złoŜenie dłuŜszymi bokami dwóch formatów A4.
b)
złoŜenie dłuŜszymi bokami dwóch formatów A2.
c)
złoŜenie krótszymi bokami dwóch formatów A2.
d)
złoŜenie krótszymi bokami dwóch formatów A4.
2.
Tabliczka rysunkowa
a)
jest umieszczana zawsze w prawym górnym rogu rysunku.
b)
zawiera informację o podziałce i nazwę przedmiotu.
c)
zawsze ma 5 kolumn o jednakowej szerokości.
d)
jest umieszczana na odwrocie rysunku.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
32
3.
Linia cienka ciągła słuŜy do
a)
zaznaczania osi symetrii.
b)
rysowania widocznych krawędzi przedmiotu.
c)
kreskowania przekrojów.
d)
obramowania rysunku.
4.
Podziałka zmniejszająca to
a)
inaczej podziałka naturalna.
b)
1:100.
c)
10:1.
d)
1:1.
5.
Właściwości chemiczne metali to
a)
odporność na korozję.
b)
barwa, połysk, gęstość, właściwości cieplne, elektryczne i magnetyczne.
c)
wytrzymałość, twardość i udarność.
d)
skrawalność, ścieralność, odlewalność.
6.
ś
eliwo charakteryzuje się
a)
zawartością węgla powyŜej 10%.
b)
znaczną odpornością na ścieranie, duŜą stałością wymiarów.
c)
bardzo duŜą odpornością na korozję.
d)
słabymi właściwościami odlewniczymi.
7.
Mosiądz to
a)
stop Ŝelaza z węglem.
b)
stop miedzi z aluminium.
c)
stop miedzi z cynkiem.
d)
inaczej stop aluminium.
8.
Tworzywa sztuczne charakteryzuje
a)
słaba izolacyjność elektryczna.
b)
lekkość i odporność na korozję.
c)
słaba odporność na korozję.
d)
trudna obróbka.
9.
Pomiar średnicy kołka moŜna wykonać przy uŜyciu
a)
suwmiarki.
b)
imadła ślusarskiego.
c)
narzynki i gwintownika.
d)
gwintownika.
10.
Gwintowniki słuŜą do
a)
wiercenia otworów.
b)
wykonywania gwintów zewnętrznych.
c)
wykonywania gwintów wewnętrznych.
d)
wykonywania gwintów wewnętrznych oraz zewnętrznych.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
33
11.
Przed przystąpieniem do lutowania naleŜy
a)
wywiercić otwory w łączonych elementach.
b)
mocno rozgrzać łączone elementy.
c)
dokładnie oczyścić łączone powierzchnie.
d)
przygotować elektrodę spawalniczą.
12.
Nitowanie polega na
a)
łączeniu elementów za pomocą stopionego lutu.
b)
łączeniu blach nitami.
c)
łączeniu blach śrubami.
d)
łączeniu blach przez roztopienie i dociśnięcie ich brzegów.
13.
Połączenia rozłączne to takie
a)
w których łączone elementy są względem siebie w ruchu.
b)
których elementy przy ich rozłączaniu ulegają zniszczeniu.
c)
w których łączone elementy nie podlegają Ŝadnym napręŜeniom.
d)
które mogą być wielokrotnie demontowane bez uszkadzania elementów.
14.
Do połączeń nierozłącznych zalicza się połączenia
a)
spawane, zgrzewane, klejone.
b)
gwintowe, klinowe, nitowe.
c)
kołkowe, sworzniowe, nitowe.
d)
lutowane, sworzniowe, spawane.
15.
ŁoŜyska toczne róŜnią się od łoŜysk ślizgowych tym, Ŝe
a)
podtrzymują osie i wały.
b)
zmniejszają opory ruchu.
c)
zwiększają opory ruchu.
d)
są inaczej zbudowane.
16.
Sprzęgła moŜna podzielić na
a)
kulkowe i panwiowe.
b)
toczne i ślizgowe.
c)
stałe i rozłączne.
d)
taśmowe i cięgnowe.
17.
Multiplikatory to
a)
przekładnie redukcyjne.
b)
multiprzekładnie.
c)
przekładnie zmniejszające.
d)
przekładnie zwiększające.
18.
W siłownikach dwustronnego działania`
a)
ciecz pod ciśnieniem jest doprowadzana i odprowadzana z jednej strony tłoka.
b)
powrót tłoka w pierwotne połoŜenie odbywa się pod działaniem sił zewnętrznych.
c)
tłok przesuwa się wskutek róŜnicy ciśnień cieczy po jego obu stronach.
d)
tłok jest nieruchomy.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
34
19.
Głównymi częściami silnika elektrycznego są
a)
kadłub, stojan z elektromagnesem, wirnik z uzwojeniem twornikowym.
b)
obudowa, stojak, para elektromagnesów.
c)
rdzeń, wirnik, kadłub.
d)
wirnik z uzwojeniem, stojak.
20.
ZaleŜnie od budowy i sposobu spręŜania rozróŜnia się spręŜarki
a)
tłokowe i komorowe.
b)
wirnikowe i przeponowe.
c)
niskopręŜne i wysokopręŜne.
d)
wyporowe i przepływowe.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ………………………………………………………........................................
Określanie budowy i zasad działania mechanizmów maszyn i urządzeń
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
36
7.
LITERATURA
1.
Botwin M., Kucemba P.: Maszynoznawstwo leśne dla kl. I techników leśnych. PWRiL
Warszawa 1983
2.
Botwin M.: Maszynoznawstwo leśne dla kl. III i IV techników leśnych. PWRiL
Warszawa 1990
3.
BoŜenko L.: Maszynoznawstwo dla zasadniczych szkół zawodowych. WSiP, Warszawa
1996
4.
Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne,
Warszawa 2006
5.
Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1999
6.
Olszewski J.: Maszynoznawstwo ogólne dla techników przemysłu drzewnego. PWRiL,
Warszawa 1981
7.
Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy dla zsz. WSiP, Warszawa 1996
Literatura metodyczna
1.
Kwiatkowski S.: Kształcenie zawodowe – wyzwania, priorytety, standardy. Instytut
Badań Edukacyjnych, Warszawa 2006
2.
Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
3.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
4.
Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, WyŜsza Szkoła
InŜynierska, Radom 1998