background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ

 

 
 

 
 
 
 
Andrzej Żelasko 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie obróbki ręcznej  
724[01].O2.03 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Grażyna Adamiec 
mgr inż. Urszula Kaczorkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Kapruziak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  724[01].O2.03 
„Wykonywanie obróbki ręcznej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
elektryk. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

13 

 

5.1.  Bezpieczeństwo i higiena pracy, ochrona przeciwpożarowa i ochrona 

środowiska 

13 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

 

5.2.  Organizacja stanowiska do obróbki ręcznej 

14 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

 

5.3.  Przyrządy  pomiarowe.  Pomiar  długości.  Pomiar  średnicy  wałka 

i otworu. 

Pomiar 

skoku 

gwintu. 

Pomiar 

bicia 

osiowego 

i promieniowego wałków 

15 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.4.  Organizacja  stanowiska  do  trasowania.  Narzędzia,  przyrządy 

i materiały do trasowania 

20 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

 

5.5.  Piłowanie 

22 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

 

5.6.  Wiercenie otworów 

26 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

26 

 

5.7.  Wykonywanie gwintów wewnętrznych i zewnętrznych 

27   

5.7.1 Ćwiczenia 

27   

5.8.  Cięcie, gięcie, prostowanie prętów i płaskowników 

29 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

29 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

32 

 

7.  Literatura 

42 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

 Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie elektryk.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

szczegółowe cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, 

 

sprawdzian postępów, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

literaturę. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 

rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  Należy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Dotyczą  one  umiejętności,  które  uczniowie 
ukształtowali  podczas  dotychczasowej  nauki.  Spełnienie  wymagań  wstępnych  pozwoli 
uczniom  na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do 
zaliczenia jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  należy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć. 

Wskazują one sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych 
w programie jednostki modułowej. 

Materiał  nauczania  w  jednostce  modułowej  podzielony  jest  na  rozdziały.  W  tym 

rozdziale zamieszczono w poradniku dla nauczyciela:  

 

pytania  sprawdzające  (tożsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  na 
które  uczeń  powinien  odpowiedzieć  przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń,  aby 
sprawdzić, czy jest przygotowany do ich wykonania, 

 

ćwiczenia (tożsame z tymi, które znajdują się w  poradniku dla ucznia), które zawierają 
polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania–uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne.  Wykonując  poszczególne  ćwiczenia  uczeń  powinien  ukształtować 
umiejętności niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej, 

 

sprawdzian postępów (tożsamy z tym, który znajduje się w poradniku dla ucznia), który 
powinien  pozwolić  uczniowi  określić  zakres  poznanej  wiedzy  i stopień  ukształtowania 
umiejętności.  Jeżeli  odpowiedzi  ucznia  będą  pozytywne,  będzie  mógł  przejść  do 
następnego  rozdziału,  jeżeli  nie  to  sprawdzian  postępów  pozwoli  mu  wskazać,  jakie 
wiadomości  powinien  powtórzyć  lub  jakie  ćwiczenia  wykonać  ponownie  dla 
ukształtowania potrzebnych umiejętności. 
Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testów osiągnięć 

szkolnych.  W poradniku dla  nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe  narzędzia pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowej  prowadzone  były 

różnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego. 
Szczególny  nacisk  powinien  zostać  położony  na  wykorzystanie  metod  z  zakresu  strategii 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne 
pracy  powinny  być  zróżnicowane  począwszy  od  samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy 
zespołowej.  
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

  

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 

724[01].O2 

Mechaniczne techniki wytwarzania 

 

724[01].O2.01 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

  

724[01].O2.05 

Wykonywanie połączeń 

rozłącznych i nierozłącznych 

 

724[01].O2.02 

Wykorzystanie różnych materiałów  

w elektrotechnice 

  

 

724[01].O2.03 

Wykonywanie obróbki ręcznej 

724[01].O2.04 

Wykonywanie połączeń 

elektrycznych i mechanicznych  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z poradników i norm, 

 

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym i złożeniowym, 

 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

 

komunikować się i pracować w zespole,  

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

dokonywać oceny swoich umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić podstawowe prace z zakresu obróbki ręcznej, 

 

zastosować odpowiednią metodę obróbki do określonego elementu konstrukcyjnego, 

 

rozróżnić podstawowe narzędzia pomiarowe i kontrolne, 

 

zmierzyć podstawowe wielkości geometryczne, 

 

wykonać  trasowanie  wymiarów  na  płaskich  powierzchniach  metali  i  innych  materiałów 
stosowanych w elektrotechnice, 

 

wykonać piłowanie metali i innych materiałów stosowanych w elektrotechnice, 

 

wywiercić otwory w metalu i innych materiałach stosowanych w elektrotechnice, 

 

wykonać gwinty wewnętrzne i zewnętrzne, 

 

wykonać cięcie, gięcie, prostowanie prętów i płaskowników, 

 

posłużyć się elektronarzędziami, 

 

posłużyć się dokumentacją techniczną, normami i katalogami części maszyn, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania prac z zakresu obróbki ręcznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Elektryk 724[01]. 
Moduł :  

Mechaniczne techniki wytwarzania 724[01].O2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie obróbki ręcznej 724[01].O2.03 

Temat:   Trasowanie na płaszczyźnie. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności trasowania na płaszczyźnie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  trasowania  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy i ppoż., 

 

dobrać materiały i narzędzia do trasowania, 

 

wykonać  trasowanie  wymiarów  na  płaskich  powierzchniach  metali  i  innych  materiałów 
stosowanych  w  elektrotechnice  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  
i ppoż., 

 

ocenić jakość wykonanych operacji. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

wykonywania prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż., 

 

wykonywania  trasowania  wymiarów  na  płaskich  powierzchniach  metali  i  innych 
materiałów stosowanych w elektrotechnice,  

 

korzystania z literatury technicznej. 

 
Metody nauczania−uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

płyta traserska, 

 

kątownik ze stopką, 

 

cyrkiel, 

 

kątomierz uniwersalny, 

 

liniał traserski, 

 

rysik, 

 

punktak, 

 

młotek, 

 

farba traserska, 

 

zestaw materiałów czyszczących, 

 

arkusze papieru do notatek, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Czas: 90 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie elektryk. 
 
Zadanie dla ucznia: 

Przedmiotem  ćwiczenia  jest  wykonanie  trasowania  na  płytce  stalowej  kształtu 

przedstawionego na rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.  
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Czynności organizacyjno–porządkowe. 
2.  Określenie tematu zajęć i zadań do wykonania. 
3.  Uświadomienie uczniom celów kształcenia. 
4.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
5.  Uświadomienie zagrożeń wynikających z wykonywanych czynności. 
6.  Podanie kryteriów oceny wykonanych zadań.  
 
Faza właściwa 
 
Faza I
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  W jaki sposób należy przygotować powierzchnie do trasowania? 
2.  Jakie narzędzia służą do trasowania powierzchni płaskich? 
3.  W jaki sposób wykonuje się trasowanie linii równoległych, prostopadłych i pod kątem? 
4.  W jaki sposób trasuje się okręgi, łuki i koła? 
5.  Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy należy zachować podczas trasowania? 
 
Faza II: Planowanie
 
1.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz trasowania. 
2.  Zaplanuj czynności związane z przygotowaniem powierzchni do trasowania. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji trasowania na płaszczyźnie. 
4.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu trasowania. 
 
Faza
 III: Uzgodnienie 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
Faza IV
Wykonanie 

Zgodnie  z uzgodnionym  planem  działania  uczniowie  samodzielnie  wykonują  zadanie 

zwracając w sposób szczególny uwagę na: 

 

organizację stanowiska pracy, 

 

właściwy dobór narzędzi, 

 

właściwe przygotowanie powierzchni płytki do trasowania, 

 

prawidłowe wytrasowanie osi symetrii przedmiotu, 

 

prawidłowe napunktowanie rys traserskich, 

 

wykonanie wszystkich czynności zgodnie z dokumentacją, 

 

estetykę wykonanej pracy, 

 

wykonywanie prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż. 
Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym  przebiegiem  zadania,  zwraca  uwagę  na  trudne  do 

wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza V: Sprawdzanie 

Nauczyciel  sprawdza  poprawność  wykonania  zadania  zgodnie  z  ustalonymi  kryteriami 

oceny. 
1.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia traserskie? 
2.  Czy prawidłowo przygotowano powierzchnie do trasowania? 
3.  Czy prawidłowo wytrasowano osie symetrii przedmiotu? 
4.  Czy wytrasowano płytkę zgodnie z dokumentacją zadania? 
5.  Czy napunktowano rysy traserskie? 
6.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
7.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 
 
Faza
 VI: Analiza 

Uczniowie wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Poszukują  odpowiedzi  na  pytanie:  Co  bym  zrobił  inaczej  i  lepiej,  gdybym 
wykonywał  ćwiczenie  jeszcze raz? Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie wskazuje,  jakie 
nowe,  ważne  umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich 
unikać w przyszłości. 
 
Faza końcowa 

Podziękowanie  za  wspólne  działania.  Ocena  aktywności  uczniów  oraz  poprawności 

wykonania przez nich zadania. Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

……………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Elektryk 724[01]. 
Moduł :  

Mechaniczne techniki wytwarzania 724[01].O2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie obróbki ręcznej 724[01].O2.03 

Temat:   Piłowanie. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności związanych z wykonywaniem obróbki ręcznej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować 

stanowisko 

do 

wykonywania 

piłowania 

zgodnie 

zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy i ppoż., 

 

dobrać materiały i narzędzia do piłowania, 

 

wykonać  piłowanie  metali  i  innych  materiałów  stosowanych  w  elektrotechnice  zgodnie 
z zasadami bhp i ppoż., 

 

ocenić jakość wykonanych operacji. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

wykonywania prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż., 

 

wykonywania obróbki ręcznej – piłowanie,  

 

korzystania z literatury technicznej. 

 
Metody nauczania−uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stół ślusarski z imadłem, 

 

komplety pilników ślusarskich o różnych długościach  i przeznaczeniu (do wyboru przez 
ucznia), 

 

suwmiarka, 

 

rysik traserski, 

 

liniał traserski, 

 

półfabrykat z naddatkami na obróbkę, 

 

dokumentacja techniczna wyrobu,  

 

arkusze papieru do notatek, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 270 minut. 
 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonanie  operacji  piłowania  płytki  stalowej  o  kształcie  przedstawionym  na  rysunku 

zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Czynności organizacyjno–porządkowe. 
2.  Określenie tematu zajęć i zadań do wykonania. 
3.  Uświadomienie uczniom celów kształcenia. 
4.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
5.  Uświadomienie zagrożeń wynikających z wykonywanych czynności. 
6.  Podanie kryteriów oceny wykonanych zadań.  
 
Faza właściwa 
 
Faza IInformacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas piłowania? 
2.  Czym należy kierować się przy doborze pilnika? 
3.  Jak należy zamocować przedmiot do obróbki? 
4.  Jaka jest właściwa postawa piłującego? 
5.  Na czym polega prawidłowa technika piłowania? 
 
Faza II: Planowanie
 
1.  Ustal, jakie narzędzia będą Ci niezbędne do wykonania zadania. 
2.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji piłowania. 
3.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu wyrobu. 
 
Faza III
Uzgodnienie 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
Faza
 IVWykonanie 

Zgodnie  z uzgodnionym  planem  działania  uczniowie  samodzielnie  wykonują  zadanie 

zwracając w sposób szczególny na: 

 

organizację stanowiska pracy, 

 

właściwy dobór narzędzi, 

 

prowadzenie ciągłej kontroli postępów piłowania,  

 

kontrolę ostateczną wykonanej operacji piłowania, 

 

estetykę wykonanej pracy, 

 

wykonywanie prac zgodnie z zasadami bhp i ppoż. 
Nauczyciel  czuwa  nad  prawidłowym  przebiegiem  zadania,  zwraca  uwagę  na  trudne  do 

wykonania czynności i bezpieczeństwo pracy. 
 
Faza V: Sprawdzanie 

Nauczyciel  sprawdza  poprawność  wykonania  zadania  zgodnie  z  ustalonymi  kryteriami 

oceny: 
1.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia niezbędne do wykonania zadania? 
2.  Czy wytrasowano przedmiot zgodnie z dokumentacją zadania? 
3.  Czy kształt i wymiary wykonanego wyrobu są zgodne z dokumentacją techniczną?  
4.  Czy wykonywano prace zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pracy? 
5.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
6.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Faza VI: Analiza 

Uczniowie wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Poszukują  odpowiedzi  na  pytanie:  Co  bym  zrobił  inaczej  i  lepiej,  gdybym 
wykonywał  ćwiczenie  jeszcze raz? Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie wskazuje, jakie 
nowe,  ważne  umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich 
unikać w przyszłości. 
 
Faza końcowa 

Podziękowanie  za  wspólne  działania.  Ocena  aktywności  uczniów  oraz  poprawności 

wykonania przez nich zadania. Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.   Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy,  ochrona  przeciwpożarowa  

i ochrona środowiska 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wskaż  czynności  związane  z  przestrzeganiem  przepisów  bhp,  jakie  powinieneś  podjąć 

podczas  wykonywania  operacji  wiercenia  otworów  w  pasku  blachy  o  wymiarach  
100x50 mm i grubości 3 mm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w grupie, 
2)  zastanowić  się,  jakie  czynności  związane  z  przestrzeganiem  przepisów  bhp  powinieneś 

podjąć podczas wykonania zadania, 

3)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  żadnego 

z pomysłów twoich koleżanek/kolegów), 

4)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości członków grupy, 

5)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

filmy wideo, 

 

prezentacje multimedialne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.   Organizacja stanowiska do obróbki ręcznej 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  i  scharakteryzuj  narzędzia  ślusarskie  przedstawione  na  rysunku  podając 

przykłady ich zastosowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w grupie, 
2)  zapoznać się z rysunkiem, 
3)  zastanowić się, jakie narzędzia są przedstawione na rysunku, 
4)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  żadnego 

z pomysłów twoich koleżanek/kolegów), 

5)  scharakteryzować przeznaczenie narzędzi i podać przykłady zastosowania, 
6)  zaprezentować efekty pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne 

 

katalogi narzędzi, 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Przyrządy  pomiarowe.  Pomiar  długości.  Pomiar  średnicy 

wałka  i  otworu.  Pomiar  skoku  gwintu.  Pomiar  bicia 
osiowego i promieniowego wałków

 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  i  scharakteryzuj  narzędzia przedstawione  na rysunku. Odpowiedz  na pytanie: 

do jakiej grupy narzędzi pomiarowych należą? 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zastanowić się, jakie narzędzia pomiarowe są przedstawione na rysunku, 
3)  nazwać i scharakteryzować narzędzia, 
4)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne 

 

narzędzia pomiarowe, 

 

katalogi narzędzi, 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

filmy wideo, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  pomiary  niezbędne  do  zwymiarowania  płytki  z  wywierconymi  otworami 

przedstawionej na rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 
2)  dobrać metodę pomiaru, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe, 
4)  wykonać niezbędne pomiary i zwymiarować płytkę na rysunku, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

– 

prezentacje multimedialne, 

– 

suwmiarki uniwersalne, 

– 

mikrometry do pomiarów zewnętrznych, 

– 

mikrometry do pomiarów wewnętrznych, 

– 

promieniomierze, 

– 

kątomierze uniwersalne, 

– 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

– 

rysunki elementu, 

– 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  pomiary  niezbędne  do  zwymiarowania  wałka  przedstawionego  na  rysunku 

zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać metodę pomiaru, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe, 
4)  wykonać niezbędne pomiary i zwymiarować wałek na rysunku, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

suwmiarki uniwersalne, 

 

mikrometry do pomiarów zewnętrznych, 

 

mikrometry do pomiarów wewnętrznych, 

 

promieniomierze,, 

 

sprawdziany pierścieniowe do gwintu, 

 

wzorniki do gwintu, 

 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

 

rysunki elementu, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia.

 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  pomiary  niezbędne  do  zwymiarowania  gwintu  wałka  przedstawionego  na 

rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać metodę pomiaru, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe, 
4)  wykonać niezbędne pomiary i zwymiarować gwint na rysunku, 
5)  uporządkować stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

– 

prezentacje multimedialne, 

– 

suwmiarki uniwersalne, 

– 

mikrometry do pomiarów zewnętrznych, 

– 

wzorniki do gwintu, 

– 

płytki wzorcowe, 

– 

uchwyty do płytek wzorcowych, 

– 

mikroskopy warsztatowe, 

– 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

– 

rysunki elementu, 

– 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  pomiary  niezbędne  do  określenia  bicia  osiowego  i  promieniowego  wałka 

przedstawionego na rysunku zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać metodę pomiaru, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia pomiarowe, 
4)  wykonać niezbędne pomiary i zapisać wyniki, 
5)  dokonać analizy uzyskanych wyników pomiarów, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

liniały krawędziowe, 

 

płytki wzorcowe, 

 

czujniki zębate z uchwytem, 

 

pryzmy, 

 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

 

rysunki elementu, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.   Organizacja 

stanowiska 

do 

trasowania. 

Narzędzia, 

przyrządy i materiały do trasowania 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  i  scharakteryzuj  narzędzia przedstawione na rysunku. Odpowiedz  na pytanie: 

do jakiej grupy narzędzi traserskich należą? 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w grupie, 
2)  zapoznać się z rysunkiem, 
3)  zastanowić się, jakie narzędzia traserskie są przedstawione na rysunku, 
4)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  żadnego 

z pomysłów Twoich koleżanek/kolegów), 

5)  scharakteryzować narzędzia, 
6)  sklasyfikować grupę narzędzi, 
7)  uporządkować zapisane pomysły,  
8)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy, 
9)  brać udział w podsumowaniu.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

przyrządy i narzędzia traserskie, 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

– 

prezentacje multimedialne, 

– 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Z  grupy  narzędzi,  które  otrzymałeś,  wybierz  służące  do  mocowania  przedmiotów  do 

trasowania i nazwij je.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi przyrządami i narzędziami traserskimi, 
2)  wybrać narzędzia służące do mocowania przedmiotów trasowanych, 
3)  nazwać narzędzia, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

przyrządy i narzędzia traserskie, 

 

katalogi narzędzi, 

 

arkusze papieru, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  trasowanie  niezbędne  do  wykonania  przedmiotu  przedstawionego  na  rysunku 

zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania, 
2)  dobrać metodę trasowania, 
3)  dobrać narzędzia traserskie, 
4)  przygotować powierzchnię do trasowania, 
5)  wytrasować kształt przedstawiony na rysunku, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane zadanie, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

– 

prezentacje multimedialne, 

– 

płyty traserskie, 

– 

płytki metalowe do wykonania przedmiotu, 

– 

narzędzia traserskie, 

– 

farba traserska, 

– 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

– 

rysunki elementu, 

– 

czyściwo, 

– 

pisaki, 

– 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj trasowanie środków czół wałków zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać metodę trasowania, 
3)  dobrać narzędzia traserskie, 
4)  przygotować powierzchnię do trasowania, 
5)  wykonać trasowanie czół wałków, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

– 

prezentacje multimedialne, 

– 

płyty traserskie, 

– 

wałki stalowe, 

– 

narzędzia traserskie, 

– 

farba traserska, 

– 

instrukcje do wykonania ćwiczenia, 

– 

rysunki elementów przeznaczonych do trasowania, 

– 

czyściwo, 

– 

pisaki, 

– 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.5.   Piłowanie 

 

5.5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj element z tworzywa sztucznego przedstawiony na rysunku metodą piłowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  wykonać element zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami bezpieczeństwa, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

półfabrykaty z naddatkami na obróbkę, 

 

dokumentacje techniczne wyrobu, 

 

komplety pilników ślusarskich o różnych długościach  i przeznaczeniu (do wyboru przez 
ucznia), 

 

suwmiarki, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj element z blachy stalowej przedstawiony na rysunku metodą piłowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  wykonać element zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami bezpieczeństwa, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

półfabrykaty z naddatkami na obróbkę, 

 

dokumentacje techniczne wyrobu, 

 

komplety pilników ślusarskich o różnych długościach i przeznaczeniu, 

 

suwmiarki, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.6.   Wiercenie otworów  

 

5.6.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj otwory w płytce stalowej zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  przygotować płytkę do wiercenia, 
6)  wykonać wiercenie zgodnie z dokumentacją techniczną oraz zasadami bezpieczeństwa, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

płytki stalowe przeznaczone do ćwiczeń, 

 

dokumentacja techniczna wyrobu, 

 

komplety wierteł, 

 

przyrządy traserskie, 

 

wiertarki stołowe, 

 

imadła maszynowe, 

 

suwmiarki, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.7.   Wykonywanie gwintów wewnętrznych i zewnętrznych 

 

5.7.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj gwint na pręcie stalowym zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  wykonać  gwintowanie  pręta  zgodnie  z  dokumentacją  techniczną  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa, 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

pręty stalowe przeznaczone do gwintowania, 

 

dokumentacje techniczne wyrobu, 

 

tablice − wybrane średnice sworzni pod gwinty metryczne, 

 

pilniki ślusarskie, 

 

narzynki, 

 

pokrętła do narzynek, 

 

suwmiarki, 

 

sprawdziany do gwintów,  

 

olej, 

 

czyściwo, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj gwint wewnętrzny w tulei ze stopu aluminium zgodnie z dokumentacją. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  wykonać  gwintowanie  otworu  zgodnie  z  dokumentacją  techniczną  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa, 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

wiertarki stołowe, 

 

komplety wierteł, 

 

imadła maszynowe, 

 

tuleje przeznaczone do gwintowania, 

 

dokumentacje techniczne wyrobu, 

 

tablice − wybrane średnice otworów pod gwinty metryczne, 

 

komplety gwintowników, 

 

suwmiarki, 

 

sprawdziany do gwintów,  

 

olej z naftą, 

 

czyściwo, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

5.8.   Cięcie, gięcie, prostowanie prętów i płaskowników 

 

5.8.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj element z płaskownika  stalowego metodą cięcia piłką zgodnie z dokumentacją 

techniczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  przygotować płaskownik do wykonania zadania, 
6)  wykonać  operacje  ciecia  zgodnie  z  dokumentacją  techniczną  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa, 

7)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

imadła ślusarskie, 

 

płaskowniki stalowe przeznaczone do wykonania wyrobu, 

 

dokumentacje techniczne wyrobu, 

 

oprawki piłki, 

 

brzeszczoty do cięcia, 

 

przymiary kreskowe, 

 

rysiki traserskie, 

 

pilniki ślusarskie, 

 

suwmiarki, 

 

czyściwo, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  element  z  płaskownika  aluminiowego  metodą  gięcia  zgodnie  z  dokumentacją 

techniczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 
2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  wykonać  przedmiot  poprzez  gięcie  zgodnie  z  dokumentacją  techniczną  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa, 

6)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

imadła ślusarskie, 

 

szczęki miękkie, 

 

płaskowniki aluminiowe, 

 

dokumentacje techniczne wyrobu, 

 

suwmiarki, 

 

czyściwo, 

 

arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj haczyk z drutu stalowego zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania,  a  uczniowie  powinni  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem 
rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z rysunkiem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

2)  zaplanować niezbędne do wykonania czynności, 
3)  dobrać niezbędne narzędzia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  dokonać niezbędnych obliczeń, 
6)  wykonać  przedmiot  poprzez  gięcie  zgodnie  z  dokumentacją  techniczną  oraz  zasadami 

bezpieczeństwa, 

7)  zaprezentować efekty swojej pracy i dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik pisma, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

foliogramy, 

 

prezentacje multimedialne, 

 

imadła ślusarskie, 

 

druty stalowe, 

 

szczypce do gięcia drutu, 

 

dokumentacje techniczne wyrobu, 

 

suwmiarki, 

 

czyściwo, 

  arkusze sprawozdania z przebiegu ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  obróbki 
ręcznej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 7, 8, 15, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań 
z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  b,  4.  a,  5.  c,  6. c,  7.  c,  8.  b,  9.  c,  10.  a,  11.  c, 
12. 
a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a,17. c, 18. d, 19. a, 20. b
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

 

Zastosować zasady bezpieczeństwa podczas 
pracy na maszynach i urządzeniach w ruchu 

 

Zastosować zasady bezpieczeństwa podczas 
wykonywania operacji obróbki ręcznej 

 

Utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy 

 

Sprawdzić wyniki piłowania 

 

Wykonać pomiar za pomocą suwmiarki 

 

Wykonać pomiar za pomocą mikrometru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

 

Rozpoznać zastosowanie czujników 
zegarowych 

PP 

 

Wykonać pomiar skoku gwintu mikroskopem 
warsztatowym 

PP 

 

Rozpoznać narzędzia traserskie 

10 

 

Przygotować powierzchnię do trasowania 

11 

 

Wykonać trasowanie na powierzchni 

12 

 

Zamocować przedmiot do cięcia piłką 

13 

 

Wykonać operację cięcia piłką wytrasowanego 
przedmiotu 

14 

 

Dobrać narzędzia do piłowania zgrubnego 

15 

 

Dobrać narzędzia do piłowania 

PP 

16 

 

Dobrać narzędzia do wiercenia 

PP 

17 

 

Rozpoznać metodę przecinania 

18 

 

Zidentyfikować rodzaje gwintów 

PP 

19 

 

Rozpoznać podstawowe oznaczenia gwintów 

20 

 

Rozpoznać narzędzia do gwintowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do każdego zadania podane są trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  x  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną  odpowiedź kółkiem,  a  następnie  literą  x zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie  błędnej odpowiedzi, jej  brak lub zakreślenie więcej niż jednej odpowiedzi 

− otrzymujesz zero punktów. 

11.  Uważnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj  bez zastanowienia;  jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi możesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, że odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Podczas wiercenia otworów na wiertarce stołowej 

a)  nie wolno stosować rękawic ochronnych. 
b) można użyć rękawic z drelichu. 
c)  można używać rękawic podgumowanych. 
d) należy używać cienkich rękawic bawełnianych. 

 
2.  Jeżeli pilnik ma pękniętą rękojeść 

a)  należy koniecznie wymienić ją na nieuszkodzoną. 
b) należy założyć rękawice ochronne. 
c)  należy ją zabezpieczyć przed dalszym pękaniem poprzez oklejenie plastrem. 
d) należy skleić za pomocą kleju. 

 
3.  Rozmieszczenie narzędzi i przedmiotów na stanowisku roboczym 

a)  nie ma żadnego znaczenia. 
b) ma bezpośredni wpływ na jakość produkcji. 
c)  wpływa na efektywność pracy. 
d) pozwala rozróżnić przeznaczenie narzędzi. 

 
4.  Do sprawdzania płaskości piłowanej powierzchni używa się 

a)  liniału krawędziowego. 
b) przymiaru kreskowego. 
c)  kątownika walcowego. 
d) płytek wzorcowych. 

 
5.  Podziałka suwmiarki ustawiona jest na wymiar 

a)  110,4 mm. 
b) 114,0 mm. 
c)  114,2 mm. 
d) 114,7 mm. 

 

6.  Podziałka mikrometru ustawiona jest na wymiar 

a)  21,26 mm. 
b) 21,24 mm. 
c)  21,74 mm. 
d) 24,21 mm. 

 
7.  Czujnik zegarowy nie jest stosowany 

a)  do pomiarów bicia osiowego wałków. 
b) do pomiarów bicia promieniowego wałków. 
c)  do pomiarów długości. 
d) do pomiarów średnicy otworów. 

 

8.  Na rysunku pokazano 

a)  sposób ostrzenia zębów brzeszczotu. 
b) piłowanie kształtowe. 
c)  frezowanie zębów frezem krążkowym. 
d) pole  widzenia  w  mikroskopie  warsztatowym  podczas  pomiaru  podziałki  gwintu 

z użyciem nożyków pomiarowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

9.  Rysunek przedstawia 

a)  rysik. 
b) znacznik. 
c)  punktak. 
d) przecinak. 

 

10.  Malowanie materiału przed trasowaniem 

a)  ma na celu zwiększenie widoczności trasowanych linii. 
b) ma na celu nadanie przedmiotowi estetycznego wyglądu. 
c)  ma na celu zabezpieczenie przed korozją. 
d) jest niepotrzebne. 

 

11.  Utrwalanie rys traserskich polega na 

a)  pogłębianiu rys traserskich. 
b) trasowaniu podwójnych linii. 
c)  punktowaniu rys traserskich. 
d) pogrubieniu specjalnym mazakiem. 

 

12.  Podczas cięcia piłką blachy, należy zamocować ją 

a)  między dwiema drewnianymi nakładkami. 
b) bezpośrednio w szczękach imadła. 
c)  w szczękach imadła osłoniętych wkładkami z blachy. 
d) lub oprzeć na stole ślusarskim i pewnie trzymać ręką. 

 

13.  Płaszczyzna  przedmiotu  zamocowanego  w  imadle  podczas  cięcia  powinna  wystawać 

ponad szczęki 
a)  1÷4 mm. 
b) 4÷7 mm. 
c)  5÷10 mm. 
d) 10÷12 mm. 
 

14.  Do piłowania zgrubnego są stosowane pilniki 

a)  równiaki. 
b) zdzieraki. 
c)  gładziki. 
d) jedwabniki. 

 
15.  Dobór odpowiedniego pilnika zależy od 

a)  rodzaju obrabianego materiału. 
b) siły nacisku jaką może wywrzeć wykonujący piłowanie. 
c)  wielkości imadła w którym zamocowano przedmiot do obróbki. 
d) gabarytów obrabianego przedmiotu. 

 
16.  Wartość kąta wierzchołkowego wiertła 

a)  jest tym mniejsza im twardszy jest materiał wiercony. 
b) jest tym większa im twardszy jest materiał wiercony. 
c)  dobiera się w zależności od prędkości wiercenia. 
d) ma wartość stałą i niezależny od rodzaju wierconego materiału 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

17.  Na rysunku przedstawiono operacje 

a)  wycinania w płaskowniku w imadle. 
b) ścinania w imadle. 
c)  przecinania płaskownika w imadle. 
d) zaginania. 

 
 
 
 
18.  Gwint okrągły przedstawiono na rysunku 

a)  a. 
b) b. 
c)  c. 
d) d. 

 
19.  Oznaczenie Tr24x5 dotyczy 

a)  gwintu  trapezowego  symetrycznego  o  średnicy 

24 mm i skoku 5 mm. 

b) gwintu trójkątnego o średnicy 24 mm i skoku 5 mm. 
c)  gwintu trójkątnego pięciozwojnego. 
d) gwintu rurowego o średnicy 24 mm i skoku 5 mm. 

 
20.  Komplet gwintowników do wykonywania otworów składa się z 

a)  2 sztuk. 
b) 3 sztuk. 
c)  4 sztuk. 
d) 5 sztuk. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko .................................................................................................. 
 

Wykonywanie obróbki ręcznej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

TEST 2 

 

Test „próba pracy” 

Test jest przewidziany jako „próba pracy”. 
 
Zadanie: Wykonaj przedmiot zgodnie z dokumentacją zawartą w instrukcji: 
1.  Wytrasuj kształt zgodnie z dokumentacją 
2.  Wytnij kształt przedmiotu za pomocą piłki. 
3.  Spiłuj naddatek pozostawionego materiału. 
4.  Wykonaj otwory i gwinty. 

 
KARTA OCENY UCZNIA 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga 

Wynik 

1. 

Uczeń zapoznaje się z dokumentacją zadania 

 

0,5 

 

2. 

Uczeń organizuje stanowisko pracy 

 

0,6 

 

3. 

Uczeń dobiera narzędzia i przyrządy i do wykonania 
zadania 

 

0,7 

 

4. 

Uczeń wykonuje trasowanie przedmiotu 

 

0,8 

 

5. 

Uczeń wykonuje operację cięcia i piłowania zgodnie  
z dokumentacją 

 

0,9 

 

6. 

Uczeń wykonuje operację gwintowania zgodnie  
z dokumentacją 

 

0,7 

 

7. 

Uczeń utrzymuje ład i porządek podczas 
wykonywania ćwiczenia i porządkuje stanowisko 
pracy po jego zakończeniu 

 

0,3 

 

8. 

Uczeń prezentuje i ocenia wykonane ćwiczenie 

 

0,5 

 

Razem:   

 
* Waga poszczególnych umiejętności w całości wykonywanego zadania egzaminacyjnego. 
 
Klucz oceniania 
10 pkt. –   czynność wykonana bezbłędnie, 
8 pkt. –   drobne  nieprawidłowości  w  wykonaniu  czynności,  ogólnie  czynność  wykonana 

bezbłędnie, 

6 pkt. –   w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które naprawiono, 
4 pkt. –   najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  jednak  wymagało  to 

dokonania wielu poprawek, 

0 pkt. –   czynność wykonana błędnie. 

Maksymalna  liczba  punktów  możliwa  do  uzyskania  wynosi  50  punktów.  Zadanie 

egzaminacyjne może być zaliczone w przypadku uzyskania przez ucznia 35 punktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

Normy wymagań na oceny szkolne: 
 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

Dopuszczający 

35 

Dostateczny 

40 

Dobry 

45 

Bardzo dobry 

50 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 
5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”, 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Przygotuj narzędzia traserskie różnego rodzaju, aby uczeń mógł dokonać wyboru. 
8.  Przygotuj narzędzia pomiarowe. 
9.  Przygotuj stalowe płytki przeznaczone do trasowania. 
10.  Rozdaj  uczniom  „Instrukcje  do  wykonania  zadania”  wraz  z  dokumentacją,  podaj  czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

11.  Rozdaj uczniom przygotowane wcześniej płytki. 
12.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

13.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

14.  Wpisz do karty oceny wyniki przeprowadzonego testowania. 
15.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  czynności,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

16.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
17.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych (jeśli miały miejsce) – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
5.  Oceń poprawność wykonanych operacji. 
6.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
7.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stawisko pracy. 
8.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.   

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja z dokumentacją zadania, 

 

tablice − średnice wierteł do otworów pod gwinty, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

 

płytka stalowa, 

 

narzędzia traserskie, 

 

pilniki.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

7.  LITERATURA 
 

1.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2005 

2.  Jakubiec  W.,  Malinowski  J.:  Metrologia  Wielkości  Geometrycznych.  WNT,  Warszawa 

2004, wydanie 4 zmienione 

3.  Malinowski Jan: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1993 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Dretkiewicz–Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

 

Źródła ilustracji: 

1.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP,  

Warszawa 2005 

2.  Jakubiec  W.,  Malinowski  J.:  Metrologia  Wielkości  Geometrycznych.  WNT,  Warszawa 

2004, wydanie 4 zmienione 

3.  Kolman Romuald: Technika pomiarów warsztatowych. PWSZ, Katowice 1972 
4.  Mac Stanisław: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999 
5.  Malinowski Jan: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa1993 
6.  Oleksiuk  Waldemar,  Krzysztof  Paprocki: Podstawy  Konstrukcji  Mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 1985 

7.  Sell Leon: Ślusarstwo w pytaniach i odpowiedziach. WNT, Warszawa1987 
8.  www.pronar.com.pl