background image

Teresa Kasperska 
Przedszkole w Jutrosinie 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Scenariusze zajęć z wykorzystaniem  

                                                                         Technik Freineta. 
 
 
 
Temat: Kolory tęczy. 
    Cele operacyjne: 
    
- rozbudza swoją aktywność poznawczą i badawczą,  
    - miesza kolory , aby uzyskać nowe barwy, 
    -  odczuwa radość i zadowolenie z wykonywanej pracy,  
    - wypowiada się w sposób zrozumiały na określony temat. 

           Forma
                     zbiorowa, indywidualna 
           Metody:  
                      
samodzielne dochodzenie do wiedzy, praktyczna realizacja zadań, ekspresyjna 
           Środowisko edukacyjne: 
                      
sala przedszkola 
           Środki dydaktyczne:  
                      
magnetofon, kaseta z nagraniem, tekst wiersza „Kolorki” A. Szadkowskiego,    
                      kolorowe krążki, sznurek, farby plakatowe, pędzle 
           Przebieg zajęcia: 
       1. Wprowadzenie w tematykę zajęć. 
           Swobodna ekspresja ruchowa przy piosence „Kolorowe kredki”. 
       2. Dzieci usadzone w półkolu na krzesełkach. 
           Nauczycielka proponuje dzieciom, aby posłuchały wiersza A. Szadkowskiego Pt.: ”Kolorki” 
       3. Rozmowa na temat kolorów: 
          - wyobraźcie sobie jak wyglądałby świat bez barw? 
          - kto w świecie przyrody potrzebuje kolorów? 
           ( zwierzęta – barwy ochronne, rośliny – wyróżniają się, żeby zostały zauważone przez owady, które je                           
             zapylają ) 
          - Przypomnijcie jakie kolory ma tęcza? 
          - Czy wiecie jak powstaje tęcza?    
          - Mieszaniną jakich barw jest ten kolorowy łuk? 
          - Jakie kolory w tęczy są ciepłe? 
          - Z czym wam się kojarzą barwy ciepłe? 
          - Jakie kolory w tęczy są zimne? 
          - Z czym wam się kojarzą barwy zimne? 
       4. „Barwne krążki” – doświadczenia poszukujące 
          N: Jak myślicie co się stanie, jeśli zmieszamy wszystkie kolory tęczy? 
               Sprawdzimy to. Na stolikach macie przygotowane kolorowe książki, przez które przeciągnięty jest   
               sznurek. 
              Zwiążcie sznurek i naciągnijcie go na środkowych palcach. Teraz możecie rozkręcić krążek, naciągając                       
              Sznurek i rozluźniając go kiedy się rozwinie. Krążek skręci sznurek na nowo, będziecie więc mogli  
              rozkręcać go szybciej.    
         N: Jak wygląda krążek kiedy się szybko kręci? 
              Czy widać wszystkie barwy? 
      5. „Kolorowe fantazje”. 
        Eksperymentowanie kolorową bibułą, poprzez nakładanie wybranych kolorów na siebie, w celu uzyskania     
        Nowej barwy. 
      6. „Tęcza” 
        Malowanie farbami, mieszanie kolorów, uzyskiwanie nowych barw. 
        Omówienie jakie powstały kolory. 

background image

      7. Tworzenie przez dzieci swobodnych tekstów w oparciu o wykonane prace plastyczne. 
      8. Zapisanie tekstów przez nauczycielkę, umieszczenie ich pod obrazkami. 
      9. „Kolorowa wiosna” – kończymy zajęcia piosenką.   
 
                                    

 

TematZabawy z magnesem na podstawie wiersza L. J. Kerna „Igła” 
 
Cele operacyjne: 
 
          - rozbudza swoja ciekawość poznawczą i badawczą, 
          - swobodnie wyraża własne myśli i przeżycia, 
          - aktywnie uczestniczy w zajęciach, 
          - wypowiada się w sposób zrozumiały na określony temat, 
          - potrafi wyciągać wnioski. 
Formy: 
             
zbiorowa, indywidualna, 
Metody:  
          - samodzielne dochodzenie do wiedzy,  
          - praktyczna realizacja zadań, 
          - rozmowa, objaśnianie, instrukcje, 
          - obserwacja, przykład nauczycielki i dzieci. 
Środki dydaktyczne: 
          magnesy sztabkowe, igła, szpilki, kapsel, zapałki, papierowy statek, szklana kulka, nici, kawałek      
          materiału, klocki 
Przebieg zajęć: 

1. Pokaz etapów szycia w wykonaniu nauczyciela – zszywanie dziurki w materiale, nauczyciel komentuje   

               swoje czynności. 
          2. Słuchanie wiersza pt. „Igła” L. J Kerna 
              tekst wiersza s. 60/61 
          3. Rozmowa na temat wiersza. 
             - Co zrobiła igła? 
             - Jak skończyło się chowanie dla igły? 
             - Czy igła jest potrzebna? Do czego? 
             - Czy łatwo znaleźć igłę? 
             - Czego moglibyśmy użyć, aby ją znaleźć? 
          4. Oglądanie przygotowanych przez nauczyciela magnesów. Dotykanie magnesów, określanie ich    
              widocznych cech. Nauczyciel wyjaśnia, że są to magnesy sztabkowe. Zaprasza do zabawy z   

                                       

magnesami.  

           5. zabawy z magnesami – doświadczenie poszukujące. 

I.eksperyment 

   - Przystawcie jeden magnes do drugiego. Obserwacja zachowania magnesów 

  Wynik obserwacji: 
 Magnesy przyciągają się lub odpychają. 

II.eksperyment 

  Sprawdźcie sami jakie przedmioty przyciągają magnes. Na prostokącie niebieskim 
  włóżcie przedmioty, które magnes nie przyciąga, a na czerwonym, te które przyciąga. 

      Co magnes przyciąga? ( Spinacz, szpilki – metalowe przedmioty) 
      Co magnes nie przyciąga  ( przedmiotów szklanych, papierowych i drewnianych) 

III.eksperyment 

Teraz przykryjcie metalowe przedmioty kartką i przystawcie magnes: 
Wynik obserwacji: 
Magnes przyciąga metalowe przedmioty przez kartkę. 

IV.eksperyment 

Włóżcie magnes pod tackę z metalowymi przedmiotami i pociągnijcie nim powoli w jedną i 
druga stronę. 
Wynik obserwacji: 
Przedmioty poruszają się. 

6.  Zabawa ruchowa „Magnes przyciąga”. 
        Dzieci dostają plakietki, na których narysowane są przedmioty, które przyciągane są przez magnes.     

background image

        Jedno wybrane dziecko jest „ magnesem”. W jednej ręce ma prostokąt czerwony, w drugiej 

niebieski. Kiedy „magnes” podnosi prostokąt czerwony, dzieci zbierają się do dziecka „magnesu”, 
kiedy niebieski – krążą z daleka. 

7. Magnesy wkładamy do kącika badawczo – przyrodniczego, aby dzieci mogły z nich korzystać.