background image

    
                                                                                                       
 

         

                                                                                                                  

 

                                                                

 Projekt Edukacja Obywatelska 

 
Wstęp: 
 

 

 

 

 
 
 

background image

 

 

 

background image

 

 

  

3. Zaproszenie do współpracy regionalnej prasy 

  4. Akademie z okazji 11 listopada i 3-go maja 
  5. Przygotowanie obchodów 50-lecia szkoły 
  6. Konkurs historyczny 
  7. Współpraca z posłami i senatorami ziemi przemyskiej 
   8. Cykl lekcji o patriotyzmie 

 

Pomoce: 

1.  KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 2 kwietnia 1997 r(Dz. U. 

z dnia 16 lipca 1997 r.), Rozdział II  WOLNOŚCI, PRAWA I OBOWIĄZKI 
CZŁOWIEKA I OBYWATELA 

       2.   Scenariusz konkursu historycznego Moja Polska dla klas czwartych 

       3.   Krótka historia flagi, godła i hymnu polskiego 

4.  Scenariusz lekcji języka polskiego na temat toŜsamości narodowej człowieka      

               XXI wieku  "Czy w XXI wieku potrzeba odwagi, by przyznać się do własnej  

              narodowości....?" - scenariusz lekcji języka polskiego. 

        5.   Nasze Polskie Abecadło - scenariusz zajęć świetlicowych  

 

 
 
Załącznik 1. 

Scenariusz konkursu historycznego  

Moja Polska  

dla klas czwartych 

background image

 
Cele: 
1. Kształtowanie poczucia jedności narodowej. 
2. Poznanie najwaŜniejszych dziedzin historii Polski. 
3. Wykształcenie poszanowania dla symboli narodowych. 
4. Poznanie sławnych Polaków. 

Uczestnicy konkursu: 
- trzyosobowe reprezentacje klas czwartych. 

Organizacja konkursu: 
- zgłoszenie imienne trzyosobowych reprezentacji klas czwartych, 
- zapoznanie z literaturą i tematyką, 
- przedstawienie regulaminu konkursu. 

Przebieg konkursu: 
1. Wytypowanie lidera zespołu. 
2. Podanie zasad punktacji. 
3. harmonogram konkursu (przedstawienie form i typów zadań konkursowych). 

Termin konkursu: 

...................................... 
Odpowiedzialni: 

 

............................................................................ 

 

............................................................................ 
Program konkursu: 
1. Pytania losowane (dwa dla kaŜdego zespołu). 
2. Puzzle (postać historyczna) - dwie postacie. 
3. Pytania losowane (dwa dla kaŜdego zespołu). 
4. KrzyŜówka. 
5. Pytania losowane (dwa dla kaŜdego zespołu). 
6. Zabytek (co przedstawia) - sześć ilustracji. 
7. Pytania losowane (dwa dla kaŜdego zespołu). 
8. Test - sześć pytań. 

  

TEST 

  

W niŜej wymienionych pytaniach podkreśl właściwe odpowiedzi. 

background image

 
1. Co zagraŜało mieszkańcom grodu Kraka? 
a) bazyliszek 
b) smok 
c) Niemiec 
d) złota kaczka 

  

2. Pierwsza stolica Polski to: 
a) Kraków 
b) Warszawa 
c) Gniezno 
d) Kalisz 

  

3. Wawel, siedziba królów, znajduje się w: 
a) Krakowie 
b) Warszawie 
c) Gnieźnie 
d) Kaliszu 

  

4. Z Polską nie graniczy: 
a) Białoruś 
b) Francja 
c) Słowacja 
d) Litwa 

  

5. Która z postaci historycznych nie występuje w tekście hymnu? 
a) Czarniecki 
b) Kościuszko 
c) Dąbrowski 
d) Bonaparte 

  

6. KaŜde państwo ma symbole narodowe. Ile ich jest? 
a) 2 
b) 4 
c) 3 
d) 1 

  

background image

 

KONKURS HISTORYCZNY DLA KLASY IV 

MOJA POLSKA 

  

Pytania konkursowe: 

  

1. Wymień symbole państwa polskiego. 
2. Jak nazywali się bracia Lecha? 
3. Od nazwy jakiego plemienia pochodzi nazwa Polski/ 
4. Podczas koronacji władcy Wielkopolski po raz pierwszy pojawił się znak Orła Białego z 
koroną na czerwonym tle. Podaj imię wspomnianego władcy. 
5. W jakim mieście znajduje się siedziba królów Polski - Wawel? 
6. Podaj imię i nazwisko obecnego prezydenta Rzeczpospolitej. 
7. W jaki sposób Skuba zabił smoka zagraŜającego poddanym Kraka? 
8. Gdzie znajduje się słynna kopalnia soli z kaplicą św. Kingi? 
9. Od którego roku biel i czerwień są naszymi barwami narodowymi? 
10. Kim jest obecnie Karol Wojtyła? 
11. Od XIII Polsce zagraŜali KrzyŜacy. Na naszych ziemiach wznieśli ogromny zamek, do 
którego przenieśli swoją stolicę. Podaj nazwę miasta, które było stolicą KrzyŜaków? 
12. Kto jest autorem słów Mazurka Dąbrowskiego? 
13. Czyja córka była Wanda, która nie chciała wyjść za Niemca? 
14. Wymień nazwy przynajmniej czterech państw sąsiadujących z Polską. 
15. Od jakiego słowa pochodzi nazwa pierwszej stolicy Polski, Gniezno? 
16. W czasach Popiela i Piasta, w dniu siódmych urodzin dziecka obchodzono waŜną 
uroczystość. Jak ona się nazywała? 
17. Wymień w kolejności chronologicznej nazwy kolejnych stolic Polski. 
18. Jak nazywał się najwybitniejszy polski rycerz, wzór odwagi, prawości i wierności 
ojczyźnie? 
19. Jak zginął okrutny władca Popiel? 
20. Mikołaj Kopernik, wybitny polski astronom urodził się w pięknym, pełnym zabytków 
mieście. Podaj nazwę tego miasta. 
21. Po trzecim rozbiorze Polski Jan H. Dąbrowski tworzy we Włoszech legiony - wojsko 
polskie. Dla nich została napisana pieśń. W którym to było roku? 
22. Jak miał na imię syn Piasta I Rzepichy? 
23. Była wybitną Polką, fizykiem. Studiowała w ParyŜu. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie 
fizyki dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. O kim mowa? 
24. W Krakowie znajdują się kopce (ogromne, usypane wzgórza) poświecone legendarnym 
postaciom związanym z tym miastem. Ku czci kogo zostały usypane? 
25.  Co oznacza ten znak? (zabytek architektury) 
26. 1 maja 2004 roku Polska ma wstąpić do organizacji zrzeszającej obecnie piętnaście 
najbogatszych krajów Europy. Jak nazywa się ta organizacja? 
27. W okresie rządów Kraka mieszkańców ogarnął strach i przeraŜenie z powodu wielkiego 
niebezpieczeństwa. Co tak przeraziło poddanych księcia? 
28. W tekście naszego hymnu pojawiają się postacie historyczne związane z dziejami Polski. 
Podaj przynajmniej dwie z nich. 
29. Wymień przynajmniej trzy nazwy polskich plemion, zamieszkujących ziemie dawnej 

background image

Polski. 
30. Po drugiej wojnie światowej (w 1948 r.) orzeł stracił koronę. W którym roku ponownie ją 
odzyskał? 
31. Wymiń nazwy dwóch dynastii, które panowały w dawnej Polsce (przed wiekami). 
32.  Podaj imię Ŝony Piasta. 
33. Co jest atrakcją Białowieskiego Parku Narodowego? 
34. Podaj pierwotny tytuł hymnu Polski. 
35. W 1831 roku wybuchło Powstanie Listopadowe. Od tego wydarzenia zaczęła 
obowiązywać biało - czerwona barwa flagi. Co oznacza biel, a co czerwień? 
36. Kogo zjadł smok wawelski? 
37. W jakim mieście znajdują się sukiennice? 
38. Które miasto jest stolicą Polski od końca XVI wieku? 
39. Kto był twórcą i pierwszym dowódcą polskich oddziałów wojskowych, utworzonych w 
1797 we Włoszech? 
40. Kto jest obecnym burmistrzem Sulęcina? Podaj imię i nazwisko. 
41. Ile szkół podstawowych jest obecnie w Sulęcinie? 
42. W jaki mieście znajduje się smocza jama? 
43. Który władca z dynastii Piastów został w 1025 roku pierwszym koronowanym władcą 
Polski? 
44. Nad jaką rzeką wznosił się gród Kraka? 
45. Ile gwiazd na niebieskim tle liczy flaga unii europejskiej? 
46. Opisz herb Sulęcina. 
47. Na jakim kontynencie leŜy Polska? 
48. Podaj imię księcia niemieckiego, którego nie chciała poślubić Wada. 

  

KRZYśÓWKA 

 
1. śona Piasta. 
2. Pierwsza stolica Polski. 
3. Gród Kraka. 
4. Zjadły Popiela. 
5. Graniczy z Polską od wschodu. 
6. Stolica KrzyŜaków. 
7. Słynny rycerz. 
8. Autor Mazurka Dąbrowskiego. 
9. Jeden z braci Lecha. 

  

  

Załącznik 2. 

Scenariusz lekcji języka polskiego na temat toŜsamości narodowej człowieka XXI wieku 
"Czy w XXI wieku potrzeba odwagi, by przyznać się do własnej narodowości....?"  

  

background image

Cele lekcji: 

 
Wiadomości:  - poznajemy losy bohatera opowiadania M. Dąbrowskiej Marcina Kozery 
- wyjaśnienie znaczenia pojęć patriotyzm, internacjonalizm, nacjonalizm, szowinizm, 
kosmopolityzm 

 
Umiejętności:  
- rozwija umiejętność analizowania utworu literackiego 
- formułuje samodzielnie wnioski i uogólnienia 
- opisuje swoje uczucia i przeŜycia 

 
Postawy: 
-  dostrzega potrzebę pielęgnowania tradycji i wartości narodowych 
- uczy się tolerancji wobec innych narodów, ich odrębności 

 
Metody:  
- praca z tekstem 
- problemowa 
- linia czasu 

 
Formy pracy: 
- praca indywidualna, 
- praca w parach 

 
Pomoce dydaktyczne: tekst "Marcin Kozera", karton,  kredki, ilustracje zgromadzone przez 
uczniów, encyklopedia. 

  

TOK  LEKCJI: 

 
I Wprowadzenie: 
1.Czynności porządkowo - organizacyjne. 
II Część główna: 
1. Wskazanie elementów świata przedstawionego. 
2. Odwołanie się do losów Marcina: nieznajomość języka polskiego, przyjście do szkoły 
polskiej, wycieczka z Krysią po Londynie - Czym Marcin chwalił się koleŜance?/ jasełka, 
lekcja geografii./cytaty/ 
3. Etapy dojrzewania Marcina do odkrycia prawdy o swojej toŜsamości narodowej. 
4. Osoby, które pomogły chłopcu odkryć prawdę o sobie. 
5.Ocena postawy Marcina - praca w parach - zapis notatki w zeszycie. 

background image

6. Odczytanie pracy domowej - wypowiedzi rodziców na temat: " Z czego jestem dumny jako 
Polak, Polka? 
7. Moja postawa wobec ojczyzny.... dyskusja.  
8. Zapisanie notatki w formie graficznej: 

 
OJCZYZNA                              JA                               ŚWIAT 
  
PATRIOTA                              JA                               INTERNACJONALISTA 
SZOWINISTA, NACJONALISTA                                      KOSMOPOLITA 

  

9. Wyjaśnienie nieznanych pojęć. 
Kosmopolityzm - postawa oparta na załoŜeniu, Ŝe ojczyzną człowieka jest cały świat, 
odznaczająca się biernym stosunkiem do tradycji i kultury, interesów własnego narodu, 
państwo jest zbyteczne. 
Internacjonalizm -postawa wyraŜająca się w dąŜeniu do równouprawnienia, przyjaźni i 
współpracy wszystkich narodów,  
Szowinizm, nacjonalizm - postawa wyraŜająca się w bezkrytycznym stosunku do własnego 
narodu oraz pogardzie i nienawiści do innych narodów, uznająca interes własnego narodu za 
wartość najwyŜszą. np. faszyzm 

III Zakończenie: 
1. Podsumowanie lekcji:  
- Czy problem Marcina stracił na aktualności? 
2. Praca domowa: 
- Czy współcześnie trzeba mieć odwagę, by przyznać się do polskości? 
Dla chętnych: Co moŜemy zrobić, by świat był lepszy ,a stosunki międzyludzkie uległy 
poprawie? 
4. Pochwała uczniów z pracę na lekcji. 
5 PoŜegnanie klasy  

 
 

 
Załącznik 3. 
 
Krótka historia flagi, godła i hymnu polskiego 

KaŜde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego suwerenność. W Polsce 
symbolami państwowymi są: godło - wizerunek Orła Białego, flaga biało-czerwona i hymn - 
Mazurek Dąbrowskiego.  

 

background image

GODŁO 
 
:: Herbem Rzeczypospolitej Polskiej jest Orzeł Biały w koronie w 
czerwonym polu tarczy. Orzeł jako symbol był i nadal jest wykorzystywany 
przez wiele narodów. JuŜ w czasach staroŜytnych Babilończycy, Persowie czy 
Hindusi z wizerunkiem tego ptaka utoŜsamiali najwyŜszą boskość. W 
mitologii greckiej i rzymskiej orzeł stanowił symbol geniuszu, wielkości i 

majestatu. W staroŜytnym Rzymie był znakiem legionów cesarskich. W czasach 
ś

redniowiecznych potęg państwowych uŜywali go jako symbolu swej władzy ksiąŜęta ruscy, 

serbscy i niderlandzcy, później takŜe niemieccy i moskiewscy cesarze. 
 
:: Początki tego znaku wiązano z legendarnym twórcą państwa Lechem. Według legendy 
załoŜył on swoją stolicę w Gnieźnie, w miejscu, gdzie było duŜo orlich gniazd. Na pamiątkę 
tego wydarzenia Lech miał umieścić orła w swoim herbie. Tyle legenda. W świetle źródeł 
historycznych początki Orła Białego nie są jednak tak barwne. 
 
:: Po raz pierwszy w polskiej historii rysunek ptaka pojawił się na denarach Bolesława 
Chrobrego. W owym czasie był jeszcze bez korony. Malowany na czerwonych tarczach juŜ 
wtedy towarzyszył wielu uroczystościom organizowanym z okazji doniosłych wydarzeń w 
Ŝ

yciu dworu i wojska.  

 
:: Heraldyczny znak Orła Białego z koroną na czerwonym polu tarczy pojawił się po raz 
pierwszy podczas ceremonii koronacyjnej władcy Wielkopolski Przemysła II 25 czerwca 
1295 roku w Gnieźnie. Przemysł II sprawił sobie pieczęć, na której widniał wielki Orzeł Biały 
w koronie z obiegającym wokół napisem "Bóg przywrócił Polakom zwycięskie znaki". W ten 
sposób Orzeł Biały stał się herbem Królestwa Polskiego, przyjmowanym kolejno przez 
wszystkich królów polskich. Przyozdabiano nim szaty królewskie, broń osobistą i chorągwie. 
Postać orła widniała na insygniach władców z dynastii Piastów (takŜe podczas rozbicia 
dzielnicowego), Jagiellonów, Wazów i kolejnych królów elekcyjnych. Godło eksponowano 
podczas ceremonii koronacyjnych, elekcji królów, przyjazdów dostojników zaprzyjaźnionych 
państw, zawierania traktatów pokojowych, obrad sejmowych, orszaków weselnych i 
pogrzebów. Orzeł był obecny takŜe na polu walki. Od czasów Władysława Jagiełły Orzeł 
Biały zespolił się z herbem Wielkiego Księstwa Litewskiego - Pogonią (w czerwonym polu 
rycerz zbrojny na koniu, z tarczą błękitną, na której krzyŜ podwójny złoty) - na znak unii 
łączącej Koronę i Litwę. Umieszczone na jednej tarczy godła Orła i Pogoni stały się herbem 
Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  
 
:: W ciągu wieków zmieniał się oczywiście sposób malowania orła, niezmienna jednak 
pozostawała symboliczna treść tego znaku. Orzeł Biały w koronie symbolizował państwo 
polskie, króla, który je uosabiał, oraz naród polski. Symbolizował siłę, potęgę i majestat. Biel 
orła oznaczała dobro, czerwień pola, w którym umieszczano jego wizerunek, dostojność.  
 
:: W wyniku trzeciego rozbioru kraju w 1795 roku Orzeł Biały skazany zostały na niebyt. 
Zastąpiły go symbole obcych monarchii - czarne dwugłowe orły cesarskiej Austrii i Rosji 
oraz jednogłowy Prus. Orzeł Biały znalazł się w cieniu trzech czarnych ptaków. Jednak w 
ś

wiadomości narodu białopióry orzeł w koronie utrwalił się jako znak Polaków. Orzeł Biały, 

jako znak oficjalnie zakazany, stawał się symbolem najŜywszych uczuć patriotycznych. 
Przypominał świetność państwa i ucieleśniał marzenia o wolności. Nic dziwnego, Ŝe 
towarzyszył wszystkim powstaniom narodowym. 
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku odrodzone państwo polskie przyjęło za swe godło 

 

background image

orła w koronie. 
 
:: W czasie II wojny światowej Polska znowu znikła z politycznej mapy Europy. Raz jeszcze 
Orzeł Biały został zakazany przez okupantów. Pozostał jednak symbolem uŜywanym przez 
rząd Polski na uchodźstwie. Noszono go w Wojsku Polskim na Zachodzie i Wschodzie (tu w 
innym kształcie i bez korony), w kraju zaś w armii Polskiego Państwa Podziemnego. Był 
symbolem walki o wolną Polskę.  
 
:: Po II wojnie światowej - w 1948 roku - orzeł stracił koronę. Pamięć Orła Białego w koronie 
była jednak Ŝywa w polskim społeczeństwie. Orła w koronie nadal uŜywały władze 
Rzeczypospolitej na obczyźnie. Przywoływali go teŜ często opozycjoniści i przeciwnicy PRL-
u. W wyniku przemian politycznych i ustrojowych w roku 1990 Orzeł Biały w koronie 
powrócił jako symbol narodowy. W myśl ustawy z 9 lutego 1990 roku "godłem 
Rzeczypospolitej Polskiej staje się wizerunek Orła Białego ze złotą koroną na głowie 
zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony 
w czerwonym polu tarczy". 

FLAGA 
 
:: Na fladze barwy narodowe obecne są w postaci dwóch 
pasów równej szerokości, z których górny jest biały, a 
dolny czerwony. Są to barwy pochodne od herbu państwa. 
Pas górny oznacza Orła Białego, pas dolny pole tarczy 

herbowej. W przeszłości kolejność barw była róŜna, uŜywano zarówno flag biało-czerwonych 
jak i czerwono-białych. 
 
:: Biel i czerwień są od 1831 roku naszymi barwami narodowymi. Mają one jednak duŜo 
starsze korzenie. Sięgają średniowiecza - juŜ w XIII wieku biały orzeł umieszczony został 
przez ksiąŜęta piastowskie w czerwonym polu tarczy herbowej. Od tej pory zmieniającemu 
się stale wizerunkowi orła zawsze towarzyszyły biel i czerwień. Z czasem kolory te uzyskały 
samodzielne znaczenie w symbolice narodowej. Zaczęły się one pojawiać na tarczach i 
chorągwiach rycerskich, proporcach husarskich i sztandarach wojskowych. W pierwszej 
połowie XVIII wieku do umundurowania wojskowego wprowadzone zostały białe kokardy, 
symbolizujące przynaleŜność państwową wojska. W chwili wybuchu powstania 
listopadowego zmieniono barwę kokardy wojskowej na biało-czerwoną. Biel oznaczać miała 
dobro i czystość dąŜeń narodu polskiego, czerwień - dostojność, majestat i potęgę władców 
polskich. Odtąd barwy biało-czerwone uznane zostały za barwy narodowe. 
 
:: Jak wszystkie inne polskie symbole narodowe, równieŜ barwy - biel i czerwień - były w 
czasach zaborów tępione przez rosyjskie, austriackie i pruskie władze. Przetrwały jednak na 
emigracji, wracały podczas wszystkich narodowych manifestacji na polskich ziemiach. W 
czasie II wojny światowej pojawiały się na ulicach Warszawy i innych miast polskich w 
dniach świąt narodowych. Krzepiły serca, budziły nadzieję, były wyzwaniem rzuconym 
wrogowi. Biało-czerwonymi flagami znaczyli swój szlak bojowy Ŝołnierze na wszystkich 
frontach wojny. Dlatego barwy biało-czerwone są jedną z największych narodowych 
wartości. Konstytucja z 1997 roku określa, Ŝe barwy te są barwami państwowymi 
Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

background image

HYMN POLSKI 
 
:: Melodię i słowa "Mazurka Dąbrowskiego" znamy 
wszyscy. Od najmłodszych lat przywykliśmy do tego, Ŝe 
pieśń tę śpiewa się zawsze w chwilach waŜnych i 
uroczystych. Napisał ją Józef Wybicki w Roggio Emilia 

we Włoszech w lipcu 1797 roku z myślą o Ŝołnierzach walczących na ziemi włoskiej pod 
dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. "Pieśń Legionów Polskich we 
Włoszech" - taki był pierwotny tytuł hymnu Polski - śpiewana była na melodię mazura 
ludowego z Podlasia. Dzisiaj pieśń ta nazywana jest Mazurkiem Dąbrowskiego - od melodii - 
lub "Jeszcze Polska nie zginęła" - od pierwszych słów utworu. "Mazurek Dąbrowskiego" stał 
się inspiracją dla innych narodów słowiańskich. Nie tylko melodie hymnów narodów: 
chorwackiego, ukraińskiego, serbskiego i słoweńskiego są podobne do polskiego mazura, ale 
takŜe rozpoczynają się niemal identycznie - "Jeszcze Chorwacja nie przepadła...", "Jeszcze 
nie umarła Ukraina...", "Hej, Słoweńcy, jeszcze nasza słoweńska mowa Ŝyje...". 
 
:: "Mazurek Dąbrowskiego" powstał w najbardziej dramatycznym okresie naszej historii. 
Upadek powstania kościuszkowskiego, III rozbiór Polski, emigracja wielu tysięcy Polaków - 
to wszystko przygnębiało i przeraŜało. Nowa pieśń szybko przedarła się przez graniczne 
kordony, od razu zyskując w kraju znaczną popularność. Podczas tej wędrówki tekst ulegał 
drobnym zmianom. Było to wynikiem bądź niedokładnego - ustnego tylko - przekazu, bądź 
Ŝ

yczeń i nowych nadziei Polaków Ŝyjących pod zaborami. 

 
:: Z chwilą wybuchu powstania listopadowego "Mazurek..." zaczął być powszechnie uwaŜany 
za hymn narodowy. Później zawsze juŜ towarzyszył Polakom. Wyrywał się z piersi 
powstańców 1863 roku. W XX wieku z jego melodią szli do boju powstańcy wielkopolscy i 
ś

ląscy. Brzmiał na wszystkich frontach II wojny światowej - wszędzie tam, gdzie walczyli 

polscy Ŝołnierze. Zagrzewał do boju, wzbudzał nadzieje. 
 
:: Obecny tekst hymnu i jego zapis nutowy został zatwierdzony ustawą sejmową o godle, 
barwach i hymnie z 31 stycznia 1980 roku. 
Pieśń Józefa Wybickiego juŜ od ponad dwustu lat jednoczy naród polski tak w trudnych, jak i 
radosnych dla kraju chwilach. Melodia "Mazurka..." rozbrzmiewa podczas 
międzynarodowych spotkań, w których uczestniczą przedstawiciele Polski, towarzyszy takŜe 
polskim sportowcom. Łączy Polaków rozproszonych po całym świecie. 

  

 
Załącznik 4. 
Nasze Polskie Abecadło - scenariusz zajęć świetlicowych 
 

  

 "Nasze Polskie Abecadło" - scenariusz zajęć świetlicowych dla uczniów klasy drugiej 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH 
DLA UCZNIÓW KLASY DRUGIEJ 

 

background image

 
Temat zajęć: NASZE POLSKIE ABECADŁO. 

 
Cele ogólne: :  

- rozwijanie umiejętności poprawnego formułowania zdań; 
- porządkowanie wiadomości dotyczących odzyskania przez Polskę niepodległości; 
- nabywanie umiejętności pracy z tekstem; 
- kształcenie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy; 
- rozwijanie aktywności ruchowej i plastycznej; 
- kształtowanie postaw chroniących miejsca pamięci narodowej; 

Cele szczegółowe:  

- zna symbole i znaki narodowe; 
- zna fakty historyczne powiązane z dniem 11 Listopada; 
- zna sylwetki wielkich Polaków; 
- opiekuje się miejscami pamięci; 
- aktywnie uczestniczy w zajęciach ruchowych; 
- estetycznie wykonuje prace plastyczne; 

 
Metody: - słowne: pogadanka, praca z tekstem 
- oglądowe: pokaz, obserwacja 
- ćwiczeniowe: działania praktyczne; 

 
Formy pracy: zbiorowa, grupowa zróŜnicowana, indywidualna jednolita 

Ś

rodki dydaktyczne: przygotowane przez uczniów materiały związane z Polską, nagranie 

marszowej pieśni patriotycznej, przygotowane plansze na wykonanie gazetki, materiały 
plastyczne; 

CELE 
OPERACYJNE 

WARUNKI 
POBUDZAJĄCE 
DO 
AKTYWNOŚCI  

ZADANIA 
DLA UCZNIA  

CZYNNOŚCI 
UCZNIÓW  

OBSZAR 
AKTYWNOŚCI 

Uczeń słucha 
nagrania 
piosenki 
patriotycznej. 

Uczeń jest 
dumny ze swej 
wiedzy, potrafi 
ją przekazać 
innym. 

Płyta CD z 
nagraną pieśnią 
patriotyczną. 

Uczniowie siedzą 
w kole na 
dywanie.  

Przygotowane 
materiały o 
Polsce. 

Wysłuchanie 
pieśni i 
określenie jej 
tematyki.  

 
Nawiązanie do 
zbliŜającego się 
ś

więta 11 

Listopada. 

Po powitaniu 
uczniowie słuchają 
nagrania piosenki 
patriotycznej. 
Maszerują do jej 
fragmentu. Następnie 
uczniowie dzielą się 
swoimi 
spostrzeŜeniami 
dotyczącymi 
charakteru i tematyki 

 

background image

Chętnie i z 
radością bierze 
udział w 
zabawach 
słownych. 

Estetycznie 
wykonuje prace 
plastyczne. 

Polsce. 

Rozsypane na 
dywanie litery 
alfabetu oraz 
przygotowane 
hasła. 

Zgromadzone 
materiały 
przygotowane 
plansze. 

 
Dzielenie się 
swoją wiedzą o 
Ojczyźnie z 
innymi 
uczestnikami 
zajęć. 

 
Dopasowanie do 
kolejnych liter 
alfabetu haseł 
związanych z 
Polską. 

 
Wykonanie 
klasowej gazetki 
"Nasze polskie 
abecadło" z 
okazji Święta 
Niepodległości. 

pieśni.  

Uczniowie 
opowiadają o Polsce 
na podstawie 
zgromadzonych 
materiałów. 
Przedstawiają 
sylwetki znanych 
Polaków, poznają 
innych z opowieści 
nauczyciela. 

Uczniowie 
otrzymują od 
nauczyciela litery 
alfabetu oraz hasła 
kojarzące się z 
Polską (początkowo 
są zakryte). 
Uczniowie starają się 
znaleźć róŜne słowa 
kojarzące się z 
Polską na 
poszczególne litery 
alfabetu oraz 
dopasować ilustracje. 
Przy duŜych 
kłopotach nauczyciel 
podpowiada uczniom 
pozwalając korzystać 
z przygotowanych 
haseł. Hasła 
niezrozumiałe dla 
dzieci zaraz 
tłumaczy. 

Uczniowie 
podzieleni na 
zespoły dopasowują 
do poszczególnych 
liter alfabetu 
przygotowane hasła 
oraz ilustracje. 
Brakujące obrazki 
domalowują. 
Przygotowane i 
uporządkowane 
elementy gazetki 
przyklejają na 

background image

arkuszach papieru i 
na koniec, przy 
dźwiękach pieśni 
patriotycznych, 
zawieszają gazetkę 
na ścianie klasy.