background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Katarzyna Kacperczyk

 

 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie 

funkcji 

narządów 

organizmu 

człowieka 321[11].Z1.01 

 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Magdalena Kaźmierczak 
mgr inż. Renata Danasewicz 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Katarzyna Kacperczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
dr hab. inż. Henryk Budzeń 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[11].Z1.01 
„Charakteryzowanie  funkcji  narządów  organizmu  człowieka”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu dietetyk.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Podstawowa terminologia z zakresu budowy i fizjologii organizmu 

człowieka. Procesy metaboliczne 

11 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

11 

5.2.  Budowa i funkcje układów: pokarmowego, krążenia, chłonnego, 

oddechowego 

13 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

13 

5.3.  Budowa i funkcje układów: narządu ruchu, nerwowego, moczowo- 

-płciowego oraz gruczołów wydzielania wewnętrznego 

16 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

16 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7. 

Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

dietetyk.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien opanować podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektu. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych wielokrotnego 
wyboru. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plany testów w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcje dla nauczyciela, 

 

instrukcje dla ucznia, 

 

karty odpowiedzi, 

 

zestawy zadań testowych. 

 
Bezpieczeństwo i higiena pracy 

W  czasie  pobytu  w  pracowni  należy  bezwzględnie  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie 

regulaminów,  przepisów  bhp  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych, 
wynikających z rodzaju wykonywanych prac. Z przepisami tymi należy zapoznawać uczniów 
od początku trwania nauki i należy je bezwzględnie stosować. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 
 
 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

321[11].Z1.03 

Planowanie żywienia odpowiednio  

do potrzeb organizmu 

 

 

321[11].Z1.04 

Stosowanie zasad racjonalnego żywienia 

 

321[11].Z1.06 

Planowanie żywienia w profilaktyce 

chorób cywilizacyjnych 

 

 

321[11].Z1.05 

Określanie stanu odżywienia człowieka 

 

321[11].Z1 

Podstawy fizjologii i żywienia 

321[11].Z1.01 

Charakteryzowanie funkcji narządów 

organizmu człowieka 

321[11].Z1.02 

Zastosowanie żywności 

do zaspokajania potrzeb organizmu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać się technologią informacyjną, 

− 

korzystać z podstawowej wiedzy z zakresu fizjologii człowieka, 

− 

posługiwać się terminologią z zakresu biologii, 

− 

posługiwać się mikroskopem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posłużyć się podstawową terminologią z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, 

− 

scharakteryzować  budowę  oraz  funkcje  komórek,  tkanek  i  narządów  organizmu 
człowieka, 

− 

scharakteryzować budowę i funkcje układu pokarmowego, 

− 

scharakteryzować budowę i funkcje gruczołów wydzielania wewnętrznego, 

− 

scharakteryzować budowę oraz rolę enzymów i hormonów w organizmie człowieka, 

− 

scharakteryzować główne procesy metaboliczne zachodzące w organizmie człowieka, 

− 

określić  współzależność  procesów  metabolicznych  dla  utrzymania  homeostazy 
organizmu człowieka, 

− 

scharakteryzować procesy energetyczne zachodzące w organizmie człowieka, 

− 

scharakteryzować budowę oraz funkcje układu krążenia i układu chłonnego, 

− 

scharakteryzować budowę oraz funkcje układu moczowo-płciowego, 

− 

scharakteryzować budowę oraz funkcje układu oddechowego, 

− 

scharakteryzować budowę oraz funkcje układu narządu ruchu, 

− 

scharakteryzować budowę oraz funkcje układu nerwowego, 

− 

scharakteryzować budowę oraz funkcje skóry i narządów zmysłów, 

− 

wyjaśnić wpływ mikroflory na organizm człowieka, 

− 

wyjaśnić różnice w budowie oraz funkcjonowaniu poszczególnych narządów i układów, 

− 

określić wpływ zaburzeń procesów metabolicznych na powstawanie chorób, 

− 

scharakteryzować zmiany organizmu człowieka związane ze starzeniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Dietetyk 321[11] 

Moduł: 

Podstawy fizjologii i żywienia 321[11].Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

funkcji 

narządów 

organizmu 

człowieka 321[11].Z1.01 

Temat:   Rodzaje i funkcje tkanki łącznej w organizmie człowieka. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozpoznawania rodzajów tkanki łącznej i określania 

ich funkcji w organizmie człowieka. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje tkanki łącznej, 

 

scharakteryzować budowę i funkcje rożnych rodzajów tkanki łącznej, 

 

rozróżnić preparaty tkankowe tkanek łącznych, 

 

opisać rolę poszczególnych elementów krwi, jako niezbędnej do życia tkanki. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

pokaz, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

preparaty tkankowe, 

− 

plansze dydaktyczne, 

− 

tablice poglądowe, 

− 

mikroskop, 

− 

komputer z dostępem do Internetu. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

  nauczyciel  przedstawia  oraz  omawia  podstawowe  zagadnienia  dotyczącej  tkanki 

łącznej, 

  nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły i podaje zadanie do wykonania przez 

każdy  z  zespołów.  Każdy  zespół  określa  tok  postępowania  podczas  wykonywania 
ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  zespoły  wykonują  ćwiczenie  polegające  na  mikroskopowej  analizie  preparatu 

tkankowego krwi, 

  zespoły opisują preparat tkankowy krwi oraz funkcje krwi i jej elementów składowych 

w organizmie ludzkim, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy. 
5.  Przeprowadzenie  dyskusji  na  temat  wykonywanych  ćwiczeń,  trudności  i  ewentualnie 

popełnianych błędów. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wymień inne rodzaje tkanek łącznych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Dietetyk 321[11]] 

Moduł: 

Żywienie Podstawy fizjologii i żywienia 321[11].Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

funkcji 

narządów 

organizmu 

człowieka 321[11].Z1.01 

Temat:   Budowa i funkcje układu pokarmowego człowieka. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności opisywania  budowy  i  funkcji  układu  pokarmowego 

człowieka. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

opisać budowę układu pokarmowego człowieka, 

 

określić funkcje układu pokarmowego w organizmie, 

 

scharakteryzować budowę i funkcje żołądka, 

 

scharakteryzować budowę i funkcje dwunastnicy, 

 

scharakteryzować budowę i funkcje jelit, 

 

wymienić etapy procesu trawienia pokarmu, 

 

opisać  udział  poszczególnych  narządów  układu  pokarmowego  w  trawieniu  białek, 
tłuszczów i węglowodanów. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

plansze dydaktyczne, 

 

tablice poglądowe, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

  nauczyciel przedstawia budowę i rolę układu pokarmowego człowieka, 

  nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły i podaje zadanie do wykonania przez 

każdy z zespołów. Każdy zespół opracowuje schemat budowy układu pokarmowego, 

  zespoły 

przygotowują 

charakterystykę 

poszczególnych 

odcinków 

układu 

pokarmowego określając ich funkcje i rolę w procesie trawienia, 

  poszczególne (lub wskazane przez nauczyciela) grupy prezentują wykonane ćwiczenie 

na forum klasy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy. 
5.  Przeprowadzenie  dyskusji  na  temat  wykonywanych  ćwiczeń,  trudności  i  ewentualnie 

popełnianych błędów. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz rolę wątroby i trzustki w procesie trawienia pokarmów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.   Podstawowa  terminologia  z  zakresu  budowy  i  fizjologii 

organizmu człowieka. Procesy metaboliczne 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Spośród  różnych  preparatów  tkanek  nabłonkowych  rozpoznaj  preparat  tkanki 

nabłonkowej  jednowarstwowej  płaskiej.  Opisz  jej  budowę,  funkcje,  jakie  spełnia 
w organizmie oraz miejsca jej występowania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w literaturze (i w Internecie) informacji na temat tkanek nabłonkowych, 
2)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi tkanki, 
3)  rozpoznać przy użyciu mikroskopu odpowiednią tkankę, 
4)  opisać wskazaną tkankę: jej budowę, funkcje, lokalizację w narządach człowieka, 
5)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca tkanek, 

 

mikroskop, 

 

preparaty tkankowe, 

 

tablice poglądowe przedstawiające tkanki – widok mikroskopowy, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród  różnych  preparatów  tkanek  rozpoznaj  preparat  tkanki  krwi.  Opisz  jej  budowę 

i funkcje, jakie spełnia w organizmie oraz miejsca jej występowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w literaturze (i w Internecie) informacji na temat tkanek łącznych, 
2)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi tkanki, 
3)  rozpoznać przy użyciu mikroskopu odpowiednią tkankę, 
4)  opisać wskazaną tkankę: jej budowę, funkcje, lokalizację w narządach człowieka, 
5)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca budowy tkanek, 

 

mikroskop, 

 

preparaty tkankowe, 

 

tablice poglądowe przedstawiające tkanki – widok mikroskopowy, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj  schemat  przemian  katabolicznych  i  anabolicznych  tłuszczów  w  organizmie. 

Rozrysuj  go,  podając  nazwy  poszczególnych  etapów  przemian  oraz  enzymów  biorących 
udział w przemianach lipidów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacje  na  temat  przemian  metabolicznych 

w organizmie, 

2)  zapoznać  się  dokładnie  z  nazewnictwem  enzymów  biorących  udział  w  reakcjach 

przemian oraz produktów powstających w wyniku tych procesów, 

3)  rozrysować i opisać schemat przemian katabolicznych i anabolicznych tłuszczów, 
4)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca przemian metabolicznych, 

 

tablice poglądowe przedstawiające procesy przemian metabolicznych, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Budowa  i  funkcje  układów:  pokarmowego,  krążenia, 

chłonnego, oddechowego

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź  analizę  mikroskopową  preparatu  tkankowego  jelita  cienkiego.  Rozpoznaj 

jego  poszczególne  elementy  składowe,  a  następnie  opisz  budowę  i  funkcje  jelita  cienkiego 
w organizmie człowieka. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacji  na  temat  jelita  cienkiego,  jego 

budowy, roli w organizmie, procesów, jakie zachodzą w jelicie cienkim, 

2)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi budowę jelita cienkiego, 
3)  opisać preparat tkankowy, 
4)  opisać budowę jelita cienkiego i jego funkcje w organizmie człowieka, 
5)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca budowy układu pokarmowego, 

 

mikroskop, 

 

preparaty tkankowe, 

 

tablice poglądowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  analizę  mikroskopową  preparatu  tkankowego  trzustki.  Rozpoznaj  jego 

poszczególne  elementy  składowe,  a  następnie opisz  budowę  i  funkcje  trzustki  w organizmie 
człowieka. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacji  na  temat  trzustki,  jej  budowy,  roli 

i funkcji w organizmie, 

2)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi budowę trzustki, 
3)  rozpoznać przy użyciu mikroskopu poszczególne elementy preparatu tkanki trzustki, 
4)  opisać preparat tkankowy, 
5)  opisać budowę trzustki i jej funkcje w organizmie człowieka, 
6)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca budowy układu pokarmowego, 

 

mikroskop, 

 

preparaty tkankowe, 

 

tablice poglądowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  analizę  mikroskopową  preparatu  tkankowego  płuca.  Rozpoznaj  jego 

poszczególne  elementy  składowe,  a  następnie  opisz  budowę  i  funkcje  płuc  w  organizmie 
człowieka. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacje  na  temat  budowy  płuc  i  ich  funkcji 

w organizmie, 

2)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi budowę układu oddechowego, 
3)  rozpoznać przy użyciu mikroskopu poszczególne elementy preparatu tkanki płuca, 
4)  opisać preparat tkankowy, 
5)  opisać budowę płuc i ich funkcje w organizmie człowieka, 
6)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca budowy układu oddechowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

mikroskop, 

 

preparaty tkankowe, 

 

tablice poglądowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

 
Ćwiczenie 4 

Opracuj  schemat  procesu  trawienia  białek,  tłuszczów  i  węglowodanów  u  człowieka. 

Opisz  ich  drogę  przez  poszczególne  części  układu  pokarmowego,  kolejne  etapy  trawienia 
oraz związki biorące udział w tym procesie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać materiał nauczania z poradnika i literatury, 
2)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacje  dotyczące  procesu  trawienia  białek, 

tłuszczów i węglowodanów, 

3)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi budowę układu pokarmowego, 
4)  opracować schemat procesu trawienia u człowieka, 
5)  opisać  hasłowo  poszczególne  etapy  trawienia  z  uwzględnieniem  substancji  biorących 

w nim udział, 

6)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenia grupowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca procesów trawienia, 

 

tablice poglądowe, 

 

kserokopie rysunku układu pokarmowego człowieka bez opisów w formacie A3, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.   Budowa  i  funkcje  układów:  narządu  ruchu,  nerwowego, 

moczowo-płciowego 

oraz 

gruczołów 

wydzielania 

wewnętrznego 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź  analizę  mikroskopową  preparatu  tkankowego  kości.  Rozpoznaj  jego 

poszczególne elementy składowe, a następnie opisz budowę i rolę biernego układu ruchu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacje  na  temat  układu  narządów  ruchu, 

budowy szkieletu, jego roli w organizmie i fizjologii ruchu, 

2)  zapoznać  się  z  ilustracjami  przedstawiającymi  budowę  szkieletu  i  poszczególnych 

rodzajów kości, 

3)  opisać preparat tkankowy, 
4)  opisać budowę biernego układu ruchu i jego rolę w organizmie człowieka, 
5)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca budowy układu ruchu, 

 

mikroskop, 

 

preparaty tkankowe, 

 

tablice poglądowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  analizę  mikroskopową  preparatu  tkankowego  nerki.  Rozpoznaj  jego 

poszczególne  elementy  składowe,  a  następnie  opisz  budowę  i  funkcje  nerki  w  organizmie 
człowieka. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacje  na temat  nerki,  jej  budowy  i  funkcji 

w organizmie, 

2)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi budowę nerki, 
3)  rozpoznać przy użyciu mikroskopu poszczególne elementy preparatu tkanki nerki, 
4)  opisać preparat tkankowy, 
5)  opisać budowę nerki i jej funkcje w organizmie człowieka, 
6)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca budowy układu moczowego, 

 

mikroskop, 

 

preparaty tkankowe, 

 

tablice poglądowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj w formie tabeli schemat ośrodkowego układu nerwowego, wymieniając po kolei 

jego części i opisując ich położenie w organizmie, budowę i funkcje, jakie spełniają. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w literaturze (i w Internecie) informacje na temat budowy układu nerwowego, 
2)  zapoznać  się z  ilustracjami przedstawiającymi poszczególne  części ośrodkowego układu 

nerwowego, 

3)  opisać kolejno każdą część tego układu, jej budowę, rolę i położenie w organizmie, 
4)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca budowy układu nerwowego, 

 

tablice poglądowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 4 

Opracuj  w  formie  tabeli  charakterystykę  gruczołów  dokrewnych  takich,  jak:  przysadka 

mózgowa,  tarczyca,  nadnercza,  trzustka.  Opisz  ich  położenie  i  rolę  w  organizmie  oraz 
hormony,  jakie  poszczególne  gruczoły  wytwarzają.  Uwzględnij  wpływ  hormonów  na 
funkcjonowanie ustroju człowieka. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacje  dotyczące  układu  narządów 

wydzielania wewnętrznego, 

2)  wyszukać  w  literaturze  (i  w  Internecie)  informacje  dotyczące  gospodarki  hormonalnej 

człowieka, 

3)  zapoznać się z ilustracjami przedstawiającymi budowę gruczołów dokrewnych, 
4)  opracować  tabelę  opisując  budowę,  rolę,  działanie  określonych  gruczołów  dokrewnych 

i hormonów przez nie wydzielanych, 

5)  zaprezentować na forum grupy wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca gruczołów dokrewnych, 

 

tablice poglądowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

komputer z dostępem do Internetu i drukarką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie  funkcji 
narządów organizmu człowieka” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12,15, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 6, 13, 14, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. d, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. d, 18. b, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować budowę tkanki 

Określić właściwości enzymów 

Rozróżnić rodzaje procesu katabolicznego  

PP 

Rozróżnić rodzaje procesu anabolicznego

 

PP 

Określić rolę jamy ustnej w procesie trawienia 

Rozróżnić spośród różnych enzymów ten 
działający w żołądku 

PP  

Określić miejsce wydzielania żółci 

Określić rodzaj hormonów wydzielanych przez 
trzustkę 

Określić rodzaj układu najściślej związanego 
z układem krwionośnym 

10  Określić funkcje układu chłonnego  

b

 

11  Określić miejsce wymiany gazowej w organizmie  

B  

12  Określić liczbę kręgów kręgosłupa 

13 

Rozróżnić funkcje ośrodkowego układu 
nerwowego 

C  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

14 

Rozróżnić właściwości wegetatywnego układu 
nerwowego 

C  

PP 

15 

Określić gruczoł pełniący nadrzędną rolę wobec 
innych gruczołów  

d

 

16  Określić podstawową jednostkę strukturalną nerki 

17  Określić rolę nerek w organizmie 

18 

Rozróżnić hormony wpływające na rozwój 
męskich cech płciowych 

PP 

19 

Rozróżnić hormony wpływające na rozwój 
żeńskich cech płciowych 

PP 

20  Określić właściwości skóry właściwej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 

prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Tkankę tworzy zespół 

a)  nabłonków o podobnej budowie i przemianie materii. 
b)  nabłonków o podobnej przemianie materii, ale innej budowie. 
c)  komórek o podobnej budowie i przemianie materii. 
d)  komórek o podobnej przemianie materii, ale innej budowie. 
 

2.  Do właściwości enzymów nie należy 

a)  przyspieszanie określonych rodzajów reakcji chemicznych. 
b)  działanie jednokrotne , gdyż ulegają zmianie w wyniku reakcji. 
c)  warunkowanie skutecznego przebiegu reakcji. 
d)  działanie tylko na określone substraty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

3.  Przykładem procesu katabolicznego jest 

a)  trawienie. 
b)  synteza białek. 
c)  przemiana glukozy w glikogen. 
d)  synteza tłuszczów. 
 

4.  Anabolizm to 

a)  rozkład bardziej złożonych związków organicznych do prostej postaci. 
b)  proces prowadzący do uwalniania energii. 
c)  na przykład proces oddychania wewnątrzkomórkowego. 
d)  synteza złożonych związków organicznych z prostych związków. 
 

5.  W jamie ustnej, będącej początkowym odcinkiem przewodu pokarmowego nie dochodzi 

do 
a)  miażdżenia pokarmu. 
b)  wydzielania amylazy ślinowej. 
c)  wchłaniania białek. 
d)  nawilżania pokarmu. 

 

6.  Głównym enzymem działającym w żołądku jest 

a)  trypsyna. 
b)  glukoamylaza. 
c)  aminopeptydaza. 
d)  pepsyna. 

 

7.  Organem wydzielającym żółć biorącą udział w procesie emulgacji tłuszczów jest 

a)  trzustka. 
b)  dwunastnica. 
c)  wątroba. 
d)  żołądek – jego część trzonowa. 

 

8.  Trzustka  –  oprócz  soku  trzustkowego  biorącego  udział  w  procesach  trawiennych  – 

wydziela 
a)  insulinę i glukagon. 
b)  tylko insulinę. 
c)  tylko glukagon. 
d)  gastrynę. 
 

9.  Ze  względu  na  najważniejsze  zadanie  krwi  –  transportowe,  układ  krwionośny  najściślej 

związany jest z układem 
a)  nerwowym. 
b)  narządów wydzielania wewnętrznego. 
c)  wydzielniczym. 
d)  oddechowym. 

 

10.  Do funkcji układu chłonnego nie należy 

a)  obrona przed zakażeniami. 
b)  transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. 
c)  neutralizacja substancji szkodliwych. 
d)  cyrkulacja płynów ustrojowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

11.  Za wymianę gazową w układzie oddechowym odpowiedzialne są 

a)  płaty płuca lewego. 
b)  oskrzela. 
c)  pęcherzyki płucne. 
d)  płaty płuca prawego. 
 

12.  Kręgosłup będący osią układu kostnego zbudowany jest z 

a)  29–30 kręgów. 
b)  33–34 kręgów. 
c)  32–33 kręgów. 
d)  37–38 kręgów. 
 

13.  Ośrodkowy układ nerwowy człowieka 

a)  gromadzi i analizuje informacje odebrane przez obwodowy układ nerwowy. 
b)  gromadzi i analizuje informacje odebrane przez autonomiczny układ nerwowy. 
c)  unerwia  mięśnie  gładkie  przewodu  pokarmowego,  płuca,  nerki,  serce  i  naczynia 

krwionośne itd. 

d)  odgrywa  istotną rolę w  sytuacjach stresowych, wywołujących  napięcie emocjonalne 

i wymagających pełnej mobilizacji organizmu. 

 

14.  Wegetatywny układ nerwowy 

a)  jest  systemem  nerwów,  za  pomocą  których  ośrodkowy  układ  nerwowy  kieruje 

ustrojem i jego podstawowymi funkcjami. 

b)  działa  poza  kontrolą  wyższych  ośrodków  mózgowych  lub  jest  od  nich  zależne  

w sposób ograniczony. 

c)  reguluje napięcie mięśniowe i odpowiada za utrzymanie równowagi ciała. 
d)  jest odpowiedzialny za popęd płciowy oraz emocje. 
 

15.  Nadrzędną rolę wśród gruczołów dokrewnych pełni 

a)  szyszynka. 
b)  gruczoł tarczowy. 
c)  trzustka. 
d)  przysadka mózgowa. 

 
16.  Podstawową jednostką strukturalną i funkcjonalną nerki jest 

a)  neuron. 
b)  kłębuszek nerkowy. 
c)  nefron. 
d)  cewka nerkowa. 
 

17.  W organizmie człowieka nerki nie są odpowiedzialne za 

a)  zachowanie stałego poziomu ciśnienia osmotycznego. 
b)  zachowanie stałego składu elektrolitowego płynów ustrojowych. 
c)  wydalanie nadmiaru substancji zbędnych lub szkodliwych dla zdrowia. 
d)  regulację bilansu wody oraz stężenia sodu i potasu w komórkach organizmu. 

 

18.  Za  wzrost  i  rozwój  zewnętrznych  narządów  płciowych  i  wtórnych  cech  płciowych  

u mężczyzn odpowiadają 
a)  estrogeny. 
b)  androgeny. 
c)  adrenalina. 
d)  melatonina. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

19.  Za  wzrost  i  rozwój  zewnętrznych  narządów  płciowych  i  wtórnych  cech  płciowych  

u kobiet odpowiadają 
a)  serotonina. 
b)  melatonina. 
c)  estrogeny. 
d)  adrenalina. 
 

20.  Skóra właściwa 

a)  pełni funkcję ochronną. 
b)  jest najgłębszą warstwą skóry. 
c)  zawiera gruczoły potowe i łojowe. 
d)  pełni funkcje podporowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Charakteryzowanie funkcji narządów organizmu człowieka

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie  funkcji 
narządów organizmu człowieka” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 5, 6 , 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 14, 15, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. c, 10. b, 11. b, 
12. 
b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić organellę, w której zachodzi proces 
przekazywania cech dziedzicznych 

Określić pojęcie tkanki 

Rozróżnić rodzaje procesu katabolicznego  

PP 

Rozróżnić rodzaje procesu anabolicznego

 

PP 

Określić miejsce w przewodzie pokarmowym, 
gdzie rozpoczyna się proces trawienia białek 

Określić miejsce w przewodzie pokarmowym, 
w którym trawione są węglowodany  

Określić funkcje mikroflory w organizmie 

Wymienić odcinki przewodu pokarmowego 

P  

Określić rodzaj substancji biorącej udział 
w procesie emulgacji tłuszczów 

10 

Określić narząd, do którego wpływa krew z żyły 
wrotnej  

11 

Określić część serca, z której wychodzi aorta  

12 

Określić funkcje układu krwionośnego 

b

 

13 

Określić narządy stanowiące układ limfatyczny 

B  

14 

Rozróżnić narząd układu oddechowego o 
określonej budowie 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

15 

Rozróżnić właściwości obwodowego układu 
nerwowego 

C  

PP 

16 

Rozróżnić właściwości ośrodkowego układu 
nerwowego 

PP 

17 

Rozróżnić funkcje autonomicznego układu 
nerwowego 

PP 

d

 

18 

Scharakteryzować budowę pęcherza moczowego 

19 

Określić narząd rozrodczy kobiety działający 
pod wpływem hormonów 

20 

Określić narząd wytwarzający komórki płciowe 
u mężczyzn 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  W komórce przebiega  m.in. proces przekazywania cech dziedzicznych, w którym bierze 

udział 
a)  jądro komórkowe. 
b)  mitochodnrium. 
c)  aparat Golgiego. 
d)  retikulum endoplazmatyczne. 

 

2.  Zespół  komórek  i  ich  wytworów  (m.in.  substancji  międzykomórkowej)  o  podobnym 

pochodzeniu, budowie i przemianie materii to 
a)  hormon. 
b)  enzym. 
c)  tkanka. 
d)  narząd. 

 

3.  Procesem katabolicznym nie jest 

a)  trawienie. 
b)  synteza złożonych związków organicznych z prostych związków. 
c)  oddychanie wewnątrzkomórkowe. 
d)  rozkład bardziej złożonych związków organicznych do prostej postaci. 
 

4.  Przykładem procesu anabolicznego nie jest 

a)  synteza złożonych związków organicznych z prostych związków. 
b)  synteza białek. 
c)  przemiana glukozy w glikogen. 
d)  oddychanie wewnątrzkomórkowe. 

 

5.  Trawienie białek rozpoczyna się w 

a)  jamie ustnej. 
b)  żołądku. 
c)  dwunastnicy. 
d)  jelicie czczym. 
 

6.  Niestrawione w procesie trawienia węglowodany ulegają rozpadowi w 

a)  żołądku. 
b)  jelicie cienkim. 
c)  jelicie grubym. 
d)  dwunastnicy. 

 

7.  Do głównych funkcji mikroflory przewodu pokarmowego w organizmie nie należy 

a)  ochrona przed bakteriami chorobotwórczymi. 
b)  degradacja  niestrawionych  resztek  pokarmów,  które  nie  poddały  się  działaniu 

enzymów trawiennych. 

c)  biosynteza witamin K, H, B

2

, B

3

, B

12

, B

6

, B

5

d)  niszczenie chorobotwórczych wirusów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

8.  W skład przewodu pokarmowego wchodzą (kolejno) 

a)  jama ustna, krtań, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube. 
b)  jama ustna, gardło, żołądek, jelito cienkie, jelito grube. 
c)  jama ustna, gardło, tchawica, żołądek, jelito cienkie, jelito grube. 
d)  jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube. 

 
9.  W procesie emulgacji tłuszczów, poprzedzającej ich trawienie bierze udział 

a)  kwas solny. 
b)  sok trzustkowy. 
c)  żółć wątrobowa. 
d)  sok jelitowy. 

 

10.  Duży  narząd o dwóch płatach: prawym i lewym, dzielących się następnie  na zraziki, do 

którego wpływa krew z żyły wrotnej to 
a)  żołądek. 
b)  wątroba. 
c)  trzustka. 
d)  sok jelitowy. 

 

11.  Częścią serca, z której wychodzi największa tętnica zwana aortą jest 

a)  prawy przedsionek. 
b)  lewa komora. 
c)  prawa komora. 
d)  lewy przedsionek. 

 

12.  Do funkcji układu krwionośnego należy 

a)  zwalczanie substancji szkodliwych dla organizmu. 
b)  transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. 
c)  wydzielanie limfy. 
d)  cyrkulacja płynów ustrojowych. 

 

13.  Węzły i grudki chłonne oraz śledziona stanowią część układu 

a)  limfatycznegogo. 
b)  krwionośnego. 
c)  oddechowego. 
d)  nerwowego obwodowego. 

 

14.  Narząd parzysty, w którym jedna część składa się z dwóch płatów, a druga z trzech to 

a)  wątroba. 
b)  oskrzela. 
c)  żołądek. 
d)  płuca. 

 

15.  Obwodowy układ nerwowy 

a)  gromadzi i analizuje informacje odebrane przez wegetatywny układ nerwowy. 
b)  działa  poza  kontrolą  wyższych  ośrodków  mózgowych  lub  jest  od  nich  zależne  

w sposób ograniczony. 

c)  jest  systemem  nerwów,  za  pomocą  których  ośrodkowy  układ  nerwowy  kieruje 

ustrojem, jego podstawowymi funkcjami. 

d)  unerwia  mięśnie  gładkie  przewodu  pokarmowego,  płuca,  nerki,  serce  i  naczynia 

krwionośne itd. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16.  Ośrodkowy układ nerwowy człowieka 

a)  odgrywa  istotną rolę w  sytuacjach  stresowych, wywołujących  napięcie emocjonalne  

i wymagających pełnej mobilizacji. 

b)  gromadzi i przetwarza informacje odebrane przez obwodowy układ nerwowy. 
c)  reguluje napięcie mięśniowe i odpowiada za utrzymanie równowagi ciała. 
d)  jest odpowiedzialny za popęd płciowy oraz emocje. 
 

17.  Układ nerwowy autonomiczny nie pełni w organizmie takiej funkcji, jak 

a)  hamowanie reakcji stresowej, czyli zmniejszanie aktywności gruczołów potowych. 
b)  podnoszenie ogólnej aktywności organizmu. 
c)  kontrolowanie  czynności  narządów  wewnętrznych,  np.  unerwianie  mięśni  gładkich 

np. w przewodzie pokarmowych. 

d)  regulowanie napięcia mięśniowego i utrzymanie równowagi ciała. 
 

18.  Dobrze umięśniony, rozciągliwy i sprężysty zbiornik będący częścią układu moczowego 

to 
a)  cewka. 
b)  pęcherz. 
c)  kielich większy. 
d)  torebka włóknista nerki. 
 

19.  Narządem układu rozrodczego kobiety działającym pod wpływem hormonów jest 

a)  jajowód. 
b)  macica. 
c)  cewka moczowa. 
d)  jajnik. 

 

20.  Komórki płciowe u mężczyzn wytwarza 

a)  gruczoł krokowy. 
b)  jądro. 
c)  worek mosznowy. 
d)  nasieniowód. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Charakteryzowanie funkcji narządów organizmu człowieka

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA

 

 

1.  Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny, PZWL, Warszawa 2004 
2.  Atlas anatomiczny. Wydawnictwo Edukacyjne Literat, Toruń 2007 
3.  Ciborowska  H.,  Rudnicka  A.:  Dietetyka.  Żywienie  zdrowego  i  chorego  człowieka. 

PZWL, Warszawa 2000 

4.  Gawęcki  J.,  Hryniewiecki  L.:  Żywienie  człowieka.  Podstawy  nauki  o  żywieniu.  PWN, 

Warszawa 2006 

5.  Hasik J., Gawęcki J.: Żywienie człowieka zdrowego i chorego. PWN, Warszawa 2007 
6.  Kunachowicz  H.,  Nadolna  I,  Przygoda  B.,  Iwanow  K.:  Tabele  składu  i  wartości 

odżywczej żywności. PZWL, Warszawa 2005 

7.  Kunachowicz  H.,  Czarnowska-Misztal  E.,  Turlejska  H.:  Zasady  żywienia  człowieka, 

WSiP, Warszawa 2006 

8.  Michailik. A, Ramotowski R.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2006 
9.  Włodarek D.: Dietetyka. Format-AB, Warszawa 2005 
10.  Ziemlański  Ś.  (red.):  Normy  żywienia  człowieka.  Fizjologiczne  podstawy.  PZWL, 

Warszawa 2001 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999