background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
ElŜbieta Ambroziak 
Witold Kruglak  
 

 

 
 
 
 
 

Zapobieganie  chorobom  błony  śluzowej  jamy  ustnej 
i przyzębia

 

322[03].Z2.04 

 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
lek. med. Konrad Szymczyk 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr ElŜbieta Ambroziak  
 
 
 
Konsultacja:  
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z2.04 
„Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Profilaktyka periodontologiczna 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Wybrane aspekty wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 
 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, metody projektu, metody dramy. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[03].Z2.01 

Organizacja pracy w gabinecie 

stomatologicznym 

322[03].Z2.02 

Prowadzenie dekontaminacji  
w gabinecie stomatologicznym 

 

322[03].Z2.03 

Zapobieganie próchnicy zębów 

322[03].Z2.04 

Zapobieganie chorobom błony 

śluzowej jamy ustnej i przyzębia 

 

322[03].Z2.05 

Wykonywanie podstawowych 

zabiegów profilaktyczno-leczniczych 

322[03].Z2 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

– 

stosować podstawową wiedzę z anatomii i fizjologii człowieka, 

– 

stosować się rzetelnie i dokładnie do instrukcji i poleceń, 

– 

stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpoŜarowej w wymaganym zakresie, 

– 

organizować pracę własną, 

– 

współpracować w zespole. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować cechy prawidłowego stanu przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, 

– 

scharakteryzować stany chorobowe jamy ustnej i przyzębia, 

– 

scharakteryzować  czynniki  i  warunki  sprzyjające  powstawaniu  i  szerzeniu  się  chorób 
przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej, 

– 

określić  wpływ  chorób  ogólnoustrojowych  na  powstawanie chorób błony śluzowej jamy 
ustnej i przyzębia, 

– 

określić  wpływ  płytki  nazębno-dziąsłowej  i  złogów  nazębnych  na  powstawanie  chorób 
przyzębia, 

– 

dokonać oceny miejscowych czynników zapaleniotwórczych w periodontopatii, 

– 

rozpoznać zgryz urazowy, 

– 

określić znaczenie edukacji zdrowotnej dla zapobiegania chorobom przyzębia, 

– 

scharakteryzować sposoby zapobiegania chorobom przyzębia, 

– 

zorganizować i przeprowadzić badania profilaktyczne jamy ustnej, 

– 

ocenić stan dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, 

– 

określić potrzeby lecznicze w zakresie chorób przyzębia, 

– 

scharakteryzować wskaźniki stanu przyzębia, 

– 

obliczyć wskaźniki stanu przyzębia i higieny jamy ustnej dla celów profilaktycznych, 

– 

opracować plan profilaktyczno-leczniczy we współpracy z lekarzem dentystą, 

– 

przeprowadzić instruktaŜ wykonywania zabiegów higienicznych jamy ustnej, 

– 

określić wskazania do stosowania poszczególnych metod szczotkowania zębów, 

– 

udzielić porad z zakresu racjonalnego odŜywiania, 

– 

scharakteryzować  zabiegi  stosowane  w  profilaktyce  i  leczeniu  chorób  przyzębia  oraz 
błony śluzowej jamy ustnej, 

– 

wykonać stomatologiczne zabiegi profilaktyczno-lecznicze na zlecenie i pod kierunkiem 
lekarza dentysty, 

– 

zastosować zasady etyki, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 322[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Zapobieganie  chorobom  błony  śluzowej  jamy  ustnej 
i przyzębia 322[03].Z2.04 

Temat:  InstruktaŜ higieny jamy ustnej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności prawidłowego instruktaŜu higieny jamy ustnej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wyjaśnić znaczenie zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej, 

– 

dokonać prezentacji przed grupą, 

– 

wykonać pełny instruktaŜ higieny jamy ustnej, 

– 

wskazać mocne i słabe aspekty swojego działania. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz z instruktaŜem, 

– 

ć

wiczenie, 

– 

inscenizacja, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w grupie. 

 
Czas trwania zajęć: 
3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  
– 

szczoteczki  do  zębów  róŜnych  typów,  nici  stomatologiczne,  płukanki  i  przyrządy  do 
płukania jamy ustnej, wykałaczki,  

– 

fantom uzębienia, 

– 

kamera wideo, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Zadanie dla ucznia:  

Przeprowadź pełny instruktaŜ higieny jamy ustnej 

 
Przebieg zajęć:  
Faza wstępna  
1.  Nauczyciel omawia temat, cel zajęć i zadanie dla uczniów. 
2.  Nauczyciel prezentuje i omawia znaczenie oraz wszystkie fazy instruktaŜu higieny jamy 

ustnej. 

3.  Uczniowie robią notatki i zadają pytania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

Faza właściwa  
1.  Nauczyciel przypomina zasady i fazy wykonywania instruktaŜu higieny. 
2.  Uczniowie w parach wykonują zadanie, nagrywając przebieg kamerą wideo. 
3.  Grupa wspólnie analizuje poszczególne prezentacje, wskazując ewentualne błędy. 
 
Zakończenie zajęć 
1.  Uczniowie w wypowiedziach oceniają wykonanie zadania i jego atrakcyjność. 
2.  Nauczyciel omawia poprawność wykonania wszystkich zadań,  ocenia uczniów. 
 
Praca domowa  

Wykonaj dla członków swojej rodziny prezentację metod szczotkowania zębów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 322[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Zapobieganie  chorobom  błony  śluzowej  jamy  ustnej 
i przyzębia 322[03].Z2.04 

Temat:  Wpływ diety, higienicznego trybu Ŝycia i regularnych badań kontrolnych na stan 

zdrowia jamy ustnej i przyzębia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  prowadzenia  profilaktycznych  zajęć  edukacyjnych 

dla młodzieŜy szkolnej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wyjaśnić  wpływ  sposobu  odŜywiania,  trybu  Ŝycia  i  badań  kontrolnych  na  stan  zdrowia 
jamy ustnej i przyzębia, 

– 

scharakteryzować czynniki sprzyjające utrzymaniu prawidłowego stanu jamy ustnej, 

– 

opracować i przeprowadzić zajęcia edukacyjne, 

– 

wystąpić przed grupą, 

– 

ocenić swoje słabe i mocne strony. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka dydaktyczna, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w grupie. 

 
Czas trwania zajęć: 
3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  
– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

materiały wybrane przez uczniów do prezentacji zajęć, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Zadanie dla ucznia

Przygotuj i przeprowadź profilaktyczne zajęcia edukacyjne dla młodzieŜy szkolnej. 

 
Przebieg zajęć:  
 
Faza wstępna  
1.  Nauczyciel  omawia  temat,  cel  zajeć  i  zadanie  dla  uczniów,  przypominając  o  jednym 

z zadań zawodowych higienistki stomatologicznej, tzn. edukacji profilaktycznej. 

2.  Uczniowie sporządzają plan wykonania zadania, dzielą się na grupy. 
3.  Uczniowie  w  grupach  opracowują  wiadomości  na  zadany  temat,  korzystając  z  róŜnych 

ź

ródeł informacji. Ustalają metody i techniki przeprowadzenia zajęć. 

4.  Uczniowie  ustalają  z  kierownictwem  wybranej  szkoły  czas,  formę  i  zakres 

przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla młodzieŜy. 

5.  Nauczyciel weryfikuje proponowany dobór treści i sposób przeprowadzenia zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Faza właściwa 
1.  Grupa przeprowadza zajęcia dla młodzieŜy szkolnej, odpowiadając na zadawane pytania  
2.  Uczniowie  oceniają  swój  udział  w  zadaniu,  wskazują  swoje  błędy,  oraz  z  czego  są 

zadowoleni w swoim działaniu. 

3.  Uczniowie w dyskusji ustalają wnioski dla przyszłych zadań tego typu. 
 
Zakończenie zajęć 
1.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia, ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione 

przez uczniów, ewentualnie indywidualnie zadaje ćwiczenia. 

2.  Uczniowie w wypowiedziach oceniają wykonanie zadania i jego atrakcyjność. 
 
Praca domowa  

Napisz  notatkę,  w  której  wskaŜesz  trudności  w  prowadzeniu  zajęć  profilaktycznych  dla 

młodzieŜy szkolnej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. 

ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej 

 

5.1.1. Ćwiczenia

   

 

 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź badanie jamy ustnej i wypełnij kartę pacjenta. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przygotować instrumentarium,  
3)  wykonać badanie, 
4)  wypełnić kartę pacjenta, 
5)  sprawdzić  poprawność  wykonania  zadania  przez  porównanie  i  przeanalizować  efekt 

pracy w grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

unit stomatologiczny, 

– 

instrumentarium, 

– 

karta pacjenta. 

 
Ćwiczenie 2  

Na  podstawie  badania  wykonanego  w  ćwiczeniu  1  oblicz  wskaźnik  CPITN  dla  badanych 

pacjentów. Określ potrzeby lecznicze pacjenta/pacjentów na podstawie obliczonego wskaźnika. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wyniki badania,  
2)  obliczyć wskaźnik CPITN, 
3)  określić potrzeby lecznicze pacjenta/pacjentów, 
4)  zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

karta pacjenta, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  badanie  stanu  dziąseł  kolegi/koleŜanki  pod  nadzorem  nauczyciela,  a  następnie 

oblicz wskaźnik dziąsłowy GI. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przygotować instrumentarium, 
3)  wykonać badanie, 
4)  wypełnić kartę pacjenta, 
5)  obliczyć wskaźnik GI i określić potrzeby lecznicze pacjenta, 
6)  przeprowadzić  wywiad  z  badaną  osobą  i  uzyskać  informacje  o  jej  odczuciach  w  trakcie 

badania. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

unit stomatologiczny, 

– 

instrumentarium, 

– 

karta pacjenta, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 4  

Wykonaj zabieg usuwania złogów nazębnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przygotować instrumentarium, 
3)  wypełnić kartę pacjenta, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

4)  wykonać zabieg, 
5)  przeprowadzić wywiad z pacjentem na temat jego odczuć w trakcie zabiegu, 
6)  sprawdzić poprawność wykonania zadania i przeanalizować efekt pracy w grupie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie 

– 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

unit stomatologiczny, 

– 

instrumentarium, 

– 

karta pacjenta, 

– 

Poradnik dla ucznia.  
 

Ćwiczenie 5 

Przygotuj  prezentację  multimedialną  przedstawiającą  prawidłowy,  pełny  instruktaŜ jamy 

ustnej, odpowiednią dla dorosłych pacjentów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  opracować plan wykonania zadania, 
3)  przeanalizować odpowiedni rozdział w Poradniku dla ucznia, 
4)  zgromadzić materiały (takŜe przeszukując zasoby Internetu), 
5)  wykonać prezentację, 
6)  zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Profilaktyka periodontologiczna 
 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1  

Zaprezentuj metody szczotkowania zębów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonać 
w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 
3)  przygotować instrumentarium, 
4)  przeprowadzić pokaz szczotkowania róŜnymi metodami, 
5)  zaprezentować pracę grupie, porównać sposób wykonania zadania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

pokaz z objaśnieniem.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

szczoteczki do zębów róŜnych typów, 

– 

fantom uzębienia, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 2  

Przeprowadź pokaz prawidłowego stosowania nici dentystycznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonać 
w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 
3)  przygotować instrumentarium, 
4)  przeprowadzić pokaz uŜywania nici dentystycznych, 
5)  zaprezentować pracę grupie, porównać sposób wykonania zadania,  
6)  ocenić wraz z grupą efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

pokaz z objaśnieniem.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

zestaw nici dentystycznych róŜnych typów, 

– 

fantom uzębienia, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 3 

Przeprowadź pełny instruktaŜ higieny jamy ustnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonać 
w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 
3)  przygotować instrumentarium, 
4)  przeprowadzić instruktaŜ, 
5)  porównać sposób wykonania zadania z pracą innych uczniów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

pokaz z objaśnieniem.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

fantom uzębienia, 

– 

instrumentarium, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4  

Wykonaj test fuksynowy w celu sprawdzenia stanu higieny jamy ustnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonać 
w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

3)  przygotować barwnik, 
4)  wykonać test, 
5)  określić stan higieny jamy ustnej pacjenta,  
6)  podać wskazania higienizacyjne, 
7)  porównać sposób wykonania zadania z pracą innych uczniów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrumentarium, 

– 

barwnik fuksynowy, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 5  

Wykonaj zabieg jonoforezy fluorkowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Ćwiczenie  naleŜy  wykonać 
w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
3)  przeanalizować instrukcję obsługi urządzenia, 
4)  przygotować aparat do jonoforezy, 
5)  przygotować odpowiednie preparaty, 
6)  wyjaśnić pacjentowi przebieg zabiegu, 
7)  wykonać zabieg, 
8)  przeprowadzić wywiad z pacjentem na temat jego odczuć w trakcie zabiegu, 
9)  zabezpieczyć aparat po zakończeniu pracy,  
10)  ocenić wraz z grupą efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

aparat do jonoforezy, 

– 

odpowiednie preparaty, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 6 

Napisz informację edukacyjną dla młodzieŜy popularyzującą metody dbania o prawidłową 

higienę  jamy  ustnej.  WskaŜ  w  niej  korzyści  zdrowotne  i  estetyczne,  jakie  uzyskuje  się 
prawidłowo  dbając  o  higienę  jamy  ustnej.  Zamieść  informację  na  odpowiedniej  stronie 
internetowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,  
3)  napisać informację, 
4)  opublikować informację w Internecie, 
5)  porównać swoją pracę z pracami innych uczniów.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3.  Wybrane 

aspekty 

wykonywania 

zawodu 

higienistki 

stomatologicznej

 

 
5.3.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1  

Wyszukaj  w  Internecie  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  21  sierpnia  2006  r., 

w sprawie  szczegółowych  warunków  bezpiecznej  pracy  z  urządzeniami  radiologicznymi, 
przeanalizuj  pełny  tekst  dokumentu,  a  następnie  opracuj  pisemny  raport  z  uzasadnieniem 
znaczenia znajomości tych przepisów dla pracy higienistki stomatologicznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  wyszukać tekst Rozporządzenia w Internecie,  
3)  przeanalizować jego treść,  
4)  napisać raport,  
5)  porównać i omówić wynik pracy w grupie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie,  

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 2 

Uzasadnij  konieczność  stosowania  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

w gabinecie stomatologicznym. Określ niebezpieczeństwa na jakie naraŜa się osoba, która ich 
nie przestrzega. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przepisy bhp obowiązujące w gabinecie stomatologicznym,  
2)  uzasadnić konieczność stosowania przepisów bhp, 
3)  określić niebezpieczeństwa wynikające z ich niestosowania,  
4)  zaproponować  dyskusję  na  temat  rzeczywistego  stosowania  się  uczniów  do  przepisów 

bhp w gabinecie stomatologicznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

regulamin szkolnego gabinetu stomatologicznego,  

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 3  

Wyszukaj  w  Internecie  Kodeks  Etyki  Zawodowej  Pielęgniarki  i  PołoŜnej  Rzeczypospolitej 

Polskiej.  Przeanalizuj  treść  dokumentu  i  ustal  czy  zawarte  w  nim  główne  wskazania  etyczne 
mogą dotyczyć higienistek stomatologicznych. Sporządź plan projektu Kodeksu etyki zawodowej 
higienistek stomatologicznych, kierując się ogólnymi i własnymi zasadami moralnymi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  wyszukać w Internecie odpowiedni dokument i dokonać jego analizy,  
3)  sporządzić plan projektu,  
4)  zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer z dostępem do Internetu,  

– 

Poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 4 

Przygotuj  prezentację  multimedialną  dla  uczniów  rozpoczynających  naukę  w  zawodzie 

higienistki stomatologicznej, w której zawrzesz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska obowiązujące w gabinecie stomatologicznym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  przeanalizować szkolne regulaminy i instrukcje dotyczące bhp, ochrony przeciwpoŜarowej 

oraz ochrony środowiska,  

3)  wykonać prezentację multimedialną,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

4)  zweryfikować poprawność merytoryczną treści konsultując się z nauczycielem,  
5)  zaprezentować grupie wyniki pracy, porównać z pracą innych uczniów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie, 

– 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

regulaminy i instrukcje obowiązujące w szkolnym gabinecie ćwiczeń,  

– 

komputer z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem, 

– 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zapobieganie  chorobom 
błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

−−−−    

zadania 1, 2 ,3 4, ,5, 7, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,  

−−−−    

zadania 6, 8, 9, 10, 15, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. b, 6. d, 7. d, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a, 

12. d, 13. d, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie „periodontopatie” 

Rozpoznać wpływ cukrzycy na choroby przyzębia 

Zdefiniować gingivitis 

Zdefiniować adult periodintis 

RozróŜnić złogi nazębne 

Zanalizować przyczyny stanu chorobowego 

PP 

Wyjaśnić cele badań epidemiologicznych 

Wybrać przeznaczenie instrumentu do badań  

PP 

Ocenić potrzeby lecznicze na podstawie 
wskaźnika 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

10  Zanalizować wskaźnik GI 

PP 

11  Zidentyfikować wskaźnik epidemiologiczny 

12 

Wskazać zakres zastosowania zasad etyki 
zawodowej 

13 

Zdefiniować pojęcie profilaktyka 
periodontologiczna 

14  Określić cel instruktaŜu 

15  Porównać zabiegi lecznicze 

PP 

16  Rozpoznać obligatoryjność szkolenia BHP 

17  Rozpoznać elementy instruktaŜu higieny 

18  Określić zastosowanie próby jodowej 

19  Przeprowadzić instruktaŜ czyszczenia zębów 

PP 

20  Zastosować zasady bhp 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ    rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Periodontopatie to zmiany chorobowe dotyczące 

a)  tkanek otaczających zęby. 
b)  budowy zęba. 
c)  stanu higieny jamy ustnej. 
d)  skóry. 
 

2.  Cukrzyca 

a)  moŜe mieć wpływ na periodontopatie. 
b)  nie moŜe mieć wpływu na periodontopatie. 
c)  jest bez związku z chorobami przyzębia. 
d)  polepsza stan dziąseł. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

3.  Gingivitis to 

a)  choroba miazgi zęba. 
b)  ropień podokostnowy. 
c)  nieŜyt nosa. 
d)  zapalenie dziąseł. 
 

4.  Adult periodontitis (AP) to 

a)  choroba zakaźna. 
b)  zapalenie przyzębia dorosłych. 
c)  zapalenie dziąseł. 
d)  rodzaj alergii. 
 

5.  Kamień nazębny poddziąsłowy i naddziąsłowy 

a)  nie róŜnią się miejscem występowania. 
b)  róŜnią się miejscem występowania. 
c)  nie powodują zapalenia dziąseł. 
d)  dotyczą tylko dorosłych. 
 

6.  Zlokalizowany  stan  zapalny  dziąsła  w  obrębie  jednego  ruchomego  zęba  moŜe  być 

spowodowany 
a)  brakiem higieny jamy ustnej. 
b)  noszeniem dwóch protez całkowitych. 
c)  stanem podgorączkowym. 
d)  zgryzem urazowym. 
 

7.  Badania epidemiologiczne jamy ustnej słuŜą do 

a)  badania jamy ustnej. 
b)  określania ilości kamienia nazębnego. 
c)  stwierdzenia stanu zapalnego. 
d)  celów statystycznych i profilaktycznych. 
 

8.  Skalowany zgłębnik periodontologiczny słuŜy do 

a)  wykrywania ubytków próchnicowych. 
b)  pomiaru temperatury jamy ustnej. 
c)  usuwania kamienia nazębnego. 
d)  badania głębokości kieszonek dziąsłowych. 

 
9.  Pacjent ze wskaźnikiem CPITN wielkości 3  

a)  wymaga poprawy higieny jamy ustnej. 
b)  wymaga poprawy higieny jamy ustnej i usunięcia złogów nazębnych. 
c)  wymaga usunięcia złogów nazębnych. 
d)  nie wymaga przeprowadzania zabiegów. 
 

10.  Średni wynik wskaźnika GI 1,1–2,0 oznacza 

a)  zdrowe dziąsła. 
b)  istnienie choroby zakaźnej. 
c)  umiarkowane zapalenie dziąseł. 
d)  powaŜny stan zapalny dziąseł. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

11.  Badanie  epidemiologiczne  dla  określenia  częstości  i  intensywności  chorób  przyzębia 

wykonuje się przy pomocy 
a)  wskaźnika Russella (PI). 
b)  skalera ultradźwiękowego. 
c)  wskaźnika GI. 
d)  lusterka i zgłębnika stomatologicznego. 
 

12.  Etyka zawodowa w słuŜbie zdrowia dotyczy 

a)  wyłącznie lekarzy. 
b)  przepisów Prawa Pracy. 
c)  stosunku do przełoŜonych. 
d)  zasad moralnego i etycznego postępowania personelu medycznego w procesie pracy. 
 

13.  Profilaktyka periodontologiczna 

a)  dotyczy tylko zębów trzonowych. 
b)  polega na prowadzeniu dokumentacji medycznej. 
c)  to laseroterapia. 
d)  obejmuje zabiegi higieniczno-lecznicze profesjonalne i domowe. 
 

14.  InstruktaŜ higieny jamy ustnej 

a)  wykonuje lekarz lub higienistka. 
b)  słuŜy do leczenia ubytków. 
c)  poprawia samopoczucie pacjenta. 
d)  jest badaniem lekarskim. 
 

15.  Laseroterapia i jonoforeza fluorkowa 

a)  to te same zabiegi. 
b)  są wykonywane wyłącznie przez higienistkę. 
c)  dają ten sam efekt. 
d)  to róŜne profesjonalne zabiegi higieniczno-lecznicze. 
 

16.  Szkolenie personelu w zakresie bhp w gabinecie stomatologicznym 

a)  dotyczy wyłącznie przepisów przeciwpoŜarowych. 
b)  moŜna odbyć w dowolnym czasie. 
c)  jest obowiązkowe przed rozpoczęciem pracy. 
d)  nie jest obowiązkowe. 
 

17.  Prawidłowy instruktaŜ higieny jamy ustnej dotyczy wyboru 

a)  uzupełnienia protetycznego. 
b)  nici dentystycznych. 
c)  metody szczotkowania i środków uzupełniających. 
d)  rodzaju szczoteczki. 
 

18.  Próba jodowa słuŜy do 

a)  wykrywania kieszeni kostnych. 
b)  wykrywania stanu zapalnego dziąsła. 
c)  wykrywania zaników kości wyrostka zębodołowego. 
d)  określenia ilości kamienia nazębnego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

19.  Mocne dociskanie szczoteczki przy myciu zębów 

a)  pomaga lepiej oczyszczać zęby. 
b)  powoduje lepsze ukrwienie dziąseł. 
c)  moŜe prowadzić do uszkodzenia dziąseł i zębów. 
d)  powoduje lepsze oczyszczanie kieszeni kostnych. 
 

20.  KiretaŜ wykonuje się  

a)  zawsze w rękawiczkach, maseczce, okularach ochronnych i odzieŜy ochronnej. 
b)  w fartuchu ochronnym, rękawiczki nie sa konieczne. 
c)  w odzieŜy prywatnej.  
d)  w dowolnym stroju, w okularach ochronnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zapobieganie  chorobom 
błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 2, 8, 17, 18, 19, 20

 

są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−    

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−    

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−    

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:
  1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c, 

12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a. 

 
Plan testu 

 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić zmianę chorobową 

Ocenić wynik wskaźnika GI 

PP 

Podać zastosowanie instrumentów 
stomatologicznych 

Zastosować instrukcje BHP 

Scharakteryzować zasady etyki zawodowej 

Scharakteryzować wskaźnik Russella 

Zidentyfikować wskaźnik Belliniego 

Obliczyć wskaźnik Belliniego 

PP 

Zastosować instruktaŜ higieny jamy ustnej 

10 

Określić przyczynę strzępienia się nici 
dentystycznej 

11 

Określić wpływ Ŝucia gumy na stan zdrowia 
jamy ustnej 

12 

Podać zastosowanie wskaźnika CPITN 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

13 

Rozpoznać skutek procesu mineralizacji na 
płytce nazębnej 

14 

Wymienić elementy instruktaŜu 

15 

Określić uprawnienia do wykonywania 
zabiegu balneoterapii 

16 

Określić wskazania do zabiegów 
balneoterapii 

17 

Ocenić zmiany chorobowe tkanek 

PP 

18 

Postawić diagnozę   

PP 

19 

Udowodnić zastosowanie wskaźników  

PP 

20 

Zastosować metodę szczotkowania według 
wskazań Bassa 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Zmianą chorobową w obrazie przyzębia nie jest

  

a)  kandydoza jamy ustnej. 
b)  zapalenie dziąseł. 
c)  błonka nabyta. 
d)  afta. 
 

2.  Średni wynik wskaźnika GI 1,1–2,0 wskazuje na 

a)  zdrowe dziąsła. 
b)  umiarkowane zapalenie dziąseł. 
c)  ubytki próchnicowe w zębach. 
d)  powaŜny stan zapalny dziąseł. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

 

3.  Columbia 4R – 4L i Gracey 

a)  nie są narzędziami stomatologicznymi. 
b)  są narzędziami do usuwania kamienia nazębnego. 
c)  to wskaźniki stanu higieny jamy ustnej. 
d)  słuŜą do ekstrakcji zębów. 
 

4.  W przypadku awarii autoklawu w trakcie pracy naleŜy 

a)  wyłączyć i włączyć ponownie urządzenie. 
b)  zadzwonić do SANEPID. 
c)  postępować zgodnie z zasadami bhp i instrukcją umieszczoną obok urządzenia. 
d)  spróbować naprawić urządzenie samodzielnie. 
 

5.  Kodeks etyki zawodowej nie jest 

a)  zbiorem zasad regulującym stosunki między pracownikami. 
b)  wzorem postawy moralnej pracownika. 
c)  wskazaniem, jakie cechy osobiste powinna mieć osoba wykonująca dany zawód. 
d)  Kodeksem pracy. 
 

6.  Wskaźnik Russella oparty jest na  

a)  badaniu klinicznym i obrazie rtg. 
b)  wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem. 
c)  badaniach laboratoryjnych. 
d)  ankiecie środowiskowej w danej populacji. 
 

7.  Wskaźnik według Belliniego to 

a)  ATSH. 
b)  PTNS. 
c)  STPN. 
d)  PI. 

 
8.  Obliczając wskaźnik według Belliniego dla pacjenta z 3 zębami w całej jamie ustnej 

a)  oznaczamy całą jamę ustną jako 1 kwadrant. 
b)  oznaczamy jako osobny kwadrant kaŜdą część jamy ustnej wokół kaŜdego zęba. 
c)  nie obliczamy wskaźnika. 
d)  oznaczamy 3 kwadranty. 

 

9.  Prowadząc  instruktaŜ  higieny  jamy  ustnej  dla  zdrowych  dzieci  w  wieku  przedszkolnym 

naleŜy głównie zalecać

 

a)  posługiwanie się wykałaczką. 
b)  stosowanie nici dentystycznych. 
c)  szczotkowanie metodą Jonesa. 
d)  uŜywanie irygatora do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. 
 

10.  Strzępienie się nici dentystycznej moŜe wskazywać na

 

a)  stan zapalny podniebienia. 
b)  miejscowy ubytek i /lub nawis wypełnienia. 
c)  afty. 
d)  tworzenie się fizjologicznej błonki nabytej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

11.  śucie gumy do Ŝucia w profilaktyce chorób przyzębia

 

a)  jest zalecane zamiast mycia zębów. 
b)  jest zawsze niewskazane. 
c)  moŜe wpływać dodatnio. 
d)  jest zawsze zalecane. 
 

12.  Wskaźnik CPITN 

a)  nie określa potrzeb leczniczych populacji. 
b)  informuje o stanie higieny. 
c)  bada się przy zębie 38. 
d)  określa potrzeby lecznicze populacji. 
 

13.  Proces mineralizacji na płytce nazębnej moŜe prowadzić do 

a)  uszkodzenia narządów wewnętrznych. 
b)  demineralizacji błony śluzowej. 
c)  powstania kamienia nazębnego. 
d)  remineralizacji błony śluzowej. 
 

14.   Prawidłowy instruktaŜ higieny jamy ustnej nie obejmuje 

a)  wyboru metody szczotkowania.  
b)  sposobu uŜywania nici dentystycznych. 
c)  leczenia periodontopatii. 
d)  sposobu oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. 
 

15.  Zabiegi balneoterapii 

 

a)  moŜe wykonywać higienistka stomatologiczna na zlecenie i pod nadzorem lekarza. 
b)  wykonuje zawsze higienistka stomatologiczna samodzielnie. 
c)  moŜe wykonać kaŜdy pracownik poradni. 
d)  wykonywane są w sedacji wziewnej. 
 

16.  Balneoterapia stomatologiczna 

a)  jest stosowana wyłącznie w uzdrowiskach. 
b)  jest jedynym sposobem leczenia chorób przyzębia. 
c)  jest stosowana u pacjentów z chorobami przyzębia. 
d)  nie wpływa na stan dziąseł. 
 

17.  U pacjenta ze zmianami chorobowymi w obrębie tkanek otaczających zęby stwierdza się 

a)  zapalenie migdałków. 
b)  alergię.  
c)  mukowiscydozę. 
d)  periodontopatię. 
 

18.  Charakterystyczne  w  początkowym  przebiegu  objęcie  chorobą  i  zanik  przyczepu 

nabłonkowego  zębów  trzonowych  pierwszych  i/lub  zębów  siecznych  u  pacjenta 
w okresie pokwitania moŜe wskazywać na 
a)  zlokalizowane młodzieńcze zapalenie przyzębia. 
b)  zmiany hormonalne u dziewcząt. 
c)  występowanie zgryzu urazowego. 
d)  konieczność zabiegu ortodontycznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

19.  Wskaźniki  epidemiologiczne  stosuje  się  w  określaniu  potrzeb  leczniczych  populacji  ze 

względu na 
a)  łatwość prowadzenia dokumentacji. 
b)  niską czaso- i pracochłonność badań. 
c)  to, Ŝe moŜe je stosować kaŜdy pracownik placówki medycznej. 
d)  porównywalność wyników. 
 

20.  Metoda szczotkowania Bassa wskazana jest przy 

a)  niewielkich recesjach dziąseł. 
b)  zapaleniu okostnej. 
c)  wrzodziejącym zapaleniu dziąseł. 
d)  niepełnosprawności ruchowej pacjenta.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Zapobieganie chorobom błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7.  LITERATURA  

 
1.  Jańczuk  Z.:  Biblioteka  Stomatologa  6.  Choroby  Przyzębia  Zapobieganie,  Diagnostyka 

i Leczenie. WL PZWL 1999 

2.  Jańczuk  Z.:  Choroby  Błony  Śluzowej  Jamy  Ustnej  i  Przyzębia.  WL  PZWL,  Warszawa 

1998 

3.  Jańczuk Z.: Podręcznik dla higienistek stomatologicznych. PZWL, Warszawa 2006 
4.  Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 2001 
5.  Knychalska-Karawan  Z.:  Podstawy  Chorób  Przyzębia  i  Błony  Śluzowej  Jamy  Ustnej. 

WUJ, Kraków 1998 

6.  Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i PołoŜnej 
7.  Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i PołoŜnej Rzeczypospolitej Polskiej 
8.  Lazari-Pawłowska  I.:  Etyka  zawodowa  (w)  KsiąŜek  A.,  Zagadnienia  etyki.  Wybór 

tekstów. Warszawa 1995 

9.  Peterson  R.:  Niektóre  moŜliwości  wykorzystania  naturalnych  środków leczniczych 

w chorobach przyzębia. „Magazyn Stomatologiczny”, 5(70), 1997, str. 23–25 

10.  Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, przedłoŜony przez Ministra Zdrowia 
11.  Tatoń J.: Filozofia w medycynie. PZWL, Warszawa 2006  
 
Źródła internetowe 
12.  www.izbapiel.org.pl 
13.  www.medal.org 
14.  www.dentonet.pl 
15.  www.higienistki.pl 
16.  www.kprm.gov.pl 
17.  www.mz.gov.pl