background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jolanta Przybytniewska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Magazynowanie  oraz  transport  surowców,  półfabrykatów 
i wyrobów gotowych 743[03].Z2.02  

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
mgr Ryszard Ewert 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z2.02 
„Magazynowanie  oraz  transport  surowców,  materiałów  i  wyrobów  gotowych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Magazynowanie surowców i półfabrykatów tapicerskich 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Magazynowanie, 

pakowanie 

transport 

gotowych 

wyrobów 

tapicerowanych  

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  oraz  ochrona  przeciwpożarowa  przy 

magazynowaniu  i  transporcie  surowców,  półfabrykatów  i  wyrobów 
tapicerowanych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  tapicer  743[03]  przy  realizacji 
jednostki  modułowej  „Magazynowanie  oraz  transport  surowców,  półfabrykatów  i  wyrobów 
gotowych” 743[03].Z2.02. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności  i  wiedzy  jakie  uczeń  powinien  mieć 
opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  podczas 
zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania: 

wykładu  informacyjnego,  pokazu  z  objaśnieniem,  pokazu  z  instruktażem,  ćwiczeń 
praktycznych.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania.  

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

743[03].Z2.01 

Ocenianie jakości 

surowców, materiałów 

i wyrobów gotowych 

743[03].Z2 

Organizacja produkcji 

743[03].Z2.02 

Magazynowanie oraz 

transport surowców, 

półfabrykatów i wyrobów 

gotowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posługiwać się dokumentacją technologiczną i techniczną stosowaną w tapicerstwie, 

– 

określać  właściwości  surowców  i  materiałów  stosowanych  w  tapicerstwie,  które  to 
zagadnienia zawarte są w module 743[03].Z1 „Surowce i materiały tapicerskie”,  

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

– 

charakteryzować narzędzia, maszyny i urządzenia stosowane w tapicerstwie, 

– 

oceniać jakość surowców, materiałów i wyrobów gotowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić  i  zastosować zasady  magazynowania oraz transportu surowców, półfabrykatów, 
mebli i innych wyrobów tapicerowanych,  

 

dobrać opakowania dla poszczególnych rodzajów wyrobów tapicerowanych,  

 

określić  sposoby  zabezpieczania  mebli  i  innych  wyrobów  tapicerowanych  na  czas 
transportu,  

 

określić i zastosować sposoby magazynowania wyrobów tapicerowanych,  

 

zorganizować transport wyrobów gotowych, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer743[03] 

Moduł: 

Organizacja produkcji 743[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Magazynowanie  oraz  transport  surowców,  półfabrykatów 
i wyrobów gotowych 743[03].Z2.02 

Temat:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  podczas  prac  związanych  z  załadunkiem 

i rozładunkiem magazynowanych towarów. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  świadomości  i  umiejętności  bezpiecznej  pracy  przy  załadunku 

i rozładunku magazynowanych towarów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać zagrożenia występujące podczas prac załadowczo-wyładowczych, 

 

określić źródło zagrożeń, 

 

przewidywać konsekwencje wynikające z zagrożeń, 

 

zapobiegać niebezpieczeństwom związanym z pracami załadowczo-wyładowczymi, 

 

pracować w sposób zgodny z zasadami i przepisami bhp, 

 

dobierać i stosować środki ochrony osobistej, 

 

zachować się w razie zauważenia zagrożenia, 

 

zachować się w razie zaistnienia wypadku. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem połączony z dyskusją. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna lub zespołowa (zależy od liczebności grupy). 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze poglądowe, 

 

instrukcje bhp, 

 

instrukcje pierwszej pomocy, 

 

przeźrocza, 

 

filmy instruktażowe, 

 

literatura przedstawiona w rozdziale 7. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

− 

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki. 

− 

Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów. 

− 

Nauczyciel  demonstruje  bądź  omawia  sytuacje,  w  których  występują  zachowania 
sprzeczne zasadami bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

Uczniowie  na  podstawie  uzyskanych  informacji  wskazują  nieprawidłowości 
i określają niebezpieczeństwa z tego wynikające. 

− 

Wnioski z dyskusji uczniowie notują. 

− 

Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów. 

4.  Uczniowie prezentują wnioski jakie zanotowali. 
5.  Nauczyciel analizuje wnioski uczniów i stwierdza czy są one poprawne. 
6.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków. 
7.  Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Przedstaw procedury postępowania w razie wypadku podczas prac wyładunkowych. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer743[03] 

Moduł: 

Organizacja produkcji 743[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Magazynowanie oraz transport surowców, półfabrykatów i 
wyrobów gotowych 743[03].Z2.02 

Temat: Przygotowanie do transportu krzeseł tapicerowanych nierozbieralnych. 

Cel ogólny: Opanowanie umiejętności zabezpieczania mebli tapicerowanych do transportu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać materiały do zabezpieczenia części tapicerowanych, 

 

zabezpieczyć części tapicerowane przed uszkodzeniem w czasie transportu, 

 

zabezpieczyć cały mebel przed uszkodzeniem w czasie transportu, 

 

wybrać optymalne ustawienie mebli ograniczające zajmowanie powierzchni, 

 

połączyć poszczególne meble w stabilną całość, 

 

wykonać pracę w sposób zgodny z zasadami bhp. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna lub zespołowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

krzesła tapicerowane (minimum 2 szt.), 

 

papier pakowy, 

 

tektura falista, 

 

odpadki forniru, 

 

listwy drewniane, 

 

sznurek, 

 

drut żelazny o średnicy 1 mm, 

 

papier klejący podgumowany, 

 

narzędzie do przycinania materiałów (nóż, nożyce), 

 

literatura przedstawiona w rozdziale 7.  

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

 

Uczniowie dobierają narzędzia niezbędne do wykonania zadania. 

 

Uczniowie sprawdzają stan narzędzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

Uczniowie dobierają materiały do zabezpieczenia części tapicerowanych. 

 

Uczniowie dokonują zabezpieczenia części tapicerowanych mebla. 

 

Uczniowie dobierają materiały do zabezpieczenia pozostałych części mebla. 

 

Uczniowie wybierają sposób połączenia i ustawienia mebli. 

 

Uczniowie łączą meble w stabilną bryłę. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  udziela  wskazówek  w  razie  wystąpienia 
problemu. 

5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 
7.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz  kolejność  operacji  przy  zabezpieczaniu  przed  transportem  sześciu  krzeseł 

tapicerowanych nierozbieralnych.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Magazynowanie surowców i półfabrykatów tapicerskich 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ warunki magazynowania dla lnu, bawełny i sizalu oraz dla trawy morskiej, trawy 

alpejskiej  i  szczeciny  świńskiej.  Dokonaj  porównania  wymagań.  Czy  wszystkie  te  surowce 
można przechowywać w  jednym pomieszczeniu  magazynowym?  Jeżeli tak, to jakie warunki 
klimatyczne powinny być w nim utrzymywane? 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  nauczania  treści  dotyczące  warunków  magazynowania  dla 

poszczególnych materiałów, 

2)  dokonać analizy wskaźników charakteryzujących te warunki, 
3)  zanotować wartości graniczne wskaźników charakteryzujących warunki magazynowania, 
4)  dokonać  porównania  wymogów  i  wskaźników  określających  warunki  magazynowania 

dla poszczególnych materiałów, 

5)  sformułować  na  podstawie  uzyskanych  wyników  i  zanotować  w  zeszycie  ćwiczeń 

odpowiedzi, wraz z uzasadnieniem, na pytania zawarte w ćwiczeniu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

kolorowe flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

wybrane pozycje literatury prezentowane w rozdziale 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Określ  warunki  magazynowania  dla  oklein  i  sklejki.  Czy  oba  te  materiały  można 

magazynować razem? Uzasadnij swą odpowiedź. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  nauczania  treści  dotyczące  warunków  magazynowania  dla 

poszczególnych materiałów, 

2)  dokonać analizy wskaźników charakteryzujących te warunki, 
3)  zanotować wartości graniczne wskaźników charakteryzujących warunki magazynowania, 
4)  dokonać  porównania  wymogów  i  wskaźników  określających  warunki  magazynowania 

dla poszczególnych materiałów, 

5)  sformułować  na  podstawie  uzyskanych  wyników  i  zanotować  w  zeszycie  ćwiczeń 

odpowiedzi, wraz z uzasadnieniem, na pytania zawarte w ćwiczeniu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier formatu A4, 

– 

kolorowe flamastry, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

wybrane pozycje literatury prezentowane w rozdziale 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Określ  warunki  magazynowania  dla  wyrobów  ze  stali  węglowej  i  wyrobów  z  metali 

kolorowych.  Czy  wyroby  z  metali  kolorowych  można  przechowywać  w  takich  samych 
warunkach jak wyroby ze stali węglowej? Uzasadnij swą odpowiedź. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  nauczania  treści  dotyczące  warunków  magazynowania  dla 

poszczególnych materiałów, 

2)  dokonać analizy wskaźników charakteryzujących te warunki, 
3)  zanotować wartości graniczne wskaźników charakteryzujących warunki magazynowania, 
4)  dokonać  porównania  wymogów  i  wskaźników  określających  warunki  magazynowania 

dla poszczególnych materiałów, 

5)  sformułować  na  podstawie  uzyskanych  wyników  i  zanotować  w  zeszycie  ćwiczeń 

odpowiedzi, wraz z uzasadnieniem, na pytania zawarte w ćwiczeniu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

kolorowe flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

wybrane pozycje literatury prezentowane w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Magazynowanie, pakowanie i transport gotowych wyrobów 

tapicerowanych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Spośród  przedstawionych  opakowań  rys.  2,  rys.  3,  rys.  4  dobierz  optymalne  do 

przetransportowania  rozmontowanej  ławki  z  siedziskiem  tapicerowanym  o  konstrukcji 
skrzyniowej rys. 1. Uzasadnij swój wybór.  

 

 

 

 

 

 

Rys. 1.   

 

 

 

Rys. 2. 

 

   

 

 

Rys. 3.   

 

 

 

Rys. 4. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  przeanalizować  przedstawione  propozycje  opakowań  pod  kątem  spełniania  wymogów 

jakie są stawiane opakowaniom, 

3)  zanotować uwagi dotyczące poszczególnych opakowań, 
4)  określić  jakie  wymogi  musi  spełniać  opakowanie  przeznaczone  dla  rozmontowanej 

ławki, 

5)  porównać uwagi ujęte w p.3 z wymogami ujętymi w p.4, 
6)  wyciągnąć wnioski i na ich podstawie dokonać wyboru opakowania, 
7)  zanotować w zeszycie ćwiczeń uzasadnienie swojej decyzji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kserokopia rysunku mebla, 

 

kserokopie rysunków opakowań, 

 

notatnik, 

 

kolorowe flamastry, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród  dokumentów  magazynowych  przedstawionych  przez  nauczyciela,  wybierz 

i wypełnij te, które obowiązują przy wydawaniu mebli tapicerowanych klientom. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  wybrać odpowiednie dokumenty spośród przedstawionych wzorów, 
3)  zapoznać się z treścią dokumentów, 
4)  wypełnić dokumenty, 
5)  porównać je z wzorcem prezentowanym przez nauczyciela, 
6)  zanotować w zeszycie ćwiczeń uwagi i wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kserokopie dokumentów magazynowych (Rw, Mm, Pw, Pz, Wz), 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Opisz  i  wykonaj  czynności  mające  na  celu  zabezpieczenie  części  ruchomych  mebli  na 

czas ich transportu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  wymienić i przygotować materiały niezbędne do zabezpieczenia elementów, 
3)  zanotować kolejność wykonywanych czynności, 
4)  wykonać opisane czynności, 
5)  zanotować w zeszycie ćwiczeń ewentualne uwagi i wnioski.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały do zabezpieczania elementów (papier pakowy, tektura falista itp.), 

– 

mebel z częściami ruchomymi lub same takie części, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Bezpieczeństwo 

higiena 

pracy 

oraz 

ochrona 

przeciwpożarowa  przy  magazynowaniu  i  transporcie 
surowców, półfabrykatów i wyrobów tapicerskich

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj  wskazane  przez  nauczyciela  materiały  i  substancje  pod  kątem  stwarzanego 

przez nie zagrożenia pożarowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  wynotować właściwości materiałów i substancji świadczące o ich palności, 
3)  dokonać  analizy  warunków,  w  których  te  materiały  i  substancje  muszą  być 

przechowywane, 

4)  zanotować spostrzeżenia, 
5)  dokonać klasyfikacji na podstawie zebranych danych, 
6)  zanotować w zeszycie ćwiczeń uwagi i wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki substancji i materiałów lub kartoniki z ich nazwami, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  ogólnych  i  zakładowych  przepisów,  i  instrukcji  przeciwpożarowych 

przedstaw procedury postępowania w razie zauważenia pożaru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

2)  zapoznać się z przykładowymi instrukcjami przeciwpożarowymi, 
3)  zanotować czynności jakie należy podjąć w razie pożaru, 
4)  zanotować kolejność podejmowanych czynności, 
5)  zanotować w zeszycie ćwiczeń uwagi i wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykładowe instrukcje przeciwpożarowe, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Dla  wskazanych  przez  nauczyciela  wyrobów  o  określonej  wadze  i wymiarach,  podaj 

zgodny  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  sposób  ich  transportu,  który  ma 
wykonać dwóch szesnastoletnich uczniów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  dokonać oceny wagi i rozmiarów wyrobów, 
3)  wskazać wyroby, których, zgodnie z przepisami, nie wolno uczniom transportować, 
4)  ustalić technikę transportu dla wyrobów zakwalifikowanych do transportowania, 
5)  uzasadnić swoją decyzję, 
6)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

kartki z danymi wyrobów, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Magazynowanie  oraz 
transport surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego  

 

zadania 4, 7, 11, 14, 15, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  b,  4.  d,  5.  a,  6.  c,  7.  a,  8.  d,  9. a,  10.  d,  11. c, 
12. b, 13. c, 14. c, 15. d, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c.

 

 

Plan testu

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić ogólne zasady magazynowania 

Określić  warunki  magazynowania  surowców 
włókienniczych 

Określić 

zasady 

składowania 

surowców 

włókienniczych 

Dokonać  analizy  warunków  magazynowania 
materiałów wyściółkowych 

PP 

Określić 

warunki 

magazynowania 

dla 

materiałów 

szczecinowo-lateksowych  

i piankowych 

Określić  warunki  magazynowania  dla  tkanin 
powleczonych i laminowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Dobierać  sposoby  zabezpieczania  materiałów 
skórzanych przed grzybami 

PP 

Określić sposób ułożenia tarcicy 

Określić sposób składowania oklein 

10 

Określić  warunki  magazynowania  formatek 
sprężynowych 

11 

Zastosować 

procedury 

magazynowania 

wyrobów gotowych 

PP 

12 

Określić 

warunki 

magazynowania 

mebli 

tapicerowanych 

13 

Określić  sposoby  zabezpieczania  na  czas 
transportu elementów tapicerowanych mebli 

14 

Dobrać  opakowanie  dla  danego  wyrobu 
tapicerowanego 

PP 

15 

Dobrać  opakowanie  dla  danego  wyrobu 
tapicerowanego 

PP 

16 

Określić sposób transportu mebli 

17 

Określić  zasady  zabezpieczania  mebli  podczas 
transportu koleją 

18 

Zastosować 

zasady 

bhp 

transporcie 

wewnętrznym 

19 

Zastosować zasady bhp przy dźwiganiu 

PP 

20 

Zastosować przepisy przeciwpożarowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (w karcie odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję.

 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając znak X w odpowiedniej 

rubryce. 

6.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania. 

8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  4,  7,  11,  14,  15,  19  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż 
pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Dokument Pz jest dowodem  

a)  przyjęcia towaru do magazynu. 
b)  wydania towaru z magazynu do odbiorcy. 
c)  przekazania towaru z magazynu do innego magazynu. 
d)  zwrotu materiału z działu produkcji do magazynu. 

 
2.  Naturalne surowce włókiennicze magazynuje się w temperaturze 

a)  15

o

C. 

b)  10–20

o

C. 

c)  18–20

o

C. 

d)  0–15

o

C. 

 
3.  Maksymalna wysokość składowania surowców włókienniczych wynosi 

a)  1 m. 
b)  2 m. 
c)  2,5 m. 
d)  4 m. 

 
4.  Najmniejsze wymagania w zakresie warunków przechowywania ma 

a)  trawa morska. 
b)  pakuły. 
c)  flis. 
d)  hekko. 

 
5.  Płyty  szczecinowo-lateksowe  i  piankowe  składuje  się  w  sąsiedztwie  nieosłoniętych 

urządzeń grzewczych i elektrycznych w odległości minimum 
b)  1,5 m. 
c)  0,5 m. 
d)  jest to obojętne. 
e)  2 m. 

 

6.  Minimalna  nieprzekraczalna  temperatura  magazynowania  tkanin  powleczonych 

i laminowanych wynosi 
a)  0

o

C. 

b)  10

o

C. 

c) 

10

o

C. 

d) 

 5

o

C. 

 

7.  Skóry wyprawione zaatakowane pleśnią przeciera się 

a)  2 – procentowym roztworem formaliny. 
b)  wodą utlenioną. 
c)  5 – procentowym octem. 
d)  lizolem. 

 

8.  Tarcica układana jest w 

a)  pryzmy. 
b)  zwały. 
c)  wiązki. 
d)  sztaple. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  Okleiny w wiązkach i paczkach należy składać na 

a)  ażurowych drewnianych podestach. 
b)  regałach. 
c)  wieszakach. 
d)  podłodze. 

 
10.  Formatki sprężynowe mogą być magazynowane 

a)  pod wiatami. 
b)  obojętnie w jakich warunkach. 
c)  w chłodnych i przewiewnych magazynach. 
d)  w zamkniętych, suchych i ogrzewanych pomieszczeniach. 

 
11.  Podstawą wystawienia przez kierownika lub mistrza montażu dowodu Pw jest 

a)  samodzielne sprawdzenie mebla. 
b)  oświadczenie pracownika montującego mebel. 
c)  protokół odbioru brakarskiego. 
d)  zgoda kierownika magazynu wyrobów gotowych. 

 
12.  Względna wilgotność powietrza w magazynie mebli tapicerowanych powinna wynosić 

a)  15–25%. 
b)  40–70%. 
c)  25–60%. 
d)  30–60%. 

 
13.  Obecnie części tapicerowane na czas transportu najczęściej zabezpiecza się  

a)  wełną drzewną. 
b)  listewkami. 
c)  folią. 
d)  płytami pilśniowymi. 

 
14.  Najlepszym  opakowaniem  dla  rozmontowanej  ławki  z  siedziskiem  tapicerowanym  

(rys. 1) jest 
a)  klatka z listew (rys. 2). 
b)  klatka z zabezpieczeniem obwolutowym (rys. 3). 
c)  opakowanie tekturowe z zabezpieczeniem narożnym spinanym (rys. 4). 
d)  opakowanie foliowe z dodatkowym zabezpieczeniem (rys. 5). 

 

 

Rys. 1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

 

 

Rys. 2.   

 

 

 

 

Rys. 3. 

 

   

 

 

Rys. 4.   

 

 

 

 

Rys. 5. 

 
15.  Najlepsze opakowanie do transportu kozła gimnastycznego to 

a)  skrzynka. 
b)  opakowanie foliowe bez zabezpieczeń. 
c)  klatka z listew. 
d)  może  być  transportowany  bez  opakowania  tylko  z  zabezpieczoną  częścią 

tapicerowaną. 

 
16.  Obecnie na duże odległości meble transportuje się 

a)  luzem. 
b)  na paletach. 
c)  w drewnianych skrzyniach. 
d)  w kontenerach. 

 
17.  Ściany wagonów kolejowych podczas transportu mebli zabezpiecza się do wysokości 

a)  0,5 m. 
b)  2 m. 
c)  1 m. 
d)  można nie zabezpieczać. 

 
18.  Drogi transportowe oznaczone są kolorem 

a)  żółtym lub żółto-czerwonym. 
b)  niebieskim. 
c)  czerwonym. 
d)  zielonym. 

 
19.  Siedemnastoletni uczeń może nosić ciężary o wadze maksymalnej do 

a)  14 kg. 
b)  20 kg. 
c)  40 kg. 
d)  50 kg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

20.  Mierniki  wilgotności  powietrza  muszą  znajdować  się  w  magazynach  składowania 

materiałów grożących  
a)  odbarwieniem. 
b)  stłuczeniem. 
c)  samozapłonem. 
d)  zniekształceniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Magazynowanie  oraz  transport  surowców,  półfabrykatów  i  wyrobów 
gotowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

 

Test  praktyczny  typu  -„próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Magazynowanie  oraz  transport  surowców,  półfabrykatów  i  wyrobów 
gotowych” 

 
Treść zadania 

Przygotuj do transportu rozmontowywalną ławkę, z siedziskiem tapicerowanym. 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Należy  zapewnić 
uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych  etapów  wykonania 
zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

 

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi, 

 

doboru odpowiednich materiałów, 

 

wykazania się znajomością technik umożliwiających wykonanie zadania, 

 

wykazania  się  umiejętnością  posługiwania  się  narzędziami  niezbędnymi  do  wykonania 
zadania, 

 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

materiały spośród, których może wybrać niezbędne do wykonania zadania, 

 

narzędzia, z których wybiera konieczne do wykonania zadania, 

 

rozmontowywalną ławkę, bądź jej model, 

 

instrukcję wykonania zadania, 

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

sprawdzić ubiór ochronny, 

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

kontrolować na bieżąco pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

wybrać technikę zabezpieczenia mebla,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

zapisać  plan  działania  na  przykład:  dobrać  materiały  niezbędne  do  wykonania  zadania, 
dobrać  narzędzia  niezbędne  do  wykonania  zadania,  sprawdzić  stan  narzędzi,  dokonać 
demontażu mebla, dokonać zapakowania mebla, uporządkować stanowisko pracy. 

 

Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi: 

 

dobrać materiały niezbędne przy proponowanej technice zabezpieczenia, 

 

dobrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

 

sprawdzić stan wybranych do pracy narzędzi, 

 

dokonać demontażu mebla, 

 

zabezpieczyć elementy drewniane w zależności od techniki wykończenia, 

 

zabezpieczyć elementy tapicerowane, 

 

zabezpieczyć drobne elementy, 

 

unieruchomić drobne i ruchome elementy, 

 

uformować paczkę z elementów ułożonych jeden na drugim, 

 

dołączyć instrukcję montażową oraz specyfikację elementów, 

 

zabezpieczyć paczkę w zależności od wybranej metody, 

 

oznakować paczkę, 

 

uporządkować stanowisko pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3.   

Przygotowanie stanowiska pracy: 

− 

wybranie  urządzeń  i  narzędzi  potrzebnych  do 
wykonania zadania, 

− 

sprawdzenie stanu technicznego narzędzi i urządzeń, 

− 

wybranie  materiałów  potrzebnych  do  wykonania 
zadania, 

10 

 

4.   

Wykonanie zadania: 

− 

demontaż mebla, 

− 

zabezpieczenie elementów drewnianych, 

− 

zabezpieczenie elementów tapicerowanych, 

− 

zabezpieczenie drobnych elementów, 

− 

unieruchomienie drobnych i ruchomych elementów, 

− 

uformowanie paczki, 

− 

dołączenie 

instrukcji 

montażu 

specyfikacji 

elementów, 

− 

zabezpieczenie paczki, 

− 

oznakowanie paczki. 

50 

 

5.    Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6.    Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

15 

 

Razem:  100 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

49–60 

dostateczny 

61–73 

dobry 

74–88 

bardzo dobry 

89–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7. 

LITERATURA 

 
1.  Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 
2.  Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Dzięgielewski  S.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza  i  naprawy.  WSiP, 

Warszawa 1997 

5.  Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 
6.  Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa 1983 
7.  Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996 
8.  Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980 
9.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1988 
10.  Prządka W.: Technologia meblarstwa. Cz.1. WSiP, Warszawa 1994 
11.  Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1994 
12.  Zestawy norm 
13.  http://www.pkn.pl/ 
14.  http://enormy.pl/ 

 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995