3. Przyk³adowe scenariusze lekcji
Ka¿dy nauczyciel indywidualnie przygotowuje siê do poprowadzenia procesu dydak-
tycznego oraz wychowawczego. Inspiracje czerpie z ró¿nych Ÿróde³ oraz w³asnego
doœwiadczenia. Aby osi¹gn¹æ zamierzone efekty nauczania tworzy swój niepowta-
rzalny styl pracy.
Przygotowane przez nas scenariusze lekcji mog¹ stanowiæ dla jednych nauczycieli
punkt wyjœcia do opracowania w³asnego przebiegu zajêæ, dla innych mo¿liwoœæ sko-
rzystania z tej propozycji w czêœci, a nawet w ca³oœci.
Opracowa³yœmy przyk³adowe scenariusze do ka¿dego z trzech obszarów programu
nauczania bezpieczeñstwa drogowego:
3
piesi i turyœci – 2 scenariusze;
3
pasa¿erowie komunikacji zbiorowej i indywidualnej oraz osoby oczekuj¹ce na
przystankach – 1 scenariusz;
3
rowerzyœci – 3 scenariusze.
Scenariusz 1
Temat:
Elementarz pieszego
Czas pracy: 2 godziny lekcyjne.
Cel ogólny
Rozumienie potrzeby ustanawiania zasad w ruchu drogowym oraz ich znaczenie dla
bezpieczeñstwa.
Cele szczegó³owe
Uczeñ:
4
wyjaœnia, jak nale¿y rozumieæ pojêcia: regulamin, zasada oraz elementarz;
4
uzasadnia potrzebê ustanawiania zasad w ruchu drogowym;
4
umie zdefiniowaæ pojêcia: pieszy, uczestnik ruchu drogowego;
4
pos³uguje siê poprawnym s³ownictwem do okreœlania elementów drogi;
4
rozpoznaje miejsca na drodze przeznaczone dla pieszych oraz miejsca przeznaczo-
ne dla kieruj¹cych pojazdami;
4
zna najwa¿niejsze zasady obowi¹zuj¹ce pieszych na drogach publicznych.
Metody i techniki aktywizuj¹ce
Metody: kierowanie dyskusj¹, kierowanie korzystaniem z materia³ów Ÿród³owych,
kierowanie obserwacj¹.
Techniki aktywizuj¹ce: burza mózgów, praca w grupach, pytania i odpowiedzi.
Œrodki dydaktyczne
Podrêcznik z æwiczeniami, S³ownik jêzyka polskiego, Kodeks drogowy, regulamin kla-
sowy lub szkolny, plansze z elementami drogi, 6 arkuszy papieru du¿ego formatu,
kolorowe flamastry.
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
49
Przebieg lekcji
1. Nauczyciel i uczeñ: czynnoœci organizacyjne.
2. Nauczyciel: podaje temat lekcji, zapisuje go na tablicy, prosi o przeczytanie na
g³os regulaminu klasowego.
3. Uczeñ: wybrany odczytuje na g³os regulamin klasowy lub szkolny.
4. Nauczyciel pisze na jednej po³owie tablicy: Co to jest regulamin szkolny?
5. Uczniowie: podaj¹ swoje propozycje, które zapisuj¹ na tablicy.
6. Nauczyciel: kieruje dyskusj¹ na temat potrzeby stosowania regulaminów.
7. Uczniowie: podaj¹ swoje propozycje regulaminu szkolnego.
8. Nauczyciel pisze na drugiej po³owie tablicy pytanie: Co nale¿y rozumieæ przez po-
jêcie zasady?
9. Uczniowie: podaj¹ swoje propozycje, dotycz¹ce rozumienia pojêcia zasady, po
czym zapisuj¹ je na tablicy.
10. Nauczyciel: dzieli klasê na 5 grup (po 5–6 osób) i prosi, aby uczniowie podjêli pró-
bê zdefiniowania pojêæ: zasada, regulamin.
11. Uczniowie: przygotowuj¹ propozycje, a nastêpnie je prezentuj¹.
12. Nauczyciel: poleca przeczytaæ tekst na s. 5. podrêcznika wraz z pierwszym zada-
niem, a nastêpnie prosi, aby uczniowie w grupach podjêli próbê zdefiniowania
pojêcia elementarz oraz krótko uzasadnili, dlaczego s¹ ustanawiane zasady w ru-
chu drogowym.
13. Uczniowie: pracuj¹ w grupach, swoje propozycje zapisuj¹ w formie plakatu na du-
¿ym formacie papieru.
14. Nauczyciel: prosi o przekazanie plakatów i wyznaczenie osoby do zaprezentowa-
nia stanowiska grupy, przyczepia plakaty na tablicy lub œcianie.
15. Uczniowie: wybrani reprezentanci grup przedstawiaj¹ swoje propozycje.
16. Nauczyciel: prosi, aby przeczytaæ ze S³ownika jêzyka polskiego znaczenie pojêæ:
regulamin, zasada, elementarz.
17. Uczniowie: wybrany uczeñ czyta na g³os definicje pojêæ.
18. Nauczyciel: kieruje dyskusj¹, w celu ostatecznego zdefiniowania pojêæ i ustalenia
celowoœci okreœlania zasad w ruchu drogowym. Poleca uczniom zapisaæ propozy-
cje na plakacie.
19. Uczniowie: zapisuj¹ definicje wymienionych pojêæ oraz pisz¹ w zeszytach pytanie:
Dlaczego s¹ ustanawiane zasady w ruchu drogowym? Zapisuj¹ ustalone propozy-
cje odpowiedzi na to pytanie.
20. Nauczyciel zadaje pytanie: Gdzie mo¿na znaleŸæ zbiór zasad ruchu drogowego?
21. Uczniowie: podaj¹ Ÿród³a.
22. Nauczyciel: prosi, aby dzieci podjê³y próbê zdefiniowania pojêæ: uczestnik ruchu,
pieszy, droga i jej podstawowe czêœci. Na tablicy umieszcza planszê przedstawia-
j¹c¹ drogê i jej elementy.
23. Uczniowie: formu³uj¹ definicje oraz opisuj¹ elementy drogi, a nastêpnie podaj¹
ich przeznaczenie.
24. Nauczyciel: prosi, aby odszukaæ i sprawdziæ w Kodeksie drogowym definicje wy-
mienionych pojêæ.
25. Uczniowie: wybrani odczytuj¹ treœæ tych pojêæ.
Poradnik dla nauczyciela
50
26. Nauczyciel: poleca pracê z podrêcznikiem – wykonanie pierwszych dwóch zadañ
z tematu Elementarz pieszego, s. 5.
27. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie.
28. Nauczyciel: sprawdza wykonane zadanie oraz prosi, aby uczniowie w domu opra-
cowali 10 zasad, które powinien znaæ i przestrzegaæ pieszy.
Scenariusz 2
Temat:
Bezpieczne wêdrówki
Czas pracy: 2 godziny lekcyjne.
Cel ogólny
Rozwijanie aktywnych form wypoczynku.
Cele szczegó³owe
Uczeñ:
4
potrafi wyjaœniæ, na czym polega odpowiedzialnie zagospodarowanie wolnego czasu;
4
stosuje poprawne nazewnictwo dotycz¹ce turystyki pieszej;
4
korzysta z ró¿nych Ÿróde³ informacji;
4
weryfikuje wiadomoœci potrzebne do organizowania wycieczek;
4
rozpoznaje zagro¿enia zwi¹zane z turystyk¹;
4
identyfikuje znaki turystyczne;
4
zna i stosuje podstawowe zasady bezpieczeñstwa.
Metody i techniki aktywizuj¹ce
Metody: pogadanka, kierowanie dyskusj¹, kierowanie obserwacj¹, kierowanie korzy-
staniem z materia³ów Ÿród³owych.
Techniki aktywizuj¹ce: pytania i odpowiedzi, projekt, przypadki.
Œrodki dydaktyczne
Zdjêcia fotograficzne, informacja prasowa przygotowana przez nauczyciela, broszu-
ry turystyczne, przewodniki turystyczne, mapy turystyczne wybranych regionów oko-
lic górskich, podrêcznik z æwiczeniami, karta pracy ucznia.
Przebieg lekcji
1. Nauczyciel i uczeñ: czynnoœci organizacyjne.
2. Nauczyciel: podaje temat lekcji, zapisuje go na tablicy, prosi, aby uczniowie po-
wiedzieli, w jaki sposób spêdzaj¹ wolny czas.
3. Uczniowie: wypowiadaj¹ siê na temat sposobów spêdzania wolnego czasu.
4. Nauczyciel: prosi, aby uczniowie wskazali, które sposoby spêdzania wolnego cza-
su mo¿na zaliczyæ do aktywnych, a które do biernych.
5. Uczniowie: podaj¹ swoje propozycje spêdzania wolnego czasu i w odpowiednim
miejscu zapisuj¹ je na tablicy.
6. Nauczyciel: prosi, ¿eby uczniowie podali definicjê turystyki oraz wypowiedzieli siê,
z jakich Ÿróde³ korzystali, aby odszukaæ tê definicjê.
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
51
7. Uczniowie: podaj¹ Ÿród³a, z których korzystali, przedstawiaj¹ swoje propozycje
definicji turystyki.
8. Nauczyciel: proponuje wybraæ najlepsz¹ definicjê.
9. Uczniowie: uzasadniaj¹, która definicja jest najlepsza.
10. Nauczyciel: prosi uczniów, aby wyjêli zdjêcia, które zosta³y zrobione podczas wa-
kacji lub wycieczek, oraz poleca kilkorgu dzieciom opisaæ miejsca przedstawione
na zdjêciach, ubiór uczestników, ewentualnie ich ekwipunek itp.
11. Uczniowie: opisuj¹ miejsca, postaci itp.
12. Nauczyciel: prosi, aby podsumowaæ, jakiego rodzaju by³y to wycieczki.
13. Uczniowie: w postaci swobodnych wypowiedzi dokonuj¹ wstêpnej klasyfikacji
wycieczek ze wzglêdu na:
3
sposób przemieszczania – piesze, rowerem, samochodowe;
3
pokonywanie odleg³oœci – zwiedzanie najbli¿szej okolicy, zwiedzanie odleg³ych
miejscowoœci;
3
czas trwania – jednodniowe, kilkudniowe;
3
rodzaj regionu itp.
14. Nauczyciel: prosi ucznia o odczytanie krótkiej notki w formie informacji praso-
wej, przygotowanej samodzielnie w domu.
15. Uczniowie: wybrany uczeñ czyta.
Gazeta Lokalna Zwiastun
Krynica Górska, 20 czerwca br.
Nie–Szczêœliwa wyprawa
Trzej ch³opcy: Adam, Grzegorz i Pawe³, uczniowie z czwartej klasy szko³y pod-
stawowej siê nudzili. Postanowili samodzielnie wybraæ siê w góry. Nie znali tra-
sy i zab³¹dzili. Zacz¹³ padaæ ulewny deszcz. Ch³opcy nie mieli gdzie siê skryæ.
Byli ubrani w bawe³niane koszulki oraz sportowe szorty, na nogach mieli
trampki. Nie wziêli ze sob¹ ¿adnego ekwipunku. Na szczêœcie spotkali przypad-
kowych turystów, którzy pomogli im bezpiecznie wróciæ do domu. Rodzice
ch³opców nie wiedzieli, ¿e ich dzieci w ten sposób chcia³y spêdziæ wolny czas.
M³odzi turyœci ze swojej wyprawy zapamiêtali tylko tyle, ¿e byli zziêbniêci, g³od-
ni i nie wiedzieli, gdzie szukaæ pomocy.
16. Nauczyciel: rozdaje ka¿demu uczniowi tekst (Karta pracy ucznia – za³¹cznik na
s. 61) i prosi, aby dok³adnie przeanalizowali to zdarzenie w kontekœcie zadanych
pytañ: Co siê sta³o? Dlaczego tak siê sta³o? Co mog³o siê zdarzyæ? Co robiæ, aby ta-
kie zdarzenie nie nast¹pi³o? Dlaczego tak zatytu³owano artyku³?
17. Uczniowie: pracuj¹ samodzielnie, nastêpnie przedstawiaj¹ swoje propozycje.
18. Nauczyciel: prosi, aby uczniowie wymienili Ÿród³a, z których mo¿na dowiedzieæ
siê o miejscach godnych zwiedzania.
19. Uczniowie: wymieniaj¹ takie miejsca.
20. Nauczyciel: prosi, aby uczniowie wyjêli materia³y Ÿród³owe, które przynieœli na
dzisiejsze zajêcia: broszury, mapy, przewodniki, dotycz¹ce turystyki górskiej itp.
Poradnik dla nauczyciela
52
21. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie nauczyciela.
22. Nauczyciel: prosi, aby uczniowie scharakteryzowali poszczególne materia³y,
wskazali na zakres informacji, jakie mo¿na z nich uzyskaæ.
23. Uczniowie: wymieniaj¹ przyniesione materia³y Ÿród³owe i je charakteryzuj¹.
24. Nauczyciel: poleca zwróciæ uwagê na rodzaje znaków informacji turystycznych.
25. Uczniowie: nazywaj¹, opisuj¹ znaki, okreœlaj¹ ich znaczenie.
26. Nauczyciel: poleca rozwi¹zaæ zadanie z podrêcznika (na s. 16), dotycz¹ce rodza-
jów znaków przydro¿nych na trasach turystycznych.
27. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie nauczyciela.
28. Nauczyciel: proponuje, aby na podstawie tekstu przeczytanego z podrêcznika
z æwiczeniami ustaliæ listê zasad, które powinny obowi¹zywaæ w górach.
29. Uczniowie: pracuj¹ samodzielnie, podaj¹ swoje propozycje.
30. Nauczyciel: proponuje, aby w domu ka¿dy uczeñ przygotowa³ projekt regulaminu
turysty – mi³oœnika gór.
Scenariusz 3
Temat:
Bezpieczeñstwo na przystankach komunikacji publicznej
Czas pracy: 2 godziny lekcyjne.
Cel ogólny
Kszta³towanie nawyków zachowania bezpieczeñstwa i kultury bycia na przystankach
komunikacji publicznej.
Cele szczegó³owe
Uczeñ:
4
rozró¿nia w³aœciwe zachowania osób oczekuj¹cych na przystankach komunikacji
publicznej od niew³aœciwych sposobów postêpowania;
4
rozpoznaje znaki drogowe wystêpuj¹ce w pobli¿u przystanków komunikacji pu-
blicznej, nazywa oraz okreœla ich znaczenie;
4
uczy siê szacunku do urz¹dzeñ infrastruktury drogowej;
4
zna zasady bezpiecznego i kulturalnego oczekiwania na przystankach komunikacji
publicznej oraz odczuwa potrzebê stosowania siê do nich;
4
stosuje zasady obowi¹zuj¹ce pieszych;
4
czyta plan miejscowoœci.
Metody i techniki aktywizuj¹ce
Metody: kierowanie obserwacj¹, kierowanie nabywaniem umiejêtnoœci praktycznych
z wykorzystaniem metody pokazu.
Techniki aktywizuj¹ce: pokaz, instrukcja, grupy zadaniowe.
Œrodki dydaktyczne
Arkusz obserwacji, plan miejscowoœci, rozk³ad jazdy, film Bezpieczeñstwo na drodze,
plansze ze znakami drogowymi, 5 kopert.
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
53
Przebieg lekcji
1. Nauczyciel i uczeñ: czynnoœci organizacyjne.
2. Nauczyciel: podaje temat lekcji, zapisuje go na tablicy, nastêpnie prosi, aby
uczniowie uwa¿nie obejrzeli scenkê filmow¹ na temat podró¿owania œrodkami
komunikacji publicznej oraz zastanowili siê, jak czêsto zdarzaj¹ siê sytuacje po-
kazane na filmie i jakie s¹ ich przyczyny.
3. Uczniowie: uwa¿nie ogl¹daj¹ film.
4. Nauczyciel: po projekcji filmu prosi o swobodne wypowiedzi uczniów.
5. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
6. Nauczyciel: prosi, aby dzieci wyjaœni³y, jakiego zachowania nie lubi¹ najbardziej
wœród pasa¿erów œrodków komunikacji publicznej oraz osób oczekuj¹cych na
przystankach.
7. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
8. Nauczyciel: poleca, aby uczniowie wskazali na planszy znaki, które wystêpuj¹
w pobli¿u przystanków komunikacji publicznej.
9. Uczniowie: wybrani pokazuj¹ znaki i opisuj¹ ich znaczenie.
10. Nauczyciel: prosi, aby ka¿de dziecko napisa³o: Jak wygl¹daj¹ pod wzglêdem estety-
ki œrodki transportu zbiorowego oraz przystanki komunikacji publicznej w naszej
miejscowoœci oraz jaki jest ich stan?
11. Uczniowie: pisemnie udzielaj¹ odpowiedzi na pytanie.
12. Nauczyciel: prosi, aby kilkoro uczniów przeczyta³o swoje odpowiedzi.
13. Uczniowie: wybrani czytaj¹ swoje opracowania.
14. Nauczyciel: dzieli uczniów na 5 grup oraz informuje, ¿e ka¿da grupa otrzyma za-
danie do wykonania na nastêpnej lekcji; prosi, aby uczniowie wyznaczyli spoœród
siebie kapitana grupy, nastêpnie mówi, ¿e kapitanowie bêd¹ losowaæ koperty
z zadaniem (w kopercie znajduje siê arkusz obserwacji).
15. Uczniowie: wybrani kapitanowie losuj¹ koperty.
16. Nauczyciel: prosi, aby kapitanowie grup przeczytali na g³os wylosowane zadania.
17. Uczniowie: wymienieni czytaj¹ swoje zadania:
3
pierwsza grupa – obserwowanie zachowañ pieszych, poruszaj¹cych siê w pobli-
¿u przystanku komunikacji publicznej;
3
druga grupa – obserwowanie zachowañ kieruj¹cych pojazdami w pobli¿u przy-
stanku komunikacji publicznej;
3
trzecia grupa – obserwowanie zachowañ osób oczekuj¹cych na przyjazd œrod-
ków komunikacji publicznej;
3
czwarta grupa – obserwowanie zachowañ osób wsiadaj¹cych do œrodków ko-
munikacji publicznej i wysiadaj¹cych z nich na przystankach;
3
pi¹ta grupa – analizowanie wygl¹du przystanku komunikacji publicznej pod
wzglêdem jego estetyki, oznakowania, czytelnoœci rozk³adu jazdy itp.
18. Nauczyciel: informuje uczniów, ¿e swoje spostrze¿enia bêd¹ odnotowywaæ na
wylosowanym arkuszu obserwacji (za³¹cznik na s. 62), omawia jego treœæ oraz wy-
jaœnia, w jaki sposób nale¿y go wype³niaæ.
19. Nauczyciel: prosi o wyjêcie planu miasta oraz okreœlenie, w które miejsca, najle-
piej niedaleko szko³y, udadz¹ siê uczniowie.
20. Uczniowie: analizuj¹ plany miasta, proponuj¹ miejsca obserwacji.
Poradnik dla nauczyciela
54
21. Nauczyciel: prosi o przypomnienie podstawowych zasad dotycz¹cych ruchu pie-
szych w miejscach publicznych.
22. Uczniowie: wybrani omawiaj¹ zasady.
23. Nauczyciel: prosi uczniów o przygotowanie siê do przedstawienia wniosków po
wykonaniu zadania oraz zadaje do domu zadanie z podrêcznika z æwiczeniami
(ss. 10 i 11), dotycz¹ce zasad korzystania ze œrodków komunikacji miejskiej.
Scenariusz 4
Temat:
Poznaj lepiej swój rower
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne.
Cel ogólny
Korzystanie z roweru spe³niaj¹cego wymogi bezpieczeñstwa.
Cele szczegó³owe
Uczeñ:
4
wie, jakie jest obowi¹zkowe wyposa¿enie roweru;
4
potrafi wskazaæ najwa¿niejsze uk³ady roweru;
4
potrafi oceniæ stan techniczny roweru;
4
rozumie, jakie jest znaczenie dobrego stanu technicznego roweru dla bezpieczeñ-
stwa w³asnego i innych u¿ytkowników dróg;
4
wie, od czego zale¿y wygodna i bezpieczna jazda rowerem.
Metody i techniki aktywizuj¹ce
Metody: pokaz, kierowanie nabywaniem praktycznych umiejêtnoœci z zastosowaniem
metody symulacyjnej, kierowanie korzystaniem z materia³ów Ÿród³owych.
Techniki aktywizuj¹ce: pytania i odpowiedzi, æwiczenia.
Œrodki dydaktyczne
Dwa rowery, arkusze spostrze¿eñ (za³¹cznik na s. 63), przybory do pisania, kartka
papieru do notowania.
Przebieg lekcji
1. Nauczyciel: podaje uczniom temat lekcji, informuje, ¿e zajêcia bêd¹ odbywaæ siê
na boisku; prosi, aby uczniowie udali siê z nim na boisko i zabrali dwa rowery.
2. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie.
3. Nauczyciel: prosi, ¿eby uczniowie porównali dwa rowery (jeden jest du¿y, drugi
ma³y; jeden ma wszystkie elementy obowi¹zkowego wyposa¿enie, drugi nie ma
itp.), ponadto prosi jednego ucznia, aby zapisywa³ wszystkie przekazywane spo-
strze¿enia na kartce.
4. Uczniowie: przekazuj¹ s³ownie swoje spostrze¿enia.
5. Uczniowie: jeden uczeñ spisuje spostrze¿enia kole¿anek i kolegów z klasy na
kartce papieru.
6. Nauczyciel: prosi, aby wybrany uczeñ odczyta³ zapisane uwagi.
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
55
7. Uczeñ: czyta spisane spostrze¿enia na g³os.
8. Nauczyciel: rozdaje uczniom arkusze spostrze¿eñ; poleca, aby wysokie dziecko
(ch³opiec lub dziewczynka) usiad³o na ma³ym rowerze, natomiast niskie – na du-
¿ym; nastêpnie prosi ich, by podjêli próbê jazdy tymi rowerami.
9. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie nauczyciela, pozostali obserwuj¹ i swoje uwagi
zapisuj¹ w arkuszu spostrze¿eñ.
10. Nauczyciel zadaje pytanie: Co zaobserwowaliœcie w zaistnia³ej sytuacji?
11. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
12. Nauczyciel: prosi, aby swoje odczucia opowiedzieli uczniowie, którzy podjêli pró-
bê jazdy rowerami.
13. Uczniowie: wypowiadaj¹ swoje odczucia.
14. Nauczyciel: prosi o podsumowanie i zadaje pytanie: Jakie warunki powinien spe³-
niæ rower, ¿eby by³ bezpieczny?
15. Uczniowie: wskazani siê wypowiadaj¹.
16. Nauczyciel zadaje pytanie: Kto wie, które elementy roweru mog¹ byæ regulowane, po
to, ¿eby jazda nim by³a wygodna i bezpieczna?
17. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
18. Nauczyciel: prosi dwóch uczniów o zró¿nicowanym wzroœcie, by stanêli obok
wiêkszego roweru.
19. Uczniowie: wskazani wykonuj¹ polecenie.
20. Nauczyciel: poleca wyregulowaæ wysokoœci siode³ka i kierownicy do wzrostu
ni¿szego ucznia.
21. Uczniowie: wskazani wykonuj¹ polecenie.
22. Nauczyciel: prosi ni¿sze dziecko, by wsiad³o na rower.
23. Uczeñ: ni¿sze dziecko wsiada na rower.
24. Nauczyciel: poleca ni¿szemu uczniowi, by przejecha³ siê tym rowerem, a nastêpnie
zadaje mu pytanie: Czy czujesz siê wygodnie i bezpiecznie na takim rowerze?
25. Uczeñ: wypowiada swoje odczucia oraz rusza.
26. Nauczyciel: prosi, aby pozostali uczniowie uwa¿nie obserwowali sposób jazdy wy-
typowanego kolegi lub kole¿anki.
27. Uczniowie: obserwuj¹ jazdê rowerem kolegi lub kole¿anki, swoje uwagi zapisuj¹
w arkuszu spostrze¿eñ.
28. Nauczyciel: poleca wy¿szemu wzrostem uczniowi przejechaæ siê na tak wyregulo-
wanym rowerze, a pozosta³ym uwa¿nie go obserwowaæ.
29. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie nauczyciela.
30. Nauczyciel zadaje pytania uczniowi wytypowanemu do jazdy rowerem: Jak oce-
niasz swoj¹ jazdê pod wzglêdem wygody i bezpieczeñstwa?
31. Uczeñ: siê wypowiada.
32. Nauczyciel: prosi pozosta³ych uczniów o przekazanie swoich spostrze¿eñ.
33. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
34. Nauczyciel: poleca dostosowaæ elementy roweru do wzrostu wy¿szego ucznia,
a nastêpnie jeszcze raz proponuje mu przejechaæ siê nim, prosi ¿eby po zakoñ-
czeniu jazdy powiedzia³ swoje odczucia.
35. Uczeñ: wykonuje polecenie.
36. Nauczyciel: prosi uczniów o podsumowanie obu sytuacji, w których znajdowali siê
ich koledzy lub kole¿anki.
Poradnik dla nauczyciela
56
37. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
38. Nauczyciel: prosi kilku uczniów, aby pokazali podstawowe uk³ady roweru i krót-
ko je scharakteryzowali.
39. Uczniowie: wytypowani wykonuj¹ polecenie, pozostali bior¹ udzia³ w opisywaniu
znaczenia uk³adów.
40. Nauczyciel: prosi, aby uczniowie ocenili stan techniczny wymienionych pojazdów.
41. Uczniowie: przekazuj¹ swoje uwagi.
42. Nauczyciel: prosi, aby uczniowie w domu przeczytali tekst z podrêcznika z æwicze-
niami z rozdzia³u Poznaj lepiej swój rower (ss. 26-31) i wykonali cztery pierwsze
zadania, do których rozwi¹zania mog¹ korzystaæ z ró¿nych Ÿróde³ informacji.
Scenariusz 5
Temat:
Drogi przeznaczone dla rowerzystów
Czas pracy: 1 godzina lekcyjna.
Cel ogólny
Œwiadome i bezpieczne korzystanie z dróg przeznaczonych dla rowerzystów.
Cele szczegó³owe
Uczeñ:
4
potrafi wymieniæ miejsca przeznaczone dla rowerzystów oraz je scharakteryzowaæ;
4
identyfikuje znaki wystêpuj¹ce w pobli¿u miejsc przeznaczonych dla rowerzystów,
nazywa i okreœla ich znaczenie;
4
zna zachowania zabronione rowerzystom i dostrzega potrzebê przestrzegania
wszelkich zakazów;
4
wie, na czym polega zasada ruchu prawostronnego i zdaje sobie sprawê, jak wa¿-
ne jest stosowanie siê do niej;
4
jest œwiadomy, co do postêpowania zgodnie z wymogami wspó³¿ycia spo³ecznego
wobec innych u¿ytkowników dróg.
Metody i techniki aktywizuj¹ce
Metody: kierowanie dyskusj¹, kierowanie korzystaniem z materia³ów Ÿród³owych.
Techniki aktywizuj¹ce: metaplan, pytania i odpowiedzi.
Œrodki dydaktyczne
Pude³ko na kartki, kartka papieru dla ka¿dego dziecka, ma³e karteczki samoprzylep-
ne (najlepiej w czterech kolorach), papier du¿ego formatu, podrêcznik z æwiczenia-
mi, plansze ze znakami drogowymi.
Przebieg lekcji
1. Nauczyciel i uczeñ: czynnoœci organizacyjne.
2. Nauczyciel: podaje temat zajêæ, zapisuje go na tablicy; nastêpnie zapisuje polece-
nia: Wymieñ miejsca, gdzie jeŸdzisz rowerem. Wymieñ miejsca przeznaczone na dro-
dze dla rowerzysty. Poleca uczniom napisaæ odpowiedzi na kartce, bez podawania
swojego nazwiska.
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
57
3. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie.
4. Nauczyciel: wyznacza ucznia, który zbiera kartki z odpowiedziami.
5. Uczeñ: wyznaczony wk³ada kartki do pude³ka.
6. Nauczyciel: prosi jednego ucznia, aby g³oœno przeczyta³ teksty z kartek, i drugie-
go, by zapisywa³ je na tablicy pod odpowiednim zdaniem.
7. Uczniowie: wybrani wykonuj¹ polecenie.
8. Nauczyciel: prosi o odczytanie treœci zapisu na tablicy.
9. Uczniowie: wskazani wykonuj¹ polecenie.
10. Nauczyciel: prosi, ¿eby uczniowie wypowiedzieli siê, jakich zasad powinni prze-
strzegaæ rowerzyœci na drodze oraz co jest zabronione rowerzystom.
11. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
12. Nauczyciel: przyczepia do tablicy plakat z nastêpuj¹cymi pytaniami: Co zrobiæ,
aby rowerzyœci stosowali siê do zasad ruchu drogowego? (jako pierwsze), poni¿ej:
Czy rowerzyœci przestrzegaj¹ zasad ruchu drogowego? Dlaczego rowerzyœci postêpuj¹
w okreœlony sposób? Dlaczego rowerzyœci powinni postêpowaæ zgodnie z okreœlony-
mi zasadami? Jakie mamy wnioski w tej sprawie? (Pod ka¿dym pytaniem powinno
znajdowaæ siê wolne miejsce na wpisanie odpowiedzi uczniów).
13. Nauczyciel: prosi o odczytanie pytañ, nastêpnie wyjaœnia, na czym bêdzie polega-
³o zadanie dzieci; prosi ¿eby uczniowie zastanowi³y siê nad ka¿dym pytaniem
i swoje propozycje odpowiedzi umieœcili na samoprzylepnych karteczkach w od-
powiednim kolorze pod ka¿dym pytaniem (ka¿de pytanie jest oznaczone okreœlo-
nym kolorem karteczki).
14. Uczniowie: pisz¹ odpowiedzi, nastêpnie przyklejaj¹ je w odpowiednich miejscach.
15. Nauczyciel: prosi o odczytanie odpowiedzi, nastêpnie kieruje dyskusj¹ w celu wy-
pracowania ostatecznych wniosków.
16. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie.
17. Nauczyciel: prosi o zapoznanie siê z tekstem w podrêczniku z æwiczeniami, tak¿e
z radami dla rowerzysty, oraz rozwi¹zanie pierwszego zadania ze s. 44.
18. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie.
19. Nauczyciel: prosi o pokazanie znaków na planszy dotycz¹cych oznaczenia dróg
i przejazdów dla rowerzystów oraz ich omówienie.
20. Uczniowie: wykonuj¹ polecenie.
21. Nauczyciel: prosi, ¿eby uczniowie zanotowali zaobserwowane sytuacje niew³aœci-
wego zachowania wœród uczestników ruchu drogowego podczas dzisiejszej drogi
ze szko³y do domu.
Poradnik dla nauczyciela
58
Scenariusz 6
Temat:
Wa¿ne regu³y postêpowania w ruchu drogowym
Czas pracy: 1 godzina lekcyjna.
Cel ogólny
Poznanie hierarchii stosowania siê do znaków drogowych, sygna³ów œwietlnych oraz
poleceñ dawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem.
Cele szczegó³owe
Uczeñ:
4
rozpoznaje znaki decyduj¹ce o pierwszeñstwie przejazdu lub ust¹pieniu pierw-
szeñstwa, nazywa oraz opisuje ich znaczenie;
4
potrafi wyjaœniæ, co to jest regu³a postêpowania;
4
rozpatruje zasady pierwszeñstwa przejazdu zgodnie z hierarchi¹ postêpowania
w ruchu drogowym;
4
jest œwiadomy konsekwencji niew³aœciwych zachowañ w pobli¿u miejsc krzy¿owa-
nia siê torów ró¿nych pojazdów.
Metody i techniki aktywizuj¹ce
Metody: kierowanie nabywaniem umiejêtnoœci praktycznych z wykorzystaniem
symulacji, kierowanie korzystaniem z materia³ów Ÿród³owych, kierowanie dyskusj¹,
pogadanka.
Techniki aktywizuj¹ce: inscenizacja, pytania i odpowiedzi.
Œrodki dydaktyczne
S³ownik jêzyka polskiego, podrêcznik z æwiczeniami, kartki z tekstem, plansze ze zna-
kami drogowymi, Kodeks drogowy.
Przebieg lekcji
1. Nauczyciel i uczniowie: czynnoœci organizacyjne.
2. Nauczyciel: podaje temat lekcji i zapisuje go na tablicy oraz zadaje pytanie: Kto
spoœród was spróbowa³by wyjaœniæ, czego nauczymy siê na tych zajêciach?
3. Uczniowie: zg³aszaj¹ siê, ewentualnie nauczyciel w razie braku chêtnych typuje
uczniów do odpowiedzi.
4. Nauczyciel: prosi, aby wyjaœniæ: Co nale¿y rozumieæ przez okreœlenie regu³a?
5. Uczniowie: próbuj¹ zdefiniowaæ to pojêcie.
6. Nauczyciel: proponuje przeczytaæ definicjê w S³owniku jêzyka polskiego.
7. Uczniowie: wytypowany uczeñ odczytuje treœæ definicji.
8. Nauczyciel: pisze na tablicy pytania: Po co s¹ regu³y? Dlaczego siê je okreœla? Co
nale¿y rozumieæ przez okreœlenie hierarchia wa¿noœci regu³ postêpowania?
9. Uczniowie: wyjaœniaj¹.
10. Nauczyciel: prosi trzech uczniów na œrodek klasy. Podaje im karteczki z tekstem.
Ka¿dy uczeñ ma inny tekst. Informuje ich, ¿e s¹ aktorami, którym przydzielono
okreœlone role. Pierwszy uczeñ jest narratorem, drugi wystêpuje w roli kierowcy
samochodu, trzeci zaœ jest rowerzyst¹.
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
59
11. Narrator mówi: jesteœmy na skrzy¿owaniu, do którego zbli¿a siê rowerzysta i samo-
chód; sygnalizacja siê popsu³a, a niestety znaki drogowe zosta³y zniszczone. Policja
zosta³a powiadomiona i ju¿ jedzie. Jak w tej sytuacji powinien post¹piæ rowerzysta,
który widzi, ¿e samochód nadje¿d¿a z jego prawej strony? Jest to taka sama sytuacja,
jak¹ pokazano na drugim rysunku ze s. 58 podrêcznika z æwiczeniami.
12. Uczniowie: przygl¹daj¹ siê sytuacji przedstawionej na rysunku.
13. Uczeñ–rowerzysta mówi: w tej sytuacji ja mam pierwszeñstwo!.
14. Uczeñ kieruj¹cy samochodem mówi: to ja, w tej sytuacji mam pierwszeñstwo!
15. Narrator mówi: powiedzcie, kto w tej sytuacji mówi prawdê – rowerzysta czy kierow-
ca samochodu!
16. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
17. Nauczyciel: prosi, aby wytypowany uczeñ w ca³oœci odczyta³ treœæ art. 5. Kodeksu
drogowego.
18. Uczniowie: wytypowany czyta na g³os tekst art. 5. Kodeksu drogowego.
19. Nauczyciel zadaje pytania: Co jest wa¿niejsze – polecenia osoby uprawnionej, czy
sygna³y œwietlne? Co jest wa¿niejsze – znaki drogowe, czy sygna³y œwietlne? Co jest
najwa¿niejsze?
20. Uczniowie: udzielaj¹ odpowiedzi.
21. Nauczyciel: poleca samodzielnie rozwi¹zaæ pozosta³e zadania ze ss. 57 i 58.
22. Uczniowie: samodzielnie pracuj¹.
23. Nauczyciel: poleca wybranym uczniom przedstawiæ sposób rozwi¹zania zdania,
pozostali uczniowie sprawdzaj¹, czy poprawnie wykonali zadanie.
24. Nauczyciel: prosi, aby uczniowie sami podsumowali, czego nauczyli siê na dzisiej-
szej lekcji i jak s¹dz¹, dlaczego temat ten jest bardzo wa¿ny.
25. Uczniowie: siê wypowiadaj¹.
Poradnik dla nauczyciela
60
Za³¹cznik do scenariusza 2.
Karta pracy ucznia
Przeczytaj tekst.
Gazeta lokalna Zwiastun,
Krynica Górska, 20 czerwca br.
Nie–Szczêœliwa Wyprawa
Trzej ch³opcy: Adam, Grzegorz i Pawe³, uczniowie z czwartej klasy szko³y podstawowej
siê nudzili. Postanowili samodzielnie wybraæ siê w góry. Nie znali trasy i zab³¹dzili. Za-
cz¹³ padaæ ulewny deszcz. Ch³opcy nie mieli gdzie siê skryæ. Byli ubrani w bawe³niane
koszulki oraz sportowe szorty, na nogach mieli trampki. Nie wziêli ze sob¹ ¿adnego ekwi-
punku. Na szczêœcie spotkali przypadkowych turystów, którzy pomogli im bezpiecznie
wróciæ do domu. Rodzice ch³opców nie wiedzieli, ¿e ich dzieci w ten sposób chcia³y spê-
dziæ wolny czas. M³odzi turyœci ze swojej wyprawy zapamiêtali tylko tyle, ¿e byli zziêbniê-
ci, g³odni i nie wiedzieli, gdzie szukaæ pomocy.
Odpowiedz na pytania:
1. Co siê sta³o?
2. Dlaczego tak siê sta³o?
3. Co mog³o siê zdarzyæ?
4. Co robiæ, aby takie zdarzenie nie nast¹pi³o?
5. Dlaczego tak zatytu³owano artyku³?
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
61
Za³¹cznik do scenariusza 3.
Arkusz obserwacji
Grupa nr
_____________________
Nazwiska cz³onków grupy:
_____________________________________________________________________________
Temat zadania:
___________________________________________________________________________________________
Miejsce obserwacji:
______________________________________________________________________________________
Czas obserwacji:
__________________________________________________________________________________________
Data wykonania zadania:
______________________________________________________________________________
Liczba obiektów
Obserwacje/spostrze¿enia
Uwagi
pozytywne
negatywne
Wyjaœnienie:
3
liczba obiektów – dotyczy odpowiednio: pieszych, kieruj¹cych pojazdami, osób
oczekuj¹cych na przystankach komunikacji publicznej, osób wsiadaj¹cych lub wy-
siadaj¹cych ze œrodków komunikacji publicznej, analizowanych przystanków, w za-
le¿noœci od wykonywanego zadania przez w³aœciwe grupy;
3
obserwacje/spostrze¿enia pozytywne – nale¿y wpisaæ rodzaj zaobserwowanych
w³aœciwych zachowañ lub opisaæ estetyczny wygl¹d przystanku;
3
obserwacje/spostrze¿enia negatywne – nale¿y wpisaæ rodzaj zaobserwowanych nie-
w³aœciwych zachowañ lub opisaæ nieestetyczny wygl¹d przystanku.
Wnioski z obserwacji (podaæ kilka):
Poradnik dla nauczyciela
62
Za³¹cznik do scenariusza 4.
Arkusz spostrze¿eñ
Imiê i nazwisko ucznia obserwuj¹cego sytuacje:
__________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________
Klasa:
_____________________
Data:
______________________
Wyjaœnienie:
Tabelê nale¿y wype³niaæ odpowiednio dla nastêpuj¹cych sytuacji:
1. Rowerzysta wysokiego wzrostu na niew³aœciwie wyregulowanym rowerze dosto-
sowanym dla osoby ni¿szego wzrostu.
2. Rowerzysta niskiego wzrostu na niew³aœciwie wyregulowanym rowerze dosto-
sowanym dla osoby wy¿szego wzrostu.
Wyjaœnienie:
Tabelê nale¿y wype³niaæ odpowiednio dla nastêpuj¹cych sytuacji:
1. Rowerzysta niskiego wzrostu na w³aœciwie wyregulowanym rowerze.
2. Rowerzysta wysokiego wzrostu na w³aœciwie wyregulowanym rowerze.
Wykonywane
czynnoœci
Sposób wykonania
Uwagi dotycz¹ce
u³o¿enia sylwetki
poprawnie (+)
niepoprawnie (–)
1
2
1
2
Wsiadanie na rower
Ruszanie
Jazda po prostej
Hamowanie
Zatrzymanie
Wykonywane
czynnoœci
Sposób wykonania
Uwagi dotycz¹ce
u³o¿enia sylwetki
poprawnie (+)
niepoprawnie (–)
1
2
1
2
Wsiadanie na rower
Ruszanie
Jazda po prostej
Hamowanie
Zatrzymanie
Przyk³adowe scenariusze lekcji
www.wsip.com.pl
63