background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Alicja Jędrzejczyk 

 
 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 
322[01].Z4.01
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. med. Ewa Rusiecka 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Alicja Jędrzejczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Halina Śledziona 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[01].Z4.01 
„Prowadzenie  dokumentacji  stomatologicznej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

13 

5.1. Dokumentacja medyczna 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Regulacje prawne oraz komputerowa dokumentacja medyczna 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

19 
33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który  będzie  pomocny 

w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

asystentka 

stomatologiczna.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  „Poradnik 

dla  ucznia”.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie 
z poradnika do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  w  „Poradniku  dla  ucznia”  podzielony  jest  na  rozdziały.  Podczas 

realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazane  jest  zwrócenie  uwagi  na  następujące 
elementy: 

 

materiał 

nauczania–w 

miarę 

moŜliwości 

uczniowie 

powinni 

przeanalizować 

samodzielnie, 

 

pytania  sprawdzające,  które  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny 
oraz czy jest przygotowany do wykonania ćwiczeń, 

 

ć

wiczenia  -  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  umiejętności  praktyczne,  przedstawiono  róŜne  propozycje 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  wykonania,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości ich realizacji w szkole, 

 

sprawdzian  postępów  –  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte, uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  co  będzie  stanowić 
o stopniu opanowania określonego zakresu materiału, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  „Ewaluacja  osiągnięć  ucznia”  zawierają  zadania 
z zakresu  całej  jednostki  modułowej,  sugeruje  się,  aby  wykorzystać  zaproponowane 
narzędzia  do  oceny  uczniów,  wyniki  osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić 
podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową, 
nauczyciel  moŜe  zastosować  narzędzie  pomiaru  według  własnego  projektu  oraz 
zaproponować  własną  skalę  ocen,  naleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody  polecane  do  stosowania  podczas  kształcenia  modułowego  to  dyskusja 

dydaktyczna,  ćwiczenia  praktyczne,  metoda  projektów,  metoda  przewodniego  tekstu, 
elementy wykładu konwersatoryjnego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[01].Z4 

Dokumentacja usług 

medycznych 

 

322[01].Z4.01 

Prowadzenie dokumentacji 

stomatologicznej 

 

322[01].Z4.02 

Prowadzenie dokumentacji 

administracyjnej  

 

 

322[01].Z4 

Dokumentacja usług 

medycznych 

 

322[01].Z4.01 

Prowadzenie dokumentacji 

stomatologicznej 

 

322[01].Z4.02 

Prowadzenie dokumentacji 

administracyjnej  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

czytać ze zrozumieniem teksty przepisów prawa, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

identyfikować stanowiska pracy, 

 

wykonywać prace zgodnie z zasadami bhp, 

 

obsługiwać urządzenia techniczne, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

korzystać z wyszukiwarek internetowych, 

 

planować i organizować własną pracę, 

 

współpracować samodzielnie i w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

wyjaśnić pojęcie dokumentacji medycznej, 

 

scharakteryzować dokumentację medyczną indywidualną, 

 

scharakteryzować dokumentację medyczną zbiorczą, 

 

zinterpretować  przepisy  prawa  dotyczące  sporządzania,  prowadzenia  i  udostępniania 
dokumentacji medycznej, 

 

określić zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji stomatologicznej, 

 

określić zasady prowadzenia indywidualnej dokumentacji stomatologicznej, 

 

wykonać czynności związane z wypełnianiem indywidualnej dokumentacji pacjenta, 

 

określić zasady udostępniania dokumentacji stomatologicznej, 

 

posłuŜyć się dokumentacją medyczną róŜnych poradni stomatologicznych, 

 

zaplanować terminy wizyt pacjentów u lekarza dentysty, 

 

wypełnić kopertę poradni stomatologicznej, 

 

załoŜyć kartę choroby pacjenta poradni stomatologicznej,  

 

posłuŜyć  się  programami  komputerowymi  podczas  zakładania  i  prowadzenia 
dokumentacji stomatologicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[01].Z4.01

 

Temat:   Uzupełnianie dokumentacji stomatologicznej.  

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  w  zakresie  odpowiedniego  doboru  druków 

i uzupełniania dokumentacji stomatologicznej 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić jakie druki są niezbędne w gabinecie stomatologicznym, 

 

dobrać odpowiednie druki do aktualnej potrzeby,  

 

przeprowadzić wywiad z pacjentem, 

 

uzupełnić druki na podstawie zdobytych informacji. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy samodzielnej i w zespole, 

 

oceny pracy, 

 

pozyskiwanie informacji z róŜnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

elementy wykładu, 

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

praca z dokumentami. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne
 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura, 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

druki. 

 
Zadanie dla ucznia 

Pracując  w  parach  uzupełnijcie  wzajemnie  kartę  choroby  dla  poradni  stomatologicznej 

kolegi/koleŜanki na podstawie danych otrzymanych w wywiadzie.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca z dokumentami. 

 

Faza I Informacje 
1.

 

Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć, kaŜdy zespół ma zastanowić się 
nad wyborem odpowiednich druków, które będą potrzebne do wykonania ćwiczenia.  

 

Faza II Przygotowanie  
1.

 

Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  KaŜdy  zespół  przeprowadza  wywiad. 
Dokonuje opisu w karcie choroby dla poradni stomatologicznej. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
Faza III Prezentacja osiągniętych wyników 
1.

 

Uczniowie przedstawiają efekty własnej pracy. 

2.

 

KaŜdy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela. 

 
Faza IV Analiza końcowa 
1.

 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności i uzasadniają dlaczego. 

2.

 

Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć. 

3.

 

Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Dokumentacja usług medycznych 322[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[01].Z4.01

 

Temat:   Dokumentacja medyczna poradni stomatologicznych róŜnych specjalności. 

Cel ogólny:   Przygotowanie  dokumentacji  medycznej  poradni  stomatologicznych  róŜnych 

specjalności. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜniać dokumenty, z którymi moŜna się spotkać w poradni stomatologicznej, 

 

określić dokumentację medyczną poradni stomatologicznych róŜnych specjalności, 

 

dobrać odpowiednie dokumenty do róŜnych poradni,  

 

przygotować całą dokumentację medyczną.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy indywidualnej i grupowej, 

 

pozyskiwanie informacji z róŜnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne
  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych

 
Zadanie dla ucznia
 

Pracując w parach, wylosujcie po jednym z arkuszy ćwiczeń. Uzupełnijcie je korzystając 

ze wcześniej zdobytej wiedzy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Arkusz nr 1 
 

Wymień,  z  czego  składa  się  dokumentacja 
poradni ortodontycznej: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wymień,  z  czego  składa  się  dokumentacja 
poradni stomatologii dziecięcej: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Arkusz nr 2 
 

Wymień,  z  czego  składa  się  dokumentacja 
poradni chirurgii stomatologicznej: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wymień,  z  czego  składa  się  dokumentacja 
poradni 

protetyki 

stomatologicznej 

i pracowni protetycznej: 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 
 
 
 
 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

 
Faza właściwa 

Praca metodą teksu przewodniego. 

 
Faza I Informacje 
1.

 

Nauczyciel  informuje  o  sposobie  realizacji  tematu  zajęć  -  kaŜdy  uczeń  ma  wybrać 
dowolny arkusz ćwiczeniowy, a następnie go uzupełnić.  

 
Faza II Planowanie i wykonanie 
1.

 

Uczniowie  pracują  w  grupach  2-osobowych.  Po  wyborze  arkusza  ćwiczeń  samodzielnie 
uzupełniają go na podstawie literatury i dostępnych informacji.  

 
Faza V Prezentacja  
1.

 

Uczniowie przedstawiają efekty prac. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  trudności. 

Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, 
jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na  przyszłość.  Uczniowie  wskazują 
korzyści z realizacji ćwiczenia. Nauczyciel ocenia pracę uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1. 

Dokumentacja medyczna 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij  zasady  prowadzenia  szczegółowej  dokumentacji  medycznej  na  podstawie 

informacji zawartych w poradniku dla ucznia. Przedstaw je w formie pisemnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

przeanalizować odpowiedni materiał w „Poradniku dla ucznia”,  

3)

 

sformułować notatkę,  

4)

 

sprawdzić  poprawność  wykonania  zadania  przez  porównanie  z  pozostałymi 
kolegami/koleŜankami w klasie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt, 

 

materiały do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij arkusz ćwiczeniowy dotyczący zasad prowadzenia szczegółowej dokumentacji 

medycznej. Wymień co określają poszczególne identyfikatory.  
 

Identyfikatory zakładu opieki zdrowotnej określają 




Identyfikatory osoby określają 






Identyfikatory osoby (lekarza) udzielającej świadczeń 
określają 



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Informacje medyczne 



 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 

3)

 

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt lub arkusz pracy, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  arkusz  ćwiczeniowy  wpisując  w  tabelę  rodzaje  i  podstawowe  funkcje 

dokumentacji medycznej.  
 

Podstawowe funkcje dokumentacji medycznej  1 









10 

Rodzaje dokumentacji medycznej 










10 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 

3)

 

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt lub arkusz pracy, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

Ćwiczenie 4  

Pracując  w  parach  uzupełnijcie  wzajemnie  kartę  stomatologiczną  kolegi/koleŜanki  na 

podstawie danych otrzymanych w wywiadzie.  
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przeprowadzić wywiad, 

3)

 

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt lub arkusz pracy – karta stomatologiczna, badanie stomatologiczne, 

 

materiały piśmiennicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.2. 

Regulacje  prawne  oraz  komputerowa  dokumentacja 
medyczna

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Na  podstawie  zdobytej  wiedzy  uzupełnij  poniŜszy  arkusz  pracy.  Zastanów  się,  jaki 

system ewidencji sam byś wybrał.  
 

 

Przykłady: 

Wady ewidencji i prowadzenia 
dokumentacji w systemie komputerowym
 

 
 
 
 
 

Zalety ewidencji i prowadzenia 
dokumentacji w systemie komputerowym
 

 
 
 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 

3)

 

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt lub arkusz pracy, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 2  

Na  podstawie  zdobytej  wiedzy  uzupełnij  poniŜszy  arkusz  pracy  zaznaczając  poprawne 

odpowiedzi znakiem „x” w odpowiedniej rubryce.  

 

Lp.  Twierdzenia: 

Prawda 

Fałsz 

Zakłady opieki zdrowotnej zobowiązane są dokumentować 
udzielanie  usługi  medycznej  w  „ksiąŜeczce  usług 
medycznych” 

 

 

Dokumentacja medyczna nie podlega szczególnej ochronie 
prawnej ze względu na ochronę dóbr osobistych pacjentów 

 

 

Osoba wydająca dokument medyczny zewnętrzny nie musi 
odnotowywać  w  dokumentach  wewnętrznych  faktu 
wydania  dokumentu,  jego  rodzaju  i  adresata  (odbiorcy), 
daty wydania. 

 

 

Dokumentacja  wewnętrzna  moŜe  być  udostępniona  na 
potrzeby stacji sanitarno-epidemiologicznych 

 

 

Dokumentacja 

ewidencyjna 

pacjentów 

moŜe 

być 

prowadzona w systemie bibliotecznym 

 

 

Przykładem 

programu 

komputerowego 

stosowanego 

w zakładach  opieki  zdrowotnej  jest:  program  K.S.-
PRZYCHODNIA '98 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału „Materiał nauczania”.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdanie zawarte w arkuszu ćwiczeniowym, 

3)

 

uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt lub arkusz pracy, 

 

materiały piśmiennicze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
stomatologicznej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 8, 11, 12, 14 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi1. a, 2. a, 3. c, 4. d, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. c, 19. d, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać analizy aspektów prawnych 

PP 

Scharakteryzować dokumenty medyczne

 

Wyjaśnić wady komputerowego systemu 
prowadzenia dokumentacji medycznej 

Scharakteryzować dokumenty medyczne

 

Stosować system umawiania wizyt 

Wskazać podstawowe funkcje dokumentacji 
medycznej 

Identyfikować indywidualną dokumentację 
medyczną 

Określić moŜliwości udostępniania 
dokumentacji medycznej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sporządzić dokumentację poradni chirurgii 
stomatologicznej 

10 

Określić identyfikatory osoby, której 
dokumentacja dotyczy 

d

 

11  Stosować system umawiania wizyt 

PP 

12 

Stosować zasady szczegółowego prowadzenia 
dokumentacji medycznej 

PP 

13 

Prowadzić dokumentację szkolnej poradni 
stomatologicznej 

14  Posługiwać się sygnaturami dokumentacji 

PP 

15 

Posługiwać się niestandardową dokumentacją 
stomatologiczną 

b

 

16 

Dokonać analizy dokumentów wewnętrznych 
poradni 

PP 

17  Prowadzić dokumentację medyczną 

18 

Prowadzić dokumentację medyczną 
indywidualną 

19  Scharakteryzować dokumenty medyczne

 

20 

Scharakteryzować dokumenty pomocnicze 
zewnętrzne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Tobie  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Tobie wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Sporządzania, prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej, nie dotyczy 
a)

 

Ustawa z dnia 30 lutego 1995 roku „O dokumentacji gabinetów stomatologicznych”. 

b)

 

Ustawa z dnia 5 grudnia 1996 roku „O zawodzie lekarza”

.

 

c)

 

Ustawy  z  dnia  20  czerwca  1997  roku  „O  zmianie  ustawy  o  zakładach  opieki 
zdrowotnej oraz o zmianie niektórych innych ustaw”. 

d)

 

Ustawa z dnia 6 lutego 1997 roku „O powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym". 

 
2.

 

Druk Badanie ortodontyczne zawiera informacje na temat 
a)

 

stanu 

ogólnego 

organizmu, 

badania 

szczegółowego 

specjalistycznego, 

szczegółowego rozpoznania i leczenia. 

b)

 

szczegółowego rozpoznania lecz bez wskazań leczniczych. 

c)

 

stanu ogólnego bez badań specjalistycznych. 

d)

 

stanu ogólnego organizmu bez badania szczegółowego. 

 

3.

 

Wadą komputerowego systemu prowadzenia dokumentacji medycznej jest 
a)

 

moŜliwość prowadzenia dokumentacji niemedycznej. 

b)

 

moŜliwością korekt bez skreśleń. 

c)

 

koszt zakupu i wdroŜenia sieci komputerowej w skali zakładu opieki zdrowotnej. 

d)

 

czas sporządzania dokumentacji medycznej zarówno indywidualnej jak i zbiorczej. 

 

4.

 

Odpowiedzią prawdziwą jest 
a)

 

Karta  choroby  Poradni  stomatologicznej  nie  zawiera  informacji  na  temat  stanu 
szkliwa. 

b)

 

Karta  choroby  Poradni  stomatologicznej  nie  zawiera  informacji  na  temat  zaburzeń 
ortodontycznych. 

c)

 

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie musi posiadać pieczątki poradni. 

d)

 

Karta  choroby  Poradni  stomatologicznej  zawiera  informacje  na  temat  leczenia 
i zaleceń lekarza. 

 
5.

 

Niewłaściwy system umawiania wizyt w gabinecie lekarskim powoduje 
a)

 

nieprzekraczanie liczby godzin pracy w ciągu dnia

.

 

b)

 

przyjmowanie pacjentów o czasie. 

c)

 

uniknięcie pośpiechu, zminimalizowanie stresu

.

 

d)

 

powstanie nieproduktywnego czasu pracy

.

 

 
6.

 

Do podstawowej funkcji dokumentacji medycznej nie naleŜy 
a)

 

funkcja konsultacyjna. 

b)

 

funkcja konstytucyjna. 

c)

 

funkcja archiwalna. 

d)

 

funkcja prawna. 

 

7.

 

Indywidualnej dokumentacji medycznej nie stanowią 
a)

 

zbiory dokumentów medycznych zawierające dane i informacje medyczne. 

b)

 

informacje medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjenta. 

c)

 

dane statystyczne. 

d)

 

informacje medyczne dotyczące udzielanych świadczeń zdrowotnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

8.

 

Dokumentacja medyczna zewnętrzna 
a)

 

moŜe  być  przekazywana  i  udostępniana  opiekunom  prawnym,  istnieje  całkowity 
zakaz przekazywania jej osobom prawnym i instytucjom mającym ustawowe prawa 
i obowiązki do przyjmowania i gromadzenia dokumentacji medycznej. 

b)

 

moŜe  być  przekazywana  i  udostępniana  tylko  pacjentowi,  nie  moŜna  jej  udostępnić 
opiekunom prawnym. 

c)

 

nie  moŜe  być  przekazywana  i  udostępniana  pacjentowi  poniewaŜ  stanowi 
dokumentację prywatną lekarza. 

d)

 

nie  podlega  tym  rygorom  o  ograniczeniu  jej  dostępności  z  racji  jej  przeznaczenia 
i funkcji. 

 
9.

 

Który dokument nie naleŜy do dokumentacji poradni chirurgii stomatologicznej 
a)

 

karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej. 

b)

 

ksiąŜka operacyjna. 

c)

 

rejestr pacjentów leczonych protetycznie. 

d)

 

karta znieczulenia ambulatoryjnego. 

 

10.

 

Do identyfikatorów osoby, której dokumentacja dotyczy nie naleŜą 
a)

 

płeć. 

b)

 

adres. 

c)

 

numer – PESEL. 

d)

 

numer wpisu do rejestru. 

 
11.

 

Odpowiedzią poprawną jest 
a)

 

wizyty protetyczne najdogodniej planować wczesnym porankiem. 

b)

 

wybieranie  odcieni  protez  i  tym  podobne  czynności  najlepiej  wykonuje  się 
wieczorem. 

c)

 

małe dzieci (9 lat i mniej) są bardziej podatne na leczenie przed godziną 10:30. 

d)

 

kaŜde trudne leczenie najlepiej planować w godzinach wieczornych. 

 
12.

 

Zasady szczegółowe prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą 
a)

 

wiarygodności  dokumentacji  pozwalającej  na  odtworzenie  przebiegu  choroby 
i leczenia. 

b)

 

identyfikatorów zakładu opieki zdrowotnej (poradni) w formie nadruku lub pieczęci. 

c)

 

identyfikatorów osoby (lekarza) udzielającej świadczeń. 

d)

 

informacji medyczne dotyczących udzielanych świadczeń. 

 

13.

 

Dokumentacja szkolnej poradni stomatologicznej obejmuje dokumenty takie jak 
a)

 

karta ortodontyczna z wkładką. 

b)

 

dzienna ewidencja przyjętych dzieci do lakowania zębów stałych. 

c)

 

ksiąŜka operacyjna. 

d)

 

rejestr pacjentów leczonych protetycznie. 

 
14.

 

Która sygnatura odpowiada danej dokumentacji 
a)

 

Mz/St-4 – Zlecenie do poradni stomatologicznej. 

b)

 

Mz/St-1 – Wkładka do karty chor. poradni stomatologicznej. 

c)

 

Mz/St-1a – Karta ortodontyczna. 

d)

 

Mz/St-26 – Termin wizyt i zleceń dla pracowni ortodontycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

15.

 

Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej nie zaliczamy 
a)

 

stomatologicznej  historii  choroby  pacjenta  klinicznej  poradni  stomatologii 
zachowawczej i chorób przyzębia. 

b)

 

karty choroby poradni stomatologicznej. 

c)

 

stomatologicznej historii choroby pacjenta stomatologii wieku rozwojowego. 

d)

 

ś

wiadczeń kontraktowanych. 

 
16.

 

Do  dokumentów  wewnętrznych  prowadzonych  na  potrzeby  organów  kontrolnych  bądź 
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie naleŜą 
a)

 

opinie lekarskie. 

b)

 

zeszyt pracy lampy UV biosterylizacyjnej. 

c)

 

zeszyt kontroli urządzeń sterylizacyjnych. 

d)

 

receptariusze. 

 
17.

 

WskaŜ odpowiedź poprawną 
a)

 

dokumentacja  medyczna  zbiorcza  jest  sporządzana  i  prowadzona  w  formie  ksiąg, 
rejestrów lub kartotek. 

b)

 

dokumentacja  medyczna  indywidualna  jest  sporządzana  i  prowadzona  w  formie 
ksiąg, rejestrów lub kartotek. 

c)

 

dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze 
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu. 

d)

 

dokumentacja  medyczna  indywidualna  odnosi  się  do  ogółu  osób  korzystających  ze 
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób. 

 
18.

 

Dokumentacją medyczną indywidualną zewnętrzną nie są 
a)

 

recepty. 

b)

 

orzeczenia lekarskie. 

c)

 

karty choroby. 

d)

 

skierowania. 

 
19.

 

WskaŜ odpowiedź fałszywą 
a)

 

Karta  choroby  Poradni  stomatologicznej  zawiera  dane  osobowe  pacjenta  tj.  imię 
I nazwisko, datę urodzenia i PESEL. 

b)

 

Karta  choroby  Poradni  stomatologicznej  zawiera  dane  osobowe  pacjenta  tj.  imię 
I nazwisko, PESEL, zawód wykonywany i miejsce pracy. 

c)

 

Karta  choroby Poradni stomatologicznej zawiera  dane dotyczące stanu jamy ustnej- 
błony śluzowej, przyzębia. 

d)

 

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera dane osobowe pacjenta tj. PESEL, 
NIP, szczepienia, zawód wykonywany i miejsce pracy. 

 
20.

 

Do  najczęściej  sporządzanych  dokumentów  pomocniczych  zewnętrznych  w  praktyce 
stomatologicznej nie naleŜą 
a)

 

skierowania, np. konsultacyjne.  

b)

 

skierowania na badania diagnostyczne. 

c)

 

wezwania. 

d)

 

wywiady. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  dokumentacji 
stomatologicznej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 6, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego i 2 z poziomu 
ponadpodstawowego,  

 

dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  12  z  poziomu  podstawowego  i  co  najmniej 
3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  14  z  poziomu  podstawowego  i  co 
najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
d, 2. d, 3. c, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować dokumentację pacjentów  

Wymienić zalety ewidencji i prowadzenia 
dokumentacji w systemie komputerowym 

Scharakteryzować dokumentację pacjentów 

Wymienić podstawowe funkcje dokumentacji 
medycznej  

Scharakteryzować dokumentację pacjentów 

Dokonać analizy dotyczącej udostępniania 
dokumentacji medycznej 

PP 

Posługiwać się zdobytą wiedzą na temat 
systemu terytorialnego 

Zastosować zasady sporządzania 
I prowadzenia dokumentacji medycznej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

RozróŜniać rodzaje dokumentacji medycznej 

10 

Charakteryzować treści dokumentacji 
zbiorczej  

11  Określić sygnatury dokumentacji 

PP 

12 

Prowadzić dokumentację poradni protetyki 
stomatologicznej i pracowni protetycznej 

13  Określić dokumenty wewnętrzne poradni  

PP 

14 

Prowadzić dokumentację poradni stomatologii 
dziecięcej 

PP 

15 

Zastosować zdobytą wiedzę na temat 
przekazywania dokumentów 

16 

Przygotować dokumenty pomocnicze 
zewnętrzne w praktyce stomatologicznej 

17 

Określić informacje niezbędne do 
prawidłowego prowadzenia badań  

PP 

18 

RozróŜniać niestandardową dokumentację 
stomatologiczną  

19 

Prowadzić dokumentacje medyczną 
indywidualną  

20  Prowadzić dokumentację medyczną 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do  kaŜdego  zadania  przyporządkowane  są  4  moŜliwości  odpowiedzi,  jedna  odpowiedź 
jest prawdziwa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
0 punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.

 

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie zawiera 
a)

 

daty urodzenia. 

b)

 

numeru PESEL. 

c)

 

adresu. 

d)

 

NIP-u. 

 
2.

 

Zaletą ewidencji i prowadzenia dokumentacji w systemie komputerowym nie jest 
a)

 

łatwa i szybka dostępność dokumentacji na kaŜdym szczeblu organizacyjnym. 

b)

 

szybka i łatwa odtwarzalność dokumentacji w jej fragmentach i w całości. 

c)

 

czytelność,  przejrzystość  dokumentacji  komputerowej  z  moŜliwością  korekt  bez 
skreśleń. 

d)

 

konieczność  przygotowania  personelu  medycznego  do  obsługi  sieci  komputerowej 
i urządzeń peryferyjnych.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

3.

 

WskaŜ odpowiedź prawdziwą 
a)

 

Przy  wypełnianiu  Karty  ortodontycznej  nie  potrzeba  badać  stanu  ogólnego 
organizmu. 

b)

 

Przy wypełnianiu Karty ortodontycznej nie jest waŜny wywiad rodzinny. 

c)

 

Badanie ortodontyczne specjalistyczne obejmuje przeprowadzenie pomiarów Ponta. 

d)

 

Badanie  ortodontyczne  specjalistyczne  nie  obejmuje  przeprowadzenia  pomiarów 
Ponta. 

 

4.

 

Do podstawowej funkcji dokumentacji medycznej nie naleŜy 
a)

 

funkcja planistyczno-prognostyczna. 

b)

 

funkcja ingerująca. 

c)

 

funkcja integrująca. 

d)

 

funkcja sprawozdawczo-statystyczna. 

 
5.

 

WskaŜ odpowiedź fałszywą 
a)

 

Karta choroby Poradni stomatologicznej zawiera informacje na temat stanu szkliwa. 

b)

 

Karta  choroby  Poradni  stomatologicznej  zawiera  informacje  na  temat  zaburzeń 
ortodontycznych. 

c)

 

Karta choroby Poradni stomatologicznej nie musi posiadać pieczątki poradni. 

d)

 

Karta  choroby  Poradni  stomatologicznej  zawiera  informacje  na  temat  leczenia 
I zaleceń lekarza. 

 
6.

 

Dokumentacja wewnętrzna moŜe być udostępniona 
a)

 

na  Ŝądanie  pacjenta,  na  Ŝądanie  organów  ścigania  i  prokuratury,  na  Ŝądanie 
lekarskich,  medycznych  organów  kontrolnych,  na  potrzeby  stacji  sanitarno-
epidemiologicznych, w celach konsultacyjnych. 

b)

 

wszystkim  zainteresowanym,  nie  podlega  rygorom  o  ograniczeniu  jej  dostępności 
z racji jej przeznaczenia i funkcji. 

c)

 

tylko i wyłącznie na Ŝądanie pacjenta, organy państwowe nie mają prawa wglądu do 
takiej dokumentacji gdyŜ jest to naruszenie prywatności. 

d)

 

Tylko  i  wyłącznie  na  Ŝądanie  organów  ścigania  i  prokuratury,  pacjent  nie  ma 
moŜliwości wglądu do tej dokumentacji. 

 
7.

 

System terytorialny charakteryzuje się 
a)

 

brakiem  powiązania  systemu  z  warunkami  Ŝycia  pacjentów  i  środowiskiem 
wpływającym na zdrowie. 

b)

 

brakiem  moŜliwość  dokładnej  charakterystyki  zdrowotnej  populacji  danego 
terytorium, środowiska. 

c)

 

brakiem moŜliwość oceny epidemiologicznej. 

d)

 

dostępnością  terytorialną  środowiska  w  działaniach  oświatowych,  promocyjnych, 
profilaktycznych. 

 
8.

 

Ogólne zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji medycznej nie dotyczą 
a)

 

zgodności  przeznaczenia  i  treści  dokumentu  z  przepisami,  rozporządzeniami, 
instrukcjami i wytycznymi. 

b)

 

czytelności i przejrzystości prowadzonej dokumentacji. 

c)

 

informacji  medycznych  niezbędnych  do  prawidłowego  przeprowadzenia  badań  lub 
konsultacji oraz mających wpływ na postępowanie profilaktyczne. 

d)

 

aktualności prowadzonej dokumentacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9.

 

Wśród rodzajów dokumentacji medycznej nie wyróŜniamy 
a)

 

dokumentacji profilaktycznej. 

b)

 

dokumentacji zapobiegawczej. 

c)

 

dokumentacji informacyjnej. 

d)

 

dokumentacji orzeczniczej. 

 

10.

 

W treści dokumentacji zbiorczej muszą być zawarte 
a)

 

podpis pacjenta. 

b)

 

identyfikatory pacjenta. 

c)

 

wywiad rodzinny. 

d)

 

dane osobowe pacjenta tj.: PESEL i NIP. 

 
11.

 

Która sygnatura odpowiada danej dokumentacji 
a)

 

Mz/St-26 – Karta ortodontyczna. 

b)

 

Mz/St-4 – Koperta stomatologiczna. 

c)

 

Mz/St-14 – Terminarz wizyt i zaleceń dla pacjenta poradni stomatologicznej. 

d)

 

Mz/St-2 – Rejestr pacjentów leczonych protetycznie. 

 
12.

 

Który  dokument  nie  naleŜy  do  dokumentacji  poradni  protetyki  stomatologicznej 
i pracowni protetycznej 
a)

 

ksiąŜka operacyjna. 

b)

 

zlecenie do poradni stomatologicznej. 

c)

 

dziennik prac technika dentystycznego. 

d)

 

skorowidz pacjentów pracowni protetycznej. 

 
13.

 

Do  dokumentów  wewnętrznych  prowadzonych  na  potrzeby  organów  kontrolnych  bądź 
w celu usprawnienia funkcjonowania poradni nie naleŜą 
a)

 

zeszyt wydawanych druków L-4 (statystyka). 

b)

 

ksiąŜka konserwacji i napraw sprzętu oraz urządzeń stomatologicznych.  

c)

 

karty informacyjne. 

d)

 

zeszyt sterylizacji materiałów i bielizny operacyjnej (poradnie chirurgiczne). 

 

14.

 

Dokumentacja poradni stomatologii dziecięcej obejmuje dokumenty takie jak 
a)

 

karta znieczulenia ambulatoryjnego. 

b)

 

terminarz  wizyt  i  zaleceń  dla  pacjentów  poradni  stomatologicznej  wieku 
rozwojowego. 

c)

 

ksiąŜka operacyjna. 

d)

 

karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej. 

 
15.

 

WskaŜ odpowiedź fałszywą dotyczącą udostępniania dokumentacji medycznej 
a)

 

przekazywanie  dokumentów  medycznych,  w  jakiejkolwiek  sytuacji,  moŜe  nastąpić 
wyłącznie przez lub na polecenie lekarza. 

b)

 

fakt  przekazania  dokumentów  musi  zostać  odnotowany  w  dokumentacji 
wewnętrznej,  ale  osoba  odbierająca  nie  musi  się  wylegitymować  Ŝadnym 
dokumentem toŜsamości. 

c)

 

kaŜdy  fakt  przekazania  dokumentów  musi  zostać  odnotowany  w  dokumentacji 
wewnętrznej. 

d)

 

przekazujący  dokumenty  medyczne  zobowiązany  jest  do  sprawdzenia  toŜsamości 
i uprawnienia osoby odbierającej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

16.

 

Do  najczęściej  sporządzanych  dokumentów  pomocniczych  zewnętrznych  w  praktyce 
stomatologicznej nie naleŜą 
a)

 

opinie lekarskie. 

b)

 

wywiady. 

c)

 

zaświadczenia, opinie lekarskie. 

d)

 

orzeczenia lekarskie. 

 

17.

 

Do  Informacji  medycznych  niezbędnych  do  prawidłowego  przeprowadzenia  badań  lub 
konsultacji oraz mające wpływ na postępowanie profilaktyczne, lecznicze nie naleŜą 
a)

 

grupa krwi. 

b)

 

recepty. 

c)

 

przebyte choroby zakaźne (WZW). 

d)

 

choroby przewlekłe – cukrzyca, epilepsja. 

 
18.

 

Do niestandardowej dokumentacji stomatologicznej zaliczamy 
a)

 

kartę choroby poradni stomatologicznej. 

b)

 

stomatologiczną  historię  choroby  pacjenta  klinicznej  poradni  stomatologii 
zachowawczej i chorób przyzębia. 

c)

 

formularze i druki pomocnicze. 

d)

 

ewidencję i przebieg leczenia pacjentów. 

 
19.

 

Dokumentacją medyczną indywidualną wewnętrzną są 
a)

 

skierowania. 

b)

 

karty informacyjne. 

c)

 

orzeczenia lekarskie. 

d)

 

historia choroby. 

 
20.

 

WskaŜ odpowiedź poprawną 
a)

 

dokumentacja  medyczna  zbiorcza  jest  sporządzana  i  prowadzona  w  formie  ksiąg, 
rejestrów lub kartotek.  

b)

 

dokumentacja  medyczna  indywidualna  jest  sporządzana  i  prowadzona  w  formie 
ksiąg, rejestrów lub kartotek. 

c)

 

dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do oznaczonych osób korzystających ze 
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu. 

d)

 

dokumentacja  medyczna  indywidualna  odnosi  się  do  ogółu  osób  korzystających  ze 
ś

wiadczeń zdrowotnych zakładu lub określonych grup tych osób. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7.  LITERATURA 
 

1.

 

Jańczuk  Z.:  Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek  stomatologicznych.  Wydawnictwo 
Lekarskie. PZWL, Warszawa 1999 

2.

 

Leah  Vern  Burnett:  Asystowanie  w  stomatologii.  Podręcznik  dla  asyst  i  higienistek 
stomatologicznych. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, Wrocław 2005 

3.

 

http://www.medycynapodyplomie.pl 

4.

 

http://www.wssd.olsztyn.pl/szpital/prawo/dokumentacja.htm 

5.

 

http://www.dentalshop.com.pl/index.php?action=list&cid=137 

6.

 

http://www.biznes-polska.pl/prawo/dzienniki_ustaw.htm