background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Joanna Miedzińska 

 

 

 
 
 
Wykonywanie 

korekty 

strojenie 

instrumentów 

muzycznych 731[02].Z2.04 

 

 

 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Marian Maruszak 
mgr Ireneusz Winiarski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Joanna Miedzińska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[02].Z2.04 
„Wykonywanie  korekty  i  strojenie  instrumentów  muzycznych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter instrumentów muzycznych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1. Organizacja stanowiska pracy do wykonywania korekty i strojenia 

instrumentów muzycznych 

 

12 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

12 

5.2. Systemy strojenia instrumentów muzycznych 

14 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

14 

5.3. Narzędzia korektorskie i materiały stosowane do wykonywania korekty 

16 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

16 

5.4. Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 

18 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

18 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.

 

Literatura 

34 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 

Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

−−−−

 

pokaz, 

−−−−

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

−−−−

 

projektów, 

−−−−

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

731[02].Z2 

Technologia produkcji 

instrumentów muzycznych

 

 

731[02].Z2.02 

Nakładanie powłok lakierniczych 

i wykończanie powierzchni 

instrumentów muzycznych 

 
 

731[02].Z2.03 

Wykonywanie napraw i konserwacji 

instrumentów muzycznych 

 

731[02].Z2.01 

MontaŜ elementów instrumentów 

muzycznych 

 
 

731[02].Z2.04 

Wykonywanie korekty i strojenie 

instrumentów muzycznych 

 

731[02].Z2.05 

Ocenianie jakości instrumentów 

muzycznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać  rysunki  techniczne  oraz  wykonywać  rysunki  konstrukcyjne  róŜnych  elementów, 
podzespołów i zespołów instrumentów muzycznych. 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

posługiwać się przyrządami do pomiaru wielkości geometrycznych, 

 

rozróŜniać interwały ze słuchu, 

 

oceniać czystość stroju, 

 

rozróŜniać i klasyfikować instrumenty muzyczne na podstawie ich wyglądu, 

 

rozróŜniać części składowe instrumentów muzycznych, 

 

grać na instrumentach muzycznych, 

 

rozróŜniać materiały stosowane do budowy instrumentów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

wyjaśnić pojęcia: korekta i strojenie instrumentów muzycznych, 

 

ocenić poziom zuŜycia elementów poddawanych korekcie, 

 

dobrać  specjalistyczne  narzędzia  i  przyrządy  do  korekty  i  strojenia  instrumentów 
muzycznych, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacja  techniczną  stosowaną  podczas  korekty  instrumentów 
muzycznych, 

 

wykonać  korektę  mechanizmów  i  elementów  instrumentów  muzycznych  za  pomocą 
odpowiednich narzędzi korektorskich, 

 

wyregulować współdziałanie mechanizmów instrumentu, 

 

ocenić jakość wykonanej korekty instrumentu, 

 

zastosować narzędzia do strojenia instrumentu, 

 

przeprowadzić strojenie wstępne i końcowe instrumentu muzycznego, 

 

ocenić dokładność nastrojenia instrumentu muzycznego, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  dotyczące  wykonywania  korekty 
i strojenia instrumentów muzycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter instrumentów muzycznych 731[02] 

Moduł:  

Technologia 

produkcji 

instrumentów 

muzycznych 

731[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie 

korekty 

strojenie 

instrumentów 

muzycznych 731[02].Z2.04 

 
Temat: 

Klasyfikacja 

elementów 

mechanizmów 

instrumentów 

muzycznych 

przeznaczonych do wykonywania korekty. 

Cel  ogólny:  Rozpoznawanie  elementów  instrumentów  przeznaczonych  do  wykonania 

korekty. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać elementy i mechanizmy instrumentów muzycznych, 

 

rozróŜnić surowce do wykonania korekty elementów i mechanizmów, 

 

rozpoznać zakres korekty, 

 

opisać ogólne zasady korekty poszczególnych instrumentów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

filmy, plansze, prezentacje multimedialne przedstawiające techniki korekty instrumentów 
muzycznych, 

 

instrumenty muzyczne, 

 

elementy instrumentów muzycznych, 

 

zestaw próbek materiałów do wykonywania korekty instrumentów. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów. 

2.

 

Sprawy organizacyjne. 

3.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

4.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

5.

 

Realizacja tematu: 

 

kaŜdy  uczeń  otrzymuje  próbki  materiałów  do  wykonywania  korekty  instrumentów 
oraz mechanizmy i części elementów mechanicznych instrumentów, 

 

emisja materiału filmowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

uczniowie dokonuje rozpoznania tworzyw,  

 

uczniowie dokonuje rozpoznania elementów mechanicznych instrumentów, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada rozwiązania. 

6.

 

Po  rozpoznaniu  wszystkich  materiałów  i  narzędzi  uczeń  próbuje  dokonać  analizy 
wykonanego ćwiczenia. 

7.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

8.

 

Nauczyciel  analizuje  pracę  ucznia  i  stwierdza,  czy  z  kaŜdym  następnym  ćwiczeniem 
czyni postępy. 

9.

 

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac. 

10.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  nowych  tworzyw  drzewnych,  metalowych 

i syntetycznych materiałów stosowanych do ich produkcji instrumentów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter instrumentów muzycznych 731[02] 

Moduł:  

Technologia 

produkcji 

instrumentów 

muzycznych 

731[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie 

korekty 

strojenie 

instrumentów 

muzycznych 731[02].Z2.04 

 
Temat: Strojenie wstępne i ostateczne instrumentu muzycznego. 

Cel ogólny: Wykonywanie strojenia instrumentu w zaleŜności od jego rodzaju. 

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

nastroić instrumenty w zaleŜności od ich rodzaju, 

 

rozpoznać czy instrument jest nastrojony, 

 

rozróŜnić  instrumenty,  do  których  strojenia  niezbędne  jest  uŜycie  specjalistycznych 
narzędzi. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w 2–3 osobowych zespołach. 

 
Czas: 20 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

filmy,  plansze,  prezentacje  multimedialne  przedstawiające  techniki  i  zasady  strojenia 

instrumentów muzycznych, 

 

instrumenty muzyczne, 

 

zestaw narzędzi specjalistycznych niezbędnych do strojenia instrumentów, 

 

urządzenia elektroniczne i akustyczne pomocne w strojeniu instrumentów. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów. 

2.

 

Sprawy organizacyjne. 

3.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

4.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

5.

 

Realizacja tematu: 

 

kaŜdy uczeń poznaje zasady dotyczące strojenia poszczególnych instrumentów, 

 

emisja materiału filmowego, 

 

uczeń dokonuje przypisania stroju do grup instrumentów, 

 

uczeń zapoznaje się z narzędziami i ich wykorzystaniem w procesie strojenia, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada rozwiązania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

6.

 

Po prezentacji wszystkich grup instrumentów i narzędzi specjalistycznych uczeń próbuje 
dokonać analizy wykonywanego ćwiczenia. 

7.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

8.

 

Nauczyciel  analizuje  pracę  ucznia  i  stwierdza,  czy  z  kaŜdym  następnym  ćwiczeniem 
czyni postępy. 

9.

 

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac. 

10.

 

Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  sposobów  strojenia  instrumentów 

elektrycznych klawiszowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA

  

 

5.1.  Organizacja  stanowiska  pracy  do  wykonywania  korekty 

i strojenia instrumentów muzycznych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Zorganizuj stanowisko pracy do wykonania korekty instrumentów strunowych.  

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)

 

zapoznać się z zasadami organizacji stanowiska pracy ręcznej obróbki stolarskiej, 

2)

 

wyliczyć pisemnie elementy, z których składają się instrumenty strunowe, 

3)

 

wskazać elementy podlegające korekcie przy zastosowaniu ręcznej obróbki stolarskiej, 

4)

 

wyjaśnić  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  obowiązujące  na  stanowisku  ręcznej 
obróbki stolarskiej, 

5)

 

zanotować wyniki w arkuszu,  

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne

 

karta ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  w  dostępnych  Ci  źródłach  i  wypisz  znaczenia  pojęć:  wykonawca,  wyrób, 

usługa. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami organizacji stanowiska pracy i podaną charakterystyką pojęć, 

2)

 

wyjaśnić, w jakim stopniu człowiek wpływa na proces wytwarzania wyrobów i usług, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

3)

 

określić, jakie warunki (oprócz człowieka) wpływają na proces wytwarzania oraz jakość 
wyrobów i usług, 

4)

 

zanotować wnioski w arkuszu, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.

 

Systemy strojenia instrumentów muzycznych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  za  pomocą  sieci  Internet  informacje  na  temat  historycznych  systemów 

temperacji i zanotuj ich cechy charakterystyczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.2.1.  Materiału  nauczania  dotyczącego  systemów  strojenia  instrumentów 
muzycznych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

połączyć się z Internetem, 

2)

 

uŜyć programów do znajdowania informacji w sieci Internet, 

3)

 

wyszukać niezbędne informacje, 

4)

 

wybrać najbardziej wiarygodne źródła informacji, 

5)

 

zanotować cechy charakterystyczne dawnych systemów temperacji, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz częstotliwości tonów podstawowych dla dźwięków z zakresu c

1

-c

2

, następujących 

po sobie chromatycznie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  4.2.1.  Materiału  nauczania  dotyczącego  systemów  strojenia  instrumentów 
muzycznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się procedurą obliczania częstotliwości tonu podstawowego, 

2)

 

obliczyć  częstotliwości  tonu  podstawowego  dla  wszystkich  dźwięków  z  podanego 
zakresu, 

3)

 

zapisać przebieg obliczeń, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator naukowy, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.

 

Narzędzia 

korektorskie 

materiały 

stosowane 

do 

wykonywania korekty 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj narzędzia, które słuŜą do dokonywania korekty instrumentów muzycznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)

 

przygotować duŜy zestaw narzędzi do obróbki drewna, 

2)

 

zapoznać się z zasadami klasyfikacji narzędzi, 

3)

 

dokonać podziału na odpowiednie grupy, 

4)

 

wybrać właściwe narzędzia słuŜące do korekty instrumentów, 

5)

 

zanotować wyniki w arkuszu, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw narzędzi, 

 

karta ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj typy pilników i dokonaj ich klasyfikacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować zestaw pilników do drewna i do metalu, 

2)

 

wyjaśnić,  jakie  kryteria  decydują  o  tym,  jaki  pilnik  stosowany  jest  w  procesie  obróbki 
drewna i w procesie obróbki metalu,  

3)

 

zapoznać się z zasadami klasyfikacji i charakterystyką narzędzi, 

4)

 

dokonać podziału pilników na odpowiednie grupy, 

5)

 

zanotować wnioski w arkuszu, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw pilników do drewna i do metalu, 

 

karta ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw moŜliwości zastosowania dłut do róŜnych zabiegów korekcyjnych. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien

1)

 

przygotować zestaw dłut i próbek drzewnych, 

2)

 

zapoznać  się  z  literaturą  dotyczącą  zastosowania  odpowiednich  rodzajów  dłut  do 
odpowiednich rodzajów materiału, 

3)

 

wymienić  zalety  i  wady  stosowania  róŜnego  rodzaju  dłut,  podczas  czynności 
korektorskich, 

4)

 

przedstawić w formie opisowej informacje z polecenia 4, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw próbek drzewnych, 

 

zestaw dłut, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.4.

 

Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Narysuj element instrumentu muzycznego w rzutach prostokątnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien

1)

 

zapoznać się z kształtem i wymiarami elementu instrumentu muzycznego, 

2)

 

zapoznać się z literatura tego rozdziału, 

3)

 

przygotować zestaw narzędzi pomiarowych i kreślarskich, 

4)

 

wybrać metodę rzutowania i wymiarowania, 

5)

 

dobrać odpowiednie grubości linii do elementu instrumentu, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

elementy z których zbudowany jest klarnet lub ich modele, 

 

plansze, na których przedstawiona jest budowa klarnetu w przekroju, 

 

plansze, na których przedstawione są: budowa stroika i ustnika w przekroju, 

 

przybory kreślarskie i pomiarowe, 

 

arkusz techniczny, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj strojenie dowolnego instrumentu smyczkowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien

1)

 

określić wysokości poszczególnych strun instrumentu, 

2)

 

zastosować tuner elektroniczny, 

3)

 

dokonać strojenia strun w kolejności np.: a, d, g, e, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrument smyczkowy, 

 

smyczek i kalafonia, 

 

tuner elektroniczny. 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj korektę ustawienia podstawka i duszy w skrzypcach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)

 

przygotować instrument smyczkowy – skrzypce, 

2)

 

zapoznać się z zasadami obowiązującymi przy ustawieniu podstawka oraz duszy, 

3)

 

dokonać wyboru narzędzi niezbędnych do korekty, 

4)

 

scharakteryzować zalety i wady poszczególnych ustawień, 

5)

 

dokonać rejestracji dźwiękowej poszczególnych ustawień, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
 

 Środki dydaktyczne: 

 

instrument smyczkowy – skrzypce, 

 

narzędzia lutnicze, 

 

aparatura do rejestracji audio, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj korekty mechanizmu młoteczkowego w fortepianie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

  Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą dotyczącą budowy mechanizmu młoteczkowego, 

2)

 

scharakteryzować  wymagania,  jakie  muszą  spełniać  materiały  uŜyte  do  budowy 
młoteczków, 

3)

 

dokonać 

doboru 

narzędzi 

niezbędnych 

do 

dokonania 

korekty 

mechanizmu 

młoteczkowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

4)

 

przeanalizować dokumentację techniczną, dotyczącą budowy fortepianu, 

5)

 

zastosować odpowiednią kolejność demontaŜu pojedynczych młoteczków, 

6)

 

dokonać renowacji lub wymienić zuŜyte elementy, 

7)

 

zmontować mechanizm młoteczkowy, 

8)

 

wyregulować mechanizm młoteczkowy, 

9)

 

przedstawić powyŜsze w formie opisowej, 

10)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne:   

 

fortepian z uszkodzonym mechanizmem młoteczkowym,  

 

narzędzia lutnicze i ciesielskie, 

 

materiały słuŜące do korekty mechanizmu młoteczkowego w fortepianie, 

 

dokumentacja techniczna fortepianu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  korekty 

i strojenie instrumentów muzycznych”  

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 20, 21, 22 ,23, 24 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  21  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  c,  4.  b,  5.  d,  6.  b,7.  a,  8. a, 9. c, 10. d, 11. a, 
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. d, 19. d, 20. d, 21. b, 22. c, 23. a, 24. b. 
 
Plan testu  

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać cechy stanowiska pracy 

Rozpoznać warunki pracy 

Określić wymagania dotyczące wielkości 
przedmiotów na stanowisku pracy 

Nazwać poszczególne struny instrumentu 

Określić wielkość oboju 

Wymienić rodzaje gitar 

Zidentyfikować 

przeznaczenie 

elementów 

mechanizmów fortepianu 

Zdefiniować sposoby konserwacji puzonu 

Podać definicję temperatury instrumentu 

10 

Zaklasyfikować 

flet 

poprzeczny 

do 

grupy 

instrumentów dętych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

11  Określić skalę klarnetu 

12  Określić budowę klarnetu 

13  Podać strój trąbki 

14  Określić elementy budowy puzonu suwakowego 

15  Wymienić elementy budowy stroika oboju 

16  Wymienić metody korekty mechanizmu klapowego 

17  Podać wielkość werbla 

18  Określić elementy budowy werbla 

19  Wyjaśnić metody czyszczenia instrumentów dętych 

20  Określić rodzaje drewna uŜywanego do korekty 

PP 

21  Dobrać odpowiedni rodzaj dłuta 

PP 

22  Obliczyć częstotliwość tonu podstawowego 

PP 

23  Zastosować teorię temperacji w praktyce 

PP 

24  Zastosować tuner chromatyczny 

PP 

.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  24  zadania  o  róŜnym  stopniu  trudności.  KaŜde  zadanie  zawiera  cztery 
alternatywy, tylko jedna jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć, gdy zostanie czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
 
 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Podstawową cechą stanowiska pracy nie jest 

a)

 

metoda pracy. 

b)

 

wykonawca. 

c)

 

producent. 

d)

 

wyroby i usługi. 

 
2.  Warunki pracy obejmują 

a)

 

eliminowanie warunków szkodliwych dla zdrowia i Ŝycia. 

b)

 

działalność specjalną. 

c)

 

dobór kadr. 

d)

 

ś

rodki ostroŜności. 

 
3.  Struny skrzypiec strojone są w interwale 

a)

 

kwarty. 

b)

 

tercji. 

c)

 

kwinty. 

d)

 

tercji wielkiej. 

 
4.  Struny kontrabasu noszą nazwy 

a)

 

E A B C. 

b)

 

E A D G. 

c)

 

A D G C. 

d)

 

E A C H. 

 

5.  Obój posiada  

a)

 

stroik pojedynczy. 

b)

 

stroik podwójny. 

c)

 

ustnik kielichowy. 

d)

 

płytkę wargową. 

 
6.  Instrument występujący w odmianach: klasyczna, akustyczna, basowa, nazywamy 

a)

 

mandoliną. 

b)

 

gitarą. 

c)

 

harfą. 

d)

 

fletnią. 

 
7.  Kontrklawiatura, listwa pedałowa, przekaźnik pedału to elementy mechanizmów 

a)

 

fortepianu. 

b)

 

harfy. 

c)

 

akordeonu 

d)

 

organów. 

 

8.  Do pokrycia metalowych elementów suwaka puzonu uŜywany jest 

a)

 

teflon. 

b)

 

kalafonia. 

c)

 

Ŝ

ywica. 

d)

 

35% roztwór wody z solą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

9.  Temperacja, to zakres dźwięków od a do 

a)

 

c

1

b)

 

b

1

c)

 

a

1

d)

 

e

1

 
10.  Flet, to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów 

a)

 

stroikowych. 

b)

 

podwójnostroikowych. 

c)

 

ustnikowych. 

d)

 

wargowych. 

 
11.  Klarnet stroi się poprzez  

a)  wysuwanie baryłki z korpusu górnego. 
b)  korektę średnic otworów dźwiękowych. 
c)  zmianę ciśnienia wdmuchiwanego powietrza. 
d)  częściowe zatkanie otworu w czarze głosowej. 

 
12.  Częścią klarnetu nie jest 

a)  baryłka. 
b)  czara głosowa. 
c)  ustnik. 
d)  roztrąb. 

 
13.  Typowym strojem trąbki jest strój 

a)  H. 
b)  Cis. 
c)  B. 
d)  Ges. 

 
14.  W puzonie suwakowym zmiana długości instrumentu odbywa się za pośrednictwem  

a)  krąglika. 
b)  ustnika. 
c)  suwaka. 
d)  stroika. 

 
15.  ArundoDalbergia Nigra to trzcina do budowy elementów 

a)  akordeonu. 
b)  cymbałów. 
c)  oboju. 

d)  skrzypiec. 

 

16.  Podklejając filcowe lub korkowe podkładki do elementów mechanizmu 

a)  zapobiega się stukom. 
b)  wzmacnia się brzmienie instrumentu. 
c)  ułatwia wydobycie dźwięku. 
d)  tłumi „syk” powietrza. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

17.  Standartowe werble mają średnicę i głębokość 

a) 12”, 3”. 
b) 13”, 4,3”. 
c) 14”, 5,5”. 
d) 15”, 5,8”. 

 

18.  Na budowę werbla nie składa się 

a) ług. 
b) naciąg górny i dolny. 
c) mechanizm naciągający spręŜyny. 
d) wentyl. 

 

19.  Technika Blow-Ball dotyczy instrumentów 

a) skrzypiec, altówki. 
b) gitary, harfy. 
c) puzonu, klarnetu. 
d) waltorni, trąbki. 

 
20.  FrakeBodoPadouk to 

a) producenci gąbek Blow-Ball. 
b) twórcy mechanizmu strojenia kotłów. 
c) rodzaje podstawka wiolonczeli. 
d) rodzaje egzotycznego drewna. 

 
21.  Kąt fazy dłuta rzeźbiarskiego wynosi 

a) 36°. 
b) 38°. 
c) 40°. 
d) 45°. 

 
22.  Częstotliwość tonu podstawowego b

1

 wynosi 

a) 447,57 Hz. 
b) 448,20 Hz. 
c) 466,16 Hz. 
d) 469,20 Hz. 
 

23.  Kwintę zmniejszoną moŜna podzielić na 

a) 6 najmniejszych interwałów. 
b) 5 najmniejszych interwałów. 
c) 7 najmniejszych interwałów. 
d) 4 najmniejsze interwały. 

 
24.  Tunera chromatycznego uŜywa się 

a) zawsze. 
b) w trudnych warunkach akustycznych. 
c) nigdy. 
d) tylko po nastrojeniu alikwotowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  
Wykonywanie  korekty 
i strojenie instrumentów muzycznych
” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17, 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponad podstawowego

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponad podstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym,  co  najmniej  5  z  poziomu  ponad 
podstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. b, 10. c, 11. c, 
12. 
a, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. b, 20. a, 21. a, 22. d. 

 

Plan testu

  

 

Nr  

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone umiejętności ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić budowę skrzypiec 

Określić budowę smyczka 

Określić strój gitary 

Określić wpływ elementów budowy na barwę 

Określić wpływ elementów budowy na strój 

Określić budowę fletu 

Zdefiniować interwał 

Sklasyfikować aerofony 

Podać nazwę puzonu 

10  Wyjaśnić pojęcie intonacji 

11  Zdefiniować system dźwiękowy 

12  Określić mechanizmy strojenia kotłów 

13  Wymienić rodzaje kamertonów. 

14  Zdefiniować zjawiska fizyczne. 

15  Zastosować w praktyce metodę strojenia fortepianu 

16  Określić zasady wymiarowania 

17  Sklasyfikować narzędzia 

PP 

18 

Określić sposób postępowania w przypadku 
stwierdzenia rozstrojenia instrumentu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

19  Ocenić brzmienie instrumentu 

PP 

20  Określić rozmiar interwału 

PP 

21  Obliczyć częstotliwość tonu podstawowego 

PP 

22  Określ grupy instrumentów transponujących 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  22  zadania  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 
wyboru. Dla kaŜdego zadania są podane 4 odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2 
 

1.

 

Na budowę skrzypiec składają się 

a)

 

boczki. 

b)

 

ustnik. 

c)

 

stroik. 

d)

 

kulka. 

 
2.  Do mechanizmu naciągu smyczka stosuje się 

a)

 

ś

rubkę. 

b)

 

blachę. 

c)

 

napinacz. 

d)

 

gąbkę. 

 
3.  Gitara ma 6 strun o nazwach 

a)

 

E,D,G,E,H,C. 

b)

 

A,B,C,D,E,F. 

c)

 

C,D,E,A,H,E. 

d)

 

E,A,D,G,B,E. 

 

4.

 

Wysuwanie i wsuwanie stroika oboju spowoduje 

a)

 

zmianę barwy na ciemniejszą. 

b)

 

zmianę barwy na jaśniejszą. 

c)

 

rozstrojenie całego instrumentu. 

d)

 

dostrojenie do tonu podstawowego. 

 

5.  Przesunięcie podstawka powoduje 

a)

 

zmianę stroju o 2>. 

b)

 

dostrojenie instrumentu 

c)

 

zmianę menzury. 

d)

 

podwyŜszenie strun. 

 

6.  Flet poprzeczny posiada 

a)

 

karafułkę. 

b)

 

klapy. 

c)

 

podstrunnice. 

d)

 

stroik. 

 

7.  Odległość między dwoma dźwiękami to 

a)

 

ton podstawowy. 

b)

 

interferencja. 

c)

 

interwał. 

d)

 

akord. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

8.  Do grupy areofonów ustnikowych naleŜą 

a)

 

ksylofon. 

b)

 

klawesyn. 

c)

 

helikoks. 

d)

 

puzon. 

 

9.  Puzon podwójny, w stroju B niskim to 

a)

 

drappo. 

b)

 

doppio. 

c)

 

duplo. 

d)

 

dippo. 

 

10.  Precyzja intonacji zaleŜy od 

a)

 

tempa wykonywania utworu. 

b)

 

rodzaju materiału z którego powstał rezonator. 

c)

 

sprawności posługiwania się instrumentem. 

d)

 

odległości rezonatora od odbiorcy. 

 

11.  Ze względu na kryterium tonalności rozróŜniamy systemy dźwiękowe  

a)

 

tonalne i atoniczne. 

b)

 

toniczne i atonalne. 

c)

 

tonalne i atonalne. 

d)

 

toniczne i etniczne. 

 

12.  System  zapadkowo-sprzęgłowy,  w  którym  występuje  mechanizm  zapadkowy, 

przytrzymujący pedał w jednej pozycji to element 
a)

 

kotłów. 

b)

 

fortepianu. 

c)

 

harfy. 

d)

 

pianina. 

 

13.  Metalowa rurka, wewnątrz której umieszczony jest metalowy języczek to 

a)

 

saksofon sopranowy. 

b)

 

stroik klarnetu. 

c)

 

obój. 

d)

 

kamerton. 

 

14.  Okresowe  zmiany  amplitudy  drgania  powstałego  ze  złoŜenia  dwóch  drgań  o zbliŜonych 

częstotliwościach to: 
a)

 

dudnienia. 

b)

 

interferencje. 

c)

 

wibracje. 

d)

 

funkcja tunera elektrycznego. 

 
15.  Do temperacji resztę dźwięków dostraja się w odległości 

a)

 

kwarty. 

b)

 

oktawy. 

c)

 

kwinty. 

d)

 

kwarty wiedeńskiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

16.  Stopka c i stopka h to elementy 

6)

 

interwałów C i H. 

7)

 

fletu prostego. 

8)

 

fletu poprzecznego. 

9)

 

klarnetu B. 

 
17.  Zdzierak, równak, gładzik to rodzaje 

a)

 

piły. 

b)

 

papieru ściernego. 

c)

 

pilnika. 

d)

 

dłuta. 

 
18.  Aby zapobiec rozstrajaniu skrzypiec naleŜy 

a)

 

wywiercić większe otwory kołków. 

b)

 

posmarować kołki. 

c)

 

wymienić struny. 

d)

 

załoŜyć opaskę na kołek. 

 

19.  Gitara najlepiej brzmi przy a

1

 = 

a)

 

438 Hz. 

b)

 

440 Hz. 

c)

 

442 Hz. 

d)

 

436 Hz. 

 

20.  Kwartę zwiększoną moŜna podzielić na

 

a)   6 najmniejszych interwałów. 
b)   5 najmniejszych interwałów. 
c)   7 najmniejszych interwałów. 

d)   4 najmniejsze interwały. 

 
21.  Częstotliwość tonu podstawowego a wynosi 

a)

 

444 Hz. 

b)

 

440 Hz. 

c)

 

466.15 Hz. 

d)

 

438 Hz. 

 
22.  Instrumenty transponujące to 

a)

 

kontrabas, skrzypce, trąbka. 

b)

 

klarnet, obój, flet. 

c)

 

pianino, altówka, werbel. 

d)

 

kontrabas, klarnet, trąbka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem: 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7. LITERATURA  

 

1.

 

Buchanan J.: A dorling Kindersley Book, Dorlihg Kindersley Limited, Great Britain 1991 

2.

 

Buchner A.: Encyklopedia Instrumentów Muzycznych. R.A.F. Scriba, Racibórz 1995 

3.

 

Drobner  M.:  Instrumentoznawstwo  i  Akustyka.  Podręcznik  dla  średnich  szkół 
muzycznych, PWM 

4.

 

Habela J. Słowniczek Muzyczny. PWM 1977 

5.

 

Flesh C.: Sztuka gry skrzypcowej. PWM, Kraków 1964 

6.

 

Marcuse S.: Comprehensive Dictionary. Library of Congress 1964  

7.

 

Panufnik T.: Sztuka Lutnicza. Warszawa 1926 

8.

 

Panufnik T.: Technologia Lutnicza. Warszawa 1934 

9.

 

Prószyński S.: Świat mechanizmów grających. Wiedza Powszechna, Warszawa 

10.

 

Sachs C.: Real Lexikon der Musikinstrumente. Hildeshei 1962 

11.

 

Sikorski K.: Instrumentoznawstwo. PWM, Łódź 1952 

12.

 

Wielka Encyklopedia Muzyczna PWM 

13.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/skrzypce; pobranie: 20.XI’07 

14.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/gitara; pobranie: 20.XI’07 

15.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/fortepian; pobranie: 20.XI’07 

16.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/flet poprzeczny; pobranie: 20.XI’07 

17.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/klarnet; pobranie: 20.XI’07 

18.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/saksofon; pobranie: 20.XI’07 

19.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/trąbka; pobranie: 20.XI’07 

20.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/werbel; pobranie: 20.XI’07 

21.

 

http://www.blizinski.pl/gitara/Strojenie_gitary; pobranie: 20.XI’07 

22.

 

Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, 1998