background image

55

nr 4.139

kwiecień 2013

edukacja wieloobszarowa

Maria Broda-Bajak

scenariusz zajęć otwartych 
z okazji Dnia Mamy i Taty
dla dzieci cztero-, pięcioletnich

  Cel główny:

 uświadamianie dzieciom roli rodziców w ich życiu;

 kształtowanie szacunku do rodziców i podejmowanych przez nich obowiązków.

  Cele szczegółowe – dziecko:

 uczestniczy w zabawach przy piosence i muzyce: ilustruje je ruchem i gestem, porusza 

się zgodnie z rytmem;

 recytuje wiersze, śpiewa piosenki, podejmuje próbę odgadnięcia zagadki;

 wypowiada się swobodnie na dany temat na podstawie ilustracji i własnych przemyśleń;

 uczestniczy w zabawie pantomimicznej, odgrywa powierzone mu role;

 wycina kształt po linii;

 układa rytmy według rozpoczętego wzoru.

  Metody: ●

 słowne 

 czynne 

 oglądowe.

  Formy: ●

 indywidualna 

 zbiorowa.

  Pomoce dydaktyczne: 

kartka z kolorowym sercem (czerwone, pomarańczowe, różowe 

lub czerwone) dla każdego dziecka; osiem obrazków prezentujących prace domowe, 

które mogą wykonywać dzieci; opaski na głowę z emblematem kota, słonia i kaczki; pod-

kłady instrumentalne do piosenek; nożyczki; bębenek; tablica magnetyczna i magnesy.

komplet pomocy dydaktycznych

 do zabawy możesz pobrać

ze strony 

www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl

  Przebieg zajęć:

 

Kolorowe serduszka. 

Ćwiczenie manualne i zabawa ruchowa – dzieci siadają przy stolikach. Każde dziecko 

otrzymuje kartkę (połowa formatu A5, najlepiej z bloku technicznego) z narysowanym konturem serca wypeł-

nionym jednym z czterech kolorów: czerwonym, pomarańczowym, różowym, żółtym. Dzieci wycinają serduszka 

i gromadzą się na dywanie. Następnie przy akompaniamencie bębenka przedszkolaki podskakują po całej sali. 

Gdy bębenek cichnie, nauczyciel daje hasło: kolor do koloru (dzieci mające serduszka w tym samym kolorze 

siadają w jednym kółeczku) lub:

 mieszamy kolory (dzieci siadają w kółeczkach tak, aby każdy uczestnik miał inny 

kolor serduszka). Po zabawie dzieci przypinają serduszka magnesami na tablicy.

 

Serduszkowe szlaczki.

 Układanie rytmów – nauczyciel z serduszek przypiętych na tablicy wybiera od trzech do 

pięciu (zależnie od poziomu sprawności dzieci w tym zakresie) i układa z nich prosty rytm. Wybrane dzieci kon-

tynuują rytm rozpoczęty przez nauczyciela. Po skończonym ćwiczeniu nauczyciel ponownie rozdaje dzieciom 

kartonowe serduszka.

Moja mama,

mój tata i 

ja!

background image

56

nr 4.139

kwiecień 2013

edukacja wieloobszarowa

Serduszko

Maria Broda-Bajak

Mam serduszko jedno – kartonowe,

mam serduszko drugie – uczuciowe!
Tym drugim kocham mamę i tatę:

kocham mocno, bo są moim całym światem!
To serduszko kartonowe dam Wam zaraz, Mamo, Tato

i zaproszę Was do zabaw – co Wy na to?

 

Serduszko

. Recytacja przez dzieci wierszyka – dzieci stają w półkolu i recytują wspólnie 

wiersz, którego nauczyły się wcześniej w przedszkolu. Dzieci podchodzą do rodziców, 

wręczają im kartonowe serce i zapraszają ich na dywan do wspólnej zabawy.

 

Brakujące słowo.

 Wysłuchanie zagadki – nauczyciel mówi zagadkę, a dzieci próbują 

zakończyć ją brakującym słowem. Chętne dzieci – zainspirowane treścią zagadki – swo-

bodnie wypowiadają się na temat: 

Za co kocham moich rodziców.

Rodzice przy Tobie w każdej chwili –  zawsze starają się być dla Ciebie mili.

Kochają Cię, czy się cieszysz, czy szlochasz – a czy Ty wiesz, za co ich... [

kochasz]?

 

Piosenka dla Tatusia. 

Wysłuchanie piosenki ilustrowanej przez dzieci ruchem i gestem.

 

Co robi mama? Co robi tata? 

Zabawa pantomimiczna – nauczyciel zaprasza rodziców 

do czynnego udziału w zabawie pantomimicznej – chętni rodzice stają przed dziećmi 

i za pomocą ruchów i gestów prezentują czynności/obowiązki najczęściej wykonywane 

w domu przez mamę albo tatę (np. podlewanie kwiatów, mycie naczyń, wieszanie pra-

nia, gotowanie obiadu, mycie podłogi). Dzieci odgadują, co to za czynność, a następnie 

wszyscy naśladują wykonywanie tej czynności.

 

Jak mogę pomóc? 

Rozmowa inspirowana obrazkami – na-

uczyciel prezentuje na tablicy osiem (odwróconych) obrazków 

przedstawiających  prace  domowe,  które  mogą  wykonywać 

dzieci. Chętne dzieci podchodzą kolejno, wybierają jeden obra-

zek, odsłaniają go i na jego podstawie wypowiadają się, w jaki 

sposób dzieci mogą pomagać rodzicom w obowiązkach do-

mowych. Nauczyciel zwraca uwagę na aspekt bezpieczeństwa 

przy omawianiu konkretnych czynności – np. odkurzacza nigdy 

nie wolno włączać samemu (ani wkładać wtyczki do kontaktu, 

ani go uruchamiać), powinien zrobić to rodzic.

 

Dzień mamy i taty. 

Inscenizacja do fragmentu przedstawienia 

„Teatrzyk na dzień mamy i taty” Ewy Stadtmüller – dzieci pre-

zentują opracowaną wcześniej inscenizację z podziałem na role 

– dla trojga dzieci są przygotowane papierowe opaski na głowę 

z emblematami kotka, słoniątka oraz kaczuszki. Przygotowując się wcześniej do inscenizacji, 

dzieci ustalają, w jaki sposób odegrają jego treść – stawiamy na kreatywność dzieci!
Dziecko-kotek: 

Moja mama mnie uczy, jak mam myszy łapać,

języczkiem myć pyszczek, na drzewo się drapać

i ostrzyć pazurki – też mnie mama uczy.

A kiedy spać idę, to do snu mi mruczy.

zapis nutowy oraz 

podkład muzyczny 

możesz pobrać

ze strony 

www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl

Piosenka dla Tatusia

(muz. i sł. M. Broda-Bajak)

Wstanę z Tobą wcześnie rano i przytulę mocno Cię –

jesteś moim super Tatą, a ja bardzo kocham Cię! /x2
Dziś jest Twoje święto, Tato, choć do pracy musisz iść.

Jest to święto wyjątkowe – wiem to ja i wie mój miś. /2x
Niech się spełnią Twe marzenia, niech sił nie brakuje Ci.

Niech twarz Twoją rozpromienia radość z naszych wspólnych dni! /x2

Pomoce 

dydaktyczne  

do zajęć zostały 

dołączone  

do miesięcznika.

background image

Dziecko-słoniątko: 

Moja mama jest wielka jak góra słoniowa.

Nawet lew ucieka lub się przed nią chowa.

Lubię, kiedy razem wędrujemy sobie,

albo gdy mamusia prysznic z trąby robi.

Dziecko-kaczuszka:

Ja z moją mamusią pływam co dzień po stawie.

Razem z nią w szuwarach w chowanego się bawię.

Tak jak mama odważnie w wodę daję nurka.

Tak jak mama się kłaniam znajomym z podwórka.

Dzieci razem: 

Czy dziecko jest małe, czy też waży tonę.

Czy ma wielkie uszy, czy mały ogonek.

Czy jest w paski, w prążki, w cętki czy też w łatki,

ma kącik cieplutki w sercu swojej matki.

Źródło: E.Stadtmüller, 

Nasz teatrzyk.  

Scenariusze dla przedszkolaków. Kraków 2005.

 

Rodzinny pociąg. 

Zabawa ruchowa przy piosence – dzieci wraz 

ze  swoimi  rodzicami  ustawiają  się  za  sobą  (z  przodu  dziecko) 

i  kładą  sobie  ręce  na  ramionach.  Dzieci  kierują  „pociągami”, 

swobodnie  prowadząc  je  po  sali,  w  rytm  śpiewanej  (poznanej 

wcześniej w przedszkolu) piosenki. Następnie (podczas przerwy 

w piosence) dwa pociągi łączą się ze sobą i tak do czasu, aż 

zostanie stworzony jeden długi pociąg. Pociąg ten odwozi ro-

dziców na przygotowane dla nich miejsca.

R

E

K

L

A

M

A

Maria  Broda-Bajak  –  nauczycielka,  absolwentka  Uniwersytetu 

Pedagogicznego im. keN w krakowie. autorka artykułów z zakresu 

edukacji i wychowania. W pracy z dziećmi najchętniej wykorzystuje 

zabawy muzyczne, a przede wszystkim – ich własną inwencję.

 

Zakończenie. 

Rozdanie rodzicom przygotowanych na tę oka-

zję specjalnych prezentów. Dzieci wykonują wcześniej:

• broszkę dla mamy:

 kształt broszki dzieci lepią z kolorowej mo- 

deliny,  która  następnie  jest  utwardzana  termicznie  (wygoto-

wanie,  wypalenie);  następnie  nauczyciel  lakieruje  całość  bez-

barwnym  lakierem  nabłyszczającym  (do  kupienia  w  sklepach 

plastycznych), a na końcu mocnym klejem dokleja do niej spe-

cjalne zapięcia do broszek (do kupienia w pasmanterii); 

• zakładkę do książek dla taty: 

dzieci dekorują pasek papieru 

z kolorowego bloku technicznego (pastelowe, jasne kolory) za 

pomocą brzegowych dziurkaczy ozdobnych i kredkami ołów-

kowymi wykonują na nim ilustrację pt. „Ja i mój tata”; następnie 

nauczyciel laminuje wykonane przez dzieci zakładki, a na dol-

nej krawędzi wykonuje dziurkaczem otwór, do którego dzieci 

dowiązują kawałki różnokolorowej muliny. 

Rodzinny pociąg

(muz. i sł. Maria Broda-Bajak)

Jedzie, jedzie pociąg, a w nim mama, tata.

Pędzi prosto przed siebie nasza w nim gromada.
Skręca, skręca pociąg, chowa się w tunelu – 

już za chwilę albo dwie dotrzemy do celu!

zapis nutowy oraz 

podkład muzyczny 

możesz pobrać

ze strony 

www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl