background image

 

Zespół  Szkół  w  Urszulinie                                                                   04-05-06 
 

 
          Konspekt  lekcji  matematyki   
          w  klasie  III a      gimnazjum 
 

Temat lekcji: 
 

   

Ś

REDNIA  ARYTMETYCZNA, GEOMETRYCZNA  

                    I  HARMONICZNA 

 
Cele operacyjne  lekcji: 
   
Ucze
ń

 
Umie : wykonywać działania na  liczbach  rzeczywistych, formułować                     
i  uogólniać wnioski,  obliczać  poszczególne średnie,  dowodzić  twierdzenia,  
symbolicznie zapisywać  opisane sytuacje  z  życia  codziennego; 
Rozumie:   kiedy stosujemy  poszczególne  rodzaje  średnich; 
Zna:  definicje i  wzory na  obliczanie   różnych  średnich,  zna  własności  
proporcji,   pojęcie  prędkości   średniej. 
 
Metody:  problemowo- ćwiczeniowa (elementy  wykładu, rozwiązywanie  
zada
ń),  pogadanka heurystyczna. 
 
Formy:  praca indywidualna,  praca  w  grupach,  zbiorowa. 
 
Ścieżki  dydaktyczne:  wychowanie  do  życia  w  społeczeństwie,  edukacja  
czytelniczo-medialna. 
 
Pomoce  dydaktyczne:   podr
ęcznik,  kalkulator, plansza  z  zadaniami, 
encyklopedia  matematyczna, tablica. 
 
Zasady nauczania:   
1. ł
ączenie  teorii  z  praktyką
2. pogl
ądowości, 
3. indywidualizacji, 
4. stopniowania  trudno
ści, 
5.  systematyczno
ści  i  rytmiczności  w  realizacji  planu  nauczania. 
 

background image

 

Przebieg lekcji: 
 

1)

  Przypomnienie  pojęcia  średniej  arytmetycznej. 

a) stosowanie średniej  arytmetycznej,  przykłady  z  życia  codziennego; 

 

 
b) podanie  wzoru  ogólnego:  

                               Ś

a

n

a

a

a

n

+

+

+

L

2

1

 

 
c) obliczanie średniej  arytmetycznej  ocen  z  matematyki w II 
semestrze– każdy  uczeń  oblicza  własną  średnią(praca indywidualna); 
d) podanie  własności  Ś

a

 : 

   Dla  a

1

 , a

,

 

... , a

n  

  będzie: 

  
       a

Ś

a

< a

n

 (średnia  arytmetyczna  jest  większa  od  najmniejszej    

liczby,  a  mniejsza od  największej liczby  w  zestawie). 
 

2) Wprowadzenie  pojęcia  średniej  harmonicznej  i geometrycznej- 
uczniowie  szukaj
ą  pojęć  i  definicji  w  encyklopedii  matematyki

     

a)

  zapis  ogólny: 

  średnia  harmoniczna-                  Ś

h

=

n

a

a

a

n

1

1

1

2

1

+

+

+

L

 

            

 
  średnia  geometryczna-                Ś

g

=

n

n

a

a

a

L

2

1

 

 
b)

  zapis  dla n=2,  n=3,  n=4(forma zbiorowa); 

 

     dla  n=2                Ś

h

=

2

1

2

1

2

1

1

2

2

1

2

2

1

1

2

a

a

a

a

a

a

a

a

a

a

+

=

+

=

+

  ;  Ś

g

=

2

1

a

 

     

     dla  n=3                 Ś

h

=

3

2

1

1

1

1

3

a

a

a

+

+

      ;       Ś

g

=

3

3

2

1

a

a

a

 

       

     dla  n=4                Ś

h

4

3

2

1

1

1

1

1

4

a

a

a

a

+

+

+

  ;     Ś

g

=

4

4

3

2

1

a

a

a

a

 

background image

 

        
      
 
c)

  obliczanie  trzech  średnich  dla  a

1

=2,  a

2

=3, a

3

=6 (uczniowie to  

zadanie rozwiązują parami w  ławkach –forma  zespołowa); 

 

Ś

a

=

5

,

5

2

11

2

6

3

2

=

=

+

+

 

 

Ś

h

=

3

1

3

6

1

3

1

2

1

3

=

=

+

+

 

 
Ś

g

=

302

,

3

36

6

3

2

3

3

=

=

 

 

               d) zapisanie  zależności  między  średnimi (bez dowodu): 
 
                   dla  dowolnych  liczb dodatnich  zachodzi :   

h

Ś ≤

 

g

Ś

a

Ś

   

    

 

e) dowodzenie  słuszności  proporcji:      

a

g

g

h

Ś

Ś

Ś

Ś

=

      dla  n=2-  uczeń 

(przy  pomocy  nauczyciela)  dowodzi  twierdzenie  na  tablicy; 
 
Dowód: 

                     

a

g

g

h

Ś

Ś

Ś

Ś

=

  

a

h

g

Ś

Ś

Ś

=

2

  

 L=

 

2

g

Ś

                        P=

h

a

Ś

Ś ⋅

 

 
L

2

1

a

 

=

2

1

a

a

2

1

a

 )

2

1

a

 

P= 

 

2

1

2

1

2

1

2

2

a

a

a

a

a

a

+

+

=

2

1

a

 

L=P,    co  należało  dowieść
 

 

3)  Zastosowanie praktyczne  średniej  harmonicznej (wykorzystanie 
planszy    z  zadaniem).
 

      
      Treść  zadania:   Samochód  pokonał  trasę  z  Urszulina  do  Lublina z  

prędkością  60 km/h,  a  trasę  z  Lublina  do  Urszulina  z  prędkością  80  
km/h. 
Z  jaką średnią  prędkością  pokonał  całą  trasę? 

background image

 

 
Rozwiązanie:

 

 

        

t

s

v

ś

r

=

2

;   s-droga  z Urszulina  do Lublina;  t-czas  jazdy samochodem  

w  obie strony;  v

ś

r

- prędkość  średnia  na  całej  trasie; 

   
        

2

1

t

t

t

+

=

           t

1

-  czas  jazdy  z  prędkością  60  km/h   z Urszulina  do  

Lublina;  t

2

-  czas  jazdy  z  prędkością  80  km/h   z  Lublina   do Urszulina; 

      

1

1

v

s

=

                     

2

2

v

s

=

 

 

stąd:    

2

1

2

1

2

1

2

1

2

1

2

1

2

1

2

1

2

2

2

v

v

v

v

v

v

v

s

v

s

s

t

s

v

v

v

v

s

v

s

v

s

v

s

t

t

t

ś

r

+

=

+

=

=

+

=

+

=

+

=

;   

 
podstawiając  dane otrzymujemy: 
 

                  

h

km

h

km

v

ś

r

6

,

68

80

60

80

60

2

=

+

=

 

 
 
  Średnia  arytmetyczna  ww.  prędkości  wyniosłaby: 
 

                      

h

km

h

km

v

v

v

arytm

ś

r

70

2

80

60

2

2

1

.

.

=

+

=

+

=

 

 

       Nietrudno  zauważyć,  że  prędkość  średnia  arytmetyczna  różni  się  od  

rzeczywistej  prędkości  średniej  na  całej  trasie  i  jest  większa  od  niej. 

     4)  Zastosowanie  praktyczne  średniej  arytmetycznej-  zad. 1,  str.213  z  

podręcznika -  uczeń  rozwiązuje  ww.  zadanie  na  tablicy. 

 

5)

  Rekapitulacja  poznanych  wiadomości. 

a)

  średnia  arytmetyczna: średnia  ocen, średnia frekwencja,  średnia  

temperatura  roczna, średnia roczna wysokość opadów, itd. 

b)

  średnia  harmoniczna:  średnia  prędkość  na  drodze  tam  i  z  

powrotem; 

c)

  średnia  geometryczna: odległość  punktu  na okręgu  od  

ś

rednicy(o praktycznych zastosowaniach  tej  średniej  powiemy  na  

lekcji  następnej). 

6)  Praca  domowa

d)

  dla  wszystkich- zad.2, str. 213; 

e)

  dla  chętnych-zad. 4,  str. 213. 

background image

 

 

Rozwiązanie  zadania  dla  chętnych  (zadanie 4,  str.213) . 

                

 

a)  

2

1

2

1

2

a

a

a

a

=

+

  

2

1

a

=

 

 

b)  

2

1

2

1

2

1

2

1

2

a

a

a

a

a

a

a

a

=

+

=

 

 

c)  

2

1

2

1

2

1

2

2

a

a

a

a

a

a

+

=

+

2

1

a

=

 

 

Wniosek:

  Średnie  ww.  są  równe,  gdy  a

1

=a

2

Dygresja: 

Znane są  jeszcze  inne  średnie, np. kwadratowa,  ważona, 

mediana,  itd. 
 
 
       Konspekt opracowała:  nauczyciel  matematyki mgr Izabela  Dziura