background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Jan Janczak 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie pasieki wędrownej 612[01].Z2.05 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bożena Stępień 
mgr inż. Beata Wawryn-Żmuda 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.05 
„Prowadzenie pasieki wędrownej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
pszczelarz. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

12 

5.1.  Gospodarka wędrowna 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Miodobranie 

15 

5.2.1  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Dokumentacja gospodarstwa pasiecznego 

18 

5.3.1  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć 

20 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się oraz 
środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki 

w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie wychowu 

matek pszczelich 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny pszczelej 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.08 

Przygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych kierunków 

produkcji pasiecznej 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać się podstawowym sprzętem pasiecznym, 

− 

przeprowadzić wychów matek pszczelich, 

− 

poddać matkę pszczelą do rodziny, 

− 

przeprowadzić wiosenny przegląd rodziny pszczelej, 

− 

dostosować wielkość gniazda do siły rodziny, 

− 

rozpoznawać i likwidować anormalne stany w rodzinie pszczelej, 

− 

poszerzać gniazdo rodziny pszczelej, 

− 

kierować rozwojem wiosennym rodziny pszczelej, 

− 

rozpoznawać nastrój rojowy w rodzinie pszczelej, 

− 

zapobiegać i likwidować nastrój rojowy, 

− 

rozpoznawać pierwsze objawy choroby w rodzinie pszczelej, 

− 

udzielać pomocy chorym rodzinom pszczelim, 

− 

rozpoznawać ważniejsze rośliny miododajne, 

− 

obliczać zasobność naturalnych zbiorowisk pod względem wartości pszczelarskiej, 

− 

określać fazy fenologiczne roślin kwitnących w naturalnych zbiorowiskach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić korzyści wynikające z prowadzenia pasieki wędrownej, 

− 

zastosować przepisy prawa dotyczące wędrownej gospodarki pasiecznej, 

− 

określić rolę pszczół w zapylaniu roślin, 

− 

ocenić wartość roślin pyłkodajnych, 

− 

dokonać analizy warunków występowania pożytków spadziowych, 

− 

określić sposoby polepszania bazy pożytkowej, 

− 

zaplanować zapylanie roślin uprawnych kwitnących w poszczególnych porach roku, 

− 

określić sposoby rozmieszczania pszczół na różnych uprawach, 

− 

zaplanować nasadzanie roślin miododajnych, 

− 

zaplanować i zorganizować gospodarkę wędrowną, 

− 

rozróżnić sprzęt stosowany w wędrownej gospodarce pasiecznej, 

− 

wybrać miejsce i stanowisko dla pasieki wędrownej, 

− 

przygotować i przetransportować rodziny pszczele, 

− 

dobrać termin przewozu pszczół na pożytek, 

− 

charakteryzować metody zwiększające oblatywanie roślin uprawnych przez pszczoły, 

− 

przewidzieć zagrożenia związane z przewozem pszczół i zastosować sposoby zapobiegania, 

− 

określić zasady wykorzystywania pożytku wrzosowego i spadziowego, 

− 

przygotować sprzęt do miodobrania, 

− 

charakteryzować proces dojrzewania miodu, 

− 

dobrać sposoby i terminy wybierania plastrów z miodem, 

− 

charakteryzować sposoby odbioru plastrów z miodem, 

− 

określić warunki transportowania plastrów z miodem do pracowni, 

− 

zaplanować i zorganizować odsklepianie i wirowanie plastrów, 

− 

ocenić dojrzałość miodu, 

− 

zaprojektować i wyposażyć pomieszczenie do odbioru miodu, 

− 

określić warunki przechowywania miodu, 

− 

dobrać naczynia do przechowywania miodu, 

− 

określić jakość i przydatność plastrów, 

− 

sporządzić dokumentację pasieczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

Osoba prowadząca    

 

 

 

……………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

 

Prowadzenie pasieki wędrownej 612[01].Z2.05 

Temat: Odbiór plastrów z miodem z rodzin pszczelich. 

Cel ogólny: Charakteryzować odbiór plastrów z miodem z rodzin pszczelich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymieniać sposoby odbioru plastrów z miodem z rodzin pszczelich, 

− 

charakteryzować warunki przeprowadzenia odbioru plastrów z miodem z rodzin pszczelich, 

− 

dobierać sprzęt pasieczny do odbioru plastrów z miodem z rodzin pszczelich, 

− 

oceniać dojrzałość miodu, 

− 

przeprowadzać odbiór plastrów z miodem z rodzin pszczelich. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

zajęcia praktyczne, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas: 

6 godzin dydaktycznych. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

sprzęt pasieczny, 

− 

dłuto pasieczne, 

− 

przegonki, 

− 

szczoteczka pasieczna, 

− 

rodziny pszczele z nadstawkami miodu, 

− 

odzież ochronna do przeprowadzenia przeglądów, 

− 

dmuchawa do wydmuchiwania pszczół, 

− 

omiatacz pszczół. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu. 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  prac  pasiecznych  przeprowadź  odbiór 

plastrów z miodem z rodzin pszczelich. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 

I. 

Zbieranie i analiza informacji o przygotowaniu się rodziny pszczelej do nastroju rojowego 
i rójki (~25 min.) 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie musisz wiedzieć: 

− 

w jakim celu przeprowadzamy odbiór plastrów z miodem z rodzin pszczelich?  

− 

kiedy przeprowadzamy odbiór plastrów z miodem z rodzin pszczelich? 

− 

jakie czynniki wpływają na przeprowadzenie odbioru plastrów z miodem z rodzin pszczelich?  

− 

jak szacujemy zapas w rodzinie pszczelej?  

− 

jakie  muszą  być  warunki  pogodowe i pożytkowe aby można przeprowadzić odbiór plastrów 
z miodem z rodzin pszczelich? 

− 

jakiego  sprzętu  używamy  do  przeprowadzenia  odbioru  plastrów  z  miodem  z  rodzin 
pszczelich? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza. 

 
II.  Opracowanie planu pracy (~15 min.). 

Na  tym  etapie  powinniście  przemyśleć  jak  należy  wykonać  przydzielone  Wam  zadanie, 

a zatem: 

− 

zorganizować stanowisko pracy (dobór i rozmieszczenie narzędzi pracy, sprzętu pasiecznego), 

− 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

− 

ustalić sposób prowadzenia odbioru plastrów z miodem z rodzin pszczelich, 

− 

podzielić się pracą, 

− 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych. 

 

Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 

− 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się  podczas 
pracy?  

− 

co należy zrobić przed przystąpieniem do odbioru plastrów z miodem z rodzin pszczelich? 

− 

jakie plastry z miodem wybieramy z gniazda pszczelego? 

− 

w jaki sposób omiatamy plastry z miodem szczoteczką pasieczną? 

− 

w jaki sposób omiatamy plastry z miodem omiataczem pszczół? 

− 

w jaki sposób organizujemy sobie pracę korzystając z dmuchawy do pszczół? 

− 

co robimy z plastrami po odbiorze z gniazda pszczelego? 

− 

co wstawiamy na miejsce wybranych plastrów?  

− 

jak transportujemy plastry pszczele do pracowni?  

− 

jak przechowujemy plastry z miodem w pracowni przed odwirowaniem? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza " Plan pracy". 

 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~15 min). 

W tej fazie powinniście: 

− 

omówić dokładnie z nauczycielem zaplanowane przeprowadzenie odbioru plastrów z miodem 
z rodzin pszczelich, 

− 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych  oraz 
podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~180 min.). 

− 

Pracujecie samodzielnie nad wykonaniem zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem pracy, 
wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole  trzyosobowym 
zaplanowany odbiór plastrów z miodem z rodzin pszczelich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

Pomoże  Wam  w  tym  czuwający  nad  prawidłowym  przebiegiem  prac  nauczyciel,  którego 
w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

 
Uwaga! 

W  czasie  realizacji  zadania  przestrzegajcie  instrukcji  przy  przeprowadzaniu  odbioru 

plastrów z miodem z rodzin pszczelich. 
 
V.  Sprawdzanie jakości wykonanej pracy (~20 min.). 

− 

Kontrolę  jakości  swojej  pracy  wykonujecie  na  bieżąco  kierując  się  pytaniami  przewodnimi 
podanymi powyżej w tekście. 

− 

Najpierw  sprawdzacie  jakość  przeprowadzonego  odbioru  plastrów  z  miodem  z  rodzin 
pszczelich. 

− 

Wyniki  oceny  przeprowadzenia  wpisz  do  formularza  "Arkusz  odbioru  plastrów  z  miodem 
z rodzin pszczelich ". 

− 

Następnie  wymieniacie  się  w  zespołach  "  Arkuszami  odbioru  plastrów  z  miodem  z  rodzin 
pszczelich " i analizujecie wyniki oceny jakości przeprowadzonego odbioru plastrów z miodem 
z rodzin pszczelich i ewentualnie dokonujecie korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  Analiza przebiegu pracy

 

(~20 min.). 

W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: 

"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 

Analizujecie  cały  przebieg  Waszej pracy  pod  kątem polepszenia  jakości przeprowadzania 

odbioru  plastrów  z  miodem  z  rodzin  pszczelich,  skrócenia  czasu  pracy,  lepszej  organizacji 
(pod kierunkiem nauczyciela). 

Jeżeli poprawki są znaczne – należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie "Kartę samooceny". 

 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

− 

"Arkusz odbioru plastrów z miodem z rodzin pszczelich", 

− 

"Arkusz obserwacji ucznia". 

 
Praca domowa 

Opracuj schemat blokowy odbioru plastrów z miodem. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa:                      Prowadzenie pasieki wędrownej 612[01].Z2.05 

Temat: Odsklepianie i odwirowywanie plastrów z miodem. 

Cel ogólny: Charakteryzować odsklepianie i odwirowywanie plastrów z miodem. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

odsklepiać plastry z miodem różnymi sposobami, 

− 

odwirowywać miód z plastrów różnymi typami miodarek, 

− 

oczyszczać i klarować miód po odwirowaniu, 

− 

dobierać sprzęt do odsklepiania i odwirowywania plastrów z miodem, 

− 

dobierać naczynia na miód, 

− 

utrzymywać higienę w pomieszczeniu do odbioru miodu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

zajęcia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas: 

6 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

odsklepiacze, 

− 

miodarki, 

− 

naczynia na miód, 

− 

plastry z miodem, 

− 

cedzidła i klarowniki do miodu. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących  odsklepiania  i  odwirowywania  plastrów  z  miodem.  Nauczyciel  omawia 
sprzęt  do  odsklepiania  i  odwirowywania  miodu  z plastrów. Nauczyciel po wykładzie 
zadaje  pytanie:  Jakiego  sprzętu  używamy  do  odsklepiania  i  odwirowywania  miodu 
z plastrów? 

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

− 

nauczyciel  omawia  odsklepianie  i  odwirowywanie  miodu  z  plastrów.  Po  prezentacji 
nauczyciel zadaje pytanie: Jak należy odsklepić plastry z miodem? 

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

4.  Realizacja ćwiczenia praktycznego 

Praca w grupach 3-4 osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie zapoznają się ze sprzętem pasiecznym, 

− 

uczniowie w grupach odsklepiają i odwirowują miód z plastrów, 

− 

uczniowie dyskutują na temat różnych technik odsklepiania plastrów z miodem. 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
odsklepianie i odwirowywanie miodu z plastrów pszczelich, 

− 

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat przechowywania miodu po miodobraniu. 

 
Praca domowa 

Opracować schemat blokowy od odsklepiania do klarowania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Gospodarka wędrowna

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Ocenianie zasobów bazy pożytkowej dla określonej pasieki. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować określanie zasobu bazy pożytkowej. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

obliczania zasobu bazy pożytkowej. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić w promieniu 2 km od wskazanej pasieki bazę pożytkową, 
2)  obliczyć zasób bazy pożytkowej mnożąc powierzchnię zajmowaną przez określone rośliny 

nektarodajne występujące w promieniu 2 km przez ich jednostkową wydajność nektarową, 

3)  obliczyć ogólny zasób nektaru w sezonie, 
4)  obliczyć zasoby bazy pożytkowej w przeliczeniu na 1 ha, 
5)  wypełnić poniższą tabelkę, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Okres 

Rośliny 

Powierz chnia  
ha 

Wydaj-ność 
nektaro-wa rośli 
z 1 ha 
kg 

Zasoby 
nektaro-we 
roś-lin 

po-

żytko-wych 
kg 

Zasoby 
nektaru 
w całym 
okresie 

Całość 
zasobów 
(ok. 55%) 
jaką 
pszczoły 
mogą 
zebrać 

wiosna 

 

 

 

 

 

 

lato 

 

 

 

 

 

 

Późne  
lato 

 

 

 

 

 

 

Ogółem zasoby nektaru w sezonie - kg  

 

 

 Zasoby w przeliczeniu na 1 ha powierzchni - kg  

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kalendarz kwitnienia roślin, 

– 

tabela z wydajnością nektarową roślin z 1 ha w kg, 

– 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotowanie przewozu i transportowanie rodzin pszczelich. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt do przewozu rodzin pszczelich. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

zapewniania rodzinom pszczelim wolnej przestrzeni i wentylacji na czas transportu. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować sprzęt do przewozu rodzin pszczelich, 
2)  określić termin przewozu rodzin pszczelich, 
3)  zapewnić rodzinom pszczelim wolną przestrzeń i wentylację na czas transportu, 
4)  załadować i rozładować rodziny pszczele, 
5)  dozorować przewóz rodzin pszczelich, 
6)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

podstawowy sprzęt pasieczny do wykonywania przeglądów rodzin, 

 

odzież ochronna, 

 

rodziny pszczele osadzone w różnych typach uli: korpusowych z dennicą głęboką/wysoką, 
korpusowych z dennica płytką/niską, leżakach, 

 

puste korpusy, 

 

ramy wentylacyjne, 

 

pasy do spinania uli. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 3 

Przygotowanie stanowiska dla pasieki wędrownej. 
 
Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  film  dotyczący  przygotowania  miejsca  dla  pasieki 

wędrownej. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

zabezpieczania pasieczyska przed zwierzętami i osobami postronnymi. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć film dotyczący przygotowania miejsca dla pasieki wędrownej, 
2)  wybrać miejsce na ustawienie pasieki wędrownej, 
3)  wykosić miejsce w którym będzie ustawiona pasieka, 
4)  ustawić podstawki na ule, 
5)  zabezpieczyć pasieczysko przed wtargnięciem zwierząt, 
6)  ustawić tablicę ostrzegawczą, 
7)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

film dotyczący przygotowania miejsca dla pasieki wędrownej, 

 

miejsce na pasiekę wędrowną, 

 

kosa, 

 

drut lub taśma do ogrodzenia, 

 

tablica ostrzegawcza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Miodobranie 

 
5.2.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Ocenianie dojrzałości miodu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować budowę i obsługę refraktometru. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

przeprowadzania analizy miodu. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  umieścić  szklanym  pręcikiem  na  suchym  dolnym  pryzmacie  refraktometru  kilka  kropli 

miodu pobranego bezpośrednio z plastra, 

2)  rozprowadzić miód po całej powierzchni i przykryć suchym pryzmatem matowym, 
3)  wykonać pomiar i odczytać na podziałce współczynnik załamania światła, 
4)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

podstawowy sprzęt pasieczny do wykonywania przeglądów rodzin, 

– 

odzież ochronna, 

– 

rodziny pszczele z miodem, 

– 

bagietka do pobierania miodu, 

– 

refraktometr. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotowanie sprzętu i pomieszczenia do miodobrania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film o przygotowaniu pomieszczenia do miodobrania. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  utrzymanie 

higieny w pomieszczeniu do odbioru miodu z plastrów. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć film o przygotowaniu pomieszczenia do miodobrania

,

 

2)  przygotować pomieszczenie do miodobrania. W tym celu należy umyć okna oraz wilgotną 

ścierką przetrzeć ściany i podłogę, 

3)  wyposażyć pomieszczenie w fartuchy oraz środki czystości, 
4)  umyć  i  wytrzeć  do  sucha  potrzebny  sprzęt  pasieczny:  odsklepiacze,  miodarkę,  cedzidła 

i naczynia, 

5)  ułożyć niezbędny sprzęt na miejscu gdzie będzie używany, 
6)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

film o przygotowaniu pomieszczenia do miodobrania, 

– 

projektor, 

– 

miodarka, 

– 

cedzidła, 

– 

naczynia na miód, 

– 

odsklepiacze, 

– 

pomieszczenie do miodobrania, 

– 

środki czystości, 

– 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 3 

Osuszanie plastrów po miodobraniu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  osuszanie  plastrów  pszczelich  po  odwirowaniu 

miodu. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na cel osuszania 

i poddawania plastrów rodzinom pszczelim do osuszenia. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  umieścić plastry po odwirowaniu w transportówce, 
2)  przenieść transportówkę na pasieczysko, 
3)  wstawić plastry w pustą przestrzeń za zatworomatą, zachowując odstępy 2 cm, 
4)  zamknąć szczelnie ul, 
5)  zaprezentować ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

plastry po odwirowaniu, 

– 

transportówka, 

– 

rodziny pszczele. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Dokumentacja gospodarstwa pasiecznego

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządzanie planu wędrówek z pszczołami. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować potrzebną dokumentację pasieczną. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  informacje 

które mogą mieć zastosowanie w przypadku planowania pasieki wędrownej. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  prześledzić uważnie dokumentację pasieczną,  
2)  wypisać  informacje  które  mogą  mieć  zastosowanie  w  przypadku  planowania  pasieki 

wędrownej, 

3)  sporządzić schemat blokowy wędrówek z pszczołami, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

książka pasieczna, 

 

notatki dotyczące bazy pożytkowej, 

 

papier A4. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypełnianie dokumentacji pasiecznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować dokumentację pasieczną. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  rzetelne 

wypełnianie dokumentów pasiecznych. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeprowadzić przegląd rodziny pszczelej, 
2)  policzyć ramki w rodzinie pszczelej, 
3)  określić ilość zapasu w rodzinie pszczelej, 
4)  stwierdzić ilość czerwiu w rodzinie pszczelej, 
5)  oszacować siłę rodziny pszczelej, 
6)  zapisać zdobyte informacje w karcie pnia, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

karty ula, 

 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

 

papier A4. 

 

Ćwiczenie 3 

Określanie liczby rodzin potrzebnej do zapylania wybranych upraw roślin. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  normę  liczby  rodzin  pszczelich  niezbędnych  do 

zapylenia uprawy oraz tabelą atrakcyjności roślin dla pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

określania liczby rodzin potrzebnej do zapylania wybranych upraw roślin. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  określić powierzchnię uprawy roślin, 
2)  przyjąć normę liczby rodzin pszczelich niezbędnych do zapylenia uprawy, 
3)  obliczyć potrzebną ilość rodzin pszczelich, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

norma liczby rodzin pszczelich niezbędnych do zapylenia uprawy, 

 

tabela atrakcyjności roślin dla pszczół, 

 

papier A4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  pasieki 

wędrownej” 

Test składa się z 20, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 8, 9, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. c, 6. d, 7. b, 8. a, 9. d, 10. b, 11. d, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. c, 16. d, 17. a, 18. b, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie gospodarki 
wędrownej 

Określić zasięg efektywnego lotu 
pszczół 

Określić odległość ustawienia rodzin 
pszczelich od pożytku 

Scharakteryzować gospodarkę 
kompleksową 

PP 

Dobrać ule do gospodarki wędrownej 

Określić funkcję wysokiej dennicy 
w gospodarce wędrownej 

Zidentyfikować sprzęt widoczny na 
fotografii 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Scharakteryzować sposób 
przygotowania rodzin do transportu 

PP 

Scharakteryzować wielkość wolnej 
przestrzeni w ulu w czasie transportu 

PP 

10 

Zidentyfikować sprzęt pasieczny na 
podstawie rysunku  

11 

Określić objawy zaparzenia rodzin 
pszczelich w czasie transportu 

12 

Scharakteryzować czynniki wywołujące 
zaparzenie rodzin w czasie transportu 

PP 

13 

Zaplanować termin wywozu rodzin na 
pożytek z roślin zakwitających 
gwałtownie 

PP 

14 

Zaplanować termin przewozu rodzin na 
pożytek z roślin zakwitających 
stopniowo 

PP 

15 

Określić przydatność urządzeń 
pasiecznych 

16 

Określić sposoby odbioru miodu z uli 
korpusowych  

17 

Określić warunki przechowywania 
miodu 

18  Dobrać sprzęt do miodobrania 

19 

Określić łatwość utrzymania higieny 
w pomieszczeniu do wirowania miodu  

20 

Określić warunki prowadzenia 
gospodarki wędrownej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.  
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test zawiera 20 zadań, do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawdziwa.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Gospodarka wędrowna jest metodą 

a)  przemieszczania pasiek. 
b)  podnoszenia wydajności pasiek polegającą na przewożeniu rodzin pszczelich na obfite 

pożytki oddalone od miejsca stałego postoju pasieki. 

c)  produkcji miodu. 
d)  przeciwdziałania chorobom pszczół. 

 

2.  Baza pożytkowa oceniana jest na podstawie powierzchni na jakiej występuje dana roślina 

miododajna, od miejsca ustawienia pasieki w promieniu 
a)  1,5 km. 
b)  500 m. 
c)  4 km. 
d)  6 km. 
 

3.  W miarę możliwości rodziny pszczele należy ustawić 

a)  1 km od pożytku. 
b)  500 metrów od pożytku. 
c)  jak najbliżej pożytku. 
d)  w dowolnej odległość od pożytku ponieważ nie ma ona wpływu na wydajność. 

 

4.  Kompleksowe traktowanie rodzin w pasiece sprawia, że pszczelarz 

a)  ma mniej pracy. 
b)  we wszystkich rodzinach w danym czasie wykonuje te same zabiegi. 
c)  w czasie dwóch tygodni wszystkim rodzinom dodaje nadstawki. 
d)  w danym czasie w każdej z rodzin wykonuje inny zabieg. 

 

5.  Do wędrownej gospodarki pasiecznej najbardziej przydatne są ule 

a)  leżaki. 
b)  książkowe. 
c)  korpusowe – stojaki. 
d)  Dadanta. 
 

6.  W  warunkach  gospodarki  wędrownej  dennica  głęboka/wysoka  z  zasiatkowanym  dnem 

zapewnia 
a)  wolną przestrzeń w czasie transportu. 
b)  dobry i łatwy załadunek. 
c)  rodzinom wentylację w czasie transportu. 
d)  wentylację oraz wolną przestrzeń w czasie transportu. 

 
7.  Element ula przedstawiony na fotografii to 

a)  korpus gniazdowy. 
b)  dennica głęboka/wysoka z zasiatkowanym dnem. 
c)  dennica płytka. 
d)  nadstawka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

 
8.  Sposób przygotowania rodzin do transportu zależy od 

a)  odległości przewozu. 
b)  środka transportu. 
c)  rodzaju pożytku. 
d)  rasy pszczół. 

 

9.  Wolna  przestrzeń  w  ulu  w  której  mogą zebrać się pszczoły  w  czasie  transportu  powinna 

mieć objętość 
a)  20 dm

3

b)  3-6 dm

3

c)  15-18 dm

3

d)  6-10 dm

3

 

10.  Rysunek przedstawia 

a)  statyw do uli. 
b)  chwytak do załadunku uli. 
c)  podstawkę pod ul. 
d)  stelaż do uli. 

 
11.  Objawy zaparzenie rodzin w czasie transportu to 

a)  nieprzyjemny kwaśny zapach ulatniający się z ula i głośne brzęczenie pszczół. 
b)  głośne brzęczenie pszczół. 
c)  brak jakichkolwiek dźwięków dochodzących z ula. 
d)  wychodzenie  z  ula  pszczół  umazanych  miodem  i  wydobywanie  się  gorącego 

powietrza z wylotu ula.  

 

12.  Zaparzeniu rodzin sprzyja 

a)  tylko długotrwały transport. 
b)  jedynie wysoka temperatura. 
c)  brak dostatecznej wentylacji w bardzo silnej rodzinie, przy zbyt długim pozostawianiu 

pszczół w zamknięciu. 

d)  zły stan nawierzchni dróg.  

 

13.  Na  pożytek  z  roślin  zakwitających  gwałtownie  (rzepak,  drzewa  i  krzewy  owocowe, 

gorczyca, lipa) rodziny wywozimy 
a)  w pierwszych dniach kwitnienia. 
b)  gdy zakwitnie 10% kwiatów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

c)  gdy zakwitnie 50% kwiatów. 
d)  jeszcze przed kwitnieniem.  

 

14.  Na  pożytek  z  roślin  zakwitających  stopniowo  (koniczyny, malina, rośliny łąkowe, wrzos) 

rodziny wywozimy 
a)  w pierwszych dniach kwitnienia. 
b)  gdy zakwitnie 10% kwiatów. 
c)  gdy zakwitnie 20% kwiatów. 
d)  jeszcze przed kwitnieniem.  

 

15.  Przyrząd widoczny na fotografii służy do określania 

a)  lepkości miodu. 
b)  przewodności miodu. 
c)  dojrzałości miodu. 
d)  HMF w miodzie.  

 

 

 
16.  Odbiór  miodu  z  uli  korpusowych  bez  wyjmowania  pojedynczych  plastrów  umożliwia 

zastosowanie 
a)  wydmuchiwacza. 
b)  przegonek. 
c)  repelentów. 
d)  wszystkich wymienionych. 

 
17.  Magazyny do przechowywania miodu powinny być 

a)  suche, czyste, dostatecznie przewiewne, wolne od obcych zapachów, o temperaturze 

nie wyższej niż 18ºC. 

b)  suche, czyste, dostatecznie przewiewne, wolne od obcych zapachów, o temperaturze 

nie wyższej niż 30ºC. 

c)  suche, czyste, dostatecznie przewiewne, wolne od obcych zapachów, o temperaturze 

nie niższej niż 18ºC. 

d)  suche, wolne od obcych zapachów, o temperaturze nie niższej niż 20ºC. 
 

18.  Miód wrzosowy wymaga stosowania 

a)  Przegonki. 
b)  kraty odgrodowej. 
c)  rozluźniacza. 
d)  nadstawki. 

 
19.  W  pomieszczeniu  do  wirowaniu  miodu  łatwość  w  higienicznym  utrzymaniu  powinna 

cechować się 
a)  podłogę. 
b)  sciany. 
c)  sufit. 
d)  wszystkie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

20.  Z terenu zapowietrzonego pszczelarz prowadzący gospodarkę wędrowną 

a)  może wywieźć pasieki bez porozumienia z powiatowym lekarzem weterynarii. 
b)  może wywieźć pasiekę po uzyskaniu pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii. 
c)  może wywieźć pasiekę po konsultacji z innymi pszczelarzami. 
d)  nie może wywieźć pasieki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Prowadzenie pasieki wędrownej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 

 

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej  
„Prowadzenie pasieki wędrownej” 

 

Treść zadania  

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  odbiorem  plastrów 

z miodem z gniazda rodziny pszczelej. Zadanie wykonaj łącznie z przygotowaniem sprzętu do 
odbioru  plastrów  z  miodem,  określeniem  dojrzałości  miodu  i  terminu  wybierania  plastrów 
z miodem, odbiorem plastrów z miodem i transportem do pracowni pasiecznej. 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia odbioru plastrów 
z miodem z rodziny pszczelej. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabywania umiejętności i dokonania analizy 
podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien wykonać 
zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  pasiekę,  który  zapewni  uczniowi 
możliwość praktycznego przeprowadzenia odbioru plastrów z miodem z rodziny pszczelej. 

Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  pasiekę,  możliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne  ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapisać  w  dzienniczku  praktyki  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  czynności 
zgodnie  z  regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego.  Plan  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi,  

 

przygotować sprzęt do odbioru plastrów z miodem, 

 

określić dojrzałość miodu, 

 

określić termin przeprowadzenia odbioru, 

 

dobrać sprzęt do odbioru plastrów z miodem z rodziny pszczelej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

dokonać odebrania plastrów z miodem, 

 

przetransportować plastry z miodem do pracowni pasiecznej, 

 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

uzyskane 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

Sporządzenie  wykazu  materiałów  i  sprzętu  do  odbioru 
plastrów z miodem 

 

Przygotowanie  sprzętu  do  odbioru  miodu  z  rodziny 
pszczelej 

10 

 

Określanie dojrzałości miodu: 

 

refraktometrem, 

 

ulem kontrolnym, 

 

ilość nakropu w plastrach, 

 

poszycie plastrów z miodem. 

20 

 

Odbieranie plastrów z miodem z rodziny pszczelej: 

 

sposobem tradycyjnym, 

 

przegonką, 

 

dmuchawą. 

30 

 

Transportowanie plastrów z miodem do pracowni 

10 

 

Przechowywanie plastrów z miodem 

10 

 

Uporządkowanie stanowiska 

10 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

Bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Makowicz J.: Pasieka wędrowna.  PWRiL, Warszawa 1983 
2.  Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna. Wyd. V, Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1998 
3.  Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
4.  Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996 
 
Czasopisma: 

 

„Pasieka” 

 

„Przegląd Pszczelarski” 

 

„Pszczelarstwo” 

 

„Pszczelarz Polski”