background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

 MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Marcin Kostrzewa 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów 
514[02].Z3.03 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak 
mgr Anna Uss-Wojciechowska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modu

 

łowej  514[02].Z3.03, 

„Dobieranie  preparatów  do  pielęgnacji  włosów”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich. 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Formy występowania preparatów pielęgnacyjnych 

11 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Szampony fryzjerskie. Mechanizm mycia włosów 

14 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

 

5.3.  Preparaty do pielęgnacji włosów 

18 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

 

7.  Literatura 

35 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Dobieranie  preparatów  do 

pielęgnacji włosów” 514[02].Z3.03.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

ewaluację osiągnięć,  

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

  
  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 
 
 

 
 
 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

514[02].Z3 

Zabiegi fryzjerskie  

514[02].Z3.01 

Organizowanie prac fryzjerskich 

514[02].Z3.05 

Wykonywanie wodnej ondulacji 

514[02].Z3.02 

Planowanie zabiegów piel

ęgnacyjnych 

514[02].Z3.03 

Dobieranie preparatów do piel

ęgnacji włosów 

514[02].Z3.04 

Wykonywanie zabiegów piel

ęgnacyjnych 

514[02].Z3.08 

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów 

514[02].Z3.09 

Barwienie w

łosów 

514[02].Z3.06 

Strzy

żenie włosów 

 

514[02].Z3.07 

Wykonywanie zabiegów trwa

łego ondulowania i 

prostowania w

łosów

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

analizować wybrany fragmenty tekstu, 

 

wykorzystać posiadana wiedzę ogólną, 

 

posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu chemii i matematyki zdobytymi 
w gimnazjum, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

rozróżniać rodzaje emulsji, 

 

umieć zaplanować kolejność wykonywania czynności podczas wykonywania ćwiczeń. 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić preparaty do mycia włosów, 

 

scharakteryzować szampony detergentowe, 

 

określić skład szamponu detergentowego, 

 

wyjaśnić mechanizm mycia włosów szamponem detergentowym, 

 

dobrać szampon do rodzaju włosów, 

 

rozróżnić preparaty do pielęgnacji włosów 

 

dobrać środki do kondycjonowania i regeneracji włosów, 

 

dobrać środki stymulujące funkcję skóry głowy, 

 

sporządzić proste preparaty do pielęgnacji włosów na podstawie receptury, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie preparatów do pielęgnacji 
włosów514[02].Z3.03 

Temat:  Skład i funkcje składników szamponów detergentowych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  składników  szamponu  detergentowego 

i wskazywania ich funkcji w procesie mycia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać składniki o działaniu myjącym i modyfikującym w szamponie detergentowym, 

 

określić składniki pielęgnacyjne zawarte w szamponie detergentowym, 

 

określić składniki pomocnicze zawarte w szamponie, 

 

scharakteryzować funkcje poszczególnych składników szamponu, 

 

sporządzić szampon detergentowy zgodnie z recepturą. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach 2-osobowych. 

 
Czas:  180 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabela ze składem szamponu detergentowego, 

 

stanowiska laboratoryjne z wyposażeniem w liczbie odpowiadającej liczbie 2-osobowych 
grup uczniów, 

 

cylinder miarowy 200 cm

 

zlewka laboratoryjna poj.200 cm

3

 do przygotowania wywaru –1 szt., 

 

zlewki szklane o poj.100–150 cm

3

 – 3 szt., 

 

płaszcz grzejny z regulacją temperatury, 

 

waga laboratoryjna, 

 

bagietka szklana, 

 

odczynniki  chemiczne:  szampon  „Bambino”,  ziele  pokrzywy  (torebki  ekspresowe), 
hydrolizat kolagenowy, woda destylowana, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 
Przebieg lekcji 
1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  składu  szamponów 

detergentowych  z  uwzględnieniem  składników  aktywnych  i  pomocniczych,  określenie 
działania  poszczególnych  składników  na  włosy  oraz  wskazanie  funkcji  składników 
pomocniczych w procesie mycia na mokro – wykład informacyjny połączony z pokazem 
preparatów. 

4.  Ćwiczenia praktyczne/laboratoryjne:  

 

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej, 

 

w  początkowej  fazie  pracy  uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem  merytorycznym 
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,  

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,  

 

po  wykonaniu  ćwiczeń  uczeń  porównuje  swoje  odpowiedzi  i  rozwiązania  
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/kolegów, 

 

uczniowie zostają podzieleni na grupy 2-osobowe, 

 

nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia, 

 

każda z grup ma wykonać szampon na bazie szamponu dla dzieci, 

 

uczniowie prezentują wyniki pracy w kolejności wykonania, 

 

nauczyciel 

nadzoruje 

pracę 

uczniów 

pomaga 

razie 

potrzeby   

w realizacji ćwiczenia.  

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do pielęgnacji włosów.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz  zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Zabiegi fryzjerskie 514[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów514[02].Z3.03 

Temat:  Rodzaje preparatów pielęgnacyjnych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  i  charakteryzowania  rodzajów 

preparatów pielęgnacyjnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafił: 

 

wskazać rodzaje preparatów pielęgnacyjnych, 

 

określić działanie pielęgnacyjne poszczególnych rodzajów środków pielęgnacyjnych, 

 

rozróżnić formy występowania preparatów pielęgnacyjnych, 

 

zidentyfikować składniki aktywne w preparacie pielęgnacyjnym o znanym składzie, 

 

sporządzić preparat do pielęgnacji włosów zgodnie z recepturą. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualnie, 

 

w 2-osobowych grupach. 

 

Czas:  180 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

opisy działania różnych preparatów pielęgnacyjnych, 

 

karty ćwiczeń, 

 

stanowiska  laboratoryjne  z  wyposażeniem  w  liczbie  odpowiadającej  liczbie  
2-osobowych grup uczniów, 

 

4 zlewki szklane duże, 

 

2 zlewki szklane średnie, 

 

waga laboratoryjna, 

 

cylinder miarowy, 

 

bagietka szklana, 

 

płaszcz grzejny, 

 

sito, 

 

bibuła filtracyjna, 

 

odczynniki  chemiczne:  zioła:  podbiał,  pokrzywa,  kłącze  tataraku,  disteryl,  kwas 
salicylowy, etanol techniczny, woda destylowana, 

 

kolba z korkiem na szlif lub butelka z tworzywa sztucznego na gotowy preparat, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu 
4.  Scharakteryzowanie  rodzajów  preparatów  pielęgnacyjnych  z  uwzględnieniem  składu, 

działania 

na 

włosy 

wskazań 

do 

ich 

zastosowania 

połączone  

z prezentacją przykładowych preparatów. 

5.  Ćwiczenia praktyczne/ laboratoryjne: 

 

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej, 

 

w  początkowej  fazie  pracy  uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem  merytorycznym 
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,  

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań,  

 

po  wykonaniu  ćwiczeń  uczeń  porównuje  swoje  odpowiedzi  i  rozwiązania  
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/kolegów, 

 

uczniowie zostają podzieleni na grupy 2-osobowe, 

 

nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia, 

 

każda z grup ma wykonać płyn przeciwłupieżowy, 

 

uczniowie prezentują wyniki pracy w kolejności wykonania, 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  razie  potrzeby  w  realizacji 
ćwiczenia. 

6.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
7.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
8.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych wiadomości na temat: Zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na różnych 
typach włosów. Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.  Formy występowania preparatów pielęgnacyjnych 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Postać preparatu 

Rodzaj preparatu 

Emulsje typu o/w 

 
 

Emulsje typu w/o 
 

 

Pianki 
 

 

Żele wodne i żele 
alkoholowe 

 

lipożele 

 
 

lotiony 

 
 

oleje 

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem form występowania kosmetyków do pielęgnacji włosów (materiał 

nauczania pkt. 4.1.1.), 

2)  podkreślić  w  tekście  informacje  na  temat  form  występowania  różnych  preparatów 

pielęgnacyjnych, 

3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać  swoje  odpowiedzi  z  odpowiedziami  opracowanymi  przez  koleżanki/kolegów 

z klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij mechanizmy tworzenie emulsji typu o/w oraz w/o przedstawione na poniższych 

schematach. Podpisz miejsca zaznaczone strzałkami. 
 

 

 
Schemat 1                                                                   Schemat 2 
 
Schemat 1 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
Schemat 1 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem rodzajów emulsji (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  przeanalizować schematy przedstawione w karcie ćwiczenia, 
3)  opisać schematy, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami innych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Szampony fryzjerskie. Mechanizm mycia włosów 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  tabelę  zawierającą  wszystkie  rodzaje  szamponów,  podstawowe  składniki 

I przeznaczenie: 
 

Rodzaj szamponu 

Podstawowe składniki 

Zastosowanie 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem rodzajów szamponów fryzjerskich (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  podkreślić w tekście informacje dotyczące rodzajów szamponów fryzjerskich i ich składu 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami innych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij następująca tabelę składników szamponów detergentowych: 

 

Typ substancji 

Przykładowe związki 

chemiczne 

Działanie i właściwości 

Anionowe SPC 

 

Bardzo dobre właściwości myjące, 
tworzą obfita pianę, są dobrze 
tolerowane przez skórę  

Amfoteryczne SPC 

Imidazoliny, pochodne betainy   

 

Niejonowe SPC 

 

 

 

Monoetanoloamidy kwasów 
tłuszczowych np.: oleju 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

kokosowego, pochodne 
fosforanowe związków 
tłuszczowych, aminokwasów 

 

 

Działają antyelektrostatycznie 
i jako stabilizatory piany 

 

 

Natłuszczają, tworzą na włosach 
ochronny film chroniący przed 
czynnikami zewnętrznymi takimi 
jak wilgoć, słońce  
Nawilżają i odżywiają włosy, 
pomagają odbudować strukturę 
włosa 
Środki przeciwłupieżowe, 
normalizujące prace gruczołów 
łojowych oraz działanie 
keratynolityczne 

 

 

Nadają odpowiednią gęstą 
konsystencję 

Środki zmętniające 

 

 

Środki klarujące 

 

 

 

 

Powodują zmiękczenie wody 

 

 

Zapobiega rozwojowi bakterii, 
pleśni i mikroorganizmów 

 

TBHQ 

(butylohydrochinon),  

retinol, 

beta 

–karoten, 

prowitamina B5 

 

barwniki 

 

 

 

 

Maskują nieprzyjemny zapach 
aktywnych składników szamponu 
i nadają im przyjemna woń. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się opisem składu szamponów detergentowych (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami innych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj szampon na bazie szamponu dla dzieci. 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 

 

Receptura szamponu pokrzywowego: 

1)  szampon „bambino”– 60 cz.w., 
2)  wywar z  pokrzywy–30 cz.w., 
3)  hydrolizat kolagenu– 10 cz.w. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy; 

1)  Szampon „Bambino”, 
2)  Ziele pokrzywy (torebki ekspresowe), 
3)  Hydrolizat kolagenowy, 
4)  Woda destylowana, 
5)  Cylinder miarowy 200 cm

3

6)  Zlewka laboratoryjna poj. 200 cm

3

 do przygotowania wywaru –1 szt., 

7)  Zlewki szklane o poj. 100–150 cm

3

 – 3 szt., 

8)  Płaszcz grzejny z regulacją temperatury, 
9)  Waga laboratoryjna, 
10)  Bagietka szklana, 
11)  Instrukcja do ćwiczenia. 
 

Wykonanie ćwiczenia

1)  Do zlewki o poj. 200 cm

3

 nalej 100 cm

3

 wody destylowanej. 

2)  Zlewkę  z  woda  umieść  na  płaszczu  grzejnym  i  zagotuj  wodę,  następnie  umieść  torebkę 

z zielem pokrzywy i utrzymuj wrzenie roztworu przez ok. 20 minut. 

3)  Ostudź wywar 
4)  Odważ  w  zlewkach  żądane  ilości  szamponu,  hydrolizatu  kolagenowego  i  wywaru 

z pokrzywy 

5)  Do  zlewki  z  szamponem  wlewaj  powoli,  przy  ciagłym  ostrożnym  mieszaniu(aby  nie 

powstała piana) kolejno: wywar z pokrzywy i hydrolizat białkowy 

6)  Zastanów  się  jaka  funkcje  pełnia  poszczególne  składnik,  które  wprowadzałeś  do 

preparatu.  Jako  pomoc  będzie  Ci  służył  materiał  nauczania  z  tej  jednostki  modułowej 
i podręczniki z wykazu literatury.  

7)  Wyniki przedstaw w formie krótkiego sprawozdania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  sporządzić 50 g szamponu, 
4)  uporządkować stanowisko pracy, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

cylinder miarowy 200 cm

3

 

zlewka laboratoryjna poj. 200 cm3 do przygotowania wywaru –1 szt., 

 

zlewki szklane o poj. 100–150 cm 3 – 3 szt., 

 

płaszcz grzejny z regulacją temperatury, 

 

waga laboratoryjna, 

 

bagietka szklana, 

 

odczynniki  chemiczne:  szampon  „Bambino”,  ziele  pokrzywy  (torebki  ekspresowe), 
hydrolizat kolagenowy, woda destylowana, 

 

instrukcja do ćwiczenia. 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Preparaty do pielęgnacji włosów 
 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zestaw w postaci tabeli środki do pielęgnacji i opisz krótko ich działanie na włosy. 

 

Preparat pielęgnacyjny 

Działanie na włosy 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem preparatów do pielęgnacji włosów (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 
2)  podkreślić  w  tekście  informacje  na  temat  rodzajów  preparatów  pielęgnacyjnych  i  ich 

działania na włosy, 

3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez innych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  składu  podanego  przez  producenta,  określ  do  jakiej  grupy  należą 

poszczególne składniki danego środka pielęgnacyjnego. Wyniki przedstaw w tabeli 
 

Nazwa preparatu do analizy 

składu, producent. 

Rodzaj substancji aktywnej 

Działanie na włosy 

i skórę głowy 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem składu preparatów do pielęgnacji włosów (materiał nauczania pkt. 

4.3.1.), 

2)  przeanalizować skład preparatów pielęgnacyjnych na opakowaniach,  
3)  zidentyfikować składniki aktywne w preparatach poddanych analizie, 
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opakowania  po  szamponach  do  włosów,  odżywkach  do  włosów,  i  innych  środkach  do 
pielęgnacji włosów w ilości 5–10 sztuk, 

 

karta ćwiczenia, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj płyn przeciwłupieżowy 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 

 
Składniki: 

 

Disteryl – 1,00 

 

Kwas salicylowy – 0,5 cz.w. 

 

Wyciąg z podbiału – 4 cz.w. 

 

Wyciąg z pokrzywy – 5 cz.w. 

 

Wyciąg z kłącza tataraku – 5 cz.w. 

 

Alkohol etylowy – 40 cz.w. 

 

Woda – do 100 cz.w. 

 
Wykonanie: 

Przygotowanie naparu ziołowego 

Łyżkę stołową ziół zalewa się w dużej zlewce 500 g wody o temperaturze pokojowej, miesza 
I ogrzewa  pod  przykryciem  nie  dopuszczając  do  wrzenia  przez  30  minut  na  łaźni  wodnej. 
Następnie przecedza się napar przez sito z bibułą filtracyjną. [1, s. 194]  
 
Przygotowanie płynu 
Połączyć wodę i alkohol następnie dodawać mieszając pozostałe składniki preparatu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  składem  płynu  przeciwłupieżowego  i  sposobem  jego  przygotowania 

(instrukcja do wykonania ćwiczenia), 

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  odmierzyć  wskazane w recepturze ilości składników, 
4)  połączyć składniki zgodnie ze sposobem wykonania preparatu, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

4 zlewki szklane duże, 

 

2 zlewki szklane średnie, 

 

waga laboratoryjna, 

 

cylinder miarowy, 

 

bagietka szklana, 

 

płaszcz grzejny, 

 

sito, 

 

bibuła filtracyjna, 

 

odczynniki  chemiczne:  zioła:  podbiał,  pokrzywa,  kłącze  tataraku,  disteryl,  kwas 
salicylowy, etanol techniczny, woda destylowana,  

 

kolba z korkiem na szlif lub butelka z tworzywa sztucznego na gotowy preparat, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA  OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  preparatów  do 
pielęgnacji włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. c, 8. c, 9. a, 10. a, 11. d, 
12. 
d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić preparaty do pielęgnacji 
włosów 

Wskazać funkcje szamponu 

Określić skład szamponu 
detergentowego 

Określić wskazania do stosowania 
szamponów oleistych 

Wskazać detergenty najczęściej 
stosowane w szamponach 

Rozróżnić zagęszczacze stosowane 
w szamponach detergentowych 

Wskazać funkcje detergentów 
podczas mycia 

Rozróżnić składniki o działaniu 
przeciwłupieżowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wyjaśnić sposób otrzymywania 
emulsji 

10 

Określić składniki aktywne 
stosowane w środkach 
pielęgnujących 

11  Zdefiniować pojęcie emulsja 

12 

Rozróżnić formę występowania 
preparatów o działaniu 
kondycjonującym i regenerującym 

13 

Określić działanie środków 
regenerujących na włosy 

14 

Określić działanie silikonów na 
włosy 

15 

Wskazać składnik poprawiający 
wygląd włosów 

16 

Określić działanie protein i ich 
pochodnych na włosy 

PP 

17 

Wskazać substancje o działaniu 
bakteriobójczym i grzybobójczym 

PP 

18 

Zaplanować sposób otrzymania 
emulsji typu w/o 

PP 

19 

Określić funkcję tlenków amin 
w szamponie detergentowym 

PP 

20 

Wskazać substancje czynne 
stymulujące pracę mieszków 
włosowych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  dobierania  preparatów  do  pielęgnacji  włosów.  

Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania. 
Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do preparatów pielęgnujących włosy zaliczamy 

a)  szampony, odżywki, płyny i farby do włosów. 
b)  tylko szampony i odżywki. 
c)  tylko płyny i lakiery do włosów. 
d)  szampony, odzywki, preparaty ochronne, regenerujące, lecznicze i płyny do włosów.  

 
2.  Podstawową funkcja szamponu jest 

a)  natłuszczenie skóry głowy. 
b)  natłuszczenie skóry głowy i włosów. 
c)  poprawienie wyglądu włosów. 
d)  usuniecie zanieczyszczeń ze skóry głowy i włosów. 

 

3.  Szampony detergentowe zawsze zawierają 

a)  mydła sodowe. 
b)  mydła potasowe. 
c)  środki powierzchniowo czynne. 
d)  substancje lecznicze.  

 
4.  Szampony oleiste stosuje się, ponieważ 

a)  mają dobre właściwości myjące. 
b)  delikatnie nawilżają skórę głowy i włosy. 
c)  nie zawierają alergizujących detergentów. 
d)  odbudowują naturalny płaszcz lipidowy w przypadku włosów zniszczonych i suchych.  

 
5.  Siarczany alkoholi tłuszczowych pełnia funkcję 

a)  środków nawilżających. 
b)  konserwantów. 
c)  środków regenerujących. 
d)  detergentów.  

 
6.  Pochodne celulozy są dodawane do szamponów w celu 

a)  stabilizacji piany. 
b)  łagodzenia podrażnień skóry. 
c)  środki zagęszczające. 
d)  nadania perłowego wyglądu. 

 
7.  Środki powierzchniowo czynne (detergenty) umożliwiają 

a)  tylko zwilżenie włosów tłustych włosów. 
b)  tylko zmiękczenie wody. 
c)  rozpuszczenie, oderwanie i zemulgowanie zanieczyszczeń w wodzie. 
d)  głownie zabezpieczenie włosów przed osadzaniem się zanieczyszczeń. 

 
8.  Związki cynku pełnia rolę 

a)  antyutleniaczy. 
b)  sekwestrantów. 
c)  leczniczą jako środki przeciwłupieżowe. 
d)  jako związki klarujące. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Podczas sporządzania szampony należy 

a)  wszystkie składniki podgrzać. 
b)  dodać całą recepturo porcję detergentu i energicznie mieszać. 
c)  najpierw wprowadzić do wody substancje tłuszczowe. 
d)  ostrożnie mieszać detergent z wodą, a następnie dodawać resztę składników.  

 
10.  Do substancji aktywnych dodawanych do środków pielęgnujących zaliczamy 

a)  składniki regenerujące i stymulujące mieszki włosowe. 
b)  konserwanty. 
c)  barwniki. 
d)  sekwestranty.  

 
11.  Emulsja powstaje w wyniku 

a)  koagulacji roztworu koloidalnego. 
b)  rozpuszczenia substancji w roztworze wodno–alkoholowym.  
c)  rozpuszczenia substancji tłuszczowej w alkoholu. 
d)  mieszania dwóch niemieszających się faz ciekłych przy użyciu emulgatora. 

 
12.  Postac pianek maja preparaty 

a)  regenerujące do włosów bardzo zniszczonych. 
b)  stymulujące prace mieszków włosowych. 
c)  preparaty lecznicze. 
d)  kondycjonujące i regenerujące w przypadku małych uszkodzeń.  

 
13.  Środki regenerujące mają za zadanie 

a)  ułatwienie rozczesywania włosów na mokro i na sucho. 
b)  odżywić włosy. 
c)  odbudować zniszczone struktury włosa. 
d)  nadać elastyczność i puszystość do pierwszego mycia. 

 
14.  Działanie kondycjonujące, regenerujące i ochronne mają 

a)  kwas salicylowy i pirytion cynku. 
b)  silikony. 
c)  alkohole tłuszczowe i kwasy tłuszczowe. 
d)  polimery błonotwórcze i związki siarki. 

 

15.  Silikony są dodawane do środków pielęgnacyjnych aby 

a)  zatrzymać wodę we włosach. 
b)  hamować wypadanie włosów. 
c)  natłuścić włosy, odbudować naturalny płaszcz lipidowy. 
d)  ułatwić rozczesywanie i nadać im puszystość, miękkość i połysk. 

 
16.  Proteiny i ich pochodne 

a)  wbudowują się w ubytki w strukturze włosa. 
b)  zatrzymują wilgoć. 
c)  normalizują prace gruczołów łojowych i wzmacniają mieszki włosowe. 
d)  łączą się z cementem międzykomórkowym i natłuszczają włosy.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17.  Działanie bakteriobójcze i grzybobójcze mają 

a)  antyutleniacze. 
b)  pirytion cynku i kwas salicylowy. 
c)  czwartorzędowe sole amoniowe. 
d)  fosfolipidy.  

 
18.  Aby otrzymać odzywkę typu w/o należy 

a)  do wody dodawać substancje tłuszczowe i energicznie mieszać. 
b)  fazę olejową i wodna ogrzać do jednakowej temperatury. 
c)  do fazy olejowej dodawać powoli ostudzoną fazę wodną. 
d)  do wody dodać emulgator i powoli wprowadzać fazę olejową.  

 
19.  Tlenki amin 

a)  wbudowują się w strukturę włosa. 
b)  to niejonowe środki powierzchniowo czynne. 
c)  pełnia role stabilizatorów piany. 
d)  hamują wypadanie włosów.  

 
20.  Funkcjonowanie mieszków włosowych poprawiają 

a)  fosfolipidy i olej rycynowy. 
b)  sorbitol i fosfolipidy. 
c)  mentol, tymol i kamfora. 
d)  amidy kwasy mlekowego i octowego.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  preparatów  do 
pielęgnacji włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. d, 9. c, 10. c, 11. b, 
12. 
d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zadania 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić proces tworzenia piany 

Określić formę preparatów 
kondycjonujących 

Wskazać podstawowy składnik 
szamponu detergentowego 

Rozróżnić detergenty stosowane w 
szamponach 

Określić działanie jedwabiu na 
włosy 

Wskazać środek zmętniający 

Określić funkcje środków 
powierzchniowo czynnych w 
procesie mycia włosów 

Rozróżnić rodzaje szamponów 
fryzjerskich 

Scharakteryzować środki 
kondycjonujące 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

10 

Przewidzieć działanie silikonów na 
włosy 

11 

Wskazać działanie glikoli i 
sorbitolu na włosy 

12 

Zaproponować składnik aktywny 
hamujący wypadanie włosów 

13 

Rozróżnić formy występowania 
preparatów pielęgnacyjnych 

14 

Rozróżnić fazy mycia włosów 

15 

Scharakteryzować szampony 
sypkie 

16 

Zaproponować przykład 
niejonowego środka 
powierzchniowo czynnego 

PP 

17 

Wskazać składnik niezbędny do 
otrzymania emulsji 

PP 

18 

Zaproponować rodzaj preparatu 
pielęgnującego w formie lipożelu 

PP 

19 

Zdefiniować pojęcie sekwestrant 

PP 

20 

Określić pH szamponu 
detergentowego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru         

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  dobierania  preparatów  do  pielęgnacji  włosów.  

Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na skutek wymieszania fazy ciekłej z powietrzem uzyskuje się  

a)  żel. 
b)  emulsję. 
c)  piankę. 
d)  roztwór. 

 
2.  W formie alkoholowych lub wodnych żeli produkuje się środki 

a)  do stymulacji pracy mieszków włosowych. 
b)  regenerujące do włosów silnie zniszczonych. 
c)  kondycjonujące do włosów suchych. 
d)  regenerujących do włosów z ubytkami keratyny. 

 

3.  Podstawowymi składnikami szamponów detergentowych są 

a)  lanolina i silikony. 
b)  anionowe środki powierzchniowo czynne. 
c)  tlenki amin. 
d)  celuloza. 

 

4.  Detergentem nie jest 

a)  alkohol cetylowy. 
b)  siarczan alkoholu mirystylowego. 
c)  siarczan alkoholu laurylowego. 
d)  monoetanoloamid oleju kokosowego. 

 

5.  Jedwab wprowadzany jako składnik dodatkowy do szamponu detergentowego działa 

a)  przeciwgrzybiczno. 
b)  pianotwórczo. 
c)  antyelektrostatycznie. 
d)  nawilżająco. 

 

6.  Środkiem zmętniającym dodawanym do szamponu detergentowego jest 

a)  alkohol cetylowy. 
b)  stearynian magnezu. 
c)  kwas cytrynowy. 
d)  beta – karoten. 

 

7.  Środek powierzchniowo czynny zawarty w szamponie 

a)  obniża napięcie powierzchniowe. 
b)  podwyższa napięcie powierzchniowe. 
c)  chroni włos przed działaniem zanieczyszczeń. 
d)  utrudnia zwilżanie włosów wodą. 

 

8.  Preparat sporządzany z mieszaniny olejów, wosków, kwasów tłuszczowych pochodzenia 

naturalnego i trietanoloaminy to szampon 
a)  mydlany. 
b)  detergentowy. 
c)  sypki. 
d)  oleisty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  „Działają  doraźnie  maskując  uszkodzenia  włosów.  Efekt  poprawy  utrzymuje  się  do 

pierwszego  mycia.  Po  zastosowaniu  tego  typu  środka  włosy  stają  się  puszyste,  lśniące 
elastyczne i miękkie…” przytoczony opis charakteryzuje preparaty 
a)  ochronne. 
b)  regenerujące. 
c)  kondycjonujące. 
d)  stymulujące pracę mieszków włosowych. 

 
10.  Składnikami o działaniu ochronnym są 

a)  gliceryna i aldehyd glutaminowy. 
b)  glukoza i sorbitol. 
c)  silikony. 
d)  kolagen i keratyna. 

 
11.  Glikole i sorbitol 

a)  tworzą wiązania z łańcuchami keratyny. 
b)  zatrzymują wodę we włosie. 
c)  uszczelniają łuski włosowe. 
d)  łączą się z cementem międzykomórkowym. 

 
12.  Przy wypadaniu włosów poleca się stosowanie preparatów normalizujących pracę 

mieszków włosowych zawierających 
a)  kwas salicylowy. 
b)  cynk. 
c)  glicerynę. 
d)  pochodne kwasu nikotynowego. 

 
13.  Najczęściej spotykaną formą preparatów pielęgnacyjnych jest 

a)  emulsja. 
b)  roztwór. 
c)  roztwór koloidalny. 
d)  zawiesina. 
 

14.  Poniższy schemat przedstawia 

a)  rozpraszanie brudu. 
b)  odrywanie porcji brudu z włosa. 
c)  orientowanie się cząstek środka powierzchniowo czynnego. 
d)  zatrzymywanie cząstek brudu w roztworze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

15.  Szampony sypkie to mieszanina 

a)  mydeł i substancji ochronnych. 
b)  detergentów i substancji pomocniczych. 
c)  substancji o działaniu higroskopijnym. 
d)  olejów roślinnych. 

 
16.  Niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym jest 

a)  betaina. 
b)  imidazolina. 
c)  alkohol cetylowy. 
d)  wosk roślinny. 

 
17.  Emulsji nie otrzyma się bez 

a)  zwilżacza. 
b)  emulgatora. 
c)  porofora. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
18.  Lipożel to forma kosmetyczna 

a)  szamponów. 
b)  środków regenerujących. 
c)  kondycjonerów. 
d)  ampułek do włosów przetłuszczających się. 

 
19.  Sekwestrant to substancja 

a)  zagęszczająca. 
b)  zmętniająca. 
c)  stabilizująca wytworzoną pianę. 
d)  zmiękczająca wodę. 

 
20.  Odczyn szamponów detergentowych jest 

a)  lekko kwaśny. 
b)  zasadowy. 
c)  kwaśny. 
d)  lekko zasadowy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  LITERATURA 
 

1.  Hejwowska S., Marcinkowska R. Chemia zakres podstawowy, tom1, wyd. pedagogiczne 

OPERON 

2.  Kulig  J.,  Bednarczyk  J.  Wybrane  doświadczenia  chemiczne  dla  licealistów,  wyd.  MAC 

Edukacja, Kielce, 2003  

3.  Marzec A. Chemia kosmetyków , wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005 
4.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
5.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
6.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

”SUZI”, Warszawa 2005