background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Grażyna Jakubczyk 
Elżbieta Magdzicka 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej 
346[02].O1.06 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr Iwona Grudzień 
dr Jolanta Lesiewicz 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Sułkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].O1.06 
„Stosowanie  przepisów  prawa  w  działalności  socjalnej”,  zawartego  w  programie  nauczania 
dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Normy prawne i przepisy prawa. Adresaci prawa. Stosunki i zdarzenia 

prawne 

10  

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Przepisy prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy oraz 

prawa o ubezpieczeniach społecznych. Przepisy prawa międzynarodowego 
dotyczące praw człowieka
 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Prawo a niepełnosprawni 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń nabędzie podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia  kierowanego,  tekstu 
przewodniego, metody przypadków, dyskusja dydaktyczna. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

346[02].O1 

Podstawy świadczenia usług 

socjalnych 

346[02].O1.01 

Charakteryzowanie psychofizycznych  

i społecznych aspektów rozwoju 

człowieka 

346[02].O1.02 

Doskonalenie 

umiejętności 

interpersonalnych 

346[02].O1.03 

Kształtowanie umiejętności 

rozwiązywania problemów 

346[02].O1.05 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 

udzielanie pierwszej pomocy 

346[02].O1.04 

Prowadzenie 

profilaktyki  

i promocji zdrowia 

346[02].O1.06 

Stosowanie przepisów prawa  

w działalności socjalnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej, 

− 

rozpoznawać potrzeby i problemy osoby niepełnosprawnej, 

− 

identyfikować i rozwiązywać problemy osób niepełnosprawnych, 

− 

prowadzić profilaktykę i promocję zdrowia, 

− 

wspierać osoby niepełnosprawne w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

użytkować komputer, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  określić źródła prawa, 
–  określić rolę prawa w systemie polityki społecznej, 

  zastosować przepisy prawa dotyczące osób niepełnosprawnych, 

  posłużyć się przepisami prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy oraz 

prawa o ubezpieczeniach społecznych, 

  posłużyć  się  przepisami  kodeksu  administracyjnego  w  zakresie  niezbędnym  do 

stosowania ustaw: o pomocy społecznej, o ochronie zdrowia psychicznego, o rehabilitacji 
i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca   

 

 

.……………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  przepisów  prawa  w  działalności  socjalnej 
346[02]O1.06 

Temat:  Rodzaje stosunków prawnych.  

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem. Identyfikowanie rodzajów 

stosunków prawnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

myśleć w kategoriach prawnych, 

 

zanalizować normy prawne, 

 

zinterpretować normy prawne, 

 

wskazać podmiot oraz przedmiot stosunku prawnego, 

 

odwołać się do tekstów źródłowych, 

 

posłużyć się językiem prawnym podczas prezentacji . 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny. 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Kodeks Cywilny, 

 

Kodeks Postępowania Administracyjnego,  

 

ogłoszenia prasowe,  

 

oferty pracy , 

 

papier,  

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart.  

 
Przebieg zajęć:

 

1.  Nauczyciel  przeprowadza  wykład  na  temat  rodzajów  stosunków  prawnych.  Poleca 

uczniom zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału w Poradniku dla ucznia. 

2.  Uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia 2 z rozdziału 4.1.3 w Poradniku dla ucznia. 
3.  Nauczyciel dzieli uczniów na 3–4 osobowe grupy. 
4.  Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 2 w grupach zgodnie z instrukcją. 
5.  Nauczyciel pomaga uczniom udzielając dodatkowych informacji. 
6.  Uczniowie zapisują wyniki swojej pracy na dużych arkuszach papieru. 
7.  Liderzy grup prezentują wyniki pracy na forum klasy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć: 
1.  Podsumowanie  ćwiczenia  zostaje  przeprowadzone  w  formie  dyskusji  frontalnej.  Istotne 

jest  zwrócenie  uwagi  na  różnice  w  pozycji  podmiotów  stosunków  prawnych  typu 
zobowiązaniowego oraz stosunku podległości kompetencji. 

2.  Nauczyciel dokonuje oceny aktywności uczniów , umiejętności stosowania dokumentów 

prawnych  zarówno  podczas  wykonywania  ćwiczenia  jak  i  podczas  dyskusji 
podsumowującej. 

3.  Przedstawienie pracy domowej.  
 
Praca domowa: 
Przeanalizuj  zakres  obowiązków  i  uprawnień,  które  wynikają  ze  stosunku  łączącego  Cię  ze 
szkołą, w której się uczysz. Określ typ tego stosunku prawnego.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł:  

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej 
346[02].O1.06 

Temat:  Kiedy czynność prawna jest ważna? – przesłanki ważności czynności prawnej. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się przepisami prawa. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić wady oświadczenia woli powodujące nieważność czynności prawnej, 

 

zidentyfikować kryteria ważności czynności prawnej, 

 

posłużyć się przepisami Kodeksu Cywilnego, 

 

jasno i logicznie sformułować sądy i opinie, 

 

sformułować  wnioski . 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas
: 1 godzina dydaktyczna. 
 

Środki dydaktyczne

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Kodeks Cywilny, 

 

Kodeks Postępowania Cywilnego, 

 

wzory pism urzędowych, 

 

kartki, pisaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  poleca  uczniom  zapoznać  się  z  odpowiednim  fragmentem  materiału 

w Poradniku dla ucznia.  

2.  Uczniowie po uważnym przeczytaniu tekstu zapoznają się z treścią ćwiczenia 3 z rozdziału 

4.1.3 zamieszczonym w Poradniku dla ucznia. 

3.  Nauczyciel, w miarę potrzeb uczniów, udziela dodatkowych informacji. 
4.  Następnie nauczyciel dzieli uczniów na 3–4 osobowe zespoły. 
5.  Uczniowie  dokonują  wspólnej  analizy  dokumentów  zgodnie  z  instrukcja  (jedna  grupa 

zajmuje się jednym przepisem prawnym). 

6.  Nauczyciel służy pomocą udzielając wyjaśnień, jeżeli uczniowie potrzebują. 
7.  Uczniowie zapisują wyniki swojej pracy na arkuszach papieru. 
8.  Liderzy grup prezentują wyniki pracy na forum klasy. 
9.  Następnie  uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  ćwiczenia  3  z  rozdziału  4.2.3  w  Poradniku 

dla ucznia. 

10.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  grupach  zgodnie  z  instrukcją  (jedna  sytuacja  dla 

jednego zespołu). 

11.  Nauczyciel służy pomocą, udziela wyjaśnień, jeżeli uczniowie potrzebują. 
12.  Uczniowie wyniki zapisują na dużych arkuszach papieru. 
13.  Liderzy prezentują wyniki pracy na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć: 
1.  Podsumowanie  ćwiczeń  należy  przeprowadzić  w  formie  dyskusji  frontalnej.  Istotne  jest 

zwrócenie  uwagi  na  konieczność  przestrzegania  określonych  warunków  przy 
dokonywaniu czynności prawnych. 

2.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów  podczas  wykonywania  ćwiczeń  oraz 

podczas dyskusji podsumowującej. 

3.  Przedstawienie pracy domowej.  
 
Praca domowa: 
Wyszukaj  w  Internecie  informacje  na  temat  czynności  prawnych  wobec  osób  chorych 
psychicznie.  Procedury  wydrukuj  lub  sporządź  notatkę.  Skorzystaj  z  witryn  stron 
umieszczonych w Poradniku dla ucznia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Normy  prawne  i  przepisy  prawa.  Adresaci  prawa.  Stosunki 

i zdarzenia prawne 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  trzy  przykłady  zachowań,  które  mogłyby  spowodować  powstanie  stosunku 

prawnego. Określ ich rodzaj. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres jak i technikę, czas na wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy różnych zachowań, 
2)  zapisać na kartce trzy wybrane zachowania, 
3)  określić te zachowania w aspekcie stosunku prawnego, 
4)  wynik pracy zaprezentować przed grupą, 
5)  uczestniczyć w dyskusji panelowej – stosunki prawne i ich rodzaje. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

małe kartki, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj stosunek prawny wynikający z poniższych przepisów: 

a)  Art.  217.  §1.  KK  „Kto  uderza  człowieka  lub  w  inny  sposób  narusza  jego  nietykalność 

cielesną,  podlega  grzywnie,  karze  ograniczenia  wolności  albo  pozbawienia  wolności  do 
roku”. 

b)  Art.  120.  §  1.  KW  „Kto  w  celu  przywłaszczenia  dopuszcza  się  wyrębu  drzewa  w  lesie 

albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość 
drzewa  nie  przekracza  75  złotych  podlega  karze  aresztu,  ograniczenia  wolności  albo 
grzywny”. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę oraz czas wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podane przepisy prawne, 
2)  zidentyfikować rodzaje stosunków prawnych, 
3)  wskazać podmiot oraz przedmiot stosunku prawnego, 
4)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja, 

 

ćwiczeń. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusze papieru, 

  flamastry, 

  Kodeks Cywilny. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ rodzaje norm prawnych zawartych w przepisach: 

  art. 578 i 233 Kodeksu Cywilnego, 

  art. 197 i 242 Kodeksu Pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę oraz czas wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią wskazanych przepisów, 
2)  ustalić, co zawierają w swej treści normy zawarte we wskazanych przepisach, 
3)  wskazać elementy normy, tj. odszukać hipotezę, dyspozycję i sankcję, 
4)  ustalić, co różni normę zawartą w art. 578 k.c. od normy zawartej w art. 233 k.c. oraz, co 

różni normę z art. 197 od normy z art. 242 k.p., 

5)  określić rodzaj zawartych tam norm, 
6)  zaprezentować grupie wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja, 

 

ćwiczeń. 

 

Środki dydaktyczne: 

  Kodeks Cywilny, 

  Kodeks Pracy, 

  papier, 

  mazaki, 

  tablica flip-chart. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 4 

Posługując  się  przepisami  prawa  ustal,  czy  i  jakimi  wadami  dotknięte  są  przykładowe 

oświadczenia woli. 
 

Opis sytuacji (1) 

Franciszek K. ma duże zaległości podatkowe. W obawie przed zajęciem mu przez organy 

finansowe domku letniskowego przeniósł fikcyjnie własność domu na rzecz obcej mu osoby, 
która podjęła się roli fikcyjnego nabywcy nieruchomości. 

Opis sytuacji (2) 

W  umowie  zawartej  przed  notariuszem  strony  uzgodniły,  że  właściciel  nieruchomości 

składającej  się  z  trzech  działek  gruntu  A,  B,  C  zbywa  je  na  rzecz  nabywcy  X  za  cenę 
20 tysięcy  zł  każda.  W  jakiś  czas  później  nabywca zorientował  się, że  treść  umowy odbiega 
od  postanowień  umownych,  mianowicie  umowa  opiewa  na  dwie  działki  A,  B  za  60  tysięcy 
złotych ogółem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  oraz  czas  wykonania  ćwiczenia.  W  ćwiczeniu  należy  wykorzystać  przykładowe 
opisy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  odszukać  w  aktach  prawnych  odpowiednie  przepisy  mające  zastosowanie  do  opisanych 

sytuacji, 

3)  przygotować odpowiedź popartą odpowiednimi podstawami prawnymi, 
4)  zaprezentować na forum i uzasadnić swoje stanowisko. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja, 

  analiza przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odpowiednie akty prawne tj. Kodeks Cywilny, Kodeks postępowania cywilnego, 

 

wzory pism procesowych, 

 

kartki, pisaki, 

 

przykładowe oświadczenia woli. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Przepisy  prawa  cywilnego,  rodzinnego  i  opiekuńczego, 

prawa  pracy  oraz  prawa  o  ubezpieczeniach  społecznych. 
Przepisy 

prawa 

międzynarodowego 

dotyczące 

praw 

człowieka 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Pogrupuj i scharakteryzuj świadczenia z: 

– 

ubezpieczenia społecznego, 

– 

zaopatrzenia społecznego, 

– 

pomocy społecznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zarówno 

zakres i technikę oraz czas wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  z  otrzymanych  od  nauczyciela  zapisanych  na  kartkach  różnych  świadczeń  społecznych 

wybrać  te,  które  są  świadczeniami  z  ubezpieczenia  społecznego,  systemu  zaopatrzenia 
społecznego i pomocy społecznej, 

2)  posegregować kartki i przyczepić w odpowiednim miejscu na tablicy, 
3)  przedstawić cechy charakterystyczne poszczególnych grup świadczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  tablica,  

  klej lub magnesy, 

  kartki z wypisanymi świadczeniami społecznymi. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  ustawy  o  pomocy  społecznej  i  przedstaw  zasady  objęcia  pomocą 

społeczną osoby lub rodziny. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę oraz czas wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać przepisy ustawy regulujące zasady objęcia pomocą społeczną, 
2)  określić  sytuacje  trudne  kwalifikujące  do  ubiegania  się  o  pomoc  ze  środków  pomocy 

społecznej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

3)  określić, co ustawa rozumie pod pojęciem dochód rodziny, 
4)  określić  zasady  ustalania  kryterium  dochodowego  osoby  lub  rodziny  uprawniającego  do 

ubiegania się o pomoc społeczną, 

5)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Ustawa o pomocy społecznej, 

 

kartki formatu A 4, 

 

pisaki, mazaki. 

 
Ćwiczenie 3 

Ustal rodzaj stosunku prawnego występującego w opisanych sytuacjach. 

 

Opis sytuacji (1) 
Urząd  Skarbowy  w  miejscowości  X zawarł z  p. Janem  C.  prowadzącym zakład „Usługi 

stolarskie” umowę zlecenie na wykonanie 10 nietypowych szafek biurowych. 

Opis sytuacji (2) 
Tenże  sam  Urząd  Skarbowy  w  miejscowości  X  wystąpił  w  stosunku  do  tego  samego 

p. Jana  C.  prowadzącego  zakład  „Usługi  stolarskie”  w  roli  organu  ściągającego  należne 
państwu podatki wzywając p. Jana do złożenia wyjaśnień odnośnie rozliczenia podatkowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę oraz czas wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  ustalić  zakres  obowiązków  zarówno  p.  Jana  C.  jak  i  Urzędu  Skarbowego  w  sytuacji 

zlecenia, 

3)  ustalić zakres uprawnień p. Jana jako zleceniobiorcy oraz uprawnień Urzędu Skarbowego 

jako zleceniodawcy, 

4)  porównać pozycję zleceniodawcy i pozycję zleceniobiorcy, 
5)  określić rodzaj (typ) stosunku prawnego w sytuacji 1, 
6)  dokonać analizy treści stosunku łączącego p. Jana C. z Urzędem Skarbowych w sytuacji 

wskazanej w drugim przypadku, 

7)  określić pozycję zarówno p. Jana jak i Urzędu Skarbowego w sytuacji drugiej, porównać 

ją z sytuacją opisaną w przypadku pierwszym, 

8)  nazwać  typ  stosunku  prawnego  łączącego  p.  Jana  z  Urzędem  Skarbowym  w  drugiej 

sytuacji, 

9)  wyodrębnić cechy obu tych stosunków prawnych, 
10)  przygotować graficznie i przedstawić wyniki swojej pracy. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Kodeks Cywilny, 

– 

Kodeks postępowania administracyjnego, 

– 

opisy przypadków, 

– 

papier, 

– 

pisaki, 

– 

tablica. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Prawo a osoby niepełnosprawne 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Osoba  niepełnosprawna  podjęła  pracę  w  Zakładzie  Pracy  Chronionej.  Nie  wie  jednak 

jakie  prawa  jej  przysługują  jako  pracownikowi.  Opracuj  wykaz  praw  i  obowiązków  dla 
wybranego przykładu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  jak 

i technikę, czas na wykonanie ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać,  korzystając  z  baz  danych,  Internetu przepisy  prawa  niezbędne  do  wykonania 

ćwiczenia, 

2)  zapoznać  się 

szczegółowo  z  dokumentami  regulującymi  zatrudnienie  osób 

niepełnosprawnych, 

3)  przygotować na kartkach propozycję wyszukanych praw, 
4)  posegregować kartki i przyczepić na tablicy, 
5)  przedyskutować z grupą wyszukane prawa i wykonanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica, 

 

klej lub magnesy, 

 

kartki z wypisanymi prawami. 

 
Ćwiczenie 2 

Osoba  niepełnosprawna  planuje  zakup  nowego  wózka  inwalidzkiego,  który  ułatwi  jej 

poruszanie  się.  Dokonaj  analizy  niezbędnych  przepisów  i  opracuj  szczegółową  drogę 
postępowania,  wykaz  niezbędnych  dokumentów  pozwalających  na  sfinansowanie  lub 
refundację części poniesionych kosztów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę oraz czas wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać przepisy odpowiedniego rozporządzenia i uchwały, 
2)  określić sytuacje kwalifikujące do ubiegania się o pomoc, 
3)  określić, co rozporządzenie rozumie pod pojęciem kryteria przyznawania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

4)  określić zasady ustalania kryterium i niezbędne dokumenty, 
5)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Rozporządzenia  Ministra  Zdrowia  z  dnia  10  maja  2003  r.  w  sprawie  szczegółowego 
wykazu  przedmiotów  ortopedycznych  i  środków  pomocniczych,  wysokości  udziału 
własnego  ubezpieczonego  w  cenie  ich  nabycia,  podstawowych  kryteriów  ich 
przyznawania, 

okresów 

użytkowania, 

także 

przedmiotów 

ortopedycznych 

podlegających naprawie (Dz.U. z 2003 r., Nr 85, poz 787), 

– 

Uchwała Nr 341/2003 Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 grudnia 2003 r. 
w  sprawie  przyjęcia  „Zasad  zaopatrzenia  w  refundowane  przedmioty  ortopedyczne 
i środki pomocnicze” (...), 

– 

kartki formatu A4, 

– 

mazaki. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na  podstawie  informacji  o  Centrum  Integracji  Społecznej  określ  kto  może 

z proponowanych  przez  Centrum  form  pomocy  korzystać  i  jakie  ewentualnie  dokumenty  są 
potrzebne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę oraz czas wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy informacji o Centrum Integracji Społecznej, 
2)  określić osoby, które mogą korzystać z Centrum Integracji Społecznej, 
3)  sporządzić listę niezbędnych dokumentów, 
4)  wyszukać niezbędne akty prawne, 
5)  przedstawić grupie wyniki swojej pracy, 
6)  porównać swoje zapisy z zapisami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Ustawa z dn. 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2003 r., Nr 122, poz. 

1143 z późn. zm.)

–  papier, 
–  mazaki, 
–  tablica. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Stosowanie  przepisów  prawa 
w działalności socjalnej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 11, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz do odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. a, 11. c
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżniać zakres regulacji prawnych 

Wyjaśniać podstawowe pojęcia prawne 

Sklasyfikować rodzaje norm i przepisów 
prawnych 

PP 

Scharakteryzować źródła prawa 

Posłużyć się przepisami prawa pracy 

Wskazać zakres aktów prawnych 

Posłużyć się przepisami prawa rodzinnego 
i opiekuńczego 

Posłużyć się przepisami ustawy o pomocy 
społecznej 

Posłużyć się przepisami o ochronie zdrowia 
psychicznego 

10  Rozróżnić zakres aktów prawnych 

11  Zidentyfikować świadczenia z ubezpieczeń 

społecznych 

PP 

12  Posłużyć się przepisami ustawy o rehabilitacji 

i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych 

PP 

13  Przedstawić zakres obowiązywania prawa 

PP 

14  Posłużyć się przepisami prawa cywilnego 

PP 

15  Zanalizować przepisy prawa rodzinnego 

i opiekuńczego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

16  Rozróżnić podstawowe pojęcia prawne 

17  Dopasować podstawowe gałęzie prawa do 

regulowanych przez nie stosunków społecznych 

18  Dopasować podstawowe gałęzie prawa do 

regulowanych przez nie stosunków prawnych 

19  Dopasować podstawowe gałęzie prawa do 

regulowanych przez nie stosunków społecznych 

20  Posłużyć się przepisami w zakresie niezbędnym 

do stosowania ustawy o pomocy społecznej 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Prawo do nazwiska uregulowane jest w przepisach prawa 

a)  cywilnego. 
b)  administracyjnego. 
c)  rodzinnego i opiekuńczego. 
d)  konstytucyjnego. 

 
2.  Prawo podmiotowe bezwzględnie obowiązujące to 

a)  ogół norm prawnych obowiązujących wszystkich obywateli. 
b)  uprawnienie skuteczne wobec wszystkich podmiotów prawa. 
c)  uprawnienie skuteczne wobec konkretnie oznaczonych osób. 
d)  ogół norm obowiązujących konkretnie oznaczone osoby. 

 
3.  Przepis  art.  27  kodeksu  rodzinnego  i  opiekuńczego,  który  stwierdza,  że  „oboje 

małżonkowie  obowiązani  są,  każdy  według  swych  sił  oraz  swych  możliwości 
zarobkowych  i  majątkowych,  przyczyniać  się  do  zaspokojenia  potrzeb  rodziny,  którą 
przez swój związek założyli” zawiera normę 

a)  dozwalającą. 
b)  zakazującą. 
c)  nakazującą. 
d)  względnie obowiązującą. 

 
4.  Źródłem  prawa  stanowiącym  bardziej  szczegółowe  rozwinięcie  przepisów  prawa 

zawartych w ustawie i wydawanym na podstawie delegacji ustawowej jest 

a)  uchwała. 
b)  zarządzenie. 
c)  regulamin. 
d)  rozporządzenie. 

 
5.  Podstawą pracowniczego stosunku pracy jest 

a)  umowa o pracę. 
b)  umowa agencyjna. 
c)  umowa o dzieło. 
d)  umowa zlecenie. 

 
6.  Przepisami, jakiego aktu prawnego należy się posłużyć przy ustalaniu zakresu uprawnień 

i obowiązków opiekuna prawnego 

a)  ustawy o pomocy społecznej. 
b)  kodeksu cywilnego. 
c)  kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 
d)  kodeksu postępowania administracyjnego. 

 
7.  Opiekę prawną powołuje się dla osoby dorosłej w sytuacji 

a)  choroby psychicznej. 
b)  całkowitego ubezwłasnowolnienia. 
c)  długotrwałej choroby. 
d)  niezaradności osób starszych i samotnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

8.  Pełnoletniej  osobie,  samotnie  gospodarującej,  całkowicie  niezdolnej  do  pracy  z  powodu 

wieku  lub  niepełnosprawności,  jeżeli  jej  dochód  jest  niższy  od  kryterium  ustalonego 
zgodnie z art. 8 Ustawy o pomocy społecznej, przysługuje 

a)  zasiłek stały. 
b)  zasiłek okresowy. 
c)  renta socjalna. 
d)  specjalny zasiłek celowy. 

 
9.  Ustawa  o  ochronie  zdrowia  psychicznego  dopuszcza  możliwość  przyjęcia  do  szpitala 

osoby  chorej  psychicznie  bez  wymaganej  zgody  pacjenta  lub  jego  przedstawiciela 
ustawowego  tylko  wtedy,  gdy  dotychczasowe  zachowanie  tej  osoby  wskazuje  na  to,  że 
z powodu tej  choroby  zagraża  bezpośrednio własnemu  życiu  albo zdrowiu  innych  osób. 
Sytuacje, które uzasadniają takie działanie to 

a)  osoba  chora  psychicznie  posądza  bliskich,  że  ją  trują  i  chcą  ją  „wykończyć”  –  jest 

agresywna wobec małżonka, rzuca w niego przedmiotami. 

b)  osoba chora psychicznie wulgarnie odnosi się do bliskich i sąsiadów. 
c)  osoba chora psychicznie często upija się. 
d)  osoba chora psychicznie nie przyjmuje systematycznie leków. 

 
10.  Zasady  organizowania  przez  gminę  usług  opiekuńczych  dla  osób  samotnych 

i niepełnosprawnych uregulowane są w ustawie o 

a)  pomocy społecznej. 
b)  rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. 
c)  ochronie zdrowia psychicznego. 
d)  świadczeniach rodzinnych. 

 
11.  Świadczeniem z ubezpieczenia społecznego jest 

a)  zasiłek socjalny. 
b)  renta socjalna. 
c)  zasiłek chorobowy. 
d)  zasiłek stały. 

 
12.  W  stosunku  do  osoby  w  wieku  27  lat  o  naruszonej  sprawności  organizmu  zdolnej  do 

wykonywania  zatrudnienia  na  stanowisku  pracy  przystosowanym  do  jej  potrzeb 
i możliwości wymagającej częściowo lub okresowo pomocy innej osoby w celu pełnienia 
ról społecznych orzec można 
a)  niepełnosprawność. 
b)  umiarkowany stopień niepełnosprawności. 
c)  znaczny stopień niepełnosprawności. 
d)  lekki stopień niepełnosprawności. 

 
13.  Obywatel  obcego  państwa  popełnił przestępstwo na  polskim  statku  morskim.  Wobec  tej 

osoby będzie miała zastosowanie 
a)  polska ustawa karna. 
b)  ustawa karna państwa z którego pochodzi popełniający przestępstwo. 
c)  żadna z ustaw karnych bo jest obcokrajowcem. 
d)  ustawa morska. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

14. Za  zezwoleniem  Sądu  małżeństwo  zawarła  16  –  letnia  dziewczyna.  Zamieszkała  wraz 

z mężem  u  swoich  rodziców,  którzy  uważają,  że  mają  prawo  i  obowiązek  kierowania 
postępowaniem córki z racji jej wieku i ich władzy rodzicielskiej. Stanowisko rodziców 

a)  jest uzasadnione bo dziewczyna jest nieletnia. 
b)  nie jest uzasadnione bo dziewczyna jest mężatką. 
c)  nie jest uzasadnione bo taki obowiązek mają rodzice męża. 
d)  jest uzasadnione bo rodzice zawsze mają prawo i obowiązek kierować postępowaniem 

swoich dzieci. 

 
15. Przez  okres  3  lat  rodzice  nie  utrzymywali  dziecka,  gdyż  ojciec  przebywał  w  tym  czasie 

w zakładzie  karnym,  a  matka  nie  pracowała.  Dziecko  pozostawało  na  utrzymaniu 
dziadków. Do utrzymania dziecka zobowiązani byli 
a)  mimo wszystko rodzice. 
b)  dziadkowie. 
c)  zakład karny. 
d)  instytucje pomocy społecznej. 

 
16. Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść  majątkową kosztem  innej osoby obowiązany 

jest do 
a)  wydania korzyści w naturze, a gdyby to było niemożliwe, do zwrotu jej wartości. 
b)  zatrzymania wszystkiego. 
c)  zwrotu wyłącznie równowartości uzyskanych korzyści. 
d)  zwrotu w naturze czegoś innego. 

 
17. Uzyskanie pozwolenia organu budowlanego na budowę domu jednorodzinnego od strony 

prawnej reguluje 
a)  prawo cywilne. 
b)  prawo administracyjne. 
c)  prawo pracy. 
d)  prawo rodzinne i opiekuńcze. 

 
18. Zwolnienia z pracy np. w ramach zwolnień grupowych reguluje 

a)  prawo administracyjne. 
b)  prawo pracy. 
c)  prawo cywilne. 
d)  prawo rodzinne i opiekuńcze. 

 
19. Pozbawionym władzy rodzicielskiej można być na podstawie 

a)  prawa administracyjnego. 
b)  prawa pracy. 
c)  prawa cywilnego. 
d)  prawa rodzinnego i opiekuńczego. 

 
20. Umowę najmu lokalu użytkowego zawiera się na podstawie 

a)  prawa cywilnego. 
b)  prawa administracyjnego. 
c)  prawa pracy. 
d)  prawa rodzinnego i opiekuńczego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 

 
Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej 

 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2

 

Test  praktyczny  nisko  symulowany  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie 
przepisów prawa w działalności socjalnej” 

Test  praktyczny  składa  się  z  zadania  praktycznego nisko  symulowanego  i  zawiera  polecenie 
do wykonania, opis sytuacji i schemat analizy. 
 

Punktacja dokonanej analizy: 

  za  poprawnie  i  w  pełni  dokonaną  analizę  we  wszystkich  obszarach  analizy  w  zakresie 

oceny sytuacji po 1 punkcie, 0 punktów za odpowiedź błędną lub brak odpowiedzi, 

  za  poprawnie  i  w  pełni  dokonaną  analizę  we  wszystkich  obszarach  analizy  w  zakresie 

wskazania  możliwości  działania  prawnego  po  2  punkty,  po  1  punkcie  za  analizę 
poprawną, ale nie wyczerpującą, 0 punktów za odpowiedź błędną lub brak odpowiedzi, 

  za poprawnie wskazaną podstawę prawną we wszystkich obszarach analizy po 1 punkcie, 

0 punktów za odpowiedź błędną lub brak odpowiedzi. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający  –  za  co  najmniej  8  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punkty  za  wskazanie 

możliwości działania prawnego, 

  dostateczny  –  za  co  najmniej  11  punktów,  w  tym,  co  najmniej  4  punkty  za  wskazanie 

możliwości działania prawnego, 

  dobry  –  za  co  najmniej  14  punktów,  w  tym,  co  najmniej  6  punktów  za  wskazanie 

możliwości działania prawnego, 

  bardzo dobry – za co najmniej 18 punktów, w tym, co najmniej 9 punktów za wskazanie 

możliwości działania prawnego. 

 
Poprzez  zadanie  praktyczne  sprawdza  się  umiejętności  ucznia  na  poziomie 
ponadpodstawowym. 
 

Obszar analizy 

Wpływ stanu 

zdrowia na: 

Ocena sytuacji 

(0–1 pkt.) 

Możliwości działania 

prawnego 

(0–1 pkt.) 

Podstawa prawna 

(0–1 pkt.) 

Bezpieczeństwo 
własne oraz 
innych osób 

Choroba psychiczna, na 
którą cierpi podopieczna 
powoduje, że nie ma ona 
możliwości prawidłowej 
oceny stanu swojego 
zdrowia. 
W konsekwencji nie 
zażywa regularnie leków, 
co powoduje zaostrzenie 
objawów chorobowych do 
takiego stopnia, że zagraża 
bezpośrednio sobie i innym 
osobom. 

Przyjęcie do szpitala 
psychiatrycznego bez 
wymaganej zgody 
i poddanie 
przymusowemu leczeniu. 

W trybie 
wnioskowym na 
podstawie 
orzeczenia sądu 
opiekuńczego albo 
w trybie nagłym, 
po osobistym 
zbadaniu przez 
lekarza psychiatrę. 
Sąd ocenia 
zasadność 
przyjęcia art. 23 
29, ustawy 
o ochronie zdrowia 
psychicznego.  

Możliwości 
kierowania 

Choroba psychiczna 
podopiecznej sprawia, że 

Ubezwłasnowolnienie – 
wniosek może być 

Możliwość 
ubezwłasnowolnie-

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

swoim 
postępowaniem  

nie jest ona w stanie 
kierować swoim 
postępowaniem i wymaga 
pomocy w prowadzeniu 
swoich spraw. 

złożony przez syna lub 
prokuratora. 

nia przez sąd: 
częściowo lub 
całkowicie art. 13, 
16 art. 545 §1. 

Możliwość 
samodzielnej 
egzystencji  

Stan zdrowia podopiecznej 
sprawia, że nie jest ona w 
stanie samodzielnie 
zaspokajać swoich potrzeb 
życiowych, więc ma 
ograniczone możliwości 
samodzielnej egzystencji. 

Orzeczenie stopnia 
niepełnosprawności. 

art. 3 ustawy o 
rehabilitacji i 
zatrudnieniu 
niepełnosprawnych. 

Sytuacja 
rodzinna  

Podopieczna jest wdową, 
ma tylko syna, a więc 
posiada osobę zobowiązaną 
do alimentacji, która nie 
wywiązuje się z 
obowiązków wobec matki. 

Możliwość sądowego 
ustalenia świadczeń 
alimentacyjnych na rzecz 
matki. 

Art. 128, 129 

Sytuacja 
finansowa 

Podopieczna dysponuje 
niskim dochodem, który 
kwalifikuje ja do pomocy ze 
środków pomocy 
społecznej. 

Możliwość objęcia 
różnymi formami pomocy 
zgodnie z rozpoznanymi 
potrzebami, a zwłaszcza: 
- udzielenie pomocy 

finansowej na opłacenie 
zaległych świadczeń 
(zasiłek celowy) 

- zorganizowanie 

specjalistycznych usług 
opiekuńczych po 
powrocie ze szpitala, lub 
pobyt w ośrodku 
wsparcia, 

- w ostateczności pobyt 

w DPS. 

Art. 8, 39, 50, 54 
ustawy o pomocy 
społecznej. 

Suma punktów:   

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj  dla  uczniów  potrzebne  do wykonania  zadania  akty prawne (Kodeks  Cywilny, 

ustawa  o  ochronie  zdrowia  psychicznego,  kodeks  postępowania  cywilnego,  ustawa 
rehabilitacji  i  zatrudnieniu  osób  niepełnosprawnych,  kodeks  rodzinny  i opiekuńczy, 
ustawa o pomocy społecznej). 

3.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
4.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
5.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 minut przed końcem sprawdzianu. 
8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zastawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się dokładnie z treścią zadania. 
4.  Dokonaj  analizy  sytuacji  formalno-prawnej  podopiecznej  zgodnie  z  załączonym 

schematem analizy (karta odpowiedzi). 

5.  Wykorzystaj przygotowane akty prawne. 
6.  Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi. 
7.  Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 35 minut. 
8.  Jeżeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 
9.  Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna. 
10.  Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

treść zadania praktycznego, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

Treść zadania 

Na  podstawie  zamieszczonego  poniżej  opisu  sytuacji  dokonaj  oceny  i  wskaż  wynikające 
z przepisów prawnych możliwości służące poprawie funkcjonowania podopiecznej. 
 
Opis sytuacji: 
Podopieczna  cierpi  na  zaburzenia  psychiczne.  Z  powodu  nieregularnego  zażywania  leków 
stan  jej  zdrowia  często  ulega  pogorszeniu,  zaostrzają  się  objawy  schizofrenii,  wówczas 
podopieczna nie dba o siebie, ani o mieszkanie, nie gotuje, bywa, że kilka dni nie je. Zdarzają 
się  także  i  takie  sytuacje,  kiedy  jej  zachowanie  może  stanowić  bezpośrednie  zagrożenie  dla 
innych osób. Jest wdową, ma dorosłego syna, który założył własną rodzinę i nie interesuje się 
matką,  ponieważ  nigdy  nie  zaakceptowała  jego  żony.  Utrzymuje  się  z  renty  po  mężu 
w wysokości  601zł.  Mieszka  sama.  Świadczenie  miesięczne  wynoszą  325  zł.  Podopieczna 
w chwilach zaostrzenia choroby nie opłaca świadczeń, ma więc duże zaległości finansowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 

 
Stosowanie przepisów prawa w działalności socjalnej 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 
 

Obszar analizy 

Wpływ stanu 

zdrowia na: 

Ocena sytuacji 

(0–1 pkt.) 

Możliwości działania 

prawnego 

(0–1 pkt.) 

Podstawa prawna 

(0–1 pkt.) 

Bezpieczeństwo 
własne oraz 
innych osób 

 

 

Możliwości 
kierowania 
swoim 
postępowaniem  

 

 

 

Możliwość 
samodzielnej 
egzystencji  

 

 

Sytuacja 
rodzinna  

 

 

 

Sytuacja 
finansowa 

 

 

 

Suma punktów:   

 

 

 

Razem: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  LITERATURA 

 

1.  Adamiak  B.,  Borkowski  J.:  Kodeks  postępowania  administracyjnego  z  komentarzem. 

C.H. Beck, 2006 

2.  Anioł W.: Międzynarodowa polityka społeczna. Wyd. UW, Warszawa 1989 
3.  Andrzejewski M.: Prawo rodzinne i opiekuńcze. C.H. Beck, 2006 
4.  Breczko A., Zamróz A., Oliwniak S.: Wstęp do nauk prawnych. Temida 2, Białystok 1994 
5.  Błędowski P.: Pomoc społeczna i opieka nad osobami starszymi. BPS, Warszawa 1996 
6.  Europejska Karta Społeczna. Dz. U. Nr 8 z 1999 r., poz. 67 
7.  Fijałkowski  T.:  Kodeks  pracy.  Ustawy,  nowe  przepisy  wykonawcze,  komentarz, 

orzecznictwo sądowe, teksty ujednolicone. Wydawnictwo WGP, 2007 

8.  Głąbicka K.: Polityka socjalna w Unii Europejskiej. Studia Europejskie nr 4 z 1997 
9.  Grewiński  M.:  Integracja  Socjalna  Wspólnoty  Europejskiej  cz.1,  2.  Studia  Europejskie 

nr 2, 3 z 2000 

10.  Gronowska  B.,  Jasudowicz  T.,  Mik C.: Prawa człowieka.  Dokumenty  międzynarodowe. 

COMER, Toruń 1993 

11.  Gromek K.: Prawo rodzinne. C.H. Beck, 2006r. 
12.  Ignatowicz J., Nazar M.: Prawo rodzinne. LexisNexis, 2005 
13.  Kodeks cywilny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wolters Kluwer Oficyna, Kraków 2007 

(stan prawny 21.04.2007) 

14.  Kodeks  postępowania  administracyjnego  i  inne  akty  prawne.  Wolters  Kluwer  Oficyna, 

Kraków 2007 

15.  Lewandowski I.: Elementy prawa. PWN, Warszawa 1999 
16.  Łętowski J.: Prawo administracyjne dla każdego. Ecostar, Warszawa 1995 
17.  Michalska  A.:  Europejska  Konwencja  Praw  Człowieka.  Podstawowe  dokumenty. 

Helsińska Fundacja Praw człowieka, Warszawa 1995 

18.  Prawa  człowieka  w  szpitalach  psychiatrycznych  i  domach  pomocy  społecznej.  Raport 

z badań. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Warszawa 1996 

19.  Przewodnik po Europejskiej Karcie Społecznej, Warszawa 2001 
20.  Stawecki T., Winczorek P.: Wstęp do prawoznawstawa. Wyd.4, C.H. Beck, 2003 
21.  Ustawa z dn. 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, Dz. U. z 1994 r., Nr 

111, poz. 535 z późn. zm. 

22.  Ustawa  z  12  marca  2004  r.  o  pomocy  społecznej,  Dz. U. z  15  kwietnia 2004  r.,  Nr  64, 

poz. 593, z późn. zm. 

23.  Ustawa  z  27  sierpnia  1997  r.  o  rehabilitacji  zawodowej  i  społecznej  oraz  zatrudnianiu 

osób niepełnosprawnych, Dz. U. z 9 października 1997 r., Nr 123, poz. 776 z późn. zm. 

24.  Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych 
25.  Ustawa z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dz. U. z 5 marca 1964 r., Nr 

9, poz. 59 z poźn. zm. 

26.  www.abc.prawa.pl 
27.  www.niepelnosprawni.pl 
28.  www.mpips.gov.pl 
 
Czasopisma 
Bezpłatny Biuletyn dla prawników „Sygnały Prawne”