background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Zuzanna Sumirska  
 
 
 
 
 
 
 
 

Organizowanie prac fryzjerskich 
514[02].Z3.01

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Mariola Góźdź 
mgr Danuta Matuszewska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[02].Z3.01, 
„Organizowanie  prac  fryzjerskich”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik usług fryzjerskich. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

12 

 

5.1.  Bezpieczne projektowanie salonu fryzjerskiego 

12 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.2.  Zasady funkcjonowania i obsługi oraz wyposażenie salonu 

fryzjerskiego 

15 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.3.  Pracownik a środowisko pracy salonu fryzjerskiego 

20 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

20 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

 

7.  Literatura 

39 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Organizowanie  prac  fryzjerskich”, 

który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  
do  podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 

Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 

  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[02].Z3 

Zabiegi fryzjerskie  

514[02].Z3.01 

Organizowanie prac fryzjerskich 

514[02].Z3.05 

Wykonywanie wodnej ondulacji 

514[02].Z3.02 

Planowanie zabiegów piel

ęgnacyjnych 

514[02].Z3.03 

Dobieranie preparatów do piel

ęgnacji włosów 

514[02].Z3.04 

Wykonywanie zabiegów piel

ęgnacyjnych 

514[02].Z3.08 

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów 

514[02].Z3.09 

Barwienie w

łosów 

514[02].Z3.06 

Strzy

żenie włosów  

514[02].Z3.07 

Wykonywanie zabiegów trwa

łego ondulowania 

i prostowania w

łosów

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować przepisy, regulaminy, zasady i procedury związane z salonem fryzjerskim,  

 

stosować 

przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy 

oraz 

bezpieczeństwa 

przeciwpożarowego obowiązujące w zakładach usługowych, 

 

stosować  podstawowe  zasady  fizjologii  pracy  i  wymagania  ergonomii  w  zakresie 
prowadzenia działalności usługowej, 

 

pracować indywidualnie i współpracować w grupie, 

 

rozpoznawać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy, 

 

określać skutki negatywnych czynników w środowisku pracy, 

 

przewidywać konsekwencje postępowania niezgodnego z zasadami bhp i ppoż. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić zasady projektowania salonu fryzjerskiego, 

– 

określić zasady działania instalacji w salonie fryzjerskim, 

– 

określić normy powierzchniowe dotyczące zakładów fryzjerskich, 

– 

sporządzić zamówienie sprzętu i środków fryzjerskich, 

– 

posłużyć się bazą danych salonu fryzjerskiego, 

– 

sporządzić kartotekę dostawców, 

– 

określić etapy obsługi klienta, 

– 

określić zasady pracy w salonie fryzjerskim, 

– 

dokonać klasyfikacji narzędzi i przyborów fryzjerskich, 

– 

scharakteryzować  budowę  i  określić  zastosowanie  podstawowych  narzędzi  i  przyborów 
fryzjerskich 

– 

scharakteryzować maszynki i aparaty fryzjerskie, 

– 

zastosować zasady aseptyki i antyseptyki, 

– 

zastosować zasady dezynfekcji i sterylizacji narzędzi fryzjerskich, 

– 

określić zasady konserwacji i przechowywania narzędzi oraz aparatów fryzjerskich, 

– 

dobrać bieliznę fryzjerską i określić zasady jej przechowywania, 

– 

określić zasady przechowywania środków fryzjerskich, 

– 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

– 

określić prawidłową postawę ciała fryzjera przy pracy, 

– 

scharakteryzować choroby zawodowe fryzjera i określić zagrożenia związane z realizacją 
zadań zawodowych, 

– 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej wymaganiami ergonomii. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Zabiegi fryzjerskie 514[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie pracy fryzjerskich 514[02].Z3.01 

Temat:   Grupy narzędzi fryzjerskich.

 

 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  podstawowych  narzędzi  fryzjerskich 

i postępowania z nimi po wykonanej usłudze fryzjerskiej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić pojęcie: narzędzie fryzjerskie, 

 

wymienić podstawowe narzędzia fryzjerskie, 

 

wyliczyć i scharakteryzować poszczególne narzędzia, 

 

opisać zastosowanie poszczególnych narzędzi fryzjerskich, 

 

określić  podstawowe  zasady  dotyczące  postępowania  ze  sprzętem  po  wykonaniu  usługi 
fryzjerskiej, 

 

rozpoznać poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w 2-osobowych grupach. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko pracy fryzjera, 

 

opisy  poszczególnych  rodzajów  narzędzi  fryzjerskich  (ich  cech  charakterystycznych 
i zastosowania), 

 

podstawowe narzędzia używane we fryzjerstwie, 

 

tablica szkolna. 

 
Czas:
  180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  zadania  jest  dokonanie  analizy  wyglądu  i  zastosowania  poszczególnych 

narzędzi  fryzjerskich  na  podstawie  opisu  cech  charakterystycznych  autentycznych 
przedmiotów i/lub zdjęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie rozróżnia się podstawowe narzędzia fryzjerskie? 
2.  Jak zbudowane są nożyce, grzebienie, brzytwy i narzędzia brzytwopodobne? 
3.  Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje podstawowych narzędzi fryzjerskich? 
4.  Jakie mają zastosowanie we fryzjerstwie? 
5.  Jak postępuje się z narzędziami po wykonanej usłudze fryzjerskiej? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, co należy do narzędzi fryzjerskich. 
2.  Zaplanuj zasady przydzielania poszczególnych narzędzi do określonej grupy. 
3.  Ustal kryteria opisywania wyglądu i zastosowania narzędzi fryzjerskich. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności przy rozpoznawaniu poszczególnych narzędzi fryzjerskich. 
5.  Zaplanuj sposób przekazania zebranych informacji. 
6.  Zaplanuj algorytm postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Zapoznaj  się  z  informacjami  dotyczącymi  opisu  poszczególnych  narzędzi  fryzjerskich 

(tekst przewodni). 

2.  Wypunktuj charakterystyczne cechy i zastosowanie poszczególnych narzędzi. 
3.  Opisz ich wygląd. 
4.  Rozpoznaj poszczególne narzędzia fryzjerskie. 
5.  Dokonaj analizy budowy i zaszereguj poszczególne narzędzia do określonych grup. 
6.  Opisz postępowanie z narzędziami po wykonaniu usługi fryzjerskiej. 
7.  Porównaj wyniki analizy z tekstem przewodnim. 
8.  Zapisz uzyskane informacje na tablicy. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie został określony termin: narzędzia fryzjerskie? 
2.  Czy prawidłowo zostały wypunktowane cechy poszczególnych narzędzi? 
3.  Czy właściwie zostały rozpoznane poszczególne narzędzia? 
4.  Czy prawidłowo zostało określone zastosowanie poszczególnych narzędzi? 
5.  Czy właściwie zostały zróżnicowane narzędzia pod względem budowy i zastosowania? 
6.  Czy znane są ogólne zasady postępowania ze sprzętem po wykonaniu usługi fryzjerskiej? 
  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

ANALIZA 

Uczniowie wraz z  nauczycielem  wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Korzystając  z  dostępnych  źródeł  informacji,  wypisz  środki  dezynfekcyjne  stosowane  do 

dezynfekcji narzędzi po ich użyciu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Zabiegi fryzjerskie 514[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Organizowanie pracy fryzjerskich 514[02].Z3.01 

Temat:  Wyjaławianie i odkażanie narzędzi fryzjerskich. 

Cel ogólny:  Kształtowanie 

umiejętności 

właściwego 

postępowania 

narzędziami 

fryzjerskimi  w  celu  zapobiegania  przenoszenia  się  zakażeń  w  zakładach 
fryzjerskich. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić, co rozumie pod pojęciem: higiena zakładu, 

− 

zróżnicować pojęcie dezynfekcji od sterylizacji, 

− 

określić  rodzaj  postępowania  z  narzędziami  w  zależności  od  tego,  czy  doszło  do 
uszkodzenia skóry czy nie, 

− 

wskazać środki używane do dezynfekcji chemicznej, 

− 

wskazać procedury związane z przygotowywaniem środka dezynfekcyjnego, 

− 

przygotować środek dezynfekcyjny, 

− 

obsługiwać sterylizator (np. kulkowy), 

− 

przeprowadzić sterylizację narzędzi, 

− 

opisać  konsekwencje  nieprzestrzegania  zasad  dezynfekcji  i  sterylizacji  w  zakładzie 
fryzjerskim. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

pokaz, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

w 2-osobowych grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

środki dezynfekcyjne, 

− 

wanna do dezynfekcji, 

− 

woda, 

− 

rękawiczki lateksowe, 

− 

instrukcja przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego, 

− 

sterylizator kulkowy, 

− 

zestaw narzędzi fryzjerskich. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

 

wytłumaczenie celu dezynfekcji i sterylizacji narzędzi w zakładzie fryzjerskim, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

 

scharakteryzowanie zasad postępowania z narzędziami użytymi do wykonania usługi 
fryzjerskiej, 

 

scharakteryzowanie zasad dezynfekcji chemicznej i sterylizacji, 

 

omówienie konsekwencji nie przestrzegania poszczególnych zasad, 

 

pokaz przygotowania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego, 

 

zapoznanie uczniów z zasadami działania sterylizatorów, pokaz obsługi sterylizatora 
(np.: kulkowego), 

 

podzielenie uczniów na 2-osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:  
a)  Każdy  członek  grupy  musi  zgodnie  z  zasadami  przygotować  środek 

dezynfekcyjny, 

b)  Każdy członek grupy musi przygotować narzędzia do sterylizacji i wykonać ją. 

 

nauczyciel przeprowadza instruktaż dotyczący pracy uczniów, 

 

nauczyciel nadzoruje i koordynuje wykonywane ćwiczenia. 

  

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie  określają  konsekwencje  nieprawidłowego  postępowanie  z  narzędziami 

fryzjerskimi. 

7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny zajęć. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  fryzjerskich 

wiadomości na temat: Czystość w zakładach fryzjerskich. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.   Bezpieczne projektowanie salonu fryzjerskiego 
 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  na  ilustracji  poszczególne  strefy  pracy  w  zakładzie  fryzjerskim.  Zaznacz  je 

kolorowymi flamastrami i opisz. Sporządź legendę. Powiedz, której strefy brakuje.  

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  materiałem nauczania pkt. 4.1.1, 
2)  rozpoznać poszczególne strefy pracy,  
3)  zaznaczyć na rysunku kolorowymi flamastrami poszczególne strefy pracy,  
4)  sporządzić legendę,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
7)  w razie wątpliwości konsultować pracę z nauczycielem. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiały piśmienne,  

– 

kartki na brudnopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  własny  zakład  fryzjerski,  biorąc  pod  uwagę  zasady  projektowania  zgodne 

z rozporządzeniem  Ministra  Zdrowia.  Zwróć  szczególną  uwagę  na  projekt  „własnego” 
stanowiska pracy. Pracę wykonaj na kartonie. U góry narysuj projekt ogólny całości zakładu, 
u dołu szczegółowy plan pojedynczego stanowiska pracy.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  treściami merytorycznymi  (materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  zapoznać się z pełnym tekstem Rozporządzenia Ministra Zdrowia: Dz. U. z 2004 r., nr 31 

poz.  273,  w  sprawie  szczegółowych  wymagań  sanitarnych,  jakim  powinny  odpowiadać 
zakłady fryzjerskie, 

3)  wynotować  najważniejsze  zalecenia  dotyczące  wymogów,  jakie  powinny  spełniać 

poszczególne pomieszczenia zakładu fryzjerskiego i stanowisko pracy, 

4)  wykonać  szkic  zakładu  fryzjerskiego  z  określeniem  ilości  stanowisk  fryzjerskich  i  ich 

rozmieszczenia w zakładzie oraz zaznaczeniem poszczególnych stref pracy w zakładzie,  

5)  wykonać szkic i opis wyposażenia pojedynczego stanowiska pracy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
8)  przedyskutować  w  grupie  i  wybrać  najatrakcyjniejsze  rozwiązania  dotyczące  urządzenia 

i wyposażenia salonu fryzjerskiego pod względem sanitarno – higienicznym, 

9)  zaprezentować efekt końcowy pracy w postaci rysunku i opisu, 
10) w razie wątpliwości konsultować pracę z nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  Dz. U. 2004 nr 31, poz. 273, 
–  materiały piśmienne,  
–  kolorowe flamastry, 
–  ołówek, gumka, linijka, 
–  kartki na brudnopis, 
–  arkusz białego papieru, 
–  taśma do przyklejenia papieru, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Napisz krótką charakterystykę następujących miejsc w zakładzie fryzjerskim. Uwzględnij 

konieczne wymiary: 

 

Stanowisko pracy ………………………………..…………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Umywalnia/myjnia …………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
Magazyn i pomieszczenia gospodarcze ………………………………………………….…… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  materiałem nauczania pkt. 4.1.1, 
2)  wypełnić wykropkowane miejsca,  
3)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia przed grupą, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz pracy,  

– 

przybory do pisania,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2.  Zasady  funkcjonowania  i  obsługi  oraz  wyposażenie  salonu 

fryzjerskiego 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opisz  w  tabeli  poszczególne  elementy  przeprowadzenia  zamówienia  od  momentu 

zamówienia  towaru  do  momentu  jego  zaksięgowania.  Podaj  charakterystyczne  dla  każdego 
etapu (elementu) zamówienia części składowe.  
 

Nazwa 
elementu/etapu 
zamówienia 

Charakterystyczne części składowe  

Cel elementu/etapu 
zamówienia 

nowa pozycja 

 
 
 
 

 

kartoteka towarów 

 
 
 
 

 

procedura 
zamówienia 

 
 
 
 

 

zaksięgowanie 
towaru 

 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  materiałem nauczania pkt. 4.2.1.,  
2)  scharakteryzować elementy zamówienia towaru do salonu, 
3)  określić cel każdego elementu, 
4)  wypisać charakterystyczne części składowe i cele poszczególnych etapów/elementów, 
5)  nanieść informacje do tabeli, 
6)  zaprezentować przed klasą wypełnioną tabelę,  
7)  przedyskutować  w  grupie  poprawność  wykonanego  zadania,  ewentualnie  dopisać 

brakujące informacje, 

8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Środki dydaktyczne: 

  plansza ćwiczenia, 

  przybory do pisania,  

  gumka, linijka, 

  brudnopis, 

  taśma do przyklejenia tabeli, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  przedmioty  służące  jako  elementy  wyposażenia  stanowiska  pracy  

w salonie fryzjerskim. Uzupełnij tabelę. 
  

L.p. 

Zdjęcie aparatu 

Nazwa 

aparatu 

Charakterystyka 

Cel 

stosowania 

1. 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

 

6. 

 

 

 

 

7. 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  treściami merytorycznymi  (materiał nauczania pkt.4.2.1.), 
2)  dokładnie obejrzeć poszczególne zdjęcia i odnaleźć ich cechy charakterystyczne, 
3)  określić rodzaj i nazwę przedmiotu, 
4)  wypisać na kartce, cechy charakterystyczne prezentowanych przedmiotów, 
5)  wypisać cele ich stosowania, 
6)  nanieść wszystkie informacje do tabeli, 
7)  zaprezentować przed klasą wypełnioną tabelę,  
8)  przedyskutować  w  grupie  poprawność  wykonanego  zadania,  ewentualnie  dopisać 

brakujące informacje, 

9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przygotowana tabela z wklejonymi zdjęciami aparatów, 

 

przybory do pisania,  

 

gumka, linijka, 

 

brudnopis, 

 

taśma do przyklejenia tabeli, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierzcie  się  w  grupy  2-4  osobowe  i  przygotujcie  prezentację  poszczególnych etapów 

obsługi  klienta.  Każdy  etap  opiszcie  na  kartkach.  Wybierzcie  z  grupy  klienta  i  fryzjera. 
Przeprowadźcie  pokaz  na  podstawie  opracowanego  przez  grupę  scenariusza,  zgodnego 
z materiałem nauczania.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  materiałem nauczania pkt. 4.2.1., 
2)  utworzyć grupy 2–4 osobowe i wybrać „aktorów”,  
3)  opracować przebieg usługi,  
4)  wypisać na pojedynczych kartkach kolejne etapy usługi i zanotować uwagi,  
5)  sprawdzić poprawność scenariusza,  
6)  zaprezentować pracę, 
7)  przedyskutować  w  grupie  poprawność  wykonanego  zadania,  ewentualnie  dopisać 

brakujące informacje, 

8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

kartki do pisania, 

 

stolik do rozłożenia kartek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Napisz, co przedstawiają pokazane poniżej ilustracje.  

 

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  materiałem nauczania pkt. 4.2.1., 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

2)  opisać  zaprezentowane  ilustracje,  zgodnie  z  ich  przeznaczeniem  i  sposobem 

użytkowania,  

3)  zaprezentować pracę, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansza pracy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.3.  Pracownik a środowisko pracy salonu fryzjerskiego 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  i  napisz  plan  prawidłowego  zorganizowania  stanowiska  pracy  mając  do 

dyspozycji  konsolę,  krzesło,  hoker,  nożyczki,  grzebień,  spryskiwacz  do  wody,  szczotkę  do 
modelowania, suszarkę ręczną.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1, 4.2.1 oraz 4.3.1, 
2)  przygotować plan stanowiska pracy,  
3)  napisać na kartce plan przygotowania stanowiska pracy, 
4)  określić  kolejność  wykonywanych  czynności  (w  razie  wątpliwości  poproś  nauczyciela 

pomoc), 

5)  sprawdzić  poprawność  wykonanego  ćwiczenia  (przez  dyskusję  w  grupie  i  doradztwo 

nauczyciela), 

6)  przedstawić na forum klasy wykonane zadanie,  
7)  dokonać oceny swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania,  

– 

notatnik,  

– 

konsola,  

– 

krzesło,  

– 

hoker,  

– 

nożyczki,  

– 

grzebień,  

– 

spryskiwacz do wody,  

– 

szczotka do modelowania,  

– 

suszarka, 

– 

komputer, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Napisz jakie znasz zagrożenia mikrobiologiczne i omów drogi zakażeń.  

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  materiałem nauczania pkt.4.3.1., 
2)  wymienić zagrożenia mikrobiologiczne, 
3)  zapoznać  się  dokładnie  z  instrukcją  przygotowania  preparatu  znajdującą  się  na 

opakowaniu (musi być w języku polskim), 

4)  omówić drogi zakażeń mikrobiologicznych,  
5)  zaprezentować efekt wykonanej pracy przed nauczycielem i grupą, 
6)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmienne, 

 

 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Omów  zagrożenia  chemiczne  i  techniczne  w  salonie  fryzjerskim  i  zaprezentuj  jako 

przykłady poszczególne przedmioty, który mogą stać się przyczyną tych zagrożeń.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  materiałem nauczania pkt. 4.3.1, 
2)  wymienić zagrożenia chemiczne i techniczne,  
3)  wypisać  na  kartkach  przedmioty,  które  mogą  spowodować  zagrożenia  chemiczne 

i techniczne,  

4)  zaprezentować przedmioty, które mogą spowodować zagrożenia chemiczne i techniczne,  
5)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmienne,  

– 

wyposażenie sali fryzjerskiej, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowania  prac 
fryzjerskich” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. d, 8. d, 9. c, 10. c, 11. a, 
12. 
a, 13. d, 14. c, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. c, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cele projektowania salonu 

Określić wymogi bhp odnoście 
wykończenia ścian w salonie 
fryzjerskim 

Wskazać zasady przechowywania 
czystej odzieży roboczej 

Określić wymogi bhp odnoście 
wykończenia ścian przy myjkach i 
umywalkach 

Wskazać akt prawny określający 
wymogi bhp obowiązujące w salonach 
fryzjerskich 

Określić wymagania jakie należy 
spełnić projektując stanowisko pracy 
fryzjera 

Wskazać pozycję ciała obciążającą 
kręgosłup i kończyny dolne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Wyjaśnić pojęcie hoker 

Zdefiniować pojęcie narzędzia 
fryzjerskie 

10  Rozróżnić rodzaje narzędzi fryzjerskich 

11 

Rozróżnić rodzaje nożyczek fryzjerskich 

12  Rozróżnić rodzaje grzebieni 

13  Wskazać etapy obsługi klienta 

14 

Rozróżnić rodzaje przyborów 
fryzjerskich 

15  Określić działanie nawilżacza na włosy 

16  Wyjaśnić pojęcie antyseptyka 

PP 

17  

Wskazać aparat do diagnozowania stanu 
włosów i skóry głowy 

PP 

18   Wyjaśnić pojęcie sterylizacja 

PP 

19  

Określić czynnik emitujący ciepło 
emitowane przez promienniki 

PP 

20 

Określić prawidłową pozycje fryzjera 
podczas pracy 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

      Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.   Prawidłowy projekt salonu fryzjerskiego zapewnia 

a)  bezpieczne wykonywanie i korzystanie z usługi. 
b) dobre samopoczucie klienta. 
c)  zadowolenie klienta i fryzjera z usługi. 
d) estetyczny i ergonomiczny wygląd salonu. 
 

2.  Ściany  przy  umywalkach  i  zlewach  w  zakładzie  fryzjerskim,  powinny  być  pokryte 

materiałem 
a)  boazerią plastikową. 
b) łatwozmywalnym, nienasiąkliwym, odpornym na środki dezynfekcyjne. 
c)  gładkim i trwałym. 
d) skomponowanym z wyposażeniem salonu. 

 

3.  Czystą odzież roboczą należy przechowywać 

a)  na wieszakach przy stanowiskach pracy. 
b) w szatni zakładowej. 
c)  w pojemnikach z czystą bielizną. 
d) w specjalnie do tego wyznaczonych szafkach.   

 

4.  Przy umywalkach i zlewach, gdzie świadczone są usługi, ściany pokrywa się specjalnym 

materiałem do wysokości 
a)  co najmniej 1,6 m.  
b)  co najmniej 2 m.  
c)  wszystkie odpowiedzi są błędne.  
d)  powyżej 1,8 m.  

 

5.  Wymagania dotyczące bhp w salonie zawarte są w następującym dokumencie 

a)  Projekcie Ustawy Sejmowej. 
b) Ustawie Rady Ministrów.  
c)  Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. 
d) Ustawie Ministra Zdrowia. 

 

6.  Stanowisko pracy fryzjera powinno zapewniać mu swobodny dostęp 

a)  do najpotrzebniejszych rzeczy. 
b)  wyłącznie do narzędzi. 
c)  wyłącznie do klienta. 
d)  do fotela fryzjerskiego.  

 

7.  Pozycja stojąca przy wykonywaniu czynności fryzjerskich szczególnie obciąża 

a)  układ krążenia. 
b)  mięśnie. 
c)  kończyny dolne, kręgosłup. 
d)  kręgosłup, kończyny górne. 

 

8.  Regulowany taboret fryzjerski na stanowisku pracy to 

a)  stojak. 
b)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 
c)  krzesełko. 
d)  hoker. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

9.  Narzędzia fryzjerskie, to przedmioty 

a)  używane do czesania włosów. 
b)  stosowane do wykonywania tylko wymyślnych fryzur. 
c)  stosowane do świadczenia usług, mające kontakt ze skórą. 
d)  stosowane do świadczenia usług, nie mające kontaktu ze skórą. 

 

10.  Degażówki to 

a)  tempera. 
b)  aparat. 
c)  narzędzie. 
d)  materiał. 

       
11.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  zwykłe nożyczki fryzjerskie. 
b)  degażówki dwustronne. 
c)  degażówki jednostronne. 
d)  nożyczki punktujące.  

 

12.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  grzebień do strzyżenia. 
b)  grzebień do modelowania. 
c)  grzebień do wyczesywania fal. 
d)  grzebień do cieniowania maszynką. 

 

 

 
13.  Wszystkie etapy obsługi klienta, to kolejno 

a)  rozmowa telefoniczna, powitanie, wykonanie usługi, należność, pożegnanie. 
b)  umówienie, rozmowa, wykonanie usługi, należność. 
c)  konsultacja, wykonanie usługi, należność, rada, pożegnanie. 
d)  umówienie, powitanie, rozmowa, wykonanie usługi, należność, pożegnanie. 
 

14.  Przedstawiony niżej przedmiot, to 

a)  pędzel do golenia. 
b)  pędzel do malowania. 
c)  szczotka karkówka. 
d)  szczotka do nawilżania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

 

 

15.  Optymalizuje  działanie  pielęgnacyjnych  środków  fryzjerskich  na  skórę  głowy  i  włosy 

zapewnia 
a)  suszarka. 
b)  komputer. 
c)  nawilżacz. 
d)  prostownica. 

 
16.  Proces niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych na powierzchni skóry, to 

a)  sterylizacja. 
b)  antyseptyka.  
c)  dezynfekcja. 
d)  aseptyka. 

 
17.  Przedstawione na ilustracji przedmioty składają się na 

a)  komputer do badania skóry. 
b)  specjalny monitor do oglądania łusek włosa.  
c)  aparat do diagnozowania włosów. 
d)  aparat do robienia zdjęć włosów. 

 

 

 

18.  Wyjaławianie to inaczej 

a)  deratyzacja. 
b)  dezynsekcja. 
c)  sterylizacja. 
d)  sanityzacja.  

 

19.  Promienniki wykorzystują technikę ogrzewania 

a)  promieniami UV. 
b)  promieniami podczerwonymi. 
c)  wszystkimi promieniami. 
d)  promieniami podprogowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

20.  Na rysunku widać fryzjera podczas pracy i jego 

a)   prawidłową postawę. 
b)   prawidłowe siedzenie. 
c)   nieprawidłową pozycję. 
d)  prawidłową pozycję.  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………. 
 

Organizowanie prac fryzjerskich 
  

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

 Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Organizowanie  prac 
fryzjerskich” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. d, 5. a, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. b, 
12. 
d, 13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić stanowisko pracy fryzjera 

Wskazać rodzaje instalacji, jakie 
powinny znajdować się w salonie 
fryzjerskim 

Rozróżnić stanowiska pracy w salonie 
fryzjerskim 

Wskazać akt prawny regulujący wymogi 
bhp obowiązujące w salonach 
fryzjerskich 

Określić przepisy bhp dotyczące pracy 
urządzeniami elektrycznymi 

Wskazać czynniki powodujące znaczne 
obciążenie kręgosłupa i kończyn 
dolnych 

Wyjaśnić pojęcie hoker 

Określić źródło energii aparatów 
fryzjerskich 

Rozróżnić narzędzia fryzjerskie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

10  Rozróżnić rodzaje nożyczek fryzjerskich 

11  Rozróżnić rodzaje grzebieni 

12  Określić etapy obsługi klienta 

13  Rozróżnić przybory fryzjerskie 

14 

Określić zasady postępowania z brudną 
bielizną zabiegową i odzieżą ochronną 

15  Wyjaśnić pojęcie aseptyka 

16  Rozpoznać aparat do nawilżania włosów 

PP 

17  Wyjaśnić pojęcie dezynfekcja 

PP 

18 

Określić drogi zakażenia 
mikrobiologicznego 

PP 

19 

Wskazać przyczynę uszkodzeń 
technicznych 

PP 

20 

Określić prawidłową postawę fryzjera 
podczas pracy 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

      Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.   Przy stanowisku fryzjerskim powinno być powierzchni podłogi 

a)  min. 3 m

2.

 

b) nie więcej niż 2 m

2.

 

c)  min. 2 m

2.

 

d) nie więcej niż 3 m

2

 
2.   Instalacje w zakładzie fryzjerskim to 

a)  wentylacyjna i klimatyzacja.  
b) przeciwpożarowa, elektryczna.  
c)  wodno-kanalizacyjna, oświetlenie. 
d) wentylacyjna,  klimatyzacja,  przeciwpożarowa,  elektryczna,  wodno-kanalizacyjna, 

oświetlenie. 

 
3.  Poniższa ilustracja przedstawia 

a)  stanowisko pracy fryzjera. 
b) stanowisko do pielęgnacji włosów. 
c)  stanowiska do mycia włosów.  
d) stanowisko gospodarcze.  

 

 

 

4.  Wymagania dotyczące bhp w salonie zawarte są w 

a)  projekcie. 
b) ustawie.  
c)  przepisach. 
d) rozporządzeniu. 

 

5.  Urządzenia elektryczne powinny znajdować się w odległości od źródeł wody 

a)  min. 60 cm. 
b) min. 50 cm. 
c)  min. 70 cm. 
d) min. 1 m.  

 

6.  Pozycja stojąca przy stanowisku pracy fryzjera przeciąża przede wszystkim 

a)  mięśnie. 
b) kręgosłup. 
c)  kręgosłup i kończyny dolne. 
d) stawy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7.  Hoker to regulowany: 

a)  stojak. 
b) wieszak. 
c)  taboret. 
d) krzesło. 

 

8.  Źródłem energii aparatów fryzjerskich jest 

a)  prąd. 
b) siła fryzjera.  
c)  napęd. 
d) ręce fryzjera. 

 

9.  Tempera to 

a)  brzytwa. 
b) aparat. 
c)  nożyczki. 
d) narzędzie. 

       
10.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  nożyczki do efilacji. 
b)  degażówki dwustronne. 
c)  degażówki jednostronne. 
d)  nożyczki punktujące.  

 

11.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  grzebień do strzyżenia. 
b) grzebień do układania włosów. 
c)  grzebień do wyczesywania fal. 
d) grzebień do cieniowania maszynką. 

 

 

 
12.  Pierwszy i ostatni etap usługi klienta w salonie fryzjerskim to 

a)  rozmowa telefoniczna, należność.  
b)  wykonanie usługi, należność. 
c)  konsultacja, pożegnanie.  
d)  umówienie, pożegnanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

13.  Przedstawiony niżej przedmiot, to 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
a)  czepek ochronny. 
b)  czepek do separacji. 
c)  czepek do farbowania. 
d)  czepek do pasemek.  
 

14.  Pojemniki z brudną bielizną oraz odzieżą roboczą po napełnieniu niezwłocznie 

a)  usuwa się poza zakład.  
b)  opróżnia się.  
c)  odstawia się do brudownika. 
d)  zamyka się szczelnie.  

 
15.  Proces niszczenia drobnoustrojów na powierzchni przedmiotów 

a)  sterylizacja. 
b)  antyseptyka.  
c)  dezynsekcją. 
d)  aseptyka. 

 
16.  Przedstawiony na ilustracji przedmiot to 

a)  aparat do badania skóry. 
b)  nawilżacz.  
c)  suszarka hełmowa. 
d)  aparat do nagrzewania. 

 

 

17.  Dezynfekcja to inaczej 

a)  odkażenie. 
b)  wyjałowienie. 
c)  oczyszczenie. 
d)  aseptyka.  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

18.  Mikrobiologiczne zakażenie bezpośrednie następuje przez 

a)  narzędzia. 
b)  ręcznik. 
c) kichnięcie. 
d)  powietrze. 

 

19.  Zagrożenia techniczne następują z powodu 

a)  awarii oświetlenia. 
b)  kolizyjności w salonie fryzjerskim. 
c)  złej organizacji pracy. 
d)  awarii sprzętu.  

 
20.  Na rysunku widać fryzjera podczas pracy i jego 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

a)  prawidłową postawę. 
b)  prawidłowe siedzenie. 
c)  nieprawidłową pozycję. 
d)  prawidłową pozycję.  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Organizowanie pracy fryzjerskich 
 

Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

 Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

7.  LITERATURA 

 

1.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

„SUZI”, Warszawa 2005