background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Elżbieta Zagożdżon – Kuśmirek 
Zbigniew Kaźmierak  

 

 

 
 
 
 
Wykonywanie  sprzętu  lokomocyjno  –  rehabilitacyjnego 
322[13].Z3.05 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
prof. dr hab. med. Grzegorz Kandzierski 
prof. dr hab. med. Edward Warda 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Elżbieta Zagożdżon-Kuśmirek 
dr Zbigniew Kaźmierak  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Łoś 
 
 
 
 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[13].Z3.05 
„Wykonywanie  zaopatrzenia  lokomocyjno  –  rehabilitacyjnego”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik ortopeda. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Podstawowe rodzaje zaopatrzenia lokomocyjno – rehabilitacyjnego 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Zaopatrzenie lokomocyjno – rehabilitacyjne specjalistyczne 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Poradnik  ten  będzie  pomocny  w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  jednostki  modułowej 

„Wykonywanie  zaopatrzenia  lokomocyjno  -  rehabilitacyjnego”.  Jest  poradnikiem,  z  którego 
mogą korzystać nauczyciele w szkole kształcącej w zawodzie technik ortopeda.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia – zestaw ćwiczeń pomocny przy weryfikacji wiadomości teoretycznych ucznia 
oraz kształtujący jego umiejętności praktyczne,  

 

wskazówki do ćwiczeń – wskazówki dotyczące metod realizacji poszczególnych ćwiczeń, 
i zastosowania środków dydaktycznych, 

 

sprawdzian  postępów  –  sprawdzian  umożliwiający  uczniowi  sprawdzenie  opanowania 
danego zakresu materiału, 

 

test  osiągnięć  –  przykładowy  zestaw  pytań.  Zaliczenie  testu  przez  ucznia  będzie 
potwierdzeniem opanowania materiału jednostki modułowej, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik  

dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować uczniów  na  właściwe  korzystanie  z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest zwrócenie uwagi na 
następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  (wprowadzenie  teoretyczne  w  Poradniku  dla  ucznia)  –  uczniowie 
powinni przeanalizować samodzielnie.  

 

pytania sprawdzające mają wykazać czy uczeń jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. 
W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania 
lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  podczas  dyskusji.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  kierując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  opanować  nowe 
umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o 
sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole. 
Nauczyciel  zdecyduje,  które  z  zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować. 
Prowadzący  może  również  przedstawić  swoje  propozycje  tematów  ćwiczeń  i sposobów 
ich realizacji, 

 

następnym etapem pracy ucznia jest sprawdzian postępów. Uczeń powinien samodzielnie 
potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Nauczyciel 
powinien  sprawdzić braki  w  opanowaniu materiału i ustalić przyczyny ich występowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić 
podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu, 

 

zaliczenie  całej  jednostki  modułowej  odbywa  się  poprzez  przeprowadzenie  Testu 
osiągnięć. Nauczyciel wybiera odpowiednią ilość pytań do rozwiązania. 

 

ocena  ucznia  –  każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną  liczbę  możliwych  
do  uzyskania  punktów.  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od  ilości  uzyskanych  punktów. 
Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną 
skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby 
umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Nauczyciel  realizując  program  jednostki  modułowej  powinien  zwracać  uwagę  na 

predyspozycje  ucznia,  ocenić  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  też  łatwiej 
sobie  radzi  z  rozwiązywaniem  problemów  teoretycznych.  Każdy  uczeń  po  uzyskaniu  oceny 
końcowej  powinien  być  świadom,  w  jakim  kierunku  jest  uzdolniony,  aby  w  przyszłości  mógł 
jak najefektywniej swoje uzdolnienia wykorzystać, a ewentualne braki umiejętności uzupełnić.  
 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia zawodowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

metoda projektów, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

metoda przypadków, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

322[13].Z3 

Produkcja sprzętu ortopedyczno- 

-rehabilitacyjnego 

322[13].Z3.01 

Wykonywanie protez kończyn 

dolnych 

322[13].Z3.02 

Wykonywanie protez kończyn 

górnych 

322[13].Z3.03 

Wykonywanie aparatów 

ortopedycznych na kończyny 

i tułów 

322[13].Z3.05 

Wykonywanie sprzętu 

lokomocyjno- 

-rehabilitacyjnego 

 

322[13].Z3.04 

Wykonywanie obuwia 

ortopedycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać się ogólnymi pojęciami z zakresu procesu technologicznego stosowanego przy 
wykonywaniu zaopatrzenia lokomocyjno – rehabilitacyjnego, 

− 

charakteryzować  zaburzenia  funkcjonalne  narządu  ruchu  wymagające  zaopatrzenia 
ortopedyczno – rehabilitacyjnego, 

− 

określać  czynniki  wpływające  na  funkcjonalność  zaopatrzenia  lokomocyjno  – 
rehabilitacyjnego zgodnie z potrzebami pacjenta, 

− 

dobrać narzędzia pomiarowe i wykonać pomiary warsztatowe, 

− 

czytać i wykonywać rysunek techniczny, 

− 

rozróżniać  materiały  i  półfabrykaty  niezbędne  do wykonania  zaopatrzenia lokomocyjno – 
rehabilitacyjnego, 

− 

rozróżniać  urządzenia,  maszyny  i  narzędzia  niezbędne  do  wykonania  poszczególnych 
rodzajów zaopatrzenia lokomocyjno – rehabilitacyjnego, 

− 

zrealizować proces technologiczny na podstawie dokumentacji technologicznej, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

obsługiwać komputer, 

− 

posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić wskazania do stosowania lasek podpórczych, kul, podpórek wielopunktowych,  

 

scharakteryzować 

formy 

konstrukcyjne 

lasek 

podpórczych, 

kul, 

podpórek 

wielopunktowych, 

 

dobrać rodzaj laski podpórczej, kuli, podpórki wielopunktowej  do potrzeb pacjenta, 

 

dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do wykonania lasek podpórczych, kul, podpórek 
wielopunktowych, 

 

dobrać  oprzyrządowanie  do  wykonania  do  wykonania  lasek  podpórczych,  kul,  podpórek 
wielopunktowych, 

 

opracować  dokumentację  technologiczną  i  warsztatową  wykonania  lasek  podpórczych, 
kul, podpórek wielopunktowych, 

 

wykonać  ważniejsze  formy  konstrukcyjne  lasek  podpórczych,  kul,  podpórek 
wielopunktowych, 

 

określić wskazania do stosowania wózków inwalidzkich, 

 

scharakteryzować formy konstrukcyjne wózków inwalidzkich, 

 

opisać odmiany wózków, 

 

dobrać rodzaj wózka do potrzeb funkcjonalnych pacjenta, 

 

dopasować wózek do wagi i wymiarów pacjenta, 

 

opracować dokumentację technologiczną i warsztatową wykonania wózka inwalidzkiego, 

 

dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do wykonania wózka inwalidzkiego, 

 

dobrać oprzyrządowanie do wykonania do wykonania wózka inwalidzkiego, 

 

wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne wózków inwalidzkich, 

 

zastosować nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w produkcji wózków inwalidzkich, 

 

wykonać materace i poduszki przeciwodleżynowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł:  

Produkcja sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego  
322[13].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie 

zaopatrzenia 

lokomocyjno 

– 

rehabilitacyjnego 322[13].Z3.05 

Temat:  Wykonywanie balkonika dwukołowego z siedziskiem. 

Cel ogólny: Uczeń będzie umiał wykonać balkonik dwukołowy z siedziskiem. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dokonać analizy zlecenia lekarskiego, 

 

dokonać pomiarów, 

 

dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych pomiarów, 

 

sporządzić  wykaz  czynności  niezbędnych  do  wykonania  balkonika  dwukołowego 
z siedziskiem,  

 

dobrać materiały i sprzęt potrzebny do wykonania balkonika, 

 

wykonać balkonik dwukołowy z siedziskiem, 

 

dokonać przymiarki, 

 

ocenić poprawność wykonania balkonika. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

miara krawiecka, 

 

maszyny, narzędzia i urządzenia do wykonania balkonika dwukołowego z siedziskiem, 

 

materiały niezbędne do wykonania balkonika. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas:
  6 godzin dydaktycznych. 
 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno – przygotowawcze: 

− 

sprawdzenie obecności,  

− 

stanu ubrań roboczych,  

− 

obuwia. 

2.  Sprawdzenie teoretycznego przygotowania uczniów do zajęć. 
3.  Instruktaż wstępny: 

− 

podanie tematu i celu lekcji, 

− 

nawiązanie do poprzednich zajęć, 

− 

krótkie wprowadzenie do tematu, 

− 

omówienie metodyki wykonywania balkoników. 

4.  Przydział zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

− 

przydział dokumentacji, narzędzi, przyrządów, 

− 

przydział pracy i stanowisk pracy. 

Instruktaż bieżący: 

− 

nadzór nad przebiegiem i dyscypliną pracy, 

− 

nadzór nad zachowaniem przepisów bhp, 

− 

wyrażenie zgody na zakończenie prac. 

Ocena zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

− 

odbiór prac uczniowskich i ich ocena, 

− 

uporządkowanie stanowisk pracy. 

Instruktaż końcowy: 

− 

podsumowanie wyników lekcji, wskazanie na osiągnięcia i na braki, 

− 

ocena zachowania się uczniów podczas pracy, 

− 

podanie tematu następnych zajęć, 

− 

uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  
im trudności;  

Czynności organizacyjno – porządkowe: 

− 

zwrot narzędzi do magazynu, 

− 

zebranie prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 

ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł: 

Produkcja sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego 
322[13].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie zaopatrzenia lokomocyjno – rehabilitacyjnego 
322[13].Z3.05 

Temat: Wykonywanie poduszki przeciwodleżynowej z wkładem z granulatu styropianowego. 

Cel ogólny:  Uczeń będzie umiał wykonać poduszkę przeciwodleżynową z granulatu styropianowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dokonać analizy zlecenia lekarskiego, 

 

dokonać pomiarów, 

 

dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych pomiarów, 

 

sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania poduszki przeciwodleżynowej,  

 

dobrać materiały i sprzęt potrzebny do wykonania poduszki, 

 

wykonać poduszkę przeciwodleżynową z wkładem z granulatu styropianowego, 

 

dokonać przymiarki, 

 

ocenić poprawność wykonania poduszki. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

miara krawiecka, 

 

maszyny, narzędzia i urządzenia do wykonania poduszki, 

 

materiały niezbędne do wykonania poduszki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

3 godziny dydaktyczne. 

 
Uczestnicy

  uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno – przygotowawcze: 

− 

sprawdzenie obecności,  

− 

stanu ubrań roboczych,  

− 

obuwia. 

2.  Sprawdzenie teoretycznego przygotowania uczniów do zajęć. 
3.  Instruktaż wstępny: 

− 

podanie tematu i celu lekcji, 

− 

nawiązanie do poprzednich zajęć, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

− 

krótkie wprowadzenie do tematu, 

− 

omówienie metodyki wykonywania poduszek przeciwodleżynowych. 

4.  Przydział zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

− 

przydział dokumentacji, narzędzi, przyrządów, 

− 

przydział pracy i stanowisk pracy. 

Instruktaż bieżący: 

− 

nadzór nad przebiegiem i dyscypliną pracy, 

− 

nadzór nad zachowaniem przepisów bhp, 

− 

wyrażenie zgody na zakończenie prac. 

Ocena zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

− 

odbiór prac uczniowskich i ich ocena, 

− 

uporządkowanie stanowisk pracy. 

Instruktaż końcowy: 

− 

podsumowanie wyników lekcji, wskazanie na osiągnięcia i na braki, 

− 

ocena zachowania się uczniów podczas pracy, 

− 

podanie tematu następnych zajęć, 

− 

uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  
im trudności;  

Czynności organizacyjno – porządkowe: 

− 

zwrot narzędzi do magazynu, 

− 

zebranie prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 

ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Podstawowe 

rodzaje 

zaopatrzenia 

rehabilitacyjno 

– 

ortopedycznego 

 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj kulę łokciową z mankietem zaciskającym i mankietem otwartym. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać analizy literatury na temat technologii wykonania kuli łokciowej, 
2)  wypisać  czynności  przygotowawcze,  jakie  należy  wykonać  zanim  przystąpi  się  

do opracowywania kuli łokciowej, 

3)  zapoznać się z instrukcją technologiczną, 
4)  zaplanować pomiary i sposób dopasowania kuli, 
5)  zaplanować sprzęt i materiały potrzebne do wykonania obu rodzajów kul łokciowych, 
6)  zgromadzić zaplanowany sprzęt i materiały, 
7)  pobrać kartę technologiczną zgodną z normami, 
8)  wykonać kule, 
9)  dokonać przymiarki kuli. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

algorytm wykonania kuli, 

 

katalogi sprzętu ortopedycznego, 

 

przyrządy i narzędzia niezbędne do wykonania kuli, 

 

materiały potrzebne do wykonania kuli, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj balkonik z czteropunktowym podparciem na nóżkach 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy literatury na temat technologii wykonania balkonika z czteropunktowym 

podparciem na nóżkach, 

2)  wypisać  czynności  przygotowawcze,  jakie  należy  wykonać  zanim  przystąpi  się  

do opracowywania balkonika, 

3)  zapoznać się z instrukcją technologiczną, 
4)  zaplanować pomiary i sposób wykonania balkonika, 
5)  zaplanować  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  wykonania  balkonika  z  czteropunktowym 

podparciem na nóżkach, 

6)  zgromadzić zaplanowany sprzęt i materiały, 
7)  pobrać kartę technologiczną zgodną z normami, 
8)  wykonać balkonik, 
9)  dokonać przymiarki balkonika. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

algorytm wykonania balkonika z czteropunktowym podparciem na nóżkach, 

 

katalogi sprzętu ortopedycznego z grupy lokomocyjnej, 

 

przyrządy i narzędzia niezbędne do wykonania balkonika, 

 

materiały potrzebne do wykonania balkonika, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Zaopatrzenie lokomocyjno – rehabilitacyjne specjalistyczne 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  wózek  inwalidzki  z  napędem  ręcznym  składany  typu:  oparcie  boczne  długie 

stałe, podnóżki zdejmowane z regulacją długości. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać  analizy  literatury  na  temat  technologii  wykonania  wózka  inwalidzkiego 

składanego z napędem ręcznym, 

2)  wypisać  czynności  przygotowawcze,  jakie  należy  wykonać  zanim  przystąpi  się  

do opracowywania wózka inwalidzkiego, 

3)  zapoznać się z instrukcją technologiczną, 
4)  zaplanować pomiary i sposób dopasowania wózka, 
5)  zaplanować sprzęt i materiały potrzebne do wykonania wózka inwalidzkiego, 
6)  zgromadzić zaplanowany sprzęt i materiały, 
7)  pobrać kartę technologiczną zgodną z normami, 
8)  wykonać wózek, 
9)  dokonać przymiarki wózka. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

algorytm wykonania wózka inwalidzkiego składanego z napędem ręcznym, 

 

katalogi sprzętu ortopedycznego, 

 

przyrządy i narzędzia niezbędne do wykonania wózka, 

 

materiały potrzebne do wykonania wózka,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj poduszkę przeciwodleżynową z pianki poliuretanowej. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać  analizy  literatury  na  temat  technologii wykonania poduszki przeciwodleżynowej 

z pianki poliuretanowej, 

2)  wypisać  czynności  przygotowawcze,  jakie  należy  wykonać  zanim  przystąpi  się  do 

wykonania poduszki, 

3)  zapoznać się z instrukcją technologiczną, 
4)  zaplanować pomiary i sposób wykonania poduszki, 
5)  zaplanować  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  wykonania  poduszki  przeciwodleżynowej 

z pianki poliuretanowej, 

6)  zgromadzić zaplanowany sprzęt i materiały, 
7)  pobrać kartę technologiczną zgodną z normami, 
8)  wykonać poduszkę, 
9)  dokonać przymiarki poduszki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

algorytm wykonania poduszki przeciwodleżynowej z pianki poliuretanowej, 

 

katalogi sprzętu ortopedycznego, 

 

przyrządy i narzędzia niezbędne do wykonania poduszki, 

 

materiały potrzebne do wykonania poduszki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

Wykonywanie  zaopatrzenia 

lokomocyjno – rehabilitacyjnego  

 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 7, 9, 11, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3.  b,  4.  c,  5.  d,  6. a, 7. c, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a, 
12.

 

b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. a, 17. d, 18. b, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wskazania do stosowania lasek 
podpórczych, kul, podpórek wielopunktowych 

Scharakteryzować formy konstrukcyjne lasek 
podpórczych, kul, podpórek wielopunktowych 

Dobrać rodzaj laski podpórczej, kuli, podpórki 
wielopunktowej  do potrzeb pacjenta 

Dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do 
wykonania lasek podpórczych, kul, podpórek 
wielopunktowych 

Dobrać oprzyrządowanie do wykonania do 
wykonania lasek podpórczych, kul, podpórek 
wielopunktowych 

PP 

Opracować dokumentację technologiczną 
i warsztatową wykonania lasek podpórczych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

kul, podpórek wielopunktowych 

Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne lasek 
podpórczych, kul, podpórek wielopunktowych 

PP 

Określić wskazania do stosowania wózków 
inwalidzkich 

Scharakteryzować formy konstrukcyjne wózków 
inwalidzkich 

PP 

10  Opisać odmiany wózków 

11 

Dobrać rodzaj wózka do potrzeb funkcjonalnych 
pacjenta 

PP 

12  Dopasować wózek do wagi i wymiarów pacjenta 

13 

Opracować dokumentację technologiczną 
i warsztatową wykonania wózka inwalidzkiego 

14 

Dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do 
wykonania wózka inwalidzkiego 

15 

Dobrać oprzyrządowanie do wykonania do 
wykonania wózka inwalidzkiego 

16 

Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne 
wózków inwalidzkich 

PP 

17 

Zastosować nowoczesne rozwiązania 
konstrukcyjne w produkcji wózków inwalidzkich 

PP 

18 

Wykonać materace i poduszki 
przeciwodleżynowe 

19 

Wykonać materace i poduszki 
przeciwodleżynowe 

20 

Dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do 
wykonania wózka inwalidzkiego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Widoczna obok laska znajduje swoje zastosowanie dla osób 

a)  starszych, z problemami lokomocyjnymi. 
b)  chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. 
c)  niedowidzących i niewidomych. 
d)  po urazach kręgosłupa i kończyn dolnych. 

 
2.  Widoczna obok forma konstrukcyjna balkonika jest to 

a)  balkonik ułatwiający wstawanie. 
b)  balkonik kroczący. 
c)  balkonik do nauki chodu. 
d)  balkonik dla osób z niedowładami. 

 

3.  Pacjentom  z  dysfunkcją  ręki,  albo  takim,  którzy  wymagają  oparcia  ciężaru  ciała  na 

barkach, zaleca się kule 
a)  łokciowe. 
b)  pachowe. 
c)  ramienne. 
d)  uchylne. 

 
4.  Kule używane w warunkach grożących poślizgnięciem się powinny być zaopatrzone w 

a)  wygodne uchwyty. 
b)  obejmy półrozwarte. 
c)  nasadki z kolcami. 
d)  mankiety półkoliste. 

 
5.  Przesuwanie  parapodium  i  zablokowanie  jego  podstawy  podczas  używania  umożliwia 

zastosowanie w jego konstrukcji 
a)  zmiennej regulacji kąta wychyłu. 
b)  podstawy statycznej i mobilnej. 
c)  hamulców bloczkowych. 
d)  hamowanych kółek skrętnych. 

 
6.  Łuski pionizacyjne służące do stabilizacji kończyn wykonuje się 

a)  na odlewie gipsowym. 
b)  na podstawie dokonanych pomiarów. 
c)  standardowo, bez wcześniejszych pomiarów. 
d)  kupuje się gotowe na zlecenie lekarza. 

 
7.  Do  wykonania  balkonika  domowego  zwykłego  dla  osoby  niemającej  siły  w  dłoniach 

należy przy jego konstruowaniu dodać 
a)  siedzisko. 
b)  koszyk na zakupy. 
c)  podpaski. 
d)  półeczkę. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

8.  Wózki z podwyższonym oparciem, stabilizujące tułów i głowę przeznaczone są dla osób 

a)  z rozległymi porażeniami. 
b)  z zaburzeniami równowagi. 
c)  tuż po amputacji kończyn dolnych. 
d)  poruszających się w ciasnych pomieszczeniach. 

 
9.  Widoczny obok wózek inwalidzki pokojowo – spacerowy posiada konstrukcję 

a)  o sztywnej ramie. 
b)  o wydłużonej podstawie. 
c)  krzyżakową, składaną. 
d)  leżakową z wysokim oparciem. 

 
10.  Zamieszczony obok wózek inwalidzki należy do grupy wózków 

a)  dziecięcych. 
b)  pokojowych. 
c)  pokojowo – spacerowych. 
d)  aktywnych. 

 
11.  Wózek aktywny pionizujący przeznaczony jest dla pacjentów, którzy 

a)  nie  są  w  stanie  wstać  o  własnych  siłach,  lecz  mają  dobrą  lub  ograniczoną  kontrolę 

kończyn górnych. 

b)  mają  uszkodzenie  rdzenia  kręgowego  na  wysokości  C5  i  nie  poruszają  żadną 

kończyną. 

c)  są po amputacji kończyn dolnych i wcześnie podejmują pracę zawodową. 
d)  mają mózgowe porażenie dziecięce. 

 
12.  W przypadku zmiany masy ciała lub wzrostu pacjenta wózek inwalidzki powinien być 

a)  pozostawiony dotąd, dopóki pacjent się w nim mieści. 
b)  dopasowany ponownie. 
c)  wydłużony lub poszerzony. 
d)  nie ma potrzeby zmieniać wózka. 

 
13.  Dokumentacja  technologiczna  potrzebna  do  wykonania  aktywnego  wózka  inwalidzkiego 

może być opracowana 
a)  w zakładzie produkującym wózki inwalidzkie. 
b)  w laboratorium specjalistycznym. 
c)  przez wykonawcę wózka. 
d)  zgodna z normami przewidzianymi dla tego typu wózka. 

 
14.  Wózek inwalidzki sanitarny powinien być wykonany z materiałów pozwalających na 

a)  wielokrotne używanie w warunkach szpitalnych. 
b)  zapobieganie powstaniu odleżyn. 
c)  mycie i dezynfekcję. 
d)  oddychanie i wypoczynek skóry. 

 
15.  Oprzyrządowanie niezbędne do wykonania wózka inwalidzkiego powinno być 

a)  zgodne z normą technologiczną. 
b)  dobrane do potrzeb. 
c)  zgodne z wyposażeniem stanowiska pracy. 
d)  takie, jakie jest w posiadaniu zakładu produkcyjnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

16.  Wózek sanitarny widoczny obok posiada konstrukcję 

a)  stalową, nieskładną. 
b)  krzyżakową, składaną. 
c)  z obrotowym siedziskiem. 
d)  leżakową z wysokim oparciem. 

 
17.  Wózek zamieszczony obok jest to nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne pozwalające na 

poruszanie się osoby niepełnosprawnej 
a)  samodzielne. 
b)  w ciasnych pomieszczeniach. 
c)  w terenie z dużą prędkością. 
d)  po schodach i na nierównym terenie. 

 
18.  Materace przeciwodleżynowe powinny być tak wykonane, aby 

a)  przylegały tylko do części ciała narażonej na ucisk. 
b)  ściśle przylegały do całej powierzchni ciała. 
c)  nie stykały się z częściami narażonymi na ucisk. 
d)  utrzymywały części ciała narażone na ucisk w powietrzu. 

 
19.  Poduszki przeciwodleżynowe typu „Jeż” mogą być wykonane z 

a)  granulatu styropianowego. 
b)  pianki poliuretanowej. 
c)  pianki typu Tempur. 
d)  żelu chłodząco – rozgrzewającego. 

 
20.  Wózki aktywne wykonywane są z takich materiałów, jak 

a)  włókna węglowe.  
b)  tytan. 
c)  stopy stali i aluminium. 
d)  wszystkie powyższe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko......................................................................................................................... 

 
Wykonywanie zaopatrzenia lokomocyjno - rehabilitacyjnego

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

b  

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  zaopatrzenia 

lokomocyjno – rehabilitacyjnego” 

 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 8, 9, 11, 12, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  c,  3. b, 4. b, 5. c, 6. d, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. c, 13. d, 14. b, 15. d, 16. a, 17. a, 18. c, 19. d, 20. c. 
 
Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dopasować wózek do wagi i wymiarów pacjenta 

Dobrać rodzaj laski podpórczej, kuli, podpórki 
wielopunktowej do potrzeb pacjenta 

Opracować dokumentację technologiczną 
i warsztatową wykonania lasek podpórczych, kul, 
podpórek wielopunktowych 

Opisać odmiany wózków 

Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne lasek 
podpórczych, kul, podpórek wielopunktowych 

PP 

Dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do 
wykonania lasek podpórczych, kul, podpórek 
wielopunktowych 

Opracować dokumentację technologiczną 
i warsztatową wykonania wózka inwalidzkiego 

Dobrać oprzyrządowanie do wykonania do 
wykonania lasek podpórczych, kul, podpórek 
wielopunktowych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Określić wskazania do stosowania lasek 
podpórczych, kul, podpórek wielopunktowych 

10 

Określić wskazania do stosowania wózków 
inwalidzkich 

11 

Zastosować nowoczesne rozwiązania 
konstrukcyjne w produkcji wózków inwalidzkich 

PP 

12 

Dobrać rodzaj wózka do potrzeb funkcjonalnych 
pacjenta 

PP 

13 

Dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do 
wykonania wózka inwalidzkiego 

14 

Scharakteryzować formy konstrukcyjne lasek 
podpórczych, kul, podpórek wielopunktowych 

15 

Dobrać surowce, elementy i półfabrykaty do 
wykonania wózka inwalidzkiego 

16  Wykonać materace i poduszki przeciwodleżynowe 

17 

Dobrać oprzyrządowanie do wykonania do 
wykonania wózka inwalidzkiego 

18 

Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne 
wózków inwalidzkich 

PP 

19 

Scharakteryzować formy konstrukcyjne wózków 
inwalidzkich 

PP 

20  Wykonać materace i poduszki przeciwodleżynowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Wózek inwalidzki w przypadku zmiany masy ciała lub wzrostu przez pacjenta powinien być 

a)  nie ma potrzeby zmieniać wózka. 
b)  pozostawiony, dopóki pacjent się w nim mieści. 
c)  wydłużony lub poszerzony. 
d)  dopasowany ponownie. 

 
2.  Kule,  które  zaleca  się  pacjentom  z dysfunkcją ręki,  albo  takim,  którzy  wymagają  oparcia 

ciężaru ciała na barkach, to kule 
a)  uchylne. 
b)  ramienne. 
c)  pachowe. 
d)  łokciowe. 

 
3.  Aby wykonać łuski pionizacyjne służące do stabilizacji kończyn należy zrobić je 

a)  na podstawie dokonanych pomiarów. 
b)  na odlewie gipsowym. 
c)  kupuje się gotowe na zlecenie lekarza. 
d)  standardowo, bez wcześniejszych pomiarów. 

 
4.  Wózek inwalidzki zamieszczony obok należy do grupy wózków 

a)  dziecięcych. 
b)  aktywnych. 
c)  pokojowych. 
d)  pokojowo – spacerowych. 

 
5.  Przy  konstruowaniu  balkonika  domowego  zwykłego  dla  osoby,  która  nie  ma  siły  

w dłoniach należy dodać 
a)  półeczkę 
b)  siedzisko. 
c)  podpaski. 
d)  koszyk na zakupy. 

 
6.  W warunkach grożących poślizgnięciem się powinny być używane kule zaopatrzone w 

a)  obejmy półrozwarte. 
b)  wygodne uchwyty. 
c)  mankiety półkoliste. 
d)  nasadki z kolcami. 

 
7.  W  celu  wykonania  aktywnego  wózka  inwalidzkiego  niezbędna  dokumentacja 

technologiczna być opracowana 
a)  przez wykonawcę wózka. 
b)  zgodna z normami przewidzianymi dla tego typu wózka. 
c)  w laboratorium specjalistycznym. 
d)  w zakładzie produkującym wózki inwalidzkie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8.  Zablokowanie  podstawy  parapodium  i  jego  przesuwanie  podczas  używania  jest  możliwe 

dzięki zastosowaniu w jego konstrukcji 
a)  hamowanych kółek skrętnych. 
b)  hamulców bloczkowych. 
c)  zmiennej regulacji kąta wychyłu. 
d)  podstawy statycznej i mobilnej. 

 
9.  Laska, którą widzisz obok znajduje swoje zastosowanie dla osób 

a)  starszych, z problemami lokomocyjnymi. 
b)  niedowidzących i niewidomych. 
c)  po urazach kręgosłupa i kończyn dolnych. 
d)  chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. 

 
10.  Wózki stabilizujące tułów i głowę, z podwyższonym oparciem, przeznaczone są dla osób 

a)  z zaburzeniami równowagi. 
b)  poruszających się w ciasnych pomieszczeniach. 
c)  z rozległymi porażeniami. 
d)  tuż po amputacji kończyn dolnych. 

 
11.  Obok  zamieszczony  wózek  inwalidzki  jest  to  nowoczesne  rozwiązanie  konstrukcyjne 

pozwalające na poruszanie się osoby niepełnosprawnej 
a)  po schodach i na nierównym terenie. 
b)  w terenie z dużą prędkością. 
c)  samodzielne. 
d)  w ciasnych pomieszczeniach. 

 
12.  Pionizujący wózek aktywny przeznaczony jest dla pacjentów, którzy 

a)  mają  uszkodzenie  rdzenia  kręgowego  na  wysokości  C5  i  nie  poruszają  żadną 

kończyną. 

b)  są po amputacji kończyn dolnych i wcześnie podejmują pracę zawodową. 
c)  nie  są  w  stanie  wstać  o  własnych  siłach,  lecz  mają  dobrą  lub  ograniczoną  kontrolę 

kończyn górnych. 

d)  mają mózgowe porażenie dziecięce. 

 
13.  Materiały, z których jest wykonany wózek inwalidzki sanitarny powinny pozwalać na 

a)  oddychanie i wypoczynek skóry. 
b)  wielokrotne używanie w warunkach szpitalnych. 
c)  zapobieganie powstaniu odleżyn. 
d)  mycie i dezynfekcję. 

 
14.  Forma konstrukcyjna balkonika widoczna obok to balkonik 

a)  dla osób z niedowładami. 
b)  ułatwiający wstawanie. 
c)  do nauki chodu. 
d)  kroczący. 

 
15.  Do wykonania wózków aktywnych stosuje się 

a)  stopy stali i aluminium. 
b)  włókna węglowe. 
c)  tytan. 
d)  wszystkie powyższe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

16.  Prawidłowo wykonane materace przeciwodleżynowe powinny być takie, aby 

a)  ściśle przylegały do całej powierzchni ciała. 
b)  przylegały tylko do części ciała narażonej na ucisk. 
c)  utrzymywały części ciała narażone na ucisk w powietrzu. 
d)  nie stykały się z częściami narażonymi na ucisk. 

 
17.  Sprzęt i materiały niezbędne do wykonania wózka inwalidzkiego powinny być 

a)  zgodne z normą technologiczną. 
b)  takie, jakie jest w posiadaniu zakładu produkcyjnego. 
c)  zgodne z wyposażeniem stanowiska pracy. 
d)  dobrane do potrzeb. 

 
18.  Przedstawiony obok wózek sanitarny posiada konstrukcję 

a)  leżakową z wysokim oparciem. 
b)  wysoką, składaną. 
c)  stalową, nieskładną. 
d)  z obrotowym siedziskiem. 

 
19.  Widoczny obok wózek inwalidzki pokojowo – spacerowy posiada konstrukcję 

a)  wydłużonej podstawie. 
b)  sztywnej ramie. 
c)  leżakową z wysokim oparciem. 
d)  krzyżakową, składaną. 

 
 
20.  Do  wykonania  poduszki  przeciwodleżynowej  typu „Jeż”  mogą  być  użyte  materiały takie, 

jak 
a)  pianka typu Tempur. 
b)  granulat styropianowy. 
c)  pianka poliuretanowa. 
d)  żel chłodząco – rozgrzewający. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko........................................................................................................................ 

 
Wykonywanie zaopatrzenia lokomocyjno - rehabilitacyjnego

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

b  

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.LITERATURA 

 

1.  Bolkowski S.: Elektrotechnika. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Dega W., Senger A.: Ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 1996 
4.  Gaździk T.: Ortopedia i traumatologia. PZWL, Warszawa 2005 
5.  Górecki A., Grzegórzki Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. WSiP, Warszawa 2004 
6.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2004 
7.  Kiwerski J.: Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2003 
8.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004 
9.  Marciniak W., Szulc A.: Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 2004 
10.  Myśliborski T.: Zaopatrzenie ortopedyczne. PZWL, Warszawa 1985 
11.  Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 2004 
12.  Prosnak  M.,  Łuczak  E.:  Podstawy  biomechaniki  ortopedycznej.  Materiały  pomocnicze. 

CMDNŚSM, Warszawa 1988 

13.  Prosnak  M.:  Podstawy  protetyki  ortopedycznej.  Materiały  pomocnicze.  CMDNŚSM, 

Warszawa 1988 

14.  Prosnak  M.:  Podstawy  technologii  ortopedycznej.  Materiały  pomocnicze.  CMDNŚSM, 

Warszawa 1987 

15.  Przeździak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Media, Gdańsk 2003 
16.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
17.  Spodarek K.: Patologia narządu ruchu. PZWL, Warszawa 2005