Scenariusz lekcji Cztery pory roku Czesci mowy na start!

background image

Scenariusze lekcji

|

Klasa 5

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2013

1

To JUŻ znamy, PowTaRzamy / PÓł ŻaRTEm, PÓł SERIo

TEmaT:

CzTERy PoRy RoKU / CzęŚCI mowy na STaRT!

Podstawa programowa:

I. 2;

I. 3. 3), 4);

III. 1. 1), 2), 4), 8), 9);

III. 2. 3)

Cele lekcji:

utrwalenie umiejętności rozpoznawania czasowników, rzeczowników, przymiotników, przysłówków, liczebników

i przyimków wśród innych części mowy,

utrwalenie umiejętności poprawnego stosowania czasowników, rzeczowników, przymiotników, przysłówków,

liczebników i przyimków,

utrwalenie umiejętności poprawnego tworzenia form gramatycznych czasowników, rzeczowników, przymiot-

ników i liczebników,

utrwalenie umiejętności poprawnej pisowni wyrażeń przyimkowych.

metody i techniki pracy:

metoda ćwiczeń praktycznych,

praca w grupach,

elementy heurezy,

gry dydaktyczne.

Środki i materiały dydaktyczne:

podręcznik z ćwiczeniami cz. 1,

multibook dla nauczyciela,

kilka zdjęć przedstawiających różne formy aktywności fizycznej.

Przebieg lekcji:

I. Jak zdrowo spędzać czas?

II. Trzymaj formę cały rok – obejrzenie infografiki

podręcznik / multibook, s. 110–111

III. Części mowy na start! – gra

podręcznik / multibook, s. 112–115

background image

Scenariusze lekcji

|

Klasa 5

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2013

2

Szczegóły:

I. Jak zdrowo spędzać czas?

1.

Nauczyciel przypina do tablicy kilka zdjęć przedstawiających różne formy aktywności fizycznej, np. spacer, jog-

ging, praca w ogrodzie, wycieczka rowerowa, turystyka górska.

2.

Uczniowie uważnie przyglądają się zdjęciom i notują pytania dotyczące różnych elementów rzeczywistości przed-

stawionej na fotografiach.

3.

Po zasłonięciu zdjęć, uczniowie zadają sobie nawzajem pytania, rozpoczynając słowami odwołującymi się do

różnych części mowy, np.
Pytam w imieniu rzeczownika: Kto spacerował leśną ścieżką? (babcia, dziadek, wnukowie);

Pytam w imieniu przymiotnika: Jaki kolor miały liście buka? (złoty);

Pytam w imieniu czasownika: Co dzieci robiły w ogrodzie? (kopały, sadziły);

Pytam w imieniu przysłówka: Jak szli turyści po szlaku? (ostrożnie);

Pytam w imieniu liczebnika: Ilu rowerzystów było na zdjęciu? (ośmiu);

Pytam w imieniu przyimka: Na czym siedziała dziewczynka? (na kamieniu).

ogląda zdjęcia; notuje pytania

zadaje pytania

odpowiada na pytania

II. Trzymaj formę cały rok – obejrzenie infografiki

podręcznik / multibook, s. 110–111

1.

Uczniowie oglądają infografikę powtórzeniową zamieszczoną w podręczniku i wypowiadają się na temat sposo-

bu przedstawienia informacji.

2.

Wykonują polecenie z infografiki. Osoba, która najszybciej wykona poprawnie zadanie, otrzymuje plusa.

3.

Pracując w grupach, wymyślają fraszki zachęcające do aktywnego trybu życia. Wykorzystują hasła z infografiki, np.

Mianownik: kto?, co?

Dopełniacz: kogo? czego?

Latem nie pytaj, biegaj, kolego!
W lesie, nad rzeką i na straganie

Rób jesienne przyimkobranie.
Co robi? Co się z nim dzieje?

Zimą na nartach szaleje!

4.

Uczniowie prezentują fraszki i w drodze głosowania wybierają najzabawniejszą.

ogląda infografikę; wykonuje polecenie

z infografiki; pracuje w grupie

wypowiada się na temat sposobu przedstawienia

informacji; prezentuje wyniki pracy grupy

podaje pomysły

w czasie pracy grupowej

III. Części mowy na start! – gra

podręcznik / multibook, s. 112–115

1.

Uczniowie, pracując parami lub w grupach, grają w grę zamieszczoną w podręczniku.

Odpowiedzi:

i. Pojedziemy konno

1.

czasowniki niedokonane informują

a. o czynnościach lub stanach, które nie zostały zakończone i o których nie wiemy, czy zakończą się w przyszłości.

b. o czynnościach wynikających wyłącznie z lenistwa.

background image

Scenariusze lekcji

|

Klasa 5

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2013

3

2.

czasowniki przechodnie

a. mają formę strony czynnej i biernej.

b. informują o właściwym zachowaniu się pieszych na drodze.

3.

szłam, szedłem;

szłaś, szedłeś;

szła, szedł

4. prawda

5. koń: skacze, galopuje, biegnie;

jeździec: siedzi, popędza, podskakuje

ii. Pchnięcie kulą, rzut oszczepem

6.

Rzeczowniki żywotne

a. są nazwami przedmiotów o długim okresie użytkowania.

b. są nazwami istot żyjących, czyli ludzi i zwierząt, a także postaci fantastycznych.

7.

Rzeczowniki osobowe

a. nazywają osoby rzeczywiste i fikcyjne.

b. nazywają pojazdy służące do przewozu sprzętu sportowego.

8. Lekkoatleta ustawił się w kole [Ms.] i rozpoczął obrót [B].

9. fałsz

10. od góry: dyskobol, młociarz, kulomiot, oszczepnik
iii. Hop, do wody!

11.

Przyimek to

a. nieodmienna i niesamodzielna część mowy.

b. rodzaj przydomka nadawanego wybitnym sportowcom.

12.

Wyrażenia przyimkowe to

a

. okrzyki zachęcające zawodników do większego wysiłku na treningu.

b. połączenie przyimka z inną częścią mowy, najczęściej z rzeczownikiem.

13.

prawda

14.

Czuł się na pływalni jak ryba w wodzie.

15.

Skoczyć

do wody.

Płynąć

na plecach.

Płynąć

w płetwach.

Zanurkować

pod wodę.

iV. czas na… białą broń

16.

Przymiotniki odmieniają się przez

a. liczby, rodzaje i przypadki.

b. przypadki życiowe – sukcesy i porażki.

17.

Przymiotnik dostosowuje swoją formę

a. do stanu wytrenowania osoby, która go wypowiada.

b. do określanego rzeczownika.

18. prawda

19. wielki mistrz,

ogromny sukces.

background image

Scenariusze lekcji

|

Klasa 5

© Copyright by WSiP sp. z o.o., Warszawa 2013

4

20.

stalowa

siatka/maska

krótkie

spodnie

ostra

szpada

skórzana

rękawica

V. Strzelaj celnie

21.

Przysłówek jest

a. mniej znaczącą odmianą przysłowia ludowego.

b. częścią mowy, która określa sposoby wykonywania czynności.

22.

Przysłówek odpowiada

a. na pytania: jak?, gdzie?, kiedy?

b. na pytania zadawane przez wścibskich sąsiadów.

23. prawda

24.

Strzelnica jest o dwa kroki stąd. –

blisko/niedaleko

25.

rzadko

pudłować,

celnie

strzelać,

szybko

przymierzyć

Vi. Wrzucam piąty bieg

26.

Liczebniki główne określają

a. datę igrzysk olimpijskich.

b. liczbę osób, zwierząt, roślin itd.

27.

Liczebniki porządkowe określają

a. kolejność kogoś lub czegoś w szeregu.

b. miejsce na podium, które powinni zająć polscy zawodnicy.

28. prawda

29.

Niespodziewanie wygrał wyścig i ma swoje

pięć minut sławy.

30.

od góry: pierwszy, piąty, drugi, trzeci, czwarty

odpowiada na część pytań

odpowiada na większość pytań

odpowiada na wszystkie pytania

