background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ

 

 

 

 

 
 
Ryszard Rozborski  
 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 712[03].O1.04 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:   
mgr inż. Piotr Miłosz 
mgr inż. Mirosław Michalczyk 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:   
mgr inż. Ryszard Rozborski  
 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[03].O1.04 
,,Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną’’  zawartej  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu monter budownictwa wodnego 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

10 

5.1. Ogólne zasady wykonywania rysunku technicznego 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Zasady geometrii wykreślnej i rysunku odręcznego 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Zasady czytania map i zdjęć lotniczych 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Wymiarowanie i oznaczenia na rysunkach budowlanych 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Elementy składowe dokumentacji technicznej i szkicu inwentaryzacyjnego 

23 

5.5.1. Ćwiczenia 

23 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7. Literatura 

38 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Posługiwanie  się  dokumentacją 

techniczną”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie monter 
budownictwa wodnego 712[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych i intelektualnych, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

klucz odpowiedzi, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
  
                                    
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 
 

 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 

712[03].O1 

Podstawy budownictwa wodnego 

712[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

712[03].O1.02 

Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu 

budownictwa wodnego 

712[03].O1.03 

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach 

hydrotechnicznych 

712[03].O1.04 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

712[03].O1.05 

Magazynowanie, składowanie oraz 

transport materiałów i wyrobów 

budowlanych 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

sporządzać  opisy  własnych  prac  technicznych  z  użyciem  schematów  i  rysunków 
poglądowych, 

 

rozróżniać rodzaje budowli wodnych, 

 

rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budowli, 

 

rozróżniać obciążenia działające na budowle wodne, 

 

posługiwać się terminologią budowlaną, 

 

rozpoznawać materiały budowlane, 

 

określać zastosowanie poszczególnych materiałów budowlanych, 

 

określać  i  ocenić  swoje  mocne  i  słabe  cechy  w  działaniach  indywidualnych 
i zespołowych, 

 

stosować zasady współpracy w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować różne metody i środki do porozumiewania się. 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku, uczeń powinien umieć: 

 

określić znaczenie rysunku zawodowego w technice, 

 

dobrać przybory i materiały rysunkowe, 

 

rozróżnić rodzaje i określić zastosowanie znormalizowanych linii rysunkowych, 

 

posłużyć się skalą, 

 

zwymiarować i opisać rysunki, 

 

zastosować zasady odwzorowywania przedmiotów w rzutach aksonometrycznych, 

 

zastosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej, 

 

odwzorować na rysunkach warstwicowe zróżnicowania rzeźby terenu, 

 

wykonać rysunki profili podłużnych i przekrojów poprzecznych rzek, 

 

rozróżnić elementy dokumentacji technicznej, 

 

wykorzystać informacje zawarte w opisie technicznym, 

 

odczytać oznaczenia graficzne stosowane w dokumentacji, 

 

odczytać rzuty poziome i przekroje pionowe, 

 

wykonać szkice elementów i obiektów budowlanych, 

 

odczytać informacje zawarte w dokumentacji technicznej,  

 

wykonać pomiary w terenie na podstawie dokumentacji technicznej, 

 

przeprowadzić pomiary oraz sporządzić rysunki inwentaryzacyjne, 

 

określić przydatność zdjęć lotniczych i satelitarnych w opracowywaniu dokumentacji. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:      Monter budownictwa wodnego 712[03] 
Moduł:                                            Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1 
Jednostka modułowa:                     Posługiwanie się dokumentacją techniczną 712[03].O1.04 

 
Temat:  Posługiwanie się skalą. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności posługiwania się skalą. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić pojęcie skali, 

 

rozróżnić skale powiększające i pomniejszające, 

 

narysować obiekt w wybranej skali. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

   wykład,  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

   grupowa. 

 

Czas: 45min. 

 

Środki dydaktyczne: 

  dokumentacja techniczna,  

  mapy. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

  wyjaśnienie pojęcia skali, 

  przeliczenie wymiarów rzeczywistych na wymiar w skali, 

  rozdanie treści zadania uczniom, 

  wykonanie obliczeń, 

  wykonanie rysunku w skali wynikającej z treści zadania. 

4.  W  czasie,  kiedy  uczniowie  wykonują  obliczenia  nauczyciel,  na  bieżąco  kontroluje  ich 

poprawność. 

 
Faza kończąca 
5.  Uporządkowanie pracowni. 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Zmierz długość i szerokość swojego pokoju. Narysuj rzut w takiej skali, aby zmieścił się 

na formacie A4. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: …………………………. 
Modułowy program nauczania:      Monter budownictwa wodnego 712[03] 
Moduł: 

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1 

Jednostka modułowa:                      Posługiwanie się dokumentacją techniczną 712[03].O1.04 

 
Temat:  Rzuty prostokątne brył.  

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rzutowania brył na trzy płaszczyzny. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wybrać optymalne ustawienie bryły w układzie trzech rzutni, 

 

wykonać rzutowanie na trzy płaszczyzny. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna 

 
Czas: 
90minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele prostych brył, 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 

 

Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

wydanie tematów ćwiczeń, 

 

przypomnienie o zasadach wykonania rzutowania, 

 

wykonanie ćwiczeń przez uczniów 

 

ocena ćwiczeń przez nauczyciela. 

4.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
 
Faza kończąca 
5.  Uporządkowanie pracowni i stanowisk. 
 
Praca domowa
 
Sporządź notatkę na rzutów izometrycznych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Ogólne zasady wykonywania rysunku technicznego 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  zestawu  norm  wybierz  te,  które  dotyczą  rysunku  technicznego  oraz  wyjaśnij,  co 

oznaczają symbole w ich numerach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać normy dotyczące rysunku technicznego, 
2)  wypisać oznaczenia norm, 
3)  wyjaśnić poszczególne oznaczenia w numerach norm, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw norm budowlanych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj arkusze A4 do wykonania rysunku w ołówku i tuszu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko kreślarskie, 
2)  dobrać ołówek o odpowiednim rozmiarze i twardości, 
3)  wrysować ramkę zgodnie z zasadami, 
4)  wrysować tabelkę zgodnie z zasadami, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko kreślarskie 

– 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj arkusz A0 w taki sposób, aby można go było umieścić w teczce normowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko kreślarskie, 
2)  zaznaczyć miejsce na tabliczkę, 
3)  wykonać pomiar arkusza podstawowego, 
4)  złożyć arkusz, 
5)  umieść całość w teczce,  
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko kreślarskie, 

– 

zestaw przyborów kreślarskich, 

– 

teczka formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Z zestawu ołówków wybierz trzy o różnej twardości i określ ich przydatność do rysunku 

technicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania (Tab.1), 
2)  dokonać wyboru ołówków, 
3)  opisać wybrane ołówki,  
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Z  zestawu  przyrządów  kreślarskich  wybierz  trzy  różne  i  określ  ich  przydatność  do 

kreślenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  dokonać wyboru przyrządów kreślarskich, 
3)  opisać wybrane przyrządy,  
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko kreślarskie 

– 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 6 

Na  arkuszu  A4  narysuj  przykłady  linii  stosowane  w  rysunku  technicznym,  a  następnie 

ustnie opisz ich zakres stosowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  wykreślić na arkuszu linie, 
3)  opisać zastosowanie linii prezentując wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko kreślarskie 

– 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 7 

Przelicz podane wymiary i uzupełnij brakujące miejsca w tabeli. 
 

 

Wymiar naturalny 

Skala  

1cm 

5cm 

100cm 

500m 

5km 

10km 

2:1 

 

 

1:2 

 

 

 

1:10 

 

 

 

1:25 

 

 

 

 

1:50 

 

 

 

 

1:00 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  wpisać odpowiednie wartości,  
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw przyborów kreślarskich, 

– 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Zasady geometrii wykreślnej i rysunku odręcznego 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  w  zadanej  skali  rzut  aksonometryczny  (w  izometrii  lub  dimetrii)  bryły 

otrzymanej przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt kreślarski, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować arkusz rysunkowy wykreślając ramkę i tabliczkę, 
4)  narysować osie współrzędnych,  
5)  obmierzyć zadaną bryłę, 
6)  przeliczyć wymiary na zadaną skalę, 
7)  wykonać rysunek zgodnie z podstawowymi zasadami, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów i materiałów kreślarskich, 

 

zestaw brył do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj w zadanej skali rzuty prostokątne bryły otrzymanej przez nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt kreślarski, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować arkusz rysunkowy wykreślając ramkę i tabliczkę, 
4)  wrysować rzutnie,  

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5)  obmierzyć zadaną bryłę, 
6)  przeliczyć wymiary na zadaną skalę, 
7)  wykonać rzutowanie zgodnie z podstawowymi zasadami, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów i materiałów kreślarskich, 

 

zestaw brył do ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3
 

Narysuj odręcznie na arkuszu A3 następujące elementy: 

 

linie wzajemnie równoległe pionowe i poziome, 

 

linie skośne wzajemnie prostopadłe, 

 

proste figury geometryczne, 

 

proste bryły geometryczne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt kreślarski, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać poszczególne części zadania według wymienionej kolejności, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 4 

Narysuj odręcznie w perspektywie zbieżnej przekrój poprzeczny cieku wodnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt kreślarski, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykreślić linie zbieżne, 
4)  wykonać schemat przekroju, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Zasady czytania map i zdjęć lotniczych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opisz znaki umowne znajdujące się na przykładowej mapie topograficznej. 

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć dokładnie mapę, 
2)  wypisać znaki umowne na niej występujące, 
3)  opisać znaki, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw map topograficznych, 

   literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na mapie warstwicowej wskaż kierunki spadków terenu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć dokładnie mapę, 
2)  zaznaczyć ołówkiem strzałki wskazujące kierunek spadku tereny, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw map topograficznych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 3 

Opisz, zadane przez nauczyciela, zdjęcie lotnicze lub satelitarne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć dokładnie zdjęcie lotnicze, 
2)  opisać zdjęcie, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw zdjęć lotniczych i satelitarnych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4. Wymiarowanie i oznaczenia na rysunkach budowlanych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypełnij ołówkiem arkusze ćwiczeń pisma technicznego otrzymane od nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać przyrządy rysunkowe, 
3)  wypełnić  arkusze  zaczynając  od  liter  o  najprostszym  kształcie  zwracając  uwagę  na 

staranność i estetyczność, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij  pismem  technicznym  przy  zastosowaniu  pisaka  przygotowaną  przez  siebie 

tabliczkę rysunkową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać materiał i przyrządy rysunkowe, 
3)  narysować w odpowiednim miejscu na arkuszu tabliczkę rysunkową, 
4)  wypełnić tabliczkę zwracając uwagę na staranność i estetyczność, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na rysunek aksonometryczny rzutowanego obiektu nanieś wymiary. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać materiał i przyrządy rysunkowe, 
3)  narysować w odpowiednim miejscu linie wymiarowe, 
4)  wpisać liczby wymiarowe, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

przykładowe rysunki aksonometryczne, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Na  profilu  podłużnym  cieku  wodnego  nanieś  odpowiedni  opis  wraz  z  wymiarowaniem 

obiektu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać materiał i przyrządy rysunkowe, 
3)  nanieść na profilu kolejne elementy opisu rysunku zgodnie z normą, 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

4)  wpisać dowolne liczby wymiarowe zgodnie z zasadami, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

przykładowe profile podłużne cieków wodnych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Narysuj z pamięci oznaczenia materiałów budowlanych podanych przez prowadzącego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania (rys. 56), 
2)  wypisać materiały podane przez nauczyciela, 
3)  narysować oznaczenia graficzne poszczególnych materiałów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko kreślarskie, 

 

zestaw przyborów kreślarskich, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.5.  Elementy  składowe  dokumentacji  technicznej  i  szkicu 

inwentaryzacyjnego 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  opisu  technicznego  odczytaj  następujące  informacje:  lokalizację  obiektu,  dane 

inwestora, charakterystykę energetyczną obiektu, inne dane, które zleci prowadzący. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować opis techniczny, 
3)  wynotować informacje określone w temacie ćwiczenia, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw projektów architektoniczno-budowlanych budowli wodnych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  projektu  zagospodarowania  terenu  odczytaj  następujące  dane:  strony  świata,  skalę 

rysunków, wymiary działki i obiektu, położenie elementów towarzyszących, inne dane, które 
zleci prowadzący. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować projekt zagospodarowania terenu, 
3)  wynotować informacje określone w temacie ćwiczenia, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw projektów architektoniczno-budowlanych budowli wodnych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  profilu  poprzecznego  rysunku  roboczego  budowli  wodnej  wypisz  dane 

informujące o sposobie jej wykonania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  wypisać materiały, 
4)  wypisać wymiary profilu z uwzględnieniem spadków, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw rysunków roboczych cieków wodnych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj pomiary i szkic inwentaryzacyjny określonego elementu budowli. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt i narzędzia, 
2)  sporządź szkic, 
3)  dokonać potrzebnych pomiarów,  
4)  nanieś wymiary na rysunek, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw sprzętu kreślarskiego, 

 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

,,Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry –  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
d, 13. a, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaj rysunku technicznego 

Rozróżnić materiał kreślarski 

P 

Wyjaśnić oznaczenie ołówka 

B 

P 

Określić stosowalność norm 

Określić wymiary arkusza 

Określić układ osi w izometrii 

P 

Określić zasady przygotowania arkusza do 
rysowania 

B 

P 

Określić zastosowanie linii rysunkowych 

Określić wymiary tabliczki rysunkowej 

P 

10  Określić format składania odbitek 

rysunkowych 

P 

11  Przeliczyć wymiar w skali na wymiar 

rzeczywisty 

B 

P 

12  Rozróżnić figurę na podstawie rzutów 

prostokątnych 

P 

13  Określić skalę, w jakiej wykonuje się plany 

urbanistyczne 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

14  Określić oznaczenie rzeźby terenu na mapie  

 

15  Rozróżnić oznaczenie bagna na mapie 

B 

P  

16  Rozróżnić znaki wymiarowe 

P 

17  Ustalić sposób opisu szkicu 

inwentaryzacyjnego 

PP 

18  Ustalić bryłę na podstawie rzutów 

prostokątnych 

B 

PP 

19  Ustalić niezbędne rzędne na profilu 

podłużnym cieku wodnego 

C 

PP 

20  Ustalić oznaczenie graficzne powierzchni 

gruntu  

PP 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących posługiwania  się dokumentacją techniczną.  Zarówno 

w części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  znajdują  się  zadania  wielokrotnego 
wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa). 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  na 

później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Część  konstrukcji  w  powiększeniu  wraz  z  informacjami  dotyczącymi  kształtu 

i konstrukcji albo montażu i połączeń przedstawia rysunek 
a)  elementu. 
b)  zestawowy. 
c)  złożeniowy. 
d)  szczegółowy. 
 

2.  Materiał,  przeznaczony  do  rysowania  tuszem,  o  małej  wytrzymałości  mechanicznej 

pękający przy składaniu to 
a)  papier biały zwykły.  
b)  brystol.  
c)  folia techniczna

.

 

d)  kalka techniczna. 
 

3.  Ołówek o umiarkowanej twardości oznaczamy 

a)  F. 
b)  2B. 
c)  A. 
d)  5H. 
 

4.  Normy oznaczone symbolem PN-EU są stosowane w 

a)  Polsce. 
b)  Europie, 
c)  Polsce i Europie, 
d)  polskim budownictwie. 
 

5.  Wymiary arkusza A3 wynoszą  

a)  594x841mm. 
b)  210x297mm. 
c)  420x594mm. 
d)  297x420mm. 

 
6.  Rysunek  obok  przedstawia  układ  osi  dla  rzutu 

aksonometrycznego, który nosi nazwę 
a)  izometrii.  
b)  dimetrii ukośnej bocznej. 
c)  dimetrii ukośnej czołowej. 
d)  dimetrii prostokątnej.  

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  Linia  obramowania  dla  arkuszy  A3  i  A4  powinna  byś  narysowana  od  krawędzi  arkusza 

w odległości  
a)  3 mm. 
b)  5 mm. 
c)  5÷10 mm. 
d)  10÷15 mm. 
 

8.  Pręty zbrojenia konstrukcji żelbetowych, instalacje rysuje się linią ciągłą 

a)  falistą. 
b)  cienką. 
c)  grubą. 
d)  bardzo grubą. 
 

9.  Długość tabliczki rysunkowej, na arkuszu rysunkowym, powinna wynosić maksymalnie  

a)  15cm. 
b)  17cm. 
c)  20cm. 
d)  22 cm. 
 

10. Odbitki rysunkowe składa się do formatu  

a)  A2.  
b)  A3. 
c)  A4. 
d)  A1. 
 

11. Długość  rzeczywista  odcinka,  który  na  wykonanym  rysunku  w  skali  1:100  ma  długość 

5mm wynosi 
a)  50 cm. 
b)  5 cm. 
c)  5 m. 
d)  50 m. 
 

12. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne 

a)  rombu.  
b)  stożka. 
c)  ostrosłupa. 
d)  trójkąta. 
 

 
13. Plany urbanistyczne realizacyjne ogólne 

wykonywane są w skali 
a)  1:1000. 
b)  1:500. 
c)  1:250.  
d)  1:00. 

 

14. Na mapach rzeźbę terenu oznacza się kolorem  

a)  niebieskim. 
b)  brązowym. 
c)  zielonym 
d)  czarnym. 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15. Znak umowny przedstawiony na rysunku oznacza  

a)  łąki. 
b)  pastwiska. 
c)  ogrody. 
d)  bagna. 
 

16. Linie  prowadzone  prostopadle  do  linii  wymiarowych  służące  do  odcięcia  wymiarów 

nazywa się liniami 
a)  wymiarowymi pomocniczymi. 
b)  odniesienia. 
c)  ograniczającymi.  
d)  pomocniczymi. 
 

17. Na szkicu inwentaryzacyjnym liczby wymiarowe podaje się w 

a)  metrach, wpisując wartość od początku pomiaru. 
b)  centymetrach ,wpisując wartość od początku pomiaru. 
c)  metrach, wpisując wartość poszczególnych odcinków. 
d)  centymetrach, wpisując wartość poszczególnych odcinków. 
 

18. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne 

a)  ostrosłupa. 
b)  graniastosłupa. 
c)  walca. 
d)  stożka. 
 
 
 
 
 

19. Na profilu podłużnym cieku wodnego niezbędne jest umieszczenie rzędnych 

a)  brzegów, poziomu porównawczego, dna. 
b)  brzegów, dna, poziomu porównawczego, zwierciadła wody. 
c)  poziomu porównawczego, zwierciadła wody. 
d)  zwierciadła wody, brzegów, dna. 
 

20. Materiał przedstawiony na oznaczeniu graficznym to 

a)  szkło. 
b)  izolacja przeciwwilgociowa. 
c)  powierzchnia gruntu. 
d)  metal. 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

Razem: 

 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

,,Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry –  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
d, 13. a, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaj rysunku technicznego 

Rozróżnić materiał kreślarski 

P 

Określić oznaczenie ołówka 

P 

Określić stosowalność norm 

Określić wymiary arkusza 

P 

Określić układ osi w dimetrii ukośnej 
bocznej 

P 

Określić grubość linii obramowania 

B 

P 

Określić zastosowanie linii rysunkowych 

Określić pole wpinania arkusza 

P 

10  Określić położenie tabliczki rysunkowej 

B 

P 

11   Przeliczyć wymiar rzeczywisty na 

wymiar w skali  

C 

P 

12  Określić figurę na podstawie rzutów 

prostokątnych 

B 

P 

13  Określić skalę, w jakiej wykonuje się 

plany urbanistyczne 

P 

14  Określić oznaczenie dróg i kolei na mapie 

P 

15  Rozróżnić oznaczenie mostu na mapie 

A 

16  Rozróżnić linie wymiarowe 

A 

P 

17  Ustalić sposób opisu szkicu 

inwentaryzacyjnego 

PP 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

18  Ustalić bryłę na podstawie rzutów 

prostokątnych 

C 

PP 

19  Ustalić niezbędne rzędne na profilu 

podłużnym cieku wodnego 

C 

PP 

20  Ustalić oznaczenie graficzne żelbetu 

PP 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących posługiwania  się dokumentacją techniczną.  Zarówno 

w części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  znajdują  się  zadania  wielokrotnego 
wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa). 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie  na 

później i wróć do zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Rysunek  przedstawiający  wzajemne  usytuowanie  lub  kształt  zespołu  na  wyższym 

poziomie strukturalnym zestawianych części nazywamy rysunkiem 
a)  elementu. 
b)  szczegółowym. 
c)  zestawieniowy. 
d)  złożeniowym. 
 

2.  Materiał przeznaczony do rysowania tuszem półprzeźroczysty, mechanicznie wytrzymały, 

ale nie nadaje się do składania to 
a)  papier biały zwykły.  
b)  brystol.  
c)  kalka techniczna,  
d)  folia techniczna. 
 

3.  Ołówek nadzwyczaj twardy oznaczamy 

a)  7H. 
b)  3H. 
c)  A. 
d)  F. 
 

4.  Normy PN oznaczone dodatkowo literą B dotyczą 

a)  budownictwa. 
b)  nauki. 
c)  ochrony środowiska. 
d)  przemysłu maszynowego. 
 

5.  Wymiary arkusza A4 wynoszą  

a)  594x841mm. 
b)  420x594mm. 
c)  297x420mm. 
d)  210x297mm. 
 

6.  Rysunek  obok  przedstawia  układ  osi  dla  rzutu 

aksonometrycznego 
a)  dimetrii ukośnej bocznej.  
b)  dimetrii prostokątnej. 
c)  dimetrii ukośnej czołowej. 
d)  izometrii. 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7.  Grubość linii obramowania na rysunku powinna wynosić minimum  

a)  1mm. 
b)  0.7mm. 
c)  0.5mm 
d)  0.35mm. 
 

8.  Osie symetrii rysuje się linią cienką 

a)  falistą. 
b)  zygzakowatą. 
c)  dwupunktową. 
d)  punktową. 
 

9.  Pole wpinania arkusza powinno wynosić minimum  

a)  15 mm. 
b)  20 mm. 
c)  25 mm. 
d)  30 mm. 
 

10. Tabliczka rysunkowa, na arkuszu rysunkowym, powinna umieszczona w 

a)  dowolnym miejscu.  
b)  prawym górnym rogu. 
c)  prawym dolnym rogu 
d)  lewym dolnym rogu. 
 

11. Długość odcinka 10dm na rysunku wykonanym w skali1:2, będzie wynosiła  

a)  50cm. 
b)  5cm. 
c)  2cm. 
d)  20cm. 
 

12. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne 

a)  rombu.  
b)  sześcianu. 
c)  prostokąta. 
d)  kwadratu. 
 

13. Plany urbanistyczne realizacyjne szczegółowe wykonuje się w skali 

a)  1:500. 
b)  1:250. 
c)  1:200. 
d)  1:100. 
 

14. Na mapach koleje i drogi oznacza się kolorem  

a)  zielonym. 
b)  czarnym. 
c)  brązowym. 
d)  niebieskim. 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

 

15. Na rysunku przedstawiony znak umowny oznacza 

a)  zabudowanie. 
b)  kolej. 
c)  drogę. 
d)  most. 
 

16. W rysunku technicznym linie nanoszone równolegle do wymiarowanej krawędzi, kreślone 

jako ciągłe linie cienkie nazywamy liniami 
a)  odniesienia. 
b)  wymiarowymi pomocniczymi. 
c)  pomocniczymi.  
d)  wymiarowymi. 
 

17. W rysunku inwentaryzacyjnym liczby wymiarowe poszczególnych odcinków wpisuje się 

a)  przy znakach ograniczających. 
b)  jak przy wymiarowaniu rysunku technicznego. 
c)  pod liniami wymiarowymi. 
d)  na odnośnikach. 

 
 
18. Rysunek przedstawia rzuty prostokątne 

a)  graniastosłupa. 
b)  stożka. 
c)  ostrosłupa.  
d)  trójkąta. 
 

19. Na profilu podłużnym cieku wodnego niezbędne jest umieszczenie rzędnych 

a)  brzegów, poziomu porównawczego, dna. 
b)  brzegów, dna, poziomu porównawczego, zwierciadła wody. 
c)  poziomu porównawczego, zwierciadła wody.  
d)  zwierciadła wody, brzegów, dna. 

 
20. Materiał przedstawiony na oznaczeniu graficznym to 

a)  beton lekki. 
b)  beton. 
c)  żelbet. 
d)  kamień. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

Razem:  

 

 
 
 
 

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

 

7. LITERATURA  

 

1.  Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz.1. WSiP, Warszawa 1990 
2.  Gąsiorowska  D.,  Horsztyńska  B.:  Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną. 

KOWEZiU, Warszawa 2002 

3.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny i maszynowy. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Miśniakiewicz  E.,  Skowroński  W.:  Rysunek  techniczny  budowlany.  Arkady, 

Warszawa 2004 

5.  Pałys F., Smoręda Z.: Poradnik technika melioranta. PWRiL, Warszawa 1982 
6.  Samujłło  H.,  Samujłło  J.:  Rysunek  techniczny  i  odręczny  w  budownictwie.  Arkady, 

Warszawa 1987 

7.  Warchałowska-Kietlińska 

Z., 

Miernictwo 

na 

usługach 

inżynierii. 

Arkady, 

Warszawa 1973 

8.  Wojciechowski L.: Rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1998 
9.  Katalogi firm.