background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jolanta Przybytniewska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zastosowanie drewna i tworzyw drzewnych w tapicerstwie 
743[03].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ryszard Ewert 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz  
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z1.03 
„Zastosowanie  drewna  i  tworzyw  drzewnych  w  tapicerstwie”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Rodzaje, podstawowe gatunki, właściwości fizyczne i użytkowe drewna 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Główne wady drewna i ich eliminacja 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Tarcica, okleiny, obłogi, tworzywa drzewne i materiały do wyplatania 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  tapicer  743[03]  przy  realizacji 
jednostki  modułowej  „Zastosowanie  drewna  i  tworzyw  drzewnych  w  tapicerstwie” 
743[03].Z1.03. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

cele  kształcenia  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  podczas 
zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne, 

– 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania: 

ćwiczeń praktycznych, testu przewodniego, pokazu z instruktażem.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  i  odbywać  się  w  grupie 

liczącej do 15 uczniów, a w miarę potrzeb z podziałem na zespoły 2

3 osobowe. 

W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania.  

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z1.01 

Określanie właściwości 

surowców i materiałów 

włókienniczych 

743[03].Z1 

Surowce i materiały tapicerskie  

743[03].Z1.02 

Charakteryzowanie materiałów 

wyściółkowych 

 

743[03].Z1.04 

Zastosowanie 

wyrobów metalowych 

w tapicerstwie 

 
 

743[03].Z1.03 

Zastosowanie drewna 

i tworzyw drzewnych 

w tapicerstwie 

743[03].Z1.05 

Określanie 

właściwości skór, 

tworzyw sztucznych 

i skóropodobnych 

stosowanych w 

tapicerstwie 

 

743[03].Z1.06 

Charakteryzowanie 

materiałów 

pomocniczych 

i wykończeniowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska,  wiedzę  z  tego  zakresu  powinien  opanować  podczas  realizacji 
programu  jednostki  modułowej 743[03].O1.01 Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,  

– 

posługiwać  się  dokumentacją  techniczną  stosowaną  w  tapicerstwie,  umiejętności  te 
powinien  opanować  w  trakcie  realizacji  jednostki  modułowej  743[03].O1.02 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

charakteryzować  i  stosować  narzędzia,  maszyny  i  urządzenia  używane  w  tapicerstwie, 
które  to  umiejętności  powinien  opanować  w  trakcie  realizacji  jednostki  modułowej 
743[03].O1.03  Charakteryzowanie  narzędzi,  maszyn  i  urządzeń  stosowanych 
w tapicerstwie, 

– 

określać  właściwości  surowców  i  materiałów włókienniczych, umiejętności  te powinien 
opanować w trakcie realizacji  materiału  jednostki modułowej 743[03]. Z1.01 Określanie 
właściwości surowców i materiałów włókienniczych, 

– 

charakteryzować  materiały  wyściółkowe,  umiejętności  te  powinien  opanować  w  trakcie 
realizacji  materiału  jednostki  modułowej  743[03].Z1.02  Charakteryzowanie  materiałów 
wyściółkowych, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje i właściwości drewna, 

 

rozróżnić podstawowe gatunki drewna, 

 

określić fizyczne i użytkowe właściwości różnego rodzaju drewna, 

 

scharakteryzować i rozpoznać wady drewna, 

 

określić zasady eliminacji wad drewna, 

 

scharakteryzować i rozpoznać rodzaje tarcicy, 

 

scharakteryzować i rozróżnić okleiny i obłogi, 

 

określić i rozpoznać rodzaje sklejki, 

 

scharakteryzować rodzaje płyt stolarskich, 

 

scharakteryzować rodzaje tworzyw drzewnych: płyty wiórowe, płyty pilśniowe, 

 

scharakteryzować materiały do wyplatania, 

 

określić właściwości oraz ocenić jakość drewna i tworzyw drzewnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Surowce i materiały tapicerskie 743[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie  drewna  i  tworzyw  drzewnych  w tapicerstwie 
743[03].Z1.03 

Temat: Wady tarcicy iglastej i ich wpływ na jej jakość. 

Cel  ogólny:  Opanowanie  umiejętności  rozpoznawania  wad  występujących  w  tarcicy  iglastej 

oraz jej klasyfikacji jakościowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać, nazwać i wskazać wady występujące w tarcicy iglastej, 

 

określić przyczyny powstania wad tarcicy iglastej, 

 

określić kategorie jakościowe tarcicy iglastej, 

 

wyjaśnić zasady klasyfikacji jakościowej tarcicy iglastej, 

 

dokonać  klasyfikacji  jakościowej  tarcicy  iglastej  z  uwzględnieniem  wymogów 
normatywnych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna lub zespołowa. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze poglądowe, 

 

próbki tarcicy iglastej, 

 

tekst lub fragmenty normy przedmiotowej, 

 

notatniki, 

 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

− 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

− 

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu. 

− 

Uczniowie notują wskazówki i uwagi nauczyciela. 

− 

Każdy uczeń otrzymuje instrukcję wykonania zadania. 

− 

Uczniowie zapoznają się z instrukcjami. 

− 

Uczniowie otrzymują wyciągi z tekstów normy przedmiotowej dotyczące tematu. 

− 

Uczniowie otrzymują próbki tarcicy, których klasyfikacji jakościowej mają dokonać. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

Na  podstawie  notatek,  zapisów  normatywnych  i  wskazówek  nauczyciela  uczniowie 
dokonują klasyfikacji jakościowej próbek tarcicy.  

− 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.  Po zakończeniu ćwiczeń uczniowie porządkują stanowiska pracy. 
6.  Uczniowie  dokonują  prezentacji  swojej  oceny  jakościowej  próbek  odpowiednio  je 

uzasadniając. 

7.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz kryteria oceny jakościowej dla desek tarcicy liściastej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Technologia tapicerstwa 743[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie  drewna  i  tworzyw  drzewnych  w tapicerstwie  
743[03].Z1.03 

Temat: Usuwanie sęka z deski sosnowej i naprawa miejsca po nim.  

Cel ogólny: Opanowanie umiejętności praktycznych związanych z eliminacją niektórych wad 

występujących w tarcicy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać, nazwać i wskazać wady występujące w tarcicy, 

 

dobrać właściwą odzież ochronną, 

 

przygotować stanowisko pracy do planowanych działań, 

 

dobrać odpowiednią metodę eliminacji wady, 

 

dobrać materiały niezbędne do wykonania zadania,  

 

dobrać narzędzia i urządzenia do wykonania zaplanowanych czynności, 

 

ustawić parametry pracy używanych urządzeń, 

 

zastosować praktycznie wybraną metodę usuwania wady, 

 

dobrać metodę naprawy miejsca po usuniętej wadzie, 

 

dokonać naprawy, 

 

używać środki ochrony osobistej podczas pracy, 

 

wykonać pracę zgodnie z zasadami bhp i przepisów przeciwpożarowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna lub grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

deski z sękami, 

 

strugnica, 

 

suwmiarka, 

 

młotek, 

 

cyrkiel, 

 

ołówek stolarski, 

 

wiertarka ręczna lub wiertarka stołowa, 

 

wiertka walcowa do drewa o różnej średnicy, 

 

ręczna piła do drewna, 

 

zestaw otwornic, 

 

papier ścierny z podkładką, 

 

strug gładzik, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

klej polioctanowimylowy, 

 

zeszyt do ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika.  

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

Uczniowie zakładają odzież ochronną. 

– 

Nauczyciel  zapoznaje  uczniów  z  zadaniami  jakie  mają  wykonać  oraz  udziela  im 
instruktażu z zasad bhp obowiązujących podczas wykonywania ćwiczeń. 

– 

Uczniowie otrzymują materiał do obróbki. 

 

Uczniowie organizują stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

 

Uczniowie dobierają metodę eliminacji wady i naprawy miejsca po niej. 

 

Uczniowie  dobierają  materiały  oraz  narzędzia  i  urządzenia  do  wykonania 
zaplanowanych czynności. 

 

Uczniowie  zapoznają  się  z  instrukcją  obsługi  narzędzi  mechanicznych  używanych 
w ćwiczeniu. 

 

Uczniowie  sprawdzają  stan  narzędzi  i  urządzeń,  a  szczególnie  widocznych 
przewodów  elektrycznych,  osłon  części  ruchomych,  ostrość  narzędzi  tnących, 
sprawność wyłączników awaryjnych. 

 

Uczniowie ustawiają parametry pracy używanych urządzeń. 

 

Uczniowie  przygotowują  deskę  do  obróbki  mocując  ją  w  uchwytach,  usuwają  sęki 
poprzez wywiercenie lub nawiercenie.  

 

Uczniowie przygotowują zaprawki o odpowiedniej średnicy wykorzystując właściwą 
otwornicę. 

 

Uczniowie  nanoszą  klej  i  mocują  zaprawki  w  otworze  tak  by  kierunek  włókien 
zaprawki i tarcicy był zgodny. 

 

Po  utwardzeniu  kleju  uczniowie,  wyrównują  jej  powierzchnię  za  pomocą  strugu  i 
papieru ściernego. 

– 

Po  zakończeniu  pracy  uczniowie wyłączają urządzenia,  sprzątają  stanowisko  pracy, 
sprawdzają stan urządzeń. 

– 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, udziela wskazówek w razie wystąpienia problemu. 

5.  Uczniowie prezentują swoje prace.  
6.  Nauczyciel analizuje pracę każdego ucznia i stwierdza czy wykonał ją poprawnie. 
7.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz  inna  metodę  eliminowania  wady  drewna  zwróć  uwagę  na  kolejność  czynności 

i zachowanie zasad bhp. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rodzaje, 

podstawowe 

gatunki, 

właściwości 

fizyczne 

i użytkowe drewna 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  i  scharakteryzuj  rodzaje  i  gatunki  drewna  na  podstawie  badania 

organoleptycznego próbek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  i  przeanalizować  materiał  nauczania  dotyczący  poszczególnych  rodzajów 

i gatunków drewna, 

2)  dokonać dokładnego badania próbek za pomocą wzroku, dotyku i powonienia, 
3)  zanotować zauważone, charakterystyczne dla danych próbek cechy, 
4)  porównać  zapisane  uwagi  z  cechami  charakterystycznymi  rodzajów  gatunków  drewna 

i przyporządkować próbki do nich, 

5)  uzasadnić swój wybór poprzez scharakteryzowanie rodzajów i gatunków drewna, do którego 

zostały przyporządkowane poszczególne próbki, z podkreśleniem ich cech wspólnych, 

6)  poddać wynik pracy ocenie nauczyciela, 
7)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki drewna, 

 

szkło powiększające – lupa, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Oblicz wilgotność bezwzględną próbki drewna używając metody suszarkowo-wagowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonywane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, którymi będziesz się posługiwał, 
3)  sprawdzić stan urządzeń jakimi będziesz się posługiwał, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dokonać pomiarów wstępnych próbki, 
6)  zanotować wyniki pomiarów wstępnych, 
7)  przeprowadzić operację suszenia próbki, 
8)  wykonać pomiary próbki po suszeniu, 
9)  zanotować wyniki pomiarów, 
10)  obliczyć wilgotności bezwzględnej próbki na podstawie wyników pomiarów, 
11)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
12)  zanotować wyniki i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki drewna, 

 

waga laboratoryjna, 

 

instrukcja obsługi wagi, 

 

laboratoryjna suszarka komorowa, 

 

instrukcja obsługi suszarki, 

 

rękawice ochronne, 

 

szczypce do wyjmowania próbek z suszarki, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 3 

Oblicz  gęstość  drewna  dla  próbki,  którą  stanowi  klocek  w  kształcie  prostopadłościanu 

i zakwalifikuj je do odpowiedniej kategorii pod względem gęstości. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, którymi będzie się posługiwał, 
3)  sprawdzić stan techniczny urządzeń, którymi będzie się posługiwał, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dokonać pomiaru długości wszystkich krawędzi próbki, 
6)  zanotować wyniki pomiaru 
 

długość ………….., 

 

szerokość ……….., 

 

wysokość ……….., 

7)  obliczyć objętość próbki, 
8)  zważyć próbkę na wadze szalkowej, 
9)  zanotować wyniki pomiarów, 
10)  obliczyć gęstość próbki stosując odpowiedni wzór, 
11)  zakwalifikować, na podstawie wyniku, badane drewno do odpowiedniej grupy gęstości, 
12)  poddać wynik pracy ocenie nauczyciela, 
13)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

próbki drewna, 

– 

przyrządy pomiarowe: suwmiarka, przymiar zwijany lub linijka, 

– 

waga laboratoryjna, 

– 

instrukcja obsługi wagi, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Główne wady drewna i ich eliminacja 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj  wskazane  przez  nauczyciela  wady  drewna  na  podstawie  opisu  i  tablic 

poglądowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  wynotować cechy charakterystyczne dla prezentowanych wad, 
3)  dokonać porównania spostrzeżeń z informacjami zawartymi w materiale nauczania, 
4)  zanotować spostrzeżenia, 
5)  dokonać klasyfikacji wad na podstawie zebranych danych, 
6)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
7)  zanotować uwagi i wnioski do zeszytu ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź operację eliminowania sęka z deski i napraw miejsce po nim. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni stolarstwa warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wybrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
5)  sprawdzić stan narzędzi i urządzeń używanych w ćwiczeniu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

6)  zapoznać się z instrukcją obsługi narzędzi mechanicznych używanych w ćwiczeniu, 
7)  przygotować deskę do obróbki mocując ją w uchwytach, 
8)  usunąć sęk poprzez wywiercenie lub nawiercenie, 
9)  wyciąć zaprawkę otwornicową, 
10)  przygotować klej, 
11)  wstawić w otwór zaprawkę z naniesionym klejem, 
12)  wygładzić powierzchnię deski struganiem lub szlifowaniem po utwardzeniu kleju, 
13)  wyłączyć urządzenia, 
14)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
15)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
16)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

deska z sękiem, 

– 

strugnica, 

– 

suwmiarka, 

– 

cyrkiel, 

– 

ołówek stolarski, 

– 

suwmiarka, 

– 

cyrkiel, 

– 

ołówek stolarski, 

– 

młotek, 

– 

wiertarka ręczna lub wiertarka stołowa, 

– 

wiertarka walcowa do drzewa o różnej średnicy, 

– 

ręczna piła do drewna, 

– 

zestaw otwornic, 

– 

papier ścierny z podkładką, 

– 

strug gładzik, 

– 

klej polioctanowinglowy, 

– 

zestaw do ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj trasowania tarcicy nieobrzynanej ze znaczną liczbą wad. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni stolarstwa warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  założyć odzież ochronną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

4)  wybrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
5)  sprawdzić stan narzędzi i urządzeń używanych w ćwiczeniu, 
6)  przygotować deskę do trasowania, 
7)  dokonać trasowania, 
8)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
9)  poddać pracę ocenie nauczyciela, 
10)  zanotować uwagi wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

deska nie obrzynana z wadami, 

– 

strugnica, 

– 

suwmiarka, 

– 

metrówka, 

– 

cyrkiel, 

– 

ołówek stolarski, 

– 

zeszyt do ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Tarcica,  okleiny,  obłogi,  tworzywa  drzewne  i  materiały  do 

wyplatania 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj klasyfikacji jakościowej deski obrzynanej wykonanej z drewna iglastego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zapoznać się z odpowiednimi zapisami normy PN-D-96000:1975, 
3)  zanotować szczegółowe kryteria ujęte w normie, 
4)  dokonać oglądu deski zaznaczając szczegóły mające znaczenie dla klasyfikacji, 
5)  dokonać klasyfikacji na podstawie zebranych danych, 
6)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
7)  zanotować uwagi i wnioski do zeszytu ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

deska poddawana klasyfikacji, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

fragmenty lub cały tekst normy PN-D-96000:1975, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj klasyfikacji jakościowej listwy obrzynanej wykonanej z drewna liściastego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

2)  zapoznać się z odpowiednimi zapisami normy PN-D-96002:1972, 
3)  zanotować szczegółowe kryteria ujęte w normie, 
4)  dokonać oglądu listwy zaznaczając szczegóły mające znaczenie dla klasyfikacji, 
5)  dokonać klasyfikacji na podstawie zebranych danych, 
6)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
7)  zanotować uwagi i wnioski do zeszytu ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

deska poddawana klasyfikacji, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

fragmenty lub cały tekst normy PN-D-96002:1972, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie badania próbek oklein określ gatunek drewna z jakiego zostały wykonane. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować informacje niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać  badania  oklein  zaznaczając szczegóły  mające  znaczenie  dla  określenia  gatunku 

drewna, 

4)  dokonać określenia gatunku drewna na podstawie zebranych danych, 
5)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
6)  zanotować uwagi i wnioski do zeszytu ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki oklein, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 4 

Przedstaw schematyczne ułożenie fornirów w sklejce pięciowarstwowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować informacje niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować schemat ułożenia fornirów w sklejce pięciowarstwowej, 
4)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
5)  zanotować uwagi i wnioski do zeszytu ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  badania  próbek  płyt  wiórowych  prasowanych  dokonaj  ich  podziału  ze 

względu na strukturę. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować informacje niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać oglądu próbek zaznaczając szczegóły ich struktury, 
4)  dokonać podziału próbek na podstawie zebranych danych, 
5)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
6)  zanotować uwagi i wnioski do zeszytu ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki płyt wiórowych, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 6 

Na  podstawie  pomiarów  pozornej  próbek  płyt  pilśniowych  zwykłych  dokonaj  ich 

podziału. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów z  zasadami  bezpiecznej pracy.  Ćwiczenie  powinno 
być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, którymi będziesz się posługiwał, 
3)  sprawdzić stan techniczny urządzeń, którymi będziesz się posługiwał, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dokonać pomiaru długości wszystkich krawędzi próbek, 
6)  zanotować wyniki pomiaru 
 

długość ………….., 

 

szerokość ……….., 

 

wysokość ……….., 

7)  obliczyć objętości próbek, 
8)  zważyć próbki na wadze szalkowej, 
9)  zanotować wyniki pomiarów, 
10)  obliczyć gęstości próbek dzieląc wagę poszczególnych próbek przez ich objętości, 
11)  zakwalifikować badane próbki do odpowiedniej grupy na podstawie wyników obliczeń, 
12)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
13)  zanotować uwagi i wnioski do zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbki płyt pilśniowych, 

– 

przyrządy pomiarowe: suwmiarka, przymiar składany lub linijka, 

– 

waga laboratoryjna, 

– 

instrukcja obsługi wagi, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 7 

Dokonaj pogrupowania prętów wikliny według grup długości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni materiałoznawstwa. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  sprawdzić stan techniczny urządzeń, którymi będziesz się posługiwał, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dokonać pomiaru długości wszystkich badanych prętów wikliny, 
5)  zanotować wyniki pomiarów, 
6)  pogrupować próbki na podstawie wyników pomiarów ich długości, 
7)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
8)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

badane pręty wikliny, 

– 

przyrządy pomiarowe: przymiar składany lub linijka, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zastosowanie  drewna 
i tworzyw drzewnych w tapicerstwie” 

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania  1,  2,  4,  5,  6,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  15,  16,  20,  21,  22,  23,  24  są  z  poziomu 
podstawowego, 

– 

zadania 3, 7, 14, 17, 18, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  b,  4.  d,  5.  c,  6.  c,  7.  d,  8.  a,  9.  b,  10.  a,  11. c, 
12. d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. d, 17. b, 18. a, 19. b, 20. d, 21. c, 22. a, 23. b, 24. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić  części  składowe  pnia  widziane 
gołym okiem 

Omówić budowę drewna drzew liściastych 

Dokonać  analizy  budowy  drewna  drzew 
różnych rodzajów i gatunków 

PP 

Rozpoznać  właściwości  twardzieli  różnych 
gatunków drewna 

Rozpoznać  charakterystyczne  cechy  rysunku 
drewna 

Zdefiniować 

pojęcie 

„Wilgotność 

bezwzględna drewna” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Określić  do  jakich  właściwości  drewna 
zaliczamy higroskopijność 

PP 

Zdefiniować gęstość drewna 

Określić 

czynniki 

wpływające 

na 

wytrzymałość drewna 

10 

Rozróżnić  wpływ  różnego  rodzaju  sęków  na 
właściwości drewna 

11 

Scharakteryzować uszkodzenia drewna 

12 

Zdefiniować wady przetarcia 

13 

Rozróżnić podstawowe gatunki drewna 

14 

Określić zasady eliminacji wad drewna 

PP 

15 

Rozpoznać gatunki drewna 

16 

Rozpoznać gatunki drewna i rodzaje tarcicy 

17 

Zastosować  zasady  klasyfikacji  jakościowej 
tarcicy iglastej 

PP 

18 

Zastosować  zasady  klasyfikacji  jakościowej 
tarcicy liściastej 

PP 

19 

Scharakteryzować okleiny i obłogi 

PP 

20 

Scharakteryzować płyty stolarskie 

21 

Scharakteryzować sklejkę 

22 

Omówić budowę płyt wiórowych 

23 

Scharakteryzować 

właściwości 

płyt 

wiórowych 

24 

Scharakteryzować materiały do wyplatania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi w karcie odpowiedzi. 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadania.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. 

6.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później  i wróć d  niego, gdy  zostanie Ci wolny czas. Trudności  mogą przysporzyć  Ci 
zadania: 3, 7, 14, 17, 18, 19 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rdzeń stanowi 

a)  geometryczną oś pnia drzewa. 
b)  mechaniczną oś pnia drzewa. 
c)  fizjologiczną oś pnia drzewa. 
d)  poprzeczną oś pnia drzewa. 

 
2.  Podstawowym elementem budowy drewna drzew iglastych są 

a)  cewki. 
b)  miazga. 
c)  biele. 
d)  łyko. 

 
3.  Przewody żywiczne występują 

a)  tylko w drewnie liściastym. 
b)  w niektórych gatunkach drewna iglastego. 
c)  we wszystkich gatunkach drewna iglastego. 
d)  w niektórych gatunkach drewna liściastego. 

 
4.  Modrzew posiada drewno 

a)  o twardzieli zabarwionej i nie zabarwionej. 
b)  o twardzieli nie zabarwionej. 
c)  które, nie posiada twardzieli. 
d)  o twardzieli zabarwionej. 

 
5.  Ptasie oczko charakteryzuje rysunek drewna gdzie występuje 

a)  zawiły układ włókien. 
b)  liczne promienie rdzeniowe. 
c)  wiele drobnych sęczków. 
d)  duża szerokość słojów rocznych. 
 

6.  Wilgotność bezwzględną drewna mierzy się w 

a)  l/m

3

b)  g/cm

3

c)  procentach. 
d)  l/kg. 

 
7.  Higroskopijność drewna należy do grupy jego właściwości 

a)  mechanicznych. 
b)  elektrycznych. 
c)  chemicznych. 
d)  fizycznych. 

 
8.  Gęstość drewna wyraża się stosunkiem jego 

a)  masy do objętości. 
b)  objętości do ciężaru. 
c)  masy do powierzchni. 
d)  objętości do powierzchni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.  Znaczny negatywny wpływ na wytrzymałość drewna ma 

a)  rozmiar elementu. 
b)  jego wysoka wilgotność. 
c)  temperatura. 
d)  wiek drewna. 

 
10.  Wpływ na właściwości drewna mają sęki zdrowe, które 

a)  utrudniają jego obróbkę. 
b)  zmniejszają znacznie jego wytrzymałość. 
c)  psują rysunek drewna. 
d)  dyskwalifikują drewno jako materiał meblowy. 

 
11.  Najczęstszą przyczyną uszkodzeń drewna są 

a)  czynniki chemiczne. 
b)  rośliny pasożytnicze. 
c)  owady i ich larwy. 
d)  odłamki metali. 

 
12.  Wady przetarcia powstają w wyniku 

a)  złego składowania tarcicy. 
b)  nieprawidłowego składowania drewna okrągłego. 
c)  wad wewnętrznych drewna. 
d)  nieprawidłowej obróbki drewna okrągłego na tarcicę. 

 
13.  Czerwonobrunatna twardziel, żółtawo zabarwiony biel, liczne duże przewody żywiczne, 

wyraźne  usłojenie  i  szeroka,  rozwinięta,  wyrazista  strefa  drewna  późnego  są 
charakterystyczne dla 
a)  jodły. 
b)  sosny. 
c)  buka. 
d)  orzecha. 

 
14.  Podstawową metodą eliminacji wad wtórnych drewna przetartego jest 

a)  właściwe składowanie. 
b)  selekcja materiału przeznaczonego do przetarcia. 
c)  impregnacja. 
d)  selekcja materiału przetartego. 

 
15.  Najczęściej używane drewno w postaci tarcicy liściastej na meble gięte to 

a)  wiąz. 
b)  brzoza. 
c)  buk. 
d)  cis. 

 
16.  Symbolami Św(o) określa się tarcicę 

a)  świerkową nie obrzynaną. 
b)  świerkową okrągłą. 
c)  świerkową ogólnego przeznaczenia. 
d)  świerkową obrzynaną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

17.  Liczba wad występujących w maksymalnych rozmiarach dla deski obrzynanej zaliczanej 

do klasy II może wynosić 
a)  4 wady. 
b)  3 wady. 
c)  2 wady. 
d)  5 wad. 

 
18.  Powierzchnia wolna od wad w sztuce tarcicy liściastej I klasy powinna wynosić 

a)  nie mniej niż 80%. 
b)  nie mniej niż 75%. 
c)  minimum 65%. 
d)  między 70% a 75%. 

 
19.  Zasadniczą różnicą między okleiną a obłogiem 

a)  jest technika produkcji. 
b)  jest przeznaczenie. 
c)  jest rysunek drewna. 
d)  są gabaryty. 

 
20.  Różnica między płytami stolarskimi pustakowymi, a pełnymi polega na 

a)  rodzaju materiałów warstw wewnętrznych. 
b)  rodzaju materiałów warstw zewnętrznych. 
c)  jakości materiału użytego do ich produkcji. 
d)  strukturze wewnętrznej płyt. 

 
21.  Wodoodporność sklejki zależy od 

a)  jakości forniru warstw zewnętrznych. 
b)  gatunku drewna w warstwach zewnętrznych. 
c)  rodzaju kleju użytego do sklejania warstw forniru. 
d)  jakości forniru warstw wewnętrznych. 

 
22.  Zasadniczą różnicą między płytami wiórowymi prasowanymi a wytłaczanymi jest 

a)  ułożenie wiórów w stosunku do szerokich płaszczyzn płyt. 
b)  rodzaj kleju rozpylanego na powierzchni wiórów. 
c)  sposób wykończenia. 
d)  ciężar. 

 
23.  Przemysł meblarski nie może używać do produkcji wyrobów tapicerowanych 

a)  płyt pilśniowych. 
b)  płyt paździerzowych. 
c)  płyt wiórowych prasowanych. 
d)  sklejki suchotrwałej. 

 
24.  Bambus jest 

a)  krzewem. 
b)  pnączem. 
c)  drzewem. 
d)  trawą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Zastosowanie drewna i tworzyw drzewnych w tapicerstwie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 

 

Test 

praktyczny 

typu 

„próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Zastosowanie drewna i tworzyw drzewnych w tapicerstwie” 
 

Treść zadania 

Usuń sęk z deski sosnowej i napraw miejsce po nim. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami,  instrukcją  obsługi  maszyny  i  w  określonym 
czasie.  Należy  zapewnić  uczniowi  warunki do samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych 
etapów wykonania zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi, 

− 

ustawienia parametrów, 

− 

wykazania się umiejętnością obsługi maszyny, 

− 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

– 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

– 

materiał do obróbki, 

– 

ręczne narzędzia stolarskie, 

– 

urządzenia mechaniczne: wiertarka, tokarka do drewna, strugarka, szlifierka do drewna, 

– 

suwmiarka, 

– 

cyrkiel, 

– 

ołówek stolarski, 

– 

klej Wikol, 

– 

instrukcje obsługi urządzeń mechanicznych, 

– 

instrukcję wykonania zadania, 

– 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

− 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

sprawdzić ubiór ochronny, 

− 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

– 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

– 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń mechanicznych, 

– 

zapisać  plan  działania  na  przykład:  przygotować narzędzia  i  urządzenia,  sprawdzić  stan 
narzędzi  i urządzeń, przeprowadzić próbę działania urządzeń, uporządkować stanowisko 
pracy. 
Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi: 

− 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

− 

dobrać metodę eliminacji wady i naprawy miejsca po niej, 

− 

dobrać materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

− 

wybrać narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

− 

zapoznać się z instrukcjami obsługi urządzeń, 

− 

sprawdzić stan techniczny oraz funkcjonowanie narzędzi i urządzeń, 

− 

przygotować deskę do obróbki mocując ją w uchwytach, 

− 

usunąć sęk poprzez wywiercenie lub nawiercenie, 

− 

dokonać pomiarów średnicy i głębokości powstałego otworu, 

− 

dobrać materiał do wykonania „korka”: gatunek i rysunek drewna,  

− 

wyciąć zaprawkę do wypełnienia otworu, 

− 

przygotować klej zaprawkę i posmarować nim „korek”, 

− 

wypełnić otwór, 

− 

po utwardzeniu kleju wygładzić powierzchnię deski struganiem szlifowaniem, 

− 

sprawdzić efekt pracy, 

− 

wyłączyć urządzenia posprzątać je i sprawdzić ich stan, 

− 

odłożyć narzędzia na właściwe miejsce,  

− 

posprzątać stanowisko pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3.   

Przygotowanie stanowiska pracy: 
– 

wskazanie  urządzeń  i  narzędzi  potrzebnych  do 
wykonania zadania, 

– 

sprawdzenie  stanu  technicznego  narzędzi,  maszyn 
i urządzeń 

10 

 

4.   

Wykonanie ćwiczenia: 
– 

dobranie  metody  eliminacji  wady  i  naprawy  miejsca 
po niej, 

– 

dobranie materiałów do wykonania ćwiczenia, 

– 

wybranie narzędzia do wykonania ćwiczenia, 

– 

zapoznanie się z instrukcjami obsługi urządzeń, 

– 

sprawdzenie 

stanu 

technicznego 

oraz 

funkcjonowania narzędzi i urządzeń, 

– 

ustawienie parametrów pracy urządzeń, 

– 

umocowanie deski w uchwytach, 

– 

usunięcie sęka poprzez wywiercenie lub nawiercenie, 

50 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

– 

pomiar średnicy i głębokości powstałego otworu, 

– 

dobranie  materiału  do  wykonania  „wstawki”: 
gatunek i rysunek drewna, 

– 

ustawienie parametrów pracy tokarki, 

– 

wytoczenie „wstawki” do wypełnienia otworu, 

– 

przygotowanie  kleju  (Wikol)  i  posmarowanie  nim 
„wstawki”, 

– 

„zakorkowanie” otworu „wstawką”, 

– 

po  zaschnięciu  kleju  wygładzenie  powierzchni  deski 
struganiem lub szlifowaniem 

5.    Uporządkowanie stanowiska pracy i narzędzi 

 

6.    Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

15 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

49–60 

dostateczny 

61–73 

dobry 

74–88 

bardzo dobry 

89–100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. 

LITERATURA

 

 
1.  Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 
3.  Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Dzięgielewski  S.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza  i  naprawy.  WSiP, 

Warszawa 1997 

5.  Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 
6.  Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa 1983 
7.  Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996 
8.  Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980 
9.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1988 
10.  Prażmo J. Stolarstwo Cz.1. WSiP, Warszawa 1995 
11.  Prażmo J. Technologia tapicerstwa Cz. 1, WSiP, Warszawa 1985 
12.  Prządka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1994 
13.  Prządka W.: Technologia meblarstwa. Cz.1. WSiP, Warszawa 1994 
14.  Zestawy norm 
15.  http://www.pkn.pl/ 
16.  http://enormy.pl/ 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995