background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
Wioletta Mlonka 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  introligatorskich  operacji  jednostkowych 
311[28].Z4.01 

 
 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 

 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Krystyna Nowak-Wawszczak 
mgr Zbigniew Wolak 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. BoŜena Zając 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

Poradnik    stanowi   obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[28].Z4.01, 

„Wykonywanie  introligatorskich  operacji  jednostkowych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik poligraf. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.  Wymagania wstępne  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.  Cele kształcenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.  Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.1. Wyrównywanie arkuszy w stosie. Krojenie i cięcie 

wytworów papierniczych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 

5.2. Maszynowe złamywanie arkuszy i wstęgi papieru. Prasowanie składek   

15 

5.2.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 

5.3. Wykonywanie opakowań  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 

5.3.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

34 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  introligator  w  obrębie  jednostki 
modułowej 311[28].Z4.01 Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych. Jednostka 
modułowa  zawarta  jest  w  module  Procesy  introligatorskie  (schemat  jednostek  modułowych 
przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów korzystać z poradnika, 

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  prowadzone  były  róŜnymi  metodami  ze  szczególnym 

uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

311[28].Z4 

Procesy introligatorskie  

311[28].Z4.02 

Wykończanie produktów 

introligatorskich 

311[28].Z4.01 

Wykonywanie introligatorskich 

operacji jednostkowych 

 

 

311[28].Z4.03 

Wykonywanie opraw 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się nazewnictwem i terminologią stosowaną w poligrafii, 

− 

rozpoznawać podstawowe materiały i surowce poligraficzne, 

− 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 

− 

klasyfikować procesy wykonywania opraw, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać się dokumentacją technologiczną, 

− 

przeliczać jednostki, 

− 

określać zastosowanie maszyn i urządzeń introligatorskich, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

uczestniczyć w dyskusji, 

− 

oceniać swoje umiejętności, 

− 

analizować i wyciągać wnioski, 

− 

prezentować siebie i grupę, w której pracuje, 

− 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować proces wyrównywania arkuszy w stosie, 

− 

określić róŜnicę między „cięciem” i „krojeniem” papieru, 

− 

scharakteryzować  proces  krojenia  arkuszy  w  stosie  z  wykorzystaniem  krajarki 
jednonoŜowej, 

− 

obsłuŜyć krajarkę jednonoŜową, 

− 

określić czynniki wpływające na jakość krojenia arkuszy w stosie, 

− 

scharakteryzować  budowę  oraz  wyjaśnić  zasadę  działania  mechanizmów  krajarki 
jednonoŜowej, 

− 

określić  zagroŜenia  oraz  sposoby  zabezpieczeń  stosowanych  podczas  pracy  na  krajarce 
jednonoŜowej, 

− 

scharakteryzować siły występujące w procesie krojenia arkuszy, 

− 

dokonać analizy procesu wykrawania, 

− 

scharakteryzować rodzaje oraz określić przeznaczenie róŜnych typów wykrojników, 

− 

zaprojektować róŜnego typu opakowania, 

− 

określić przebieg operacji perforowania i nadkrawania wyrobu papierniczego, 

− 

scharakteryzować 

operację 

wiercenia 

oraz 

budowę 

wiertła 

stosowanego 

w introligatorstwie, 

− 

określić przebieg procesu złamywania arkuszy i wstęgi papieru, 

− 

wyjaśnić zasadę działania róŜnych rodzajów złamywarek, 

− 

obsłuŜyć złamywarkę noŜową i kasetową, 

− 

określić  róŜne  warianty  złamywania  oraz  czynniki  wpływające  na  wybór  określonego 
wariantu, 

− 

scharakteryzować proces prasowania składek, 

− 

scharakteryzować  budowę  oraz  wyjaśnić  zasadę  działania  introligatorskich  pras  do 
składek, 

− 

określić kryteria oceny jakości procesu złamywania, 

− 

określić  zasady  obsługi  maszyn  do  wykonywania  introligatorskich  operacji 
jednostkowych, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

............................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Technik poligraf 311[28] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Procesy introligatorskie 311[28].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  introligatorskich  operacji  jednostkowych 
311[28].Z4.01 

Temat: Projektowanie opakowań zgodnie z załoŜeniami technologicznymi. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  projektowania  opakowań  zgodnie  z  załoŜeniami 

technologicznymi 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zaprojektować róŜnego rodzaju opakowania, 

− 

określić zastosowanie opakowań, 

− 

dobrać odpowiednie maszyny i urządzenia, 

− 

dobrać odpowiednie surowce i materiały, 

− 

określić przeznaczenie poszczególnych produktów papierniczych, 

− 

sklasyfikować wyroby papiernicze. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

dyskusja wielokrotna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru i tektury, 

− 

wzorniki z przykładowymi opakowaniami o róŜnej konstrukcji, 

− 

katalog maszyn i urządzeń do wykonywania opakowań, 

− 

przyrząd pomiarowy, 

− 

maszyny i urządzenia do wykonania opakowania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 
2.  Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Zapisanie tematu do zeszytów. 
4.  Wykład informacyjny na temat opakowań stosowanych w przemyśle poligraficznym. 
5.  Dyskusja  w  grupie  na  temat  zastosowania  poszczególnych  rodzajów  opakowań  do 

określonego asortymentu poligraficznego. 

6.  Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczenia  oraz  udzielenie  odpowiedzi  na 

pytania dotyczące ćwiczenia. 

7.  Dobór przez uczniów materiałów do wykonania ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

8.  Wykonanie przez uczniów ćwiczenia. 
9.  Prezentowanie wyników pracy. 
10.  Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania 

ć

wiczenia. 

11.  Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Ankieta 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 
 
1.  Czy  potrafisz  dobrać  odpowiednie  surowce  do  wykonania  opakowania  według  danych 

technologicznych? 

2.  Czy potrafisz wykonać projekty róŜnego rodzaju opakowań? 
3.  Czy potrafisz określić zakres zastosowania opakowań? 
4.  Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej? 
5.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Technik poligraf 311[28] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Procesy introligatorskie 311[28].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  introligatorskich  operacji  jednostkowych 
311[28].Z4.01 

Temat: Krojenie na krajarkach jednonoŜowych według zadanych parametrów. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności krojenia na krajarce jednonoŜowej według zadanych 

parametrów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać podstawowe mechanizmy krajarki jednonoŜowej, 

− 

określić funkcje poszczególnych elementów, 

− 

określić zastosowanie krajarki, 

− 

określić zasadę działania, 

− 

wyregulować maszynę, 

− 

scharakteryzować czynniki wpływające na jakość krojenia, 

− 

sprawdzić poprawność wykonanego krojenia, 

− 

określić zagroŜenia oraz sposoby zabezpieczeń podczas pracy na krajarce, 

− 

obsłuŜyć krajarkę, 

− 

wykonać krojenie według zadanych parametrów, 

− 

pracować zgodnie z instrukcją obsługi i przepisami bezpieczeństwa i higieny. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w 2–3-osobowych grupach. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw ćwiczeń opracowany dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

arkusze papieru o róŜnym formacie, 

− 

krajarka jednonoŜowa, 

− 

instrukcje bhp i obsługi maszyny. 

 

Uczestnicy: uczniowie klasy II technikum poligraficznego. 

 

Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj przekrawanie ryzy papieru według załączonego wzoru. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza I: Informacje 
1.  Jaka jest zasada działania krajarki jednonoŜowej? 
2.  Jaką funkcję spełnia belka dociskowa? 
3.  Jaką funkcję spełnia siodełko? 
4.  Z jakiego materiału wykonana jest listwa podnoŜowa? 
5.  Jaką funkcję pełnią opory boczne w krajarce? 
6.  Jakie są zasady krojenia na krajarce jednonoŜowej? 
7.  Jakie czynniki wpływają na jakość krojenia? 
8.  Jakie są zasady bezpiecznej pracy na krajarce? 

 

Faza II: Planowanie 
1.  Jak wysoki powinien być stos arkuszy, aby poprawnie wykonać krojenie? 
2.  Jak rozmieszcza się na schemacie podział arkusza w operacji krojenia? 
3.  Jak bezpiecznie wykonać operację krojenia? 

 

Faza III: Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w zespołach proponując róŜną ilość arkuszy do krojenia i uzasadniają 

wybór. 

2.  Uczniowie  zastanawiają  się  nad  bezpiecznym  sposobem  wykonania  krojenia  zgodnie  

z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem propozycje poprawnego wykonania krojenia. 

 

Faza IV: Wykonanie 
1.  Uczniowie rysują na papierze schemat krojenia. 
2.  Uczniowie dokonują regulacji maszyny. 
3.  Uczniowie  przedstawiają  sposób  wykonania  krojenia  zgodny  z  zasadami  bezpiecznej 

pracy przy maszynie. 

 

Faza V: Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanego  schematu  krojenia  zgodnie  

z załoŜeniami, nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego schematu. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują operację krojenia. 
3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego krojenia. 

 

Faza VI: Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły błędy i nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

Ankieta 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 
1.  Czy potrafisz rozpoznać podstawowe mechanizmy krajarki jednonoŜowej? 
2.  Czy potrafisz scharakteryzować czynniki wpływające na jakość krojenia? 
3.  Czy potrafisz wykonać krojenie na krajarce jednonoŜowej według zadanych parametrów? 
4.  Czy potrafisz obsłuŜyć krajarkę przestrzegając zasad bezpiecznej pracy? 
5.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Wyrównywanie arkuszy w stosie. Krojenie i cięcie wytworów 

papierniczych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj podstawowe mechanizmy krajarki jednonoŜowej. 

Zaznacz na przedstawionym schemacie: nóŜ, stół i stos arkuszy w krajarce jednonoŜowej. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [3, s. 198] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe 
rozróŜnienie  poszczególnych  elementów  i  mechanizmów  krajarki  jednonoŜowej  oraz  na  ich 
funkcje podczas krojenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróŜnić elementy, 
2)  odszukać schematy i określić nazwy, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusz do ćwiczeń, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj podstawowe elementy wyrównywarki na schemacie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [3, s. 196] 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
odczytywania schematów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróŜnić elementy, 
2)  odszukać schematy i określić nazwy, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusz do ćwiczeń, 
–  poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  krojenie  stosu  arkuszy  papieru  na  krajarce  jednonoŜowej  wg  zadanych 

parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę  na 
stosowanie zasad bezpiecznej obsługi krajarki jednonoŜowej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi oraz  bezpieczeństwa i higieny pracy na krajarce, 
4)  wyregulować maszynę, 
5)  wykonać krojenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru formatu A1, 
–  krajarka jednonoŜowa, 
–  instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy, 
–  zestaw narzędzi do regulacji maszyny, 
–  arkusz do ćwiczeń, 
–  poradnik dla ucznia. 

 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 4 

Dokonaj oceny jakości operacji krojenia na krajarce jednonoŜowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na analizowanie 
i  wyjaśnianie zachodzących zjawisk. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy jakości krojenia gotowych stosów papieru, 
2)  opisać występujące błędy, 
3)  określić sposób eliminacji występujących błędów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

gotowe stosy przekrojonego papieru, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 

Rozpoznaj podstawowe elementy wykrojnika płytowego. 
 

 

 
 

Rysunek do ćwiczenia 5 [3, s. 201] 

 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
odczytywania schematów, budowę wykrojnika. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróŜnić elementy, 
2)  odszukać na schematach i określić nazwy, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusz do ćwiczeń, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 6 

Rozpoznaj na schemacie sposoby perforowania wzdłuŜ linii prostej. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 6 [3, s. 202]. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
analizowania i wyjaśniania zachodzących zjawisk. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróŜnić sposób perforowania, 
2)  odszukać i określić nazwy, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusz do ćwiczeń, 

− 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Maszynowe złamywanie arkuszy i wstęgi papieru. Prasowanie 

składek 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj podstawowe formaty składek. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [7, s. 55]. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
odczytywania schematów, klasyfikację formatów składek. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróŜnić formaty składek, 
2)  odszukać na schemacie i określić nazwy, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 
 

Zlecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusz do ćwiczeń, 
–  poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  ilość  potrzebnego  surowca  do  wykonania  wkładu  składkowego,  na  podstawie 

danych zapisanych w karcie technologicznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać obliczenia, 
2)  ręcznie złamać arkusze, 
3)  ocenić jakość złamywania, 
4)  skompletować składki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru, 

− 

kostka introligatorska, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj oceny prawidłowości złamywania arkuszy na podstawie określonych kryteriów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  ocenić prawidłowość operacji złamywania, 
3)  określić przyczynę powstawania błędów, 
4)  określić sposób eliminacji błędów, 
5)  opisać występujące zjawiska. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

gotowe składki, 

− 

arkusz do ćwiczeń, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  złamywanie  maszynowe  na  złamywarce  noŜowej,  według  zadanych 

parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

i wyjaśnianie  zachodzących  zjawisk  a  takŜe  na  stosowanie  zasad  bezpiecznej  obsługi 
złamywarki. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi złamywarki oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  dokonać regulacji maszyny, 
4)  wykonać złamywanie, 
5)  ocenić jakość złamywania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

złamywarka noŜowa, 

− 

instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

zestaw narzędzi do regulacji, 

− 

arkusze papieru. 

 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj prasowanie składek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zasady 
prawidłowego układania składek w stosie oraz na stosowanie zasad bezpiecznej obsługi prasy 
introligatorskiej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ułoŜyć składki w stosie, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenie oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  dobrać odpowiedni rodzaj prasy, 
4)  wyregulować urządzenie, 
5)  uzasadnić dobór prasy, 
6)  wykonać operację prasowania, 
7)  sprawdzić poprawność prasowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

prasy introligatorskie, 

− 

składki, 

− 

instrukcje: obsługi urządzenia, bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

zestaw narzędzi do regulacji, 

− 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3. Wykonywanie opakowań 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj podstawowe elementy pudełka dwuwieczkowego. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [7, s. 267]. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
odczytywania schematów i rozpoznawanie elementów pudełek o róŜnej konstrukcji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróŜnić elementy, 
2)  odszukać na schemacie i określić nazwy, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne; 

− 

arkusz do ćwiczeń, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  projekt  opakowania  w  formie  pudełka  wieczkowego  według  zadanych 

parametrów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  staranne 
i czytelne wykonanie projektu i jego zgodność z określonymi parametrami. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać projekt pudełka, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

2)  dokonać obliczeń, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi maszyn i urządzeń oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  wyregulować maszyny i urządzenia, 
5)  zanotować operacje technologiczne, 
6)  wykonać pudełko według zadanych parametrów, 
7)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zszywarka długoramienna, 

− 

tektura, 

− 

instrukcje: obsługi maszyn i urządzeń, bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

noŜyce introligatorskie, 

− 

przyrząd pomiarowy, 

− 

zestaw narzędzi do regulacji maszyny, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj konstrukcje pudełek. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [7, s. 264, 265, 266]. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
odczytywania schematów opakowań w postaci pudełek o róŜnej konstrukcji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróŜnić konstrukcje pudełek, 
2)  odszukać na schemacie i określić nazwy, 
3)  wypełnić arkusz do ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusz do ćwiczeń, 

− 

poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wykonywanie 

introligatorskich operacji jednostkowych” 

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru. 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 6, 8, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  dwóch  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  dwóch  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. d, 6. c, 7. c, 8. a, 9. c, 10. c, 11. b,  
12. 
a, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. d

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

( mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać schemat utrząsarki 

Określić prawidłowy zakres piły i frezu 

Określić zakres zastosowania noŜyc 
introligatorskich 

Określić zakres zastosowania 
wykrojników 

Dokonać analizy operacji perforowania 

PP 

Dokonać analizy operacji nadkrawania 

PP 

Dobrać odpowiedni rodzaj materiału  
do wykonania wiertła 

Dokonać analizy operacji złamywania 

PP 

Określić zastosowanie maszyn  
do złamywania 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

10 

Określić zastosowanie złamywarek 
lejowych 

11 

Dokonać analizy operacji złamywania 
równoległego 

12 

Rozpoznać formaty składek 
podstawowych 

13  Określić funkcję kalibrowania 

14 

Scharakteryzować operację prasowania 
składek 

15 

Dokonać analizy procesu tworzenia 
składek 

PP 

16 

Rozpoznać metody złamywania 
arkuszy 

17 

Przyporządkować symbole graficzne 
do odpowiednich elementów krajarki 
jednonoŜowej 

18 

Określić podstawowe funkcje belki 
dociskowej 

19 

Określić czynniki wpływające  
na jakość krojenia na krajarce 
jednonoŜowej 

20 

Określić funkcje poszczególnych 
elementów krajarki jednonoŜowej 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 

niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

 
 

Powodzenia! 

 
 
 
 
 

Materiały dla ucznia 

− 

instrukcja

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Na rysunku przedstawiono 

 

a)  stół utrząsarki. 
b)  przekrój noŜa krąŜkowego. 
c)  wykrojnik płytowy. 
d)  belkę dociskową. 

 

2.  Cięcie wykonuje się 

a)  piłą lub przekrojnikiem. 
b)  piłą lub frezem. 
c)  frezem lub przekrojnikiem. 
d)  przekrojnikiem lub noŜem krąŜkowym. 

 

3.  NoŜyce introligatorskie słuŜą do 

a)  okrawania opraw z 2 stron. 
b)  frezowania grzbietu. 
c)  okrawania wkładów z 3 stron. 
d)  przekrawania pojedynczych arkuszy.  

 

4.  Wykrawanie wykonuje się 

a)  noŜem krąŜkowym. 
b)  wykrojnikiem. 
c)  bobiniarką. 
d)  krajarką jednonoŜową. 

 

5.  Perforowanie wykonuje się w celu 

a)  uszlachetnienie wytworu papierniczego. 
b)  zmechacenia krawędzi. 
c)  wzmocnienia wytworu papierniczego. 
d)  osłabienia wytworu papierniczego.  

 

6.  Nadkrawanie wykonuje się w celu 

a)  ułatwienia złamywania papieru. 
b)  poprawienia jakości kompletowania. 
c)  ułatwienia złamywania tektury. 
d)  polepszenia otwieralności oprawy. 

 

7.  Wiertła do papieru wykonane są z  

a)  cynku. 
b)  miedzi. 
c)  rurki stalowej. 
d)  plastiku. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

8.  Po złamaniu arkusza otrzymuje się 

a)  składkę. 
b)  sygnaturę. 
c)  akcydens. 
d)  oprawę. 

 

9.  Złamywanie arkuszy wykonuje się na 

a)  zszywarce. 
b)  przegniatarce. 
c)  złamywarce. 
d)  perforówce. 

 
10. Złamywanie wstęgi odbywa się na złamywarkach 

a)  noŜowo-kasetowych. 
b)  kasetowych. 
c)  lejowych. 
d)  kombinowanych. 

 
11. W złamywaniu równoległym kaŜdy następny złam jest 

a)  harmonijkowy do poprzedniego. 
b)  równoległy do poprzedniego. 
c)  prostopadły do poprzedniego. 
d)  równoległy i prostopadły do poprzedniego. 

 
12. Składki podstawowe występują najczęściej w formacie 

a)  popularnym. 
b)  prostokątnym. 
c)  szerokim. 
d)  mieszanym. 

 
13. Celem kalibrowania jest 

a)  zwiększenie grubości wkładu. 
b)  zmniejszenie formatu wkładu. 
c)  zmniejszenie grubości wkładu. 
d)  zwiększenie formatu wkładu. 

 
14. Istotą prasowania składek w stosie jest 

a)  zwiększenie wysokości stosu. 
b)  zwiększenie szerokości stosu. 
c)  zmniejszenie wysokości stosu. 
d)  zmniejszenie szerokości stosu. 

 
15. Z 15 arkuszy formatu A2 otrzymamy 

a)  15 składek formatu A3. 
b)  22 składki formatu A3. 
c)  30 składek formatu A3. 
d)  45 składek formatu A3. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

16. Na schematach przedstawiono sposób złamywania równoległego 

 

a)  harmonijkowego. 
b)  obwolutowego. 
c)  obejmującego. 
d)  zwykłego. 

 
17. Na rysunku przedstawiono schemat krojenia na 

 

 

a)  krajarce trójnoŜowej. 
b)  noŜycach introligatorskich. 
c)  bobiniarce. 
d)  krajarce jednonoŜowej. 

 
18. W krajarkach jednonoŜowych stos papieru unieruchamia belka 

a)  oporowa. 
b)  grzbietowa. 
c)  dociskowa. 
d)  przednia. 

 
19. Na jakość krojenia na krajarce jednonoŜowej ma wpływ 

a)  dalsza obróbka papieru. 
b)  wyrównanie stosu arkuszy. 
c)  uszlachetnienie stosu arkuszy. 
d)  stopień zadrukowania arkuszy. 

 
20. Stół w krajarce jednonoŜowej jest wyposaŜony w listwę 

a)  przynoŜową. 
b)  nadnoŜową. 
c)  ruchomą. 
d)  podnoŜową. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 

 

Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Test 2 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wykonywanie 

introligatorskich operacji jednostkowych” 

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 5, 8, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  dwóch  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  dwóch  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. a, 6. c, 7. a, 8. b, 9. d, 10. d, 11. c,  
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. d, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować operację 
nadkrawania 

Określić zakres zastosowania operacji 
złamywania 

Ustalić symbol graficzny maszyn do 
złamywania 

PP 

Określić funkcje prasowania 

Dokonać analizy operacji złamywania 

PP 

RozróŜnić podstawowe maszyny 
złamujące 

Dobrać materiał do wykonania 
opakowania 

Dokonać analizy operacji krojenia  
na krajarce jednonoŜowej 

PP 

Rozpoznać ruch szablowego noŜa  
w krajarce jednonoŜowej 

10  Przedstawić operację złamywania 

11 

Określić zakres zastosowania krajarki 
jednonoŜowej 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

12 

Określić zagroŜenia występujące 
podczas regulacji maszyn  

13 

Rozpoznać zagroŜenia występujące 
podczas pracy przy maszynach 

14 

Określić bezpieczny sposób korzystania 
z maszyn i urządzeń 

15 

Określić zastosowanie wykrojników 
płytowych 

16 

Dokonać analizy budowy 
podstawowych mechanizmy krajarki 
jednonoŜowej 

PP 

17 

Określić zastosowanie wykrojników 
rotacyjnych 

18 

Określić zakres zastosowania krajarki 
jednonoŜowej 

19 

Dobrać odpowiedni sposób prasowania 
do określonego produktu lub 
półproduktu poligraficznego 

20 

Rozpoznać symbol graficzny 
wykrojników 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 

niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 
 
 
 

Powodzenia! 

 
 
 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Celem nadkrawania jest 

a)  ułatwienie złamywania tektury. 
b)  poprawienie jakości kompletowania. 
c)  polepszenie otwieralności oprawy. 
d)  ułatwienie złamywania papieru. 

 
2.  Złamywanie arkuszy stosuje się przy wykonywaniu 

a)  opakowań. 
b)  składek. 
c)  zakładek. 
d)  kalibrowania. 

 
3.  Na schemacie przedstawiono złamywanie arkusza w złamywarce 

 

a)  kasetowej. 
b)  lejowej. 
c)  kasetowo-noŜowej. 
d)  noŜowej.  

 

4.  Prasowanie składek wykonuje się w celu 

a)  zwiększenia wyglądu estetycznego składek. 
b)  wyparcia powietrza spomiędzy arkuszy. 
c)  ułatwienia przyklejenia oklejki. 
d)  zwiększenia objętości składek. 

 

5.  Operacja złamywania polega na zgięciu arkusza lub wstęgi pod kątem 

a)  180°. 
b)   90°. 
c)   60°. 
d)   45°. 

 

6.  Maszyny noŜowe, kasetowe i kasetowo-noŜowe to klasyfikacja maszyn 

a)  szyjących. 
b)  krojących. 
c)  złamujących. 
d)  liczących. 

 

7.  Opakowania wykonuje się najczęściej z 

a)  tektury falistej lub makulaturowej. 
b)  tektury falistej lub płótna introligatorskiego. 
c)  tektury makulaturowej lub płótna introligatorskiego. 
d)  z płótna introligatorskiego lub folii przezroczystej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

8.  Na schemacie przedstawiono operację krojenia na 

 

 

a)  noŜycach introligatorskich. 
b)  krajarce jednonoŜowej. 
c)  na krajarce trójnoŜowej. 
d)  krajalnicy rotacyjnej. 

 
9.  W krajarkach jednonoŜowych stosuje się specjalny ruch noŜa zwany 

a)  szablowym. 
b)  dociskowym. 
c)  skośnym. 
d)  bocznym. 

 

10. W składce 3-złamowej otrzymasz 

a)  2 kartki. 
b)  4 kartki. 
c)  6 kartek. 
d)  8 kartek. 

 

11. Do okrojenia jednego wkładu zastosujesz  

a)  krajarkę trójnoŜową. 
b)  bobiniarkę. 
c)  krajarkę jednonoŜową. 
d)  krajalnicę rotacyjną. 

 

12. Regulacja maszyny powinna odbywać się przy 

a)  włączonej maszynie. 
b)  wyłączonej maszynie. 
c)  włączonej z osłoną. 
d)  włączonej z zabezpieczeniem. 

 

13. Praca przy maszynie bez osłony moŜe spowodować 

a)  niewłaściwe wykonanie zadania. 
b)  wypadek przy pracy. 
c)  spięcie elektryczne. 
d)  awarię maszyny. 

 

14. Uruchomienie maszyny moŜe nastąpić 

a)  w kaŜdej chwili. 
b)  po zapoznaniu się z instrukcja obsługi i bhp. 
c)  bez zgody nauczyciela. 
d)  w obecności starszego kolegi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

15. Wykrojniki płytowe stosuje się do wykrawania 

a)  stosu arkuszy 
b)  małych nakładów. 
c)  bardzo duŜych nakładów. 
d)  pojedynczych arkuszy.  

 

16. Podstawowe mechanizmy w krajarce jednonoŜowej to napęd noŜa oraz 

a)  siodełka, belki dociskowej. 
b)  siodełka, odpychaczy. 
c)  wałków, siodełka. 
d)  siodełka, odpychaczy. 

 
 
17. Wykrojniki rotacyjne stosowane są do 

a)  małych nakładów 
b)  pojedynczych arkuszy 
c)  bardzo duŜych nakładów. 
d)  niewielkich stosów arkuszy. 

 
18. Krajarkę jednonoŜową stosuje się do 

a)  nadkrawania tektury. 
b)  wykrawania pojedynczych arkuszy. 
c)  przekrawania stosu arkuszy. 
d)  wyrównywania arkuszy w stosie. 

 
19. Kalibrowanie stosuje się do 

a)  rowkowania okładek. 
b)  przegniatania tektury lub papieru. 
c)  złamywania obwolutowego. 
d)  prasowania wkładów lub opraw. 

 
20. Na rysunku przedstawiono 

 

 

a)  przekrój noŜa krąŜkowego. 
b)  stół utrząsarki. 
c)  ruch szablowy noŜa. 
d)  wykrojnik płytowy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 

 

Wykonywanie introligatorskich operacji jednostkowych

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7.  LITERATURA 

 
1.  Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

3.  Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997 
4.  Jakucewicz S.: Materiały samoprzylepne, Wydawnictwo Ecco Papier, Warszawa 2004 
5.  Magdzik  S.:  Ćwiczenia  laboratoryjne  z  technologii  introligatorstwa  przemysłowego. 

Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1996 

6.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
7.  Pietruczuk  I.,  Godlewski  H.,  Jędrych  W.:  Technika  i  technologia  introligatorstwa 

przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985 

8.  Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenia ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2002 
 
Literatura metodyczna 
1.  Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 
2.  Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 

informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  centrum  Doskonalenia  Nauczycieli 
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997