background image

Scenariusz z lekcji fizyki w kl. III Gimnazjum  

Czas pracy- 1h 

 

 

TEMAT:

   Słońce, Księżyc, Loty kosmiczne 

 

CELE:  

 

Umiejętności kluczowe zdobywane podczas przygotowywania 

i prezentacji lekcji:  

 Planowania, organizowania i oceniania własnej nauki, przyjmowania za 

nią coraz większej odpowiedzialności; 

 Skutecznego  porozumiewania  się  w  różnych  sytuacjach,  prezentacja 

własnego  punktu  widzenia  i  uwzględniania  poglądów  innych  ludzi, 
poprawnego  posługiwania  się  językiem  ojczystym,  przygotowania  do 

publicznych wystąpień; 

 Efektywnego  współdziałania  w  zespole  i  pracy  w  grupie,  budowania 

więzi międzyludzkich, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji, 

skutecznego działania na gruncie zachowania obowiązujących norm; 

 Rozwiązywania problemów w twórczy sposób; 
 Poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych 

źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną; 

Umiejętności składowe: 

Umiejętność obserwowania i opisywania zjawisk fizycznych i astronomicznych; 

 Umiejętność posługiwania się metodami badawczymi typowymi dla fizyki 

i astronomii; 

 Opisywanie  zjawisk  fizycznych  i  rozwiązywanie  problemów  

astronomicznych  

background image

Umiejętności operacyjne: 
              Uczeń: 

 wie kiedy odbył się pierwszy lot  człowieka w Kosmos i kiedy  pierwszy 

człowiek lądował na  Księżycu, 

 wie co to są gwiazdy 

 wie, że nasza galaktyka to Droga  Mleczna, 
 potrafi objaśnić co to są czarne  dziury, pulsary, planetoidy, 
 zna działanie silnika rakietowego, 

 Zna podstawowe wiadomości o księżycu( czas obiegu wokół ziemi, fazy 

księżyca i ich następstwa) 

 
 

POMOCE:

  

        Zdobyte  przez  uczniów  informacje  na  zadany  temat,  plakaty  wykonane 
wcześniej  przez  każdą  z  grup,  rekwizyty,  notatki  dla  klasy  przygotowane  przez 

grupy na kartach  
 

SPOSÓB PROWADZENIA ZAJĘĆ:

 

 Scenki przygotowane przez uczniów  

 

PRZEBIEG LEKCJI: 

               Po  sprawdzeniu  obecności  i  krótkim  wprowadzeniu  do  tematu 
uczniowie podzieleni na trzy grupy prezentują swoje scenki:
 

 

I-wsza grupa: Słońce 

 

 II-ga grupa: Księżyc 

 

III-cia grupa: Loty kosmiczne 

 

             Każda  z  grup  przedstawia  zebrane  informacje  w  wybrany  przez  siebie 
sposób ( scenka, rozmowa, wywiad, dialog itp.) 
 Każdy  zespół  otrzymuje  punkty  przyznane  przez  inne  grupy  i  nauczycieli 

obserwujących  lekcję  (za  każdy  element  można  uzyskać  od  1  do  5  punktów) 
Oceniane są plakat , sposób przedstawienia informacji, nauczyciel prowadzący zajęcia 
przyznaje dodatkowo punkty za zawartą wiedzę i każdemu uczniowi maksymalnie 

background image

3  punkty    za  wkład  pracy  w  grupie(  na  podstawie  dołączonych  przez  grupę 
sprawozdań pracy i swoich obserwacji). Dodatkowo za przygotowanie notatki każda 
grupa  otrzymuje  2p.  a  za  nie  przygotowanie  notatki  -2p.  Oceny  uzyskane  przez 
grupy mogą być zróżnicowane, a uczeń, który nie brał udziału w pracy grupy, mimo 

uzyskanych przez zespół punktów otrzymuje ocenę niedostateczną. W razie potrzeby 
podsumowanie efektów pracy może odbyć się na początku następnej lekcji. 
     Każdy uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów. 

    Skala ocen: 

 

40- 35punktów – celujący 

 

34-30punktów – bardzo dobry 

 

29-24punkty – dobry 

 

23-18punktów – dostateczny 

 

17-10punktów – dopuszczający 

 

9-0punktów – niedostateczny 

 

Podsumowanie lekcji: 
W  podsumowaniu  nauczyciel  zwraca  uwagę  na  najważniejsze  informacje 
zaprezentowane  przez  poszczególne  grupy,  uczniowie  wyciągają  wnioski.  Potem 

nauczyciel  przedstawia  punktację  i  wystawia  oceny.  Następnie  prowadzi  krótką 
dyskusję,czy  ta  forma  pracy  odpowiada  uczniom  i  jak  oni  oceniają  zajęcia.  ( 
podsumowanie może mieć miejsce na początku następnych zajęć). 
 

Opracowała: Anna Ramotowska