background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Jolanta Świdzikowska 
 
 
 
 
 
 
 

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej 
621[01].Z2.01 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

 

Recenzenci: 

mgr inŜ. Alicja Kurlus 
mgr inŜ. Anna Pietraszko 

 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Rudziński 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z2.01. 
„Zakładanie  i  prowadzenie  szkółki  sadowniczej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu ogrodnik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

10 

5.1.  Części składowe i formy roślin sadowniczych 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Produkcja podkładek generatywnych i wegetatywnych 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.  Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4.  Ochrona szkółek przed chorobami i szkodnikami 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5.  Dokumentacja szkółkarska i kwalifikacja szkółek 

18 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 

5.6.  SprzedaŜ i przechowywanie materiału szkółkarskiego 

20 

5.6.1. Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−    

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

−−−−    

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−    

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−    

ć

wiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−    

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

−−−−    

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  dyskusji  dydaktycznej 
tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

621[01].Z2 

Produkcja sadownicza 

621[01].Z2.02 

Zakładanie i prowadzenie sadu 

621[01].Z2.03 

Zbiór i przechowywanie

 

owoców 

621[01].Z2.01 

Zakładanie i prowadzenie 

szkółki sadowniczej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−−−−    

charakteryzować warunki klimatyczne regionu oraz określać ich wpływ na wzrost, rozwój 
i plonowanie roślin, 

−−−−    

charakteryzować nawozy organiczne i mineralne oraz określać ich wpływ na właściwości 
gleby, wzrost i plonowanie roślin, 

−−−−    

charakteryzować  podstawowe  choroby  roślin,  szkodniki  i chwasty  oraz  stosować  metody 
ich zwalczania, 

−−−−    

rozpoznawać oraz scharakteryzować gatunki drzew i krzewów, 

−−−−    

czytać mapy glebowo-rolnicze, 

−−−−    

wyjaśniać, na czym polega zjawisko „zmęczenia gleby”, 

−−−−    

określać sposoby przeciwdziałania zjawisku zmęczenia gleby 

−−−−    

określać przydatność róŜnych podłoŜy do określonych upraw, 

−−−−    

dobrać sposób i środki transportu produktów ogrodniczych, 

−−−−    

przygotowywać do pracy i obsłuŜyć maszyny oraz urządzenia do produkcji ogrodniczej, 

−−−−    

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
oraz ochrony środowiska, 

−−−−    

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować podkładki dla jabłoni, grusz, śliw, brzoskwiń, wiśni, czereśni, 
–  określić zasady kwalifikacji materiału szkółkarskiego, 
–  rozpoznać podstawowe gatunki podkładek dla roślin sadowniczych, 
–  scharakteryzować budowę drzewka owocowego, 
–  wyjaśnić pojęcia: podkładka, zraz, oczko, okulant, wstawka skarlająca, 
–  przyporządkować  podkładki  do  określonych  grup  według  gatunku  i  siły  wzrostu  drzew 

i krzewów, 

–  scharakteryzować proces produkcji podkładek generatywnych, 
–  wykonać stratyfikację i siew nasion podkładek, 
–  określić zasady zakładania i eksploatacji mateczników podkładek wegetatywnych, 
–  scharakteryzować metody uszlachetniania drzew owocowych, 
–  przygotować zrazy do szczepienia i okulizacji, 
–  wykonać okulizację z zastosowaniem określonej metody, 
–  przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne podkładek i sadzonek w szkółce, 
–  załoŜyć szkółkę drzew i krzewów owocowych, 
–  scharakteryzować  metody  produkcji  agrestu,  porzeczek,  malin,  truskawek,  winorośli, 

jeŜyn, 

–  określić termin i sposób wykopywania materiału szkółkarskiego, 
–  wykopać i wykonać sortowanie materiału szkółkarskiego zgodnie z normami, 
–  dobrać sposób przechowywania oraz przygotowania materiału szkółkarskiego do sprzedaŜy, 
–  rozpoznać choroby i szkodniki szkółek owocowych oraz określić sposób ich zwalczania, 
–  wypełnić dokumentację szkółkarską. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………….………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

Produkcja sadownicza 621[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

 

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej 
621[01].Z2.01 

Temat: Produkcja podkładek generatywnych. 

Cel ogólny: nabycie umiejętności określania zasad produkcji podkładek generatywnych. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 
–  
scharakteryzować podkładki dla jabłoni, grusz, śliw, brzoskwiń, wiśni, czereśni, 
–  rozpoznać podstawowe gatunki podkładek dla roślin sadowniczych, 
–  wyjaśnić pojęcia: podkładka, zraz, oczko, okulant, wstawka skarlająca, 
–  przyporządkować  podkładki  do  określonych  grup  według  gatunku  i  siły  wzrostu  drzew 

i krzewów, 

–  scharakteryzować proces produkcji podkładek generatywnych, 
–  wykonać stratyfikację i siew nasion podkładek, 
–  scharakteryzować metody produkcji podkładek drzew i krzewów owocowych. 
 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenia. 

 
Środki dydaktyczne

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

owoce ałyczy, 

− 

rośliny mateczne podkładek wegetatywnych 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

magnetowid, telewizor. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

− 

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

 

Zadanie dla ucznia

Pozyskaj  nasiona    z  owoców  ałyczy  do  produkcji  podkładek  generatywnych.  Podczas 

zajęć stosuj zasady bezpiecznej pracy. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje: 
Pytania prowadzące: 
1.  Jak rozmnaŜa się podkładki roślin sadowniczych? 
2.  Z czego otrzymuje się podkładki generatywne? 
3.  Jakimi właściwościami musi się odznaczać roślina uŜyta na podkładkę? 
4.  Na czym polega proces stratyfikacji? 
5.  Jakie są zalety podkładek generatywnych? 
6.  Jakie są najlepsze podkładki dla wskazanych drzew i krzewów owocowych? 
Faza II. Planowanie: 
1.  Jakich  owoców  naleŜy  uŜyć  by  pozyskać  wysokiej  jakości  nasiona  na  podkładkę 

generatywną ? 

2.  Jak i skąd pozyskuje się nasiona? 
Faza III. Ustalenie: 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  proponują  jakie  czynności  naleŜy  wykonać  realizując 

zadanie. 

2.  Uczniowie ustalają wykaz niezbędnych do realizacji zadania narzędzi i materiałów. 
3.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  dobranych  materiałów  oraz  wykaz 

planowanych czynności. 

Faza IV. Wykonanie: 
1.  Uczniowie przygotowują stanowiska pracy. 
2.  Uczniowie dobierają materiały i narzędzia. 
3.  Uczniowie pozyskują nasiona ałyczy. 
Faza V. Sprawdzanie: 
1.  Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych 

ć

wiczeń. 

Faza VI. Analiza końcowa: 
1.  Uczniowie  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadań  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel 

powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 
Ewaluacja osiągnięć ucznia 

Nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnej  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywanego ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

……………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

 

 

 

 

Produkcja sadownicza 621[01].Z2 

Jednostka modułowa

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej

621[01].Z2.01

 

Temat: Ochrona szkółek przed chorobami i szkodnikami. 

Cel  ogólny:  nabycie  umiejętności  rozpoznania  chorób  i  szkodników  występujących 

w szkółkach drzewek owocowych. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 
–  
rozpoznać choroby i szkodniki szkółek owocowych, 
–  określić sposób zwalczania chorób i szkodników, 
–  przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne podkładek i sadzonek w szkółce. 
 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

burza mózgów, 

− 

ć

wiczenia. 

 
Środki dydaktyczne
–  poradnik dla ucznia, 
 

Występowanie 

choroby 

Objawy 

Czynnik 

chorobotwórczy 

Ś

rodki ochrony 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkodnik 

Rodzaj uszkodzeń 

 

Ś

rodki ochrony 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

–  wzory tabel, 
–  atlasy chorób i szkodników roślin sadowniczych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

 

–  Program Ochrony Roślin Sadowniczych, 
–  okazy naturalne uszkodzonych roślin, 
–  film dydaktyczny przedstawiający uszkodzenia roślin wywołane przez szkodniki 

i choroby, 

–  magnetowid, telewizor, 
–  rzutnik multimedialny. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów

− 

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Uczestnicy: uczniowie klasy I zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
4.  Wprowadzenie do tematu. 

–  nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ochrony  szkółek  przed 

chorobami  i  szkodnikami.  Nauczyciel  omawia  film  oraz  przypomina  przebieg 
wycieczki. Po wykładzie nauczyciel zadaje pytanie: Jakie są objawy uszkodzeń roślin 
przez patogeny  i szkodniki i w jaki sposób im zapobiegać? 

–  „Burza mózgów” – uczniowie udzielają róŜnych odpowiedzi, wszystkie są zapisane 

na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi. 

5.  Realizacja ćwiczeń 

Praca w grupach 3-4-osobowych: 
– 

nauczyciel objaśnia cel ćwiczeń, ich zakres i sposób wykonania, 

– 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

– 

uczniowie  oglądają  zmiany  jakie  powstały  na  organach  roślin  w  wyniku  choroby 

lub Ŝerowania szkodników, 

– 

uczniowie dyskutują podczas rozpoznawania uszkodzeń wykorzystując atlas chorób 

i szkodników roślin sadowniczych, Program Ochrony Roślin Sadowniczych, 

– 

uczniowie uzasadniają swoje rozpoznanie, 

– 

rysują tabelę i uzupełniają ją . 

Nauczyciel obserwuje prace uczniów, udziela rad i wskazówek: 
– 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie? 

– 

czy zachowują zasady bhp? 

6.  Podsumowanie zajęć: 

– 

uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane zadanie przez swoja grupę, 

– 

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat uzupełnienia tabeli, 

– 

nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

7.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

Nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnej  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywanego ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Części składowe i formy roślin sadowniczych 

 
5.1.1  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj cięcie na koronkę. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 

ć

wiczenia, dobrać narzędzia, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  przygotować narzędzia, 
3)  określić wysokość pnia, 
4)  ustalić miejsce cięcia, 
5)  wykonać cięcie, 
6)  zabezpieczyć rany po cięciu fungicydem, 
7)  omówić wynik ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  pokaz, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  sekatory, 
–  okulanty jabłoni, 
–  Funaben 03 PA, 
–  pędzel. 
 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj części składowe wskazanych przez nauczyciela roślin sadowniczych. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 

ć

wiczenia, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  określić części krzewów owocowych, 
3)  wskazać określone części, 
4)  określić części wskazanego drzewa owocowego, 
5)  wskazać i wymienić części drzewa owocowego, 
6)  sformułować wnioski, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  rośliny truskawek, 
–  krzewy porzeczki, 
–  winorośl, 
–  drzewo owocowe (jabłoń, grusza). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

5.2.  Produkcja podkładek generatywnych i wegetatywnych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Pozyskaj nasiona z owoców ałyczy. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania 

ć

wiczenia, dobrać narzędzia i materiały, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zgromadzić materiał, narzędzia i przybory do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić zasady zbioru i wydobywania nasion, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  zebrać owoce, 
6)  rozdrobnić owoce, 
7)  wypłukać nasiona, 
8)  oczyścić nasiona, 
9)  wysuszyć nasiona, 
10) ocenić czystość nasion, 
11) dokonać analizy ćwiczenia, 
12) uzasadnić wykonane czynności

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  owoce ałyczy, 
–  sita, 
–  wiadra, 
–  woda, 
–  rękawice gumowe,  
–  poradnik dla ucznia, 
–  filmy dydaktyczne, 
–  magnetowid, telewizor, 
–  rzutnik multimedialny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

 

Ćwiczenie 2 

RozmnóŜ porzeczkę poprzez sadzonki zdrewniałe. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dobór  narzędzi 

i materiałów, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  pobrać pędy z matecznika, 
4)  wykonać sadzonki, przycinając odpowiednio górną i dolną część, 
5)  wybrać miejsce do sadzenia (małe poletko), 
6)  posadzić sadzonki pamiętając o głębokości sadzenia, 
7)  przygotować posadzone sadzonki do zimowania przysypując wystające pąki, 
8)  część sadzonek powiązać w pęczki po 50szt., 
9)  wybrać miejsce pod dołownik, 
10) wykopać bruzdę w miejscu przeznaczonym na dołowanie sadzonek, 
11) postawić pierwszy rząd pęczków obok siebie pod kątem 45° zwracając uwagą na kierunek 

ułoŜenia sadzonek (cięcie skośne do góry), 

12) przesypać warstwę sadzonek ziemią, 
13) ustawiać następne warstwy, kaŜdą przesypując piaskiem, 
14) wystające końcówki zasypać cienko ziemią, 
15) uzasadnić wykonane czynności podczas ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  krzewy porzeczek, 
–  filmy dydaktyczne, 
–  narzędzia ogrodnicze (sekator, miara, noŜe, skrzynki), 
–  piasek, woda, folia, 
–  magnetowid, telewizor, 
–  rzutnik multimedialny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

 

5.3.  Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj szkółkę drzew lub krzewów owocowych na powierzchni 5 ha. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  ćwiczenie do samodzielnego wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  określić  typ  gleby  na  podstawie  mapy  glebowo  rolniczej  lub  wykonanej  wcześniej 

odkrywki glebowej, 

4)  zaproponować przedplony dla zakładanej szkółki, 
5)  dobrać gatunki drzew lub krzewów owocowych do produkcji szkółkarskiej, 
6)  określić ich czas uprawy w szkółce, 
7)  określić czas okresu przejściowego do następnego cyklu uprawy, 
8)  wyznaczyć wielkość poszczególnych kwater, 
9)  przedstawić szkic zaprojektowanej szkółki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  projekt, 
–  dyskusja, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poglądowa mapa gleb Polski, 
–  mapa glebowo-rolnicza gminy, 
–  odkrywka glebowa, 
–  opis gleby, 
–  przybory do pisania i kreślenia. 
 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź okulizację jabłoni metodą „na przystawkę”. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dobór  narzędzi 

i materiałów, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  pobrać zrazy z mateczników, 
3)  przygotować zrazy i zabezpieczyć je, 
4)  przygotować podkładkę wykonując podkrzesywanie i oczyszczając miejsce okulizacji, 
5)  określić czynności podczas wykonywania tego zabiegu, 
6)  wykonać okulizację, 
7)  związać załoŜone oczko folią, 
8)  zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  drzewa mateczne, 
–  podkładki, 
–  sekator, 
–  wiadro, 
–  woda, 
–  okulizak, 
–  folia, 
–  tablice z modelami szczepień. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

 

5.4.  Ochrona szkółek przed chorobami i szkodnikami 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj choroby na wskazanych przez nauczyciela uszkodzonych drzewkach jabłoni. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór materiałów, 
–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii pracy, 
3)  przeczytać materiał nauczania, 
4)  dokładnie obejrzeć zmiany na organach roślin, 
5)  rozpoznać objawy uszkodzeń, 
6)  przygotować tabelę według wzoru: 
 

Występowanie 

choroby 

Objawy 

Czynnik 

chorobotwórczy 

Ś

rodki ochrony 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
7)  uzupełnić tabelę, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  organy roślin z objawami uszkodzeń, 
–  przybory do pisania i kreślenia, 
–  wzór tabeli, 
–  atlas chorób i szkodników roślin sadowniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj szkodniki występujące w szkółce krzewów owocowych. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment materiału nauczania zawarty w poradniku dla ucznia, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór materiałów, 
–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
3)  dokładnie obejrzeć zmiany na częściach uszkodzonych roślin, 
4)  rozpoznać objawy uszkodzeń, 
5)  rozpoznać szkodniki, 
6)  przygotować tabelę według wzoru: 
 

Szkodnik 

Rodzaj uszkodzeń 

Ś

rodki ochrony 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
7)  uzupełnić tabelę, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenie. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  wzór tabeli, 
–  części roślin ze szkodnikami lub śladami ich Ŝerowania, 
–  przybory do pisania i kreślenia, 
–  program ochrony sadów, 
–  atlasy chorób i szkodników roślin sadowniczych, 
–  okazy naturalne uszkodzonych roślin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

5.5.  Dokumentacja szkółkarska i kwalifikacje szkółek 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj wskazaną przez nauczyciela szkółkę i mateczniki do kwalifikacji. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dobór  narzędzi 

i materiałów, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  przygotować dokumenty szkółkarskie, 
3)  oznaczyć etykietami kwatery i rzędy, 
4)  wykonać odchwaszczanie, 
5)  z plantacji matecznych usunąć rośliny chore, zamieszane lub o nietypowym wyglądzie, 
6)  wyjaśnić wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  dokumenty szkółkarskie, 
–  etykiety, 
–  narzędzia ogrodnicze. 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy części składowych ksiąŜek szkółkarskich. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dobór  odpowiednich 

materiałów, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zgromadzić materiały i przybory do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapisać nazwy składników tworzących poszczególne ksiąŜki szkółkarskie, 
4)  zapisać nazwy dokumentów szkółkarskich, 
5)  scharakteryzować  poszczególne  dokumenty  wchodzące  w  skład  dokumentacji 

szkółkarskiej, 

6)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  dokumentacja szkółkarska, 
–  rzutnik pisma, 
–  foliogramy, 
–  rzutnik multimedialny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 

5.6. 

SprzedaŜ i przechowywanie materiału szkółkarskiego 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź (zorganizuj) wykopywanie i sortowanie materiału szkółkarskiego. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dobór  odpowiednich 

narzędzi i materiałów, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przygotować narzędzia, materiały i odpowiednie środki chemiczne, 
5)  przeprowadzić defoliację, 
6)  umieścić na drzewkach etykiety, 
7)  wykopać drzewka, 
8)  posortować materiał szkółkarski zgodnie z zasadami, 
9)  powiązać po 10 szt., 
10) omówić wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  narzędzia ogrodnicze (wyorywacz, łopata), 
–  środki chemiczne do defoliacji, 
–  etykiety, 
–  sznurek, 
–  nóŜ. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj drzewka do transportu. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  określony 

fragment rozdziału, 

–  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  ćwiczenia,  sposób  wykonania  i  warunki 

bezpieczeństwa pracy, 

–  podczas  realizacji  ćwiczenia  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  dobór  odpowiednich 

narzędzi i materiałów, 

–  ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przygotować materiał chroniący drzewka przed złamaniem i utratą wilgotności, 
5)  przygotować baloty, 
6)  zapakować drzewka po 10 pęczków, chroniąc je przed złamaniem i utratą wilgotności, 
7)  obłoŜyć balot trzciną lub słomą i obwiązać drutem, 
8)  opakować balot zgodnie z przepisami transportowymi, 
9)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 
–  ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  poradnik dla ucznia, 
–  drzewka, 
–  narzędzia ogrodnicze (wyorywacz, łopata), 
–  środki chemiczne do defoliacji, 
–  etykiety, 
–  sznurek, 
–  nóŜ, 
–  mokry mech, torf lub trociny; trzcina, słoma, 
–  sznurek, drut, 
–  papier lub worki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 

  

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zakładanie  i  prowadzenie 
szkółki sadowniczej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 15, 16, 17, 18, 20 są poziomu podstawowego, 
–  zadania 8, 9, 12, 13, 14, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. 7. d, 8. c, 9. d, 10. b, 11. d, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. b, 20. a 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić temperaturę przechowywania nasion do 
produkcji podkładek generatywnych. 

Określić termin wykonywania okulizacji. 

Wskazać sposób cięcia sadzonki zdrewniałej. 

P  

Dobrać podkładkę dla gruszy. 

Rozpoznać rodzaj szczepienia. 

Dobrać podkładki dla drzew o określonej sile wzrostu  

Określić wysokość drzew półpiennych. 

Scharakteryzować szkodliwość powodowaną przez 
przędziorka chmielowca. 

PP 

Scharakteryzować chorobę kwarantannową. 

PP 

10  Zdefiniować pojęcie defoliacji. 

11  Określić izolację przestrzenną przy zakładaniu 

matecznika truskawek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

 

12  Zidentyfikować chorobę. 

PP 

13  Zidentyfikować rodzaj dokumentacji szkółkarskiej. 

PP 

14  Ustalić wilgotność w chłodni do przechowywania 

materiału szkółkarskiego. 

PP 

15  Dokonać klasyfikacji roślin sadowniczych. 

16  Wskazać podkładkę wymagającą nawadniania. 

17  Dobrać podkładkę dla piennej formy agrestu. 

18  Zdefiniować pojęcie „łoza”. 

19  Ustalić najlepszy sposób rozmnaŜania podkładki 

Common Mussel. 

PP 

20  Określić długość wstawki skamlającej. 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Nasiona do produkcji podkładek generatywnych przechowuje się w temperaturze 
a)  1-3°C. 
b)  –2-0°C. 
c)  10°C. 
d)  5-8°C. 
 

2.  Okulizację na przystawkę wykonuje się 

a)  tylko w okresie wiosennym. 
b)  tylko dla śliw. 
c)  w okresie letnim i wiosennym. 
d)  tylko w okresie czynnej miazgi. 
 

3.  Sadzonki zdrewniałe uzyskuje się tnąc 

a)

 

dolną część pod kątem 45°, a górną nad oczkiem pod kątem 90°. 

b)  dolną część pod kątem 90°, a górną nad oczkiem pod kątem 45°. 
c)  dolną część pod kątem 45°, a górną nad oczkiem pod kątem 45°. 
d)  dolną część pod kątem 90°, a górną nad oczkiem pod kątem 90°. 
 

4.  Podkładką wegetatywną dla gruszy jest 

a)

 

brompton. 

b)  pigwa. 
c)  antypka. 
e)  grusza kaukaska. 
 

5.  Na rysunku przedstawiono 
 

 

 
 
 
 
 
 

a)  szczepienie na przystawkę boczną. 
b)  szczepienie w klin. 
c)  szczepienie przez stosowanie. 
d)  okulizacje w literę T. 

 

6.  Podkładką słaborosnącą jabłoni jest 

a)  M 106. 
b)  M 26. 
c)  P 14 
d)  M 9. 
 

7.  Wysokość pnia drzewek półpiennych wynosi 

a)  30-60 cm. 
b)  100 cm. 
c)  150 cm. 
d)  60-90 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 

8.  Przędziorek chmielowiec 

a)  tworzy gołoŜery na liściach. 
b)  minuje liście. 
c)  wysysa soki z liści. 
d)  uszkadza korę drzew. 
 

9.  Chorobą kwarantannową jest 

a)  parch jabłoni. 
b)  rak drzew. 
c)  mączniak jabłoni. 
d)  zaraza ogniowa. 
 

Defoliacja to 

a)  rozmnaŜanie roślin z nasion. 
b)  pozbawienie roślin liści. 
c)  suszenie nasion. 
d)  przycinanie pędów roślin. 
 

10. Izolacja przestrzenna matecznika truskawek powinna wynosić 

a)  5 m. 
b)  50 m. 
c)  100 m. 
d)  500 m. 
 

12. Rysunek przedstawia 

 

a)  srebrzystość liści. 
b)  szarą pleśń truskawki. 
c)  dziurkowatość liści. 
d)  białą plamistość liści truskawek. 
 

13. Przez kilka lat prowadzi się 

a)  ksiąŜkę szkółkarską drzew owocowych. 
b)  ksiąŜkę szkółkarską mateczników. 
c)  ksiąŜkę szkółkarską podkładek generatywnych. 
d)  ksiąŜkę szkółkarską krzewów owocowych. 
 

14. Wilgotność względna w chłodni do przechowywania materiału szkółkarskiego powinna 

wynosić: 
a)  90%. 
b)  85%. 
c)  95%. 
d)  70%. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

 

15. Aktynidia to 

a)  pnącze. 
b)  krzewinka. 
c)  bylina. 
d)  drzewo owocowe. 
 

16. Nawadniania wymaga podkładka 

a)  grusza kaukaska. 
b)  czereśnia ptasia. 
c)  M9. 
d)  MM 106. 
 

17. Pienną formę agrestu otrzymuje się w wyniku szczepienia odmian uprawnych na 

a)  porzeczce czerwonej. 
b)  pigwie. 
c)  porzeczce czarnej. 
d)  porzeczce złotej. 
 

18. Łoza to 

a)  choroba drzew owocowych. 
b)  pęd zeszłoroczny winorośli. 
c)  szkodnik truskawek. 
d)  pęd tegoroczny porzeczki. 
 

19. Podkładka Common Mussel dobrze rozmnaŜa się z 

a)  odkładów poziomych. 
b)  sadzonek. 
c)  odkładów pionowych. 
d)  nasion. 
 

20. Długość wstawki skarlającej powinna wynosić 

a)  25-30 cm. 
b)  50 cm. 
c)  40-50 cm. 
d)  5-10 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

 

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Zakładanie  i  prowadzenie 
szkółki sadowniczej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 15, 16, 17, 18, 20 są poziomu podstawowego, 
–  zadania 9, 11,12, 13, 14, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. c, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. c, 20. c 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać róŜnice między podkładka generatywną, 
a wegetatywną. 

Określić termin wykonywania okulizacji dla 
czereśni. 

Określić grubość dla najbardziej wartościowej  
sadzonki korzeniowej. 

P  

Dobrać podkładkę dla czereśni na słabszych 
glebach. 

Rozpoznać rodzaj szczepienia. 

Dobrać podkładkę do określonego typu drzewa. 

Określić wysokość drzew niskopiennych. 

Wskazać miejsce Ŝerowania zwójki koróweczki. 

Scharakteryzować szkodniki kwarantannowe. 

PP 

10  Zdefiniować pojęcie stratyfikacji. 

11  Scharakteryzować pojęcie „kultury tkankowe”. 

PP 

12  Zidentyfikować rodzaj szkodnika. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

 

13  Zidentyfikować rodzaje dokumentacji 

szkółkarskiej. 

PP 

14  Scharakteryzować organy wydające akty prawne. 

PP 

15  Sklasyfikować rośliny sadownicze. 

16  Określić zalety podkładek generatywnych. 

17  Dobrać podkładkę dla określonego gatunku drzewa. 

18  Zdefiniować pojęcie „balot”. 

19  Scharakteryzować sposób rozmnaŜania malin. 

PP 

20  Określić temperaturę przechowywania sadzonek 

frigo w chłodni. 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Podkładki generatywne pozyskuje się z 
a)  odkładów poziomych. 
b)  sadzonek zielnych. 
c)  nasion. 
d)  odkładów pionowych. 
 

2.  Najwłaściwszym okresem okulizacji dla czereśni jest 

a)  druga dekada maja. 
b)  wrzesień. 
c)  trzecia dekada lipca. 
d)  pierwsza dekada czerwca. 
 

3.  Najbardziej wartościowe sadzonki korzeniowe  dla śliw lub wiśni pobiera się z korzeni  

o grubości 
a)

 

4-5 cm 

b)  1-2 cm. 
c)  8-10 cm. 
d)  0,3-0,5 cm. 
 

4.  Najlepszą podkładką dla czereśni na słabszych glebach jest 

a)  siewka ałyczy. 
b)  Gisela 5. 
c)  siewka węgierki Wangenheima. 
d)  siewka wiśni Antypki. 
 

5.  Na rysunku przedstawiono 

 

 
 
 
 
 
 

a)  szczepienie w szparę boczną. 
b)  szczepienie w klin. 
c)  szczepienie przez stosowanie. 
d)  okulizacje w literę T. 
 

6.  Podkładką półkarłową dla jabłoni jest 

a)  M 106. 
b)  M 26. 
c)  P14 
d)  M 9. 
 

7.  Wysokość pnia drzewek niskopiennych wynosi 

a)  60-90 cm. 
b)  do 30 cm. 
c)  10-20 cm. 
d)  30-60 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

8.  Zwójki koróweczki atakują 

a)  pień i konary drzew. 
b)  liście drzew. 
c)  korzenie krzewów owocowych. 
d)  liście krzewów owocowych. 
 

9.  Szkodnikiem kwarantannowym roślin sadowniczych jest 

a)  mszyca śliwowo-chmielowa. 
b)  tarcznik niszczyciel. 
c)  mączniak prawdziwy. 
d)  bawełnica korówka. 
 

10. Okres dojrzewania posprzętnego następuje podczas 

a)  stratyfikacji. 
b)  kwitnienia. 
c)  defoliacji. 
d)  kwalifikacji. 
 

11. RozmnaŜanie przez kultury tkankowe polega na 

a)  pozyskiwaniu sadzonek z pędów jednorocznych. 
b)  otrzymywaniu całych roślin z fragmentów tkanek. 
c)  wysadzaniu roślin matecznych do gruntu. 
d)  podziale korzeni. 
 

12. Rysunek przedstawia 

 

 

a)  mączniaka prawdziwego truskawek. 
b)  raka bakteryjnego. 
c)  mszycę śliwowo-chmielową. 
d)  białą plamistość liści truskawek. 
 

13. Przez kilka lat prowadzi się 

a)  ksiąŜkę szkółkarską drzew owocowych. 
b)  ksiąŜkę szkółkarską zraźnikow. 
c)  ksiąŜkę szkółkarską podkładek wegetatywnych. 
d)  ksiąŜkę szkółkarską krzewów owocowych. 
 

14. Do corocznego zgłaszania szkółek do kwalifikacji zobowiązuje rozporządzenie wydane 

przez 
a)  Ministra Rolnictwa. 
b)  Związek Sadowników. 
c)  Stowarzyszenie Producentów Wysokiej Jakości Materiału Szkółkarskiego. 
d)  Polską Izbę Nasienną. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

 

15. Cytrynnik to 

a)  pnącze. 
b)  krzewinka. 
c)  bylina. 
d)  drzewo owocowe. 
 

16. Największą zaletą podkładek generatywnych jest 

a)  wyrównany wzrost. 
b)  silny system korzeniowy. 
c)  dobre zrastanie się z odmianą szlachetną. 
d)  dobra jakość owoców. 
 

17. Siewka ałyczy to podkładka dla 

a)  jabłoni. 
b)  grusz. 
c)  śliw. 
d)  czereśni. 
 

18. Baloty to 

a)  młode okulanty. 
b)  materiał szkółkarski wraz z opakowaniem. 
c)  szkodniki roślin. 
d)  pędy jednoroczne. 
 

19. Maliny rozmnaŜa się z 

a)  odkładów poziomych. 
b)  sadzonek zielnych. 
c)  odrostów korzeniowych. 
d)  sadzonek zdrewniałych. 
 

20. Sadzonki frigo przechowuje się w chłodni, w temperaturze 

a)  –2°C do – 5°C. 
b) 

6°C. 

c)  –2°C. 
d)  –1°C. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

 

7. LITERATURA 

 
1.  Choroby roślin w uprawach ogrodniczych. SGGW, Warszawa 2003 
2.  Gensler  A.,  Łukasiewicz  G.,Świderska  M.:  Produkcja  ogrodnicza.  FORMAT-AB, 

Warszawa 1999 

3.  Gładych J.: Sadownictwo i szkółkarstwo – ćwiczenia. Hortpress, Warszawa 1999 
4.  Klimek G.: Sadownictwo. WSiP, Warszawa, 1997 
5.  McHoy P.: Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa. DELTA W-Z, Warszawa 2002 
6.  Miki A. (red.): Sadownictwo. Hortpress, Warszawa 1997 
7.  Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok. Firma Księgarska J. Olesiejuk, 2004 
8.  Pesty J.P.: Cięcie roślin ogrodniczych. Wiedza i śycie, Warszawa 2002 
9.  Rejman  A.,  Ścibisz  K,  Czarnecki  B.:  Szkółkarstwo  roślin  sadowniczych.  PWRiL, 

Warszawa 2002 

10. www.rgabrysz.konin.lm.pl 
11. www.szkolkarstwo.pl/ 
12. www.ogrody.cvd.pl/ 
13. www.sadownictwo.net 
14. www.ho.haslo.pl 
 
Czasopisma: 

− 

Szkółkarstwo 

− 

Dom i ogród 

− 

Ogrody 

− 

Działkowiec 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  Nauczycielski  system  oceniania.  (ABC  nauczyciela  szkoły 

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999 

2.  Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

3.  Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003 
4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

5.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 2002