background image

SCENARIUSZ  LEKCJI  MATEMATYKI  W  I  KLASIE  

GIMNAZJUM 

 

 

TEMAT: 
 
INTERPRETACJA WNIOSKÓW  Z ZBIERANIE DANYCH 
 
CZAS TRWANIA LEKCJI: 
45minut 
 
UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE: 

  Uczenie się-rozwiązywanie problemów, wykorzystywanie w 

praktyce zdobytej wiedzy 

  Poszukiwanie- poszukiwanie porządkowanie i przetwarzanie 

informacji 

  Komunikowanie się- współdziałanie doskonalenie pracy w zespole 

CELE: 
Uczeń: 

  Potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać z różnych źródeł 

informacji 

  Potrafi zinterpretować zebrane dane 
  Doskonali umiejętność liczenia średniej arytmetycznej 
  Potrafi interpretować średnie wielkości danej populacji 

 
 ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 
Tabele do zestawienia danych (zał.1), wyciąg z fragmentu rocznika 
statystycznego, identyfikatory 
 
METODY PRACY: 
Planowanie działań(przy omawianiu pracy domowej), metoda tekstu 
przewodniego 
 
FORMY PRACY: 
Praca z całą klasą, praca w grupach, praca indywidualna. 
 
POPRZEDNI TEMAT: 
Zbieranie i przedstawianie danych. 
 
PRACA DOMOWA Z POPRZEDNIEJ LEKCJI: 
Praca mająca na celu zebranie, przez  uczniów,  informacji o tym: 

1.  Ile ważą poszczególni uczniowie w klasie? 
2.  Jaki jest wzrost poszczególnych uczniów? 
3.  Ile czasu zajmuje uczniowi dotarcie do szkoły? 
4.  Jaki jest miesiąc jego urodzenia? 
5.  Ile czasu spędza w domu na nauce? 

Zadanie ma na celu sprawdzenie umiejętności zbierania danych i jednocześnie 
dane te będą wykorzystane podczas następnych zajęć. Wykonanie projektu tabel 
zestawiających zebrane dane. 

background image

 
 

PRZEBIEG LEKCJI: 

 
 

CZYNNOŚCI 

NAUCZYCIELA 

METODY 

FORMY 

UWAGI 

 
 
Na początku lekcji nauczyciel 
sprawdza obecność a następnie 
sprawdza zadanie domowe. 
Podczas porównywania 
wyników zebranych danych 
przez indywidualnego ucznia 
nauczyciel zwraca uwagę na 
podobieństwa i różnice między 
pojedynczymi uczniami. 
 
 
 
 
Następnie nauczyciel dzieli 
uczniów na 5-, 6-osobowe 
grupy i poleca im wykonać 
zestawienie danych w 
zaprojektowanych wcześniej 
tabelach(przykład takiej tabeli 
zał.1) a następnie prosi o 
przygotowanie informacji 
- ile średnio mierzy i waży 
uczeń w danej grupie,  
-ile średnio idzie do szkoły, 
-ile czasu spędza na nauce, 
-w, jakich miesiącach urodzili 
się uczniowie w klasie 
 
 
Potem nauczyciel prosi 
poszczególne grupy o 
przedstawienie efektów swojej 
pracy, ze wskazaniem uczniów, 
którzy spełniają te warunki 
 
 
 
 
następnie nauczyciel proponuje 
wybranie przedstawicieli 
danych grup do „GRUPY 
BADAŃ 
STATYSTYCZNYCH”, która 
zajmie się tworzeniem 
wizerunku przeciętnego ucznia 
klasy  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Praca z całą 
klasą, praca 
indywidualna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Praca w 
grupach 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Praca w 
grupach 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

Uczniowie sami powinni 
zaproponować zastosowanie 
średniej arytmetycznej do 
wyznaczenia średniej wagi 
wzrostu itd. Problemem może 
być zinterpretowanie 
„przeciętnego miesiąca 
urodzenia”. Jeśli uczniowie 
nie znajdą pomysłu 
nauczyciel podpowiada, że 
najbardziej trafne jest 
określenie „jak miesiąc 
powtarza się najczęściej 
 
 
Nauczyciel zwraca uwagę na 
liczbę uczniów pasujących do 
takiego wizerunku  
 
 
 
 
 
 
Można zaproponować w tej 
grupie wybór szefa, 
rzecznika, czy sekretarza. 
Można również przypiąć tym 
uczniom przygotowane 
wcześniej plakietki (zał.2) 
 

background image

 
 
 
 
W tym czasie resztę klasy 
nauczyciel może zapoznać z 
wyciągiem z rocznika 
statystycznego, (zał.3) 
 
 
 
 
nauczyciel prosi jednego z 
uczniów np. „rzecznika” o 
przedstawienie efektów pracy  a 
następnie wybiera spośród 
uczniów tego, który spełnia ten 
wizerunek 
 
 
jako pracę domową można 
zadać  policzenie średnio 
spędzanego czasu przed 
komputerem w ciągu dnia 
 
 

 
 

Metoda tekstu 
przewodniego 

 
 
 
 
Praca z całą 
klasą 
 
 
 
 
 
 
 
Praca 
indywidualna 

 
 
 
 
 
Nauczyciel musi 
jednocześnie kontrolować 
pracę „grupy badań 
statystycznych”, tak aby móc 
dokonać podsumowania 
lekcji 
 
 
Stawianie pytą o charakterze 
statystycznym związanych z 
otaczającą nas 
rzeczywistością 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

OPRACOWAŁA: ANNA RAMOTOWSKA 

background image

 

Załącznik nr 1 

 

TABELA DLA GRUPY 

 

 
Uczeń 

   

 
 

                                             

Średnia 

 
Wzrost 
 

                                                 

 
Waga 
 

                                                 

Czas 
dojścia 
do szkoły 

                                                 

Czas 
spędzony 
na nauce 

                                                 

 
Miesiąc 
urodzenia 
 

                                                 

 
 
 

TBELA DLA GRUPY BADAŃ STATYSTYCZNYCH 

 

 

Grupa 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia 

 

Wzrost 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waga 

 

 

 

 

 

 

 

Czas 

dojścia 

do szkoły 

 

 

 

 

 

 

Czas 

spędzony 

na nauce 

 

 

 

 

 

 

 

 Miesiąc 

urodzenia 

 

 

 

 

 

 

 
 

background image

 

 

Załącznik nr 2 

 
 
 

WYCIĄG Z FRAGMENTU ROCZNIKA STATYSTYCZNEGO 

 

Tabl. 14(203). 

Spożycie niektórych artykułów konsumpcyjnych na 1 mieszkańca 

 

 
Artykuł 

 
Jednostka 
miary 

 

1970 

 

1980 

 

19870 

Owoce 

kg 

32,8 

37,7 

18,9 

Warzywa 

kg 

111 

101 

116 

Cukier 

kg 

39,2 

41,4 

46,1 

Herbata 

266 

713 

892 

Papierosy 

szt 

2078 

2679 

2605 

 
 
 
 
 
 

Przykładowe plakietki dla grupy badań statystycznych 

 

 

Grupa Badań 

Statystycznych 

 
 

RZECZNIK 

 

 

Grupa Badań 

Statystycznych 

 
 

SZEF 

 

Grupa Badań 

Statystycznych 

 
 

SEKRETARZ 

 

 

 

Grupa Badań 

Statystycznych 

 
 
 

PRACOWNIK