background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Elżbieta Małek 

 

 

 

 

Pielęgnowanie kończyn górnych 
514[03].Z1.04 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Recenzenci: 
lek. med. Małgorzata Polkowska 

dr Maria Pietruszewska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z1.04 
„Pielęgnowanie  kończyn  górnych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik usług kosmetycznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Anatomia i fizjologia kończyny górnej 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zabiegi pielęgnacyjne kończyny górnej 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Preparaty pielęgnacyjne do paznokci 

18 

 5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Pielęgnacja paznokci u rąk 

20 

 5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

25 

7. Literatura 

36 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Pielęgnowanie  kończyn  górnych”,

 

który  będzie pomocny w przyswajaniu  nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z  zakresu 
anatomii i fizjologii kończyn górnych oraz paznokci, czynników wpływających na stan skóry 
wskazanych  partii  ciała  a  także  wykonywania zabiegów redukujących  najczęściej  spotykane 
defekty  kosmetyczne  kończyn  górnych  oraz  wykonywania  zabiegów  pielęgnacyjnych  na 
dłoniach  i  paznokciach  dostosowanych  do  indywidualnych  potrzeb  klienta.  Zamieszczony 
materiał  nauczania  zawiera  najważniejsze  informacje  dotyczące  wymienionych  zagadnień  
i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich 
informacji  we  wskazanej  literaturze.  Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje 
dotyczące  technik  pielęgnacyjnych  kończyn  górnych.  Poziom  trudności  wykonywanych 
ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności 
uczniów 

oraz 

uwzględniać 

wyposażenie 

pracowni 

kosmetycznej. 

Wykonanie 

zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne 
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się 
do  zaproponowanych  zabiegów  pielęgnacyjnych.  Jeśli  ma  taką  możliwość  powinien 
uczestniczyć  w  targach  i  sympozjach,  dających  możliwość  poznania  nowych  technik 
kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia  zawodowego  będzie  musiał 
wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  i  aparatów 
kosmetycznych.  Informacje  w dziedzinie  kosmetyki  szybko  się  dezaktualizują,  zwłaszcza  te, 
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

514[03].Z1 

Kosmetyka pielęgnacyjna 

514[03].Z1.02 

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego

 

514[03].Z1.03 

Pielęgnowanie zdrowej skóry 

514[03].Z1.01 

Organizacja stanowisk pracy w gabinecie 

kosmetycznym

 

514[03].Z1.04 

Pielęgnowanie kończyn górnych 

514[03].Z1.05 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 

514[03].Z1.06 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej, 

 

określać potrzeby klienta, 

 

charakteryzować preparaty stosowane do masażu kończyny górnej, 

 

określać rodzaje masażu kończyny górnej, 

 

przygotowywać stanowisko pracy i klienta do wykonania masażu, 

 

wykonywać masaż dłoni, 

 

rozróżniać  aparaty,  narzędzia,  oraz  materiały  zabiegowe  właściwe  dla  wyposażenia 
stanowiska pracy manicurzystki, 

 

organizować  stanowisko  pracy  kosmetyczki  z  zachowaniem  obowiązujących  przepisów 
bhp i ppoż., 

 

organizować stanowisko pracy manicurzystki z zachowaniem obowiązujących przepisów 
sanitarnych, 

 

przeprowadzać dezynfekcję i sterylizację narzędzi do manicure, 

 

stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

opisać budowę kończyny górnej, 

 

określić rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w obrębie kończyny górnej, 

 

zaplanować kolejność podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego dłoni, 

 

określić przeciwwskazania do wykonywania zabiegu pielęgnacyjnego dłoni,  

 

określić przeciwwskazania do zabiegów cieplnych,  

 

scharakteryzować preparaty stosowane w zabiegu cieplnym na dłoniach, 

 

zaplanować kolejność zabiegu cieplnego, 

 

wykonać zabieg cieplny na dłoniach,  

 

dobrać preparaty do pielęgnacji dłoni i paznokci,  

 

określić przeciwwskazania do wykonania zabiegu manicure, 

 

scharakteryzować preparaty stosowane do manicure klasycznego i biologicznego, 

 

wykonać manicure klasyczny, 

 

wykonać manicure biologiczny, 

 

wykonać  zabieg  pielęgnacyjny  na  kończynie  górnej,  z  zachowaniem  zasad  aseptyki 
i antyseptyki, 

 

określić wpływ higieny na zapobieganie przenoszeniu chorób skóry,  

 

udzielić porady kosmetycznej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Pielęgnowanie kończyn górnych 514[03].Z1.04 

 

Temat:  Planowanie  działań  służących  przestrzeganiu  zasad  aseptyki  i  antyseptyki  podczas 

wykonywania manicure. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności przestrzegania zasad  aseptyki  i  antyseptyki  w pracy 
kosmetyczki. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  omówić zasady aseptyki i antyseptyki, 

  dokonać podziału czynności na aseptyczne i antyseptyczne, 

  zaplanować wykonanie zabiegu manicure przestrzegając zasad aseptyki i antyseptyki. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

  wykład informacyjny, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zajęcia grupowe. 

 
Czas: 

90 min. 

Środki dydaktyczne: 

  szare kartony, flamastry różnego koloru, taśma do przyklejenia plakatu, 

  zestaw przyborów do dezynfekcji, 

  aktualnie stosowany środek dezynfekcyjny np.: Sekusept 2%. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne (2 min). 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min). 
3.  Przedstawienie merytoryczne zagadnienia - wykład informacyjny (20 min) 
4.  Podział  uczniów  na  dwie  grupy  i  zorganizowanie  stanowisk  pracy  do  wykonania 

ćwiczenia (5 min). 

5.  Realizacja ćwiczenia (30 min.): 

a)  Grupa I – otrzymuje polecenie prześledzenia procedury wykonania zabiegu  manicure 

i zgodnie  z  kolejnością  wykonywanych  czynności  przedstawienie  propozycji 
zastosowania zasad aseptyki, 

b)  Grupa II – otrzymuje polecenie prześledzenia procedury wykonania zabiegu manicure 

i  zgodnie  z  kolejnością  wykonywanych  czynności  przedstawienie  propozycji  działań 
antyseptycznych. (Obie grupy swoje prace wykonują w formie plakatów). 

c)  Liderzy każdej z grup prezentują wykonany plakat.  

6.  Po  zaprezentowaniu  plakatów  grupy  dyskutują  nad  ich  poprawnością  i  ewentualnie 

poprawiają błędy pod kierunkiem nauczyciela (15 min). 

7.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i ocenia ją (10 min). 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Zakończenie zajęć (2 min) 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  czasopismach  „Kosmetyka  i  Kosmetologia”  i  w  Internecie  informacji  na  temat 
aktualnie stosowanych środków dezynfekcyjnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min.) 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Scenariusz 

zajęć 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Pielęgnowanie kończyn górnych 514[03].Z1.04 

 

 
Temat: Wykonywanie manicure klasycznego. 
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania manicure klasycznego z zachowaniem 

zasad aseptyki i antyseptyki. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić przeciwwskazania do wykonania manicure klasycznego, 

  scharakteryzować preparaty stosowane do wykonania manicure klasycznego, 

  zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu manicure klasycznego, 

  wykonać manicure klasyczny z uwzględnieniem korygowania kształtu paznokci klientki, 

  udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji paznokci w domu. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  w 2- osobowych grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

  stanowiska  pracy  manicurzystki  (liczba  stanowisk  powinna  odpowiadać  liczbie  2  – 

osobowych grup uczniów), 

  zestaw  narzędzi:  pilniki,  cążki  do  obcinania  paznokci,  cążki  do  wycinania  skórek, 

patyczki z drzewa różanego do odsuwania i podważania skórek, polerka (liczba zestawów 
powinna odpowiadać liczbie 2 – osobowych grup uczniów), 

  miseczki do moczenia rąk, 

  preparaty  kosmetyczne:  zmywacz  bezacetonowy,  lakier  podkładowy,  zestaw  lakierów, 

kolorowych  i  emalii,  utwardzacz,  zmywacz  w  sztyfcie,  płatki  mydlane  lub  preparat,  do 
kąpieli zmiękczającej, odżywka do paznokci, krem do masażu, preparat do odtłuszczania 
paznokci, 

  autoklaw, 

  wanna dezynfekcyjna, 

  serwetki jednorazowego użytku, wata, lignina,  

 

środki opatrunkowe: gaza, plaster opatrunkowy, bandaż, 

 

środki do dezynfekcji narzędzi, 

 

środki odkażające: 3% woda utleniona, 

  rękawiczki jednorazowe i maseczki twarzowe, 

  materiały  do  realizacji  ćwiczeń:  karty  pracy  zawierające  tabele  do  uzupełnienia,  tekst 

stanowiący podbudowę merytoryczną do wykonania ćwiczeń. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10 

Czas: 

180 min. 

Przebieg zajęć: 
1. Sprawy organizacyjne. 
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3. Realizacja tematu: 

  Scharakteryzowanie  środków  kosmetycznych  stosowanych  do  pielęgnacji  paznokci 

połączone z prezentacją omawianych preparatów. 

  Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczeń realizowanych w formie indywidualnej. 

  W  początkowej  fazie  pracy  (10  min.)  uczeń  zapoznaje  się  z  materiałem 

merytorycznym  dołączonym  do  kart  ćwiczeń,  następnie  przystępuje  do  rozwiązania 
zadań (10 -15 min.).  

  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w uzupełnieniu tabel.  

  Po wykonaniu ćwiczeń uczeń porównuje swoje tabele z tabelami opracowanymi przez 

koleżanki/ kolegów. 

  Podzielenie  uczniów  na  2-  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 

jeden uczeń w grupie wykonuje manicure, drugi jest modelem. 

  Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania manicure klasycznego. 

  Nauczyciel  zleca  uczniom  przygotowanie  stanowisk  pracy  manicurzystki  oraz 

przeprowadzenie dezynfekcji i sterylizacji narzędzi do wykonania zabiegu. 

  Nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  manicure 

klasycznego. 

  Uczniowie  przeprowadzają  zabieg  manicure  klasycznego  na  dłoniach  koleżanki 

z grupy. 

  Nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i  naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

  Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy, dezynfekują i myją 

narzędzia kosmetyczne. 

4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych  wiadomości  na  temat:  Przeprowadzania  zabiegów  wzmacniających  
i regenerujących paznokcie. Opisy przykładowych zabiegów przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Anatomia i fizjologia kończyny górnej 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wskaż na koleżance z grupy następujące mięśnie powierzchowne: 

–  mięsień naramienny, 
–  mięsień dwugłowy ramienia, 
–  mięsień trójgłowy ramienia, 
–  mięsień ramienno – promieniowy, 
–  mięsień ręki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

  

 Uczeń powinien: 

1)  przeczytać wiadomości na temat mięśni kończyny górnej (materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować położenie poszczególnych mięśni na rycinach w atlasie, 
4)  dokonać  analizy  mięśni  kończyny  górnej  człowieka  zgodnie  z  podziałem 

przedstawionym w materiale nauczania pkt.4.1.1 i literaturą zawartą w rozdziale 6, 

5)  odnaleźć  charakterystyczne  miejsca  na  kończynie  górnej  koleżanki  (w  razie  trudności 

skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  schemat budowy układu mięśniowego kończyny górnej, 
–  atlasy anatomiczne,  
–  leżanka lub stołek, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ cechy własnej skóry kończyny górnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeczytać wiadomości na temat cech skóry (materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować poszczególne cechy zdrowej skóry, wypisać je na kartce, 
4)  dokonać analizy własnej skóry pod kątem poszczególnych cech fizjologicznych, 
5)  dostrzec  różnorodne  zaburzenia  w  obrębie  skóry  np.:  zmiany  barwne,  blizny  (w  razie 

trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy, 
7)  porównać cechy skóry poszczególnych uczniów, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  schemat budowy skóry, 
–  atlasy anatomiczne,  
–  przybory piśmiennicze, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13 

5.2. Zabiegi pielęgnacyjne kończyny górnej 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Defekt kosmetyczny 

kończyny górnej 

Przyczyny występowania defektów kosmetycznych 

 

Rogowacenie 

okołomieszkowe 

 
 
 
 

 

……………………… 

………………………. 

Powstaje  na  skutek  starzenia  się  organizmu,  braku 
aktywności 

ruchowej 

(gimnastyki), 

po 

gwałtownym 

schudnięciu lub po dłuższej chorobie. 
 

 
 

Odmrożenia  

 
 
 
 

 

Nadmierne pocenie się 

dłoni 

 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  defektów  kosmetycznych  najczęściej  występujących  w  obrębie 

kończyn górnych (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  podkreślić  w  tekście  przyczyny  występowania  wskazanych  w  tabeli  defektów  skóry 

ramion i dłoni, 

3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  aktywne czytanie, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14 

Ćwiczenie 2 

Dopasuj  wskazania  pielęgnacyjne  do  następujących  defektów  kosmetycznych  kończyny 

górnej. 

1.  Rodzaje defektów kosmetycznych kończyny górnej 

 

 

 

 

 

 

2.  Wskazania pielęgnacyjne  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rogowacenie okołomieszkowe 

 

Otyłość ramion 

Zwiotczenie mięśni i powłok 

skórnych 

Zgrubienie naskórka  

na łokciach 

 

Odmrożenia dłoni 

 

Odmroziny 

  wcieranie w skórę 

kremów z witaminą A i E 

  nacieranie solą 

  stosowanie kataplazmy 

     ( np. okłady z papki                   

siemienia lnianego) 

  stosowanie peelingów 

      i natrysków ziołowych 

  masaże szorstką rękawicą 

 

  naświetlanie lampami  

o działaniu 
rozgrzewającym w celu 
polepszenia ukrwienia 
mięśni i skóry, 

  masaż,  

  elektrostymulacja,  

  stosowanie preparatów  

o działaniu 
pojędrniającym  

      i odżywczym. 

  gimnastyka 

  natryski 

  właściwa dieta 

  masaże 

 

  naświetlanie lampą 

rozgrzewającą 

  stosowanie kataplazmy  

i kompresów o działaniu 
zmiękczającym naskórek 

  nacieranie solą 

  stosowanie peelingów  

i natrysków ziołowych 
oraz kremów 
zawierających witaminy 
A, D i E 

  kąpiele przemienne 

  masaże 

  naświetlania lampą Sollux 

  gimnastyka 

  diatermia 

  stosowanie maści 

zawierających ichtiol  

      i kamforę 

  stosowanie leków 

rozszerzających naczynia 
krwionośne 

  jonoforeza histaminy 

  kąpiele na przemian ciepłe 

i zimne 

  naświetlania lampą Sollux 

  stosowanie preparatów 

pielęgnacyjnych 

      o działaniu   

rozgrzewającym 

  zabiegi parafinowe 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazaniami pielęgnacyjnymi polecanymi przy defektach kosmetycznych 

kończyny górnej (materiał nauczania 4.2.1.), 

2)  dokładnie  zapoznać  się  z  kartkami  zawierającymi  opisy  wskazań  pielęgnacyjnych  

i wykaz defektów kosmetycznych kończyny górnej, 

3)  wyciąć kartki, 
4)  przykleić kartki na arkuszu papieru A4 we właściwym układzie, 
5)  porównać  przygotowany  przez  Siebie  układ  defektów  kosmetycznych  kończyny  górnej 

i odpowiadających  im  wskazań  pielęgnacyjnych  z  układami  opracowanymi  przez 
koleżanki/ kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  arkusz zawierający kartki z opisami defektów kosmetycznych kończyny górnej i wskazań 

pielęgnacyjnych, 

–  arkusz papieru formatu A4, 
–  nożyczki i klej, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabieg pielęgnacyjny redukujący rogowacenie okołomieszkowe ramion. 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
Przebieg wykonania zabiegu redukującego rogowacenie okołomieszkowe: 

1.  Zmycie skóry. 
2.  Nałożenie kremu z witaminą A. 
3.  Wykonanie kataplazmY. 
 

Kataplazmę sporządza się z ziół zawierających  śluzy, ponieważ zioła te długo utrzymują 
ciepło  i  wilgoć.  Surowiec,  np.  nasiona  lnu,  kwiat  lipy,  korzeń  i  liście  prawoślazu, 
kozieradkę zalewa się taką ilością wody, aby powstała gęsta papka. Po doprowadzeniu do 
wrzenia,  otrzymaną  papkę  zawija  się  w  gazę  i  przykłada  na  wskazane  miejsce,  okrywa 
folią, gazą lub watą i przykrywa ręcznikiem. Kompres trzyma się na ramionach przez ok. 
15 minut. 

4.  Wykonanie peelingu. 
5.  Zmycie peelingu naparem ziołowym. 
6.  Nałożenie kremu nawilżającego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

wyjaśnić  dołączoną  do  ćwiczenia  instrukcję  oraz zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej 
pracy.  Następnie  przeprowadzić  instruktaż  w  zakresie  przygotowania  kataplazmy  oraz 
wykonania zabiegu redukującego rogowacenie okołomieszkowe. Po zakończeniu instruktażu 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16 

nauczyciel powinien podzielić uczniów na 2 – osobowe zespoły  i określić zadania: pierwszy 
uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien nadzorować pracę uczniów  i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. Po jego 
wykonaniu nauczyciel zleca zamianę: pierwszy uczeń jest modelem, drugi wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy i pacjenta do zabiegu pielęgnacyjnego, 
3)  wykonać  zabieg  redukujący  rogowacenie  okołomieszkowe  ramion  zgodnie  z  instrukcją 

wykonania ćwiczenia, 

4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  fotel kosmetyczny, taboret obrotowy, 
–  stolik zabiegowy, 
–  komplet bielizny zabiegowej, 
–  rolka folii polietylenowej, 
–  dwa ręczniki, 
–  płaszcz grzejny, 
–  naczynie ceramiczne lub szklane do przygotowania kataplazmy,  
–  zestaw ziół do przygotowania kataplazmy, 
–  peeling do ciała, 
–  krem z witaminą A oraz krem nawilżający, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj zabieg cieplny z parafiny na dłoniach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonywania  zabiegu  cieplnego  z  parafiny  na  dłoniach  
ze  szczególnym  uwzględnieniem  przeciwwskazań  do  wykonania  zabiegu,  zasad  doboru 
preparatów  pielęgnacyjnych  do  potrzeb  skóry  oraz  techniki  nakładania  parafiny  na  dłonie. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach(  jeden  uczeń  wykonuje  zadanie, 
drugi poddaje się zabiegowi pielęgnacyjnemu) lub  indywidualnie  na żywym  modelu. Należy 
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  

 
 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  etapami  wykonywania  zabiegu  pielęgnacyjnego  na  dłoniach  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu cieplnego, 
3)  przygotować stanowisko pracy i pacjenta do zabiegu, 
4)  wykonać zabieg parafinowy na dłoniach, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  stolik do manicure, fotel dla pacjenta i taboret obrotowy, 
–  podgrzewacz do parafiny, 
–  preparaty  kosmetyczne:  preparat  do zmycia  skóry,  środek do  dezynfekcji  skóry,  peeling, 

maska odżywcza, parafina, krem nawilżający, 

–  miękka szczotka do nałożenia peelingu, 
–  rękawice foliowe i frotte, 
–  ręczniki papierowe, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18 

5.3. Preparaty pielęgnacyjne do paznokci 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj podane niżej opisy do wskazanych grup lakierów do paznokci. 

 
Grupy lakierów: 

1.  Pokrywające 
2.  Podkładowe 
3.  Kremowe 
4.  Wypełniające 
5.  Kolorowe 

 
Opisy grup lakierów: 
A.  Należą  do  produktów  transparentnych.  Tworzą  przezroczystą  i  bezbarwną  powłokę. 

Wzmacniają,  odżywiają  i  utwardzają  płytkę  (zawierają  witaminy, proteiny,  żywice)  oraz 
przedłużają trwałość lakieru na paznokciach. 

B.  Zawierają  poliakrylany.  Tworzą  wierzchnią  warstwę  ochronną,  uniemożliwiającą 

przedwczesne odpryskiwanie lakieru. Wzmacniają odporność powłoki na zadrapania. 

C.  Zawierają  barwniki  organiczne.  Po  nałożeniu  na  paznokcie  i  wyschnięciu  tworzą 

przezroczystą, barwną powłokę. 

D.  Zawierają pigmenty. Tworzą na paznokciach nieprzezroczystą barwną powłokę. 
E.  Preparaty nowej generacji. Niwelują nierówności płytki paznokciowej. 
  

 

……… 

 

 

……… 

 

…….. 

 

……. 

 

…….. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem grupa lakierów do paznokci (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 
2)  przeczytać dokładnie nazwy i opisy grup lakierów, 
3)  przyporządkować opisy do nazw grup lakierów, 
4)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
5)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Preparat pielęgnacyjny 

Skład/ przykłady związków 

Działanie  

 
 

Zmywacz  

 
……………………………….  
………………………………. 
………………………………. 
 

 
Usuwają warstwę lakieru  
i nie uszkadzają płytki 
paznokciowej 

 
 
 

Odżywki do paznokci 

Podstawa: oliwa z oliwek, olej 
migdałowy, rycynowy, lanolina, 
mirystynian izopropylu. 
Substancje regenerujące: wit. E, 
biotyna, NNKT, pantenol, 
związki wapnia i potasu, 
hydrolizaty keratyny i kolagenu. 

 
…………………………… 
…………………………… 
…………………………… 
…………………………… 

 

……………………. 

Nitroceluloza, poliamidy, 
poliestry, poliakrylany, 5% 
formaldehyd, chlorki, siarczany  
i octany glinu, cynku i cyrkonu. 

 
……………………………. 
……………………………. 
……………………………. 
 

 

Preparaty do 

polerowania paznokci 

 
…………………………………. 
…………………………………. 
…………………………………. 
 

 
……………………………. 
……………………………. 
……………………………. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisami preparatów pielęgnacyjnych do paznokci (materiał nauczania pkt. 

4.3.1.), 

2)  przeczytać uważnie informacje umieszczone w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20 

5.4. 

Pielęgnacja paznokci u rąk 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Kształt paznokci 

Korygowanie kształtu przez 

opiłowanie 

Optyczne korygowanie 

kształtu płytki 

 
Wachlarza 

 
 
 

 

 
Okrągły  

 
 
 

 

 
Wklęsły 

 
 
 

 

 
Wąski 

 
 
 

 

 
Owalny 

 
 
 

 

 
Kwadratowy 

 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami korygowania kształtów paznokci (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  podkreślić w tekście zasady korygowania wskazanych w tabeli kształtów paznokci,  
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  aktywne czytanie, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia, 
–  materiał nauczania pkt. 4.4.1. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj manicure klasyczny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przypomnieć  zasady  dezynfekcji  
i  sterylizacji  narzędzi do  manicure oraz zasady wykonywania  masażu pielęgnacyjnego dłoni. 
Następnie należy przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania manicure klasycznego ze 
szczególnym  uwzględnieniem  zasad  aseptyki  i  antyseptyki  podczas  pracy,  przeciwwskazań 
do wykonania zabiegu oraz etapów jego przeprowadzenia. Ćwiczenie należy realizować w 2 – 
osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  poddaje  się  zabiegowi)  lub 
indywidualnie na żywym modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie 
potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  te  etapy pracy 
ucznia,  w  których  posługuje  się  ostrymi  narzędziami(  obcinanie  paznokci  i  wycinanie 
naskórka  okalającego  paznokieć).  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  
z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania  
w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  kolejnością  czynności  wykonywania  manicure  klasycznego  (materiał 

nauczania pkt. 4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy do zabiegu, 
3)  przygotować narzędzia do zabiegu, 
4)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
5)  wykonać manicure klasyczny, 
6)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne 

–  stolik do manicure, dwa taborety obrotowe, lampa oświetleniowa, 
–  autoklaw, 
–  wanna dezynfekcyjna, 
–  zestaw  narzędzi:  pilniki,  cążki  do  obcinania  paznokci,  cążki  do  wycinania  skórek, 

patyczki z drzewa różanego do odsuwania i podważania skórek, polerka, 

–  miseczka do moczenia rąk, 
–  serwetki jednorazowego użytku, 
–  wata, lignina, 
–  preparaty  kosmetyczne:  zmywacz  bezacetonowy,  lakier  podkładowy,  zestaw  lakierów 

kolorowych  i  emalii,  utwardzacz,  zmywacz  w  sztyfcie,  płatki  mydlane  lub  preparat  do 
kąpieli zmiękczającej, odżywka do paznokci, krem do masażu, preparat do odtłuszczania 
paznokci, 

–  środki opatrunkowe: gaza, plaster opatrunkowy, bandaż, 
–  środki do dezynfekcji narzędzi, 
–  środki odkażające: 3% woda utleniona, 
–  rękawiczki jednorazowe i maseczka twarzowa dla kosmetyczki. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj manicure biologiczny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż z zakresu  wykonywania  manicure biologicznego ze szczególnym uwzględnieniem 
zasad  aseptyki  i  antyseptyki  podczas  pracy,  przeciwwskazań  do  wykonania  zabiegu  oraz 
etapów  jego  przeprowadzenia.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  poddaje  się  zabiegowi)  lub  indywidualnie  na  żywym 
modelu.  Nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc 
w wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami 
szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  kolejnością  czynności  przy  wykonywaniu  manicure  biologicznego 

(materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy do zabiegu, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  wykonać manicure biologiczny, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stolik do manicure, dwa taborety obrotowe, lampa oświetleniowa, 
–  narzędzia:  pilnik  dwustronny,  pilnik  drobnoziarnisty  polerka,  drewniany  patyczek  

do odpychania skórek, 

–  preparaty: środek do złuszczania naskórka wokół paznokcia, odżywka do paznokci, puder 

do polerowania. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj manicure francuski. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przypomnieć  zasady  dezynfekcji  
i  sterylizacji  narzędzi  do  manicure  oraz  zasady  wykonywania  manicure  klasycznego. 
Następnie  należy  przeprowadzić  pokaz  z  objaśnieniem  lakierowania  paznokci  techniką 
stosowaną  przy  manicurze  francuskim.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych 
zespołach(  jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  poddaje  się  zabiegowi)  lub  indywidualnie  
na  żywym  modelu.  Nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby 
pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  te  etapy  pracy  ucznia,  
w  których  posługuje  się  ostrymi  narzędziami  (obcinanie  paznokci  i  wycinanie  naskórka 
okalającego  paznokieć).  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  
z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania  
w przyszłości. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  techniką  lakierowania  paznokci  przy  wykonywaniu  manicure  francuskiego 

(materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  wykonać manicure klasyczny do etapu lakierowania paznokci, 
5)  wykonać lakierowanie paznokci techniką stosowaną przy manicurze francuskim, 
6)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stolik do manicure, dwa taborety obrotowe, lampa oświetleniowa, 
–  autoklaw, 
–  wanna dezynfekcyjna, 
–  zestaw  narzędzi:  pilniki,  cążki  do  obcinania  paznokci,  cążki  do  wycinania  skórek, 

patyczki z drzewa różanego do odsuwania i podważania skórek, polerka, 

–  miseczka do moczenia rąk, 
–  serwetki jednorazowego użytku, 
–  wata, lignina, 
–  papierowa matryca, 
–  preparaty kosmetyczne: zmywacz  bezacetonowy, biały  i  jasnoróżowy  lakier, utwardzacz, 

zmywacz  w  sztyfcie,  płatki  mydlane  lub  preparat  do  kąpieli  zmiękczającej,  odżywka  do 
paznokci, krem do masażu, preparat do odtłuszczania paznokci,  

–  środki opatrunkowe: gaza, plaster opatrunkowy, bandaż, 
–  środki do dezynfekcji narzędzi, 
–  środki odkażające: 3% woda utleniona, 
–  rękawiczki jednorazowe i maseczka twarzowa dla kosmetyczki. 
 
Ćwiczenie 5  

Wykonaj zabieg pielęgnacyjny wzmacniający płytki paznokci. 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia: 

1.  Zmycie lakieru. 
2.  Mycie dłoni i dezynfekcja skóry. 
3.  Wykonanie peelingu. 
4.  Nałożenie na płytki paznokci odżywki o działaniu wzmacniającym i wmasowanie jej. 
5.  Nałożenie kremu odżywczego i wykonanie masażu dłoni. 
6.  Odłuszczenie paznokci. 
7.  Nałożenie lakieru transparentnego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

zapoznać  uczniów  z  instrukcją  do  ćwiczenia  i  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przypomnieć 
zasady  doboru  preparatów  pielęgnacyjnych  do  potrzeb  skóry  oraz  zasady  wykonywania 
masażu  pielęgnacyjnego  dłoni.  Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24 

wykonywania zabiegu pielęgnacyjnego na paznokciach rąk ze szczególnym uwzględnieniem 
zasad  aseptyki  i  antyseptyki  podczas  pracy,  przeciwwskazań  do  wykonania  zabiegu  oraz 
etapów  jego  przeprowadzenia.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  poddaje  się  zabiegowi)  lub  indywidualnie  na  żywym 
modelu.  Nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  
w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  
z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania  
w przyszłości 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  wykonać zabieg pielęgnacyjny wzmacniający płytki paznokciowe, 
5)  wykonać lakierowanie paznokci, 
6)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stolik do manicure, dwa taborety obrotowe, 
–  miękka szczotka, 
–  preparaty:  zmywacz  do  paznokci,  środki  do  mycia  i  dezynfekcji  dłoni,  peeling,  krem  

do  masażu,  odżywka  wzmacniająca  płytki  paznokci,  bezbarwny  lakier  do  paznokci, 
preparat do odtłuszczania paznokci, 

–  wata, lignina. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Pielęgnacja  kończyn 
górnych” 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Podać liczbę kości wchodzących 
w skład kończyny górnej 

2. 

Wyliczyć  mięśnie  należące  do 
grupy tylnej ramienia 

3. 

Rozróżnić podział splotu 
ramiennego 

4. 

Określić największy mięsień 
obręczy kończyny górnej 

… naramienny 

5. 

Wskazać nazwę mięśni należących 
 do palca V ręki 

6.  Rozróżnić działania antyseptyczne 

7. 

Określić 

zakres 

wykonywania 

zabiegów 

pielęgnacyjnych 

kończyn górnych 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26 

8. 

Określić wskazania do wykonania 
kataplazmy 

9. 

Wyliczyć wskazania pielęgnacyjne 
redukujące szorstkość skóry łokci 

- naświetlanie lampą rozgrzewającą 
- stosowanie kataplazmy 
i kompresów o działaniu 
zmiękczającym naskórek 
- nacieranie solą 
- stosowanie peelingów i natrysków 
ziołowych oraz kremów 
zawierających witaminy A, D i E 

10. 

Oszacować 

czas 

trwania 

jonoforezy 

11. 

Wskazać  przeciwwskazania  do 
wykonania  zabiegu  cieplnego  z 
parafiny 

- egzema 
- grzybica 
- choroby skóry i paznokci 
- alergia na parafinę i jej pochodne 

12. 

Zdefiniować pojęcie lakier 
podkładowy 
 

13. 

Określić funkcje plastyfikatorów w 
lakierze do paznokci 

… marszczeniu się powłoki po 
odparowaniu rozpuszczalnika, … 
połysk i właściwości płynięcia 
lakieru 

14. 

Podać kolejność czynności przy 
wykonywaniu zabiegu 
pielęgnacyjnego na dłoniach 

15. 

Scharakteryzować formę i 
działanie odżywek do paznokci 

… olejków, kremów bądź fluidów. 
… regenerują i odbudowują 
popękane, cienkie i wysuszone 
paznokcie oraz uszkodzone skórki. 

16. 

Określić kolejność występowania 
kości w I szeregu kości nadgarstka 
poczynając od strony kciuka 

PP 

…  łódeczkowata,  księżycowata, 
trójgraniasta i grochowata. 

 

17.  

Ocenić najbardziej 
charakterystyczną cechę rzeźby 
skóry rąk 

PP 

… linie papilarne 

 

18.  

Określić przyczep początkowy 
mięśni grupy tylnej przedramienia 

PP 

19.  

Przewidzieć skutki zaburzeń 
równowagi w gospodarce 
wewnątrzwydzielniczej organizmu 

PP 

20. 

Wskazać substancje regenerujące 
paznokcie 

PP 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania kończyn górnych. Zadania: 1 – 3, 5 – 

8,  10,  12,  14  i  18  –  20  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa;  zadania:  4,  13,  15,  16  i  17  to  zadania  wymagające  uzupełnienia  natomiast 
zadania 9 i 11 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadania z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 16 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Część I 
 
1.  W skład kończyny górnej wchodzi: 

a)  34 kości, 
b)  37 kości, 
c)  35 kości, 
d)  38 kości. 

2.  Do mięśni grupy tylnej ramienia zaliczamy: 

a)  m. dwugłowy, 
b)  m. trójgłowy, 
c)  m. czworogłowy, 
d)  m. ramienny. 

3.  Splot ramienny unerwiający kończynę górną dzieli się na trzy pęczki: 

a)  boczny, przedni, tylny, 
b)  przedni, tylny, nadobojczykowy, 
c)  boczny, przyśrodkowy i tylny, 
d)  przedni, boczny, nadobojczykowy. 

4.  Największy  mięsień  z  grupy  mięśni  obręczy  kończyny  górnej  to  mięsień 

……………………................................................................................................................ 

 
5. Mięśnie należące do palca V ręki to: 

a)  kłębik, 
b)  kłąb, 
c)  m.m. właściwe dłoni, 
d)  m. odwodziciel, m. przywodziciel. 

 
6. Do działań antyseptycznych przy wykonywaniu zabiegu manicure należą: 

a)  posługiwanie się jałowymi cążkami, 
b)  dezynfekcja narzędzi po zabiegu, 
c)  używanie jałowego fartucha, 
d)  stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych.  

 
7. Pielęgnowanie kończyn górnych obejmuje wykonywanie zabiegów w obrębie: 

a)  dłoni i ramion, 
b)  dłoni, 
c)  dłoni, ramion i łokci, 
d)  ramion i łokci. 
 

8. Kataplazmę stosuje się przy: 

a)  rogowaceniu okołomieszkowym, 
b)  otyłości ramion, 
c)  zwiotczeniu mięśni, 
d)  zwiotczeniu powłok skórnych. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29 

9. Wskazania pielęgnacyjne redukujące szorstkość skóry łokci obejmują: 




 
10. Zabieg jonoforezy na jednej dłoni powinien trwać: 

a)  8 – 10 minut, 
b)  3 – 5 minut, 
c)  6 – 8 minut, 
d)  nie dłużej niż 2 minuty. 
 

11. Zabiegu parafinowego nie wykonuje się przy: 




 
12. Lakier podkładowy: 

a)  wzmacnia, odżywia i utwardza płytki paznokci, 
b)  tworzy warstwę ochronną zapobiegającą przed odpryskiwaniem lakieru, 
c)  niweluje nierówności płytki paznokciowej, 
d)  poprawia połysk barwnej powłoki lakieru. 
 

13. Plastyfikatory zapobiegają ………………………………………………………………… 

………………………………… poprawiają …….....…………………………………….. 

 
14. Masaż dłoni przy manicurze klasycznym wykonuje się przed: 

a)  wycięciem naskórka okalającego paznokieć, 
b)  lakierowaniem paznokci, 
c)  obcięciem paznokci, 
d)  opiłowaniem paznokci. 
 

15. Odżywki do paznokci mogą mieć formę …………………………………………………. 

Preparaty tego typu / określ działanie odżywek do paznokci/ …………………………….. 
……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………… 

 
Część II 

 

16. I szereg kości nadgarstka to kości / wypisz zaczynając od kciuka/……………………… 

………………………………………………………………………………………………  

 
17. Najbardziej charakterystyczną cechą skóry na dłoniach jest………………………………. 
 
18. Grupa tylna mięśni przedramienia składa się z mięśni rozpoczynających się na: 

a)  nadkłykciu bocznym i tylnej powierzchni błony międzykostnej, 
b)  nadkłykciu przyśrodkowym, 
c)  przedniej powierzchni błony międzykostnej, 
d)  nadkłykciu przyśrodkowym i przedniej powierzchni błony międzykostnej. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30 

19. Zaburzenia równowagi w gospodarce wewnątrzwydzielniczej wywołują: 

a)  rogowacenie mieszków włosowych, 
b)  otyłość ramion, 
c)  wiotczenie powłok skórnych, 
d)  zwiotczenie mięśni. 
 

20. Substancje o działaniu regenerującym stosowane w odżywkach do paznokci to 

a)  biotyna, wit. A, pierwiastki śladowe, 
b)  NNKT, wit. Z grupy B, pantenol, 
c)  biotyna, wit. E, hydrolizaty keratyny i kolagenu, 
d)  pantenol, hydrolizaty elastyny, wit. C.  

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Pielęgnowanie kończyny górnej 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 
 

 

10 

 

 

 

 

11 


 

 

 

 

 

12 

 

 

13 

 
 
 
 

 

14 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

32 

 

15 

 
 
 

 

Część II 

 

16 

 
 
 
 

 

 

17 

 
 
 
 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:    

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

33 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Pielęgnowanie  kończyn  górnych” 

przewiduje  się  zastosowanie  zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom 
ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej  jednostce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  do  manicure 
z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  przeprowadzenie  manicure  klasycznego. 
Należy  również  przygotować  stanowisko  ogólne,  na  którym  będą  zgromadzone  preparaty 
kosmetyczne,  materiały  i  bielizna  zabiegowa oraz środki higieniczne, spośród których uczeń 
wybierze  środki właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie 
zadania wynosi 120 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1.  sporządzić plan pracy, 
2.  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3.  zmyć lakier z paznokci klientki, 
4.  skrócić  i opiłować paznokcie zgodnie z zachowaniem zasad korygowania kształtu płytki 

oraz z życzeniem klientki, 

5.  przygotować skórki do wycięcia, 
6.  wyciąć naskórek okalający płytkę paznokciową z zachowaniem zasad higieny, 
7.  wykonać masaż dłoni, 
8.  przygotować  paznokcie  do  lakierowania  i  dobrać  kolorystykę  lakieru  do  kształtu  płytki 

oraz preferencji klientki, 

9.  polakierować paznokcie z zachowaniem zasad wykonywania wskazanej czynności. 
 
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego. 
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 
Opis pracy: 
1. Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu: 
–  przygotowanie  stanowiska  pracy  manicurzystki  –  ustawienie  lampy  na  odpowiedniej 

wysokości,  przykrycie  podpórki  na  dłoń  serwetką  jednorazowego  użytku,  zgromadzenie 
na  stanowisku  pracy  niezbędnych  narzędzi  (nożyczki  lub  cążki  do  obcinania  paznokci, 
cążki do wycinania skórek, pilniki, łopatka do odsuwania skórek, patyczek drewniany do 
podważania  naskórka),  materiałów  zabiegowych  i  higienicznych  (miseczka  do  kąpieli 
dłoni, pojemnik  na zużyte środki  higieniczne, wata  lub płatki do zmycia lakieru,  lignina, 
gaza),  preparatów  kosmetycznych  i  środków  dezynfekcyjnych  (zmywacz  do  paznokci, 
lakier podkładowy, zestaw lakierów kolorowych, preparat do kąpieli zmiękczającej, krem 
do  masażu,  tonik  odtłuszczający  do  paznokci,  utwardzacz,  środek  do  dezynfekcji 
narzędzi,  woda  utleniona),  zdezynfekowanie  i  wysterylizowanie  narzędzi  do  wykonania 
zabiegu, 

–  przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu, 

umycie i wykonanie dezynfekcji skóry dłoni. 

2.  Zmycie  lakieru  z  paznokci  –  nasączenie  płatka  waty  zmywaczem,  zmycie  lakieru  

z  zachowaniem  kierunku  usuwania  powłoki  (od  nasady  w  kierunku  brzegu  wolnego 
paznokcia). 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

34 

3. Skrócenie i opiłowanie paznokci 

– 

skrócenie paznokci – obcięcie paznokci cążkami, 
Wynik:  klientka  ma  kwadratowe  płytki,  paznokcie  skrócono  tak,  aby  brzeg  wolny 
wystawał ponad opuszkę palca o ok. 1 – 2 mm. 

– 

opiłowanie  paznokci  –  opiłowanie  płytki  od  lewego  brzegu  poprzez  wierzchołek 
paznokcia do prawego boku. 
Wynik:  klientka  ma  szerokie  płytki,  dlatego  paznokcie  należy  lekko  zwęzić  po 
bokach,  brzeg  wolny  opiłować  w  kształcie  prostokąta  z  lekko  zaokrąglonym 
czubkiem. W ten sposób uzyskuje się optyczne zwężenie i wydłużenie paznokci 

4.  Przygotowanie  skórek  do  wycięcia  –  delikatne  odsunięcie  patyczkiem  lub  łopatką 

naskórka  okalającego  paznokieć,  przygotowanie  kąpieli  zmiękczającej,  moczenie 
paznokci, podważenie skórek patyczkiem i wycięcie naskórka cążkami  

5.  Wykonanie  masażu  dłoni  (umiejętność  sprawdzania  w  jednostce  modułowej  514[03]. 

Z1.02). 

8.  Przygotowanie  paznokci  do  lakierowania  –  odtłuszczenie  płytek  i  nałożenie  lakieru 

podkładowego. 

9.  Lakierowanie  paznokci  –  dobór  lakieru  o  kolorystyce  dostosowanej  do  kształtu  płytki  

i preferencji klientki 
Wynik: Nałożenie  matowej emalii w kolorze kawowego brązu. Poprzez niedomalowanie 
brzegów bocznych paznokcia uzyskuje się optyczne zwężenie płytki. 

 

Treść zadania 

 

Wykonaj  manicure  klasyczny  zgodnie  z  życzeniem  klientki  wykorzystując  dostępne 

preparaty  kosmetyczne.  Zabieg  powinien  obejmować  następujące  etapy:  sporządzenie  planu 
pracy, przygotowanie  stanowiska pracy i dłoni do zabiegu, skrócenie  i opiłowanie paznokci, 
wykonanie  masażu  pielęgnacyjnego,  lakierowanie  paznokci.  Na  stanowisku  pracy 
przygotowano  wyposażenie  umożliwiające  wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez 
nauczyciela  miejscu  umieszczono  narzędzia,  preparaty  kosmetyczne,  materiały  zabiegowe 
oraz  środki  higieniczne,  spośród,  których  wybierzesz  sprzęt  i  preparaty  potrzebne  Ci  do 
wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 120 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,7 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy 

 

0,5 

 

3. 

Wykluczenie przeciwwskazań do wykonania 
zabiegu 

 

0,8 

 

3. 

Przygotowanie klienta do zabiegu 

 

0,6 

 

4.  

Określenie kształtu paznokci klientki 

 

0,5 

 

5. 

Obcięcie paznokci 

 

0,5 

 

6. 

Opiłowanie paznokci 

 

0,7 

 

7. 

Odsunięcie skórek 

 

0,5 

 

8. 

Wykonanie kąpieli zmiękczającej 

 

0,5 

 

9. 

Wycięcie naskórka okalającego paznokieć 

 

0,8 

 

10. 

Przygotowanie paznokci do lakierowania 

 

0,5 

 

11. 

Lakierowanie paznokci 

 

0,8 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

35 

Klucz oceniania 

 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów  
18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań 
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy 
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 
korekty naprawiono 
7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak  całej 
czynności wymagało dokonania wielu poprawek 
0 pkt. czynność wykonana błędnie 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

100 

dostateczny 

140 

dobry 

170 

bardzo dobry 

200 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

36 

7. LITERATURA 
 

1.  Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004. 
2.  Dylewska  –  Grzelakowska  J.:  Kosmetyka  stosowana.  Wydanie  IV.  WSiP,  Warszawa 

2005  

3.  Jaroszewska B.: Kosmetologia. ATENA, Warszawa 2001 
4.  Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992 
5.  Marzec  A.:  Chemia  kosmetyczna  surowce,  półprodukty,  preparatyka  wyrobów”.  Dom 

Organizatora, Toruń, 2001  

6.  Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004 
7.  Peters I.B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu poradnik. REA, Warszawa 2002