background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
Krystyna Mroczek 

 
 
 
 
 
 

Wykonywanie elementów przedmiotów ortopedycznych ze 
skóry 322[13].Z1.08 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
prof. dr hab. med. Grzegorz Kandzierski 
prof. dr hab. med. Edward Warda 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Ewa Łoś 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Alina Reszka 
 
 
 
 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[13].Z1.08 
„Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  ze  skóry”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik ortopeda. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

13 

5.1. Skóry surowe i ich konserwacja  

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2. Skóry ortopedyczne 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3. Modelowanie form płaskich i przestrzennych ze skóry 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4. Wykonywanie elementów i przedmiotów ortopedycznych ze skóry  

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.

 

Literatura  

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.

 

WPROWADENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik ortopeda.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  programu  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest 

Poradnik dla ucznia.  Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów jak korzystać z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie. 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  czy  jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń. 
W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania 
lub wspólne z całą grupą uczniów, podczas dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. 
Druga  forma  jest  korzystniejsza,  poniewaŜ  nauczyciel  kierując  dyskusją  moŜe 
uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Prowadzący  moŜe  równieŜ 
zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  potwierdzić  lub 
zaprzeczyć  opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Nauczyciel  powinien  sprawdzić 
czy wystąpiły braki w opanowaniu materiału i ustalić ich przyczyny. Potwierdzenie przez 
ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla 
nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel 
realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia, 
ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe  lepiej  radzi  sobie 
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania dotyczące 
materiału  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  programową  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

przypisano  określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena 
końcowa  uzaleŜniona  jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować 
test  według  własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać, 
Ŝ

eby  tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze 

wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

metoda projektów, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[13].Z1.03 

UŜytkowanie urządzeń 

elektrycznych i sterowanych 

automatycznie 

322[13].Z1.01 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną

 

322[13].Z1.02 

Wykonywanie obróbki ręcznej 

i mechanicznej materiałów 

 

322[13].Z1.04 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych  

z materiałów metalowych 

322[13].Z1.07 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych  

z materiałów włókienniczych 

322[13].Z1 

Podstawy

 

wytwarzania przedmiotów ortopedycznych 

322[13].Z1.06 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych  

z tworzyw sztucznych 

322[13].Z1.09 

Wykonywanie odlewów 

gipsowych w technice 

ortopedycznej 

322[13].Z1.10 

Dobieranie konstrukcji 

mieszanych w protetyce 

ortopedycznej 

322[13].Z1.05 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych  

z drewna 

322[13].Z1.08 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów 

ortopedycznych ze skóry 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

wykonać obróbkę ręczną i mechaniczną materiałów, 

 

obsługiwać urządzenia elektryczne i sterowane automatycznie,  

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

określać płaszczyzny i linie ciała, 

 

określać prawidłową postawę ciała, 

 

przedstawiać dysfunkcje w zakresie układu narządów ruchu, 

 

pobierać miary niezbędne do wykonania przedmiotu ortopedycznego, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować skóry surowe i zasady ich konserwacji, 

 

scharakteryzować proces wyprawiania skór, 

 

scharakteryzować handlowe gatunki skór gotowych, 

 

scharakteryzować materiały skóropodobne, 

 

dobrać  rodzaj  skóry  i  materiałów  skóropodobnych  do  budowy  przedmiotów 
ortopedycznych, 

 

obsłuŜyć  maszyny,  narzędzia  i  przybory  do  obróbki  i  szycia  skóry  oraz  materiałów 
skóropodobnych, 

 

wyjaśnić zasady modelowania form płaskich i przestrzennych ze skóry, 

 

dokonać rozkroju skór, 

 

dokonać formowania skór,  

 

wykonać ze skóry przedmioty ortopedyczne, 

 

zastosować róŜne techniki łączenia skóry i materiałów skóropodobnych, 

 

zabezpieczyć i zmagazynować skóry i wyroby skórzane, 

 

wykonać  pracę  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

.................................................................................. 

Modułowy program nauczania:  

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł: 

Podstawy  wytwarzania  przedmiotów  ortopedycznych  
322[13].O1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych 
ze skóry322[13].Z1.08 

Temat:  Rozkrój skóry i formowanie leja protezowego ze skóry. 

Cel ogólny: Wykonanie rozkroju skóry i formowania leja protezowego ze skóry. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sporządzić  wykaz  sprzętu,  przyrządów  i  narzędzi  niezbędnych  do  wykonania  rozkroju 
skóry, 

 

dobrać rodzaj skóry do wykonania leja, 

 

dokonać rozkroju skóry na podstawie wzorników,  

 

uformować skórę na modelu kikuta,  

 

wykonać montaŜ skórzanego leja protezowego, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej w trakcie 
wykonywania prac kaletniczych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole,  

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

plansze  i  tablice  poglądowe  (proponuje  się:  plansza  anatomiczna  budowy  człowieka  – 
układ  mięśniowy,  plansze  rodzaju  kikuta  poamputacyjnego,  tablice  poglądowe  kikutów 
nietypowych),  

 

plansze protez skórzanych,  

 

plansze wyposaŜenia pracowni kaletniczej, 

 

wykaz sprzętu niezbędnego do wykonania protezy, 

 

eksponaty leja protezowego wykonanego ze skóry, 

 

wzorniki, kreda, ołówek,  

 

pytania prowadzące.  

 
Formy organizacyjne: 

 

uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych.  

 
Czas trwania zajęć: 

 

6 godzin dydaktycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczestnicy:  

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

 
Zadania dla ucznia:  

Wykonaj rozkrój skór do wykonania leja protezowego i formowania leja ze skóry. 

 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć i szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 
1.

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I – informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Co nazywamy skórą? 

2.

 

Jakie znasz rodzaje skór? 

3.

 

Jakie gatunki skór uŜywane są do wytwarzania lejów protezowych? 

4.

 

Co to są wzorniki rozkroju skóry? 

5.

 

Jakie są sposoby łączenia skór? 

6.

 

Na czym polega modelowanie przestrzenne? 

7.

 

Co nazywamy montaŜem przedmiotu ortopedycznego? 

 
Faza II – planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

Z jakiego rodzaju skóry będzie wykonany lej? 

2.

 

Co naleŜy wziąć pod uwagę przy doborze gatunku skóry? 

3.

 

Ile skóry będzie potrzebne do wykonania leja? 

4.

 

Jakie inne materiały muszą być uŜyte? 

5.

 

Jakie sposoby łączenia skóry zostaną zastosowane? 

6.

 

Jakie maszyny, narzędzia i przybory będą potrzebne do wykonania zadania? 

 
Faza III – ustalenie 
1.

 

Uczniowie wybierają skórę do wykonania leja protezowego. 

2.

 

Uczniowie wybierają wzorniki form płaskich do wykonania leja protezowego ze skóry. 

3.

 

Uczniowie przygotowują skórę do rozkroju.  

 
Faza IV – wykonanie 
1.

 

Uczniowie dokonują rozkroju skóry. 

2.

 

Uczniowie moczą skórę. 

3.

 

Uczniowie  upinają  elementy  leja  protezowego  (skórę)  na  pozytywie  kikuta  lub  formie 
drewnianej i dokonują modelowania przestrzennego. 

 
Faza V – sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają poprawność doboru skóry. 

2.

 

Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych form płaskich. 

3.

 

Uczniowie sprawdzają poprawność wykonania form przestrzennych. 

4.

 

Po  uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela  pozostawiają  elementy  przedmiotu  na  pozytywie 
kikuta lub formie drewnianej do wyschnięcia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza VI – analiza końcowa 
1.

 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  wykonanie  zadania  i  wskazuje,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

 
Praca domowa 

Temat  pracy  domowej:  przygotuj  plan  wykonywania  wykończenia  leja  protezowego  ze 

skóry 
 
Forma pracy: praca pisemna. 
 
W planie pracy uczeń powinien uwzględnić:  

 

zorganizowanie stanowiska pracy zgodnie z bhp.  

 

wykonanie nakładki na sznurowanie, 

 

wykonanie podkroju zgodnie z formą, 

 

wykonanie otworów na połączenie leja z protezą, 

 

wykonanie wnętrza leja z zastosowaniem materiałów wyściółkowych, 

 

montaŜ leja. 

 
Pomoce dydaktyczne do pracy domowej: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

katalogi firm ortopedycznych, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

.................................................................................. 

Modułowy program nauczania:   

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł:  

Podstawy  wytwarzania  przedmiotów  ortopedycznych  
322[13].O1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie elementów przedmiotów  ortopedycznych 
ze skóry322[13].Z1.08 

Temat:  Wykonywanie wykończenia leja protezowego ze skóry. 

Cel ogólny: Obróbka wykończeniowa leja protezowego ze skóry. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

przygotować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
o ochrony przeciwpoŜarowej,  

 

ocenić  stan  techniczny  maszyn  do  szycia,  skór,  nitownicy,  przyrządu  do  wyrabiania 
oczek na sznurowadła, 

 

dobierać materiał do wykonania elementów wykończeniowych leja protezowego, 

 

uŜytkować  maszyny,  narzędzia  i  przybory  niezbędne  do  wykonania  przedmiotów 
ortopedycznych,  

 

wykonać pasy ze skóry do zawieszenia protezy, 

 

wykonywać prace wykończeniowe dotyczące leja, 

 

wykonać montaŜ leja protezowego z wykonanych elementów, 

 

dokonać samooceny. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności, ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole,  

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Środki dydaktyczne 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja do ćwiczeń , 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

plansze i tablice poglądowe (proponuje się: plansza anatomiczna budowy człowieka, 

 

układ  mięśniowy,  plansze  rodzaju  kikuta  poamputacyjnego  tablice  poglądowe  kikutów 
nietypowych),  

 

plansze protez skórzanych,  

 

plansze wyposaŜenia pracowni kaletniczej, 

 

wykaz sprzętu niezbędnego do wykonania protezy, 

 

eksponaty leja protezowego wykonanego ze skóry, 

 

wzorniki, kreda, ołówek pastelowa. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych.  

 
Czas trwania zajęć

 

6 godzin dydaktycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

 
Przebieg zajęć: 
 
1.

 

Przygotowanie stanowiska pracy:  

 

sprawdź wyposaŜenie stanowiska pracy, 

 

oceń sprawność maszyn, narzędzi i przyborów do obróbki skóry,  

 

zapoznaj się z instrukcją bhp oraz instrukcją obsługi maszyny do obróbki skóry, 

 

przygotuj materiały do wykończenia skórzanego leja protezy. 

2.

 

Przygotowanie elementów wykończeniowe do leja protezowego: 

 

dobierz  materiał  wykończeniowy  do  wyścielania  leja  (bawełna,  flanela,  zamsz 
bawełniany, materiał termoregulacyjny lub inne), 

 

przygotuj lamówkę pasmanteryjną do obszycia brzegów leja,  

 

wykonaj nakładki do sznurowania ze skóry miękkiej. 

3.

 

Wykonaj prace wykończeniowe: 

 

wykonaj rozkrój materiału do wyścielenia leja protezowego, 

 

połącz za pomocą szwu (ścieg prosty) nakładki do sznurowania, 

 

wykonaj połączenie materiału ze skórą za pomocą kleju, 

 

wykonaj oczka na sznurowadła przy pomocy oczkownicy, otwory na połączenia leja 
z protezą i pasami do zawieszenia protezy, 

 

wyrównaj krawędzie leja (wystający materiał wyściółki obciąŜyć noŜyczkami), 

 

obszyj krawędzie leja pasmanterią, 

 

wykonaj prace wykończeniowe pasów do zawieszenia protezy, 

 

umocuj sprzączkę (za pomocą nitów), 

 

wykonaj oczka na paskach do podtrzymywania protezy. 

4.

 

Wykonaj montaŜ leja protezowego z wykonanych elementów:  

 

sprawdzić dokładność wykonanych połączeń, 

 

załóŜ sznurowadła, 

 

sprawdź funkcjonalność leja protezowego ze skóry w korelacji z zawieszeniem, 

 

uporządkuj stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp. 

 
Zakończenie zajęć.  
Proponuje się, aby nauczyciel ocenił:  

 

poprawność przygotowania stanowiska pracy, 

 

wykorzystanie 

przeznaczonego 

czasu 

na 

poszczególne 

ć

wiczenia 

związane 

z wytwórstwem leja protezowego ze skóry i pasów do zawieszenia protez, 

 

poprawność wykonywanych czynności przez dobór materiału i sprzętu do ich obróbki, 

 

wykonanie produktu. 

 
Praca domowa dla ucznia  
Temat pracy domowej:  
Opracuj  instrukcję  uŜytkowania,  konserwacji  i  przechowywania  leja  protezowego 
wykonanego ze skóry.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Skóry surowe i ich konserwacja

 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1
 

Dokonaj  wyboru  materiałów  skóropodobnych  do  wykonania  wkładek  ortopedycznych, 

butów ortopedycznych i letnich butów ortopedycznych dla dziecka. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  skór  i  ich 
zastosowanie do wyrobu przedmiotów ortopedycznych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  zastosowaniu  materiałów 
skóropodobnych w technice ortopedycznej, 

2)

 

dobrać  właściwy  materiał  skóropodobny  do  wykonania  wkładek  ortopedycznych 
i elementów butów ortopedycznych, 

3)

 

wykonać rysunek rozłoŜeniowy ortopedycznego buta letniego dla dziecka, 

4)

 

dokonać  wyboru  materiału  skóropodobnego  do  kaŜdego  elementu  buta  ortopedycznego 
letniego dla dziecka, 

5)

 

uzasadnić  decyzję  wyboru  pod  względem  oddziaływania  materiału  w  kontakcie  ze  skórą 
dziecka. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

plansze budowy buta ortopedycznego, 

 

próbki materiałów skóropodobnych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 
Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  obuwie  ortopedyczne  dla  dorosłego  męŜczyzny.  Z  handlowych  gatunków 

skór wybierz te, z których mogą być wykonane spody obuwia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  skór  i  ich 
zastosowanie do wyrobu przedmiotów ortopedycznych. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  handlowych  gatunkach  skór 
gotowych i ich zastosowaniu w technice ortopedycznej, 

2)

 

dobrać właściwy gatunek skóry do wykonania podeszwy buta ortopedycznego, 

3)

 

uzasadnić decyzję wyboru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

plansze z handlowymi gatunkami skór gotowych, 

 

plansze budowy buta ortopedycznego, 

 

próbki skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Skóry ortopedyczne 

 
5.2.1 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj wykaz maszyn, narzędzi i przyborów niezbędnych do wykonania rozkroju skóry. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę zastosowanie poszczególnych gatunków 
skór do wyrobu przedmiotów ortopedycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  o  podstawowych  maszynach, 
narzędziach i przyborach do obróbki skóry,  

2)

 

dokonać  podziału  maszyn,  narzędzi  i  przyborów  do  rozkroju  skóry  pod  względem 
zastosowania, 

3)

 

sporządzić opis maszyn, narzędzi i przyborów niezbędnych do wykonania rozkroju skóry. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

wykazy maszyn, narzędzi i przyborów do obróbki skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj wykaz maszyn, narzędzi i przyborów niezbędnych do wykonania pasa śląskiego 

do zawieszenia protezy uda. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  maszyny,  narzędzia 
i przybory uŜywane do wyrobu przedmiotów ortopedycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  o  podstawowych  maszynach, 
narzędziach i przyborach do obróbki skóry, 

2)

 

opracować  wykaz  maszyn,  narzędzi  i  przyborów  niezbędnych  do  wykonania  pasa 
ś

ląskiego do zawieszenia protezy uda, 

3)

 

sporządzić opis maszyn, narzędzi i przyborów, które umieściłeś w wykazie, 

4)

 

określić do jakich czynności będą uŜyte poszczególne maszyny, narzędzia i przybory. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

wykazy maszyn, narzędzi i przyborów do obróbki skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Modelowanie form płaskich i przestrzennych ze skóry 

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  wzorniki  do  rozkroju  skóry  na  podstawie  wymiarów  stopy  pobranych  od 

pacjenta. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na rozkrój i formowanie skór 
ortopedycznych 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  zasady  modelowania  form  płaskich 
i przestrzennych ze skóry, 

2)

 

pobrać wymiary z modelu stopy protezowej lub negatywu gipsowego, 

3)

 

nanieść wymiary na papier, 

4)

 

wykonać kontury wzorników, 

5)

 

wyciąć wzorniki, ponumerować zgodnie z modelem przedmiotu ortopedycznego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

przykładowe wzorniki rozkroju skór, 

 

model stopy protezowej lub pozytyw gipsowy, 

 

przykładowa dokumentacja techniczna obuwia ortopedycznego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj rozkroju skóry w oparciu o przygotowane wzorniki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  rozkrój  skór 
ortopedycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości o przygotowaniu skóry do rozkroju 
w zaleŜności od jej rodzaju, 

2)

 

dobrać właściwy materiał (skórę) do rozkroju, 

3)

 

przygotować skórę do rozkroju,  

4)

 

rozłoŜyć wzorniki na przygotowanej skórze, zaznaczyć kontury wzorników, 

5)

 

wykonać rozkrój skóry według wzorników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przygotowane wzorniki rozkroju skór, 

 

narzędzia i przybory do rozkroju skóry, 

 

przykładowa dokumentacja techniczna obuwia ortopedycznego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj formowanie skóry na modelu kikuta podudzia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  formowanie  skór 
ortopedycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zasad formowania skóry, 

2)

 

przygotować model podudzia, 

3)

 

odwzorować wzorniki na skórze, 

4)

 

wyciąć kontury wzorników skóry, 

5)

 

namoczyć przygotowane wykroje w wodzie (30° C), 

6)

 

wysuszyć wykroje (wytrzepać), 

7)

 

rozłoŜyć wykroje na modelu podudzia, przypinając elementy skórzane (Ŝeby nie powstały 
fałdy, nierówności) za pomocą gwoździ. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model kikuta podudzia, 

 

plansze na temat modelowania przestrzennego, 

 

szablony, wzorniki uniwersalne, 

 

skóra w arkuszach, 

 

narzędzia i przybory do formowania skóry, 

 

przykładowa dokumentacja techniczna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj łączenie elementów skórzanych przez szycie, klejenie, nitowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na montaŜ wyrobów ze skóry 
i materiałów skóropodobnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych sposobów łączenia elementów skórzanych, 

2)

 

wykonać łączenia elementów skórzanych przez szycie, 

3)

 

dobrać materiał do łączenia przez szycie, wybierając rodzaj szycia (ręczne, mechaniczne), 

4)

 

dobrać nici do łączenia dwóch powierzchni, 

5)

 

dobrać materiał do łączenia przez klejenie dwóch powierzchni, 

6)

 

przygotować powierzchnię do klejenia, 

7)

 

dobrać technikę klejenia, 

8)

 

dobrać klej do klejenia, 

9)

 

nanieść klej na powierzchnię i docisnąć (sprasować itp), 

10)

 

dobrać materiał do łączenia przez nitowanie, 

11)

 

przygotować materiał do nitowania, 

12)

 

przygotować odpowiednie nity, 

13)

 

przygotować odpowiedni sprzęt do nitowania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze dotyczące łączenia skóry, 

 

tablice: kleje do skóry, 

 

elementy skórzane do łączenia, 

 

eksponaty elementów skórzanych sprzętu ortopedycznego, 

 

maszyny, narzędzia i przyrządy do łączenia skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4.  Wykonywanie  elementów  i  przedmiotów  ortopedycznych  ze 

skóry 

 
5.4.1.

 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj skórzaną tulejkę uda do protezy podudzia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na wykonywanie wyrobów ze 
skóry, bezpieczeństwo i higienę pracy podczas wykonywania prac kaletniczych i rymarskich. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  zasad  rozkroju 
i modelowania skóry, 

2)

 

przygotować stanowisko pracy w pracowni kaletniczej, 

3)

 

dobrać rodzaj skóry do wykonania tulejki i materiałów na elementy wykończeniowe, 

4)

 

przygotować skórę do rozkroju,  

5)

 

pobrać miarę z kikuta (manekin, lub odlew gipsowy) lub zastosować gotowe wzorniki, 

6)

 

wykonać rozkrój skóry, 

7)

 

dokonać formowania tulejki na manekinie, 

8)

 

zaznaczyć ołówkiem (kredą) nakładkę sznurowania, 

9)

 

wykonać wycięcia otworów tulejki do połączenia z pasem biodrowym, 

10)

 

dobrać materiał do wykończenia tulejki oraz na nakładkę sznurowania i pas mocujący,  

11)

 

wykonać prace wykończeniowe,  

12)

 

wykonać prace montaŜowe, 

13)

 

uporządkować stanowisko pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze dotyczące rozkroju, łączenia skóry, 

 

eksponaty skórzanych tulejek uda i elementów skórzanych sprzętu ortopedycznego, 

 

maszyny, narzędzia i przyrządy do rozkroju i łączenia skór, 

 

próbki skór, 

 

wzorniki do rozkroju skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj algorytm wykonania leja protezowego ze skóry. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na wykonywanie wyrobów ze 
skóry, bezpieczeństwo i higienę pracy podczas wykonywania prac kaletniczych i rymarskich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  zasad  rozkroju 
i modelowania skóry, 

2)

 

opracować wykaz maszyn, narzędzi i przyborów niezbędnych do wykonania pracy, 

3)

 

określić rodzaj skóry właściwy do wykonania leja, 

4)

 

określić rodzaj potrzebnych materiałów wykończeniowych,  

5)

 

określić miary które naleŜy pobrać z kikuta,  

6)

 

zapisać proces technologiczny wykonania leja w formie schematu blokowego.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze dotyczące rozkroju i łączenia skóry, 

 

eksponaty 

skórzanych 

lejów 

protezowych 

elementów 

skórzanych 

sprzętu 

ortopedycznego, 

 

maszyny, narzędzia i przyrządy do rozkroju i łączenia skór, 

 

próbki skór, 

 

wzorniki do rozkroju skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj pasek nadkłykciowy ze skóry przeznaczony do zawieszenia protezy podudzia. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na wykonywanie wyrobów ze 
skóry, bezpieczeństwo i higienę pracy podczas wykonywania prac kaletniczych i rymarskich. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  zasad  rozkroju 
i modelowania skóry, 

2)

 

przygotować stanowisko pracy w pracowni kaletniczej, 

3)

 

dobrać rodzaj skóry do wykonania paska i materiały na elementy wykończeniowe, 

4)

 

przygotować skórę do rozkroju,  

5)

 

pobrać miarę z kikuta (manekin, lub odlew gipsowy) lub zastosować gotowe wzorniki, 

6)

 

wykonać rozkrój skóry, 

7)

 

dokonać formowania paska na manekinie, 

8)

 

wykonać wycięcia otworów do połączenia z protezą, 

9)

 

wykonać prace wykończeniowe,  

10)

 

wykonać prace montaŜowe, 

11)

 

uporządkować stanowisko pracy.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze dotyczące rozkroju, łączenia skóry, 

 

eksponaty skórzanych tulejek uda i elementów skórzanych sprzętu ortopedycznego, 

 

maszyny, narzędzia i przyrządy do rozkroju i łączenia skór, 

 

próbki skór, 

 

wzorniki do rozkroju skór, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  elementów 
przedmiotów ortopedycznych z materiałów włókienniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania  1,  2,  4,  5,  6,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19  i  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 3 i 7 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje jeden punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. a, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b, 
12. 
c, 13. a, 14. a, 15. a, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować skóry surowe i zasady ich 
konserwacji 

Scharakteryzować proces wyprawiania skór 

Określić handlowe gatunki skór 

PP 

Sklasyfikować klasę skóry 

Scharakteryzować materiały skóropodobne 

Dobrać rodzaje skóry do budowy przedmiotów 
ortopedycznych 

Scharakteryzować materiały skóropodobne 

PP 

RozróŜnić maszyny, narzędzia i przybory do 
obróbki skóry 

Dokonać formowania skór 

10  Wykonać róŜne techniki łączenia skór 

11  Scharakteryzować typy skór 

12  Zastosować przepisy bhp obowiązujące przy 

obsłudze urządzeń mechanicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

13  RozróŜnić zasady przechowywania półproduktów 

do wytwarzania przedmiotów ortopedycznych 

14  Wykonać zawieszenie protezy 

15  Wykonać wkładki ortopedyczne 

16  Ocenić jakość skóry 

17  Wykonać przedmioty ortopedyczne ze skóry 

18  Określić rolę protezy podudzia 

19  Wykonać montaŜ przedmiotu ortopedycznego 

20  Zastosować maszyny do obróbki skóry 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Skóry surowe poddaje się konserwacji poprzez 
a)

 

suszenie, solenie, suszenie i solenie. 

b)

 

moczenie, solenie, moczenie i solenie. 

c)

 

suszenie i solenie, zamraŜanie, moczenie. 

d)

 

moczenie, zamraŜanie, suszenie. 

 
2.

 

Garbowanie skóry to szereg procesów fizycznych i chemicznych. Ma ono na celu 
a)

 

zapobieganie gniciu skóry. 

b)

 

przerabianie skóry surowej do postaci handlowej. 

c)

 

zdejmowanie skóry z tuszy zwierzęcia. 

d)

 

wyrabianie przedmiotów ze skóry. 

 
3.

 

Spody do obuwia ortopedycznego wykonasz z 
a)

 

kruponu bydlęcego twardego. 

b)

 

skóry blankowej. 

c)

 

skóry juchtowej. 

d)

 

skóry cielęcej. 

 
4.

 

Systematyczny  podział  skóry  według  jej  wartości  uŜytkowej  obejmuje  pięć  klas.  Do 
wyrobów ortopedycznych wykorzystuje się klasę 
a)

 

V, III, I. 

b)

 

I, II, III. 

c)

 

III. IV, V. 

d)

 

I, IV, V. 

 
5.

 

Do wyrobu materiałów skóropodobnych podstawowym składnikiem jest 
a)

 

wiskoza. 

b)

 

bawełna. 

c)

 

skóra bydlęca. 

d)

 

kauczuk. 

 
6.

 

Do wykonania leja protezowego uŜyjesz 
a)

 

skóry ortopedycznej do formowania. 

b)

 

skóry twardej. 

c)

 

kruponu chromowego. 

d)

 

skóry pergaminowej. 

 
7.

 

Sztuczną skórą stosowaną do wyrobów ortopedycznych jest 
a)

 

dwuwarstwowe  tworzywo  powlekane  z  nośnika  bawełnianego  i  powleczeniem 
z tworzywa winylowego. 

b)

 

dwuwarstwowe  tworzywo  z  nośnika  barchanowego,  flanelowego  lub  perkalowego  
i powleczeniem z polichlorku winylu. 

c)

 

dwuwarstwowe tworzywo powlekane o miękkiej i aksamitnej powierzchni z nośnika 
w  formie  drapanej  tkaniny  cienko  powleczonej  lateksem  lub  innym  tworzywem 
sztucznym. 

d)

 

miękkie, dwuwarstwowe tworzywo powlekane z nośnika w formie miękkiej tkaniny 
elastycznej cienko powleczonej kauczukiem lub polichlorkiem winylu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

8.

 

Aby  dokonać  rozkroju  skóry,  podczas  produkcji  obuwia  ortopedycznego  naleŜy  uŜyć 
następujących urządzeń, narzędzi, przyborów 
a)

 

spinarki, krajarki, wyrównarki, przecinaków. 

b)

 

krajarki taśmowej, noŜa, szydła. 

c)

 

wycinarki, wzorników, liniałów, kątowników, 

d)

 

stołu do wykroju, płyty traserskiej, noŜyc, noŜy. 

 
9.

 

Przystępując do modelowania z wykrojów płaskich form przestrzennych ze skóry, naleŜy 
ją najpierw 
a)

 

rozciągnąć i umocować na płaskiej powierzchni. 

b)

 

rozciągnąć i umocować na modelu. 

c)

 

rozciągnąć na modelu i namoczyć. 

d)

 

namoczyć i rozciągnąć na modelu. 

 
10.

 

Łączenie skór i materiałów skóropodobnych nazywamy montaŜem. MontaŜu skór pasów 
do obsad sprzączek moŜemy dokonać za pomocą 
a)

 

łączenia szwem. 

b)

 

nitowania. 

c)

 

klejenia. 

d)

 

na zakładkę. 

 
11.

 

Wykonanie leje protezowego ze skóry ortopedycznej typu: krupon roślinny protezowy od 
3,5 do 4,5mm dla kobiety o słabej kondycji fizycznej moŜe spowodować 
a)

 

zaburzenie statyki. 

b)

 

uszkodzenie skóry. 

c)

 

zaniki tkanki podskórnej. 

d)

 

zaburzenia chodu. 

 
12.

 

Uczeń stwierdza zakłócenia w pracy maszyny do obróbki skóry. W pierwszej kolejności 
powinien 
a)

 

próbować naprawić maszynę. 

b)

 

zawiadomić o awarii przełoŜonego. 

c)

 

wyłączyć maszynę z zasilania energią elektryczną. 

d)

 

wyłączyć i ponownie uruchomić maszynę. 

 
13.

 

Produkty  ze  skóry,  wykorzystywane  do  produkcji  przedmiotów  ortopedycznych,  naleŜy 
przechowywać w 
a)

 

suchych pomieszczeniach ze sprawną wentylacją. 

b)

 

ciemnych pomieszczeniach o kontrolowanej, znacznej wilgotności. 

c)

 

opakowaniach z tworzyw sztucznych. 

d)

 

nieprzeźroczystych, sztucznych pojemnikach. 

 
14.

 

Dobierając rodzaj skóry do wykonania zawieszenia protezy weźmiesz pod uwagę 
a)

 

rodzaj skóry, grubość skóry, klasę skóry. 

b)

 

kolor skóry, grubość skóry, klasę skóry. 

c)

 

rodzaj skóry, grubość skóry, kolor skóry. 

d)

 

wilgotność skóry, rodzaj skóry, kolor skóry. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

15.

 

Wkładki  ortopedyczne  korygujące  skrócenie  kończyny,  konstruuje  się  ze  skóry  metodą 
łączenia 
a)

 

za pomocą klejenia. 

b)

 

za pomocą nitowania. 

c)

 

za pomocą szycia ręcznego. 

d)

 

za pomocą szycia maszynowego. 

 
16.

 

Jakość skóry zaleŜy od 
a)

 

gatunku  skóry,  rodzaju  konserwacji,  technologii  garbowania,  sposobu  wykończenia 
skóry. 

b)

 

sposobu wykończenia skóry, rodzaju konserwacji, koloru skóry, elastyczności skóry. 

c)

 

gatunku skóry, gładkości skóry, wykończenia skóry, wysuszenia skóry. 

d)

 

sposobu  zdejmowania  skóry,  wieku  zwierzęcia,  elastyczności  skóry,  wilgotności 
skóry. 

 
17.

 

Do leja protezowego uda wykonanego ze skóry zastosujesz zapięcie 
a)

 

za pomocą guzików. 

b)

 

za pomocą taśmy typ Velcro. 

c)

 

za pomocą sznurowania. 

d)

 

za pomocą pasków zapinanych na sprzączkę. 

 
18.

 

Tulejka protezy podudzia spełnia rolę 
a)

 

amortyzatora protezy. 

b)

 

połączenia goleni z udem. 

c)

 

połączenia goleni ze stopą. 

d)

 

kosmetyczną. 

 
19.

 

Przedmioty  ortopedyczne  wykonane  ze  skóry,  eksploatowane  przez  pacjenta  powinny 
być konserwowane zgodnie z 
a)

 

instrukcją uŜytkowania załączonego do przedmiotu ortopedycznego. 

b)

 

przepisami bhp obowiązującymi w zakładzie ortopedycznym. 

c)

 

regulaminem zakładu ortopedycznego w którym pacjent nabył sprzęt. 

d)

 

przepisami bhp obowiązującymi w sklepie ortopedycznym. 

 
20.

 

Jakie maszyny naleŜy stosować przy wytwarzaniu wkładek ortopedycznych ze skóry 
a)

 

dziergarki i zgrzewarki. 

b)

 

maszyny pończosznicze i dziergarki. 

c)

 

krajarki i szlifierki. 

d)

 

maszyny krawieckie i zgrzewarki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Wykonywanie elementów przedmiotów ortopedycznych ze skóry

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

b  

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  elementów 
przedmiotów ortopedycznych z materiałów włókienniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  18,  19  i  20  są  z  poziomu 
podstawowego 

 

zadania 6 i 17 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje jeden punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 1 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. c, 11. c, 
12. 
b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d. 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać rodzaje skóry do budowy przedmiotów 
ortopedycznych 

Określić zasady formowania skór 

RozróŜnić rodzaj skóry 

Scharakteryzować proces wyprawiania skór 

Scharakteryzować proces wyprawiania skór 

Wyjaśnić skutki wadliwej technologii 
wyprawiania skór 

PP 

RozróŜniać etapy garbowania skóry 

RozróŜniać etapy garbowania skóry 

RozróŜnić maszyny do obróbki skóry 

10  RozróŜnić techniki łączenia skór 

11  Dobrać skórę do wykonania przedmiotu 

ortopedycznego 

12  RozróŜnić maszyny, narzędzia i przybory do 

obróbki skóry 

13  Scharakteryzować typy skór 

14  Scharakteryzować typy skór 

15  Dobrać skóry do wykonania przedmiotów 

ortopedycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

16  Scharakteryzować materiały skóropodobne 

17  Scharakteryzować materiały skóropodobne 

PP 

18  Dobrać skóry do wykonania przedmiotów 

ortopedycznych 

19  Zidentyfikować etapy wytwarzania elementów 

przedmiotów ortopedycznych ze skóry 

20  RozróŜnić składniki uŜywane do wyrobu 

materiałów skóropodobnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Obszycie półoopaski szyny strzałkowej od wewnątrz wykonasz z 
a)

 

skóry pergaminowej. 

b)

 

irchy. 

c)

 

kruponu chromowego. 

d)

 

skóry ortopedycznej do formowania 

 
2.

 

Aby  skóry,  z  których  będą  wykonywane  formy  przestrzenne  łatwiej  poddawały  się 
formowaniu naleŜy je 
a)

 

namoczyć i rozciągnąć na modelu. 

b)

 

rozciągnąć na modelu i namoczyć. 

c)

 

rozciągnąć i umocować na płaskiej powierzchni. 

d)

 

rozciągnąć i umocować na modelu. 

 
3.

 

Ś

rodkowa, najściślejsza część skóry otrzymana przez odcięcie karku i boków to 

a)

 

szczupak. 

b)

 

boki. 

c)

 

krupon. 

d)

 

kark. 

 
4.

 

Przetwarzanie  skóry  surowej  w  produkt  odporny  na  działanie  drobnoustrojów  i  procesy 
hydrolityczne jest to 
a)

 

wyprawianie skóry. 

b)

 

mizdrowanie skóry. 

c)

 

szpaltowanie skóry. 

d)

 

garbowanie właściwe. 

 
5.

 

Bieleniem, natłuszczaniem, wypalaniem nazywamy 

a)

 

garbowanie roślinne. 

b)

 

garbowanie chromowe. 

c)

 

wykańczanie skór. 

d)

 

przygotowanie skóry do garbowania. 

 
6.

 

Przegarbowanie skóry moŜe powodować 
a)

 

pęknięcia głębokie. 

b)

 

łuszczenie się skóry. 

c)

 

łamliwość skóry. 

d)

 

blachowatość skóry. 

 
7.

 

Określenie „warsztat mokry” naleŜy rozumieć jako 
a)

 

garbowanie mineralne. 

b)

 

garbowanie mieszane. 

c)

 

garbowanie właściwe. 

d)

 

przygotowanie do garbowania. 

 
8.

 

Ręczne lub maszynowe oczyszczanie skór z resztek tkanki i mięsa są to 
a)

 

szpaltowanie. 

b)

 

papkowanie. 

c)

 

mizdrowanie. 

d)

 

dwojenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

9.

 

Maszyną słuŜącą głównie do opracowywania brzegów wykrojów skórzanych jest 
a)

 

dziergarka. 

b)

 

ś

cieniarka. 

c)

 

krajarka taśmowa. 

d)

 

dwojarka. 

 
10.

 

Łączenie  skór  i  materiałów  skóropodobnych  nazywamy  montaŜem.  Połączenie  obu 
części krawędziami stanowiącymi powierzchnię kontaktową jest połączenie 
a)

 

na wpust. 

b)

 

na nakładkę. 

c)

 

na styk. 

d)

 

na zakładkę. 

 
11.

 

Do wykonania podeszwy buta ortopedycznego najodpowiedniejsza jest skóra 
a)

 

bukat. 

b)

 

juchtowa. 

c)

 

krupon bydlęcy. 

d)

 

cielęca futrówka. 

 
12.

 

Rozkroju skóry na wykonanie obuwia ortopedycznego naleŜy uŜyć 
a)

 

noŜyc, płyty traserskiej, stołu do rozkroju. 

b)

 

wzorników, liniałów, wycinarki. 

c)

 

szydła, ścieniarka, krajarki taśmowej. 

d)

 

przecinaka, ścieniarki, wycinarki. 

 
13.

 

Miękka  skóra  bydlęca  garbowania  roślinnego,  wykańczana  od  lica,  intensywnie 
natłuszczana, przeznaczona głównie na wierzchy obuwia i wyroby rymarskie to skóra 
a)

 

faledrowa, 

b)

 

bukat. 

c)

 

juchtowa. 

d)

 

nabukowa. 

 
14.

 

Klasa III skóry zawiera minimum 
a)

 

40% powierzchni uŜytecznej. 

b)

 

58% powierzchni uŜytecznej. 

c)

 

70 % powierzchni uŜytecznej. 

d)

 

86% powierzchni uŜytecznej. 

 
15.

 

U pacjenta z duŜą wagą do wykonania leja protezowego uda najwłaściwsza jest skóra typu 
a)

 

krupon roślinny. 

b)

 

skóra blankowa naturalna. 

c)

 

bukat bydlęcy. 

d)

 

boksy cielęce. 

 
16.

 

Lekka  guma  mikroporowata  produkowana  z  kauczuku  syntetycznego  naleŜąca  do 
materiałów skóropodobnych jest to 
a)

 

skóra wtórna. 

b)

 

styrogum. 

c)

 

tekson. 

d)

 

PCV. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

17.

 

Spośród materiałów skóropodobnych do higienicznych zalicza się 
a)

 

skaj. 

b)

 

dermę. 

c)

 

polcorfam. 

d)

 

Granitom 

 
18.

 

Podszewki lekkich ortez, obszycia podpaszek i pelot gorsetowych wykonuje się z 
a)

 

kruponu chromowego. 

b)

 

skóry juchtowej. 

c)

 

skóry blankowej. 

d)

 

skóry rękawiczniczej. 

 
19.

 

Czynności  technologiczne,  których  celem  jest  podział  materiałów  płaskich  na  części 
o określonych konturach i wymiarach to 
a)

 

krój. 

b)

 

rozkrój. 

c)

 

formowanie. 

d)

 

modelowanie. 

 
20.

 

Podstawowym składnikiem uŜywanym do wyrobu materiałów skóropodobnych jest 
a)

 

wiskoza. 

b)

 

kauczuk. 

c)

 

bawełna. 

d)

 

filc. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Wykonywanie elementów przedmiotów ortopedycznych ze skóry

  

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7. LITERATURA 

 

1.

 

Prosnak  M.:  Podstawy  protetyki  ortopedycznej  (materiały  pomocnicze),  Centrum 
Metodyczne  Dosknalenia  nauczycieli  Średniego  Szkolnictwa  Medycznego,  Warszawa 
1987 

2.

 

Prosnak 

M.: 

Podstawy 

technologii 

ortopedycznej 

(materiały 

pomocnicze), 

CMDNSSz.Med. Warszawa 1988 

3.

 

Sylwanowicz W.:Anatomia i fizjologia człowieka, PZWL, Warszawa 1994 

4.

 

Katalog handlowy Otto Bock, 2005 

5.

 

Katalog handlowy Zakłady Ortopedyczne Kraków 2002 

6.

 

Katalog handlowy Ortofach, Szczecin 2005