background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Mariusz Chachuła 

 

 

 

Zakładanie pasieki 

321[04].Z4.01 
 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog 
dr inŜ. Krzysztof Olszewski 
 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z4.01, 

„Zakładanie  pasieki”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  technik 
pszczelarz. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Zasady  postępowania  z  pszczołami  oraz  wykonywanie  podstawowych 

zabiegów w rodzinie pszczelej 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Wybór typu ula i urządzanie pasieczyska 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Nabywanie i przesiedlanie rodzin pszczelich 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

29 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

321[04].Z4 

Gospodarka pasieczna 

321[04].Z4.01 

Zakładaanie pasieki 

321[04].Z4.03 

Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce 

321[04].Z4.04  

Planowanie 

 i prowadzenie wędrownej 

gospodarki pasiecznej 

321[04].Z4.05 

Przygotowanie pasieki  

do zimowania 

321[04].Z4.06 

Prowadzenie róŜnych 

kierunków produkcji 

pasiecznej 

321[04].Z4.07 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

321[04].Z4.02  

Organizowanie prac związanych  

z wiosenną obsługą pasieki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

rozróŜnić stadia rozwojowe czerwiu pszczelego, 

− 

zastosować zasady postępowania w przypadku uŜądlenia przez pszczołę, 

− 

dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą, 

− 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobrać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

− 

określić czynniki wpływające na rozwój pszczół, 

− 

określić topografię narządów i układów organizmu pszczoły, 

− 

scharakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły, 

− 

określić funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić czynniki wywołujące podraŜnienie pszczół, 

− 

określić zasady postępowania z pszczołami, 

− 

określić cele, warunki i technikę przeprowadzania przeglądów rodzin pszczelich, 

− 

scharakteryzować rodzaje przeglądów, 

− 

dobrać sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

− 

przeprowadzić przeglądy rodzin pszczelich, 

− 

rozpoznać typy uli i scharakteryzować sprzęt pasieczny, 

− 

dobrać typy uli do rodzaju gospodarki pasiecznej, 

− 

wybrać miejsce na pasieczysko, 

− 

zaplanować urządzanie pasieczyska, 

− 

zorganizować zaplecze gospodarcze pasieki, 

− 

oszacować zasobność bazy poŜytkowej, 

− 

ocenić wartość rodziny pszczelej, 

− 

przesiedlić rodziny pszczele, 

− 

zastosować zasady postępowania w przypadku poŜądlenia, 

− 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy przy pszczołach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1   

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł:  

Gospodarka pasieczna 321[04].Z4 

Jednostka modułowa:  

Zakładanie pasieki 321[04].Z4.01 

Temat:  Przegląd główny rodziny pszczelej. 

Cel ogólny:  Przegląd rodziny pszczelej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić rodzaje przeglądów, 

− 

charakteryzować przeglądy główne i wglądy,  

− 

dobierać odzieŜ ochronną do przeprowadzania przeglądów, 

− 

dobierać sprzęt pasieczny do przeglądu rodzin pszczelich, 

− 

przeprowadzać przegląd rodziny pszczelej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

sprzęt pasieczny; dłuto pasieczne, szczoteczka, transportówka, skrobaczka, 

− 

rodziny pszczele, 

− 

odzieŜ ochronna do przeprowadzenia przeglądów. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności (2 min.). 
2.  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (8 min.): 

− 

nauczyciel omawia cel przeglądu głównego, 

− 

nauczyciel  wymienia  kolejne  czynności  podczas  wykonywania  przeglądu  rodziny 
pszczelej, 

− 

nauczyciel wskazuje na konieczność przeprowadzenia przeglądu głównego. W jakim 
celu  przeprowadzamy  przeglądy  rodzin  pszczelich?  Jaka  jest  róŜnica  między 
przeglądem  głównym  a  wglądem?  Kiedy  przeprowadzamy  przeglądy  rodzin 
pszczelich?  Jakie  muszą  być  warunki  pogodowe,  aby  moŜna  przeprowadzać 
przeglądy?  W  jaki  sposób  uŜywamy  podkurzacza?  Jak  chwytamy  ramkę?  W  jaki 
sposób ustawiamy się przy ulu?

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

,,burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  odpowiedzi  na  postawione  pytania,  które 
zostają zapisane są na tablicy. 

3.  Realizacja zajęć (15 min.): 

− 

nauczyciel dzieli klasę na grupy,

 

− 

kaŜdej  z  grup  przydziela  do  opracowania  inne  zadanie:  zorganizować  stanowisko 
pracy  ( dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu  pasiecznego),  ustalić 
kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, ustalić sposób 
przeprowadzenia  przeglądu  rodziny  pszczelej,  zaplanować  sposób  korzystania 
z materiałów pomocniczych

,

 

− 

uczniowie poznają kolejność wykonywania prac, 

− 

uczniowie ustalają harmonogram wykonywanych prac.  

4.  Podsumowanie zajęć teoretycznych (18 min.): 

− 

przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu,  

− 

jeden z uczniów zapisuje odpowiedzi pod pytaniami, 

− 

nauczyciel precyzuje poprawną odpowiedź,  

− 

zapisanie wspólnej notatki do zeszytu. 

5.  Wyjście do pasieki dydaktycznej (35 min.): 

− 

nauczyciel objaśnia sposób wykonania przeglądu, 

− 

nauczyciel wraz z uczniami przeprowadza przegląd rodziny pszczelej,  

− 

kaŜda grupa przeprowadza przegląd rodziny pszczelej, 

− 

nauczyciel koryguje błędy popełniane podczas przeglądu, 

− 

ponowne złoŜenie rodziny. 

 
Zakończenie zajęć 
Zakończenie zajęć (10 min.). 
Powtórzenie zasad przeprowadza przegląd rodziny pszczelej. 
 
Praca domowa 
Opisz  kolejne  czynności  wykonywane  podczas  przeglądu  rodziny  pszczelej.  Oceń  siłę 
przeglądanej rodziny. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowania  uczniów  i  poszczególnych  grup  podczas 
wykonywania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2   

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04]. 

Moduł:  

Gospodarka pasieczna 321[04].Z4 

Jednostka modułowa:  

Zakładanie pasieki 321[04].Z4.01 

Temat:  Wybór i urządzanie pasieczyska. 

Cel ogólny:  Lokalizować i urządzać pasieczysko. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zdefiniować pojęcia: pasieka, pasieczysko, poidło, ul kontrolny, 

− 

wybierać miejsce na pasieczysko, 

− 

projektować ustawienie uli i urządzeń pasiecznych, 

− 

zakładać pasieczysko.

 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 4–5-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

teren na pasieczysko, 

− 

karton, 

− 

flamastry. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności (2 min.). 
2.  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć (8 min.): 

− 

nauczyciel  omawia  znaczenie  wyboru  odpowiedniego  miejsca  i  urządzenie 
pasieczyska, 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących pasieczyska,  

− 

nauczyciel  omawia  warunki  wyboru  miejsca  na  pasieczysko.  Nauczyciel  po 
wykładzie  zadaje  pytanie:  Co  naleŜy  uwzględnić  pod  uwagę  wybierając  miejsce  na 
pasieczysko? Wyjaśnij pojęcia: pasieczysko, pasieka, ul kontrolny i poidło, 

− 

,,burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  odpowiedzi  na  postawione  pytania,  które 
zostają zapisane są na tablicy i w zeszytach. 

3.  Realizacja zajęć (30 min.): 

− 

nauczyciel dzieli klasę na grupy, 

− 

kaŜdej  z  grup  przydziela  do  opracowania  zadanie:  szkic  pasieczyska,  przeznaczenie 
urządzeń pasiecznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

− 

uczniowie  dyskutują  na  temat  lokalizacji  urządzeń  pasiecznych  i  ustawienia  uli  na 
pasieczysku, 

− 

uczniowie w grupach opracowują szkic pasieczyska, 

− 

uczniowie otrzymują tablice poglądowe, zdjęcia. 

4.  Podsumowanie zajęć teoretycznych (30 min.): 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wyniki  pracy  zespołu  i  uzasadnia  rozmieszczenie 
i ustawienie uli na pasieczysku, 

− 

uczniowie  wraz  z  nauczycielem  korygują  błędy  popełnione  przez  poszczególne 
grupy, 

− 

nauczyciel precyzuje poprawną odpowiedź,  

− 

zapisanie  wspólnej  notatki  do  zeszytu  dotyczącej  uzasadnienia  wyboru  i  urządzenia 
pasieczyska poszczególnych grup. 

 
Zakończenie zajęć 
Zakończenie zajęć (10 min.). 
Powtórzenie kryteriów wyboru i urządzania pasieczyska. 
 
Praca domowa 
Zaplanuj pasieczysko w gospodarstwie agroturystycznym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowania  uczniów  i  poszczególnych  grup  podczas 
wykonywania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Zasady  postępowania  z  pszczołami  oraz  wykonywanie 

podstawowych zabiegów w rodzinie pszczelej 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Dobieranie środków ochrony indywidualnej do pracy przy pszczołach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  strój  pasieczny.  Podczas  wykonania  ćwiczenia 

szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na  przeznaczenie  poszczególnych 
elementów stroju pasiecznego. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać i obejrzeć strój pasieczny, 
2)  załoŜyć kombinezon i siatkę ochronną/kapelusz pszczelarski, 
3)  narysować strój pasieczny, 
4)  opisać rysunek, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

fartuch lub kombinezon, 

− 

siatka ochronna/kapelusz pszczelarski, 

− 

rękawice skórzane. 

 
Ćwiczenie 2 

Prowadzenie przeglądów rodzin pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  przegląd  rodziny  pszczelej.  Podczas  wykonania 

ć

wiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  zachowanie  i opanowanie  podczas 

prowadzenia przeglądu. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  załoŜyć strój pasieczny, 
2)  ustawić się z boku ula, 
3)  otworzyć daszek i zdjąć ocieplenie górne, 
4)  wcisnąć ostrze dłuta pasiecznego między zatwór a ostatnią ramkę i odsunąć zatwór, 
5)  wyjąć  ostroŜnie  plaster  pszczeli  i  trzymając  go  pionowo  nad  gniazdem  prowadzić 

obserwacje, 

6)  zapisać w ksiąŜce pasiecznej: 

− 

liczbę plastrów z czerwiem, 

− 

szacunkową ilość zapasów, 

− 

zauwaŜoną matkę, 

− 

ogólną liczbę plastrów w gnieździe,  

7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

− 

strój pasieczny, 

− 

ksiąŜka pasieczna. 

 
Ćwiczenie 3 

Udzielanie pierwszej pomocy osobie poŜądlonej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  film  o  pierwszej  pomocy  osobie  poŜądlonej. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  typowe 
alergiczne objawy po uŜądleniu. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  opisać róŜne reakcje organizmu na jad pszczeli, 
2)  wypisać środki, które moŜna podać osobom po uŜądleniu, 
3)  usunąć Ŝądło ciała uŜywając do tego celu dłuta pasiecznego, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Ŝ

ywe pszczoły, 

− 

ś

rodki neutralizujące skutki uŜądlenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2.  Wybór typu ula i urządzanie pasieczyska. 

 

5.2.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie rodzajów i typów uli. 

 

Wskazówki do realizacji 
 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować powszechne rodzaje i typy uli. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  rozmiar 

i wymiary zewnętrzne ramek gniazdowych i nadstawkowych. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć zaprezentowane typy uli, 
2)  oznaczyć typ ramki, 
3)  zmierzyć zewnętrzny wymiar ramki gniazdowej i nadstawkowej, 
4)  obliczyć powierzchnię plastra gniazdowego i nadstawkowego, 
5)  obliczyć ogólną powierzchnię plastrów w ulu, 
6)  obliczyć przeciętną pojemność ula zimą, 
7)  wpisać wyniki obliczeń do tabelki, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zewnętrzne 

wymiary ramki 

[mm] 

Powierzchnia 

plastra [dm

2

Przeciętna pojemność 

ula zimą 

Nazwa 

i typ ula 

Typ 

ramki 

g

n

ia

zd

o

w

ej

 

n

a

d

st

a

w

k

o

w

ej

 

g

n

ia

zd

o

w

eg

o

 

n

a

d

st

a

w

k

o

w

ej

 

O

g

ó

ln

a

 p

o

w

ie

rz

ch

n

ia

 

p

la

st

w

 w

 u

lu

 [

d

m

2

li

cz

b

a

 p

la

st

w

 

p

o

w

ie

rz

ch

n

ia

 

p

la

st

w

 

[d

m

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

róŜne typy i rodzaje uli, 

− 

miara stolarska, 

− 

ramki poszczególnych typów uli. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie narzędzi i sprzętu pasiecznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  sprzęt  pasieczny.  Podczas  wykonania  ćwiczenia 

szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  przeznaczenie  wszystkich  rodzajów  sprzętu 
pasiecznego. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć zaprezentowany sprzęt pasieczny, 
2)  obejrzeć zdjęcia ilustrujące sprzęt pasieczny, 
3)  opracować krótki opis sprzętu i jego przeznaczenia, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

sprzęt pasieczny, 

– 

zdjęcia ilustrujące sprzęt pasieczny. 

 
Ćwiczenie 3 

Projektowanie i urządzanie pasieczyska. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  miejsce  na  urządzenie  pasieczyska.  Podczas 

wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  konfigurację 
i zadrzewienie terenu, połoŜenie względem dróg. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  obejrzeć miejsce na urządzenie pasieczyska, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

2)  zwrócić uwagę na oddalenie od drogi uczęszczanej przez ludzi, 
3)  zwrócić uwagę na zadrzewienie, 
4)  wykonać szkic pasieczyska na którym naleŜy określić: 

– 

miejsce na poidło, 

– 

miejsce na topiarkę słoneczną, 

– 

miejsce pracowni pasiecznej, 

– 

rozstawienie uli, 

– 

miejsce ula kontrolnego-wagowego, 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

teren na pasieczysko, 

– 

miara geodezyjna, 

– 

linijka, 

– 

ołówek. 

 
Ćwiczenie 4 

Obliczanie zasobności bazy poŜytkowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  określanie  zasobu  bazy  poŜytkowej.  Podczas 

wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na sposób obliczania zasobu 
bazy poŜytkowej. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  określić zasobność bazy poŜytkowej w promieniu 2 km od wskazanej pasieki, 
2)  obliczyć ogólne zasoby bazy poŜytkowej w sezonie, 
3)  obliczyć zasobność bazy poŜytkowej w przeliczeniu na 1 ha, 
4)  wypełnić poniŜszą tabelę. 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

P

o

ra

  

se

zo

n

u

 

Roślina 

poŜytkowa 

P

o

w

ie

rz

ch

n

ia

 [

h

a

Wydajność 

miodowa  

z 1 ha [kg] 

Wydajność 

miodowa  

z kolejnych 

roślin [kg] 

Zasoby bazy 

poŜytkowej w 

kolejnych 

porach sezonu 

[kg] 

Część 

zasobów 

zebrana 

przez 

pszczoły 

(ok. 55% 

całkowitej 

wydajności) 

w

io

sn

a

 

1. 
2. 
3. 
4. 
5. 

 

 

 

 

 

 

la

to

 

1. 
2. 
3. 
4. 
5. 

 

 

 

 

 

 

p

ó

ź

n

la

to

 

1. 
2. 
3. 
4. 
5. 

 

 

 

 

 

 

Ogółem zasoby bazy poŜytkowej w sezonie – kg  

 

 

Zasoby w przeliczeniu na 1 ha powierzchni – kg  

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja, 

− 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kalendarz kwitnienia roślin, 

− 

tabela z wydajnością miodową roślin w kg z 1 ha, 

− 

kalkulator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.3. 

Nabywanie i przesiedlanie rodzin pszczelich 

 

5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Przesiedlanie rodzin do uli tego samego typu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  przesiedlanie  rodzin  pszczelich  do  uli  tego  samego 

typu.  Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 
postępowania w przypadku przesiedlania rodzin pszczelich do uli tego samego typu. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować ul wyposaŜając go w: zatwory, maty, wkładkę wylotową, 
2)  odstawić ul z przesiedlaną rodziną na 0,5 m i obrócić o 90°, 
3)  ustawić nowy ul w miejsce odstawionego, 
4)  przenieść  z  odstawionej  rodziny  szybko  plastry  wraz  z  pszczołami  nie  zmieniając  ich 

kolejności, 

5)  ocieplić i zamknąć ul, a resztki pszczół, które zostały na matach i ścianach, strząsnąć na 

pomost przed wylotem, 

6)  przygotować ul wyposaŜając go w: zatwory, maty, wkładkę wylotową, ramki woszczyny 

i ewentualnie ramki z węzą, 

7)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

rodziny pszczele, 

– 

puste ule tego samego typu jak ule z osadzonymi rodzinami, 

– 

plastry, 

– 

ramki z węzą. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Ćwiczenie 2 

Przesiedlanie rodzin pszczelich do uli innego typu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  przesiedlanie  rodzin  pszczelich  do  uli  innego  typu. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 
postępowania w przypadku przesiedlania rodzin pszczelich do uli innego typu. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować ul wyposaŜając go w: zatwory, maty, wkładkę wylotową, 
2)  odstawić ul z przesiedlaną rodziną na 0,5 m i obrócić o 90°, 
3)  ustawić nowy ul w miejsce odstawionego, 
4)  zmieść  do  pustego  ula  pszczoły  z  plastrów  z  czerwiem  a  plastry  do  rozmiarów  ramki 

nowego ula, 

5)  zabezpieczyć plaster z obu stron (najlepiej drutem pszczelarskim) przed wysuwaniem się 

z ramki, 

6)  ocieplić i zamknąć ul, a resztki pszczół, które zostały na matach i ścianach, strząsnąć na 

pomost przed wylotem, 

7)  narysować przycinanie plastrów z czerwiem, 
8)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

plansze i foliogramy przedstawiające przekładanie plastrów róŜnych typów uli, 

– 

rodziny pszczele, 

– 

puste ule innego typu niŜ te z osadzonymi rodzinami, 

– 

plastry, 

– 

ramki z węzą. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Zakładanie pasieki”  

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 4, 5, 7, 8, 10, 13, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 3, 6, 9, 11, 12, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. d, 2. a, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. d, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b, 

12. c, 13. d, 14. a, 15. a, 16. a, 17. c, 18. a, 19. a, 20. d. 

 
Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować czynniki 
powodujące podraŜnienie pszczół 

PP 

Określić postępowanie w przypadku 
uŜądlenia przez pszczołę 

Scharakteryzować postępowanie  
w przypadku uŜądlenia przez pszczołę 
osoby uczulonej na jad pszczeli 

PP 

Określić, jakie osoby powinny unikać 
Ŝą

dlenia przez pszczoły 

Wybrać z listy miejsce, w które 
Ŝą

dlenia powinni unikać nawet 

pszczelarze 

Scharakteryzować przeglądy główne  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Określić cele wglądów do gniazd 
rodzin pszczelich 

Określić zagroŜenie rabunkami 

Scharakteryzować czynniki sprzyjające 
powstawaniu rabunków 

PP 

10 

Określić podział uli ze względu na 
konstrukcję 

11 

Scharakteryzować sposób oddzielenia 
rodni od miodni w ulach stojakach  

PP 

12 

Scharakteryzować sposób zwiększania 
kubatury w ulach stojakach 

PP 

13 

Określić, jakie zadania powinna 
spełniać kubatura gniazda 

14 

Scharakteryzować nowoczesny ul 
rozbieralny 

PP 

15  Określić stałe wymiary w ulu 

16  Określić stałe wymiary w ulu 

17 

Scharakteryzować ule polecane do 
pasiek wędrownych 

PP 

18 

Wymienić sprzęt uŜywany do 
przeglądania rodzin 

19 

Określić cechy, na które naleŜy zwrócić 
szczególną uwagę przy zakupie rodzin 
pszczelich 

20 

Określić, na jakiej podstawie oceniana 
jest siła rodzin pszczelich przy ich 
zakupie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test zawiera 20 zadań, do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawdziwa.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  PodraŜnienie pszczół mogą powodować 

a)  tylko ostre zapachy. 
b)  tylko nieodpowiednia odzieŜ pszczelarza. 
c)  tylko nieodpowiednie zachowanie pszczelarza. 
d)  gniecenie  pszczół,  chaotyczna  praca,  ostre  zapachy,  dokonywanie  przeglądów 

w okresie bezpoŜytkowym. 

 
2.  W przypadku uŜądlenia przez pszczołę pierwszą czynnością, jaką naleŜy wykonać jest 

a)  usunięcie Ŝądła z ciała. 
b)  wezwanie pomocy lekarskiej. 
c)  podanie osobie uŜądlonej wody z wapnem. 
d)  wyssanie jadu z rany. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

3.  W przypadku uŜądlenia przez pszczołę osoby uczulonej na jad pszczeli naleŜy 

a)  podać jej coś do picia. 
b)  podać jej wodę z wapnem i zapewnić jak najszybszą pomoc lekarską. 
c)  tylko usunąć Ŝądło z ciała. 
d)  nie usuwać Ŝądła z ciała. 

 
4.  śądlenie przez pszczoły powinny unikać 

a)  tylko osoby chore na cukrzycę. 
b)  tylko osoby chore na. 
c)  tylko kobiety w ciąŜy. 
d)  osoby chore na: cukrzycę, gruźlicę oraz kobiety w ciąŜy. 

 
5.  Nawet pszczelarze powinni unikać Ŝądlenia w 

a)  nogi. 
b)  ręce. 
c)  głowę i szyję. 
d)  stopy. 
 

6.  Przeglądy połączone z całkowitym rozebraniem gniazda nazywamy 

a)  częściowymi. 
b)  głównymi. 
c)  całkowitymi. 
d)  dokładnymi. 

 

7.  Do wglądu w gniazdo rodziny pszczelej moŜe być ograniczone 

a)  poszerzanie gniazd. 
b)  kontrola nastroju rodziny. 
c)  kontrola stanu zapasów. 
d)  wszystkie wymienione. 

 
8.  Pasieka na rabunki jest szczególnie naraŜona w okresie 

a)  wiosennym. 
b)  bezpoŜytkowym w drugiej połowie sezonu. 
c)  letnim. 
d)  zimowli. 

 
9.  Powstawaniu rabunków sprzyja 

a)  pozostawianie na pasieczysku plastrów. 
b)  utrzymywanie przez dłuŜszy czas rodzin osieroconych i słabych. 
c)  brak poŜytku. 
d)  wszystkie wymienione. 

 
10.  Ze względu na konstrukcję ule dzielimy na 

a)  leŜaki, kombinowane i stojaki. 
b)  tylko leŜaki i kombinowane. 
c)  tylko leŜaki i stojaki. 
d)  leŜaki, kombinowane i nadstawkowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

11.  W ulach stojakach rodnię od miodni oddziela 

a)  przegonka. 
b)  pozioma krata odgrodowa. 
c)  pionowa krata odgrodowa. 
d)  przegroda. 

 
12.  Kubatura uli stojaków zwiększana jest w 

a)  w poziomie. 
b)  tylko w pionie. 
c)  wiosną do wypełnienia gniazda w poziomie, a potem tylko w pionie. 
d)  w pionie a potem w poziomie. 

 
13.  Kubatura gniazda powinna zapewnić miejsce na 

a)  maksymalne czerwienia matki. 
b)  Ŝelazny zapas pokarmu węglowodanowego. 
c)  zapas pyłku. 
d)  wszystkie wymienione. 

 
14.  W nowoczesnym ulu rozbieralnym wyróŜnia się 

a)  daszek,  powałkę,  korpus  nadstawowy  –  magazynowy,  korpus  gniazdowy,  dennicę 

i stojak. 

b)  korpus nadstawowy – magazynowy, korpus gniazdowy i dennicę. 
c)  korpus gniazdowy, dennicę i stojak. 
d)  daszek, powałkę, korpus nadstawowy – magazynowy. 

 
15.  Odległość między beleczkami bocznymi ramek a ścianami ula powinna wynosić 

a)  10 mm. 
b)  15 mm. 
c)  7,5 mm. 
d)  20 mm. 

 
16.  Odległość pomiędzy środkowymi liniami ramek gniazdowych powinna wynosić 

a)  37,5 mm. 
b)  15 mm. 
c)  7,5 mm. 
d)  20 mm. 

 
17.  Do pasiek wędrownych polecane są ule 

a)  leŜaki. 
b)  kombinowane. 
c)  stojaki. 
d)  leŜaki i kombinowane. 

 
18.  Do sprzętu do przeglądania rodzin pszczelich zaliczamy 

a)  siatkę ochronną na twarz, dłuto pasieczne, podkurzacz, szczotkę do zmiatania pszczół. 
b)  dłuto pasieczne, podkurzacz, wirówkę. 
c)  dłuto pasieczne, podkurzacz, rojołapkę. 
d)  podkurzacz, szczotkę do zmiatania pszczół, nóŜ do odsklepiania plastrów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

19.  Kupując pszczoły naleŜy zwrócić uwagę przede wszystkim na 

a)  ich zdrowotność. 
b)  wielkość Ŝelaznego zapasu. 
c)  tylko na siłę. 
d)  obecność czerwiu. 

 
20.  Przy zakupie siłę rodzin określa się na podstawie 

a)  intensywności lotów. 
b)  tylko liczby plastrów obsiadanych przez pszczoły na czarno. 
c)  tylko liczby plastrów z czerwiem. 
d)  liczby plastrów obsiadanych przez pszczoły na czarno i liczby plastrów z czerwiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zakładanie pasieki

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

TEST 2  
Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Zakładanie pasieki”

 

 

Treść zadania  

Zorganizuj  miejsce  pracy  i  przeprowadź  przegląd  rodziny  pszczelej.  Zadanie  wykonaj 

łącznie  z  przygotowaniem  sprzętu  do  przeglądu  rodziny  pszczelej,  przestrzegając  zasady 
zachowania  na  pasieczysku.  Po  wykonanym  przeglądzie,  zmiany  dokonane  w  rodzinie 
pszczelej odnotuj w karcie ula. 

 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  przeprowadzenia  przeglądu 
rodziny pszczelej. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  pasiekę,  który  zapewni 
uczniowi moŜliwość praktycznego przeprowadzenia przeglądu rodziny pszczelej. 
Nauczyciel powinien: 

− 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  pasiekę,  moŜliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń. 

− 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy i nakazać bezwzględne 
ich przestrzeganie,  

− 

skontrolować dobór właściwego ubioru ochronnego,  

− 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

− 

na bieŜąco nadzorować pracę uczniów,  

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

zapisać  w  dzienniczku  praktyki  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  czynności 
zgodnie  z  regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego.  Plan  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi,  

− 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną, 

− 

przygotować sprzęt do przeglądu rodziny pszczelej, 

− 

określić termin przeprowadzenia przeglądu rodziny pszczelej, 

− 

rozpalić podkurzacz, 

− 

prowadzić przegląd rodziny pszczelej, 

− 

prowadzić obserwacje rodziny pszczelej, 

− 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłoŜyć na miejsce przechowywania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

uzyskane 

przez 

ucznia 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Sporządzenie wykazu materiałów i sprzętu do przeglądu 
rodziny pszczelej. 

 

3. 

Przygotowanie sprzętu do przeglądu rodziny pszczelej 

10 

 

4. 

Poruszanie się po pasieczysku 

20 

 

5. 

Prowadzenie przeglądu rodziny pszczelej 

30 

 

6. 

Opisywanie gniazda pszczelego 

10 

 

7. 

Zapisanie informacji w karcie rodziny pszczelej 

10 

 

8. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

10 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

7. LITERATURA 

 

1.  Bornus L. (red.): Encyklopedia Pszczelarska. PWRiL, Warszawa 1989 
2.  Hodowla pszczół (praca zbiorowa). PWRiL, Warszawa 1996 
3.  Janiszewski M.: Ule i sprzęt pasieczny. PWRiL, Warszawa 1966 
4.  Makowicz J.: Pasieka wędrowna. PWRiL, Warszawa 1983 
5.  Marcinkowski J.: Jak prawidłowo prowadzić pasiekę. „Sądecki Bartnik”, Nowy Sącz 1997 
6.  Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna, Wyd. V. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1998  
7.  Pałach S.: Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. PZP, Warszawa 2005 
8.  Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998