background image

 

__________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Mateusz Borkowski 

 

 
 
 
 
 
 

Wykonywanie masażu relaksacyjnego 
322[12].Z4.01

 

 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. med. Paweł Szymczyk 
mgr Adam Zborowski 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Mateusz Borkowski 

 

 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z4.01 
„Wykonywanie  masażu relaksacyjnego”, zawartego w modułowym programie  nauczania dla 
zawodu technik masażysta. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Wywiad jako metoda diagnozowania schorzeń i oczekiwań pacjenta 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Zasady i warunki wykonywania masażu relaksacyjnego częściowego 

i całego ciała 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.  Pozycje relaksacyjne 

12 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4.  Masaż relaksacyjny całego ciała 

14 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5.  Masaż relaksacyjny poszczególnych części ciała 

16 

5.5.1.  Ćwiczenia 

5.6.  Muzykoterapia i aromatoterapia w masażu relaksacyjnym 

5.6.1. Ćwiczenia 

5.7.  Masaż aromatoterapeutyczny 

5.7.1. Ćwiczenia 

5.8.  Środki wspomagające masaż relaksacyjny 

5.8.1. Ćwiczenia 

5.9.  Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy ochrony 

przeciwpożarowej 

5.9.1. Ćwiczenia 

18 
18 
20 
20 
22 
22 
24 
24 
26 
26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7.  Literatura 

 

28 
39 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik masażysta.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami do realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
–uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia, 

 

metoda projektu, 

 

analiza przypadków, 

– 

dyskusja, 

– 

metoda przewodniego tekstu.  
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

322[12].Z4 

Masaż relaksacyjny i kosmetyczny 

 

 

322[12].Z4.01 

Wykonywanie masażu relaksacyjnego

 

 

322[12].Z4

.

02 

Wykonywanie masażu kosmetycznego 

pielęgnacyjnego 

322[12].Z4.03

  

Wykonywanie masażu kosmetycznego w różnego 

rodzaju  zmianach tkankowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  nawiązywać i utrzymywać kontakt z pacjentem, 
–  określać wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu klasycznego, 
–  określać wpływ masażu klasycznego na organizm człowieka, 
–  wykonywać w prawidłowy sposób techniki z masażu klasycznego, 
–  organizować stanowisko pracy, 
–  dbać o należyte wyposażenie oraz ład i porządek w miejscu pracy, 
–  posługiwać się podstawową wiedzą z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, 
–  określać znaczenie stosowania zasad psychologii i etyki w pracy technika masażysty, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  współpracować w grupie, 
–  przestrzegać zasad bhp i ochrony przeciwpożarowej. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przeprowadzić wywiad z klientem na potrzeby masażu relaksacyjnego, 

 

określić wpływ masażu relaksacyjnego na organizm człowieka, 

 

wykonać  masaż  relaksacyjny  całego  ciała  i  częściowy  zgodnie  z  obowiązującymi 
zasadami, 

 

dobrać pozycje relaksacyjne do masażu całego ciała, 

 

wykonać masaż całego ciała technikami relaksacyjnymi, 

 

wykonać masaż w odpowiednim tempie zapewniającym relaksację, 

 

dobrać pozycje relaksacyjne do masażu częściowego,  

 

wykonać masaż relaksacyjny twarzy,  

 

wykonać masaż relaksacyjny głowy,  

 

wykonać masaż relaksacyjny dłoni,  

 

wykonać masaż relaksacyjny stóp,  

 

wykonać masaż  relaksacyjny grzbietu, 

 

dobrać środek poślizgowy do masażu relaksacyjnego, 

 

dobrać  muzykę  i  środki  aromatyczne  w  zależności  od  potrzeb  relaksacyjnych 
pacjenta/klienta, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masażysta 322[12] 

Moduł:  

 

 

 

Masaż relaksacyjny i kosmetyczny 322[12].Z4 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie masażu relaksacyjnego 322[12].Z4.01 

Temat:   Wykonywanie masażu relaksacyjnego grzbietu. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu relaksacyjnego grzbietu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przygotować stanowisko pracy do wykonania masażu relaksacyjnego grzbietu, 

  dobrać pozycję relaksacyjną do masażu grzbietu, 

  dobrać odpowiedni środek poślizgowy w zależności od potrzeb i upodobań klienta, 

  dobrać muzykę i/lub środki aromatyczne w zależności od potrzeb klienta, 

  wykonać ruchy stosując odpowiednią kolejność, 

  zastosować odpowiednie tempo i płynność technik, zapewniające relaksację, 

  wykonać zabieg w odpowiednich ramach czasowych, 

  określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego, 

  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  stanowiska do wykonywania masażu relaksacyjnego (stoły, prześcieradła, wałki, kliny), 

  instrukcja pracy metodą  tekstu przewodniego, 

  techniki potrzebne do wykonywania masażu relaksacyjnego grzbietu, 

 

środki poślizgowe, 

 

środki aromatyczne, 

  odtwarzacz CD i płyty z muzyką relaksacyjną, 

  pytania prowadzące. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w grupach dwuosobowych

 
Czas
: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Wykonaj masaż relaksacyjny grzbietu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na grupy dwuosobowe. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie techniki stosujemy w masażu relaksacyjnym grzbietu? 
2.  W jakim ułożeniu ma być pacjent w trakcie zabiegu? 
3.  Jaki jest czas przeznaczony na wykonanie masażu relaksacyjnego grzbietu? 
4.  Jakie są zasady stosowane przy masażu relaksacyjnym grzbietu? 
5.  Jaka jest kolejność poszczególnych technik? 
6.  Jakie  mogą  występować  przeciwwskazania  u  pacjenta  do  wykonania  masażu 

relaksacyjnego grzbietu? 

 
Faza II  Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  W jaki sposób przygotować stanowisko do wykonania masażu relaksacyjnego grzbietu? 
2.  W jakiej pozycji ułożyć pacjenta do zabiegu? 
3.  Jakie  pytania  powinny  się  pojawić  podczas  przeprowadzania  wywiadu  przed 

przystąpieniem do wykonywania masażu relaksacyjnego grzbietu? 

4.  Jak długo ma trwać zabieg? 
 
Faza III  Ustalenie 
1.  Uczniowie  określają  z  jaka  siłą  i  w  jakim  tempie  należy  wykonywać  poszczególne 

chwyty. 

2.  Uczniowie dostosowują stanowisko pracy do własnych potrzeb, 
3.  Uczniowie określają wpływ masażu relaksacyjnego na organizm człowieka. 
4.  Uczniowie próbują rozplanować zabieg w odpowiednim czasie. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie uprzednio przygotowani, rozpoczynają pracę w parach. 
2.  Uczniowie wykonują zabieg masażu relaksacyjnego zgodnie ze schematem. 
 
Faza V Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  parach  poprawność  zastosowanych  technik  i  chwytów  masażu 

relaksacyjnego. 

2.  Po  zakończonym  zabiegu  nauczyciel  komentuje  wykonane  ćwiczenie,  wskazując  na 

właściwe wykonanie i korygując ewentualne błędy. 

3.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonywanego  zabiegu  obserwują  jak  masaż 

relaksacyjny grzbietu poprawnie wykonuje nauczyciel. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masażysta 322[12] 

Moduł:  

 

 

 

Masaż relaksacyjny i kosmetyczny 322[12].Z4 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie masażu relaksacyjnego 322[12].Z4.01 

Temat:   Wykonywanie masażu relaksacyjnego twarzy. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu relaksacyjnego twarzy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przygotować stanowisko pracy do wykonania masażu relaksacyjnego twarzy, 

  dobrać pozycję relaksacyjną do masażu twarzy, 

  dobrać odpowiedni środek poślizgowy w zależności od potrzeb i upodobań klienta, 

  wykonać ruchy stosując odpowiednią kolejność, 

  zachować prawidłową postawę podczas pracy, 

  wykonać zabieg w odpowiednim tempie i rytmie gwarantującym relaksację klienta, 

  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  instruktaż,  

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

  stanowiska do wykonywania masażu relaksacyjnego twarzy, 

 

środki poślizgowe, 

  odtwarzacz CD i płyta z muzyką relaksacyjną, 

 

środki aromatyczne, 

  kominek do aromaterapii. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w grupach dwuosobowych, 

 
Czas: 
4 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Wykonaj masaż relaksacyjny twarzy.  

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 
1.  Podanie tematu i celu zajęć 
2.  Nawiązanie do tematu zajęć: 

  wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego, 

  zasady stosowania masażu relaksacyjnego, 

  sposób przygotowania masażysty do pracy, 

  sposób przygotowania pacjenta do zabiegu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Instruktaż wstępny: 
1. 

Nauczyciel  przeprowadza  pokaz  masażu  relaksacyjnego  twarzy,  podając  kolejność 
technik  i  poszczególnych  chwytów  w  ich  obrębie  oraz  zwracając  uwagę  na  sposób 
wykonania danych ruchów. 

 
Instruktaż bieżący: 
1.  Uczniowie przeprowadzają pierwszą próbę wykonania masażu relaksacyjnego twarzy. 
2.  Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i koryguje ewentualne błędy. 
3.  Nauczyciel chwali osiągnięcia słuchaczy, motywując ich do dalszej pracy. 
 
Instruktaż końcowy: 
1.  Dokonanie analizy trudności. 
2.  Samoocena uczniów. 
3.  Udzielenie odpowiedzi na pytania słuchaczy. 
 
Praca domowa 

Wypisz przeciwwskazania do wykonania masażu twarzy. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta dotycząca sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.   Wywiad  jako  metoda  diagnozowania  schorzeń  i  oczekiwań 

pacjenta 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  i  przeprowadź  wywiad  z  klientem/pacjentem  w  celu  zakwalifikowania  go  do 

wykonania masażu relaksacyjnego i ustalenia jego oczekiwań względem zabiegu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Istotą  wywiadu  jest  zdobycie  szczegółowych 
informacji  od  pacjenta,  dotyczących  jego  stanu  zdrowia,  a  także  preferencji  w  stosunku  do 
samego  zabiegu.  Aby  osiągnąć  ten  cel  niezbędne  jest  nawiązanie  odpowiedniego  kontaktu  
z pacjentem, a także zwrócenie uwagi na precyzowanie pytań.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować przebieg wywiadu i listę pytań dla pacjenta/klienta, 
2)  nawiązać kontakt z partnerem w celu przeprowadzenia wywiadu, 
3)  przeprowadzić wywiad posługując się przygotowaną listą pytań, 
4)  zapisać otrzymane odpowiedzi na kartce, 
5)  dokonać  analizy  otrzymanych  odpowiedzi  w  celu  zakwalifikowania  (lub  nie) 

pacjenta/klienta do wykonania zabiegu. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  notatnik, 

  długopis, 

  poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybrana  z  grupy  para  uczniów  wciela  się  w  role  masażysty  i  pacjenta.  Zaobserwuj 

przeprowadzony  wywiad  i  zanotuj  pojawiające  się  pytania  i  odpowiedzi.  Po  zakończeniu 
symulacji skonfrontuj zapiski z poprawnie zapisanym wywiadem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Bardzo  istotne  jest,  aby  uczniowie  samodzielnie  starali  się 
zaobserwować  pojawiające się  błędy,  bowiem taka obserwacja zakończona porównaniem ze 
wzorem wywiadu daje możliwość unikania błędów w prowadzonych przez siebie wywiadach. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  wskazań  i przeciwwskazań 

do wykonywania masażu relaksacyjnego, 

2)  obserwować  przeprowadzany  wywiad  pod  kątem  pojawiających  się  ewentualnych 

błędów, 

3)  zapisać uwagi krytyczne odnoszące się do obserwowanego wywiadu, 
4)  porównać własne spostrzeżenia z wzorem poprawnego wywiadu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  pokaz. 

 
Środki dydaktyczne: 

  czysta kartka, 

  poradnik dla ucznia, 

  wzór poprawnie przeprowadzonego wywiadu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.   Zasady  i  warunki  wykonywania  masażu  relaksacyjnego 

częściowego i całego ciała

 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przećwicz płynność ruchów niezbędną w masażu relaksacyjnym oraz odpowiedni sposób 

poruszania się masażysty. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Do  wykonania  ćwiczenia  nie  jest  wymagana 
znajomość  dużej  ilości  technik.  Należy  położyć  nacisk  na  sposób  wykonania  techniki, 
odpowiednią płynność, tempo, rytm. Istotne jest też odpowiednie ułożenie osoby masowanej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zastosować  odpowiednie  elementy  dodatkowe  w  postaci  np.  wałków,  jeśli  sytuacja  tego 

wymaga, 

3)  zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej, 
4)  zadbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i odpowiednie, płynne poruszanie się 

podczas masażu, 

5)  zastosować odpowiednie  techniki  i  ruchy,  wykonane z  odpowiednią płynnością,  tempem  

i rytmem, 

6)  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół do masażu, 

 

środki poślizgowe, 

  czyste prześcieradła, 

  wałki, 

  poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ zasady wykonywania masażu relaksacyjnego częściowego i całego ciała. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wynotowanie  jak 
największej ilości zasad wykonywania masażu relaksacyjnego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać na kartce wszystkie zapamiętane zasady wykonywania masażu relaksacyjnego, 
2)  porównać własne notatki z właściwymi zasadami wykonywania masażu relaksacyjnego, 
3)  przedyskutować efekty pracy w grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

  poradnik dla ucznia, 

  kartka i długopis. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3.   Pozycje relaksacyjne

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zademonstruj na swoim partnerze znane Ci pozycje relaksacyjne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  bardzo 
dokładne ułożenie poszczególnych części ciała osoby masowanej, które zapewni rozluźnienie 
mięśni  w  największym  możliwym  stopniu.  Ponieważ  masaż  relaksacyjny  jest  zabiegiem 
biernym, ułożenie ciała masowanego musi być jak najbardziej relaksacyjne. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zastosować odpowiednie  elementy  dodatkowe  w postaci np.  wałków, jeśli  sytuacja  tego 

wymaga, 

3)  doprowadzić  do  prawidłowego  ułożenia  pacjenta  wydając  proste  i  czytelne  komendy, 

ewentualnie czynnie mu pomagając. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

czyste prześcieradła, 

 

wałki, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  pozycję  dla  pacjenta  z  określonym  schorzeniem,  która  pozwoli  na  wykonanie 

zabiegu mimo ograniczeń. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania. Należy  zwrócić  uwagę  na  zastosowaną  pozycję 
ułożeniową, czy jest odpowiednio dobrana do danego pacjenta, czy takie ułożenie nie jest dla 
pacjenta  dyskomfortowe.  Masażysta  musi  z  kolei  uzyskać  w  miarę  łatwy  dostęp  do 
opracowywanego rejonu ciała. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

2)  zastosować  odpowiednie  elementy  dodatkowe  w postaci  np.  wałków,  jeśli  sytuacja  tego 

wymaga, 

3)  doprowadzić  do  prawidłowego  ułożenia  pacjenta  wydając  proste  i  czytelne  komendy, 

ewentualnie czynnie pomagając. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół do masażu, 

  czyste prześcieradła, 

  wałki, 

  poradnik dla ucznia. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.4.   Masaż relaksacyjny całego ciała

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego całego ciała.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Istotnym  jest  fakt,  aby  masaż  został  wykonany 
zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czas trwania masażu musi  być ściśle ustalony  i  należy 
go  przestrzegać.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  zastosowane  techniki  miały 
odpowiedni rytm i tempo, tak żeby uzyskać efekt relaksacji u osoby masowanej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zastosować odpowiednie  elementy dodatkowe w postaci  np.  wałków,  jeśli  sytuacja  tego 

wymaga, 

3)  zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej, 
4)  dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu, 
5)  zastosować odpowiednie techniki i ruchy, 
6)  dobrać odpowiedni rytm i tempo pracy, 
7)  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół do masażu, 

 

środki poślizgowe, 

  czyste prześcieradła, 

  wałki, 

  poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  stanowisko  pracy  i  przećwicz  płynność  wykonywanych  ruchów,  a  przede 

wszystkim przechodzenia pomiędzy poszczególnymi ruchami i technikami. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  kontrolować  i  na  bieżąco 
korygować błędy, jakie mogą występować podczas wykonywania ćwiczenia. Należy zwrócić 
szczególną  uwagę  na  płynne  przechodzenie  pomiędzy  różnymi  technikami,  co  stanowi 
podstawę  masażu  relaksacyjnego.  Dotyczy  to  także  technik,  gdzie  musimy  zmienić  nasze 
ustawienie względem osoby masowanej, na przykład przejść zza jej głowy na lewą stronę. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zastosować odpowiednie  elementy  dodatkowe w postaci np.  wałków,  jeśli  sytuacja  tego 

wymaga, 

3)  zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej, 
4)  dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu, 
5)  zastosować mieszankę poznanych chwytów i technik, uwzględniając odpowiednio płynne 

przejście z jednej techniki do drugiej, 

6)  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło do umycia rąk przed i po wykonaniu ćwiczenia, 

 

ręczniki papierowe jednorazowe do wysuszenia rąk po umyciu. 

 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.5.   Masaż relaksacyjny poszczególnych części ciała

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego grzbietu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Istotnym  jest  fakt,  aby  masaż  został  wykonany 
zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czas trwania masażu  musi  być ściśle ustalony i  należy 
go  przestrzegać.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  zastosowane  techniki  miały 
odpowiedni rytm i tempo, tak żeby uzyskać efekt relaksacji u osoby masowanej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zastosować odpowiednie  elementy  dodatkowe w postaci np.  wałków,  jeśli  sytuacja  tego 

wymaga, 

3)  zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej, 
4)  dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu, 
5)  zastosować odpowiednie techniki i ruchy, 
6)  dobrać odpowiedni rytm i tempo pracy, 
7)  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół do masażu, 

 

środki poślizgowe, 

  czyste prześcieradła, 

  wałki, 

  poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego twarzy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Istotnym  jest  fakt,  aby  masaż  został  wykonany 
zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czas trwania masażu musi być ściśle ustalony i należy 
go  przestrzegać.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  zastosowane  techniki  miały 
odpowiedni rytm i tempo, tak żeby uzyskać efekt relaksacji u osoby masowanej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zadbać o prawidłowe ułożenie pacjenta w pozycji relaksacyjnej, 
3)  zadbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas masażu, 
4)  zastosować odpowiednie techniki i ruchy, 
5)  dobrać odpowiedni rytm i tempo pracy, 
6)  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stół do masażu, 

 

środki poślizgowe, 

  czyste prześcieradła, 

  poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.6.   Muzykoterapia i aromatoterapia w masażu relaksacyjnym

 

 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 

Wykonaj kilka technik masażu relaksacyjnego w rytm odtwarzanej muzyki. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę,  aby  techniki  były 
wykonywane  miękko  i  aby  uczeń  poruszał  się  swobodnie  wokół  kozetki  bez  zbędnych 
przerw. Wszelkie błędy należy korygować na bieżąco 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  ułożyć pacjenta w pozycji relaksacyjnej, 
3)  użyć odpowiednich elementów wyposażenia dodatkowego (wałki, etc.), 
4)  włączyć odtwarzacz CD z muzyką, 
5)  wykonać techniki masażu relaksacyjnego zgodnie z rytmem muzyki, 
6)  korygować  w  trakcie  wykonywania  wszystkie  błędy  typu:  siła  nacisku,  płynność 

wykonywanych ruchów, a także kontrolować własną postawę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło w płynie, 

 

ręcznik papierowy, 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyta CD z muzyką relaksacyjną. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz muzykę, którą można wykorzystać przy masażu relaksacyjnym. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę uczniów na fakt, iż dobór 
odpowiedniej  muzyki  będzie  mocno  subiektywny  i  należy  zawsze  konsultować  go  
z pacjentem/klientem. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  włączyć odtwarzacz CD, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

2)  posłuchać muzyki z dostępnych płyt, 
3)  wybrać właściwe płyty, 
4)  uzasadnić wybór na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty z muzyką. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.7.   Masaż aromatoterapeutyczny

 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

 

Wykonaj test alergiczny i uzasadnij jego cel. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  wytłumaczyć  uczniom  czego  mogą  się 
spodziewać w domu. Mają obserwować po około 12 godzinach miejsce na ciele, w które był 
wmasowany olejek. Jeśli pojawi się tam zaczerwienienie oznacza to, że test wypadł dodatnio. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  użyć sporządzonej mieszanki olejków eterycznych, 
3)  wmasować kroplę mieszanki w okolicę dołu łokciowego lub za uchem, 
4)  uzasadnić cel przeprowadzonego testu, 
5)  sprawdzić  po  12  godzinach  czy  pojawiło  się  zaczerwienienie  (jeśli  nie  ma  takiej 

możliwości, sprawdza kolega – osoba testowana). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mydło w płynie, 

 

ręcznik papierowy, 

 

mieszanka olejków eterycznych. 

 
Ćwiczenie 2 

 

Wykonaj masaż aromatoterapeutyczny grzbietu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z fragmentem rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę czy ruchy prowadzone są 
w odpowiedni sposób, czy płynność jest wystarczająca. Należy zwrócić uwagę na pracę ciała 
ucznia, na jego sposób poruszania się. Wszelkie błędy należy korygować na bieżąco. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  ułożyć pacjenta/klienta w pozycji relaksacyjnej, 
3)  użyć odpowiednich elementów wyposażenia dodatkowego (wałki, etc.), 
4)  użyć sporządzonej mieszanki olejków eterycznych, 
5)  wykonać odpowiednie techniki masażu w prawidłowym kierunku, tempie i rytmie, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6)  korygować  w  trakcie  wykonywania  wszystkie  błędy  typu  siła  nacisku,  płynność 

wykonywanych ruchów, a także kontrolować własna postawę itp. 

7)  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło w płynie, 

 

ręcznik papierowy, 

 

mieszanka olejków eterycznych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.8.   Środki wspomagające masaż relaksacyjny

 

 

5.8.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 

Spróbuj rozróżniać poszczególne olejki po zapachu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z fragmentem rozdziału  Materiał  nauczania. Ćwiczenie to jest próbą rozpoznawania  zapachu 
danego  olejku.  Uczeń  najpierw  dowiaduje  się  jaki  zapach  ma  dany  olejek,  potem  natomiast 
próbuje przypisać do nazwę do danego zapachu. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  otworzyć szklany flakonik, 
3)  zapoznać się z zapachem danego olejku, 
4)  zapamiętać jak brzmi jego nazwa podana przez kolegę, 
5)  po  sprawdzeniu  wszystkich  flakoników  ponownie  je  otworzyć,  próbując  podać  nazwy 

poszczególnych olejków. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

szklane naczynia z olejkami z naklejonym numerem, 

 

kartka i długopis, 

 

kartka z opisem poszczególnych olejków. 

 
Ćwiczenie 2 

 

Określ ilość olejku do wykonania masażu relaksacyjnego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposób 
rozprowadzania  olejku,  aby  był  komfortowy  dla  osoby  masowanej.  Wszystko  musi  się 
odbywać płynnie, bez niepotrzebnych zatrzymań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  użyć sporządzonej mieszanki olejków eterycznych, 
3)  rozprowadzić olejek na własnych dłoniach i przedramionach, 
4)  rozprowadzić olejek na ciele pacjenta/klienta kilkoma płynnymi ruchami, 
5)  określić potrzebną ilość olejku. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło w płynie, 

 

ręcznik papierowy, 

 

mieszanka olejków eterycznych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.9.   Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  przepisy 

ochrony przeciwpożarowej 

 

5.9.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 

Określ przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy ochrony przeciwpożarowej 

dotyczące masażysty. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wynotowanie  jak 
największej ilości przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady pracy masażysty, 
2)  wypisać ogólne przepisy bhp i przepisy ochrony przeciwpożarowej, 
3)  określić przepisy dotyczące pracy masażysty. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  burza mózgów, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

kartka i długopis, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

 

Wykonaj  projekt  gabinetu  masażu  z  uwzględnieniem  przepisów  bhp  i  ochrony 

przeciwpożarowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  fragmentem  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność 
postępowania,  na  dobór  technik,  ich  charakter  i  intensywność.  Wszelkie  błędy  należy 
korygować na bieżąco. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 
2)  ustalić założenia dotyczące projektu gabinetu, 
3)  narysować projekt lub zapisać potrzebne informacje, 
4)  przedstawić grupie projekt. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A3, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej. 

 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
relaksacyjnego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 9, 11, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi1. b, 2.  b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. b, 9. a, 10. d,  11. a, 
12. d, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. c, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeciwwskazania do masażu 
relaksacyjnego 

Wskazać właściwą temperaturę pomieszczenia 

Określić zakres stosowanych technik w masażu 
relaksacyjnym 

Wskazać właściwy czas trwania masażu

 

Określić miejsce ułożenia wałka 

Określić różnice pomiędzy stołami do masażu 

P  

c  

Określić właściwą pozycję ciała do masażu twarzy 

Zastosować środek poślizgowy 

Wyjaśnić zasadę wchłaniania olejku eterycznego do 
organizmu 

PP 

10  Wskazać czas oczekiwania na wynik testu 

alergicznego 

d

 

11  Zaklasyfikować olejek bazowy specjalny 

PP 

12  Zaklasyfikować olejek bazowy uniwersalny 

PP 

13  Scharakteryzować właściwości olejku 

PP 

14  Zaklasyfikować olejek  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

15  Porównać ilość używanego środka poślizgowego 

c

 

16  Określić zasady doboru środka poślizgowego  

17  Określić zakres obszaru podlegającego zabiegowi 

18  Zaklasyfikować formę masażu 

19  Scharakteryzować techniki w masażu twarzy 

20  Określić zakres stosownych technik w masażu 

relaksacyjnym całego ciała 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przeciwwskazaniem do wykonania masażu relaksacyjnego jest 

a)  otyłość. 
b)  gorączka. 
c)  sklerodermia. 
d)  obrzęki. 

 
2.  Temperatura w gabinecie podczas wykonywania masażu relaksacyjnego powinna wynosić 

a)  19–22°C. 
b)  22–25°C. 
c)  25–27°C. 
d)  27–30°C.  
 

3.  Do typowych, najczęściej stosowanych w masażu relaksacyjnym technik należą 

a)  powolne głaskania. 
b)  mocne oklepywania. 
c)  intensywne roztrząsania. 
d)  intensywne wałkowania. 

 
4.  Czas trwania masażu relaksacyjnego waha się w granicach 

a)  10–15 minut. 
b)  15–30 minut. 
c)  30–90 minut. 
d)  90–130 minut. 

 
5.  W  przypadku  pozycji  relaksacyjnej  na  brzuchu,  wałek  umieszczamy  na  wysokości 

stawów 

a)  skokowych. 
b)  kolanowych. 
c)  biodrowych. 
d)  łokciowych. 

 
6.  Stół stosowany do masażu relaksacyjnego różni się od stołu do masażu klasycznego 

a)  wysokością. 
b)  wytrzymałością. 
c)  szerokością. 
d)  grubością. 

 

7.  Przy masażu relaksacyjnym twarzy wykorzystujemy pozycję na 

a)  plecach. 
b)  boku. 
c)  brzuchu. 
d)  siedząco. 

 
8.  W masażu relaksacyjnym twarzy najczęściej stosowanym środkiem poślizgowym jest 

a)  talk. 
b)  olejek. 
c)  lanolina. 
d)  mydło. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  Olejki eteryczne dostają się do organizmu między innymi przez układ 

a)  oddechowy. 
b)  pokarmowy. 
c)  wewnątrzwydzielniczy. 
d)  nerwowy. 
 

10.  W teście alergicznym na wynik czekamy  

a)  6 godzin. 
b)  8 godzin. 
c)  10 godzin. 
d)  12 godzin. 

 

11. Olejek bazowy specjalny to na przykład olejek 

a)  awokado. 
b)  gronowy. 
c)  słonecznikowy. 
d)  sojowy. 

 
12. Olejek bazowy uniwersalny to na przykład olejek 

a)  marchwiowy. 
b)  kadzidłowcowy. 
c)  awokado. 
d)  gronowy. 

 
13. Olejek bazyliowy ma między innymi działanie 

a)  pobudzające. 
b)  antyseptyczne. 
c)  moczopędne. 
d)  oczyszczające. 

 
14. Olejki: jałowcowy, lawendowy i cytronelowy to olejki 

a)  bazowe uniwersalne. 
b)  bazowe specjalne. 
c)  bazowe. 
d)  eteryczne. 

  

15. W masażu relaksacyjnym używamy 

a)  takiej samej ilości środka poślizgowego jak w masażu klasycznym. 
b)  nieco mniejszej ilości środka poślizgowego niż w masażu klasycznym. 
c)  nieco większej ilości środka poślizgowego niż w masażu klasycznym. 
d)  bardzo małej ilości środka poślizgowego. 

 
16. W masażu relaksacyjnym o doborze środka poślizgowego decyduje 

a)  masażysta. 
b)  pacjent. 
c)  długość planowanego zabiegu. 
d)  intensywność zabiegu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17. W  masażu  aromatoterapeutycznym  przy  opracowaniu  klatki  piersiowej,  gdy  masowana 

jest kobieta 
a)  omijamy tylko sutki. 
b)  omijamy gruczoły piersiowe. 
c)  omijamy cały obszar klatki piersiowej. 
d)  opracowujemy cały obszar bez zastrzeżeń. 

 
18. Masaż aromatoterapeutyczny jest częścią 

a)  refleksoterapii. 
b)  aromatoterapii. 
c)  akupresury. 
d)  akupunktury. 

 
19. Masaż relaksacyjny twarzy charakteryzuje 

a)  duża szybkość technik. 
b) wysoka intensywność technik. 
c)  symetryczność technik. 
d) duża głębokość technik. 

 
20. W masażu relaksacyjnym całego ciała nie wykonujemy 

a)  powolnych głaskań. 
b)  delikatnych ugniatań. 
c)  spokojnych rozcierań. 
d)  mocnych oklepywań. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie masażu relaksacyjnego

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY  

 

W zadaniu typu „próba pracy”- uczniowie wykonują zadanie na stanowiskach pracy przy 

stole do masażu. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Wykonywanie  masażu 

relaksacyjnego” zadanie typu „próba pracy” pozwala na określenie poziomu ukształtowanych 
przez ucznia umiejętności praktycznych. 
 

Zadanie  jest  tak  skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  czynności  ucznia  w  czterech 

obszarach:  planowanie,  organizowanie,  wykonanie  i  prezentowanie.  Nauczyciel  ma  za 
zadanie  stworzyć  warunki  dla  ucznia,  które  umożliwią  mu  w  określonym  czasie  wykonać 
zadania. Uczeń powinien mieć dostęp do stołu do masażu, a także niezbędnego wyposażenia 
dodatkowego, które umożliwi mu przeprowadzenie zadania.  
 

Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 

 
Ocenianie: 

 

dopuszczający 

6–7 pkt.   

 

dostateczny 

8–9 pkt.   

 

dobry 

10–11 pkt.   

 

bardzo dobry 

12–13 pkt.   

 
Wyposażenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

Wyposażenie na stanowisku 

Ilość 

stół do masażu 

czyste prześcieradło 

wałek 

duży ręcznik 

poduszka 

środek poślizgowy 

odtwarzacz CD 

płyta z muzyką 

umywalka 

mydło 

ręcznik papierowy 

 

Informacja dla ucznia: 

1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposażeniem. Masz na to 20 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 90 minut). 
Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych wskazówek 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.  

Powodzenia! 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Zadanie 
Wykonaj zabieg masażu relaksacyjnego całego ciała. 
 
Na wykonanie zadania masz 90 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania, 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

 

a) 

wykaz niezbędnych narzędzi, 

b)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy; 

a) 

zgromadź na stanowisku pracy wyposażenie, niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź  stan  wyposażenia,  którym  będziesz się posługiwał  w  czasie  wykonywania 

zadania, 

c) 

wykonaj czynności wstępne związane z wykonaniem zadania. 

 

4)  Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami  bezpieczeństwa i higieny pracy 

i ochrony przeciwpożarowej. 

5)  Po zakończeniu zadania oczyść stanowisko pracy. 
6)  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 
7)  Podczas prezentacji: 

 

a) 

omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia, 

b) 

oceń jakość wykonanych przez siebie prac. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Zawód: technik masażysta

 

Symbol cyfrowy zawodu 322[12]

 

Oznaczenie tematu:........................

 

Oznaczenia zadania:....................... 
 
PESEL 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PLAN DZIAŁANIA

 

 
1.  Zapisz  czynności  związane  z  wykonaniem  masażu  relaksacyjnego  całego  ciała, 

uwzględniając kolejność ich wykonania: 

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................... 
2.  Wykaz wyposażenia, niezbędnego do wykonania zadania: 
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................... 
3.  Wykaz instrukcji niezbędnych do wykonania zadania: 
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................... 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Zadanie praktyczne: 
Wykonaj  zabieg  masażu  relaksacyjnego  całego  ciała.  Czas  wykonanie  zadania  wynosi  90 
minut. 
 

Obszar 

standardu 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt. 

0-1 

Czynność 1: Sporządzenie wykazu niezbędnego wyposażenia 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradło, 

 

duży ręcznik 

 

wałek, 

 

poduszka, 

 

umywalka i mydło 

 

środek poślizgowy, 
 

 

Czynność 

2: 

Zapisanie 

kolejnych 

czynności 

związanych 

z  wykonaniem  masażu  relaksacyjnego  całego  ciała  wraz  z  opisem 
przyjmowanej postawy ciała. 

 

P

L

ANO

W

AN

IE

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeżeli  uczeń  uwzględnił  w  wykazie, 
co najmniej 5 z następujących czynności: 

 

nawiązanie kontaktu z pacjentem, 

 

przeprowadzenie wywiadu z pacjentem,  

 

umycie rąk, 

 

podanie  instrukcji  dla  pacjenta  na  temat  przygotowania  do 
zabiegu, 

 

podanie  instrukcji  dla  pacjenta  na  temat  możliwego  ułożenia 
ciała, 

 

zastosowanie wałka i poduszki, 

 

wykonanie 

czynności 

wstępnych 

(włączenie 

muzyki, 

uziemienie, masaż przez ręcznik, 

 

wykonanie poszczególnych technik masażu, 

 

zachowanie właściwego przebiegu chwytów, 

 

doprowadzenie do zmiany ułożenia ciała pacjenta, 

 

przestrzeganie przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej. 

 

 

Suma punktów w obszarze I Planowanie   

Czynność 3: Użycie niezbędnego wyposażenia 

 

 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeżeli  uczeń  przygotował  co 
najmniej: 

 

łóżko do masażu, 

 

prześcieradło, 

 

duży ręcznik, 

 

wałek, 

 

poduszka, 

 

umywalka i mydło, 

 

środek poślizgowy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Czynność  4:  Sprawdzenie  stanu  technicznego  posiadanego 
wyposażenia  

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt-  jeżeli  uczeń  ocenił  stan  techniczny 
wszystkich przedmiotów 

 

Suma punktów w obszarze II Organizowanie   

 

Czynność 5: Nawiązanie kontaktu z pacjentem 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń nawiązał kontakt  

 

Czynność 6: Przeprowadzenie wywiadu 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeżeli  uczeń  przeprowadził 
poprawnie wywiad 

 

Czynność 7: umycie rąk 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń umył ręce 

 

Czynność 8: Podanie instrukcji dla pacjenta na temat przygotowania 
do zabiegu 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń podał instrukcje 

 

Czynność  9:  Podanie  instrukcji  dla  pacjenta  na  temat  możliwego 
ułożenia ciała 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń podał instrukcje 

 

Czynność 10: Zastosowanie wałka i poduszki  

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń użył wałka i poduszki 

 

Czynność 11: wykonanie czynności wstępnych 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeżeli  uczeń  wykonał  czynności 
wstępne 

 

Czynność 12: wykonanie poszczególnych technik  

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeżeli  uczeń  wykonał  poszczególne 
techniki  

 

Czynność 13: zachowanie właściwego przebiegu chwytów 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeżeli  uczeń  zachował  właściwy 
przebieg chwytów  

 

Czynność 14: doprowadzenie do zmiany ułożenia ciała pacjenta 

 

Kryterium  wykonania: 1  pkt –  jeżeli  uczeń doprowadził  do zmiany 
ułożenia ciała pacjenta 

 

Czynność 

15: 

przestrzeganie 

przepisów 

bhp 

ochrony 

przeciwpożarowej 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń przestrzegał przepisów 

 

W

Y

KO

N

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze III Wykonanie   

Czynność 

16: 

Uzasadnienie 

sposobu 

wykonania 

masażu 

relaksacyjnego całego ciała 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uzasadnił:  

 

przeprowadzenie wywiadu,  

 

sposób wykonania kolejnych czynności w zabiegu,  

 

konieczność wykorzystania przygotowanego wyposażenia 

 

Czynność 17: Ocena jakości wykonanego masażu 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeżeli  uczeń  wyznaczył  jakość 
wykonanego zabiegu odnosząc się do wzorca wykonania 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie   

 

 

P

R

EZE

N

T

O

W

AN

IE

 

RAZEM   

Czynność wykonana – 1 pkt., 
Czynność niewykonana – 0 pkt. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7. LITERATURA

 

 

1.  Brud  W.,  Konopacka  I.:  Pachnąca  apteka.  Tajemnice  aromaterapii.  Wydawnictwo 

Pagina, Warszawa 1998 

2.  Kasperczyk  T.,  Magiera  L.,  Mucha  D.,  Walaszek  R.:  Masaż  z  elementami  rehabilitacji, 

Rehmed, Kraków 1999 

3.  Lidel  L., Thomas S., Beresford C., Porter A.: Masaż, techniki wschodu i zachodu. Delta 

W-Z, Warszawa 1997  

4.  Magiera L.: Leksykon masażu i terminów komplementarnych, Bio-Styl, Kraków 2001 
5.  Magiera L.: Relaksacyjny masaż leczniczy. Bio-Styl, Kraków 2003, 
6.  Podgórski T.: Masaż klasyczny. Zakład Doskonalenia Zawodowego, Warszawa 1988 
7.  Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego. PZWL, Warszawa 2003 
8.  Stodolny  J.:  Choroba  przeciążeniowa  kręgosłupa.  Epidemia  naszych  czasów.  Wyd.  ZL 

Natura, Kielce 2000 

9.  Szczotka P.: Integracyjny Masaż Bodywork. Bodywork, Poznań 2004 
10. Szczotka P., Mikuła E.: Współczesny masaż. Body Work, Poznań 1998 
11. Thomas S.: Masaż w pospolitych dolegliwościach. Delta W-Z, Warszawa 1997 
12. Zborowski A.: Atlas anatomii człowieka. Wyd. A-Z, Kraków 2007 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”. 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo ITeE, Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999