background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Elżbieta Pietrasz 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Topienie szkła 813[02].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Stanisław Pelczar 
mgr inż. Krzysztof Kubit 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Elżbieta Pietrasz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Czesław Nowak 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[02].Z2.03 
„Topienie  szkła”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  operator 
urządzeń przemysłu szklarskiego. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Piece szklarskie 

12 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

12 

5.2.  Topienie masy szklanej 

14 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

14 

5.3.  Wady masy szklanej 

17 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
szklarskiego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi 
na następujące elementy: 
– 

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

– 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ 
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji 
usuwać wszelkie wątpliwości, 

– 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

– 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez 
ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania.  W tym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela,  sposobu 
prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń niezainteresowany 
materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni  umiejętności 
założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną 
„ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

– 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test według  własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy pamiętać,  żeby tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności. 

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

813[02].Z2 

Technologia  

wytwarzania szkła

  

813[02].Z2.02 

Sporządzanie zestawów 

szklarskich

 

813[02].Z2.03 

Topienie szkła

 

813[02].Z2.06 

Zdobienie wyrobów 

szklarskich

 

 

813[02].Z2.07 

Przetwarzanie szkła

 

 

813[02].Z2.04 

Formowanie wyrobów 

szklarskich

 

813[02].Z2.05 

Wykonywanie obróbki 

wyrobów szklarskich

 

813[02].Z2.01 

Badanie właściwości 

surowców szklarskich 

i szkła

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć. 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu technologii szkła, 

 

rozróżniać typy reakcji chemicznych, 

 

opisywać reakcje rozkładu termicznego surowców szklarskich, 

 

klasyfikować surowce ze względu na skład chemiczny, 

 

określać właściwości i przeznaczenie surowców szklarskich, 

 

sklasyfikować rodzaje szkła ze względu na skład chemiczny, 

 

odczytywać rysunki techniczne, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

określać zasady bezpiecznej eksploatacji urządzeń szklarskich, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dobierać środki ochrony indywidualnej stosownie do wykonywanej pracy, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć. 

 

scharakteryzować materiały ogniotrwałe stosowane do budowy pieców szklarskich, 

 

sklasyfikować piece szklarskie według różnych kryteriów, 

 

dobrać z katalogu piece do wytopu mas szklarskich, 

 

obsłużyć piece szklarskie, 

 

określić właściwości różnych rodzajów energii stosowanej do ogrzewania pieców, 

 

zastosować sposoby odzysku ciepła z pieców szklarskich, 

 

wyjaśnić procesy i zjawiska związane z wytopem oraz odbarwianiem masy szklanej, 

 

określić zasady wytopu mas szklanych o różnym przeznaczeniu, 

 

zastosować zasady wytopu masy szklanej, 

 

posłużyć się instrukcją wytopu masy szklanej, 

 

zastosować sposób zasypywania zestawu do pieca szklarskiego, 

 

rozpoznać wady masy szklanej, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas topienia szkła. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Topienie szkła 813[02].Z2.03 

 

Temat: Topienie masy szklanej. 

Cel ogólny: Wyjaśnić zjawiska przebiegów cieplnych w procesie topienia masy szklanej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić główne części budowy wanny zmianowej, 

 

wyjaśnić zjawisko konwekcji, 

 

wyjaśnić zjawisko przewodzenia, 

 

wyjaśnić zjawisko promieniowania, 

 

określić rolę procesów przenoszenia ciepła w technologii topienia masy szklanej. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują indywidualnie lub w grupach 2-osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

pytania prowadzące, 

 

schematy konstrukcyjne pieców szklarskich, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Narysuj  schemat  przekroju  wanny  zmianowej  oznacz  strzałkami  ruch  ciepła,  oznaczając 

różnymi barwami poszczególne sposoby przekazywania ciepła (przewodność, promieniowanie, 
konwekcja). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza właściwa 
 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I Informacje  

 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie są rodzaje pieców topliwych? 
2.  Z jakich głównych części składa się wanna zmianowa? 
3.  Jakie są sposoby przenoszenia ciepła? 
4.  Na czym polega zjawisko konwekcji? 
5.  Na czym polega zjawisko przewodzenia? 
6.  Na czym polega zjawisko promieniowania? 
 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  W jaki sposób narysować schemat wanny zmianowej? 
2.  W jaki sposób wykreślić ruch ciepła w wannie z masą szklaną? 

 

Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach ustalają rodzaj wanny zmianowej. 
2.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  określają  kolory  jakimi  będą  wykreślać  poszczególne 

sposoby przenoszenia ciepła. 

3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie rysują schemat wanny zmianowej z przepustem. 
2.  Uczniowie wykreślają strzałkami w ustalonych kolorach sposoby przenoszenia ciepła. 
 
Faza V Sprawdzanie
  
 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykreśleń 

 
Faza VI Analiza końcowa 
 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywanego zadania sprawił im 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  zadanie,  ze  wskazaniem,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone oraz jakie wystąpiły nieprawidłowości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Topienie szkła 813[02].Z2.03 

 

Temat: Zasady topienia masy szklanej. 

Cel ogólny: Zastosować zasady wytopu masy szklanej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać procesy i zjawiska występujące podczas topienia masy szklanej, 

 

scharakteryzować stadia topienia masy szklanej, 

 

określić zasady wytopu mas szklanych różnymi metodami, 

 

scharakteryzować piece do topienia masy szklanej. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

pytania prowadzące,  

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Zadanie dla ucznia 
 

Przedstaw  w  postaci  schematów  blokowych etapy dwóch  podstawowych  metod  topienia 

masy szklanej. Dokonaj porównania stosowanych metod wytopu masy szklanej. 
 
Przebieg zajęć 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z ćwiczeniem. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza właściwa 
 

Praca metodą ćwiczeń. 

 
Faza I Informacje  
 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie występują stadia podczas topienia masy szklanej? 
2.  Jakie zachodzą procesy podczas topnienia masy szklanej? 
3.  Jakie zjawiska występują podczas topienia masy szklanej? 
4.  Z jakich etapów składa się proces topienia masy szklanej w piecach okresowych? 
5.  Z jakich etapów składa się proces topienia masy szklanej w piecach o ruchu ciągłym? 
 
Faza II Planowanie 
 

Uczniowie określają: 

1.  Jakie stadia występują podczas topienia masy szklanej? 
2.  Jakie procesy występują podczas topienia masy szklanej? 
3.  Jaki jest cykl wytopu dobowego masy szklanej w piecach okresowych? 
4. 

J

aki jest cykl wytopu masy szklanej w piecach wannowych?  

 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach określają stadia topienia masy szklanej. 
2.  Uczniowie  ustalają  etapy  topienia  masy  szklanej  związane  z  całym  cyklem 

technologicznym 

3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie rozmieszczają na papierze poszczególne bloki schematu. 
2.  Uczniowie w puste bloki wprowadzają treść dotyczącą etapów topienia masy szklanej. 
3.  Uczniowie porównują zastosowane metody.  
 
Faza V Sprawdzanie  
 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania schematów blokowych. 

 
Faza VI Analiza końcowa 
 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Piece szklarskie

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Na podstawie rysunków technicznych rozpoznaj rodzaj pieców szklarskich oraz wskaż ich 

główne części. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące budowy pieców topliwych,  
2)  dokonać analizy rysunków technicznych, 
3)  rozpoznać rodzaje pieców, 
4)  zapisać główne części pieców.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

przewodniego tekstu, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier, pisaki, 

– 

rysunki techniczne pieców do topienia szkła, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 
 

Przedstaw  za  pomocą  schematu  blokowego  cykl  pracy  pieca  topliwego  o  działaniu 

okresowym. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  budowy  i  działania  pieców 

działaniu okresowym,  

2)  dokonać analizy treści,  
3)  przedstawić schemat blokowy cyklu pracy pieca topliwego o działaniu okresowym. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

przewodniego tekstu, 

– 

ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier formatu A4, pisaki, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Topienie masy szklanej

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Pobierz z części topliwej pieca do wytopu masy szklanej próbkę szkła na pręt żaroodporny 

i oceń wzrokowo jakość wytopionej masy szklanej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  praktycznego  topienia  masy 

szklanej, 

2)  dokonać analizy treści, 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  zaopatrzyć się w odzież roboczą i sprzęt ochrony osobistej, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  pobrać próbkę szkła, 
7)  dokonać oceny jakości wytopionej masy szklanej, 
8)  zapisać uwagi dotyczące jakości masy szklanej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp, 

– 

żaroodporny pręt do pobierania próbki, 

– 

sprzęt ochrony osobistej, 

– 

papier, przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 
 

Uzupełnij puste bloki schematu przedstawiającego proces topienia masy szklanej  

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące topienia masy szklanej, 
2)  dokonać analizy treści,  
3)  uzupełnić schemat blokowy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Podczas  topienia  szkła  kolorowego  w  piecykach  wyrobowych,  stwierdzono  wadę  masy 

szklanej w postaci kamieni. Posługując się instrukcją, określ sposób postępowania.  

 
 

Instrukcja postępowania w przypadku wystąpienia niezgodności 
Niezgodność 

Postępowanie 

Niewłaściwy odcien koloru  

Po  dokonaniu  korekty  zestawu  i  barwników  należy 
przeprowadzić wytop 

Po  procesie  klarowania,  próbka  szkła 
wskazuje obecność pęcherzyków 

Przetrzymać masę szklaną w temperaturze wytopu  

Pojawiły  się  wady  masy  szklanej w postaci 
kamieni 

Wylać  masę  szklaną  i  ponownie  zasypwć  zestaw- 
czyszczenie piecyka 

Awaryjny wyciek masy szklanej 

postąpić zgodnie ze wskazaną instrukcją 

 

Ogrzewanie 
zestawu 
(temperatura 
do 500

o

C) 

 
 
 
(temperatura 
do 900

o

C) 

 
 
 
(temperatura 
do 1200

o

C) 

 
 
 
(temperatura 
do 1450

o

C) 

 
 
 
(temperatura 
ok. 1290

o

C) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące praktycznego topienia masy 
2)  szklanej, 
3)  zapoznać się z załączoną instrukcją do ćwiczenia, 
4)  dokonać analizy treści, 
5)  określić sposób postępowania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Wady masy szklanej 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj wady masy szklanej i ustal przyczyny ich występowania na wyrobach z wadami 

masy szklanej 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące wad masy szklanej, 
2)  dokonać oględzin wyrobów, 
3)  rozpoznać wady masy szklanej i zapisać je na papierze, 
4)  ustalić przyczyny ich wystąpienia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier formatu A4, pisaki, 

– 

kolekcja wyrobów z wadami masy szklanej, 

– 

normy jakościowe dotyczące wad masy szklanej, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2  
 

Do przedstawionej tabeli z wadami masy szklanej wpisz przyczyny ich powstawania. 

 

Tabela do ćwiczenia 2 

Wada masy szklanej 

Przyczyna powstawania 

Pęcherze powietrzne 

 
 

Pęcherze z ciał obcych 

 
 

Kamienie z nie stopionego zestawu 

 
 

Odszklenia 

 
 

Kamienie z materiałów ogniotrwałych 

 
 

Ciała szkliste-smugi 

 
 

Pęcherze z wtórnego gazowania. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące wad masy szklanej, 
2)  dokonać analizy treści, 
3)  określić przyczyny powstawania przedstawionych wad, 
4)  wpisać w tabeli przyczyny powstawania wad. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

karty papieru z załączoną tabelą, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 3 
 

Przyporządkuj wady masy szklanej do ich cech rozpoznawczych 

 

Tabela do ćwiczenia 3 

Wada masy szklanej 

Cechy rozpoznawcze wady 

1. Ciała szkliste 
2. 
Odszklenia 
3. 
Smugi płaskie (pasma) 
4. 
Kamienie z nie stopionego zestawu 
5. 
Pęcherze z ciał obcych 
6. 
Kamienie z materiałów ogniotrwałych 
7. 
Pęcherze z wtórnego gazowania. 

 

A.  występuje  wokół  ziaren  piasku  wyraźnie 
odróżniająca  się  od  szkła  z  powodu 
mniejszego współczynnika załamania światła 
B. 

zanieczyszczenia 

szkliste 

powodują 

zniekształcenie  optyczne,  maja  postać  nici, 
żył, węzłów, pasm, bywają grubości do 5 mm 
C.  odróżnia  się  je  od  innych  po  brunatnym 
zabarwieniu  i  smudze  o  tej  samej  barwie 
(związki żelaza) 
D. najczęściej nie różnią się od zasadniczego 
szkła  barwą,  lecz  zarysem  konturów,  mogą 
występować 

pojedynczo 

lub 

tworzyć 

warstwy i słoje 
E. występuje w postaci pojedynczych igiełek, 
grudek,  kulek  lub  płytek,  oraz  w  postaci 
zmętnień wzdłuż linii smug 
F. bywają lekko brunatne 
G.  występują  w  postaci  bryłek  o  silnie 
rozwiniętej powierzchni 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące wad masy szklanej, 
2)  dokonać analizy treści, 
3)  przyporządkować wady masy szklanej do ich cech rozpoznawczych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

karty papieru z załączoną tabelą, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Topienie szkła” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 7, 13, 14, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  c,  4.  b,  5.  a,  6.  b,  7.  c, 8. c, 9. a, 10. c, 11. b, 
12. 
c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać  wadę  masy  szklanej  na 
podstawie rysunku 

Rozpoznać  wadę  masy  szklanej  na 
podstawie opisu 

Zdefiniować  proces  topienia  masy 
szklanej 

Rozpoznać  urządzenie  na  podstawie 
schematu 

Rozpoznać  wadę  masy  szklanej  na 
podstawie opisu 

PP 

Określić  zakres  temperatur  do  procesu 
topienia masy szklanej 

Określić  przyczynę  powstawania  wady 
masy szklanej 

PP 

Rozpoznać  urządzenie  na  podstawie 
rysunku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Rozpoznać  zjawisko  na  podstawie 
opisu 

10 

Określić  skutek  występowania  wady 
w wyrobach szklanych 

11 

Rozpoznać 

sposób 

rozmieszczenia 

elektrod na odstawie schematu 

12 

Określić  sposób  zasypu  zestawu  do 
pieca 

13 

Określić  postępowanie  podczas  zasypu 
zestawu do pieca szklarskiego 

PP 

14 

Rozpoznać 

zjawiska 

zachodzące 

w procesie tworzenia się masy 

PP 

15 

Określić 

problem 

technologiczny 

podczas  topienia szkieł mąconych 

16 

Zdefiniować  proces  topienia  masy 
szklanej 

17 

Rozpoznać  wadę  masy  szklanej  na 
podstawie opisu 

18 

Określić  rolę  prądów  termicznych 
podczas topienia masy szklanej. 

PP 

19 

Określić  miejsce  ustawienia  donic 
w piecu donicowym 

20 

Rozpoznać 

składnik 

którym 

występują 

przemiany 

polimorficzne 

podczas topienia masy szklanej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Wadę masy szklanej w postaci kamieni oznaczono literą 
 

 

A   

 

 

 

B   

 

 

 

C   

 

 

 

 

 

a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
2.  Zanieczyszczenia masy szklanej spowodowane częściową krystalizacją to 

a)  pęcherze solne. 
b)  niestopiony zestaw. 
c)  odszklenie. 
d)  ciała szkliste. 

 
3.  Proces mający na celu przekształcenie zestawu szklarskiego w płynna masę szklą to  

a)  tworzenie się masy szklanej. 
b)  ogrzewanie zestawu. 
c)  topienie masy szklanej. 
d)  tworzenie się krzemianów. 
e)   

4.  Schemat przedstawia urządzenie stosowane do 
 

a)  ujednoradania masy szklanej. 
b)  odzysku ciepła ze spalin. 
c)  studzenia wanien szklarskich. 
d)  odprężania szkła. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.  Zanieczyszczenia  masy  szklanej  szkliwem  nie  rozpuszczonym  w  masie  występują 

w postaci 
a)  smug. 
b)  pęcherzy. 
c)  kamieni. 
d)  odszkleń.

 

 

6.  Etap  klarowania  na  wykresie  rozkładu  temperatur  topienia  masy  szklanej  w  piecu 

donicowym jest oznaczony literą 

 

a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A   

B  C   

 
 
7

.

  Przyczyną występowania odszkleń w szkle jest 

a)  zbyt krótkie klarowanie szkła.   
b)  niedostateczna homogenizacja szkła. 
c)  przetrzymywanie szkła w temperaturze krystalizacji. 
d)  zbyt duża zawartość wody związanej chemicznie w szkle.

 

 
8.  Rysunek przedstawia urządzenie stosowane do 

 
a)  tamprowania. 
b)  hartowania. 
c)  odprężania. 
d)  gięcia. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Zjawisko,  występujące  podczas  procesu  topienia  masy  szklanej,  a  polegające  na  ruchu 

pęcherzy w masie dotyczy procesu 
a)  ujednorodniania masy. 
b)  tworzenia się masy. 
c)  ogrzewania zestawu. 
d)  tworzenia się krzemianów. 

 
10.  Kamienie występujące w ukształtowanych wyrobach szklanych  

a)  zwiększają wytrzymałość mechaniczną szkła. 
b)  poprawiają wartość estetyczną wyrobów. 
c)  powodują pękanie gotowych wyrobów.  
d)  zwiększają odporność chemiczną szkła. 

 
11.  Rysunek  przedstawia  rozmieszczenie  elektrod  w  piecu  topliwym.  Układ  płytowy 

oznaczono cyfrą 

 

a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 

d) 

4.

 

 

 

 
12  Zasyp zestawu do wanny zmianowej powinien się odbywać 

a) 

raz na zmianę produkcyjną. 

b)  okresowo w postaci stożka. 
c) 

cienkowarstwowo w sposób ciągły. 

d)  po wytopieniu poprzedniego zasypu. 

 
13.  Podczas zasypu zestawu do donicy należy 

a) 

obniżyć temperaturę. 

b)  zredukować atmosferę. 
c) 

wyostrzyć płomień palnika.  

d)  zmniejszyć ciąg kominowy.

 

 

14.  Zjawiska występujące na schemacie blokowym topienia masy szklanej dotyczą 

 

 
 
 
 
 

a)  stygnięcia masy. 
b)  klarowania masy. 
c)  tworzenia się krzemianów. 
d)  tworzenia się masy.  
 

Topienie się 
krzemianów  
 

Rozpuszczanie 
się krzemionki 

Rozwarstwienie 
się masy 

Rozpuszczanie 
się gazów  

Utlenianie 
składnikó

Reakcje 
z materiałami 
ogniotrwałymi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

15.  Szkła  mącone  stwarzają  problemy  technologiczne  podczas  topienia  masy  szklanej  ze 

względu na 
a) 

lotność składników stopu. 

b)  trudność odgazowania masy. 
c) 

wysokie temperatury wytopu. 

d)  powstawanie kożucha krzemionkowego. 

 
16.  Piec  szklarski  w  którym  stadia,  procesy,  zjawiska  topienia  masy  szklarskiej,  zachodzą 

w tym samym czasie lecz w różnych miejscach to 
a)  wanna zmianowa. 
b)  piec donicowy. 
c)  wanna wyrobowa. 
d)  piec tamprowniczy. 

 
17

Zanieczyszczenia  masy  szklanej,  które  można  odróżnić  od  innych  po  brunatnym 
zabarwieniu i smudze o tej samej barwie spowodowanej związkami żelaza to 
a)  przestrzennie wypełnione gazem. 
b)  obce ciała stałe. 
c)  zanieczyszczenia szkliste. 
b)  oszklenie (krystalizacja). 

 
18.  Prądy termiczne w masie szklanej 

a) 

przyspieszają proces klarowania. 

b)  adsorbują gazy z powierzchni stopu.  
c) 

wydłużają czas topienia masy szklanej. 

d)  ułatwiają ujedoradnianie masy szklanej. 

 

19.  Część komory roboczej pieca topliwego na której ustawiane są donice to 

a)  trzon. 
b)  ściana boczna. 
c)  sklepienie. 
d)  układu grzewczy. 

 

20.  Przemiany polimorficzne podczas topienia masy szklanej występują w 

a) 

krzemionce. 

b)  stłuczce. 
c) 

węglanach. 

d)  eutektykach.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Topienie szkła

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Topienie szkła” 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 19, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 11, 16, 18, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  d,  3. b, 4. c, 5. b, 6. a, 7. b, 8. d, 9. a, 10. a, 11. a, 
12. 
c, 13. d, 14. c, 15. d, 16. d, 17. a, 18. d, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  proces  technologiczny  topienia 
masy szklanej 

Wskazać 

związki 

stosowane 

w odbarwianiu masy szklanej 

Określić  zjawiska  zachodzące  podczas 
topienia masy szklanej 

PP 

Określić  liczbę  stadiów  topienia  masy 
szklanej 

Rozpoznać  piec  topliwy  na  podstawie 
schematu 

Określić  procesy  zachodzące  podczas 
topienia masy szklanej 

Rozpoznać  zjawisko  podczas  kłębienia 
masy szklanej w piecu okresowym 

Określić  procesy  zachodzące  podczas 
topienia masy szklanej 

Określenie  pierwszego  stadium  topienia 
masy szklanej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

10 

Określić  rolę  wody  w  procesie  topienia 
masy szkalnej  

11 

Określić  przyczynę  powstawania  wady 
masy szklanej 

PP 

12 

Rozpoznać  drugie  stadium topienia masy 
szklanej  

13 

Rozpoznać  zabarwienie  masy  szklanej 
jonami żelaza 

14 

Rozpoznać  zjawiska  drugiego  stadium 
topienia 

15 

Rozpoznać  piece  topliwe  o  działaniu 
okresowym 

16 

Określić  przyczynę  powstawania  smug 
o charakterze chemicznym w szkle 

PP 

17 

Zdefiniować 

proces 

fizycznego 

odbarwianie masy szklanej 

18 

Rozpoznać  proces  w  którym  występuje 
zjawisko krystalizacji  

PP 

19 

Rozpoznać  wadę  masy  szklanej  na 
podstawie rysunku 

20 

Rozpoznać 

procesy 

zjawiska 

zachodzące 

podczas 

topienia 

masy 

szklanej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Na  podstawie  wykresu  opisującego  przebieg  topienia  masy  szklanej  w  piecu  o  działaniu 

okresowym, określ proces przebiegający w temperaturze 1450

o

C  

 

a)  topienie zestawu. 
b)  klarowanie masy. 
c)  rozgrzewanie. 
d)  studzenie masy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
2.  Najczęściej stosowanymi związkami w procesie odbarwiania masy szklanej są związki 

a)  żelaza i miedzi. 
b)  chromu i kadmu. 
c)  żelaza, chromu. 
d)  selenu, kobaltu. 

 
3.  Przemiany polimorficzne podczas topienia masy szklanej zachodzą w 

a)  węglanach. 
b)  krzemionce. 
c)  stłuczce. 
d)  siarczanach. 

 

4.  Proces topienia masy szklanej składa się z 

a)  czterech stadiów. 
b)  dwóch stadiów. 
c)  trzech stadiów. 
d)  pięciu stadiów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

5.  Wannę zmianową z częściowo rozdzieloną przestrzenią ogniową oznaczono literą  
 

 
a)  
 
 
  
b)  
 
 
  
 
c) 
  
 
 

 

d) 
 
 
 

 

6.  W puste bloki schematu przebiegu topienia masy szklanej należy wpisać 

 

 
 
 
 

a)  A. Tworzenie się krzemianów, B. Klarowanie masy. 
b)  A. Przenikanie ciepła, B. Przemiany polimorficzne. 
c)  A. Tworzenie się krzemianów, B. Odparowanie wody. 
d)  A. Klarowanie masy, B. Tworzenie się krzemianów. 

 
7.  Podczas wytopu szkła w piecu donicowym najczęściej kłębienie wykonuje się 

a)  czterokrotnie.  
b)  dwukrotnie.  
c)  trzykrotnie.  
d)  jednorazowo. 

 
8.  Wtórne pienienie masy szklanej może nastąpić podczas procesu 

a)  tworzenia się masy. 
b)  tworzenia się krzemianów. 
c)  ujednoradniania masy. 
d)  powtórnego ogrzewania masy. 

 

Ogrzewanie 
zestawu 

A. 

Tworzenie 
się masy 

B. 

Stygnięcie 
masy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

9.  Pierwsze stadium topienia masy szklanej polega na  

a)  topieniu zestawu. 
b)  odparowaniu wody. 
c)  działaniu środków klarujących. 
d)  ruchów pęcherzy w masie. 

 

10.  Obecność wody w zestawie podczas topienia masy szklanej 

a)  przyspiesza proces topienia. 
b)  ułatwia rozpuszczanie się gazów. 
c)  opóźnia zmiany cieplne. 
d)  ułatwia odmieszanie zestawu. 

 
11.  Przyczyną powstawania odszkleń w szkle jest  

a)  przetrzymanie szkła w temperaturze krystalizacji. 
b)  rozwarstwianie się masy. 
c)  zmniejszenie lepkości. 
d)  niewłaściwe ujednaradnianie masy szklanej. 

 
12.  Proces technologiczny polegający na usuwaniu z masy szklanej pęcherzy to 

a)  ujednoradnianie. 
b)  rozwarstwianie. 
c)  klarowanie 
d)  utlenianie. 

 
13.  Jony żelaza trzywartościowego barwią szkło na kolor 

a)  niebieski. 
b)  czerwony. 
c)  zielony. 
d)  żółty. 

 
14.  Zjawiska dyfuzji i adhezji występują podczas procesu  

a)  tworzenia się masy. 
b)  tworzenia się krzemianów. 
c)  ujednoradniania masy. 
d)  rozpuszczania sięgazów. 

 
15.  Do pieców szklarskich o działaniu okresowym należą  

a)  wanny wyrobowe i zmianowe. 
b)  piece tamprownicze. 
c)  piece wannowe zmianowe. 
d)  piece donicowe i wanny wyrobowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

16.  Przyczyną powstawania smug pochodzenia chemicznego w szkle jest  

a)  wadliwe nabieranie szkła z pieca. 
b)  naruszenie stanu równowagi chemicznej. 
c)  ogrzewanie się warstw górnych zestawu. 
d)  korozja materiałów ogniotrwałych. 
 

17.  Proces technologiczny odbarwiania fizycznego masy szklanej polega na 

a)  dopełnieniu barw. 
b)  dyfuzji i adhezji. 
c)  oddzieleniu barwników. 
d)  zamąceniu szkła. 

 

18.  Zjawisko krystalizacji masy szklanej może nastąpić w procesie 

a)  działania środków klarujących. 
b)  rozwarstwiania się masy.  
c)  odparowania wody. 
d)  stygnięcia masy. 

 
19.  Przedstawiona na rysunku wada masy szklanej w postaci smugi o charakterze chemicznym 

to 

 

a)  żyła. 
b)  węzeł. 
c)  nić. 
d)  pasmo. 

 

 
 
20.  Zjawiska przedstawione na schemacie blokowym procesu topienia masy szklanej dotyczą 
 
 
 
 

a) 

ogrzewania zestawu. 

b) 

tworzenia się masy. 

c) 

klarowania masy. 

d) 

stygnięcia masy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przenikanie ciepła 

Odparowanie wody 

Przemiany 
polimorficzne 

Topienie 
niektórych 
składników 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Topienie szkła

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Faustyn R.: Maszyny i urządzenia w przemyśle szklarskim. WSiP, Warszawa 1980 
2.  Hilgertner A., Nowotny W.: Piece szklarskie. WSiP, Warszawa 1978 
3.  Nowotny W.: Technologia szkieł gospodarczych 1.WSiP, Warszawa 1973  
4.  Nowotny W.: Technologia szkieł gospodarczych 2.WSiP, Warszawa 1974  
5.  Nowotny W.: Technologia szkła cz.1.WSiP, Warszawa 1975  
6.  Pawłowski  S.,  Serkowski  S.:  Materiały  ogniotrwałe.  Zakład  poligraficzny  „FUST”, 

Gliwice 1997 

7.  Pilch J.: Piece ceramiczne i szklarskie. Wydawnictwa AGH, Kraków 1993 
8.  Ziemba B.(red.): Technologia szkła 1. Wydawnictwo Arkady, Warszawa1987  
 
Literatura metodyczna 
1.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. IteE, Radom 2000 
2.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994