background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Izabela Suligowska 

 

 

 

 

 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 514[03].Z1.06 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Recenzenci: 
lek. med. Małgorzata Polkowska 

dr Maria Pietruszewska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z1.06 

„Pielęgnowanie  oczu  i  ich  oprawa”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik usług kosmetycznych 514[03]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Anatomia i fizjologia oka 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Higiena oka 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Dolegliwości oczu 

15 

 5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Pielęgnacja powiek i skóry wokół oczu – preparaty 

18 

 5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7. Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  Pielęgnowanie  oczu  i  ich  oprawy,

 

który  będzie pomocny w przyswajaniu  nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z  zakresu 
anatomii  i  pielęgnowania  oczu  oraz  czynników  wpływających  na  ich  stan  Zamieszczony 
materiał  nauczania  zawiera  najważniejsze  informacje  dotyczące  wymienionych  zagadnień 
i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich 
informacji  we  wskazanej  literaturze.  Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje. 
Poziom  trudności  wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  do  możliwości 
i wcześniej  ukształtowanych  umiejętności uczniów oraz  uwzględniać wyposażenie pracowni 
kosmetycznej.  Wykonanie  zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi 
ukształtować  niezbędne  umiejętności,  wymagane  programem  kształcenia.  Ważne  jest,  aby 
uczeń  nie  przyzwyczajał  się  do  zaproponowanych  zabiegów  pielęgnacyjnych.  Jeśli  ma  taką 
możliwość  powinien  uczestniczyć  w  pokazach  i  sympozjach,  dających  możliwość  poznania 
nowych  technik  kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia  zawodowego 
będzie  musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania 
preparatów  i  aparatów  kosmetycznych.  Informacje  w dziedzinie  kosmetyki  szybko  się 
dezaktualizują,  zwłaszcza  te,  które  są  ściśle  związane  ze  sprzętem  kosmetycznym 
i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 

W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

514[03].Z1 

Kosmetyka pielęgnacyjna

 

514[03].Z1.02 

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego

 

514[03].Z1.03 

Pielęgnowanie zdrowej skóry 

514[03].Z1.01 

Organizacja stanowisk pracy w gabinecie 

kosmetycznym

 

514[03].Z1.04 

Pielęgnowanie kończyn górnych 

514[03].Z1.05 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 

514[03].Z1.06 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej, 

 

określać potrzeby klienta, 

 

charakteryzować preparaty stosowane do demakijażu oczu, 

 

wykonywać demakijaż oczu, 

 

organizować  stanowisko  pracy  kosmetyczki  z  zachowaniem  obowiązujących  przepisów 
bhp i ppoż., 

 

stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  opisać budowę oka, 

  zastosować zasady higieny oczu,  

  scharakteryzować zabiegi wykonywane na powiekach i pod oczami, 

  określić przeciwwskazania do zabiegów pielęgnacyjnych, 

  określić zasady pielęgnacji oczu w warunkach domowych, 

  wykonać demakijaż oczu, 

  dobrać preparaty stosowane w zabiegach na powiekach i pod oczami, 

  wykonać próbę uczuleniową, 

  wykonać zabiegi pielęgnacyjne wokół oczu, 

  wykonać  zabieg  pielęgnacyjny  w  okolicy  oka  zgodnie  z  zasadami  aseptyki  oraz 

bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

 

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 514[03].Z1.06 

 
Temat: Budowa oka. 

Cel  ogólny:  Zapoznanie  z  wiadomościami  na  temat  budowy  oka  oraz  kształtowanie 

umiejętności wykonywania szkiców gałki ocznej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  wymienić elementy budowy gałki ocznej, 

  opisać elementy poszczególnych warstw ściany gałki ocznej, 

  określić rolę poszczególnych warstw ściany gałki ocznej, 

  scharakteryzować zawartość gałki ocznej, 

  naszkicować gałkę oczną i podpisać elementy jej budowy. 

 

Metody nauczania – uczenia się: 

  pogadanka, 

  pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  małe 2 - osobowe grupy. 

  

Czas: 90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

  model oka, 

  atlasy anatomiczne, 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

  przybory kreślarskie, gumka. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

przedstawienie  wiadomości  teoretycznych  dotyczących  budowy  gałki  ocznej 
(pogadanka), 

 

prezentacja  elementów  gałki  ocznej  poprzez  rozkładanie  modelu  i  pokazywanie 
poszczególnych jego części (pokaz), 

 

odnajdywanie  poszczególnych  elementów  gałki  ocznej  w  atlasach  anatomicznych 
(praca w 2 – osobowych grupach), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

wykonywanie  szkiców  przedstawiających  schemat  budowy  gałki  ocznej  (praca 
indywidualna)  

4.  Po  wykonaniu  wszystkich  szkiców  uczeń  próbuje  dokonać  analizy  wykonanego 

ćwiczenia. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel  analizuje  prace  ucznia  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  i  techniczną 

wykonanego ćwiczenia. 

7.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  tworząc  „galerię  szkiców”  w  wybranym  przez 

nauczyciela miejscu. 

8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Powtórz wiadomości na temat budowy oka, analizując wykonany przez siebie szkic. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  oraz  zdobytych 
wiadomości i umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 514[03].Z1.06 

 

Temat: Wykonywanie zabiegu pielęgnacyjnego skóry wokół oczu. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  zabiegu  odżywczego  skóry  okolic 

oczu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  scharakteryzować preparaty stosowane do wykonania zabiegu pielęgnacyjnego, 

  zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu, 

  wykonać zabieg pielęgnacyjny skóry okolic oczu z uwzględnieniem zasad aseptyki, 

  udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji oczu i skóry wokół oczu w domu. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

  instruktaż , 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca w 2- osobowych grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowiska  pracy  kosmetyczki(  liczba  stanowisk  powinna  odpowiadać  liczbie  2  – 

osobowych grup uczniów), 

  preparaty:  mleczko  do  demakijażu  oczu,  preparat  do  przemywania  oczu,  maska, 

kolagenowa z aktywatorem, krem pielęgnacyjny pod oczy, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, gaza, lignina, 

 
Czas: 120 min. 
 
Przebieg zajęć: 
1)  Sprawy organizacyjne. 
2)  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3)  Realizacja tematu 

  Scharakteryzowanie  środków  kosmetycznych  stosowanych  do  pielęgnacji  skóry 

okolic oczu połączone z prezentacją omawianych preparatów. 

  Podzielenie  uczniów  na  2-  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 

jeden uczeń w grupie wykonuje zabieg, drugi jest modelem. 

  Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu pielęgnacyjnego skóry wokół 

oczu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10 

  Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy kosmetyczki do wykonania 

zabiegu. 

  Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu. 

  Uczniowie przeprowadzają zabieg pielęgnacyjny skóry wokół oczu koleżanki z grupy. 

  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

  Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4)  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5)  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6)  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
7)  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych  wiadomości  na  temat:  Przeprowadzania  drenażu  limfatycznego  wokół  oczu. 
Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Anatomia i fizjologia oka 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Podpisz elementy budowy gałki ocznej. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  wynotować najistotniejsze elementy budowy oka, 
3)  przeanalizować schemat gałki ocznej i umiejscowienie strzałek, 
4)  uzupełnić brakujące podpisy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

 Środki dydaktyczne: 

–  schemat budowy oka, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie dokładnej obserwacji scharakteryzuj własną skórę wokół oczu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  wynotować najistotniejsze cechy skóry wokół oczu, 
3)  ustawić powiększające lustro tak, aby dobrze widzieć swoje oczy i skórę wokół nich, 
4)  określić cechy własnej skóry wokół oczu, 
5)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

  Środki dydaktyczne: 

–  powiększające lustro, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13 

5.2. Higiena oka 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  własny  zestaw ćwiczeń  oczu,  które  poleciłbyś klientce pracującej zawodowo  po 

kilka godzin dziennie na komputerze. Określ cel tych ćwiczeń. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.2.1), 
2)  wynotować cele gimnastyki oczu, 
3)  przeanalizować ruchy gałki ocznej, zasady akomodacji i adaptacji oka, 
4)  zaplanować ćwiczenia, które wzmacniają poszczególne właściwości oka, 
5)  wynotować je na arkuszu papieru z określeniem celu każdego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie przed grupą, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
8)  przedyskutować  w  grupie  i  wybrać  najatrakcyjniejsze  i  najodpowiedniejsze  trzy 

ćwiczenia spośród zaprezentowanych, 

9)  pokazać praktycznie wybrane ćwiczenia, 
10)   przedstawić wyniki swojej pracy nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

  Środki dydaktyczne: 

–  schemat/model budowy oka, 
–  przybory do pisania, 
–  arkusz szarego papieru, 
–  taśma do przyklejenia papieru, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Sporządź dla siebie plan działań służących higienie wzroku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami merytorycznymi (materiał nauczania pkt.4.2.1), 
2)  przeanalizować zagrożenia wzroku występujące w jego życiu codziennym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14 

3)  wypisać je na kartkach papieru (każde zagrożenie na osobnej kartce), 
4)  zastanowić się, dlaczego to zagrożenie występuje u niego, 
5)  wynotować propozycje działań „naprawczych”, 
6)  sporządzić plakat, w którym uwzględni: zagrożenia, ich przyczyny, działania higieniczne 

i profilaktyczne, 

7)  przedyskutować w grupie i wybrać najatrakcyjniejsze i najodpowiedniejsze działania, 
8)  dopisać ewentualnie inne, zaproponowane przez grupę działania służące higienie wzroku, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat/model budowy oka, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz szarego papieru, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15 

5.3. Dolegliwości oczu 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz  wymienione  poniżej  przyczyny  powstawania  dolegliwości  oczu  w  odpowiednie 

pola tabeli. 
 
Przyczyny występowania dolegliwości oczu 
1.  Gromadzenie  się  wody  w  tkankach  na  skutek  przemęczenia,  nadmiaru  soli  

w organizmie a także zaburzeń krążenia lub schorzeń nerek. 

2.  Skutek starzenia organizmu i niewłaściwa pielęgnacja skóry okolic oczu. 
3.  Praca  przy  komputerze,  długotrwałe  czytanie  i  oglądanie  telewizji,  przebywanie  

w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach, uczulenie na kosmetyki. 

4.  Nerwowość,  brak  snu,  wyczerpanie  organizmu,  niewłaściwe  odżywianie  lub  choroby 

a także zakłócenia w procesie usuwania zanieczyszczeń w organizmie. 

5.  Wyczerpanie nerwowe, zaburzenia krążenia bądź choroby nerek, zastój limfy, odkładanie 

się tkanki tłuszczowej pod oczami. 

 

Dolegliwość oczu 

Przyczyny występowania 

 
Pieczenie, zaczerwienienie  
i swędzenie oczu 
 

 

 
Opuchlizna powiek 
 

 

 
Obwódki i sińce pod oczami  
 

 

 
Opuchnięcie dolnej powieki 
 

 

 
Zmarszczki w zewnętrznych 
kącikach oczu 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  poszczególnych  dolegliwości  okolic  oczu  (materiał 

nauczania 4.3.1.), 

2)  podkreślić w tekście przyczyny występowania najczęściej spotykanych dolegliwości oczu, 
3)  wybrać właściwe warianty odpowiedzi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16 

4)  wpisać odpowiedzi do tabeli, 
5)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia,  
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Do  zlikwidowania  dolegliwości  oczu  stosuje  się  wyciągi  roślinne  i  ziołowe.  Poniżej 

wyszczególniono  zioła  i  rośliny  powszechnie  stosowane  w  preparatach  i  kompresach  
do pielęgnacji oczu. Określ ich działanie na skórę i wskazania pielęgnacyjne. 
 

Nazwa  

Działanie  

Wskazania pielęgnacyjne 

Arnika  

 
 

 

Rumianek pospolity 

 
 

 

Czarna herbata 

 
 

 

Koper włoski 

 
 

 

Nagietek 

 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  poszczególnych  roślin  i  ziół  stosowanych  do  redukcji  

i zlikwidowania dolegliwości oczu (materiał nauczania 4.3.1.), 

2)  podkreślić 

tekście 

działanie 

wskazanych 

tabeli 

roślin 

wskazania  

do ich stosowani, 

3)  wpisać odpowiedzi do tabeli, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia,  
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj herbatkę z kopru włoskiego oraz herbatkę z arniki. 

 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia 
1.  Sporządzanie herbatki z kopru włoskiego 

–  przygotuj łyżkę stołową kopru włoskiego, 
–  zagotuj wodę ( najlepiej destylowaną lub mineralną niegazowaną), 
–  zalej zioła ¼ litra wrzącej wody, 
–  odstaw mieszaninę na kilka godzin, 
–  przefiltruj preparat, 
–  dokonaj oceny organoleptycznej herbatki (zwróć uwagę na jej barwę i klarowność), 
–  przelej napar do pojemnika, w którym będzie przechowywany. 

2.  Sporządzanie herbatki z arniki 

–  przygotuj łyżeczkę arniki, 
–  zagotuj wodę (najlepiej destylowaną lub mineralną niegazowaną), 
–  zalej zioła ½ litra wrzącej wody, 
–  odstaw mieszaninę na pół godziny, 
–  przefiltruj preparat, 
–  dokonaj oceny organoleptycznej herbatki (zwróć uwagę na jej barwę i klarowność), 
–  przelej napar do pojemnika, w którym będzie przechowywany. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  sporządzić dwie herbatki: z kopru włoskiego i z arniki, 
4)  dokonać  oceny  organoleptycznej  herbatki  z  arniki  (oceny  herbatki  z  kopru  włoskiego 

dokonasz na następnych zajęciach), 

5)  przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia laboratoryjne. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  dwie duże zlewki szklane, 
–  płaszcz grzejny, 
–  dwie butelki szklane, 
–  łyżka stołowa i łyżeczka do odmierzenia ziół, 
–  lejek, 
–  suszona arnika i koper włoski, 
–  litr wody destylowanej lub mineralnej niegazowanej, 
–  gaza. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18 

5.4. 

Pielęgnacja powiek i skóry wokół oczu – preparaty 

 

5.4.1.Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj  podane  niżej  opisy  do  wskazanych  grup preparatów do  pielęgnacji  okolic 

oczu. 
 
Grupy preparatów: 
1)  do demakijażu, 
2)  żele i balsamy, 
3)  kremy, 
4)  serum.  
 
Opisy grup preparatów do pielęgnacji oczu: 
A.  Są produkowane  na  bazie olejów  mineralnych, olejów hydrofilowych, wodnych środków 

powierzchniowo  czynnych  lub  w  postaci  gotowych  płatków  kosmetycznych.  Mogą 
zawierać  cenne  składniki  pielęgnacyjne  np.  świetlik  lekarski,  który  działa  relaksująco 
i łagodząco na skórę. 

B.  Zawiera  kompleksy  biologicznie  czynne  o  dużo  większym  stężeniu  niż  w  kremach. 

Preparat  ma  płynną  lub  półpłynną  konsystencję  zapewniającą  optymalne  wchłonięcie 
składników  aktywnych  w  skórę.  Działa  przeciwzmarszczkowo,  likwiduje  i  spłyca  już 
istniejące zmarszczki oraz zapobiega utracie wilgoci.  

C.  Schładzają skórę i przeciwdziałają obrzękom. Mogą być stosowane przy obrzękach okolic 

oczu i opuchliźnie dolnej powieki. Preparaty tego typu zawierające lipidy przeciwdziałają 
wysuszeniu skóry i powstawaniu zmarszczek.  

D.  Są  produkowane  w  formie  gwarantującej  dobre  przyswajanie  substancji  czynnych  przez 

skórę.  Mają  postać  lekkich  emulsji  lub  mikroemulsji  a  nośnikiem  substancji  czynnych 
w nich  zawartych  są  często  liposomy.  Wykazują  szerokie  spektrum  i  skuteczność 
działania. 

 

 

……… 

 

 

……… 

 

…….. 

 

……. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  preparatów  do  pielęgnacji  okolic  oczu  (materiał  nauczania  pkt. 

4.4.1.), 

2)  przeczytać dokładnie nazwy i opisy grup preparatów, 
3)  przyporządkować opisy do nazw grup preparatów pielęgnacyjnych, 
4)  wpisać odpowiedzi do tabeli, 
5)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia,  
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ  działanie  pielęgnacyjne  wskazanych  substancji 

biologicznie  czynnych 

stosowanych w kremach pod oczy. 
 

Nazwa  

Działanie pielęgnacyjne 

Kwas hialuronowy 

 

Cholesterol 

 

Koenzym Q10 

 

Kofeina  

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  składników  aktywnych  stosowanych  w  kremach  do  pielęgnacji 

oczu (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 

2)  podkreślić w tekście substancje aktywne wskazane w tabeli i ich działanie pielęgnacyjne, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia, 
–  materiał nauczania pkt. 4.4.1, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabieg pielęgnacyjny dostosowany do potrzeb skóry w okolicach oczu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  zabiegu 
pielęgnacyjnego  na  skórze  wokół  oczu.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania. 
Po wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca  zamianę:  pierwszy  uczeń  jest  modelem,  drugi 
wykonuje zabieg.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20 

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami pielęgnacji skóry wokół oczu (materiał nauczania 4.4.1.), 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  przeprowadzić  zabieg  pielęgnacyjny  na  podstawie  instruktażu  jego  wykonania 

przeprowadzonego przez nauczyciela, 

4)  dokonać oceny wyników swojej pracy, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne 

–  stanowisko kosmetyczne z kompletnym wyposażeniem, 
–  preparaty:  mleczko  do  demakijażu  oczu,  preparat  do  przemywania  oczu,  maska 

kolagenowa z aktywatorem, krem pielęgnacyjny pod oczy, 

–  bielizna zabiegowa, 
–  materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, gaza, lignina. 
 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj gimnastykę odprężającą oczy. 

 
Instrukcja do wykonania ćwiczenia 
Ćw. 1.  

Zamknij  oczy,  ale  nie  zaciskaj  zbyt  mocno  powiek.  Kciukami  i  wskazującymi  palcami 

obu dłoni uciskaj zewnętrzne i wewnętrzne kąciki oczu. 
Ćw. 2.  

Palcem  wskazującym  uciskaj  kolejno  następujące  punkty  wokół  oczu:  na  dole  pośrodku 

oczodołu,  zewnętrzny  kącik,  pośrodku  łuku  brwiowego  oraz  przy  wewnętrznym  kąciku.  
Ćw. 3.  

Zakryj  dłońmi  oczy,  układając  złączone  palce  tak,  by  sięgały  nieco  ponad  łuk  brwi. 

Zamknij oczy. Delikatnie uciskaj brwi i dolną granicę oczodołu. 
Ćw. 4.  

Oklepuj dolną granicę oczodołu miejsce przy miejscu opuszkami wszystkich palców 

(oprócz kciuków). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Podzielić  uczniów  na  dwuosobowe  zespoły  oraz  określić  zadania  –  jeden  uczeń  wykonuje 
gimnastykę relaksującą oczy. Następnie przeprowadza instruktaż w zakresie: 
–  ułożenia ciała osoby ćwiczącej, 
–  technik rozluźniania mięśni przez ćwiczącego, 
–  kontroli rozluźnienia mięśni ćwiczącego przez osobę nadzorującą wykonywanie ćwiczeń, 
–  wykonania ćwiczeń mięśni określonych w instrukcji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21 

Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel powinien zlecić uczniom zamianę: ćwiczący – nadzoruje, 
nadzorujący – ćwiczy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  rozluźnić mięśnie przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń, 
3)  wykonać gimnastykę oczu, 
4)  ocenić efekt relaksacyjny wykonanych ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Pielęgnowanie  oczu  i  ich 
oprawy”. 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Wymienić elementy narządu wzroku 

2. 

Wybrać  %  informacji  odbieranych 
przez narząd wzroku 

3. 

Wyliczyć najczęściej spotykane 
dolegliwości oczu 

–  pieczenie, zaczerwienie 

i swędzenie oczu, 

–  opuchlizna powiek, 
–  obwódki i sińce pod oczami, 
–  opuchnięcie dolnej powieki, 
–  zmarszczki w kącikach 

zewnętrznych oczu  

4. 

Określić substancje czynne zawarte 
w rumianku pospolitym 

5. 

Określić wskazania do zastosowania 
masek kolagenowych pod oczy 

6. 

Wyliczyć grupy preparatów 
stosowane do pielęgnacji skóry 
wokół oczu 

–  środki do demakijażu 
–  żele i balsamy do powiek 
–  kremy 
–  serum/ maski  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23 

7. 

Wskazać  zastosowanie  hydrożeli 
i balsamów  

… obrzękach okolic oczu  
i opuchliżnie dolnej powieki  
… wysuszeniu skóry i 
powstawaniu zmarszczek 

8. 

Wyjaśnić pojęcie liposomu 

9. 

Określić  cele  pielęgnacji  skóry 
wokół oczu 

–  ochrona przed przedwczesnym 

starzeniem się skóry 

–  zmniejszenie obrzęków, 

opuchnięć i worków pod 
oczami 

–  pobudzenie mikrocyrkulacji 

krwi i limfy w skórze 

–  odprowadzenie nadmiaru 

wody i toksyn z tkanek 

–  przeciwdziałanie oznakom 

zmęczenia i stresu 

–  głębokie nawilżenie i 

odżywienie skóry 

–  ujędrnienie i uelastycznienie 

skóry 

–  wygładzenie oraz redukcja 
–  zmarszczek i zagłębień 
–  wzmocnienie cienkiej skóry 

pod oczami 

10. 

Wskazać  działanie  pielęgnacyjne 
cholesterolu 

… natłuszczającym 

11. 

Określić działanie 
glikozaminoglikanów stosowanych 
w kremach pod oczy 

12. 

Określić rodzaje zabiegów 
wykonywanych w gabinecie 
kosmetycznym w ramach 
pielęgnacji skóry wokół oczu 

… masażu, drenażu limfatycznego, 
nakładanie masek o działaniu 
odżywczym i pobudzającym pracę 
skóry, regenerującym oraz 
liftingującym. 

13. 

Zaproponować kuracje pielęgnującą 
oprawę oczu 

… olejku rycynowego, oliwy  
z oliwek oraz wit. A+E 

14. 

Wskazać przyczyny opuchnięć 
dolnej powieki 

… zastojem limfy, odkładaniem 
tkanki tłuszczowej pod oczami i 
opadanie jej na skutek 
zmniejszenia elastyczności skóry. 

15. 

Wyliczyć przyczyny pieczenia, 
zaczerwienienia i swędzenia oczu 

– 

praca przy komputerze, 

– 

długotrwałe czytanie lub 
oglądanie telewizji, 

– 

przebywanie w zadymionych  
i zakurzonych pomieszczeniach, 

– 

uczulenie na kosmetyki 
pielęgnacyjne i kolorowe, 

– 

choroby oczu

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24 

16. 

Rozróżnić, jakie mięśnie stanowią 
aparat ruchowy gałki ocznej 

PP 

17.  

Scharakteryzować budowę szkieletu 
powiek 

PP 

18.  

Rozróżnić jakie czynniki są 
szczególnie szkodliwe dla oczu 

PP 

–  dym papierosowy, 
–  zbyt mała ilość snu, 
–  czytanie przy nieprawidłowym 

oświetleniu, 

–  przebywanie w 

klimatyzowanych 
pomieszczeniach, 

–  stosowanie 

przeterminowanych lub 
uczulających kosmetyków, 

–  działanie intensywnego 

promieniowania słonecznego 
na nie osłonięte okularami 
przeciwsłonecznymi oczy, 

–  długie godziny spędzone przed 

telewizorem lub komputerem. 

19.  

Zaproponować wyciągi roślinne 
redukujące obrzęki dolnej powieki 

PP 

20. 

Zaproponować działania redukujące 
pieczenie, zaczerwienienie i 
łzawienie oczu 

PP 

… położenie kompresu na oczy, 

sen i wypoczynek 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania oczu i ich oprawy. Zadania: 1 – 3, 5 – 

8,  10,  12,  14  i  18  –  20  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa;  zadania:  4,  13,  15,  16  i  17  to  zadania  wymagające  uzupełnienia  natomiast 
zadania 9 i 11 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  pytanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Cześć I 
 
1.  Jakie elementy narządu wzroku umożliwiają widzenie? 

a) gałka oczna, powieki, płat potyliczny mózgu, 
b) rogówka, siatkówka, twardówka, 
c) gałka oczna, nerw wzrokowy, ośrodki wzrokowe w mózgu, 
d) gałka oczna, nerw III, IV, VI, siatkówka. 

 
2.  Ile % informacji z otoczenia odbieramy dzięki narządowi wzroku? 

a) 80%, 
b) 60%, 
c) 40%, 
d) 20%. 

 

3.  Do najczęściej spotykanych dolegliwości oczu zalicza się: 





 

4.  Rumianek pospolity nie zawiera 

a)  flawonoidów, 
b)  olejków eterycznych, 
c)  karotenoidów, 
d)  witamin z grupy B. 
 

5.  Maski kolagenowe pod oczy poleca się do pielęgnacji 

a)  cery młodej, 
b)  cery dojrzałej, 
c)  cery trądzikowej, 
d)  każdego rodzaju cery. 

 
6.  Do pielęgnacji skóry wokół oczu stosuje się następujące grupy preparatów 




 
7.  Hydrożele stosuje się przy ………………………………………………………………… 

……………………. natomiast balsamy zawierające lipidy przeciwdziałają 

……………… 

……………….......................………………………………………………………………. 

 

8.  Liposomy to: 

a)  substancje czynne, 
b)  micele, 
c)  układy przestrzenne w formie kuleczek, 
d)  kosmoceutyki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27 

9.  Celem pielęgnacji skóry okolic oczu jest 








 

10. Cholesterol  to  składnik  aktywny  o  działaniu  ……………………………..  stosowany 

w kremach pod oczy. 

 
11. Glikozaminoglikany: 

a)  łagodzą podrażnienia skóry wokół oczu, 
b)  nawilżają i zatrzymują wilgoć w naskórku, 
c)  działają natłuszczająco, 
d)  są antyoksydantami. 

 
12. Pielęgnacja skóry wokół oczu w gabinecie kosmetycznym polega na wykonywaniu …….. 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

13. Do pielęgnacji oprawy oczu poleca się stosowanie mieszaniny …………………………. 

……………………………………………………………………………………………… 
 
 

14. Opuchnięcie dolnej powieki może być spowodowane …………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
15. Pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie oczu wywołują 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
16. Aparat ruchowy gałki ocznej stanowią: 

a) 4 mięśnie proste i 2 mięśnie skośne, 
b) 2 mięśnie proste i 4 mięśnie skośne, 
c) 6 mięśni gładkich, 
d) 4 mięśnie skośne i mięsień dźwigacz powieki górnej. 

 
17. Tarczki występują w budowie szkieletu: 

a) twardówki, 
b) naczyniówki, 
c) powiek, 
d) kanału łzowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28 

18. Czynniki szczególnie szkodliwe dla oczu to: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
19. Do redukcji obrzęków dolnej powieki stosuje się substancje czynne z: 

a)  przywrotnika, bluszczu zwyczajnego i skrzypu, 
b)  przywrotnika i miłorzębu japońskiego, 
c)  miłorzębu japońskiego i bluszczu zwyczajnego, 
d)  skrzypu, kasztanowca i miłorzębu japońskiego, 

 
20. Złagodzenie skutków działania czynników drażniących oczy może przynieść …………. 

……………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 

 

 






 

 

 

 




 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30 

 

10 

 
 
 
 

 

11 

 

 

12 

 
 
 
 

 

 

13 

 
 
 
 

 

 

14 

 
 
 
 

 

 

15 






 

 

Część II 

16 

 

17 

 

 

 

 

18 









 

 

19 

 

 

20 

 
 
 
 

 

Razem:    

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

31 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Pielęgnowanie  oczu  i  ich 
oprawy” 

 
Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  13  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozróżnić,  czym  wypełnione  jest 
wnętrze gałki ocznej 

2. 

Określić,  co  produkują  gruczoły 
tarczkowe 

3. 

Wskazać przyczyny opuchnięcia 
powiek 

… gromadzenia się wody w tkankach 
na skutek przemęczenia, nadmiaru 
soli w organiźmie także zaburzeń lub 
schorzeń nerek 

4. 

Scharakteryzować 

liposomy 

bilamelarne 

5. 

Określić  czas  trwania  kuracji 
odżywczej oprawy oczu 

6. 

Wyjaśnić przyczynę powstawania 
kurzych łapek 

… 

kurze 

łapki 

(zmarszczki 

w zewnętrznych kącikach oczu) 

7. 

Wskazać działanie pielęgnacyjne 
kopru włoskiego 

… regenerująco i nawilżająco, ma 
właściwości zmiękczające, 
łagodzące, odżywcze i ochronne. 

8. 

Wskazać 

sposoby 

likwidacji 

pieczenia, 

zaczerwienienia 

i świądu oczu 

… kompresów ziołowych np. 
z rumianku i kopru włoskiego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

32 

9. 

Wyliczyć  działanie  pielęgnacyjne 
wyciągów z rumianku pospolitego 

- przeciwbakteryjne,  
- przeciwzapalne,  
- bakteriostatyczne  
- regulująco  

10. 

Określić zabiegi pielęgnacyjne 
redukujące sińce pod oczami 

11. 

Wskazać 

działanie 

składników 

kremów  przeciwzmarszczkowych 
pod oczy  

12. 

Określić  skład  preparatów  do 
demakijażu oczu 

… olejów mineralnych, olejów 
hydrofilowych, wodnych środków 
powierzchniowo czynnych 

13. 

Wskazać składniki fazy 
tłuszczowej w liposomach 

14. 

Podać nazwę chemiczną związku 
stanowiącego koenzym Q10 

15.  Wyjaśnić pojęcie serum 

16. 

Zastosować optymalną odległość 
tekstu od oczu podczas czytania 

PP 

17. 

Zastosować optymalne dla wzroku 
ustawienie monitora komputera 
podczas pracy 

PP 

18. 

Określić, ilość gruczołów 
łojowych znajduje się w skórze 
wokół oczu 

PP 

około 20 

19. 

Zaproponować krem do 
pielęgnacji okolic oczu z tendencją 
do powstawania sińców 

PP 

20. 

Wyjaśnić cele pielęgnacji skóry 
wokół oczu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

33 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania oczu i ich oprawy. Zadania: 1 – 3, 5 – 

8,  10,  12,  14  i  18  –  20  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa;  zadania:  4,  13,  15,  16  i  17  to  zadania  wymagające  uzupełnienia  natomiast 
zadania 9 i 11 to zadania, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  pytanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Wnętrze gałki ocznej wypełnione jest galaretowatą masą zwaną: 

a)  cieczą wodnistą, 
b)  ciałem szklistym, 
c)  komorą przednią, 
d)  ośrodkiem optycznym. 

 
2.  Gruczoły tarczkowe produkują: 

a)  ciecz wodnistą, 
b)  łzy, 
c)  pot, 
d)  łój. 

 
3.  Opuchlizna powiek jest objawem ……………………………………………………… 

……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………… 

 

4.  Liposomy bilamelarne to układy przestrzenne o strukturze 

a)  jednowarstwowej. 
b)  trójwarstwowej. 
c)  liniowej. 
d)  dwuwarstwowej. 
 

5.  Kurację odżywczą oprawy oczu przeprowadza się  

a)  2 razy w roku przez 3 tygodnie, 
b)  raz w roku przez 2 tygodnie, 
c)  3 razy w roku przez 4 tygodnie, 
d)  3 razy w roku przez 3 tygodnie. 

 

6.  Na skutek stałego obciążenia skóry wokół oczu powstają …………………………… 

…………………………………………………………………………………………… 

 

7.  Koper włoski działa na skórę wokół oczu ………………………................................ 

……………………………………………………………………………………………… 

 

8.  W celu zlikwidowania pieczenia, zaczerwienienia i świądu oczu poleca się stosowanie  

……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………... 

 

9.  Rumianek pospolity ma działanie 





 

10.  Aby zlikwidować sińce pod oczami poleca się wykonanie w gabinecie kosmetycznym 

a)  masażu twarzy, 
b)  zabiegu odżywczego na skórze wokół oczu, 
c)  drenażu limfatycznego, 
d)  zabiegu nawilżającego skórę w okolicach oczu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

35 

11.  Kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy mogą zawierać wyciągi ziołowe i witaminy 

a)  o działaniu ściągającym, 
b)  poprawiające elastyczność skóry, 
c)  odżywiające skórę, 
d)  nawilżające warstwy naskórka. 

 

12.  Środki do demakijażu oczu są produkowane na bazie …………………………………. 

………………………………………………………………………………………………. 
 

13.  Fazę tłuszczową w liposomach stanowią 

a)  oleje mineralne, 
b)  oleje roślinne, 
c)  fosfolipidy i sterole, 
d)  oleje mineralne i sterole. 

 

14.  Koenzym Q10 to 

a)  witamina A, 
b)  ubichinon, 
c)  witamina C + witamina E, 
d)  witamina A + witamina C. 

 

15.  Serum zawiera  

a)  kompleksy biologicznie czynne o większym stężeniu niż w kremach, 
b)  kompleksy biologicznie czynne o mniejszym stężeniu niż w kremach, 
c)  kompleksy biologicznie czynne o takim samym stężeniu jak w kremach, 
d)  nie zawiera kompleksów biologicznie czynnych. 

 

Część II 
 
16.  Oczy najmniej się męczą, gdy czytany tekst znajduje się w odległości od nich: 

a)  25 cm, 
b)  35 cm, 
c)  45 cm, 
d)  jest to odległość indywidualna dla każdego człowieka. 

 
17.  Biorąc pod uwagę higienę narządu wzroku, podczas pracy z komputerem jego ekran 

powinien znajdować się: 
a)  na linii wzroku użytkownika, 
b)  o 10 – 20 ° poniżej poziomu linii wzroku, 
c)  o 10 – 20 ° powyżej poziomu linii wzroku, 
d)  nie ma to większego znaczenia. 

 
18.  W 1 cm ² skóry wokół oczu znajduje się ok……………gruczołów łojowych. 
 
19.  Aby zlikwidować sińce i obwódki pod oczami poleca się stosowanie kremów 

zawierających wyciągi roślinne o działaniu 

a)  uszczelniającym naczynia włosowate, 
b)  nawilżającym, 
c)  stymulującym pracę skóry, 
d)  rozgrzewającym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

36 

20.  Celem pielęgnacji skóry wokół oczu nie jest 

a)  pobudzenie mikrocyrkulacji krwi i limfy w skórze, 
b)  odprowadzenie nadmiaru wody i toksyn z tkanek, 
c)  ujędrnienie i uelastycznienie skóry, 
d)  regulacja pracy gruczołów łojowych i potowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 
 

 

 




 

10 

 

11 

 

 

12 

 
 
 
 

 

13 

 

14 

 

15 

 

Część II 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

38 

16 

 

17 

 

 

18 

 
 
 
 

 

19 

 

20 

 

Razem:    

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

39 

7. LITERATURA 

 
1.  Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004. 
2.  Dylewska  –  Grzelakowska  J.:  Kosmetyka  stosowana,  wydanie  IV,  WSiP,  Warszawa 

2005  

3.  Jaroszewska B.: Kosmetologia, ATENA, Warszawa 2001 
4.  Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992 
5.  Korczak W., Higiena, PZWL, Warszawa 1998 
6.  Marzec  A.:  Chemia  kosmetyczna  surowce,  półprodukty,  preparatyka  wyrobów”,  Dom 

Organizatora, Toruń, 2001  

7.  Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004 
8.  Peters I.B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu – poradnik, REA, Warszawa 2002