background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 
 

 

 
 
 
 
 
Danuta Pawełczyk 

 
 
 

Obsługiwanie  baz  danych  medycznych  i  pomocniczego 
oprogramowania medycznego 322[18].Z4.02 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr hab. n. med. Ewa Marzec 
dr inŜ. Krystian Rudzki 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Beata Organ 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  322[18].Z4.02, 

„Obsługiwanie  baz  danych  medycznych  i  pomocniczego  oprogramowania  medycznego”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik elektroniki medycznej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Zastosowanie komputerów w medycynie. Bazy danych i formaty danych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Systemy HIS, RIS, PACS 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  System komputerowy dla opieki zdrowotnej 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4.  Diagnostyka obrazowa i radioterapia stereotaktyczna 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7.  Literatura 

33 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Obsługiwanie  baz  danych  medycznych  

i  pomocniczego  oprogramowania  medycznego”  322[18].Z4.02,  który  będzie  pomocny  
w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  elektroniki 
medycznej. 
 W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej moŜna korzystać podczas zajęć, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

wycieczki dydaktycznej, 

− 

metody tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
róŜnego rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[18].Z4 

Informatyka 

medyczna

 

322[18].Z4.01 

Montowanie sprzętu komputerowego 

i instalowanie oprogramowania 

medycznego

 

322[18].Z4.02 

Obsługiwanie baz danych 

medycznych i pomocniczego 

oprogramowania

 

medycznego

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. Wymagania wstępne 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

obsługiwać komputer, 

− 

instalować i odinstalować oprogramowanie uŜytkowe, 

− 

obsługiwać programy uŜytkowe, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

czytać ze zrozumieniem, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować podstawowe formaty danych stosowanych w medycynie (HL7, DICOM 
3.0 i inne), 

− 

obsłuŜyć na poziomie uŜytkownika typową szpitalną bazę danych medycznych typu HIS 
(karta choroby, dane administracyjne, skierowanie i wynik), 

− 

obsłuŜyć  na  poziomie  uŜytkownika  typową  bazę  danych  medycznych  typu  RIS  – 
poradnia,  zakład  radiologii,  laboratorium  (skierowanie  i  wynik,  realizacja  procedury, 
wprowadzenie  
i wyprowadzanie danych), 

− 

obsłuŜyć  na  poziomie  uŜytkownika  typową  bazę  obrazów  medycznych  typu  PACS 
(wysyłanie  obrazów,  korzystanie  z  archiwum,  realizacja  procedury,  wykonywanie  zdjęć 
lub nagrywanie na nośniku danych – CD, DVD), 

− 

zainstalować i skorzystać na poziomie uŜytkownika z wirtualnego atlasu anatomicznego, 

− 

obsłuŜyć,  na  poziomie  uŜytkownika  wybrane  programy  typu  CAD  (Computer  Assisted 
Diagnosis), CAS (Computer Assisted Surgery) i CAR (Computer Assisted Radiology), 

− 

określić  cechy,  moŜliwości  i  ograniczenia  programów  do  stereotaktycznego  planowania 
zabiegów i programów symulacyjnych, 

− 

określić cechy, moŜliwości i potrzeby bazy danych sprzętu i aparatury medycznej.

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik elektroniki medycznej 

Moduł: 

Informatyka medyczna 322[18].Z4 

Jednostka modułowa:  

Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego 
oprogramowania medycznego 322[18].Z4.02 

Temat: Działanie Szpitalnego Systemu Informatycznego. 

Cel  ogólny:  Wykształcenie  umiejętności  posługiwania  się  systemem  informatycznym 

w szpitalu. 

 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

przygotować i wysłać zlecenie badania dla szpitalnej pracowni diagnostyki obrazowej, 

− 

zarchiwizować wynik badania, 

− 

przygotować dokumentację przeprowadzonego badania. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania:  

− 

prelekcja, 

− 

wycieczka dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wyposaŜenie szpitalnej  pracowni diagnostyki obrazowej, 

− 

komputer włączony do szpitalnego systemu informatycznego z nagrywarką i drukarką. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

 
Czas trwania zajęć

− 

180 minut. 

 
Uczestnicy:  

− 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektroniki medycznej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć i sposobu wykonania ćwiczenia.  
3.  Realizacja tematu 

− 

nauczyciel  przypomina  podstawowe  informacje  związane  z  działaniem  szpitalnego 
systemu informatycznego, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

pracownik  szpitala  prezentuje  sposób  przygotowywania  zleceń  badań,  wybrani 
uczniowie  przygotowują  zlecenie  badania  i  po  uzyskaniu  akceptacji  pracownika, 
przesyłają zlecenie do pracowni diagnostyki obrazowej, 

− 

uczniowie  wraz  z  nauczycielem  przechodzą  do  pracowni  diagnostyki  obrazowej 
i obserwują realizację zlecenia, 

− 

wybrani  uczniowie,  pod  kierunkiem  pracownika  pracowni,  archiwizują  wynik 
badania na dysku serwera oraz na płycie CD lub DVD, 

− 

uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wracają  do  komputera,  z  którego  zostało  wysłane 
zlecenie badania i odczytują uzyskany wynik. 

4.  Zakończenie zajęć: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  krótką  dyskusję  na  temat  zaobserwowanych  czynności, 
uczniowie  wskazują  na  potencjalne  problemy  i  korzyści  związane  ze  zdalnym 
zlecaniem badań oraz sposobami archiwizacji, 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel rozdaje uczniom po dwie małe karteczki i prosi, Ŝeby anonimowo zapisali, to 

co  im  się  podobało  i  czego  się  nauczyli  (na  jednej),  ale  takŜe  to  co  było  niezrozumiałe  lub 
zbędne (na drugiej). Karteczki wrzucają do duŜych kopert oznaczonych „+” i  „–”. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik elektroniki medycznej 

Moduł: 

Informatyka medyczna 322[18].Z4. 

Jednostka modułowa:  

Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego 
oprogramowania medycznego 322[18].Z4.02. 

Temat: Obsługa bazy danych gabinetu lekarskiego 

Cel  ogólny:  Zapoznanie  uczniów  z  wprowadzaniem,  kasowaniem  i  zarządzaniem  danymi 

w bazie danych gabinetu opieki zdrowotnej. 

 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

dodać rekord do bazy danych pacjentów, 

− 

edytować wcześniej wpisany rekord, 

− 

usunąć rekord z bazy danych pacjentów, 

− 

wyszukać rekord według zadanego klucza. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

komputer z zainstalowanym systemem obsługi gabinetu, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w dwuosobowych zespołach. 

 
Czas trwania zajęć

− 

60 minut. 

 

Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektroniki medycznej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć i sposobu wykonania ćwiczenia. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

− 

przypomnienie podstawowych informacji o bazach danych, 

− 

przypomnienie  podstawowych  informacji  o  obsłudze  zainstalowanego  na 
wcześniejszych zajęciach programu, 

− 

uczniowie zakładają bazę danych kilku pacjentów, 

− 

testują  sposób  usunięcia  lub  poprawienia  danych  wprowadzonego  pacjenta,  a  takŜe 
usunięcia całego rekordu pacjenta, 

− 

przypisują pacjenta do poszczególnych lekarzy dostępnych w bazie danych, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

− 

wyszukują  pacjenta  w  bazie  według  róŜnych  kluczy:  nazwiska,  numeru  PESEL, 
złoŜonej deklaracji…. 

5.  Zakończenie zajęć 

− 

nauczyciel omawia uzyskane wyniki. 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel rozdaje uczniom po dwie małe karteczki i prosi, Ŝeby anonimowo zapisali, to 

co  im  się  podobało  i  czego  się  nauczyli  (na  jednej),  ale  takŜe  to  co  było  niezrozumiałe  lub 
zbędne (na drugiej). Karteczki wrzucają do duŜych kopert oznaczonych „+” i  „–”. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Zastosowanie  komputerów  w  medycynie.  Bazy  danych  

i formaty danych 

 

5.1.1  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wyszukaj w sieci internet bazy danych związanych z medycyną, zakwalifikuj znalezione 

bazy do określonego typu.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracując  indywidualnie  lub  w  dwuosobowych  zespołach  wyszukują  bazy 

związane  z  medycyną,  decydują  jakiego  typu  jest  kaŜda  ze  znalezionych  baz.  Uczniowie, 
wybrani przez nauczyciela kolejno omawiają zawartość znalezionej bazy i uzasadniając wybór 
typu. Czas wykonania zadania 30 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać bazy danych medycznych, 
2)  przeanalizować ich zawartość decydując, jakiego rodzaju dane zawiera baza,  
3)  zakwalifikować bazę do określonego typu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

komputer z dostępem do internetu. 

 

Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  zadany  przez  nauczyciela  przekrój  anatomiczny  korzystając  z  wirtualnego 

atlasu anatomicznego. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracując  indywidualnie  lub  w  dwuosobowych  zespołach  instalują  lub 

wyszukują  w  internecie  atlas  wirtualny  (np.  virtualtrener.com  lub  www.getbodysmart.com), 
a następnie wyszukują zadany przekrój anatomiczny. Czas wykonania zadania 30 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zainstalować  program  zawierający  atlas  anatomiczny  człowieka  lub  wyszukać  atlas  

w internecie, 

2)  wyszukać zadany przekrój,  
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

płyta instalacyjna z wirtualnym atlasem anatomicznym, 

− 

komputer z dostępem do internetu. 

 

Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  dokumentacji  dwóch  urządzeń  sprawdź,  czy  będą  współpracować  

w standardzie DICOM. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ze względu na trudność realizacji zadania uczniowie powinni pracować w grupie, przed 

realizacją  kaŜdego  podpunktu  nauczyciel  prezentuje  sposób  wykonania.  W  przypadku 
napotkania  duŜych  trudności  moŜna  wybrać  tylko  niektóre  z  podpunktów.  Po  wykonaniu 
sprawdzenia  zgodności  uczniowie  formułują  wnioski.  Czas  realizacji  zadania  ustala 
nauczyciel, w zaleŜności od tego, jakie urządzenia będą badane. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  porównać opisy aplikacji obu urządzeń, 
2)  porównać  listy  rozpoznawanych  przez  urządzenia  pól  zapisu  danych  i  ich 

identyfikatorów, 

3)  sprawdzić  rolę  komunikacyjną  obu  urządzeń  –  jedno  z  urządzeń  pełni  rolę  zlecającego  

 a drugie jest wykonawcą usługi sieciowej, 

4)  sprawdzić  maksymalną  liczbę  jednoczesnych  połączeń,  na  jakie  pozwala  kaŜde 

urządzenie, 

5)  sprawdzić,  jak  informacje  są  zakodowane  dla  kaŜdej  usługi  (dla  drukarki,  serwera  itp.); 

sposób  kodowania  musi  być  zgodny,  poniewaŜ  nie  wszystkie  komputery  mają  taki  sam 
układ bitów w bajcie, 

6)  porównać  profile  komunikacyjne,  czyli  standardu  uŜytego  do  tworzenia  sieci  (np. 

Ethernet), 

7)  sprawdzić dodatkowe i nietypowe atrybuty np. szerokość okna obrazowania, 
8)  sformułować i zaprezentować wnioski, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

prelekcja, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

dokumentacja techniczna dwóch urządzeń. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Systemy HIS, RIS, PACS 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ  cechy  i  składniki  oprogramowania  na  stanowisku  komputerowym  w  gabinecie 

lekarskim. Z jakich modułów powinno się składać to oprogramowanie? 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracując  w  2–3  osobowych  zespołach  przeprowadzają  dyskusje  na  zadany 

temat,  wypisują  typy  danych,  konieczne  informacje  i  zapytania.  Na  tej  podstawie  określają 
moduły  programu  obsługi  gabinetu  lekarskiego  Przedstawiciele  kaŜdej  z  grup  przedstawiają 
swoje  prace.  W  ramach  dyskusji  grupy  uzgadniają  wspólne  stanowisko.  Czas  wykonania 
zadania 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schemat zintegrowanego szpitalnego systemu informatycznego, 
2)  usytuować w nim gabinet lekarski, 
3)  wypisać typy danych, do których powinien mieć dostęp, 
4)  wypisać informacje i zapytania, jakie powinien wysyłać, 
5)  określić konieczne moduły oprogramowania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

burza mózgów, 

− 

dyskusja kierowana. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

arkusze papieru formatu A3, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. System komputerowy dla opieki zdrowotnej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1. 

Zainstaluj system do obsługi gabinetu na przykład MPsystem. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie pracując w dwuosobowych zespołach przeprowadzają instalację programu. Po 

zakończeniu  prezentują  uruchomiony  program.  Nauczyciel  proponuje  zapoznanie  się 
z systemem pomocy programu. Czas wykonania 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  pobrać  z  internetu  wersję  instalacyjną  programu  lub  skorzystać  z  otrzymanej  od 

nauczyciela płyty instalacyjnej, 

2)  przeprowadzić  instalację,  wpisując  konieczne  dane  (naleŜy  koniecznie  zapamiętać  lub 

zapisać te dane, abyś w przyszłości móc korzystać z programu jako jego administrator), 

3)  sprawdzić, czy program uruchamia się prawidłowo, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

komputer z dostępem do internetu lub płytą instalacyjną programu, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

W  bazie  danych  leków  wyszukaj  leki  według  wykazu  zaproponowanego  przez 

nauczyciela.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracując w dwuosobowych zespołach wyszukają informacje o zadanych przez 

nauczyciela  lekach.  Czas  wykonania  zadania.  20  minut.  Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na 
wykonanie  ćwiczenia  uczniowie  wskazani  przez  nauczyciela  prezentują  przygotowane 
informacje.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uruchomić zainstalowany program podając swój login i hasło, 
2)  wybrać moduł Leki,  
3)  wyszukać zadane leki,  
4)  sprawdzić postać i dawkowanie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

 ćwiczenia praktyczne 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

komputer, 

− 

zainstalowany system obsługi gabinetu, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wpisz  5  przykładowych  pacjentów  oraz  2  lekarzy  do  bazy  danych  gabinetu, 

przyporządkuj pacjentów do poszczególnych lekarzy.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w dwuosobowych grupach. Pod kierunkiem nauczyciela wprowadzają 

dane  do  bazy.  Nauczyciel  zwraca  uwagę,  Ŝe  w  kaŜdej  chwili  mogą  skorzystać  z  systemu 
pomocy programu. Czas wykonania zadania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uruchomić zainstalowany program podając swój login i hasło, 
2)  wybrać moduł Gabinet, zakładka Pacjenci, 
3)  kliknąć przycisk Dodaj i wpisać dane pacjenta, 
4)  powtórzyć czynności dla 5 pacjentów, 
5)  dodać lekarza –  kliknąć przycisk konfiguracja, zakładka Personel, przycisk Dodaj,  
6)  przyporządkować  pacjentów  do  lekarzy  poprzez  wypełnienie  deklaracji  (zakładka 

Deklaracje), 

7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

komputer, 

− 

zainstalowany system obsługi gabinetu, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Zaplanuj wizytę jednego z pacjentów u lekarza, sporządź dokumentację wizyty. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracując w dwuosobowych zespołach przygotowują wizytę pacjenta ustalając 

harmonogram  pracy  lekarza,  ustalając  wizytę  i  dokumentując  ją.  JeŜeli  grupy  sprawnie 
wykonują  zadane  działania  nauczyciel  moŜe  polecić  im  wykonywanie  kolejnych  np. 
zaplanowanie badania, przygotowanie recepty itp. Czas wykonania zadania 60 minut. 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uruchomić zainstalowany program podając swój login i hasło, 
2)  wybrać moduł Gabinet, zakładka Pacjenci, wskazać wybranego pacjenta, 
3)  wybrać  Wizyty,  przycisk  Dodaj  i  zaplanować  wizytę  (uwaga!  konieczne  jest  wcześniej 

ustalenie godzin pracy lekarza  w Terminarzu – przycisk w górnym menu), 

4)  wybrać Wizyta teraz w zakładce Wizyta, 
5)  wypełnić dokumentację wizyty, w polu Rozpoznanie skorzystać z kodów ICD-10, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer, 

– 

zainstalowany system obsługi gabinetu, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.  Diagnostyka obrazowa i radioterapia stereotaktyczna 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1. 

Zaproponuj  konfigurację  stanowiska  komputerowego  umoŜliwiającego  wizualizacje 

obrazów na stanowisku diagnostycznym, oszacuj koszt realizacji stanowiska. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  dwuosobowych  zespołach.  Nauczyciel  moŜe  przydzielić  róŜnym 

grupom  do  opracowania  róŜnego  rodzaju  stanowiska  komputerowe  uŜywane  w  diagnostyce. 
KaŜda grupa przedstawia co najmniej 3 propozycje róŜnych konfiguracji. Po zaprezentowaniu 
prac kaŜdej z grup moŜna przeprowadzić dyskusję. Czas realizacji 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować czynności, jakie wykonuje diagnosta uŜywając komputera, 
2)  określić wymagania stawiane takiemu stanowisku komputerowemu, 
3)  dobrać sprzęt wyszukując propozycje w sieci internet, 
4)  wypisać wyszukane składniki, proponując kilka rozwiązań, 
5)  skalkulować koszt, 
6)  ocenić wady i zalety kaŜdej z propozycji. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

dyskusja kierowana. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

komputer z dostępem do internetu, 

− 

oprogramowanie umoŜliwiające przeglądanie plików PDF. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj zlecenie badania radiologicznego pacjenta. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  moŜe  być  przeprowadzone  podczas  wycieczki  dydaktycznej  w  szpitalu  lub 

w formie  symulacji  w  pracowni  komputerowej.  Uczniowie  pracując  w  2–3  osobowych 
grupach przygotowują zlecenie badania. Nauczyciel ocenia poprawność wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zalogować się w szpitalnym systemie informatycznym, 
2)  wyszukać określonego pacjenta, 
3)  przygotować zlecenie badania, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

4)  zwrócić się do lekarza o weryfikacje zlecenia, 
5)  wysłać zlecenie do pracowni diagnostyki obrazowej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer w szpitalnym systemie informacyjnym, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj dokumentację elektroniczną przeprowadzonego badania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  moŜe  być  przeprowadzone  podczas  wycieczki  dydaktycznej  w  szpitalu  lub 

w formie  symulacji  w  pracowni  komputerowej.  Uczniowie  pracując  w  małych  grupach 
przygotowują kopię badania. Nauczyciel ocenia poprawność wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zalogować się w szpitalnym systemie informatycznym, 
2)  pobrać obraz z serwera, 
3)  zapisać kopię obrazu wraz z innymi koniecznymi plikami na płycie CD lub DVD, 
4)  sprawdzić poprawność nagrania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  komputer w szpitalnym systemie informacyjnym, 
–  płyta CD-R lub DVD, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  baz  danych 
medycznych i pomocniczego oprogramowania medycznego” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.c,  2.c,  3.a,

 

4.c,

 

5.d,

 

6.a,  6.a,  7.b,  8.c,  9.d,

 

10.b,  

11.c, 12.a, 13.d, 14.a, 15.b, 16.b, 17.c,

 

18.a, 19.a, 20.b.

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Zdefiniować pojęcia związane z bazą 
danych.  

2. 

Zdefiniować pojęcia związane z relacyjną 
bazą danych 

3. 

Scharakteryzować standard HL7. 

4. 

Określić dane w standardzie DICOM. 

5. 

Określić typ bazy danych. 

6. 

Określić szpitalny system informatyczny. 

7. 

Scharakteryzować pojęcia związane 
z bazą danych. 

8. 

Zdefiniować pojęcie baza danych 

9. 

Określić typ bazy danych 

10. 

Określić typ bazy danych 

11. 

Scharakteryzować standardy danych 

12. 

Określić elementy standardu HL7 

13. 

Scharakteryzować standard HL7 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

14. 

Scharakteryzować system wspomagania 
komputerowego  

15. 

Scharakteryzować elementy standardu 
DICOM 

16. 

Określić zakres stosowania RIS 

PP 

17. 

Objaśnić obieg danych w zintegrowanym 
systemie 

PP 

18. 

Scharakteryzować pojęcia 
programowania obiektowego  

PP 

19. 

Określić protokoły komunikacyjne 

PP 

20. 

Zdefiniować pojęcie ramy 
stereotaktycznej 

PP 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I część 
1.  Rekord bazy danych to 

a)  pojedyncza dana. 
b)  zestaw danych określonego typu odnoszących się do kaŜdego podmiotu. 
c)  zestaw danych róŜnych typów dotyczących jednego podmiotu. 
d)  największa dana w bazie. 
 

2.  Klucz obcy w relacyjnej bazie danych słuŜy do 

a)  umoŜliwienia edycji i kasowania danych przez obcych uŜytkowników. 
b)  umoŜliwienia wprowadzania nowych danych przez obcych uŜytkowników. 
c)  wiązania  ze  sobą  danych  przechowywanych  w  róŜnych  tabelach,  czyli  ustalenia 

relacji. 

d)  jednoznacznego określenia rekordu relacyjnej bazy danych. 
 

3.  HL7 to 

a)  standard  wymiany danych tekstowych, 
b)  standard wymiany danych obrazowych, 
c)  format plików, w jakim zapisuje się dane medyczne, 
d)  standard archiwizowania plików. 
 

4.  W standardzie DICOM obrazy zapisywane są z rozszerzeniem 

a)  jpg. 
b)  gif. 
c)  dcm. 
d)  doc. 
 

5.  Wirtualny atlas anatomiczny człowieka jest bazą typu 

a)  tekstowego. 
b)  strukturalnego. 
c)  liczbowego. 
d)  multimedialnego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 

6.  Szpitalny system informatyczny to system 

a)  HIS. 
b)  RIS. 
c)  VAN. 
d)  LAN. 
 

7.  Przedstawiona baza danych zawiera: 

Nazwisko i imię 

PESEL 

Data urodzenia 

Miejsce urodzenia 

Kot Jan 

67091233445 

12.09.1967 

Warszawa 

Sroka Ewa 

72020912345 

09.02.1972 

Kraków 

 

a)  2 rekordy i 3 pola. 
b)  2 rekordy i 4 pola. 
c)  1 rekord i 6 pól. 
d)  3 rekordy i 4 pola. 

 
8.  Komputerowy  zbiór  kartotek,  w  którym  moŜna  gromadzić  dane  do  późniejszego 

wykorzystania to 
a)  pamięć komputera. 
b)  plik z danymi. 
c)  baza danych. 
d)  rekord. 

 
9.  Baza  leków  udostępniana  przez  Instytut  Leków,  zawierająca  podstawowe  informacje  

o lekach dopuszczonych do obiegu w Polsce to 
a)  baza multimedialna. 
b)  baza strukturalna. 
c)  baza literaturowa. 
d)  baza tekstowa. 

 
10.  Baza  zawierająca  podstawowe  informacje  o  publikacjach  z  danej  dziedziny,  m.  in. 

nazwiska autorów, tytuł pracy, nazwa i numer tomu czasopisma, w którym praca została 
opublikowana oraz numery stron to 
a)  baza czasopism on–line. 
b)  baza literaturowa. 
c)  baza strukturalna. 
d)  baza biblioteczna. 

 
11.  Wysłanie danych z urządzenia diagnostycznego do serwera PACS odbywa się zgodnie ze 

standardem 
a)  FTP. 
b)  ASCII. 
c)  DICOM. 
d)  HL7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

12.  Znakiem separatora pola w standardzie HL7 jest 

a)  znak |. 
b)  znak ^. 
c)  znak &. 
d)  znak ~. 

 
13.  Standard HL7 bazuje na warstwie protokołu ISO-OSI 

a)  4 – transportowej. 
b)  5 – sesji. 
c)  6 – prezentacji  
d)  7 – aplikacji. 

 
14.  Skrót CADD oznacza 

a)  komputerowo wspomagana detekcja. 
b)  komputerowo wspomagana diagnoza. 
c)  komputer dla diagnosty. 
d)  komputer do detekcji. 

 
15.  Dokumentacja standardu DICOM nie obejmuje 

a)  zdjęć rtg. 
b)  zleceń badań diagnostycznych. 
c)  obrazów CT. 
d)  obrazów MRI. 

 
II cześć 
16.  Celem systemu RIS jest 

a)   obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  diagnostyki  obrazowej  

w zakresie danych obrazowych. 

b)  obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  diagnostyki  obrazowej  

w zakresie danych tekstowych. 

c)  obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  laboratorium  w  zakresie 

danych obrazowych. 

d)  obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  laboratorium  w  zakresie 

danych tekstowych. 

 
17.  Zlecenie badania w zintegrowanym systemie informacyjnym szpitala jest wysyłane 

a)  z RIS do PACS. 
b)  z HIS do PACS. 
c)  z HIS do RIS. 
d)  z PACS do RIS. 

 
18.  Plan, według którego obiektowy język programowania tworzy typ obiektowy nazywamy 

a)  klasą. 
b)  kategorią. 
c)  obiektem. 
d)  metodą. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

19.  Komunikacja jak na rysunku odbywa się zgodnie z protokołem 

 

 

a)  1 – http, 2 – dicom. 
b)  1 – dicom, 2 – http. 
c)  1 – hl7, 2 – dicom. 
d)  1 – hl7, 2 – http. 

 
20.  Rama stereotaktyczna słuŜy do 

a)  zamocowania lokalizera CT podczas radioterapii stereotaktycznej. 
b)  unieruchomienia  głowy  pacjenta  w  celu  zminimalizowania  jej  ruchów  podczas 

radioterapii stereotaktycznej. 

c)  określenia  ramowych  norm  napromieniania  promieniowaniem  jonizującym  

w radioterapii stereotaktycznej. 

d)  pozycjonowania pacjenta podczas badań diagnostycznych. 

2

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Obsługiwanie  baz  danych  medycznych  i  pomocniczego  oprogramowania 
medycznego  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Test 2 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  baz  danych 
medycznych i pomocniczego oprogramowania medycznego” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi1.a, 2.b,

 

3.a

4.b, 5.a, 6.c,

 

7.a

8.a,

 

9.c, 10.d,

 

11.b,

 

12.c, 13.a, 

14.b, 15.d, 16.a, 17.b, 18.a, 19.b, 20.a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zdefiniować  pojęcia  związane  z  bazą 
danych.  

2. 

Scharakteryzować standard DICOM. 

3. 

Określić typ bazy danych. 

4. 

Określić system RIS. 

5. 

Zdefiniować pojęcia związane z relacyjną 
bazą danych. 

6. 

Zdefiniować pojęcia związane z relacyjną 
bazą danych. 

7. 

Objaśnić sposób udostępniania danych  
w internecie. 

8. 

Określić typ bazy danych 

9. 

Scharakteryzować typ danych w bazie 
danych 

10.  Określić  standard  danych  w  szpitalnym 

systemie informatycznym 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

11.  Rozpoznać 

standardy 

stosowane  

w  systemach  medycznych  dla  słuŜby 
zdrowia 

12.  Określić zadanie telemedycyny 

13.  Scharakteryzować standard HL 7  

14.  Określić pojęcie CAD 

15.  Określić dane w standardzie HL7 

16.  Określić 

sposób 

obiegu 

danych  

w szpitalnym systemie informacyjnym 

17.  Zdefiniować 

pojęcia 

stosowane  

w programowaniu obiektowym  

PP 

18.  Określić zastosowanie systemu PACS 

PP 

19.  Objaśnić  transmisję  danych  obrazowych 

przez internet 

PP 

20.  Określić  etapy  postępowania  podczas 

oceny diagnostycznej  

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą  

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy,  
II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I część 
1.  Pole bazy danych określa 

a)  cechę podmiotu charakteryzowanego przez rekord. 
b)  podmiot rekordu. 
c)  pojedynczy rekord. 
d)  dane jednorodnego typu. 
 

2.  DICOM to 

a)  standard  wymiany danych tekstowych, 
b)  standard wymiany danych obrazowych, 
c)  format plików, w jakim zapisuje się dane medyczne, 
d)  standard archiwizowania plików. 
 

3.  Baza leków jest bazą typu 

a)  tekstowego. 
b)  literaturowego. 
c)  liczbowego. 
d)  strukturalnego. 
 

4.  System RIS to system obsługi 

a)  gabinetu lekarskiego. 
b)  danych tekstowych diagnostyki obrazowej. 
c)  danych obrazowych diagnostyki obrazowej. 
d)  laboratorium. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

5.  Relacja w bazie danych polega na 

a)  powiązaniu rekordu z jednej tabeli z rekordem z innej tabeli. 
b)  powiązaniu pomiędzy danymi w tabeli. 
c)  powiązaniu poszczególnych pól w jeden rekord. 
d)  zadaniu kolejności wprowadzania danych do bazy. 

 
6.  Klucz obcy 

a)  to kolumna z innej tabeli, która nie odpowiada kluczowi głównemu tabeli pierwszej. 
b)  słuŜy do wiązania ze sobą danych przechowywanych w tej samej tabeli 
c)  słuŜy ustaleniu relacji. 
d)  nie słuŜy ustaleniu relacji. 

 
7.  Czasopisma on–line 

a)  są formą udostępniania czasopism w internecie. 
b)  są formą udostępniania katalogu bibliotecznego publikacji w internecie. 
c)  są zawsze dostępne nieodpłatnie. 
d)  są zawsze dostępne za opłatą. 
 

8.  Baza zawierająca informacje o strukturze i własnościach związków chemicznych, szeroko 

wykorzystywana w nowoczesnych technikach projektowania leków to przykład bazy 
a)  strukturalnej. 
b)  multimedialnej. 
c)  tekstowej. 
d)  literaturowej. 

 
9.  Baza multimedialna 

a)  zawiera wyłącznie informacje video. 
b)  zawiera wyłącznie informacje graficzne i dźwiękowe. 
c)  zawiera informację tekstową i informacje graficzne lub dźwiękowe. 
d)  udostępnia czasopisma w wersji on–line. 

 
10.  Zlecenie badania z systemu HIS do RIS odbywa się zgodnie ze standardem 

a)  FTP. 
b)  ASCII. 
c)  DICOM. 
d)  HL7. 

 
11.  Rejestrowanie rozpoznań w bazie danych odbywa się godnie ze standardem 

a)  ICD-9. 
b)  ICD-10. 
c)  HL6. 
d)  HL7. 

 
12.  Zadaniem telemedycyny jest miedzy innymi 

a)  emisja programu propagującego zdrowy tryb Ŝycia w telewizji. 
b)  zdalne przeprowadzanie badań analitycznych. 
c)  zdalny dostęp do wyników badań obrazowych. 
d)  sprzedaŜ leków w sieci internet. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

13.  Znakiem końca segmentu w standardzie HL7 jest 

a)  znak końca wiersza <CR>. 
b)  znak ^. 
c)  znak &. 
d)  znak ~. 

 
14.  Skrót CAD oznacza 

a)  komputerowo wspomagana detekcja. 
b)  komputerowo wspomagana diagnoza. 
c)  komputer dla diagnosty. 
d)  komputer do detekcji. 

 
15.  Dokumentacja standardu HL7 nie obejmuje 

a)  wprowadzania zleceń. 
b)  raportów dotyczące obserwacji pacjenta. 
c)  historii chorób. 
d)  cyfrowych zdjęć rtg. 

 
II część 
16.  Dane obrazowe w systemie HIS są przesyłane 

a)  z PACS do RIS. 
b)  z RIS do PACS. 
c)  w obu kierunkach z PACS do RIS i z RIS do PACS, w zaleŜności od zlecenia. 
d)  pomiędzy PACS i RIS nie są przesyłane dane obrazowe. 

 
17.  W  obiektowym  modelu  danych  trzymanie  w  tym  samym  miejscu  informacji  zarówno  

o obiekcie, jak i jego funkcjach (metodach) manipulujących tymi informacjami to 
a)  dziedziczenie. 
b)  hermetyzacja. 
c)  obiektowość. 
d)  integralność. 

 
18.  Celem systemu PACS jest 

a)   obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  diagnostyki  obrazowej  

w zakresie danych obrazowych. 

b)  obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  diagnostyki  obrazowej  

w zakresie danych tekstowych. 

c)  obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  laboratorium  w  zakresie 

danych obrazowych. 

d)  obsługa  informatyczna  procedur  wykonywanych  w  ramach  laboratorium  w  zakresie 

danych tekstowych. 

 
19.  Konwersja  obrazu  w  standardzie  DICOM  oraz  tekstu  w  standardzie  HL7,  zgodnie  

z protokołem http, podczas dostępu do wyników badań przez internet jest zadaniem 
a)  klienta WEB. 
b)  serwera WEB. 
c)  serwera PACS. 
d)  serwera HIS. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

20.  Podczas  wstępnej  oceny  jakości  i  treści  diagnostycznej  radiolog  postępuje  według 

następujących kroków 
a)  detekcja, opis, diagnoza. 
b)  detekcja, diagnoza, opis. 
c)  diagnoza, opis, detekcja. 
d)  diagnoza, detekcja, opis. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Obsługiwanie  baz  danych  medycznych  i  pomocniczego  oprogramowania 
medycznego  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7. LITERATURA 

 

1.  Piętka E.: Zintegrowany system informacyjny w pracy szpitala, Wydawnictwo Naukowe 

PWN, Warszawa 2004 

2.  Rudowski R.(red): Informatyka medyczna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2003 

3.  www.aams.viamedica.pl 
4.  www.fizyka.umk.pl 
5.  www.ire.pw.edu.pl 
6.  www.mp.pl 
7.  www.oil.org.pl 
8.  www.polradiologia.com 
9.  www.wikipedia.pl  

10.  www.euromedic.pl 
11.  Neuroskop 2005 nr 7 
12.  Pomorski Magazyn Lekarski 132 nr 2, 2004 

 

Literatura metodyczna

 

1.  Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997. 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998.