Edukacja przyrodnicza w przedszkolu Propozycje scenariuszy zajeć

background image

Bogumiła Kluczyk
Nauczyciel
Przedszkola Miejskiego nr 11 w Lesznie


WYCIECZKA DO LASU

CELE:

™

odkrywanie środowiska zmysłami ;

™

przystosowywanie się środowiska do panujących warunków atmosferycznych;

™

badanie wzajemnego oddziaływania istot żyjących;

™

wpływ człowieka na stan środowiska przyrodniczego;

™

rozwijanie umiejętności komunikowania się z innymi;

™

wykorzystywanie i poszerzanie własnej wiedzy;

LAS - od wyobrażenia do rzeczywistości;

™

porównywanie środowiska miejskiego i leśnego na podstawie własnych doświadczeń

(spacery z rodzicami, opiekunką, z grupą w ubiegłym roku lub w oparciu o wiedzę
wyniesioną w trakcie analizy literatury czy filmu);

1. Rozpoznawanie drzew po liściach i owocach;
2. Rozpoznawanie drzew po korze (wzrokiem i dotykiem);
3. Rozpoznawanie drzew po ich ogólnym wyglądzie;
4. Rola korzeni(objaśnić przy drzewie którego korzenie wystają);
5. Rola światła dla drzew;
6. Obecność zwierząt (nagryziona szyszka-wiewiórka, rozgrzebana ziemia pod dębem

- dziki, bobki- zając, itp.);

7. Kolory leśne – kolorowe liście, mech, źdźbła trawy, leśne owoce- zbieranie ich

do worków-bogacenie kącika przyrody;

8. Od świata natury do świata wyobraźni: „Miotła czarownicy”.

Miotła czarownicy to upstrzona igłami gałąź sosny.
Stary pniak wypełniony wodą ,zabarwiony naturalnymi odpadami zbutwiałych liści,
spróchniałymi gałęziami;
Można wprowadzić dzieci w świat fantazji podpowiadając

aby wypowiedziały nad

pniakiem różne zaklęcia i przywołały pod sosnę czarownicę lub opowiedzieć
niezwykłą historię;

9. Ochrona przyrody: można wspólnie z dziećmi ułożyć

„Kodeks miłośników

przyrody”;

KODEKS MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY

¾

Będę unikał deptania poszycia leśnego, bo mogę zniszczyć młode pędy.

¾

Nie będę łamał gałęzi.

¾

Nie będę wyrzucał papierów i innych odpadków.

¾

Nie będę zrywał pączków liści.

¾

Nie będę zrywał zbyt dużo leśnych kwiatów, gdyż może to doprowadzić do

niszczenia gatunku.

¾

Nie będę przeszkadzał zwierzętom.

¾

Nie będę niczego wyciągał ze stawów i grobli.

Jeśli będę chciał obserwować małe zwierzęta, to złowię je, obejrzę i wypuszczę z
powrotem w to samo miejsce.

¾

Nie będę palił ognia.

¾

Nie będę kaleczył kory drzew i nie będę próbował wyrywać ich młodych pędów.

background image



Nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 11 w Lesznie
mgr Bogumiła Kluczyk
mgr Katarzyna Dyba

NASI SKRZYDLACI PRZYJACIELE

Przyroda fascynuje i zachęca do obserwacji, eksperymentowania i odkrywania
jej w ciągu całego roku. Zorganizowałyśmy wiele ciekawych wycieczek, spacerów, zabaw
w plenerze i spotkań mając świadomość, że to od nas nauczycieli zależy, w jakim stopniu
rozbudzimy zainteresowania światem przyrody. Dostarczyłyśmy w ten sposób dzieciom
wiele możliwości przeżywania nowych doznań, wpłynęłyśmy na rozwój osobowości,
kształtując takie cechy charakteru jak wytrwałość i opiekuńczość.
W okresie 3 lat pobytu w przedszkolu dzieci zdobyły bogatą wiedzę z zakresu świata roślin
i zwierząt. Zaobserwowałyśmy jednak, iż dzieci mają trudności z określeniem nazw ptaków
i ich zwyczajami związanymi z poszczególnymi porami roku. Obecnie jako nauczycielki
grupy 6-latków, postanowiłyśmy ułatwić dzieciom uzupełnienie swych wiadomości poprzez
wizytę w Galerii Ptaków w Górsku i nawiązanie ścisłej współpracy z pracownikami
Nadleśnictwa Karczma Borowa w Lesznie. Chętnie gościliśmy ich na spotkaniach i
zajęciach dydaktycznych wzbogacając nasz kącik przyrody o ciekawe foldery, zdjęcia,
atlasy. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było zorganizowane zajęcie „otwarte” dla
rodziców w trakcie, którego dzieci zdobywały „odznakę młodego ornitologa”.
Oto scenariusz tego zajęcia:

background image

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT: Zdobywamy odznakę młodego ornitologa-
utrwalenie wiadomości o

zwyczajach skrzydlatych przyjaciół.

CELE:

• Dziecko zna nazwy ptaków odlatujących i pozostających w kraju;

• Zna przyczyny odlotu ptaków;

• Potrafi wypowiedzieć się na temat odżywiania ptaków;

• Potrafi zgodnie współpracować w zespole i uczy się zdrowej rywalizacji;

• Potrafi samodzielnie rozwiązywać zadania i doprowadzić do ich zakończenia;

• Jest zaktywizowany do działania;

• Osiąga sukces i ma poczucie samorealizacji;

POMOCE: nagrania odgłosów ptaków, piosenka pt. „Zbieramy grzyby”-sł. Agnieszka
Galica, muz. Tadeusz Pabisiak, piosenka pt. „Ptaki jesienią”- sł. Stanisław Kraszewski,
muz. Tomasz Strąk, sceneria lasu, koperty z zadaniami dla każdego dziecka, oferty
dostosowane do poziomu możliwości i umiejętności, odznaki młodego ornitologa, piórka,
dyplomy, podręcznik -„Wesoła szkoła sześciolatka” - cz.1, tabliczki z odpowiedziami TAK,
NIE, sztalugi i materiał plastyczny.

background image

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do tematu ( sceneria lasu).

Nauczycielka prosi dzieci o zamknięcie oczu i przy odgłosach śpiewających ptaków i
głosach zwierząt leśnych przenosi je do lasu.
Dzieci rozpoznają głosy ptaków i zwierząt i zgłaszają nauczycielce.
Następnie pojawia się postać leśniczego, który oznajmia dzieciom, że przynosi
ważne wiadomości od leśnych zwierząt.

2. Odczytanie pierwszej wiadomości przez leśniczego:

Kochane Przedszkolaki!

Prosimy Was gorąco o przypomnienie sobie zasad poprawnego
zachowania się w lesie. W tym celu mamy do Was pierwsze zadanie!

ZADANIE DO WYKONANIA

(Zabawa dydaktyczna- „Jak powinno być?”)
Nauczycielka dzieli dzieci na 4 zespoły według oznaczeń przypiętych
na bluzeczkach i przedstawia zadanie. Do wyciętego fragmentu ilustracji dzieci
dorysowują dalszą część scenki, np.:

™

chłopiec obserwuje korę drzewa przez lupę;

™

dziecko nagrywa na magnetofon odgłosy ptaków;

™

dziecko trzyma łopatkę i sadzonkę drzewa;

™

mrowisko, a przed nią stojące dziecko;

Po wykonaniu zadania leśniczy ocenia jego poprawność i zgodność z
regulaminem zachowania się w lesie.

3. Zabawa ruchowa- „Ptaszki do gniazd”. Nauczycielka wzbogaca zabawę grą na

pianinie. Na przerwy w muzyce ptaszki odszukują swoje gniazda.

4. Odczytanie drugiej wiadomości przez leśniczego.

background image

Kochane Przedszkolaki!

Pragniemy sprawdzić Waszą wiedzę o życiu mieszkańców lasu.
W tym celu przygotowaliśmy dla Was zadania, które leżą na stolikach.
Odszukajcie swoje miejsca i spróbujcie rozwiązać zadanie.
Życzymy Wam powodzenia!

ZADANIE DO WYKONANIA

Dzieci rozwiązują oferty indywidualne:

™

posegreguj „dary jesieni” do odpowiednich koszyczków

™

rysuj po śladach, pokoloruj rysunki;

™

kto zbierze więcej grzybków?, narysuj tyle grzybków w kratkach, ile zebrało

każde dziecko

™

policz na obrazku „dary jesieni” i zaznacz ich liczbę kropkami

™

co tu jest ukryte?

™

połącz po śladzie lewą część rysunku i ułóż podpis SOWA

5. Ćwiczenie oddechowe: „Dmuchane piórka”. Dzieci starają się jak

najdłużej utrzymać piórko w powietrzu.

6. Odczytanie trzeciej wiadomości przez leśniczego.

Kochane Przedszkolaki!

Wywiązaliście się ze swych zadań i pięknie pracowaliście przy stolikach.
Pragniemy docenić waszą pracę i na zakończenie zaprosić Was do udziału w
bardzo lubianych przez Was quizach. Odpowiedzi na pytania

pana leśniczego

dokonujemy przez podniesienie tabliczek TAK lub NIE po naradzeniu się w
zespołach. Nagrodą będzie odznaka„młodego ornitologa” i dyplom.
Życzymy powodzenia!

ZADANIE DO WYKONANIA

Każdy zespół wybiera kapitana drużyny, który po naradzeniu się z grupą odpowiada
na pytania leśniczego dotyczące życia i zwyczajów ptaków.

7. Leśniczy podsumowuje wiedzę dzieci i zaprasza do złożenia przyrzeczenia:

MY DZIECI PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11

PRZYRZEKAMY TROSZCZYĆ SIĘ O NASZYCH
SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ I MIESZKAŃCÓW LASU
O KAŻDEJ PORZE ROKU!!!

8. Wręczenie odznak i dyplomów. Wspólna zabawa przy piosence

„Zbieramy grzyby”.











background image

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PROWADZĄCA: mgr Bogumiła Kluczyk
GRUPA: „Pszczółki” - 5-6-latki

TEMAT:

„Las jesienią”- rozbudzamy ciekawość światem przyrody i utrwalamy zdobyte

wiadomości.

CELE: Dziecko:

™

zna cechy charakterystyczne jesieni

™

potrafi przyporządkować owoc, liść z drzewem- matką

™

zna zwierzęta zamieszkujące las, park

™

wie, jak przygotowują się do zimy zwierzęta i ptaki

™

potrafi wymienić kilka grzybów jadalnych i niejadalnych

™

zna obieg wody w przyrodzie

™

potrafi poprawnie przeliczać w zakresie 10

™

potrafi samodzielnie rozwiązywać zadanie

™

umie współpracować w zespole

™

zaspokaja potrzebę sukcesu i samorealizacji

POMOCE:

nagranie piosenki „Jadą misie”, znaczki, dary jesieni: kasztanki,

liście, żołędzie, szyszki, karty dydaktyczne „Jak powinno być?”,
gra edukacyjna „Pory roku”, indywidualne oferty dla każdego
dziecka, tabliczki: WIEM, koperty z pytaniami, medale z masy
solnej dla dzieci, okazy przyrodnicze: szyszka świerkowa, galasówka
liść dębu, żołędzie, materiał plastyczny, sztalugi.

background image

PRZEBIEG ZAJĘĆ

:

1. Wprowadzenie do tematu- słuchanie piosenki „Jadą misie”.

Nauczyciel nawiązuje do treści piosenki poprzez pytania dotyczące
zachowania misiów w lesie: jak zachowały się w lesie?, co zrobiły źle ?
jak powinny się zachować?

2. Praca z kartą dydaktyczną: „Jak powinno być?” Dzieci podzielone na zespoły,

oznaczone znaczkami w postaci darów jesieni mają za zadanie wykluczenie tych
kart, które ilustrują nieprawidłowe zachowania w środowisku leśnym. Dokonują tego
poprzez pokolorowanie kart ilustrujących właściwe zachowania dzieci. Wykonanie
tego zadania następuje w obecności leśniczego (zaproszonego gościa), który po
zakończeniu pracy sprawdza prawidłowość wykonanych zadań.

3. „Pory roku”- gra edukacyjna. Nauczyciel zaprasza dzieci w zespołach do ułożenia na

obrazach ilustrujących pory roku odpowiednich symboli. Symbole dla utrudnienia są
wymieszane. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze dopasowanie ich do odpowiednich
obrazów- pór roku. Zadanie zostaje podsumowane przez zaproszonego gościa.

4. Zabawa w formie opowieści ruchowej do treści piosenki

„Jesienna orkiestra”. Dzieci przebrane za zwierzątka: zając, miś, wiewiórka, ślimak,
grają na instrumentach: flet, trąbka, bęben inscenizując treść piosenki.

5. Rozwiązywanie indywidualnych ofert pracy. Dzieci w zespołach odszukują swoje

miejsca pracy i zadania do samodzielnego rozwiązania. Nad całością czuwa leśniczy,
który dokonuje podsumowania samodzielnej pracy dzieci. Wśród ofert znajdują się
zadania w których dziecko nie tylko wykazuje się wiadomościami przyrodniczymi
lecz poziomem swych umiejętności, tj. liczenia, czytania, kojarzenia, rysowania,
cięcia i klejenia.

6. Konkurs wiadomości przyrodniczych. Odbywa się w zespołach, lider grupy losuje

pytanie a po zastanowieniu się udziela odpowiedzi w imieniu swej grupy przez
podniesienie tabliczki- WIEM. Oprócz pytań ogólnych dotyczących jesieni, dzieci
muszą poprawnie nazwać przyniesione przez leśniczego okazy przyrodnicze, tj.
galasówka- pasożyt liści dębu, szyszka świerkowa, liść klonu, żołędzie, grzyby, itp.

7. Wręczenie medali i nagród przez leśniczego. Medale i dyplomy za uczestnictwo w

konkursie wiadomości przyrodniczych dotyczących jesieni otrzymują wszystkie
dzieci, nauczyciel podkreśla zaangażowanie każdego dziecka podczas wykonywania
wszystkich zadań, chwali i cieszy się z właściwej postawy każdego dziecka oraz
poziomu wiedzy przyrodniczej. Na zakończenie leśniczy wręcza nagrody dla całej
grupy w postaci kredek, plakatów zwierząt, kalendarzy, opracowań Nadleśnictwa
Karczma Borowa, kolorowanek, itp.

8. Wspólna zabawa taneczna przy piosence, pt. „Na grzyby” odtwarzanej z płyty CD-

„Wesoła szkoła sześciolatka” - cz.1.



background image

TEMAT:W poszukiwaniu wiosny.

Grupa: 5-6-latki
Prowadząca: mgr Bogumiła Kluczyk

CELE OGÓLNE:

¾

dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z nadejściem

wiosny;

¾

stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia;

¾

doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole;

CELE OPERACYJNE:

¾

potrafi wskazać charakterystyczne cechy aktualnej pory roku oraz związane z

nią zmiany zachodzące w świecie roślin i zwierząt;

¾

rozwiązuje zagadki;

¾

umie kojarzyć z podanym pojęciem;

¾

aktywizuje się do działania i myślenia;

¾

dokonuje analizy i syntezy wyrazów;

¾

potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki literowej i odczytać;

¾

uczy się zgodnie współdziałać w zespole;

¾

reaguje na polecenia nauczyciela;

¾

pracuje samodzielnie rozwiązując zadania;

METODY:

mapa pojęciowa, promyczkowa, pedagogika zabawy - integracyjne, zadań

stawianych do wykonania, elementy kinezjologii edukacyjnej Dennisona.

FORMY

: indywidualna, zespołowa, zbiorowa;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

: krzyżówka, zagadki, brama do Królestwa Wiosny, koperty,

znaczki kolorowe, zadania zespołowe- kwiaty, wazony, napisy do skojarzeń, cyferki,
sylaby, rozsypanka literowa, obrazki tematyczne, tabliczki WIEM, obręcze, oferty
dostosowane do możliwości i umiejętności dziecka, wizytówki, nagranie utworu
relaksującego „Pszczółki”, materiał plastyczny.

background image

PRZEBIEG:

I. WPROWADZENIE

1. Powitanie piosenką: „Wszyscy są, witam Was...”.
2. Przejście przez bramę prowadzącą do Królestwa Wiosny, poszukiwanie oznak

wiosny oraz jej wskazówek, śpiewanie piosenki „Wiosno, wiosenko”.

II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:

3. Odczytanie przez dzieci pierwszej wskazówki Pani Wiosny:

SZUKAJ MNIE W KRZYŻÓWCE!

4. Rozwiązywanie krzyżówki w oparciu o zagadki:

Hasło: WIOSNA;

5. Odczytanie hasła: wiosna, przeliczanie sylab, głosek i liter, układanie działania

matematycznego z uwzględnieniem podziału na samogłoski i spółgłoski:

3+3=6

6. Zabawa ruchowa” Żywe literki”.

Dzieci układają ze swego ciała kolejne literki tworzące hasło - WIOSNA

7. Odczytanie drugiej wskazówki Pani Wiosny:

SZUKAJ MNIE W KWIATACH!

8. Praca w zespołach: GDY USŁYSZĘ SŁOWO WIOSNA TO MYŚLĘ O:

I. Zespół wymienia swe skojarzenia z wiosną, odszukuje właściwe

wyrazy, odczytuje i przykleja na płatki kwiatka. Wyrazy zbędne
pozostają w kopercie.

II. Zespół uzupełnia brakujące sylaby w wyrazie odczytuje i przykleja na płatkach

kwiatka.

III. Zespół uzupełnia wyrazy brakującymi literkami i podejmuje próbę odczytania

przy pomocy nauczyciela, a następnie przykleja pasujące.

IV. Zespół przykleja na płatki kwiatka kojarzące się z wiosną obrazki.

Zespoły przeliczają liczbę płatków swych kwiatów i przyporządkowują je do
odpowiedniej cyfry na wazonie. Następuje prezentacja prac, nauczyciel docenia
wkład zespołów we wspólną pracę.

9. Zabawa ruchowa: „Dzieci w domkach- dzieci na spacer”.
10. Odczytanie ostatniej-trzeciej wskazówki Pani Wiosny:

SZUKAJ MNIE PRZY STOLIKACH!

11. Rozwiązywanie indywidualnych zadań, odszukiwanie swego miejsca przy stolikach

poprzez odczytanie imienia na wizytówce. Samodzielna praca z ofertą.

III. ZAKOŃCZENIE:

12. Relaksacja przy zabawie „Pszczółki”.
13. Powrót bramą do przedszkola z piosenką na ustach: „Już wiosna”.
14. Wyrażanie swego zadowolenia lub niezadowolenia w postaci „Minki”,

która powstaje przez dorysowywanie „uśmiechu” lub „smutku”.

