background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI

 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Barbara Trzewik 
Sylwia Wośko 

 

 
 
 
 
 

Stosowanie związków chemicznych w lecznictwie 
322[10].Z2.01 
 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 

 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 
dr biol. med. GraŜyna Czechowska 
prof. zw. dr hab. n. farm. Marek Wesołowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr farm. Alina Krawczak 
 
 
 
Konsultacja: 
dr hab. inŜ. Henryk Budzeń 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[10].Z2.01 
„Stosowanie  związków  chemicznych  w  lecznictwie”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik farmaceutyczny. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Budowa chemiczna a aktywność farmakologiczna substancji leczniczych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Działania niepoŜądane i interakcje leków 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  farmaceutyczny.  Poradnik  dla 
nauczyciela ma na celu ułatwienie pracy nauczycielowi jako organizatorowi procesu uczenia się. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wykaz umiejętności, które uczeń powinien opanować przystępując do realizacji jednostki 
modułowej, 

 

wykaz umiejętności, które uczeń ukształtuje realizując temat jednostki modułowej, 

 

propozycje  ćwiczeń  rozwijających  umiejętności  stosowania  związków  chemicznych 
w lecznictwie, 

 

wykaz literatury uzupełniającej wiedzę ucznia. 

 

Poradnik zawiera równieŜ przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych, które powinny 

być prowadzone róŜnymi metodami aktywizującymi ucznia: 

 

wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

wykładu informacyjnego, 

 

dyskusji dydaktycznej, 

 

referatu, 

 

pogadanki z instruktaŜem, 

 

tekstu przewodniego. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

indywidualnej działalności ucznia, do pracy zespołowej. 

W  poradniku  dla  nauczyciela  zawarte  są  równieŜ  zestawy  zadań  testowych  w  celu 

sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia, przykładowa karta odpowiedzi, instrukcja dla 
ucznia i nauczyciela oraz klucz odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[10].Z2 

Ś

rodki lecznicze 

322[10].Z2.01  

Stosowanie związków chemicznych  

w lecznictwie 

322[10].Z2.02 

Stosowanie surowców roślinnych 

w profilaktyce i terapii 

 

322[10].Z2.03 

Analizowanie działania leków  

na organizm człowieka 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  zasad  ergonomii  oraz  regulaminu 
pracowni, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z Farmakopei Polskiej, 

 

poszukiwać informacji z róŜnych źródeł, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii i fizjologii, 

 

wyjaśniać budowę i funkcje poszczególnych układów organizmu człowieka, 

 

charakteryzować czynniki chorobotwórcze, 

 

charakteryzować choroby dotyczące poszczególnych układów i narządów, 

 

posługiwać się terminologią i interpretować podstawowe pojęcia chemiczne, 

 

przeprowadzać podstawowe badania jakościowe i ilościowe substancji leczniczych, 

 

dokumentować obserwacje i podejmowane działania. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA

 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić zasady klasyfikacji i nazewnictwa leków, 

 

posłuŜyć się terminologią oraz nazewnictwem związków chemicznych,  

 

scharakteryzować budowę chemiczną substancji stosowanych w lecznictwie, 

 

wskazać  zaleŜności  między  budową  chemiczną  substancji  leczniczej  a  jej  trwałością 
i działaniem farmakodynamicznym, 

 

wyjaśnić  działanie  leków  oraz  uzasadnić  ich  zastosowanie  w  róŜnych  przypadkach 
chorobowych, 

 

dokonać podziału substancji leczniczych w zaleŜności od budowy chemicznej, 

 

dokonać analizy podstawowych interakcji leków, 

 

wyjaśnić zagroŜenia wynikające z przedawkowania leków, 

 

wyjaśnić  wpływ  róŜnych  związków  chemicznych  na  ciąŜę,  laktację  i sprawność 
psychofizyczną, 

 

określić  sposoby  pozyskiwania,  przetwarzania  i  przechowywania  wybranych  substancji 
leczniczych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

 
Osoba prowadząca  

………………………………….… 

Modułowy program nauczania:  

Technik farmaceutyczny 322[10]  

Moduł: 

Ś

rodki lecznicze 322[10].Z2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie 

związków 

chemicznych 

w lecznictwie 322[10].Z2.01 

 

Temat: 

Rodzaje lekozaleŜności oraz sposoby leczenia uzaleŜnień.   

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  definiowania  i  charakteryzowania  zaleŜności 

lekowych i innych postaci uzaleŜnień. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  charakteryzowania  i  opisywania  róŜnego 
rodzaju uzaleŜnień, 

 

wymienić najgroźniejsze rodzaje zaleŜności, 

 

scharakteryzować i zróŜnicować zaleŜności lekowe i inne postacie uzaleŜnień, 

 

podać sposoby zapobiegania róŜnym postaciom uzaleŜnień, 

 

podać sposoby leczenia uzaleŜnień, 

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

 

brać czynny udział w dyskusji na temat lekozaleŜności. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

opis, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 3-4 osobowych, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 

6 godzin dydaktycznych. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

poradnik dla nauczyciela, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, czasopisma, 

 

filmy dydaktyczne. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno – porządkowe:  

 

przywitanie grupy, 

 

sprawdzenie obecności, 

 

podanie tematu zajęć, 

 

zapoznanie uczniów ze szczegółowymi celami kształcenia, 

 

wyjaśnienie uczniom sposobu realizacji zajęć, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

podział uczniów na 3-4 osobowe zespoły. 

2.

 

Przeprowadzenie  wykładu  informacyjnego  na  temat  lekozaleŜności  i  innych  postaci 

uzaleŜnień oraz problemów z tym związanych.  

3.

 

Zapoznanie  się  uczniów  z  materiałem  nauczania  oraz  treścią  ćwiczenia  z  poradnika  dla 

ucznia. 

4.

 

Przedstawienie uczniom filmu dydaktycznego dotyczącego róŜnego rodzaju uzaleŜnień. 

5.

 

Po  zakończeniu  projekcji  filmu  nauczyciel  rozpoczyna  dyskusję  dydaktyczną  na  temat 

uzaleŜnień  i  problemów  z  tym  związanych,  w czasie której uczniowie mogą przedstawić 
swoje  wnioski  i  przemyślenia  oraz  wymienić  się  wiadomościami.  PowyŜsza  metoda 
nauczania  przygotowuje  ucznia  do  logicznego  myślenia  oraz  aktywnego  udziału 
w rozwiązywaniu określonych zadań i problemów. 

6.

 

Zapisanie w zeszytach ćwiczeniowych, podstawowych wiadomości o uzaleŜnieniach oraz 
wniosków podsumowujących temat. 

7.

 

Porządkowanie stanowiska pracy. 

 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel podsumowuje przebieg zajęć:  

 

wskazuje jakie umiejętności były ćwiczone,  

 

zadaje  pytania  problemowe  w  celu  sprawdzenia  stopnia  przyswojenia  przez  uczniów 
wiedzy zdobytej na ćwiczeniach, 

 

podaje pracę domową i zapowiada temat kolejnych zajęć. 
 

Praca domowa 
Zaproponuj sposoby i moŜliwości zapobiegania lub ograniczenia problemu uzaleŜnień wśród 
młodzieŜy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe wypowiedzi pisemne uczniów na temat stopnia trudności ćwiczenia, sposobu 
organizacji i przebiegu zajęć, oraz roli nauczyciela w realizacji danego tematu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

 
Osoba prowadząca  

……………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik farmaceutyczny  322[10]  

Moduł: 

Ś

rodki lecznicze 322[10].Z2 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie 

związków 

chemicznych 

w lecznictwie  322[10].Z2.01 

 

Temat:  Analizowanie  wpływu  związków  chemicznych  na  ciąŜę,  laktację  i  sprawność 

psychofizyczną. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  analizowania  wpływu  związków  chemicznych  na 

ciąŜę, laktację i sprawność psychofizyczną oraz wykorzystania tych umiejętności 
w praktyce. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  analizowania  wpływu  związków 
chemicznych na ciąŜę, laktację i sprawność psychofizyczną, 

 

wyjaśnić wpływ związków chemicznych na ciąŜę,  

 

wyjaśnić wpływ związków chemicznych na laktację, 

 

dokonać analizy wpływu związków chemicznych na sprawność psychofizyczną, 

 

wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce, 

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

 

brać czynny udział w dyskusji na temat wpływu związków chemicznych na ciąŜę, laktację 
i sprawność psychofizyczną. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

wykład problemowy, 

 

referat, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

zajęcia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca zespołowa (3-4 osobowa), 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 

5 godzin dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

poradnik dla nauczyciela, 

 

piśmiennictwo zawodowe, poradniki, encyklopedie, czasopisma, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności wstępne:  

 

sprawdzenie  obecności,  podanie  tematu  ćwiczenia  i  zapoznanie  uczniów  z  celami 
kształcenia oraz sposobem realizacji zajęć,  

 

podział uczniów na zespoły 3-4 osobowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

2.

 

Wprowadzenie do tematu: 

 

uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem nauczania oraz treścią ćwiczenia z poradnika 
dla ucznia. 

3.  Realizacja ćwiczenia metodą referatu: 

 

przydzielenie  tematów  referatu  poszczególnym  zespołom,  (uczniowie  pracują 
w zespołach  korzystając  z  literatury  uzupełniającej,  w  czasie  zajęć  nauczyciel  pełni 
rolę  inspiratora  czynności  ucznia,  rozstrzyga  wątpliwości,  słuŜy  pomocą  oraz 
motywuje ucznia do aktywności), 

 

wymiana  informacji  na  temat  zebranych  treści  (reprezentanci  poszczególnych 
zespołów  referują  przygotowane  wiadomości  dotyczące  wpływu  róŜnych  związków 
chemicznych na ciąŜę, laktację i sprawność psychofizyczną), 

 

po  zakończeniu  części  referatowej  nauczyciel  uzupełnia  niedopowiedziane  kwestie 
i rozpoczyna  dyskusję  dydaktyczną,  podczas  której  uczniowie  indywidualnie 
prezentują  swoje  przemyślenia,  (pozwoli  to  na  usystematyzowanie  wiadomości, 
wyrobi  umiejętność  samodzielnego  formułowania  myśli,  wnioskowania  oraz 
referowania poznanych treści). 

4.

 

Opisanie  podstawowych  wiadomości  i  wniosków  w  zeszycie  ćwiczeniowym, 
indywidualnie przez kaŜdego ucznia. 

5.

 

Sprawdzenie  przyswojonych  wiadomości  (pomiar  dydaktyczny  w  formie  ustnej,  poprzez 
zadawanie pytań przez nauczyciela). 

6.

 

Porządkowanie stanowiska pracy (nauczyciel kontroluje porządek w pracowni). 

 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  analizuje  przebieg  ćwiczeń,  wskazuje  jakie  umiejętności  były  ćwiczone. 
Uczniowie  zgłaszają,  które  etapy  pracy  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel  zadaje 
pracę domową, zapowiada temat kolejnych zajęć i Ŝegna się z grupą. 
 
Praca domowa 
Podaj  przykłady  leków  zdecydowanie  przeciwwskazanych  w  ciąŜy  (kategoria  X.  Lek 
niebezpieczny dla płodu). 
  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

-

 

rozmowa  przeprowadzona  a  uczniami,  z  której  powinno  wynikać,  które  z  poruszanych 
zagadnień szczególnie zainteresowały uczniów i zachęciły ich do poszerzenia wiedzy na 
dany temat, jak oceniają stopień trudności ćwiczenia oraz czy odpowiadał im sposób jego 
realizacji.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.

 

ĆWICZENIA

 

 

5.1.

 

Budowa 

chemiczna 

aktywność 

farmakologiczna 

substancji leczniczych 

 

5.1.1.

 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj związki chemiczne oraz scharakteryzuj wybraną grupę. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment materiału nauczania z poradnika dla 

ucznia oraz poszerzyć wiadomości z literatury uzupełniającej. Podczas pracy uczniów naleŜy 
zwrócić  uwagę  na  ich  umiejętność  korzystania  z literatury. Efektem pracy uczniów powinno 
być  zdobycie  umiejętności  klasyfikowania  związków  chemicznych  według  działania 
farmakologicznego  (klasyfikacja  farmakologiczna),  budowy  chemicznej  (klasyfikacja 
chemiczna) i systemu ATC oraz wykorzystywania do tego celu literatury fachowej.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać i przygotować literaturę niezbędną do klasyfikowania związków chemicznych, 

2)

 

przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury 
uzupełniającej na dany temat, 

3)

 

dokonać  na  podstawie  dostępnej  literatury  klasyfikacji  związków  chemicznych  według 
działania  farmakologicznego  (klasyfikacja  farmakologiczna),  budowy  chemicznej 
(klasyfikacja chemiczna) oraz według systemu ATC, 

4)

 

scharakteryzować wybrane grupy związków chemicznych, 

5)

 

zapisać zebrane wiadomości i wnioski w zeszycie ćwiczeniowym, 

6)

 

zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt i przybory do pisania, 

 

literatura fachowa, 

 

prospekty o lekach, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 
Ćwiczenie 2 

WskaŜ  zaleŜności  między  budową  chemiczną  a  właściwościami  farmakologicznymi  na 

przykładzie morfiny i jej pochodnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  programu  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Zaleca  się,  aby  uczniowie  przeczytali  odpowiedni  fragment  materiału  nauczania 
z poradnika  dla  ucznia.  Efektem  pracy  uczniów  powinno  być  zdobycie  umiejętności 
określania zaleŜności między budową chemiczną a właściwościami farmakologicznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury 
uzupełniającej, 

2)

 

odszukać  w  dostępnej  literaturze  wzory  strukturalne  morfiny  i  jej  pochodnych:  kodeiny, 
etylomorfiny, heroiny, itp., 

3)

 

przerysować wzory do zeszytu ćwiczeń, 

4)

 

odszukać róŜnice w budowie (podstawnikach) w poszczególnych wzorach, 

5)

 

określić w oparciu o dostępną literaturę, sposób działania poszczególnych związków, 

6)

 

określić siłę działania w porównaniu z morfiną, 

7)

 

określić,  który  z  fragmentów  cząsteczek  odpowiedzialny  jest  za  zmianę  działania  lub 
zmianę siły działania w stosunku do morfiny, 

8)

 

wszystkie informacje zapisać w zeszycie, 

9)

 

przedstawić wszystkie spostrzeŜenia i efekty swojej pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura fachowa, 

 

prospekty o lekach, 

 

poradniki terapeutyczne, 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ budowę chemiczną związków stosowanych w lecznictwie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  zajęć  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Zaleca  się,  aby  uczniowie  przeczytali  odpowiedni  rozdział  w  poradniku  dla 
ucznia.  NaleŜy  wskazać  i  udostępnić  uczniom  literaturę  uzupełniającą  potrzebną  do  pracy. 
Efektem  pracy  uczniów  powinno  być  zdobycie  umiejętności  określania  budowy  chemicznej 
na podstawie wybranych związków chemicznych oraz uŜywania właściwej nomenklatury tych 
związków. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury 
uzupełniającej, 

2)

 

odszukać  w  dostępnej  literaturze  wzory sumaryczne i strukturalne wybranych związków 
chemicznych stosowanych w lecznictwie, 

3)

 

przerysować wzory do zeszytu ćwiczeń, 

4)

 

określić nazwy chemiczne wybranych związków stosowanych w lecznictwie, 

5)

 

odszukać róŜnice w budowie chemicznej wybranych substancji, 

6)

 

wszystkie informacje zapisać w zeszycie, 

7)

 

określić,  w  jaki  sposób  budowa  chemiczna  związków  chemicznych  wpływa  na  ich 
właściwości, 

8)

 

przedstawić wszystkie spostrzeŜenia i efekty swojej pracy na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

praca indywidualna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura fachowa, 

 

prospekty o lekach, 

 

poradniki terapeutyczne, 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Scharakteryzuj najwaŜniejsze związki chemiczne stosowane w lecznictwie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni rozdział materiału nauczania z poradnika dla ucznia oraz poszerzyć wiadomości 
z literatury  uzupełniającej.  Wskazana  jest  indywidualna  oraz  zespołowa  praca  ucznia  na 
podstawie  literatury  i  innych  środków  dydaktycznych  przygotowanych  przez  nauczyciela. 
NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność wykorzystywania wiadomości w praktyce np. podczas 
określania rozpuszczalności czy wyglądu substancji leczniczych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  charakteryzowania  i  opisywania 
waŜniejszych związków chemicznych stosowanych w lecznictwie, 

2)

 

przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury 
uzupełniającej, 

3)

 

przeczytać uwaŜnie treść ćwiczenia, 

4)

 

określić  na  podstawie  Farmakopei  Polskiej  i  innej  dostępnej  literatury  właściwości 
fizyczne i chemiczne wybranych związków chemicznych stosowanych w lecznictwie, 

5)

 

określić  nazwy  chemiczne,  działanie  i  zastosowanie  wybranych  związków  stosowanych 
w lecznictwie, 

6)

 

zapisać wszystkie informacje i wnioski w zeszycie, 

7)

 

przedstawić spostrzeŜenia i efekty swojej pracy na forum grupy. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura fachowa, 

 

prospekty o lekach, 

 

poradniki terapeutyczne, 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

Ćwiczenie 5 
 

Sklasyfikuj leki według ich budowy chemicznej.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  z  poradnika  dla  ucznia  oraz  poszerzyć  wiadomości  z  literatury 
uzupełniającej.  Wskazana  jest  praca  w  niewielkich  zespołach  podczas  przygotowywania 
i analizowania  wiadomości  na  dany  temat.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  czynny  udział  ucznia 
w ćwiczeniach. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury 
uzupełniającej, 

2)

 

dokonać  klasyfikacji  leków  według  budowy  chemicznej  na  podstawie  dostępnej 
literatury, 

3)

 

określić nazwy chemiczne wybranych leków, 

4)

 

odszukać róŜnice w budowie chemicznej wybranych substancji, 

5)

 

określić, w jaki sposób budowa chemiczna leków wpływa na ich właściwości i działanie, 

6)

 

zapisać wszystkie informacje w zeszycie, 

7)

 

przedstawić wszystkie spostrzeŜenia i efekty swojej pracy na forum grupy. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura fachowa, 

 

prospekty o lekach, 

 

poradniki terapeutyczne, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne). 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

5.2.

 

Działania niepoŜądane i interakcje leków 

 

5.2.1.

 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj wpływ związków leczniczych na ciąŜę, laktację i sprawność psychofizyczną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  jego 

wykonania.  Zaleca  się,  aby  uczniowie  przeczytali  odpowiedni  fragment  materiału  nauczania 
z poradnika  dla  ucznia.  Proponuje  się  przeprowadzenie  ćwiczenia  w  formie  referatów 
przygotowanych  przez  uczniów  na  podstawie  dostępnej  literatury,  a  następnie  dyskusji 
dydaktycznej, która pozwoli na usystematyzowanie wiadomości uczniów, wyrobi umiejętność 
samodzielnego  formułowania  myśli,  wnioskowania  oraz  referowania  poznanych  treści. 
Efektem  pracy  uczniów  powinna  być  umiejętność  określania  wpływu  róŜnych  związków 
leczniczych  na  ciąŜę,  laktację  i  sprawność  psychofizyczną  oraz  wykorzystania  tych 
wiadomości w praktyce. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  analizowania  wpływu  związków 
leczniczych na ciąŜę, laktację i sprawność psychofizyczną, 

2)

 

przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia,  

3)

 

przeanalizować kategorie dopuszczalności stosowania leków w ciąŜy, 

4)

 

scharakteryzować działanie wybranych leków na płód i laktację, 

5)

 

przeanalizować 

działanie 

wybranych 

związków 

leczniczych 

na 

sprawność 

psychofizyczną, 

6)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

7)

 

zapisać wnioski w zeszycie ćwiczeniowym, 

8)

 

brać czynny udział w dyskusji na temat wpływu związków leczniczych na ciąŜę, laktację 
i sprawność psychofizyczną. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura fachowa, 

 

prospekty o lekach, 

 

poradniki terapeutyczne, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne), 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj rodzaje lekozaleŜności. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni rozdział materiału nauczania z poradnika dla 

ucznia  oraz  poszerzyć  wiadomości  z  literatury  uzupełniającej.  Zaleca  się,  aby  temat 
lekozaleŜności  i  uzaleŜnień  nauczyciel  przedstawił  za  pomocą  filmu  dydaktycznego, 
a następnie  przeprowadził  dyskusję  dydaktyczną,  w  czasie  której  uczniowie  mogliby 
przedstawić swoje wnioski i przemyślenia oraz wymienić się spostrzeŜeniami. Efektem pracy 
uczniów  powinna  być  umiejętność  rozpoznawania  i  charakteryzowania  róŜnego  rodzaju 
uzaleŜnień.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać  i  przygotować  literaturę  niezbędną  do  charakteryzowania  i  omawiania 
lekozaleŜności, 

2)

 

przeczytać materiał nauczania z poradnika dla ucznia i poszerzyć wiadomości z literatury 
uzupełniającej, 

3)

 

scharakteryzować  poszczególne  typy  uzaleŜnień  na  podstawie  filmu  dydaktycznego  lub 
przygotowanych wcześniej referatów, 

4)

 

scharakteryzować  zaleŜność  od  morfiny,  alkoholu,  leków  anksjolitycznych  i  nasennych, 
zaleŜność od amfetaminy, kokainy i marihuany, 

5)

 

określić róŜnice pomiędzy poszczególnymi uzaleŜnieniami, 

6)

 

określić metody leczenia uzaleŜnień, 

7)

 

zaprezentować na forum grupy zebrane wiadomości, 

8)

 

brać czynny udział w dyskusji na temat przedstawionych uzaleŜnień, 

9)

 

zapisać wnioski w zeszycie ćwiczeniowym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura fachowa, 

 

prospekty o lekach, 

 

film dydaktyczny, 

 

poradniki terapeutyczne, 

 

programy komputerowe bazy leków (edukacyjne, komercyjne), 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  związków 

chemicznych w lecznictwie” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  3,  4,  6,  7,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 10 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. b, 11. c, 
12. 
a, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. a, 18. a, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować mechanizm działania leku 
 

Scharakteryzować receptory typu III 
 

PP 

Określić pojęcie „małej narkomanii’ 
 

Określić działanie leków wiąŜących się z receptorem 
 

Scharakteryzować pojęcie idiosynkrazji 
 

PP 

6    

Podać  leki zdecydowanie przeciwwskazane w ciąŜy 
 

Zdefiniować interakcje farmaceutyczne 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

Określić działanie morfiny 
 

Scharakteryzować działanie patogenetyczne 
 

10 

Określić skutki interakcji leków 
 

PP 

11 

Scharakteryzować działanie przyczynowe leku 
 

12 

Zdefiniować nazwę międzynarodową leku 
 

13 

Zdefiniować łacińską nazwę antiemetica 
 

14 

Scharakteryzować wiązanie leku z receptorem 
 

15 

Określić występowanie antagonizmu 
niekompetycyjnego 

16 

Podać leki wpływające na aktywność psychofizyczną 
 

17 

Określić pojęcie teratogenezy 
 

18 

Zdefiniować wskaźnik terapeutyczny 
 

19 

Określić pojęcie placebo 
 

20 

Określić działanie farmakologiczne leku 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 

5.

 

Zapewnij uczniom odpowiednią atmosferę oraz moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych oraz karty odpowiedzi, podaj czas rozpoczęcia 
i zakończenia rozwiązywania testu. 

9.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

11.

 

Zbierz karty odpowiedzi i zestawy zadań testowych. 

12.

 

Sprawdź odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  które  będą  miały  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych w późniejszej  pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań,  wszystkie  zadania  są  wielokrotnego  wyboru.  Tylko  jedna 
odpowiedź jest prawdziwa. 

5.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

6.

 

Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. 

7.

 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  w  odpowiedniej  rubryce  znakiem  –  X.  W  przypadku 
pomyłki błędną odpowiedź zakreśl kółkiem, a następnie prawidłową zaznacz - X. 

8.

 

Kiedy  będziesz  miał  problemy  z  udzieleniem  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie,  zostaw  je, 
przejdź do następnych a do niego wrócisz na końcu jak zostanie Ci czasu. 

9.

 

Po zakończeniu rozwiązywania zadań, sprawdź w karcie odpowiedzi, czy dla wszystkich 
zadań zaznaczyłeś odpowiedź. 

10.

 

Rozwiązuj  zadania  samodzielnie,  pozwoli  ci  to  nie  tylko  sprawdzić  stopień  opanowania 
jednostki, ale przyniesie satysfakcję. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Mechanizm działania leku to 
a)  sposób, w jaki lek powoduje charakterystyczne dla niego efekty farmakologiczne. 
b)  modyfikacja procesów fizycznych zachodzących w Ŝywym organizmie. 
c)  sposób łączenia leku z receptorem. 
d)  modyfikacja procesów biochemicznych zachodzących w Ŝywym organizmie. 
 

2.

 

Receptory typu III są to receptory 

a)

 

przewodzące sygnał przy udziale białka G. 

b)

 

przewodzące sygnał przy udziale kinazy tyrozynowej. 

c)

 

przewodzące sygnał przy udziale kanałów jonowych. 

d)

 

w  których  transmisja  sygnału  zachodzi  przy  udziale  cytoplazmatycznych  białek 
receptorowych. 

 
3.

 

„Małą narkomanią” nazywamy 
a)

 

zaleŜność od leków nasennych i anksjolitycznych. 

b)

 

zaleŜność od kanabinoli. 

c)

 

uzaleŜnienie od palenia tytoniu. 

d)

 

naduŜywanie leków powszechnie uwaŜanych za nieszkodliwe (np. niesteroidowe leki 
przeciwzapalne). 

 

4.

 

Działanie leków wiąŜących się z receptorem, nie wykazujących aktywności wewnętrznej 
i zdolnych do hamowania działania agonistów nazywa się 
a)

 

antagonistycznym. 

b)

 

agonistycznym. 

c)

 

sumacją. 

d)

 

powinowactwem. 

 

5.

 

Idiosynkrazja jest to reakcja 
a)

 

kumulacji leku. 

b)

 

organizmu na alergen. 

c)

 

powstająca  w  wyniku  pierwszego  kontaktu  z  lekiem  np.  w  wyniku  defektu 
genetycznego. 

d)

 

działania leku na wiele receptorów w róŜnych narządach. 
 

6.

 

Do leków zdecydowanie przeciwwskazanych w ciąŜy naleŜą 
a)  sole litu i bromki. 
b)  testosteron i estrogeny. 
c)  tetracykliny i fenobarbital. 
d)  alkohol i tetracykliny. 
 

7.

 

Interakcją farmaceutyczną nazywamy 
a)  synergizm i antagonizm leku. 
b)  wzajemne reagowanie leków przed ich wchłonięciem do ustroju. 
c)  modyfikację  siły  i  czasu  działania  jednego  leku  pod  wpływem  drugiego, 

równocześnie podanego. 

d)  wzajemne reagowanie leków po ich wchłonięciu do ustroju. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

8.

 

Morfina u człowieka powoduje 
a)  kaszel i suchość w jamie ustnej. 
b)  rozszerzenie źrenic i podniesienie ciśnienia tętniczego krwi. 
c)  zniesienie bólu i uspokojenie. 
d)  działanie nasenne i pobudzające ośrodek oddechowy. 

 

9.

 

Działanie patogenetyczne leku 
a)  nie wpływa na proces chorobowy. 
b)  nie usuwa przyczyny schorzenia, ale poprawia stan chorego. 
c)  zmniejsza lub znosi objawy choroby i powoduje całkowite wyzdrowienie. 
d)  powoduje  usunięcie  przyczyny  schorzenia  lecz  nie  wpływa  na  poprawę  stanu 

pacjenta. 

 

10.

 

Aminy sympatykomimetyczne podane z lekami sympatykolitycznymi mogą powodować 
a)  spadek ciśnienia tętniczego. 
b)  nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego. 
c)  hipoglikemię. 
d)  utratę słuchu. 

 

11.

 

Działanie przyczynowe leku 
a)

 

nie  wpływa  na  proces  chorobowy,  zmniejsza  natomiast  objawy  upośledzające 
sprawność pacjenta. 

b)

 

nie usuwa przyczyny, ale poprawia stan chorego. 

c)

 

usuwa przyczynę choroby. 

d)

 

polega na działaniu leku w miejscu jego zastosowania. 

 

12.

 

Nazwa międzynarodowa leku 
a)  identyfikuje lek niezaleŜnie od tego, kto go wytworzył. 
b)  jest własnością producenta i nie wolno jej stosować do innych preparatów. 
c)  jest to nazwa handlowa leku. 
d)  klasyfikuje leki ze względu na charakter ich działania. 

 

13.

 

Antiemetica oznacza środki o działaniu  
a)  przeciwgorączkowym. 
b)  przeciwwymiotnym. 
c)  przeciwartretycznym. 
d)  przeciwzapalnym. 

 

14.

 

O tym, Ŝe lek związał się z receptorem moŜna wnioskować 
a)  po jego powinowactwie. 
b)  po jego stęŜeniu w surowicy. 
c)  po jego aktywności wewnętrznej. 
d)  tylko po jego działaniu. 

 
15.

 

Antagonizm niekompetycyjny występuje, gdy 
a)  mechanizm działania i punkt uchwytu jest taki sam. 
b)  dwa leki konkurują o ten sam receptor. 
c)  leki działają przeciwnie na róŜne receptory tego samego narządu. 
d)  punkt uchwytu agonisty i antagonisty jest róŜny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

16.

 

Leki  upośledzające  zdolność  do  wykonywania  precyzyjnych  czynności  lub  zmieniające 
aktywność psychiczną to 
a)  pochodne barbituranów. 
b)  nieopioidowe leki przeciwbólowe. 
c)  hormony kory nadnerczy. 
d)  witaminy grupy B. 
 

17.

 

Teratogeneza jest to 

 

a)  działanie leku powodujące zaburzenia rozwojowe płodu lub wady wrodzone. 
b)  reakcja powstająca w wyniku pierwszego kontaktu z lekiem. 
c)  reakcja hemolityczna np. po podaniu sulfonamidów. 
d)  kumulacja leku w organizmie. 

 
18.

 

Wskaźnik terapeutyczny jest to 
a)  stosunek bezpiecznej ilości leku działającej skutecznie a ilością wywołującą objawy 

toksyczne. 

b)  sposób w jaki lek powoduje charakterystyczne dla niego efekty farmakologiczne. 
c)  modyfikacja 

procesów 

biochemicznych, 

fizjologicznych 

lub 

fizycznych 

zachodzących w Ŝywym organizmie. 

d)  iloraz średniej dawki śmiertelnej i średniej dawki leczniczej. 

 
19.

 

Placebo jest to 
a)

 

stan patologiczny w znacznym stopniu modyfikujący działanie leku. 

b)

 

część  indywidualnych  róŜnic  reakcji  na  leki  spowodowana  czynnikami 
genetycznymi. 

c)

 

substancja pozbawiona działania farmakologicznego, podana w taki sposób, Ŝe chory 
jest przekonany, iŜ otrzymał lek. 

d)

 

stopniowe  osłabienie  działania  niektórych  leków  wywołane  wielokrotnym 
stosowaniem. 

 
20.

 

Aby lek wywierał działanie farmakologiczne powinien 

 

a)  połączyć się z antagonistą. 

 

b)  być podany per os. 

 

c)  połączyć się z tkanką, komórką lub strukturą biologiczną, na którą działa. 

 

d)  być substancją chemiczną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Stosowanie związków chemicznych w lecznictwie. 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  związków 

chemicznych w lecznictwie” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  6,  7,  8,  9,  10,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 5, 11, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. a, 3. c, 4. a, 5. c, 6. b, 7. a, 8. d, 9. b, 10. b, 11. c, 
12. 
a, 13. d, 14. b, 15. b, 16. d, 17. c, 18. d, 19. b, 20. a 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać definicję leku 
 

Określić pojęcie teratogenezy 
 

Określić działanie farmakologiczne leku 
 

Podać leki niebezpieczne dla płodu 
 

Scharakteryzować interakcje leków 
 

PP 

Zdefiniować pojecie polipragmazji 
 

Scharakteryzować działanie objawowe leku 
 

Określić pojęcie nazwy handlowej leku 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

Podać nazwę związków posiadających 
powinowactwo i aktywność wewnętrzną 

10 

Określić nazwę łacińską analgetica 
 

11 

Scharakteryzować receptory typu I 
 

PP 

12 

Podać najgroźniejsze rodzaje uzaleŜnień 
 

13 

Podać leki pochodzenia zwierzęcego 
 

14 

Podać występowanie kanabinoli 
 

15 

Określić czynniki modyfikujące efekt działania leku 
 

16 

Określić interakcje leków 
 

17 

Określić  warunki  sprzyjające  zjawisku  kumulacji 
leku 

18 

Scharakteryzować zaleŜność fizyczną 
 

19 

Scharakteryzować izomerię chemiczną cząsteczek 
 

20 

Określić skutki interakcji leków 
przeciwcukrzycowych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 

5.

 

Zapewnij uczniom odpowiednią atmosferę oraz moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych oraz karty odpowiedzi, podaj czas rozpoczęcia 
i zakończenia rozwiązywania testu. 

9.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

11.

 

Zbierz karty odpowiedzi i zestawy zadań testowych. 

12.

 

Sprawdź odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  które  będą  miały  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych w późniejszej  pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań,  wszystkie  zadania  są  wielokrotnego  wyboru.  Tylko  jedna 
odpowiedź jest prawdziwa. 

5.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

6.

 

Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. 

7.

 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  w  odpowiedniej  rubryce  znakiem  –  X.  W  przypadku 
pomyłki błędną odpowiedź zakreśl kółkiem, a następnie prawidłową zaznacz - X. 

8.

 

Kiedy  będziesz  miał  problemy  z  udzieleniem  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie,  zostaw  je, 
przejdź do następnych a do niego wrócisz na końcu jak zostanie Ci czasu. 

9.

 

Po zakończeniu rozwiązywania zadań, sprawdź w karcie odpowiedzi, czy dla wszystkich 
zadań zaznaczyłeś odpowiedź. 

10.

 

Rozwiązuj  zadania  samodzielnie,  pozwoli  ci  to  nie  tylko  sprawdzić  stopień  opanowania 
jednostki, ale przyniesie satysfakcję. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Lekiem nazywamy 
a)

 

substancję pochodzenia biologicznego. 

b)

 

kaŜdą substancję, którą podaje się choremu po to, by wywarła korzystne działanie lub 
pomogła w procesie leczenia. 

c)

 

substancje działające ośrodkowo na organizm. 

d)

 

wyłącznie związki chemiczne, wywierające korzystne działanie w procesie leczenia. 

 

2.

 

Teratogeneza jest to 

 

a)  działanie leku powodujące zaburzenia rozwojowe płodu lub wady wrodzone. 

 

b)  reakcja powstająca w wyniku pierwszego kontaktu z lekiem. 

 

c)  reakcja hemolityczna np. po podaniu sulfonamidów. 

 

d)  kumulacja leku w organizmie. 

 

3.

 

Aby lek wywierał działanie farmakologiczne powinien 

 

a)  połączyć się z antagonistą. 

 

b)  być podany per os. 

 

c)  połączyć się z tkanką, komórką lub strukturą biologiczną, na którą działa. 

 

d)  być substancją chemiczną. 

 

4.

 

Do leków zdecydowanie przeciwwskazanych w ciąŜy (Kategoria - Lek niebezpieczny dla 
płodu) naleŜą 

 

a)  Estazolam, Witamina A. 

 

b)  alkohol, bromki. 

 

c)  tetracykliny, roślinne leki przeczyszczające. 

 

d)  Fenobarbital, Diazepam. 

 

5.

 

Addycja zaliczana jest do 
a)

 

niezgodności fizycznych. 

b)

 

niezgodności chemicznych. 

c)

 

interakcji farmakodynamicznych. 

d)

 

interakcji farmakokinetycznych. 

 

6.

 

Polipragmazja jest to 
a)

 

postępowanie zwane równieŜ samoleczeniem. 

b)

 

jednoczesne podawanie duŜej liczby leków. 

c)

 

podawanie dwóch lub więcej leków wywołujących interakcje. 

d)

 

zjawisko niepoŜądanego działania między lekami. 

 

7.

 

Działanie objawowe leku 
a)

 

nie  wpływa  na  proces  chorobowy,  zmniejsza  natomiast  lub  znosi  objawy 
upośledzające sprawność pacjenta. 

b)

 

hamuje proces chorobowy. 

c)

 

usuwa przyczynę choroby. 

d)

 

powoduje całkowite wyzdrowienie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

8.

 

Nazwa handlowa leku 
a)

 

identyfikuje lek niezaleŜnie od tego, kto go wytworzył. 

b)

 

jest to nazwa chemiczna. 

c)

 

jest to nazwa międzynarodowa leku. 

d)

 

jest własnością producenta i nie wolno jej stosować do innych preparatów. 

 

9.

 

Związki posiadające powinowactwo i aktywność wewnętrzną nazywa się 
a)

 

antagonistami receptora, a ich działanie antagonistycznym. 

b)

 

agonistami receptora, a ich działanie agonistycznym. 

c)

 

agonistami receptora, a ich działanie antagonistycznym. 

d)

 

antagonistami receptora, a ich działanie agonistycznym. 

 

10.

 

Do grupy analgetica naleŜą leki działające 
a)

 

nasennie. 

b)

 

przeciwbólowo. 

c)

 

antyseptycznie. 

d)

 

antyalergicznie. 

 

11.

 

Receptory typu I są to receptory 
a)  przewodzące sygnał przy udziale białka G. 
b)  przewodzące sygnał przy udziale kinazy tyrozynowej. 
c)  przewodzące sygnał przy udziale kanałów jonowych. 
d)  w  których  transmisja  sygnału  zachodzi  przy  udziale  cytoplazmatycznych  białek 

receptorowych. 
 

12.

 

Najgroźniejszymi  rodzajami  zaleŜności  prowadzącymi  do  największych  zmian 
osobowości są 

a)  morfinizm i alkoholizm. 
b)  palenie tytoniu i alkoholizm. 
c)  naduŜywanie leków przeciwbólowych i palenie tytoniu. 
d)  zaleŜność od leków nasennych i anksjolitycznych. 
 

13.

 

Do leków pochodzenia zwierzęcego zalicza się 

a)  saponiny. 
b)  glikozydy. 
c)  alkaloidy. 
d)  surowice. 
 

14.

 

Kannabinoidy są to 

a)   substancje zawarte w kokainie. 
b)  substancje znajdujące się w konopiach indyjskich. 
c)   substancje zawarte w amfetaminie. 
d)   substancje znajdujące się w tytoniu. 
 

15.

 

Zwolnienie wchłaniania lub wydalania wykorzystuje się w celu 

a)  skrócenia działania leku. 
b)  przedłuŜenia działania leku. 
c)  wywołania działania obwodowego leku. 
d)  wywołania działania objawowego leku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

16.

 

Jeśli

 

działanie

 

dwóch

 

leków

 

jest

 

silniejsze

 

niŜ

 

suma

 

obu

 

działań

 

z  osobna,

 

mówi  się

 

wtedy

 

a)  antagonizmie. 
b)  polipragmazji. 
c)  adsorpcji. 
d)  synergizmie hipraddycyjny. 
 

17.

 

Kumulacja leku moŜe szczególnie łatwo zachodzić w przypadku 

a)  złego odŜywiania się pacjenta. 
b)  leków szybko działających. 
c)  leków powoli eliminowanych. 
d)  duŜego zapotrzebowania pacjenta na lek. 
 

18.

 

ZaleŜność fizyczna nie występuje w przypadku 

a)  alkoholizmu. 
b)  zaleŜności od morfiny. 
c)  zaleŜności od morfiny i amfetaminy. 
d)  zaleŜności od kokainy. 

 
19.

 

Izomeria chemiczna cząsteczek związku polega na 

a)  występowaniu  związków  o  róŜnym  składzie  chemicznym,  tej  samej  masie 

cząsteczkowej i takim samym ułoŜeniu atomów w cząsteczce. 

b)  występowaniu  związków  o  jednakowym  składzie  chemicznym,  tej  samej  masie 

cząsteczkowej róŜniących się ułoŜeniem atomów w cząsteczce. 

c)  występowaniu  związków  o  róŜnym  składzie  chemicznym,  róŜnej  masie 

cząsteczkowej i takim samym ułoŜeniu atomów w cząsteczce. 

d)  występowaniu  związków  o  jednakowym  składzie  chemicznym  i  ułoŜeniu  atomów 

w cząsteczce i róŜnej masie cząsteczkowej. 

 

20.

 

Skutkiem jednoczesnego podawania doustnych leków przeciwcukrzycowych z alkoholem 
czy Dikumarolem jest 

a)  hipoglikemia. 
b)  hiperglikemia. 
c)  hipotensja. 
d)  choroba wrzodowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Stosowanie związków chemicznych w lecznictwie 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Danek A. (red.): Leksykon farmacji. PZWL, Warszawa 1990 

2.

 

Farmakopea Polska IV. PZWL, Warszawa 1970 

3.

 

Farmakopea Polska V. PTFarm, Warszawa 1995 – 1999 

4.

 

Farmakopea Polska VI. PTFarm, Warszawa 2002 

5.

 

Farmakopea Polska VII. PTFarm, Warszawa 2006 

6.

 

Janiec W.: Kompendium farmakologii. PZWL, Warszawa 2001 

7.

 

Janiec W., Krupińska J.: Farmakodynamika. PZWL, Warszawa 2002  

8.

 

Kostka-Trąbka  E.,  Wroń  J.:  Interakcje  leków  w  praktyce  klinicznej.  PZWL,  Warszawa 
2006 

9.

 

Kostkowski W., Herman Z. (red.): Farmakologia. PZWL, Warszawa 2005 

10.

 

Meszaros J., Gajewska-Meszaros S.: Podstawy farmakologii. PZWL, Warszawa 1999 

11.

 

Podlewski  J.,  Chwalibogowska  –  Podlewska  A.:  Leki  współczesnej  terapii.  PZWL, 
Warszawa 2003 

12.

 

Patrick G.: Chemia leków. Krótkie wykłady. PWN, Warszawa 2004 

13.

 

Schaffner W.: Rośliny lecznicze – chemizm, działanie, zastosowanie. Multico 1991 

14.

 

Zając M., Pawełczyk E.: Chemia leków. Akademia Medyczna w Poznaniu, Poznań 2002 

15.

 

Zejc  A.,  Gorczyca  M.:  Chemia  leków  dla  studentów  farmacji  i  farmaceutów.  PZWL, 
Warszawa 2004 

 
Literatura metodyczna: 
1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wyd. ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 
Warszawa 2003 

4.

 

Plewka Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych,  cz.  I  i  II. 
Wyd. ITeE, Radom 1999