background image

1

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

 

Scenariusze lekcji. Klasa 5. Dział 1

Dział 1. Przed wędrówką po Polsce

ScenariuSz 

lekcji 1.

TemaT: 

każda mapa jeST wykonana w Skali

cele operacyjne 

pp – uczeń:

• 

podaje definicję skali,

• 

podaje przykłady przedmiotów i obiektów z życia codziennego, które można przedstawić w skali.

pn – uczeń: 

• 

wskazuje na podanych przykładach, która skala jest większa, która mniejsza i dlaczego,

• 

podaje na podstawie skali, ile razy odległość na mapie została zmniejszona w stosunku do odległości rzeczywistej,

• 

odróżnia mapy o dużej skali od map o małej skali,

• 

wskazuje obiekty zaznaczone na mapach o dużej i małej skali,

• 

rozpoznaje i nazywa różne rodzaje skali,

• 

przelicza skalę liczbową na mianowaną, liniową i odwrotnie, 

• 

analizuje mapy w różnych skalach i porównuje ich szczegółowość.

metody pracy

• 

słowne – pogadanka, praca z książką, praca z mapą,

• 

oglądowe – pokaz.

Środki dydaktyczne 

• 

podręcznik,

• 

zeszyt ćwiczeń,

• 

mapy ścienne o różnych skalach, 

Atlas przyrodniczy

.

1. Faza wstępna

• 

Czynności organizacyjne.

• 

Nauczyciel prosi, by uczniowie przypomnieli sobie pojęcie skali.

• 

 Uczniowie wymieniają, jakie przedmioty były rysowane w skali, np. ekierka – skala 1 : 1, zeszyt − skala 1 : 2, stolik 

lekcyjny – skala 1 : 50, sala lekcyjna – skala 1 : 100.

2. Faza wykonawcza

• 

Nauczyciel zapisuje na tablicy różne skale, jedna pod drugą: 1 : 100, 1 : 1000, 1: 5000, 1: 300 000, 1 : 1 000 000.

• 

 Prosi, aby uczniowie odczytali głośno skale, a następnie przepisali je do zeszytów i słowami przy każdej z nich za-

pisali, ile razy odległości na mapie zostały zmniejszone w stosunku do odległości w terenie.

• 

 Nauczyciel zapisuje na tablicy przykład skali liczbowej i mianowanej (najlepiej z podręcznika) i tłumaczy, na czym 

polega różnica między tymi zapisami. Podkreśla, że na mapach najczęściej są zapisane wszystkie skale. Informuje, 

że uczniowie będą używać przede wszystkim skali (podziałki) liniowej.

• 

Nauczyciel wybiera dwie skale do porównania: 1 : 1000 i 1 : 1 000 000.

• 

 Informuje, że: 

skala 1 : 1000 oznacza, iż odległości na mapie zostały zmniejszone tysiąc razy w stosunku do odległości 

rzeczywistych, a skala 1 : 1 000 000 oznacza, iż odległości na mapie zostały zmniejszone milion razy w stosunku do odległo-
ści rzeczywistych

. Zadaje pytanie: 

Który mapa: wykonana w skali 1 : 1000, czy w skali 1 : 000 000, przedstawia większą 

powierzchnię

?

• 

 Przy założeniu, że obraz powierzchni Ziemi jest przedstawiony na jednakowych arkuszach, skala 1 : 1 000 000 

przedstawia większy obszar, ale mało dokładnie.

• 

W skali 1 : 1 000, jest przedstawiony mniejszy obszar, ale za to bardzo szczegółowo.

background image

Scenariusze lekcji

 | 

Przyrodo, witaj!  

2

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

• 

Nauczyciel rysuje na tablicy tabelę (nie wpisuje skal).

Mała skala

Duża skala

1 : 10 000 000, 1 : 500 000, 1 : 300 000

1 : 10 000, 1 : 5000, 1 : 3000

• 

Następnie podaje kolejno różne skale, a uczniowie wskazują, do której kolumny należy je wpisać.

• 

Uwaga: należy w tym miejscu podawać następujące skale:

1 : 10 000 i 1 : 10 000 000; 1 : 5 000 i 1 : 500 000; 1 : 3 000 i 1 : 300 000

• 

 Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeliczyli liczbę zer w obu kolumnach tabeli. Uczniowie wysuwają wniosek: 

Im 

więcej zer jest w zapisie skali, tym skala jest mniejsza, a odległości na mapie są bardziej zmniejszone w stosunku do odległo-
ści w terenie

.

• 

 Nauczyciel poleca uczniom, aby w parach obejrzeli dokładnie mapy w 

Atlasie przyrodniczym

 i porównali skale wy-

branych map, w jakich zostały wykonane, a następnie określili, która skala jest większa, a która mniejsza.

• 

 Po 6–7 minutach ćwiczeń z atlasami nauczyciel prosi o zwrócenie uwagi na mapy ścienne. Porównuje skalę mapy 

Polski ze skalą mapy świata.

• 

Nauczyciel zadaje pytania: 

• 

Co mogą przedstawiać mapy w zależności od skali

?

• 

Czy na mapie świata będzie zaznaczona mała miejscowość nad Morzem Bałtyckim

?

• 

Czy mapa Europy w tej samej skali co mapa ścienna Polski zmieściłaby się na całej ścianie klasy

?

• 

 Nauczyciel prosi, aby uczniowie wskazali w atlasach do przyrody mapę w najmniejszej skali i mapę w największej 

skali – po chwili uczniowie podają tytuły map, które znaleźli. Następnie prosi o wykonanie zadania 5. w zeszycie 

ćwiczeń.

• 

 Nauczyciel zapisuje na tablicy dowolną skalę i obok tę samą skalę w postaci ułamka, uświadamia uczniom, że to 

taki sam zapis zmniejszenia. 

• 

Nauczyciel wspólnie z uczniami wykonuje zadania 2.* i 3.* w zeszycie ćwiczeń.

3. Faza podsumowująca

• 

Nauczyciel zadaje uczniom krótkie pytania podsumowujące temat.

• 

Nauczyciel pyta uczniów, czy mają w domu inne atlasy lub mapy. Poleca, aby w domu wypisali tytuły map i ich 

skale od największej do najmniejszej.

praca domowa

• 

Przeczytaj treść lekcji w podręczniku i opracuj ustnie polecenia zawarte w 

Sprawdź, czy umiesz

• 

Wykonaj zadania: 1., 4.*, 5. w zeszycie ćwiczeń.

wymagania na oceny szkolne

Uczeń na ocenę:

dopuszczającą

dostateczną

dobrą

bardzo dobrą

celującą

• 

podaje przykłady przed-
miotów i obiektów 
z życia codziennego, 
które można przedstawić 
w skali.

• 

podaje definicję skali.

• 

podaje na podstawie 
skali, ile razy odległość 
na mapie została zmniej-
szona w stosunku do 
odległości w terenie,

• 

wskazuje, która skala jest 
mniejsza, która większa.

• 

odróżnia mapy o dużej 
skali od map o małej 
skali,

• 

wymienia obiekty 
zaznaczone na mapach 
w różnej skali.

• 

przelicza skalę liczbową 
na mianowaną, liniową 
i odwrotnie, 

• 

rozpoznaje i nazywa 
różne rodzaje skali,

• 

analizuje mapy w róż-
nych skalach i porównuje 
ich szczegółowość.

background image

3

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

 

Scenariusze lekcji. Klasa 5. Dział 1

ScenariuSz 

lekcji 2.

TemaT:

 jak okreŚlić rzeczywiSTą odległoŚć za pomocą podziałki liniowej?

cele operacyjne

pp – uczeń:

• 

znajduje na mapie zapis skali liniowej,

• 

omawia metody obliczania odległości na podstawie podziałki liniowej,

• 

oblicza, na prostych przykładach, długość rzeczywistą prostego odcinka za pomocą skali liniowej.

pn – uczeń: 

• 

dopisuje do skali liniowej skalę mianowaną i liniową,

• 

zamienia skalę liniową i mianowaną na skalę liczbową,

• 

oblicza długości rzeczywiste odcinków krętych i łamanych,

• 

oblicza skalę mapy na podstawie znanej odległości rzeczywistej.

metody pracy

• 

słowne – pogadanka, praca z książką,

• 

oparta na działalności praktycznej uczniów – problemowa.

Środki dydaktyczne

• 

podręcznik, zeszyt ćwiczeń, 

Atlas przyrodniczy,

 różne pojedyncze mapy.

1. Faza wstępna

• 

Czynności organizacyjne.

• 

Nauczyciel nawiązuje do lekcji poprzedniej, przypomina zapis skali w postaci liczbowej i prosi uczniów, aby zapia-

li skalę w postaci ułamka.

2. Faza wykonawcza

• 

Nauczyciel zapisuje na tablicy przykłady skali liczbowej i wyjaśnia:

• 

 

skala 1 : 1 000 000 (skala jeden do miliona) oznacza, że 1 cm na mapie odpowiada milionowi centymetrów w terenie – 

1 cm na mapie g 1 000 000 cm w terenie

,

• 

 g

dy zamienimy milion centymetrów na metry, to 1 cm na mapie będzie odpowiadał 10 000 m w terenie, a gdy zamienimy 

metry na kilometry – 1 cm na mapie będzie odpowiadał 10 km w terenie

.

• 

Uczniowie zapisują ten przykład w zeszycie.

• 

 Nauczyciel  zwraca  uczniom  uwagę  na  fakt,  że  przy  przeliczaniu  małej  skali  na  kilometry  w  terenie  wystarczy 

„odli czyć” 5 zer, aby otrzymać liczbę kilometrów rzeczywistych, które odpowiadają 1 cm na mapie.

• 

Nauczyciel poleca uczniom przeglądanie map w atlasie do przyrody i przeliczanie według skali odległości na mapie 

na odległość w kilometrach w terenie. Nauczyciel podaje stronę w atlasie i tytuł mapy, pyta uczniów:

• 

Ilu kilometrom w terenie będzie odpowiadał 1 cm na mapie w skali np. 1 : 7 000 000?

• 

Takie ćwiczenia powinny trwać kilka minut. Po ćwiczeniach ustnych powinny nastąpić ćwiczenia pisemne.

przykłady ćwiczeń:

• 

Nauczyciel zapisuje skale liczbowe na tablicy, a uczniowie w zeszycie. Dopisują ilu kilometrom w terenie odpowia-

da 1 cm na mapie. 

Przykłady zapisów:

  Skala 1 : 100 000  

1 cm g 1 km

  Skala 1 : 30 000 000  

1 cm g 300 km

  Skala 1 : 1 000 000  

1 cm g 10 km.

• 

Nauczyciel zwraca uwagę, że przy powyższych zapisach nie można stawiać znaku równości, a tylko strzałkę, która 

oznacza, że 1 cm na mapie odpowiada określonej odległości w terenie.

• 

Nauczyciel poleca uczniom zmierzyć linijką na mapie Polski w atlasie do przyrody odległość między Warszawą 

a Toruniem i obliczyć, jaka jest odległość rzeczywista między tymi miastami w linii prostej.

background image

Scenariusze lekcji

 | 

Przyrodo, witaj!  

4

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

Przykład:

Mapa Polski w skali 1 : 4 500 000, 1 cm

 g 

45 km, między Warszawą a Toruniem odległość w linii prostej na mapie 

wynosi 4 cm, czyli odległość rzeczywista to:

4 x 45 km = 180 km

Odległość w linii prostej między Warszawą a Toruniem wynosi 180 km.

• 

Następne ćwiczenie powinno polegać na wyznaczeniu na planie miasta trasy biegnącej kilkoma ulicami (trasy krę-

tej). Nauczyciel pokazuje uczniom, w jaki sposób zmierzyć odległość za pomocą nitki lub kawałka sznurka (należy 

dopasować nitkę lub sznurek do trasy, a następnie przyłożyć do skali liniowej i podać rzeczywistą długość trasy.

• 

Nauczyciel decyduje o liczbie wykonanych zadań tego typu. Sprawdza pracę uczniów i ewentualnie ocenia. 

• 

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jak – na podstawie znanej odległości rzeczywistej i odległości na mapie – można 

obliczyć skalę mapy. 

Przypuśćmy, że znamy odległość w linii prostej z Warszawy do Krakowa (wynosi ona około 250 km). 

Na mapie odległość ta wynosi 5 cm, czyli że 5 cm na mapie to 250 km w rzeczywistości, a 1 cm na mapie to 50 km. Mapa 
jest wykonana w skali 1 : 5 000 000.

3. Faza podsumowująca

• 

Nauczyciel krótko podsumowuje lekcję, zadając pytania. Wskazani uczniowie odpowiadają na pytania zadawane 

przez nauczyciela.

praca domowa

• 

Przeczytaj treść lekcji w podręczniku i opracuj ustnie polecenia zawarte w 

Sprawdź, czy umiesz

• 

Wykonaj zadania 1.–5. w zeszycie ćwiczeń.

wymagania na oceny szkolne

Uczeń na ocenę:

dopuszczającą

dostateczną

dobrą

bardzo dobrą

celującą

• 

znajduje na mapie zapis 
skali liniowej.

• 

opisuje metody oblicza-
nia odległości na podsta-
wie podziałki liniowej.

• 

oblicza, na prostych 
przykładach, długość 
rzeczywistą prostego 
odcinka za pomocą skali 
liniowej.

• 

oblicza odległość rze-
czywistą na podstawie 
dowolnej skali,

• 

oblicza długości rzeczy-
wiste odcinków krętych 
i łamanych.

• 

dopisuje do skali liniowej 
skalę mianowaną i licz-
bową,

• 

zamienia skalę liniową 
i mianowaną na skalę 
liczbową,

• 

oblicza skalę mapy na 
podstawie znanej odle-
głości rzeczywistej.

ScenariuSz 

lekcji 3.

TemaT:

 jak korzySTać z planu miaSTa? 

cele operacyjne 

pp – uczeń:

• 

wskazuje plany miast wśród innych map,

• 

wymienia przykładowe skale, w jakich są rysowane plany miast,

• 

„czyta” plan miasta w podstawowym zakresie:

• 

wskazuje ulice i określa kierunki geograficzne, w których biegną np. z północy na południe,

• 

pokazuje na planie punkty (obiekty) wymienione przez nauczyciela,

• 

wymienia sytuacje życiowe, w których jest potrzebny plan miasta.

background image

5

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

 

Scenariusze lekcji. Klasa 5. Dział 1

pn – uczeń: 

• 

orientuje plan miasta za pomocą kompasu lub charakterystycznych punktów (obiektów) w terenie,

• 

planuje trasę wycieczki po mieście z uwzględnieniem najciekawszych punktów lub wytycznych nauczyciela,

• 

opisuje przebieg trasy wycieczki zaproponowanej przez nauczyciela z uwzględnieniem kierunków, w których biegną 

ulice, zabytków itp. 

• 

podczas planowania trasy wycieczki oblicza odległości między wybranymi obiektami.

metody pracy

• 

słowne – pogadanka, praca z książką,

• 

oglądowe – pokaz,

• 

oparta na działaniu praktycznym.

Środki dydaktyczne 

• 

podręcznik, zeszyt ćwiczeń, plany miast w różnych skalach, ewentualnie plansze wskazujące na przydatność pla-

nów w różnych dziedzinach życia codziennego. 

czynności nauczyciela poprzedzające lekcję

• 

Nauczyciel wcześniej przygotowuje kartki do danego planu miasta opisujące trasę pomiędzy charakterystycznymi 

punktami w mieście.

1. Faza wstępna

• 

Czynności organizacyjne: klasa zostaje podzielona na 3–4-osobowe zespoły, w zależności od liczby planów.

• 

Nauczyciel przypomina co jest plan, np. plan gumki w skali 1 : 1, plan zeszytu, plan boiska.

• 

Nauczyciel zadaje pytania:

• 

Dlaczego niektóre obiekty przedstawiamy w postaci planu?

• 

Do czego potrzebny nam jest plan miasta?

2. Faza wykonawcza

• 

Nauczyciel rozdaje zespołom po 2 plany miast w różnych skalach (najlepiej, aby jeden plan dotyczył miasta z regio-

nu, w którym znajduje się szkoła).

• 

Po rozłożeniu planów uczniowie porównują skale.

• 

Nauczyciel inicjuje krótką dyskusję w grupach na temat dokładności planu w zależności od skali oraz przedstawio-

nych na nich elementów.

• 

Po krótkiej dyskusji w grupach przedstawiciele grup podają wnioski.

• 

Nauczyciel zapisuje wnioski na tablicy, a uczniowie przepisują je do zeszytu.

• 

Nauczyciel rozdaje grupom kartki z opisem trasy wycieczki po mieście (do każdego planu).

• 

Uczniowie na podstawie opisu trasy identyfikują ważne punkty w mieście, od których wycieczka się zaczyna, przez 

które przebiega i na których się kończy.

• 

Nauczyciel ocenia w trakcie lekcji pracę uczniów, a następnie prosi o wykonanie zadania 1. w zeszycie ćwiczeń.

• 

Nauczyciel zadaje pytanie: 

Gdzie można kupić plan miasta? 

• 

Uczniowie odpowiadają na pytanie, a następnie wykonują zadanie 2. w zeszycie ćwiczeń.

• 

Nauczyciel  przypomina  uczniom,  że  górna  krawędź  ramki  planu  najczęściej  wskazuje  północ  i  pyta  o  sposoby 

orientowania planu miasta w terenie.

• 

Następnie nauczyciel prosi o wykonanie zadania 3.* w zeszycie ćwiczeń.

3. Faza podsumowująca

• 

Nauczyciel zadaje pytanie:

• 

W jakich okolicznościach są potrzebne plany miast?

• 

Uczniowie wykonują zadanie 4. w zeszycie ćwiczeń.

• 

Nauczyciel podsumowuje lekcję, podkreślając, jak ważna jest umiejętność posługiwania się planem miasta.

background image

Scenariusze lekcji

 | 

Przyrodo, witaj!  

6

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

praca domowa 

• 

Przeczytaj treść lekcji w podręczniku i opracuj ustnie polecenia zawarte w 

Sprawdź, czy umiesz

wymagania na oceny szkolne

Uczeń na ocenę:

dopuszczającą

dostateczną

dobrą

bardzo dobrą

celującą

• 

wskazuje plan miasta 
wśród innych map,

• 

wymienia sytuacje 
życiowe, w których jest 
potrzebny plan miasta.

• 

wymienia przykładowe 
skale, w jakich są rysowa-
ne plany miast,

• 

„czyta” plan miasta 
w podstawowym za-
kresie:

 

wskazuje ulice i określa 
kierunki geograficzne, 
w których biegną, np. 
z północy na południe,

 

pokazuje na planie 
punkty (obiekty)
wymienione przez 
nauczyciela.

• 

orientuje plan miasta 
za pomocą kompasu 
lub charakterystycznych 
punktów (obiektów)
w terenie,

• 

opisuje przebieg trasy 
wycieczki zapropono-
wanej przez nauczyciela 
z uwzględnieniem 
kierunków, w których 
biegną ulice, zabytków 
itp.

• 

planuje trasę wycieczki 
po mieście i opisuje ją 
z uwzględnieniem naj-
ciekawszych punktów w 
mieście lub wytycznych 
nauczyciela.

• 

podczas planowania 
trasy wycieczki oblicza 
odległości między wy-
branymi obiektami.

ScenariuSz 

lekcji 4.

TemaT:

 czym różni Się wySokoŚć względna od wySokoŚci bezwzględnej?

cele operacyjne

pp – uczeń:

• 

podaje różnice między wysokością względną i bezwzględną,

• 

wskazuje te wysokości na schematycznym rysunku,

• 

wskazuje na mapie szczyty górskie i odczytuje ich wysokości bezwzględne,

• 

wyjaśnia pojęcie poziomicy,

• 

rozpoznaje na podstawie rysunku poziomicowego stok łagodny i stok stromy, formę wklęsłą i wypukłą.

pn – uczeń: 

• 

podaje przykłady przedstawiania różnych form terenu na mapach dawniej,

• 

rozpoznaje i nazywa na podstawie rysunku poziomicowego wszystkie formy terenu,

• 

odczytuje z mapy poziomicowej wysokości bezwzględne punktów leżących na poziomicach,

• 

opisuje ukształtowanie terenu na podstawie rysunku poziomicowego,

• 

rozpoznaje w terenie formy powierzchni ziemi i wskazuje wysokość względną, 

• 

podaje wysokości wskazanych punktów na podstawie mapy poziomicowej, przy niepełnym opisie poziomic,

• 

podaje wysokości punktów leżących między poziomicami, interpolując wyniki.

metody pracy

• 

słowne – pogadanka, praca z książką,

• 

oglądowe – pokaz,

• 

oparta na działalności praktycznej.

background image

7

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

 

Scenariusze lekcji. Klasa 5. Dział 1

Środki dydaktyczne

• 

podręcznik, 

• 

zeszyt ćwiczeń,

• 

Atlas przyrodniczy

, poziomicowe mapy konturowe (fragmenty), plansze edukacyjne, model pagórka z poziomicami.

1. Faza wstępna

• 

Czynności organizacyjno-porządkowe.

• 

Nauczyciel zwraca uwagę, że na planie miasta było zawartych bardzo dużo istotnych informacji z wyjątkiem jednej. 

Pyta uczniów, jakiej istotnej informacji nie ma na planie miasta.

• 

Jeżeli uczniowie nie odpowiedzą, że na planie miasta nie widać ukształtowania powierzchni, nauczyciel podpowia-

da, stawiając pytania naprowadzające.

• 

Nauczyciel inicjuje podanie przez uczniów definicji wysokości względnej (np. wysokości pagórka widocznego w te-

renie). 

2. Faza wykonawcza

• 

Nauczyciel demonstruje planszę pokazującą różnice między wysokością względną i bezwzględną, zadaje pytania 

naprowadzające aż do momentu, kiedy zostaną określone definicje wysokości względnej i bezwzględnej.

• 

Uczniowie otwierają atlasy do przyrody i z mapy hipsometrycznej odczytują np. wysokości szczytów górskich.

• 

Nauczyciel zwraca uwagę na współkształtne linie na mapie z opisanymi wysokościami.

• 

Uczniowie analizują mapę i pod kierunkiem nauczyciela podają definicję poziomicy.

• 

Nauczyciel demonstruje na modelu pagórka, lub wykorzystując animacje i krótki film, co oznacza poziomica i jak 

odczytuje się wysokość bezwzględną na mapie.

• 

Nauczyciel  rozdaje  uczniom  mapy  konturowe  z  opisanymi  poziomicami  i  podaje  przykładowo  kilka  wysokości 

punktów, które odczytuje na podstawie poziomic.

• 

Nauczyciel poleca uczniom, aby w parach ćwiczyli odczytywanie wysokości różnych punktów na mapach konturo-

wych.

• 

Uczniowie zaznaczają punkty na mapie i zapisują ich wysokości w zeszycie.

• 

Nauczyciel na podstawie mapy poziomicowej pokazuje przykłady zaznaczania różnych form terenu za pomocą 

poziomic, tłumaczy na modelu, dlaczego na stoku stromym poziomice są narysowane blisko siebie, a na stoku ła-

godnym są od siebie oddalone.

• 

Uczniowie wykonują zadanie 2. i 5. w zeszycie ćwiczeń.

3. Faza podsumowująca

• 

Nauczyciel zadaje kilka pytań podsumowujących temat, prosi jednego z uczniów, aby narysował schemat wzniesie-

nia i przypomniał, czym różni się wysokość względna od wysokości bezwzględnej.

• 

Nauczyciel rysuje na tablicy kilka prostych schematów układu poziomic (kotlina, pagórek, dolina rzeczna) i prosi 

uczniów, aby rozpoznali te formy terenu.

praca domowa

• 

Wykonaj zadania 1., 3. i 4.* w zeszycie ćwiczeń. 

• 

Dla chętnych: Wykonaj z gipsu lub plasteliny model pagórka i zaznacz na nim poziomice.

Nauczyciel poleca uczniom, aby na następną lekcję przynieśli kredki (3 odcienie zieleni, 3–4 odcienie żółtego i poma-

rańczowego, brązową, czerwoną i niebieską).

background image

Scenariusze lekcji

 | 

Przyrodo, witaj!  

8

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

wymagania na oceny szkolne

Uczeń na ocenę:

dopuszczającą

dostateczną

dobrą

bardzo dobrą

celującą

• 

wyjaśnia, czym różni się 
wysokość bezwzględna 
od wysokości względnej,

• 

wskazuje te wysokości 
na schematycznym 
rysunku,

• 

na podstawie układu po-
ziomic rozpoznaje formę 
wklęsłą i wypukłą.

• 

wskazuje na mapie 
szczyty górskie i od-
czytuje ich wysokości 
bezwzględne,

• 

wyjaśnia pojęcie pozio-
micy,

• 

rozpoznaje na podstawie 
rysunku poziomicowego 
stok łagodny i stok 
stromy.

• 

podaje przykłady 
przedstawiania różnych 
form terenu na mapach 
dawniej,

• 

rozpoznaje i nazywa na 
podstawie rysunku po-
ziomicowego wszystkie 
formy terenu, 

• 

odczytuje na mapie 
poziomicowej wysokości 
bezwzględne punktów 
leżących na poziomicach.

• 

opisuje ukształtowanie 
terenu na podstawie 
rysunku poziomicowego,

• 

odczytuje z mapy po-
ziomicowej wysokości 
bezwzględne punktów 
leżących na poziomicach,

• 

rozpoznaje w terenie 
formy powierzchni tere-
nu i wskazuje wysokość 
względną.

• 

podaje wysokości 
wskazanych punktów na 
podstawie mapy pozio-
micowej, przy niepełnym 
opisie poziomic, 

• 

podaje wysokości punk-
tów leżących między 
poziomicami, interpolu-
jąc wyniki.

ScenariuSz 

lekcji 5.

TemaT:

 co oznaczają barwy na mapie hipSomeTrycznej?

cele operacyjne

pp – uczeń:

• 

wyjaśnia, co oznaczają barwy na mapie hipsometrycznej,

• 

wymienia, jakimi kolorami oznacza się na mapach niziny, jakimi wyżyny i góry,

• 

podaje związek między wysokością n.p.m. a barwą na mapie hipsometrycznej,

• 

odczytuje z mapy hipsometrycznej i wskazuje, gdzie występują niziny, wyżyny i góry.

pn – uczeń: 

• 

układa skalę barw dla mapy poziomicowej,

• 

odczytuje z rysunku poziomicowego formy terenu,

• 

opisuje ukształtowanie powierzchni terenu wybranego kraju na podstawie mapy hipsometrycznej,

• 

ocenia przydatność barw na mapie hipsometrycznej,

• 

wnioskuje na podstawie układu poziomic i barw między nimi o kierunku płynięcia rzeki, jeśli nie jest on zaznaczony 

strzałką.

metody pracy

• 

słowne – pogadanka, praca z książką, 

• 

oglądowe – pokaz,

• 

oparta na działalności praktycznej, ćwiczeniowo-problemowa.

Środki dydaktyczne

• 

podręcznik, zeszyt ćwiczeń,  mapy konturowe, kredki, mapy ścienne, 

Atlas przyrodniczy

.

1. Faza wstępna

• 

Nauczyciel zadaje krótkie pytania, aby przypomnieć uczniom, co to jest poziomica, w jakim celu stosuje się rysunek 

poziomicowy, co to jest wysokość bezwzględna i wysokość względna. Jeżeli uczniowie nieprawidłowo odpowiadają 

na pytania, nauczyciel naprowadza uczniów, ewentualnie rysuje na tablicy schematyczne rysunki.

• 

Nauczyciel przypomina, że: 

Na mapie są zaznaczone wysokości bezwzględne, a opisane poziomice przedstawiają wyso-

kość w m n.p.m.

background image

9

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

 

Scenariusze lekcji. Klasa 5. Dział 1

2. Faza wykonawcza

• 

Nauczyciel prosi uczniów o znalezienie mapy hipsometrycznej Polski w atlasach do przyrody (na każdej ławce 

powinien być jeden atlas) i poleca przyjrzenie się legendzie mapy.

• 

Nauczyciel zadaje krótkie pytania:

• 

Jak w legendzie mapy są opisane poziomice?

• 

Jakimi barwami są zaznaczone obszary położone do 200 m n.p.m., a jakimi położone powyżej tej wysokości?

• 

Nauczyciel zwraca uwagę na to, że odstępy między poziomicami na mapie są zamalowane tymi samymi barwami, 

co w legendzie.

• 

Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, odczytują:

• 

0–200 m n.p.m. – na zielono są zamalowane obszary nizin,

• 

200–500 m n.p.m. – na żółto są zamalowane obszary wyżynne,

• 

powyżej 500 m n.p.m. – na pomarańczowo i brązowo są zamalowane obszary gór.

• 

Nauczyciel, wskazując na mapę ścienną Polski, zadaje pytanie:

 Dlaczego na mapie hipsometrycznej stosuje się barwy?

• 

Uczniowie powinni odpowiedzieć:

• 

Barwy ułatwiają czytanie mapy. Nawet z większej odległości widać, gdzie występują obszary nizinne, wyżynne, a gdzie gór-
skie. 

• 

Nauczyciel prosi o wykonanie zadania 6. w zeszycie ćwiczeń. 

• 

Po wykonaniu zadania nauczyciel pyta o wnioski. Uczniowie powinni prawidłowo rozpoznać fragmenty map.

• 

Nauczyciel prosi o przygotowanie map konturowych i kredek. Prosi uczniów o pomalowanie legendy, a później na 

jej podstawie o pomalowanie fragmentu mapy (należy pamiętać o odczytywaniu wartości poziomic). Wykonanie 

zdania powinno trwać około 5–7 minut. Jeżeli uczniowie nie zdążą wykonać ćwiczenia, mogą dokończyć je w domu.

• 

Nauczyciel przypomina, że na podstawie układu poziomic można rozpoznać formę terenu i prosi uczniów o wyko-

nanie zadania 3. w zeszycie ćwiczeń. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania ćwiczeń.

3. Faza podsumowująca

• 

Nauczyciel zadaje kilka pytań w celu powtórzenia tematu, uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.

• 

Nauczyciel ocenia uczniów, którzy najlepiej pracowali na lekcji.

• 

Nauczyciel podkreśla, jak ważna jest skala barw dla prawidłowego odczytania rodzaju form terenu na małym ob-

szarze lub ukształtowania powierzchni całego kraju.

praca domowa 

• 

Przeczytaj treść lekcji w podręczniku i opracuj ustnie polecenia zawarte w 

Sprawdź, czy umiesz

.

• 

Wykonaj zadania: 1., 2., 4. i 5. w zeszycie ćwiczeń. 

• 

Nauczyciel prosi, aby uczniowie przynieśli na następną lekcję mapy samochodowe lub atlas samochodowy (jeśli 

mają je w domu).

wymagania na oceny szkolne

Uczeń na ocenę:

dopuszczającą

dostateczną

dobrą

bardzo dobrą

celującą

• 

wymienia, jakimi kolo-
rami są zaznaczone na 
mapie niziny, wyżyny 
i góry,

• 

wskazuje na mapie, gdzie 
są niziny, wyżyny, a gdzie 
góry.

• 

wyjaśnia, co oznaczają 
barwy na mapie hipso-
metrycznej,

• 

podaje graniczne wyso-
kości nizin, wyżyn i gór,

• 

odczytuje z mapy hip-
sometrycznej położenie 
nizin, wyżyn i gór.

• 

układa skalę barw dla 
mapy poziomicowej,

• 

odczytuje z rysunku 
poziomicowego formy 
terenu.

• 

opisuje ukształtowanie 
powierzchni terenu 
wybranego kraju na 
podstawie mapy hipso-
metrycznej.

• 

ocenia przydatność barw 
na mapie hipsometrycz-
nej,

• 

wnioskuje na podstawie 
układu poziomic i barw 
między nimi o kierunku 
płynięcia rzeki, jeśli 
nie jest on zaznaczony 
strzałką.

background image

Scenariusze lekcji

 | 

Przyrodo, witaj!  

10

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

ScenariuSz 

lekcji 6.

TemaT:

 poznajeSz różne rodzaje map

cele operacyjne

pp – uczeń:

• 

rozpoznaje i nazywa różne rodzaje map,

• 

wymienia sytuacje, w których przydaje się umiejętność korzystania z map,

• 

wyszukuje poszczególne rodzaje map w atlasie do przyrody.

pn – uczeń: 

• 

wymienia informacje, które można odczytać z różnych rodzajów map,

• 

wybiera potrzebną mapę w zależności od zadanego do opracowania tematu,

• 

porównuje  i  analizuje  różne  mapy  tego  samego  terenu,  wyciąga  wnioski  dotyczące  gospodarki,  ukształtowania 

powierzchni i innych elementów środowiska,

• 

ocenia przydatność map w różnych sytuacjach życiowych,

• 

opracowuje charakterystykę geograficzną zadanego regionu na podstawie różnych rodzajów map.

metody pracy

• 

słowne – pogadanka, praca z książką, 

• 

oglądowe – pokaz,

• 

oparta na działalności praktycznej – problemowa.

Środki dydaktyczne

• 

podręcznik, 

• 

zeszyt ćwiczeń, 

• 

różne mapy ścienne, 

Atlas przyrodniczy

, atlas samochodowy, mapy samochodowe.

1. Faza wstępna

• 

Nauczyciel zadaje pytanie: 

Z jakich map korzystaliśmy do tej pory?

• 

Przypomina, że w klasie czwartej była omawiana mapa topograficzna, w klasie piątej została omówiona mapa 

hipsometryczna, która po dodaniu niektórych treści jest nazywana mapą ogólnogeograficzną.

• 

Nauczyciel prosi o zapisanie tematu lekcji, a następnie wypisanie rodzajów map znajdujących się w atlasie do przy-

rody.

2. Faza wykonawcza

• 

Nauczyciel zapisuje na tablicy rodzaje map, które podają uczniowie. Spośród podanych wybiera następujące mapy:

• 

Europa – podział polityczny

• 

Polska – mapa turystyczna

• 

Polska – mapa krajobrazowa

• 

mapa tematyczna dowolna, np. Polska – zanieczyszczenie środowiska.

• 

Nauczyciel zadaje pytanie: 

Z jakich map najczęściej korzystają kierowcy?

• 

Jeżeli uczniowie odpowiedzą, że z mapy drogowej lub samochodowej, nauczyciel zapisuje na piątym miejscu mapę 

samochodową.

• 

Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup i każdej z nich przydziela jedną z wypisanych na tablicy map. Jednej z grup daje 

mapę samochodową, gdyż takiej nie ma w atlasie do przyrody.

• 

Nauczyciel prosi uczniów, aby każda grupa wypisała z legendy mapy informacje, jakie można odczytać z tej mapy 

oraz podała przykłady sytuacji, w których się z niej korzysta. Prosi, aby uczniowie przygotowali się do prezentacji. 

Nauczyciel w tym czasie rozwiesza dostępne mapy ścienne.

• 

Po kilkuminutowej pracy, każda grupa (jej przedstawiciel) prezentuje mapę, nad którą pracowała.

background image

11

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

 

Scenariusze lekcji. Klasa 5. Dział 1

• 

Nauczyciel powinien podczas prezentacji zwrócić szczególną uwagę na to, jak uczniowie ocenili przydatność danej 

mapy, a jeżeli nie radzą sobie z tym problemem, podpowiedzieć.

• 

Praca grup powinna zostać oceniona przez nauczyciela.

• 

Nauczyciel powinien po prezentacji sprowokować dyskusję na temat: 

Która z omówionych map jest najbardziej przy-

datna w życiu codziennym?

• 

Uczniowie powinni wskazać na mapę samochodową.

3. Faza podsumowująca

• 

W ramach powtórzenia i podsumowania nauczyciel powinien, w formie zagadek, krótko scharakteryzować różne 

mapy, tak aby uczniowie mogli na podstawie cech charakterystycznych i zastosowania zgadnąć, o jaką mapę cho-

dzi.

• 

Do powtórzenia nauczyciel może wykorzystać treść zadania 3. z zeszytu ćwiczeń i rozwiązać je wspólnie z ucznia-

mi.

• 

Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na różnorodność map tematycznych w atlasie do przyrody i powiedzieć, że 

opisana w podręczniku mapa klimatyczna jest jedną z nich.

praca domowa 

• 

Przeczytaj treść lekcji w podręczniku i opracuj ustnie polecenia zawarte w 

Sprawdź, czy umiesz.

• 

Wykonaj zadania 1. i 2. w zeszycie ćwiczeń.

• 

Dla chętnych: Wypisz z atlasu do przyrody tytuły map tematycznych i napisz, w jakich sytuacjach można z nich 

korzystać.

wymagania na oceny szkolne:

Uczeń na ocenę:

dopuszczającą

dostateczną

dobrą

bardzo dobrą

celującą

• 

rozpoznaje i nazywa 
mapy omówione na 
lekcji,

• 

wyszukuje różne rodzaje 
map w atlasie do przy-
rody.

• 

wymienia sytuacje, 
w których potrzebna jest 
mapa danego rodzaju.

• 

wymienia informacje, 
które można odczytać 
z różnego rodzaju map, 

• 

wybiera potrzebną mapę 
w zależności od zada-
nego do opracowania 
tematu.

• 

porównuje i analizuje 
różne mapy tego samego 
terenu, wyciąga wnioski 
dotyczące gospodarki, 
ukształtowania po-
wierzchni i elementów 
środowiska.

• 

ocenia przydatność map 
w różnych sytuacjach 
życiowych,

• 

opracowuje charakte-
rystykę geograficzną 
zadanego regionu na 
podstawie różnych 
rodzajów map.

ScenariuSz 

lekcji 7.

TemaT:

 powTórzenie działu „przed wędrówką po polSce”

cele operacyjne

pp – uczeń:

• 

znajduje na mapie zapis skali liniowej,

• 

odczytuje z planu miasta i lokalizuje wskazane elementy,

• 

rozpoznaje plan miasta wśród innych map,

• 

wymienia sytuacje, w których jest potrzebny plan miasta,

• 

wskazuje wysokość względną i bezwzględną na schematycznym rysunku,

• 

na podstawie układu poziomic rozpoznaje formy wklęsłe i wypukłe,

• 

odczytuje z rysunku poziomicowego stok łagodny i stok stromy,

• 

wskazuje na mapie hipsometrycznej obszary nizinne, wyżynne i górskie,

background image

Scenariusze lekcji

 | 

Przyrodo, witaj!  

12

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

• 

wymienia, jakimi barwami są zaznaczone na mapie niziny, wyżyny i góry,

• 

odróżnia i nazywa różne rodzaje map,

• 

wymienia przykłady zastosowania różnych map.

pn – uczeń: 

• 

rozpoznaje skalę liczbową, mianowaną i liniową, 

• 

wskazuje mapy w skali dużej i małej,

• 

zamienia skalę liczbową na liniową i mianowaną oraz odwrotnie,

• 

oblicza odległość rzeczywistą na podstawie skali mapy,

• 

oblicza skalę mapy na podstawie znanej odległości w terenie,

• 

orientuje plan miasta,

• 

wytycza i opisuje trasę wycieczki po mieście,

• 

wymienia obiekty zaznaczone na mapach w skali dużej i małej,

• 

odczytuje z mapy poziomicowej wysokość wskazanych punktów,

• 

opisuje ukształtowanie terenu na podstawie mapy hipsometrycznej,

• 

układa skalę barw dla mapy poziomicowej,

• 

wymienia elementy i obiekty zaznaczone na mapach różnych rodzajów,

• 

wybiera odpowiednią mapę w zależności od zadanego do opracowania tematu,

• 

analizuje mapy tematyczne tego samego terenu, wyciąga wnioski.

metody pracy

• 

słowne – pogadanka, praca z książką,

• 

oglądowe – pokaz,

• 

oparta na działalności praktycznej – problemowa.

Środki dydaktyczne

• 

podręcznik, zeszyt ćwiczeń, 

• 

mapy ścienne, plany miast, mapy lub atlasy samochodowe, 

Atlas przyrodniczy

, mapy turystyczne.

1. Faza wstępna

• 

Nauczyciel uświadamia uczniom, że celem lekcji jest przygotowanie do sprawdzianu.

• 

Nauczyciel przypomina, jakie tematy będzie obejmowało powtórzenie.

• 

Nauczyciel dzieli uczniów na 4-osobowe grupy, każda grupa powinna mieć: atlas do przyrody, mapę samochodo-

wą, dowolną mapę turystyczną, mapę hipsometryczną i plan miasta.

2. Faza wykonawcza

• 

Nauczyciel informuje uczniów, że powtórzenie materiału będzie polegało na wykonaniu w zeszycie wielu zadań, 

które będzie im kolejno dyktował lub na ustnych odpowiedziach grupy na pytania.

• 

Nauczyciel podkreśla, że aby wykonać zadanie trzeba pracować z przydzielonymi mapami.

• 

Nauczyciel wyjaśnia formę oceny pracy grupy, lider grupy sumuje wszystkie punkty przydzielone grupie przez na-

uczyciela.

• 

Po każdym zadaniu nauczyciel daje uczniom 1–2 minuty na wykonanie zadania, a następnie, podchodząc do grupy, 

ocenia, czy zadanie zostało dobrze rozwiązane i przydziela punkty.

Zadanie 1

Wśród przydzielonych map wskaż mapę w skali dużej i mapę w skali małej 

(uczniowie podnoszą mapę wskazaną przez 

nauczyciela).

Zadanie 2

Do mapy w skali liczbowej dużej dopisz skalę liniową i mianowaną.

background image

13

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

 

Scenariusze lekcji. Klasa 5. Dział 1

Zadanie 3

Na podstawie mapy w dużej skali, oblicz odległość rzeczywistą między punktami A i B

 (w zależności od mapy uczniowie 

wybierają sobie 2 ważne punkty na mapie).

Zadanie 4

Spośród przydzielonych map wybierz plan miasta

 (uczniowie w grupach podnoszą plan miasta w górę). Uczniowie od-

czytują skale, w jakich są wykonane plany miast, stwierdzają, że są to duże skale.

Zadanie 5

Co oznacza określenie „orientowanie planu”?

 Uczniowie ustalają między sobą definicję i jedna osoba podaje odpowiedź.

Zadanie 6

Z dowolnej mapy hipsometrycznej podaj przykładową wysokość dowolnego punktu. Czy jest to wysokość względna czy bez-
względna?

 (uczniowie znajdują podaną wysokość np. szczyt górski lub punkt wysokościowy i określają, że jest to wy-

sokość bezwzględna).

Zadanie 7

Na podstawie mapy hipsometrycznej uczniowie podają przykłady ukształtowania terenu, np. kotlina, stok stromy, pagórek. 
Po czym poznać, że dana forma terenu to pagórek lub stok stromy?

Zadanie 8

Dlaczego stosuje się barwy na mapach hipsometrycznych?
Jakimi barwami oznacza się niziny, wyżyny, a jakimi górskich góry?

Zadanie 9

Uczniowie rozkładają mapy i na polecenie nauczyciela wskazują kolejno poznane rodzaje map.

3. Faza podsumowująca

• 

Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat znaczenia map w życiu codziennym człowieka.

• 

Uczniowie wymieniają różne przykłady zastosowania map i ich znaczenie.

praca domowa

• 

Przeczytaj i odpowiedz ustnie na pytania po lekcji powtórzeniowej w podręczniku. Wykonaj zadania 1.–6. w zeszy-

cie ćwiczeń.

background image

Scenariusze lekcji

 | 

Przyrodo, witaj!  

14

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2013

wymagania na oceny szkolne

Uczeń na ocenę:

dopuszczającą

dostateczną

dobrą

bardzo dobrą

celującą

• 

podaje przykłady przed-
miotów i obiektów 
przedstawianych w skali,

• 

podaje definicję skali,

• 

znajduje na mapie zapis 
skali liniowej,

• 

rozpoznaje plan miasta 
wśród innych map,

• 

wymienia sytuacje, 
w których trzeba skorzy-
stać z planu miasta,

• 

wyjaśnia, czym różni się 
wysokość bezwzględna 
od wysokości względnej 
i wskazuje je na schema-
tycznym rysunku,

• 

na podstawie układu po-
ziomic rozpoznaje formę 
wklęsłą i wypukłą,

• 

wymienia, jakimi kolo-
rami są zaznaczone na 
mapie niziny, wyżyny 
i góry,

• 

wskazuje na mapie, 
niziny, wyżyny i  góry,

• 

wskazuje i nazywa różne 
rodzaje map w atlasie do 
przyrody.

• 

oblicza na prostych 
przykładach odległość 
rzeczywistą za pomocą 
skali,

• 

wskazuje ulice na planie 
i określa kierunki geogra-
ficzne, w jakich biegną,

• 

„czyta” plan miasta 
w podstawowym za-
kresie:

• 

wskazuje i odczytuje 
wysokości bezwzględne 
szczytów górskich,

• 

podaje definicję pozio-
micy,

• 

rozpoznaje na podstawie 
rysunku poziomicowego 
stok łagodny i stok 
stromy,

• 

podaje graniczne wyso-
kości nizin, wyżyn i gór 
i lokalizuje je na mapie,

• 

wymienia sytuacje w 
życiu codziennym, w 
których jest potrzebna 
mapa danego rodzaju.

• 

podaje na podstawie 
skali, ile razy odległość 
w terenie została zmniej-
szona na mapie,

• 

wskazuje, która skala jest 
mniejsza, która większa,

• 

orientuje plan miasta 
różnymi sposobami,

• 

wskazuje i opisuje 
przebieg trasy wycieczki 
zaproponowanej przez 
nauczyciela,

• 

podaje przykłady 
przedstawiania różnych 
form terenu na mapach 
dawniej,

• 

rozpoznaje i nazywa 
wszystkie formy terenu 
na podstawie rysunku 
poziomicowego,

• 

odczytuje na mapie 
poziomicowej wysokości 
bezwzględne punktów 
leżących na poziomicach,

• 

układa skalę barw dla 
mapy poziomicowej,

• 

odczytuje z rysunku 
poziomicowego formy 
terenu,

• 

wymienia informacje, 
które można odczytać 
z map różnego rodzaju,

• 

wybiera potrzebną mapę 
w zależności od zada-
nego do opracowania 
tematu.

• 

odróżnia mapy o dużej 
skali od map o małej 
skali,

• 

wymienia obiekty 
zaznaczone na mapach 
w różnej skali,

• 

oblicza odległości 
rzeczywiste odcinków 
krętych i łamanych,

• 

planuje trasę wycieczki 
i opisuje ją z uwzględ-
nieniem najciekawszych 
punktów w mieście,

• 

opisuje ukształtowanie 
terenu na podstawie 
rysunku poziomicowego,

• 

odczytuje z mapy po-
ziomicowej wysokości 
bezwzględne,

• 

rozpoznaje w terenie 
formy powierzchni ziemi 
i wskazuje wysokość 
względną,

• 

opisuje ukształtowanie 
powierzchni państwa na 
podstawie mapy hipso-
metrycznej,

• 

porównuje i analizuje 
różne mapy tego samego 
terenu i wyciąga wnioski 
dotyczące warunków na-
turalnych, gospodarki itp.

• 

rozpoznaje i nazywa 
różne rodzaje skali,

• 

dopisuje do skali liniowej 
skalę mianowaną i licz-
bową,

• 

przelicza skalę liczbową 
na mianowaną, liniową 
i odwrotnie, 

• 

analizuje mapy w róż-
nych skalach i porównuje 
ich szczegółowość,

• 

oblicza odległość rze-
czywistą na podstawie 
dowolnej skali,

• 

oblicza skalę mapy na 
podstawie znanej odle-
głości rzeczywistej,

• 

podczas planowania 
trasy wycieczki oblicza 
odległości między wy-
branymi obiektami,

• 

podaje wysokości 
wskazanych punktów na 
podstawie mapy pozio-
micowej, przy niepełnym 
opisie poziomic,

• 

podaje wysokości punk-
tów leżących między 
poziomicami, interpolu-
jąc wyniki,

• 

ocenia przydatność barw 
na mapie hipsometrycz-
nej,

• 

wnioskuje na podstawie 
układu poziomic i barw 
między nimi o kierunku 
płynięcia rzeki, jeśli 
nie jest on zaznaczony 
strzałką,

• 

ocenia przydatność map 
w różnych sytuacjach 
życiowych,

• 

opracowuje charakte-
rystykę geograficzną 
wybranego regionu 
na podstawie różnych 
rodzajów map.